Problemen voor Jan Janbroers Standard: schade op fans verhalen Telefooncirkel voor bejaarden Titel voor Lisse en Bodegraven PSV-BASTIA OP 9 MEI Grote belangstelling voor het afscheid van Gmelich Meijlin Mevr. Laken werd ridder O.N. Oud-Oranje verslaat de Alphense politie ZATERDAG 15 APRIL 1978 Standard Luik gaat het probleem van het toenemende vandalisme bij zijn supporters stevig aan pakken. De Belgische club, op het ogenblik derde op de ranglijst en al zeker van deelnemen aan het Europese toernooi om de UEFA-cup gaat de fans pakken daar waar het de daders het meeste pijn doet, name lijk in de portemonnaie. Als de rechter Standard in het ge lijk stelt in zijn eis en vijf onlangs opgepakte vandalen veroordeelt tot het betalen van maar liefst 65.000 gulden per persoon, zou die uitspraak zeker in Belgiè ver gaande gevolgen kunnen heb ben. De club klaagde in de eerste plaats een supporter aan die in oktober een bierblikje op het veld gooide, waarna de Belgische Voetbal bond de Luikse vereniging een boete oplegde van ruim-2400 gul den en de druk- en versprei- dingskosten van 20.000 pamflet ten met een waarschuwende tekst. De rechter zal nu moeten beslissen of deze kosten inder daad in het geheel op de betref fende boosdoener kunnen wor den verhaald. Anders ligt het met vijf toeschou wers, die tijdens de UEFA-cup wedstrijd tegen Carl Zeiss Jena werden opgepakt, nadat zij bier blikjes en stenen op het veld hadden gegooid. De scheidsrech ter moest dat duel driemaal on derbreken, omdat de supporters „ontstemd" waren, dat hij Stan dard geen strafschop had toege kend. De Europese Voetbalunie (UEFA) veroordeelde Standard volgens de laatste jaren vaste formule: de eerstvolgende wedstrijd voor een Europees bekertoernooi moet de vereniging in een stadion spelen op minstens 150 kilome ter van Luik. „Een zeer ernstige zaak," zo zei de advocaat van Standard, Emile- Edgar Jeunehomme, toen hij de eisen namens de club voor de rechter uiteenzette. „Bij de wed strijd tegen Jena waren er 24.800 bezoekers, die rond 650.000 gul den in het laadje brachten." De advocaat vroeg een voorlopige compensatie van 1700 gulden van elk van de overtreders, maar liet er geen twijfel over bestaan, dat Standard Luik zich het recht voorbehoudt om hogere betalin gen te eisen, als eenmaal de schade die de club heeft geleden, door experts is vastgesteld. Deze wordt voorlopig geschat op vijf miljoen francs en dus een miljoen (65.000 gulden) per overtreder. De eis van Standard is gebaseerd op artikel 88 van het landelijk Belgisch wetboek, dat voorziet in schadevergoedingen voor het „stenen of andere harde voor werpen achter te laten, die wei den, tuinen, erven of bomen kunnen bevuilen". Bij de gedaagden bevinden zich twee minderjarigen, jongens van 18 en 20 jaar, die bij de rechter werden vergezeld door hun ou ders (die wettelijk verantwoor delijk zijn voor hun daden). De supporters verklaarden allen te hebben gehandeld in een opwel ling van woede, nadat de scheids rechter had geweigerd hun"club een strafschop toe te kennen. De uitspraak van de rech ter wordt verwacht op 25 april. Advocaat Jeunehomme, die tevens penningmeester is van Standard, verklaarde dat de Luikse club met deze vergaande eisen vooral een voorbeeld heeft willen stel len. „De club zal echter ook in de toekomst tot het uiterste gaan te gen allen, die haar natio DEN HAAG - Volgende week za terdag eindigt de basketbalcom petitie (na 36 wedstrijden), daarna volgen de play-offs, nog eens zes wedstrijden voor vier teams die dan strijden voor de landtitel. De laatste wedstrijd daarvoor wordt gespeeld op tweede pinksterdag (maandag 15 mei) en een week later, dinsdag 23 mei, moet het Nederlandse basketbalteam de eerste wed strijd spelen voor de Decio Scuri Cup, een Europees toernooi voor landenploegen. Het is duidelijk dat er voor de herbenoemde bondcoach Janbroers weinig tijd is om het Nederlandse team op DEN HAAG - De uitslag van lotto 14 d.d. 9 april 1978 is: eerste prijs- geen winnaar, van het bedrag gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 15 van zondag a.s., het ove rige 4/5 deel wordt gelijkelijk verdeeld over de 2e t/m 5e prijs. Tweede prijs: 4 winnaars, elk bruto f72.150,80; Derde prijs: 135 winnaars, ekk bruto f2.766,50; Vierde prijs: 8.636 winnaars, elk bruto f53,-; Vijfde prijs: 15.289 winnaars, elk bruto f29,90. Toto 14: Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat 1/3 naar de jackpot van toto 15 van zondag a.s., het overige 2/3 deel wordt gelijkelijk verdeeld over de 2e en 3e prijs. Tweede prijs: 43 winnaars, die elk bruto f 2.666,30 ontvangen; Derde prijs: 828 winnaars, die elk bruto f 174,50 ontvangen. deye reeks van acht wedstrijden voor te bereiden. Maar er zijn meer problemen voor Janbroers. De acht spelers die vorig jaar sep tember na de Europese kampi oenschappen verklaarden nooit meer onder hem voor het Neder landse team te willen uitkomen zijn hierop nog .niet teruggeko men. Janbroers voerde in de af gelopen maanden gesprekken met diverse van deze spelers en sommigen lijken ook wel bereid toch weer voor het Nederlandse team uit te komen, maar den de finitief ja hebben ze nog niet ge geven. Bovendien moet een aan tal andere spelers zoals Kragt- wijk en Limme examens afleg gen in de komende tijd. Vandaar dat Janbroers met een geheel nieuw Nederlands team moet gaan beginnen, terwijl er boven dien clus erg weinig tijd is om te trainen. Janbroers: "We begin nen op 6 mei, maar dan wel zon der de spelers die moeten uitko men voor de play-offs, dat betlc- kent dat ik de hele groep maar een paar keer bij elkaar kan krij gen, voordat de wedstrijden gaan beginnen. Daarom zal ik, deze wedstrijden gewoon zien als oe fenpartijen. De nieuwe spelers moeten de kans krijgen zich in te spelen en daarvoor moeten we deze wedstrijden dan maar ge bruiken". Na deze Decio Scuri Cup volgt voor het Nederlandse team nog deze zomer een paar wedstrijden tegen Griekenland en in augustus een toernooi in China. Daarna vraagt de competi tie al weer alle aandacht en zal Janbroers tot na deze competitie moeten wachten voor hij een team kan gaan voorbereiden.op de Europese kampioenschappen volgend jaar in Italië. Overigens heeft de topsportliga van de Ne derlandse basketbalbond op een onlangs gehouden vergadering een aantal regels rond het natio nale team opgesteld waar alle be trokkenen mee akkoord zijn ge gaan. Het gaat hier om rechten en plichten van zowel trainer, te ammanagers, spelers als de clubs die spelers afstaan voor de natio nale ploeg. Men wil hiermee moeilijheden zoals die zich heb ben voorgedaan na de Europese kampioenschappen vorig jaar in België voorkomen. Zb werd er ook een begeleidingsgroep, coach, teammanager en aanvoer der ingesteld alsmede een bege leidingscommissie bestaande uit de coach en een aantal leden van het bestuur van de topsportliga. De spelers die een uitnodiging om uit te komen voor het natio naal team aanvaarden moeten zich tegelijkertijd akkoord ver klaren met een aantal punten zoals niet zonder reden wegblij ven van een training of wedstrijd, de beschikbaar gestelde wed- strijdkleding dragen, zich afzij dig houden van overeenkomsten met een commercieel oogmerk en geen mededelingen aan bui tenstaanders doen omtrent de in terne gang van zaken binnen het nationale team (dit geldt ook voor de begeleidingsgroep). Indien PRESTON - Joke van Beus- ekom (op de foto, links) is in de halve finales van het da mesenkelspel van de Europe se badmintonkampioen schappen in Preston uitge schakeld. Zij verloor in drie games van de Britse Jane Webster, die in de finale de Deense Lene Koppen ont- Yan Beusekom 'sneuvelt' in halve finale moet. Van Beusekom die in de kwarteindstrijd de En gelse Bridge met 11-7 en 11-2 aan de kant had gezet, kon het tegen Webster niet redden, ondanks 12-10 winst in de eerste game. Zij verloor daarna met 11-1 en 11-8. Rob Ridder werd in de kwartfina les van het herenenkelspel uitgeschakeld door de Zweed Sture Johnsson 18-15, 15-9. Met Marjan Ridder werd Joke van Beusekom ook in de halve finales damesdubbel uitgeschakeld. Het Neder landse duo verloor van Web ster en Sutton 13-15, 15-10, 15-7. De Europese badmin ton federatie wees het toer nooi om het Europees kampi oenschap 1980 toe aan Ne derland. k LEIDEN - De eerste tientallen van Bodegraven en Lisse hebben zich verzekerd van een plaats in de eerste klasse van de competitie van de Leidse schaakbond. Dit dankzij het behalen van het kam pioenschap in de klasse 2 A en 2B. Bodegraven vocht in 2A een nek- aan-nek race uit met Noordwijk 1. De Bodegravers behaalden in de voorlaatste ronde, waarin Noordwijk vrij was, een 6V2-3V2 zege op Philidor 6. Daardoor moest Noordwijk in de slotronde het onderlinge treffen met Bode graven tot minstens een 6-4 winst brengen, aangezien het kampi oenschap anders op bord- of voor Bodegraven zou zijn. In eerste instantie zag het er som ber uit voor het thuisspelende Noordwijk, want Bodegraven nam een 1-4 voorsprong, 1-4 werd ook de stand na de eerste zitting. Voor de Noordwijkers zaak om alle 5 resterende partijen te winnen. In de drie arbitrage stellingen stond Bodegraven slecht. Zij gingen dan ook verlo ren. Alle last kwam daarmee op 2 uitspeelpartijen te rusten. Turk wist Noordwijks eerste match- punt binnen te slepen, Jan Bak ker liet echter een uitstekende kans liggen waarna de partij in remise verzandde en Bodegraven met een half bordpunt voor sprong op Noordwijk de titel in de wacht sleepte. Philidor 6 moet voor degradatie vrezen, nu het belangrijke duel tegen Alphen 3 verloren ging. De uitslagen in 2a: Bodegraven- Philidor 6 ö'k-S'te, alphen 3-LSG 4 2»/2-7>/2, boskoop 1-Koudekerk 1 5ll2Alh, lsg ?-Boskoop 1 5-5. De eindstand luidt als volgt 1. Bo degraven 6 gesp. 10 m.p. 37 lh b.p., 2. Noordwijk 6 10 37,3. LSG 4 6, 7 35'/2, boskoop 6, 7,30^2, oe. alp hen 3 6 4 29'/2. koudekerk 6 3 19'/2, philidor 6 6 1 20'/2. in de 2e klasse B draaide alles om het treffen tussen Lisse 1 en Lei- then 1Beide ploegen hadden tot dan al hun wedstrijden gewon nen, waarbij Lisse wat ruimer in de bordpunten grossierde dan Leithen. Leiihen toog evenwel vol goede moed naar het op papier sterke Lisse dat het vorige jaar onnodig uit de eerste klasse was gedegra deerd, en daarom zeer gebrand was om het verloren gegane ter rein terug te winnen Lisse bereikte spoedig een 2-0 voorsprong, maar in de meeste andere partijen kwamen de Lei- thenaren niet slecht uit de ope ningsperikelen. Jerry Bey opende met een goede zege op Thorn Leeson de score voor Lei then, maar daarmee was de koek wel op, want de Lissenaren profi teerden goed van Leidse fouten. Op hel kopbord klopte Kamps voor Lisse Jan Bey. Verder dan enkele remises kwam Leithen niet meer, waardoor Lisse 1 een royale 7,/2-2I/2 zege boekte. Ook in de laatste ronde won Lisse ruim, waarmee het op overtui gende wijze en ongeslagen kam pioen werd. Rijnsburg eindigde op de laatste plaats, omdat het het degradatie duel tegen Noordwijk 2 kansloos met VliSVi verloor. De uitslagen in 2B: Rijnsburg-Noordwijk 2 l1/2-81/2, sassenheim 1-Alphen 2 7-3, Lisse 1-Leithen 1 7I/2-21/2, lei then 1-Sassenheim 1 5-5, Alphen 2-Rijnsburg 7,/2-2,/2. voorscho ten 2-Lisse 1 3-7. De eindstand: 1 Lisse 6 12 46. 2. Leithen 6 9 34. 3. Sassenheim 6 7 29'/2, voorscho ten 2 6 6 30, 6. Noordwijk 2 6 2 24. 7. Rijnsburg 6 0 17Va een spelj" de belangen van de NBB schaadt kan het bestuur van de topsportliga disciplinaire maatregelen nemen. De vereni gingen dienen onvoorwaardelijk tbestemming aan de spelers deel te nemen aan trainingen en wed strijden van het nationale team. Bij boytsing botsing belangen tussen clubs en nationaal team kan overleg plaatsvinden. De verenigingen mogen verder spe lers die bijvoorbeeld een training van hun ploeg missen omdat zij voor het nationale team moeten trainen of spelen niet hun ver goedingen voor die training ont houden. Een mooi streven van de basketbalbond, maar de realiteit van dit moment is dat er een ge heel nieuw onvoorbereid team Nederland zal moeten gaan ver tegenwoordigen. En of dat de be doeling is geweest? EINDHOVEN 8 De wedstrijd PSV-Bastia, de tweede finale van het toernooi om de UEFA-beker, wordt definitief gespeeld op dinsdag 9 mei in Eindhoven. Aanvankelijk zou deze wedstrijd op, donderdag 11 mei plaatsvin den. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen is op woensdag 26 april. De plaats, waar dan ge-, speeld wordt, is nog niet bekend. Dat kunnen Bastia, Marseille en Parijs zijn. Na Charles Corver voor de finale van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampi oenen tussen Liverpool en FC Brugge, heeft de UEFA ook de drie scheidsrechters voor de an dere bekerfinales aangewezen. De Westduitser Aldinger fluit de fi nale van het bekertoernooi voor bekerwinnaars op 3 april in Parijs tussen Austria Wien en Ander- lecht. De eerste wedstrijd tussen Bastia en PS V staat onder leiding van de Joegoslaaf Maksimovic. De re turn op 9 of 11 april in Eindhoven wordt geleid door de Roemeen Rainea. slechts één van de 24 wedstrijden kon winnen, zal alle 20 spelers die onder contract staan op de trans- ferlijst plaatsen. De club uit Zu rich, die al zeker is van degrada tie, kondigde gisteren aan dat, zodra de competitie is afgelopen, alle spelers te koop zullen wor den aangeboden en dat men op zoek gaat naar nieuw bloed voor het komende seizoen. Voorzitter Adi Gast maakte duide lijk dat het slecht gaat met de club: 'Met 450 toeschouwers bij onze laatste wedstrijd hadden we na aftrek van de kosten, een batig saldo van zegge en schrijven 75 cent. Leidse Vrouwenraad Leiderdorps burgemeester Van der Have (rechts) schudt zijn nieuwe collega de hand, mevrouw Gmelich Meijling en de kinderen kijken toe. 'CASTRICUM HOLADIEEV LEIDEN - De Stichting Leidse Vrouwenraad (L.V.R.) hield gis termiddag haar tweede jaarver gadering. Ruim 50 vrouwen ver tegenwoordigden de 19 aaneen gesloten vrouwenorganisaties. Sinds de oprichting in februari heeft de L.V.R. zich ingespannen om de hoofddoelstelling (het be vorderen van de volledig mede verantwoordelijkheid van de vrouw op elk gebied) te verweze- lijken. Voorzitster mevrouw Van Aken noemde het echter een bezwaar dat de verschillende organisaties elkaar nog niet goed kennen. Ze stelde voor om 30 mei een be- stuursdag te houden, waar de verenigingen hun activiteiten door middel van standjes aan el kaar kunnen tonen. Een activiteiten aktiviteit voor 1979 is waarschijnlijk de deelname aan het Jaar van het Kind, dat uitgaat van het ministerie van CRM. De speciale aandacht zal gaan naar het kind in de Derde Wereld. Naast de "talentenbank" heeft de actie Maatschappelijke Dienst verlening nu ook een "telefoon- cirkel" op touw gezet. In een wijk houden 10 bejaarde alleenstaan den elkaar telefonisch van hun gezondheid op de hoogte via een contactpersoon. Is er met één van hen iets mis, dan komt een vrij willigster hem of haar direct op zoeken. Drie leden van de Sectie Perma nente Educatie volgen kadercur sussen in Delft. De sectie heeft de eerste contacten met leidster van de VOS (Vrouwen oriënteren zich op de samenleving)- cursussen gelegd. Tot besluit van de middag hield Emmy van Overeem, journaliste van NRC Handelsblad, een praatje over emancipatie. De Rooie Vrouwen van de PvdA hebben inmiddels afgehaakt. OEGSTGEEST - Vele honderden vertegenwoordigers van het on derwijs, maatschappelijk dienst verlenende instanties en jeugd- en jongerenwerk namen gisteren afscheid van drs. J. Gmelich Meijling als wethouder voor on derwijs en maatschappelijke aangelegenheden van Oegst- geest. Daarvóór had burgemeester Van Eijsinga in een besloten bijeen komst van gemeentebestuur en ambtenaren de nieqwe burge meester van Castricum geroemd als een zeer kundig bestuurder." Wij hebben het goed gehad in de tijd dat gij wethouder waart", sprak jonkjhr Van Eysinga, die in de geest van de na hem spreken den besloot met: "wij laten U node gaan". Namens de Oegst- geester openbare scholen, de personeelsvereniging van amb tenaren en middenstandorgani saties werden de heer Gmelich Meijling en zijn echtgenote daarop diverse geschenken aan geboden. In zijn dankwoord aan de ambtena ren en het college van burge meester en wethouders wees de heer Meijling op de hem betuigde sympathie gedurende de afgelo pen jaren "Vooral de atmosfeer van samenwerking in het college van B en W, ondanks totaal ver schillende politieke achtergron den, neem ik naar Castricum mee," zei hij de burgemeester in het bijzonder dankend voor het hem gegeven voorbeeld. Tot vanavond twaalf uur is de heer Meijling nog officiéél wethouder, één minuut daarna burgemester van Castricum waar hij maandag zal geïnstalleerd geinstawleerd. Vanaf dat moment begint pas echt wat gemeentesecretaris Vreeken uit zijn, op de melodie van Tol Hanse's hit Big City- ge componeerde afscheidsgedicht reciteerde: "Burgemeestersschip kies zee, Castricum holadiee!". LEIDEN - Tijdens een drukbe zochte receptie in het stedelijk mu seum De Lakenhal" heeft burge meester Vis gistermiddag een ko ninklijkeonderscheiding uitgereikt aan mevrouw W. Th. ALaken. Zij werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau benoemd wegens haa r verdiensten voor de Raad voor de Kinderbescherming Mevrouw Laken vierde tegelijker tijd haar gouden jubileum bij dit instituut. KRITIEK OP BEHANDELING TB-patiënt ROTTERDAM (ANP) - Tuber culosepatiënten hebben te genwoordig dankzij de mo derne behandelingsmoge lijkheden een kans op gene zing van vrijwel honderd pro cent. Bovendien is er na drie weken geen infektiegevaar voor de omgeving meer. Desalniettemin worden ze vaak nog onderworpen aan de strenge en vaak wrede isola tiemaatregelen (zeer besmet telijke ziekten), die vijftig jaar geleden gangbaar waren toen tbc een gevreesde ziekte was die veel slachtoffers eiste. Dr J. Douma van het sanato rium Zonnegloren in Soest betoogde dit vandaag in Rot terdam op een wetenschap pelijk symposium. Gijzelaars in Tsjaad vrij BERN (AFP) - Een f ransman en een Zwitser die op 18 januari door opstandelingen in Tsjaad gevan gen waren genomen, zijn on voorwaardelijk vrijgelaten, zo heeft het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Door bemiddeling van de Nigeri- aanse autoriteiten werden de Fransman Christian Masse en de Zwitser André Pierre Kummer- ling nabij het meer van Tsjaad overgedragen aan de ambassa deurs van Frankrijk in Nigeria. Deze diplomaten namen de twee vrijgelatenen mee naar Lagos. Vanuit de Nigeriaanse hoofdstad zullen Mase en Kummerling dit weekeinde naar Europa reizen. Jubileumwedstrijd ALPHEN AAN DEN RIJN - "Die smerissen doen het zo gek nog niet". Dat zei een klein ventje waarderend aan het begin van de tweede helft van de gisteravond gespeelde voetbalwedstrijd tus sen de jubilerende Politie Sport vereniging Alphen en de oud-in ternationals. Dat die veelal van een welvarende buik voorziene oud-Nederlands elftal-spelers tenslotte zegevierend van het veld stapten, lag in de lijn van de verwachtingen. Maar dat de cij fers beperkt bleven tot 3-1 had den noch de voetballende, noch de langs de kant verblijvende po litiemensen verwacht. Opvallende speler bij de Oranje- hemden was in de eerste fase van de strijd Tinus "buik" Bosselaar. Die in weerwil van zijn kogel ronde verschijning een verras sende behendigheid demon streerde. Een politie-tegenstan- der: "Die man is zo dik, dat je nooit meer bij de bal kunt komen als hij die aan de vcet heeft". Toch nam de politie de leiding. Ge orge Dikhout nam flitsend snel de bal met de borst mee halver wege de helft van de oud-interna tionals. Zijn tempo lag vele pas sen te hoog voor de verdedigers, zijn daverende schot voor Piet Lagarde onhoudbaar: 1-0 na twintig minuten. Maar nog voor rust werd het 1-1. Piet Ouderland, buikig en wel mocht op de grens van buitenspel oprukken naar het Alphense doel en scoren. Met die gelijke stand brak de rust aan, een rust die vol gens diezelfde Ouderland te lang duurde. "Wij zijn allemaal oude mannen, als we zo lang moeten zitten, worden de spieren hele maal stijf'. Aanvankelijk dic teerde de politie de strijd dan ook. Frits Flinkevleugel, snel en actief, onderstreepte na een kwartier met een daverende knal de om mekeer in de wedstrijd. Uitten- bogaard bracht toen nog goed redding. Maar na 25 minuten pro fiteerde Ouderland nuchter, toen de laatste lijn van de politic aar zelend dacht aan buitenspel. Met een droge tik scoorde hij 2-1. Een tiental minuten voor tijd bracht Ton van der Linden, die zich al een paar maal had laten zien met schoten van afstand, de zege definitief in veiligheid. Er waren 1200 toeschouwers. Een opening van het jubileumfeest die er zijn mocht, die nog extra glans kreeg door het optreden van politiehonden en het mu ziekkorps Con Brio. Gevraagd voor onze afd. secretariaat REPRESENTATIEVE BANKEMPLOYÉ(E) met middelbare schoolopleiding en type-ervaring. Leeftijd tot 25 jaar. Sollicitaties te richten aan: de direktie van de Algemene Bank Nederland N.V. Geversstraat 43 - Oegstgeest - Tel. 071-151540 "Dank U voor deze nieuwe morgen. Dank U voor deze nieuwe dag" Voor ons geheel onverwacht, heeft de Heere tot Zich genomen tijdens ons verblijf in Zuid-Afrika, mijn zeer geliefde man. onze lieve zorgzame vader, schoonzoon, broer, zwager en oom ARIE BARNHOORN echtgenoot van H. STEGEMAN op de leeftijd van 53 jaar H BARNHOORN-STEGEMAN FLOOR. ERIK. AAD C W J STEGEMAN-HOMBRINK Familie BARNHOORN Familie STEGEMAN Sassenheim. 11 april 1978 Menneweg 4 De rouwdienst is bepaald D V. op dinsdag 18 apnl a s om 2 00 uur n.m. in de Nederlands Hervormde Kerk te Sas senheim, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de begraafplaats aldaar De overledene is opgebaard in het rouwcentrum "Vliem Jacoba van Beierenlaan 4. Sassenheim, alwaar gele genheid tot condoleren na de teraardebestelling (zij-uit- gang begraafplaats)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13