Jol dreigt tussen wal en schip te vallen LMHC-trainer Grippeling kwam, zag en overwon.... Kist niet naar WK: Ik laat me niet als joker gebruiken WEST-DUITSLAND ZONDER BECKENBAUER UVS - AFC s ZATERDAG 15 APRIL 1978 Wü wZzi-, MAASLAND - Een klein jaar gele den durfde Rein Grippeling heel wat op zijn nek te halen door in te gaan op het verzoek van het be stuur van LMHC (na door een paar eerste elftalspelers op hem geattendeerd te zijn) om in het seizoen '77/78 trainer van het he renteam te worden. Twee achter eenvolgende kampioenschappen waren LMHC toen ten deel ge vallen. De promotie naar de hoofdklasse liepen de Leidenaars mis door teleurstellende presta ties tijdens de promotiewedstrij den tegen het Rotterdamse Vic toria en Groninger Studenten. Maar gezien het feit dat Leiden zich voor dit lopende seizoen goed wist te versterken leefde bij de achterban van de hockeyclub al snel de gedachte dat de "he ren" die misstap in het nieuwe seizoen zouden goed maken. Door die hoopvolle verwachtingen drukte er al wél een zware last op de schouders van de Haagse sportleraar. Maar niet alleen daarom. Grippeling had, voordat hij bij LMHC in dienst zou tre den, nog nimmer een hockeyclub onder zijn hoede gehad en was, op het moment dat hem het aan- Rein Grippeling bod werd gedaan om het twee voudige kampioensteam te ko men trainen, trainer van de Haagse basketbalclub Forcial. Rein Grippeling beoefende bo vendien maar een jaartje actief de hockey-sport bij HDM, waar hij van de bekende hockey-docent Barreveld gedurende twee jaar ook de fijne kneepjes van het trainen, zowel praktisch als the oretisch, leerde. Dat Rein Grippeling gespeend was van ervaring als hockey-trainer kon toen in ieder geval stellig ge zegd worden. De eerste maanden stonden de elftalcommissie, de spelersraad, coach Harm Swie- ringa (en op de achtergrond de oud-coach Mat Gardeniers) Grippeling dan ook terzijde, maar allengs nam de oud-Oegst- geestenaar (hij woont nu in Maasland) het roer alleen in han den, geruggesteund door de goede prestaties van zijn team en de uitstekende sfeer binnen zijn selectie. Met een bewonderenswaardige in zet, zowel van Grippeling als van de spelers bleek dat een ploeg onder leiding van een "onerva ren" trainer nog niet direct op de klippen hoeft te lopen. Integen deel. Afgelopen zondag (twee wedstrijden voor het einde van de competitie) behaalde het he renteam van LMHC de derde titel door ongeslagen kampioen van de eerste klasse A te worden. Eind april start LMHC aan de na-competitie om samen met de twee degradanten uit de hoofd klasse van het vorig seizoen, het Brabantse MEP en (naar alle waarschijnlijkheid) Nijmegen om de twee promotieplaatsen naar de hoogste hockey-afdeling te strijden. Een ontwikkeling waarvan Grip peling aan het begin van dit sei zoen niet durfde te dromen. "Er zat natuurlijk een kans in dat we voor schut zouden gaan", ver klaart hij. "Vandaar ook dat ik in eerste instantie de hulp kreeg van de spelersraad, die uit wat oudere en ervaren spelers bestond. Die bekeken het hockeygebeuren vanuit een andere optiek dan ik. En als je dan de middenweg weet te bewandelen, dan zit je op het goede spoor. Mijn onervarenheid werd verder nog door de elftal commissie opgevangen". Grippeling vervolgt: "Het bestuur, de spelersraad en de elftalcom missie uitten, voordat ik aan het grote karwei bij LMHC begon, de wens, dat een plaats bij de eerste drie nagestreefd moest worden. Dat leek me geen onmogelijke opgaaf. Maar dat het allemaal zo eenvoudig en gemakkelijk ging had ik van tevoren nooit durven dromen. Twee gelijke spelen hebben we, met nog maar twee wedstrijden voor de boeg, moe ten toestaan, terwijl dat niet eens nodig was. De ongeslagen status van LMHC wordt overigens niet door ieder een als prijzenswaardig aange merkt. Dat blijkt wel uit de reac ties van de bepaalde topclubs die in andere afdelingen spelen. "Kinderachtig is dat", zegt Rein Grippeling. "Overal waar ze ko men roepen ze rond, dat wij in een dermate zwakke klasse heb ben gespeeld dat we wel kampi oen móesten worden. Ik ga daar niet eens dieper op in. Als op 4 juni de laatste promotiewedstrijd gespeeld is wil ik die gezichten wel eens zien". Op zondag 30 april speelt LMHC de eerste wedstrijd in die na-compe titie, thuis tegen, naar alle waar schijnlijkheid, Nijmegen. Het gevaar dat in de periode daaraan vooraf bij het herenteam een soort hockeymoeheid ontstaat is niet denkbeeldig. Immers de titel is dan al drie weken binnen; het vuur is er dan misschien wel uit. Grippeling houdt rekening met die mogelijkheid: "Tussen nu en de eerste promotiewedstrijd zit een soort afkoelingsperiode. In die tijd is het zaak de concentratie en motivatie niet te laten ver slappen. En dat is, wat LMHC be treft, niet gemakkelijk. Herhaal delijk is al gebleken dat wij niet in een ontspannen sfeertje kunnen spelen, want steeds ging het fout. Het team moet elke wedstrijd, hoe belangrijk of onbelangrijk de partij ook moge zijn, met op drachten en een tactisch concept het veld ingaan. Daarom ook moeten we tot eind april even ge concentreerd blijven als in de af gelopen wedstrijden van de competitie. Ontspannen is er niet bij". Hoe de kansen van LMHC in de hoofdklasse liggen (er van uit gaand dat de misstap van het vo rig jaar wordt goedgemaakt) is voor Rein Grippeling nog een duistere zaak. Hij laat in ieder ge val niet al teveel optimistische geluiden horen, ondanks het feit dat zijn.team met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijk heid het komend seizoen niet meteen uit die hoogste afdeling zal degraderen. Er liggen name lijk concrete plannen op tafel om de hoofdklasse met ingang van het seizoen '79/'80 met twee clubs uit te breiden. Om die reden zal dan het seizoen daarvoor geen ploeg uit die klasse verdwijnen. Dat betekent in ieder geval een geruststellende gedachte voor de Leidse club. Grippeling: "We zouden dan het eerste jaar rustig de kat uit de boom kunnen kijken en in stilte werken aan de competitie van het jaar daarop. We hebben nu al een zeer homogeen team dat op een goed, constant niveau speelt en blaakt van zelfvertrouwen. Bo vendien ga ik er vanuit dat we voor het komend seizoen nog versterking krijgen. In dat licht zie ik LMHC echt niet in de on derste regionen meedraaien, maar een redelijke klassering moet mogelijk zijn. Per slot van rekening hebben we in ons eigen toernooi van Schaerweyde ge wonnen en, met een onvolledig team, maar net een nederlaag te gen Groninger Studenten gele den WALTER OOMEN Transferbedrag struikelblok Den Haag-Bayern DEN HAAG - De berichten van deze week dat de overgang van FC Den Haag-speler Martin Jol naar Bayern München "rond" zou zijn, blijken voorbarig te zijn geweest. Na het gesprek, dat de Haagse verdediger dinsdagmiddag met de Westduitse club had, leek de zaak inderdaad geregeld. Maar inmiddels zijn FC Den Haag en Bayern München via de internationale telefoonverbindingen weer aan het on derhandelen geslagen over het grote struikelblok: het transferbedrag. Manager Van Hal van FC Den Haag wenst zich hierover slechts di plomatiek uit te drukken: "Er is een verschil van inzicht over het bedrag dat Bayern wil betalen en dat wij willen hebben". De hoogte van dat bedrag blijft voor alsnog in nevelen gehuld. Martin Jol, onderwerp en lijdend voorwerp in deze zaak, kan slechts lijdzaam toezien. Hij staat buiten de onderhandelingen tus sen de beide verenigingen en bij Den Haag krijgt hij er niets over te horen. Een niet geheel juiste tussenpersoon bij de onderhan delingen tussen de clubs. Ik denk dat ze daardoor ook langs elkaar heen gepraat hebben". Zo dreigt Jol nog tussen de wal en het schip te vallen. Een goede aanbieding van Ajax legde hij enige tijd geleden naast zich neer. "Ik moest op dat moment risico's nemen. Van Praag zette mij on der druk, hij wilde zekerheid. Ik heb nee gezegd al is Ajax wèl de club die mij in Nederland het meeste aanspreekt, de meest proffesionele ook". Jol: "Na vijf, zes jaar wil je weieens als behandeld worden gang zaken volgens Jol. "Je De belangstelling van de zijde loopt hier zo'n vijf tot zes jaar rond, dan wil je weieens als een mens behandeld worden". Nu rest de Scheveninger, die zich doorgaans vrij nuchter opstelt, alleen het afwachten. "Het wordt nu een beetje vervelend. Er is weer onzekerheid. Zo langza merhand ga je er 's nachts van wakker liggen". Toch verwacht Jol volgende week zekerheid te hebben. "De kans dat ik naar Bayern ga, schat ik nog steeds op 99 procent". Niettemin een teleurstellende ont wikkeling voor de 22-jarige Jol, die er dinsdag ook zelf stellig van overtuigd was, dat de transfer al geregeld was. Aan het genoemde transferbedrag van zes ton twij felt hij. "Die zes ton kan volgens mij helemaal niet. Dat wil Bayern niet betalen. Ik denk dat Den Haag is gaan schermen met de kranteberichten, waarin dat be drag genoemd werd. Ik hoop niet dat Den Haag vervelend gaat doen. Het zou niet alleen voor mij, maar ook voor hun niet leuk zijn als het toch niet door zou gaan. Het is ergens wel een koe handel. Je bent afhankelijk van de beslissingen van anderen. Be- keffy (voetbalmakelaar) was de de topclubs voor de rechtsachter van de Haagse ploeg is het gevolg van een zeer sterk seizoen, dat hij achter de rug heeft. Die prestatie krijgt nog meer reliëf als men be denkt dat dit moest gebeuren een - schaarse uitzonderingen daar gelaten - zwak draaiend FC Den Haag, dat er het gehele seizoen niet in slaagde boven de grauwe middelmaat uit te komen. Jol lukte dat, individueel, wel. Als rechtsachter was hij, mede door zijn sterk aanvallende capacitei ten en aspiraties, een constant gevaar voor de linkerflank van elke tegenstander. Zijn rende ment voor het elftal was veel gro ter dan het seizoen daarvoor, toen hij de rechtsbuiten-plaats be zette. Jol: "Het fijne van die rechtsbackplaats is dat'je na het verdedigen ook nog eens over je tegenstander heen kan gaan en mee kan aanvallen. De laatste tijd moest ik echter wat te veel ver dedigen". Zijn kwaliteiten bleven ook in het buitenland niet onopgemerkt. "Via-via", zoals Jol dat noemt, kwam de trainer van Bayern München, Gyula Lorant, hem op het spoor. Die wilde Jol inlijven in het team dat de geschonden Het is niet in de eerste plaats het Westduitse voetbal dat Jol trekt. De club Bayern oefent de aan trekkingskracht uit. "Het is nog steeds een topclub. Afgelopen weekeinde zaten er toch weer 63.000 man op de tribunes. Dat maak je hier niet mee. Als ik bij voorbeeld bij een club als Duis burg zou komen, lagen de zaken al weer heel anders". De eerste reden voor Jol's voorkeur voor Bayern is het geld. Daar naast. is hij sterk Duits georiën teerd. "Mijn familieleden hebben in Duitsland gewoond of wonen er nog. Zo kom je er een paar keer. in het jaar". Ook de MO-studie Duits, die Jol volgt, zegt in dit op zicht genoeg. Waar Jol nu nog op wacht, is de ze kerheid. De financiële en spor tieve zekerheid, die een topclub als Bayern hem eerder kan geven dan FC Den Haag. "Als dit niet doorgaat, wil ik wel weg bij Den Haag. Het is de drang om hogerop te komen". WARMERHUIZEN - Kees Kist, de blonde aanvalsleider van AZ'67, heeft gisteren besloten af te zien van deelname aan het wereld kampioenschap voetbal in juni van dit jaar in Argentinië. De 25-jarige AZ-speler heeft KNVB-bestuurder Jan Huij- bregts gisteren officieel van zijn plan op de hoogte gebracht. In Zeist vond gisteren een bijeen komst plaats, waar alle veertig in ternationals aan de pers werden voorgesteld en waar de Oranje sponsors gelegenheid kregen foto's van de spelers te nemen voor reclame-doeleinden. Kees Kist heeft deze bijeenkomst niet bezocht.- Op de dag van de algehele kennismaking haakte hij af in navolging van Jan van Beveren, Willy van der Kuijlen, Ruud Geels, Eddie Treijtel en Johan Cruijff. Kist's stap is niet onverwacht ge komen. Al drie maanden was hij voornemens af te haken, omdat hij zich na zijn interlandwedstrijd tegen Rusland in Rotterdam nog slechts een "papieren internati onal" voelde. Na Rusland, waarin de complete Nederlandse ploeg faalde, had hij taal noch teken van de KNVB vernomen en was nadien niet voor oefenwedstrij den gevraagd. De brief met de uitnodiging voor de bijeenkomst van gisteren was het eerste be richt van de voetbalbond sedert november vorig jaar. Kees Kist: "Nadat Geels, die kan didaat nummer 1 was om Cruijff als spits op te volgen, had be dankt, was ik de voornaamste kandidaat, althans daar leek het op. Ik heb echter nog geen enkele kans na Rusland gehad om mij in te spelen. En er zijn toch echt wel wat mogelijkheden geweest om eens wat te proberen. Iedereen werd een of meerdere keren ge vraagd, maar ik was er nooit bij. Ik laat mij echter niet als joker gebruiken, want daar had het de laatste tijd veel van weg. Drie maanden loop ik met plannen in mijn hoofd om af te zeggen. Het is dus geen overhaaste beslissing, maar voldoende gemotiveerd en wel doordacht. Het hele beleid van de KNVB klopt niet. Ik kan daarin niet functioneren. En dit is helemaal definitief. Ik sta er voor honderd procent achter. Ja is bij mij ja en nee is, als je er zo lang over denkt ook echt nee. Ik ga niet naar Argentinië. Daarom ook ben ik niet naar de bijeenkomst gegaan. Ik vond dat gewoon overbodig. Je kunt als speler dan toch wel gaan, maai- ik vind dat er na mijn weigering om mee te gaan, geen weg terug meer is. Ik blijf thuis", aldus Kist. Net als vele spelers voor hem heeft hij problemen met het goed func tioneren met het bondsapparaat, dat verantwoordelijk is voor het optimaal gemotiveerd aan de start komen van alle spelers. Of schoon Kist zelf zegt, dat hij niet direkt het optreden van Happel laakbaar vindt, zal de opstelling van de interim-bondscoach er toch wel enigszins mee te maken hebben. Happel heeft in drie oe fenwedstrijden, tegen de bui tenlanders, Israël en Tunesië, di verse aanvallers getest. Geen en kele keer heeft hij moeite geno men om kontakt te zoeken met Kist en hem uit te nodigen. Ook voerde niemand een gesprek met de sfeergevoelige aanvaller, die vorig jaar nog zeker leek van een ticket naar Argentinië. Kist had dan wel net als alle andere spelers geen enkele garantie, dat hij ook zou spelen in Zuid-Amerika, maar hij behoorde aanvankelijk tot de vaste zestien uitverkore- Het oefenduel tegen Rusland in Rotterdam daags voor de inter land Nederland-België was een test voor hem. Hij moest zich toen waarmaken, maar bleef net als velen met hem onder de maat. Kist: "Daarna heb ik nooit meer iets gehoord, terwijl anderen wel weer een kans kregen. Ik laat mij niet gebruiken en daarom heb ik de knoop doorgehakt en afge zegd, aldus Ki§t. GELSENKIRCHEN - West- Duitsland zal in juni zonder re cord-international Franz Bec- kenbauer (103 interlands) in Ar gentinië de wereldbeker verde digen. Gisteren had de delegatie van de Westduitse voetbalbond een gesprek met het bestuur van Beckenbauers Amerikaanse club New York Cosmos. De Duitsers wilden vanaf 1 mei over Becken- bauer beschikken. Dat werd door Cosmos, dat volop in de competi tie doende is, geweigerd, zodat Beckenbauers naam maandag niet zal voorkomen op de lijst van veertig geselecteerde spelers. Cosmos wilde zijn beste speler eventueel alleen voor de ein dronden in Argentinië vrijgeven. Helmut Schön was helemaal niet verrast over de beslissing van Cosmos. "Ik kan er niet boos om zijn. Ik begrijp de beslissing. Wel ben ik blij dat het nu definitief is. Dat was vooral belangrijk voor Beckenbauers vervanger Kaltz". De lijst van veertig van Oostenrijk ziet er als volgt uit: Doel: Koncilia (Wacker Innsbrück), Fleischmann (Admira Wacker), Baumgartner (Austria), Fuschs- bichler (Voeest Linz) en Feurer (Rapid). Verdediging: Baumeister, Robert en Jozef Sara (Austria), Bfeiten- berger (Voeest Linz), Krieger (Brugge), Meister (Wien), Ober- mayer (Austria), Persidis (Rapid), Kriess en Pezzey (Wacker Inns brück), Ritter (Dornbim), Stras- ser (Admira Wacker), Weber (Sturm Graz), Zore (St. Veit) en Marko (AK Graz). Middenveld: Daxbacher, Prohaska en Gasselich (Austria), Happich (Sportclub), Hattenberger (Stut tgart), Hickersberger (Düssel- dorf), Jara (Duisburg). Pichler (Sturm Graz), Scharmann en Ste- ring (Wacker Innsbrück). Aanval: Jurtin (Sturm Graz), Krankl (Rapid), Kreuz (Fey- enoord), Zanon Welzl en Obera^ cher (Wacker Innsbrück) Pirkner (Austria), Schachner (DSV), Pa rits (Austria) en Riedl (Standard Luik). De volledige groep van 40 van Spanje is: Doel Gonzalez (Real Madrid), Ra- conada (Real Sociedad),, Urruti- choechea (Espanol), Artola (Bar celona) en Manzanedo (Valencia). Achter San José, Benito en Pirri (Real Madrid), Migueli, Olmoek, de la Cruz (Barcelona). Gordillo (Betis), Perez (Atletico de Ma drid), Verdugo en Lanchas Espa nol) en Carrete (Valencia). Middenvelders: Cardenosa, Lopez en Alabanda (Betis), Leal (Atle tico de Madrid), Asensi (Barce lona), Alvarez Uria (Gijon), Villar (Atletico Bilbao), Solsona Espa nol), Zamora (Real Sociedad) en Guzman (Rayo Vallecano). Voor: Juanito en Santillana (Real Madrid), Reixach (Barcelona), Satrustegui en Lopez Ufarte (Real Sociedad), Maranon (Espa nol), Dani, Carlos Churruca en Rojo Premier (Atletico Bilbao). Cano (Atletico de Madrid), Quim (Gijon) en Alonso (Real Zara- goza). De 40 van Brazilië. Doel: Leao, Carlos, Raul, Wendel, Waldir Perez. Verdedigers: Toninho, Oscar. Po- lozzi, Amaral, Ze Maria, Edinho, Abel, Rodriguez Neto, Orlando, Nelo, Luid Pereira, Odicei, Ron- dinelli en Wladimir. Middenveld: Cerezo, Batista, Rive- lino, Falcon, Chicon, Atilio, Car- pegiani, Mondoca. Aanval: Tarcisco, Eneas, Zico, Rei- naldo, Gil, Jorge, Nunes, Dirceu, Romeo, Roberto ze Sregio, Eder en Marcello. ADVERTENTIE Sportcomplex XzSCJfil Zondag a.s. "Kikkerpolder" 1/ aanvang 14.00 uur Hoofdklasse K.N.V.B. Deze advertentie Is aangeboden door FOTO JAN HOLVAST V Gespecialiseerd in kleurentechniek ■nHBBOHHBHBHHBiaiHi SP££lT as &AI I SCUO/W NA Af? VOP£N. /.OOPT Z£AP DCO/e A/£D£/?A/)A/P-//?AN ££AA AÊ/VSAr/0/A£l£ WSASTAyVD.-O-O. £AA££AA A/OtS 0PZ/£AA- B4P£AA£>£S? SCOP£ AAA AO 6£C. /AAAJP' 2eAA£l£r,M A&W 7ASAPPA/- ^-^2 AU L /Tl PPOMMO AFNOMST/6 Cf Al Ü/r P£N£>P//<-/DO-AM3£6DAD, %Wa>. KPOÓT OS SAA 7£- POMT AIS ££PS7£ /£AA/££S /N t'>'< POG &ASCP/ET ££Z£ U£DS7PA>0 OP OS VAAPO£AJP£ A£IFF. L VAAA 30 A7£T£P

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11