Industrie meer laten meespelen' Pijnlijke vergissing van officier Kamer wacht uranium-overleg af Radeloze Julia wilde zichzelf en vriend doden Machtigingen nu binnen in zaak-koopsompolissen Slachtoffer van moordzaak in Bodegraven was geen ex-commando Kamerleden over de Neptune-vervanging RAF-lid trekt hoger beroep in Oostenrijker mag voorlopig blijven KIJL)AG 14 APK1L 19Y8 BINNENLAND WBÜWW DEN HAAG (SP) - In zijn requisi toir tegen de man die op 16 okto ber vorig jaar na een roofoverval in Bodegraven de antiquair Jaap de Gelder had doodgestoken, heeft de Haagse officier van justi tie mr. A. J. Dek dinsdag jl. ten onrechte aangenomen dat het slachtoffer een ex-commando was geweest. Dit blijkt uit mededelingen van de familie van Jaap de Gelder. De vergissing kan van belang zijn omdat de officier mede op grond van deze veronderstelling geloof hechtte aan het verhaal van de rover die beweert dat hij door de heer De Gelder was aangevallen juist nadat hij hem had bevolen weg te lopen. De vraag of dit echt zo is gebeurd, is essentieel voor de mate waarin verdachte voor zijn daad toere keningsvatbaar moet worden ge dacht en dus ook voor de straf maat. Dit blijkt uit het psychi atrisch rapport van de psychiatri sche observatiekliniek te Utrecht. Volgens dit rapport mag de neuro- tisch-agressieve dader voor het doden van de heer De Gelder al leen als sterk verminderd toere keningsvatbaar worden aange merkt indien het slachtoffer wer kelijk de eerste klap heeft gege ven. Bij het stellen van zijn eis - vier jaar en tbr - ging de officier van justi tie hiervan uit. Behalve op de onjuist gebleken veronderstel ling dat de heer De Gelder een ex-commandotroeper was, ba seerde de officier zich ook op het Door Sybe Stamm feit dat het slachtoffer later nog 1200 gulden op zak bleek te heb ben. Kennelijk was hij dus niet van plan geweest zich zo maar te laten beroven. Uit inlichtingen van de nagelaten betrekkingen blijkt inmiddels echter dat Jaap de Gelder zelfs nooit in militaire dienst is ge weest. De veronderstelling van de officier dat hij sinds zijn diensttijd het ongewapend vech ten zou hebben verleerd, slaat nergens op, aldus de familie, want de heer De Gelder had nog nooit in zijn leven gevochten. Van de zijde van de officier van jus titie vernemen wij dat de inlich ting omtrent de commando-ach tergrond van het slachtoffer af komstig was van de politie en op misverstand berustte. De waar heid over deze kwestie is inmid dels ter kennis gebracht van de rechtbank, die vonnis zal wijzen op 25 april. DEN HAAG (SP) - De verouderde Neptunes van de Mari neluchtvaartdienst mogen niet hals over kop worden vervangen door de Lockheed-Orion alleen omdat bin nenkort de fabrieksofferte afloopt. De Nederlandse in dustrie moet behoorlijk kunnen meespelen. Daarom moet goed worden onderzocht of het niet verstandiger is om de order in Frankrijk te plaatsen. Dat is de mening van leden van PvdA en D'66 die deel uitmaken van de vaste Kamercommissies voor defensie en economische zaken. DEURNE - Woonwagenbewoners hebben gisteravond voor de derde maal de weg Helmond-Deume met bran dende autowrakken geheel afgesloten. Op deze manier willen zij protesteren tegen het uitblijven van toegezegd kleinere woonwagenkampen. Op de foto de mobiele eenheid in actie tegen de woonwagenbewoners. De beide commissies hebben giste ren over de dringende kwestie van de Neptune-vervanging overlegd met de ministers Van Aardenne (Economische Zaken), Scholten (defensie) en diens staatssecretaris Van Eekelen. Het gaat om dertien toestellen. De keus is momenteel uit de Ameri kaanse Orion 40 miljoen per stuk), de Britse Nimrod 88 miljoen) en een nog te ontwikke len versie van de Franse Bre- quet-Atlantic. AMSTERDAM (SP) - Het West- duitse RAF-lid Knut Folkerts heeft het hoger beroep tegen het vonnis van de Utrechtse recht bank ingetrokken. Folkerts werd door de rechtbank in december vorig jaar wegens moord op een Utrechtse briga dier van politie tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Amsterdamse Gerechtshof zou het appel van Folkerts op dins dag 18 april behandelen. Folkerts meent dat het geen zin heeft in hoger beroep te gaan omdat "ons land, en de justitie in het bijzon der, zich steeds meer ontpopt als een soort handlanger van het nieuwe fascisme". Als voorbeeld daarvoor noemt Fol kerts het optreden tegen de Zuidmolukkers, de uitwijzing van ex-CIA-agent Philip Agee en het "beroepsverbod" dat de Rot terdamse hoofdinspecteur van politie Kalma kreeg. Folkerts meent dat zijn uitlevering aan West-Duitsland reeds vast staat en dat het behandelen van zijn zaak door het Gerechtshof daar geen verandering in zal brengen. "Een milder vonnis zou uiterlijke schijn zijn", meent hij. Wel zal de Hoge Raad op 22 mei uitspraak doen in het cassatiebe roep dat de RAF-leden Folkerts, Wackernagel en Schneider heb ben ingesteld tegen de uitspraak van twee rechtbanken, waarbij werd bepaald dat hun uitlevering toelaatbaar is. Aanrander gepakt EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense gemeentepolitic heeft de 43-jarige J.R. uit Apeldoorn aan gehouden die heeft bekend woensdag jl. een vijfjarig meisje in Eindhoven te hebben aange rand. De man had het kind dat in een winkelcentrum aan het rol schaatsen was in zijn auto gelokt. De verdachte was met het meisje naar een visvijver in Eindhoven gereden. Terwijl hij haar aan randde in de struiken rondom die vijver ontdekten voorbijgangers wat er gaande was. Zij grepen de man vast en waarschuwden de politie. Defensie is niet erg duidelijk over de afloopdatum van de Orion-of- ferte, maar mr. Brinkhorst (D'66) schat dat die binnen drie weken moet zijn. Volgens hem hebben de betrokken bewindslieden ge dacht dat de Kamercommissies wel akkoord zouden gaan met de Orion. "Het zal wel een verras sing zijn geweest dat wij eerst meer gegevens willen hebben", meende Brinkhorst. Drie kanten Aan' de uiteindelijke keus zijn drie kanten: een militaire, een poli tieke en een industriële. Minister Van Aardenne benadrukte giste ren dat het industriële aspect (werk) voor hem zwaar weegt. Maar het PvdA-kamerlid Van de Hek ging verder. Hij stelde dat alle drie de kandidaten aan de minimum-eisen schijnen te vol doen en dat dus de werkgelegen heid wat hem betreft de doorslag mag geven. Volgens de marine lopen de kwali teiten van de Orion en de Nimrod echter hemelsbreed uiteen. De Orion zou het op tal van punten, maar vooral wegens zijn supe rieure elektronische opsporings- apparatuur voor onderzeeboot- bestrijding, ruimschoots winnen. De nieuwe Atlantic ligt nog op de tekentafels, terwijl de Orion bij wijze van spreken zo kan worden overgevlogen. Staatssecretaris Van Eekelen, die al in Washington over de Orion heeft gesproken, gaat 26 april naar Parijs. Hij wil onder andere van de Fransen horen of het zeker is dat hun marine ook van plan is om de nieuwe Atlantic te bestel len en of de Nederlandse marine in de tussen bestelling en afleve ring liggende jaren vervangende toestellen kan krijgen. De Ka mercommissies hebben van hun kant besloten om volgende week vrijdag vertegenwoordigers van de concurrerende fabrieken plus die van Fokker uit te nodigen vooreen hoorzitting. "We moeten zorgen dat we niet weer zoals bij de Starfighter-vervanging voor verrassingen worden gesteld", 'aldus het Kamerlid Brinkhorst. Fokker Fokker-VFW is sterk gekant tegen de eventuele bestelling van de Lockheed-Orion. Directeur H. J. Grobben van Fokker-VFW: "Be stelling van de Brequet-Atlantic, een Europees toestel, is noodza kelijk om het belang van de Ne derlandse vliegtuigindustrie vei lig te stellen en te consolideren. Ook zal de werkgelegenheid bij Fokker in de jaren tachtig in be langrijke mate bepaald worden door deze bestelling". Fokker-VFW neemt voor 15 pro cent deel in het weFk aan de Bre quet-Atlantic. Wanneer de Orion wordt besteld betekent dat het verlies van werkzaamheden aan 13 Nederlandse en waarschijnlijk 42 Franse toestellen. Verder ziet het er naar uit dat Fokker-VFW 12 F-27 Maritimes aan de Franse marine kan leveren op vrij korte termijn en nog eens éénzelfde aantal op wat langere termijn "mits geen politieke complicaties optreden". DEN HAAG (ANP) - De commissie koopsompolis sen heeft Kamervoorzitter Vondeling gisteren mee gedeeld dat de machtigin gen van alle betrokken politici, een kleine 200, (ex)Kamerleden zowel als (oud)Bewindslieden thans door de commissie zijn ontvangen. Ginjaar minst bekend van ministersploeg AMSTERDAM (ANP) - Minis- ter dr. L. Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne) is de minst bekende minister uit het kabinet-Van Agt. Dat blijkt uit een Nipo-enquete. Terwijl 94 procent van de on dervraagden ploegleider Van Agt kent (hij scoort het hoogst) staat Ginjaar onder aan de lijst met 25 procent. De kopgroep bestaat naast Van Agt uit Wiegel (92 procent), Andriessen procent), por- cent), Albeda (70) en Van der Stee (67). Van der Klaauw (65 pet) voert het peloton aan met daarin mevrouw Gardeniers (63 pet), Van Aardenne (57), De Koning (50), De Ruiter (49). Pais (43) en Scholten (42 pet). Minder dan veertig procent van de ondervraagden kent de ministers Peijnenburg (37 pet), Beélaerts van Blokland (34) en Tuijnman (30 pet). Dit met uitzondering van enkele betrokkenen die hun medewer king aan het onderzoek hebben geweigerd en één betrokkene die daartoe om gezondheidsredenen niet in staat is. Twintig politici hadden de machtigingen niet volledig ingevuld maar dat ver zuim is blijkens de brief van de commissie door nadere informa ties inmiddels goedgemaakt. De commissie heeft verder 29 ver zekeringsmaatschappijen aange schreven die koopsompolissen afsluiten. Zij hebben tot 28 april de tijd te reageren. Eén verzeke ringsmaatschappij heeft om principiële redenen geweigerd mee te werken. Voorts ontbreken van twee politici die aan het on derzoek meewerken nog verkla ringen van hun belastinginspec teurs, aldus de brief. Er zijn in middels ook gesprekken geweest met die betrokkenen die hebben bekend dat zij of een familielid een koopsompolis bezitten of hebben bezeten. In de brief aan de verzekerings maatschappijen verzoekt de commissie de maatschappijen mee te delen of de betrokken po litici in 1975 in het bezit waren van bij het betreffende bedrijf af gesloten koopsompolissen of daarop gelijkende polissen. Te vens wordt gevraagd mee te de len de ingangsdatum van de overeenkomst, het soort van overeenkomst, de wijze van pre miebetaling inclusief de datum waarop de koopsom is voldaan, de hoogte van het verzekerde be drag, de duur van de verzekering en de eventuele overdracht van de rechten uit de overeenkomst door de verzekeringnemer aan een derde, waarbij ook om de naam van die derde wordt ge vraagd. Bij deze brief zijn de machtigingen van de politici gevoegd. Secretaris mr. Andree Wiltens van de commissie koopsompolissen zei desgevraagd geen vrijheid te hebben de naam te noemen van de verzekeringsmaatschappij die om principiële redenen weigert informatie te verschaffen. De naam van de betreffende maat schappij komt, zo zei hij verder, wel in het eindverslag van de i te staan. Dat eindverslag verwacht mr. An dree Wiltens nu in mei. De verze keringsmaatschappijen is ge vraagd de gegevens voor 28 april aan de commissie toe te zenden. Aanvankelijk had de commissie gehoopt voor Pasen eindverslag te kunnen uitbrengen. Het heeft echter geruime tijd geduurd voordat van alle betrokken poli tici de machtigingen waren ont vangen. ROTTERDAM (ANP) - Uit ver driet, omdat zij erachter was gekomen dat hij toch met een andere vrouw was getrouwd, had Julia geprobeerd haar vriend Leo te vermoorden. Daarna had zij de hand aan zichzelf geslagen. Dat beide pogingen waren mislukt had zij maar moeilijk kunnen verwerken. "Mijn hele wereld was ingestort. Het enige dat ik kon denken was: we moeten allebei dood". Dit verklaarde de 26-jarige be jaardenverzorgster Julia D. gisteren voor de Rotterdamse rechtbank waar zij zich moest verantwoorden voor haar hartstochelijke poging Leo van het leven te beroven. On danks de verzachtende om standigheden, die de officier van justitie, mevrouw mr. A. G. Korvinus, in aanmerking wilde nemen, meende zij toch dat poging tot moord bewe zen moest worden geacht. Zij eiste drie jaar gevangenis straf. "De verdachte heeft gehandeld uit jaloezie en wraak. Zij gunde hem niet aan een an der. Daarom moest hij mee de dood in", zo meende de offi cier. Dit was volgens haar ook gebleken uit de afscheids brieven, die Julia de dag tevo ren aan familie en vrienden in Suriname had geschreven. "Ik heb Leo gestraft. Hij heeft het verdiend", zo had zij aan haar moeder geschreven. De officier vond het allemaal niet zo bijzonder wat er was gebeurd. "Het enige bijzon dere aan deze zaak is dat we te maken hebben met een intel ligente vrouw die haar ge voelens duidelijk op papier kan zetten". In tegenstelling tot de psychiaters meende mr. Korvinus dat het feit Julia wel degelijk kon worden toe gerekend. Julia was in 1971 naar Neder land gekomen om een oplei ding tot bejaardenverzorgster te volgen. Na een tijdje in een Vlaardings ziekenhuis te hebben gewerkt, werd zij hoofd van een afdeling in een geriatrisch ziekenhuis in Rot terdam. Inmiddels had zij in Vlaardingen een eigen wo ning gekregen. Op 17 december 1976 leerde Ju lia op een feestje de eveneens uit Suriname afkomstige Leo Dubos kennen. Leo woonde met een Nederlandse vrouw, Lenie, samen maar had Julia herhaalde malen gezegd dat hij de voorkeur gaf aan haar. "Ik trouw nooit met een bleekscheet", zo zou hij tegen Julia hebben gezegd. Vier a vijf avonden in de week was Leo bij Julia. "We gingen sa men naar feestjes en ontvin gen vrienden bij mij thuis", verklaarde Julia. In november vorig jaar bleek Lenie in verwachting te zijn. "Het was een klap in m'n ge zicht. Maar Leo zei dat dit voor ons niets zou verande ren", aldus Julia. Toen zij en kele weken later van een vriendin had gehoord dat Leo op 1 december toch met Lenie was getrouwd, stortte Julia's wereld ineen. "Toen besloot ik een eind aan m'n leven te maken". Ondanks het kersverse huwe lijk was Leo bij Julia blijven komen. "Hij merkte niets van mijn verdriet. Op 22 decem ber heb ik besloten hem en mezelf te doden", zo ver klaarde Julia. De volgende dag hëd zij de brieven ge schreven en een soort testa ment waarin zij beschreef hoe ze begraven wilde worden. Toen zij 's avonds met Leo in bed lag en hij haar zijn liefde had verklaard, waren alle ge dachten over het verzwegen huwelijk weer teruggeko men. "Ik ben toen uit bed ge gaan en heb een mes uit de keukenkast gepakt. Ik was radeloos en verdrietig", zei Julia. Zij had het mes nog even op het nachtkastje ge legd maar toen had zij Leo in zijn rug en borst gestoken. Nadat Leo de straat was opge- vlucht had Julia geprobeerd haar polsen door te snijden. Toen dat niet lukte had zij een hele fles whisky leeggedron ken en valium en aspirines ingenomen en zich opgeslo ten in een kast. De zelf moordpoging mislukte om dat zij door de grote hoeveel heden drank en tabletten was gaan braken. Toen zij door de politie werd gevonden was Julia in diepe slaap. Leo was na twee weken in het zieken huis van zijn verwondingen hersteld. De psychiaters, die Julia had den geobserveerd, verklaar den gisteren, dat zij op het moment van het misdrijf vol komen ontoerekeningsvat baar was geweest. De daad kon haar niet worden toege rekend. Julia, die volgens de deskundi gen beschikt over een ruim gemiddelde intelligentie was niet meer in staat de situatie te beheersen. Door haar ont wikkeling was een dergelijke situatie eigenlijk ondenk baar. De deskundigen advi seerden de rechtbank Julia zo snel mogelijk in haar werkk ring te laten terugkeren onder begeleiding van de reclasse ring. De raadsman van Julia was het hier volkomen mee eens. Hij vroeg ontslag van rechtsver volging of een straf gelijk aan het voorarrest. Uitspraak 27 april. UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren bepaald dat de 24-jarige Oostenrijker A.A.N., die werd bedreigd met uitzetting, voorlopig in ons land mag blijven. N. had in juli '76, twee dagen nadat hij via Schiphol ons land was binnengekomen, bij de politie in Baarn een verblijfsvergunning aangevraagd. In januari van dit jaar echter ontving de Oostenrij ker van de staatssecretaris van justitie, mevrouw Haars, het be richt dat besloten was dat hij niet mocht blijven. Als reden werd opgegeven dat N., die thans in de Lage Vuursche woont, mogelijk een gevaar kan vormen voor de openbare orde in ons land. Deze reden is gebaseerd op zijn crimi nele verleden in zijn vaderland, waar hij voor diverse misdrijven 31 maanden in de gevangenis heeft doorgebracht. Op de negatieve beschikking van justitie diende advocaat mr. Lan gen berg een herzieningsverzoek in, waarover nog moet worden beslist. Wel deelde de staatsse cretaris al mee, dat N. die beslis sing niet in Nederland mag af wachten. Om uitzetting te voor komen spande N. toen een kort geding aan tegen de staat, dat hij nu in de eerste instantie heeft gewonnen. De rechtbank in Utrecht meent, zo staat in het vonnis, dat de desbe treffende instanties in redelijk heid niet tot de voorgenomen uit zetting kunnen overgaan voordat op het herzieningsverzoek is be slist. Bij dit besluit heeft een be langrijke rol gespeeld dat de strafbare feiten die N. in zijn va derland heeft begaan van voor 1973 dateren en dus al vijf jaar oud zijn. Over scherpere veiligheidsgaranties bij levering aan Brazilië Leo Jansen (PPR) - interpellatie toegestaan - DEN HAAG (SP) - De regering krijgt nog wat tijd van de Tweede Kamer om de onderhandelingen met West-Duitsland en Engeland over scherpere veiligheidsgaran ties bij de levering van verrijkt uranium aan Brazilië af te ron den. Als die niet het door de Ka mermeerderheid gewenste resul taat opleveren, kan het kabinet het nog zeer moeilijk krijgen. Ook de regeringspartijen CDA en WD komen dan in een lastige positie. De PvdA zal geen verwatering van de motie-Van Houwelingen- Portheine (CDA/WD) toestaan. Deze motie is het pistool in de rug dat het kabinet er toe dwingt om de bepalingen in het contract van het Duits-Engels-Nederlandse splijtstofconsortium Urenco met Brazilië aan te dikken. Dit op 13 januari gesloten contract biedt volgens de Kamer onvoldoende zekerheid dat de voor vreedzame energieopwekking bedoelde splijtstof niet zal worden ge bruikt voor het maken van een atoombom. Zowel het kabinet als de meeste Kamerfracties pakken de Urenco-zaak thans voorzichtig aan. Premier Van Agt en minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) willen nog niets zeggen over de nadere uitleg van het con tract die zij op de recente Europe se topconferentie in Kopenhagen aan hun Britse en Westduitse collega's 'aan de haard' hebben voorgesteld. In brieven aan Bonn en Londen hebben zij hun voor stel herhaald. Het wachten is nu op antwoord. CDA en WD, maar ook PvdA en D'66, toonden zich gisteren in de Kamer niet zo gelukkig met het verzoek van het PPR-lid dr. Jan sen om minister Van der Klaauw te mogen ondervragen over een 'belangrijk detail' van de Urenco kwestie. Hij wil klaarheid over een uitspraak van Van der Klaauw, die er op zou wijzen dat Nederland zijn vetorecht over uraniumleveranties heeft ver speeld. Vooral ex-minister van economi sche zaken Lubbers drong na mens het CDA er op aan te wach ten tot het grote debat zou kun nen worden gehouden - dus pas als het lopende internationale overleg is afgesloten. Het verzoek van Jansen werd tenslotte meer vanwege de parlementaire tradi tie dan uit overtuiging ingewil ligd, maar de datum voor de in terpellatie wordt pas dinsdag vastgesteld. Ex-staatssecretaris van buiten landse zaken mr. Brinkhorst (D'66) vond overleg in de ko mende week tussen de regering en Kamercommissies voor kern energie en buitenlandse zaken nodig vóór het tot een groot debat zou komen. Uit reacties van mi nister Van der Klaauw viel op te maken dat de regering daar ook voor voelt. Belangrijk voor de opstelling van de Kamerfracties in dat debat zal zijn wat Van Agt en Van der Klaauw precies hebben voorge steld aan Bonn en Londen. Hun 'nadere uitleg' van het contract zou kunnen inhouden dat Ne derland akkoord gaat met de le vering van het verrijkte uranium uit Almelo mits Brazilië pas het feitelijke beheer er over zal krij gen op het moment dat de op werkingsfabrieken daar gereed zijn. Uranium moet eerst nog een be handeling ondergaan voor het geschikt is om in kerncentrales te worden opgestookt. Volgens het huidige contract moet het eerste uranium in 1981 worden ver scheept. Omdat de opwerkings fabrieken dan nog niet klaar zul len zijn is er meer respijt om een goede opslagregeling voor het kernmateriaal (inclusief het ver- werkingsprodukt plutonium waaruit atoombommen kunnen worden gemaakt) tot stand te brengen. Het Internationale atoomagentschap IAEA zou daarbij het beheer moeten krij gen over de splijtstofdepóts.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9