Ik leer nog steeds van mijn leerlingen" Leiden krijgt cabaretfestival Auto in prima staat, pas nogop de brug nagekeken. Shell helpt, deel 6 PARADE Shell helpt Initiatief van 'Aupstinus' Laat dj-praktijken toch onderzoeken Sempre Crescendo speelt op zeker VVD wil ook in quiz van de VARA Weinig belangstelling voor 'Stad in groei' VRIJDAG 14 APRIL 1978 Herman Krebbers (volgende week in Leiden) RADIO TV KUNST ADVERTENTIE Handelaren in tweedehands-auto's zijn niet altijd zo betrouwbaar als ze zich voor doen. En dat is nog maar één van de val kuilen voor tweedehands-kopers. Vandaar dat we in „Shell helpt, deel 6" eens op een rijtje hebben gezet wat je,alle maal moet doen om zonder al te veel risiko een gebruikte auto te kopen. deel 6 Nog geen boekje ontvangen? Vraag er even naar up een Shell station. Ik vind het altijd zo teleurstellend, datje oneindig op een werk hebt gestudeerd, en als je dan het con cert achter de rug hebt, is er niets meer van over. Muziek is zo vluchtig. Ja, dat streven naar het allerhoog ste en naar het allerdiepste dat eis ik van mijzelf, maar ook van mijn leerlingen. Sommigen bereiken een geweldig hoge graad van technisch kunnen, maar zij zijn niet allemaal kunstenaars. Die zijn er heel weinig. Toch leer ik nog steeds van mijn leerlingen, ook van de middelmatigen. Ik houd niet van kadaverdiscipline. Ik sta voor hen open. Ik moet nog zo vaak aan mijn oude leermees ter Oscar Back denken. Hij was mijn grote voorbeeld. En toch groei je weg. Je gaat elk werk weer opnieuw instuderen met je T FTnFM Fr i_nrvit eigen vingerzettingen. Op een LEIDEN Er komt gegeven ogenblik merk je dat je zo'n man kwijt bent. Je bent je eigen weg gegaan. Ik kom volgende week vrijdag naar Leiden met het Concert van Gla- Op de brug nagekeken "kan iets heel anders betekenen dan u denkt. Wanneer u wel en niet kunt geloven in zo'n keuring duur de handelaar zelf vindt u inShell helpt, deel 6'.' Door Bep Rijnders Herman Krebbers: 'Ik ben een perfectionist' AMSTERDAM/LEIDEN - Op het podium lijkt hij een gi gant. Bij onze ontmoeting in het Concertgebouw in Am sterdam ontdekken we dat Herman Krebbers naar uiter lijk kleiner is dan wij ons hem hebben voorgesteld. Zijn ogen gaan schuil achter donkere brillenglazen. Zijn stem klinkt vrij zacht, en melodieus als hij antwoordt op die eerste vraag die ons op de lippen brandt: 'Gaat Herman Krebbers weg nu hij benoemd is tot hoogleraar aan de Staatshochschule für Musik - het beroemde Schu- mann-Conservatorium in Düsseldorf JLang niet alles is kunst. Maar er kunnen een paar mensen komen, die met dit nieuwe gegeven gaan werken en tot heel waardevolle kunstuitingen korpen. Die zijn er al, maar ik acht een andere rich ting niet uitgesloten. Precies dertig jaar gele den behaalde ik met dit vioolcon cert in een concours de tweede prijs. Ik heb het gevoel dat ik het nu heel anders speel. Ik heb in derdaad nog steeds heel nauwe banden met het Residentie- Orkest. In tegenstelling tot zovele anderen ben ik wat mijn instrument be treft 'dicht bij huis gebleven'. Ik ben niet zoveel op zijpaden ge treden. Alleen de literatuur voor de trio's, de piano-trio's heeft mij altijd zeer gegrepen. Ik houd van de combinatie, kwartetten heb ik betrekkelijk weinig gespeeld. Dat werd me trouwens ook te uit gebreid. Een piano en een cello zijn de instrumenten naast de viool, die me het meest Van zingen houd ik niet zit nog steeds in een trio we veel optreden. Leiden een cabaretfestival. Het eerste Leidse Cabaretfestival wordt op don derdagavond 20 april gehouden. Deze activiteit wordt georgani seerd ter gelegenheid van het ze ventiende lustrum van "Augus- tinus", welke vereniging sinds enige tijd een onderkomen heeft in het pand Breestraat 125. De or ganisatoren hopen aan dit eve nement een jaarlijks terugkerend cabaretconcours over te houden. Tijdens dit eerste festival wordt aan het publiek een aantal van de be langrijkste cabaretgenres, die op het ogenblik in Nederland gang baar zijn, gepresenteerd. Vijf geenzins onbekende cabareten sembles zullen elk, in een pro gramma van een uur, hun speci fieke kwaliteiten tonen. De avond is voor iedereen toeganke lijk, want "Augustinus" heeft, zoals Harry Kies duidelijk stelt, in haar streven een algemene jongerenvereniging te worden, één van de haar toegewezen "open" avonden aan het festival ter beschikking gesteld. De avond begint om acht uur met een optreden van het Cabaret "Kwart over elf' uit Delft. Deze groep won twee jaar geleden het Cameretten festival en heeft ver volgens ook dankzij een televi sie-optreden landelijke faam verworven. "Kwart over elf' brengt ongedwongen amuse ment, is sterk op het publiek ge richt en laat bovendien soms een kritische noot horen. slag om de arm. 'Ik heb een contract voor drie jaar en het hangt af hoe het zich daar zal ontwikkelen. Net als bij het Sweelinck-conservatorium hier in Amsterdam, krijg ik de leiding van de kamermuziek, buiten de leerlingen die ik daar ga opleiden. Uit zo'n functie komen alle mo gelijke andere voort zoals zitting hebben in beoordelingscommis- Ja, hoe kom je tot zo'n beslissing! Ik heb bij het Concertgebouworkest de meest mogelijke medewer king. Maar ik ben nu 55 jaar en dan speel je wel eens met de ge dachte, hoe het verder moet, en of het geen tijd wordt je functie als concertmeester aan een jongere over te dragen. Die moeten,toch ook een kans krijgen? Ik ben een perfectionist en heb de neiging alles te willen uitdiepen. Ik vind het een zware en verantwoorde lijke taak omdat je zoveel moet voorbereiden. Moderne muziek? Ik ben er bij betrokken en ver diep me erin, maar lang niet alles zegt mij iets. Je zou kunnen zeggen dat die 'ei gentijdse' muziek betrokken is bij de cultureel-sociale ontwik keling, maar ik zie daarin niet zo zeer een evolutionaire, of zo je wilt, een revolutionaire tendens. Gemeten met de maatstaf van de tijd wil ik meer spreken van een regulatie. Er ontwikkelt zich iets, maar de tijd fungeert als zeef. Honger Of een bredere muziekontwikke- ling van het publiek invloed kan hebben op de concertpro gramma's en of dit aan de andere kant kan leiden tot nivellering? Inderdaad is het publiek veel mon diger en kritischer geworden. Als je dit vergelijkt met vroeger zijn ook de orkesten technisch op een hoger niveau gekomen, mede door de hogere technische eisen van de opleiding. Er is een ware muziekhonger, waaraan nauwe lijks te voldoen is. Reden om de regionale orkesten vooral toch goed te laten functioneren en de fusies verre te houden. Maar al met al begint het op een fabriek te lijken. Van dirigent en orkest wordt het uiterste vraagd aan voorbereiding, die al tijd tekort is. Als solist diep je concert uit. Maar je hebt nau lijks een repetitie met een orkest. Daarvoor is geen tijd. Afspraken die wat verder gaan dan de ge bruikelijke, kun je niet maken. Er is geen tijd. En men weet dat ik een perfectionist ben. Maar meestal ken je een dirigent en een orkest goed en dan weet je ook wel wat je aan elkaar hebt. I Jan van Veen, hoofd amusement van de AVRO-televisie, heeft zijn functie neergelegd. Vorig jaar september trad hij in dienst op een jaarcontract. Dit najaar zou een definitieve benoeming vol gen. Van Veen, disc-jockey van Candlelight, had voor die be noeming een aantal nevenfunc ties moeten opzeggen. Hij is ei genaar van de bar-bistro Candle light in Hilversum, directeur van de in- en exportfirma Universum en geregeld medewerker aan re clamefilms. Deze activiteiten wilde hij niet laten varen. Jan van Veen blijft op freelance basis voor de AVRO werken. eff.Tk Aandrang op minister: DEN HAAG - De PvdA wil dat mi nister Gardeniers van CRM toch een onderzoek instelt naar de "belangenverstrengeling" van discjockeys en platenmaat schappijen. In schriftelijke vragen aan de mi nister wijzen de PvdA-kamerle- den Kosto, Voogd en Worell op de LEIDEN - "Sempre Crescendo" hebben we in de loop der tijden vele keren gehoord, maar gister avond in de Zuiderkerk voor het eerst onder leiding van Bastiaan Blomhert. Men kan zich de moei lijkheden van deze jonge dirigent indenken: een amateur-orkest dat ongelijk is van samenstelling, steeds wisselend van niveau door het gaan van geroutineerde, en het komen van onervaren leden. Om daarvan een geheel en een éénheid te maken is geen geringe opgave. ADVERTENTIE Er was eens een Pa te Hoogmade, Die ging bij z'n slijter te rade, Om een vieux die zeer fijn, En zeer zacht ook moest zijn, Pa pakte natuurlijk Parade. (de zachtere vieux) Maar Bastiaan Blomhert is aan de winnende hand. Hij heeft "safety first" als uitgangspunt genomen. Het klonk daarom allemaal nog wat voorzichtig en weinig spon taan. Behoudens een paar kleine onzuiverheden, gebeurde er wei nig schokkends, ook niet in posi tief muzikale zin. Maar de diri gent heeft "goede bouwstenen" om verder te gaan. Vooral in de blazershoek waren goede krach ten aanwezig. Van het instrumen tale deel van het programma was natuurlijk het Vioolconcert in D van Brahms, met Theo Olof als solist, het evenement. Theo Oiof was zeer geïnspireerd en bracht de spanning over op het orkest, dat met dit concert een grote prestatie leverde. Een (te) klein koor vormde een goede aanvulling. Opvallend wa ren veel te hoge sopranen, die eigenlijk wat meer aan stemvor- ming moesten doen om de scherpe klank te doen verminde ren. Het koor mag dan nog niet helemaal geëgaliseerd zijn, maar muzikaal was het wel in Haydn's "Svanice in un momento". De in zetten waren trefzeker, en er was veel in te bewonderen, waarin mede de hand van koorrepetitor Louis van Wijngaarden te her kennen was. De Zuiderkerk was uitverkocht. Er waren uitbundige huldeblijken vooral voor Theo Olof. Bep Rijnders berichten over zakelijke bindin gen, die sommige discjockeys hebben met platenmaatschap pijen. Er schijnen er te zijn die eigenaar zijn van een platen maatschappij. Anderen zouden door hen betaald worden. Minister Gardeniers heeft vorige week de Tweede Kamer laten we ten niet van plan te zijn een on derzoek naar die praktijken te la ten instellen. De PvdA wil dat de minister - na een grondig onderzoek - de "schuldige" dj's verbiedt om nog langer radio programma's te pro duceren of te presenteren. De sultaten van het onderzoek m ten volgens de drie PvdA-Ka merleden aan de Tweede Kame worden meegedeeld. Ook de Raad van Beheer v; NOS is in tegenstelling tot r ter Gardeniers van CRM va: deel dat het gewenst is ee derzoek in te stellen naai meende misstanden in dt roep, met name een onderzoek naar de activiteiten van discjoc- keys en producers bij de radio. Zoals bekend is heeft de minister onlangs naar aanleiding van vra gen uit de Tweede Kamer gezegd er haar twijfel over uitgesproken of een onderzoek naar de activi teiten van discjockeys en produ cers wel tot resultaten zou leiden. ADVERTENTIE Nog sterker op het publiek gericht, en vooral in staat om een volle zaal tot bulderende lach te bren gen, is het Lage Landen Cabaret, dat vorig jaar winnaar van het Cameretten-concours in Delft werd. Ook dit gezelschap staat er om bekend met een eenvoudige, maar flitsende show puur amu sement te brengen. In contrast hiermee staat het steeds meer naar voren tredende Leidse cabaret "Met zonder met". Deze groep stelt op serieuze wijze maatschappelijke problemen aan de kaak. maar vergeet daarbij niet het publiek op een gezonde dosis, functionele humor te trac- teren. "Met zonder met" won on langs het klein kunstfestival in Schijndel. Origineel en sterk afwijkend van tal van andere cabaretgroepen is het programma van "Van Santen", dat in dramatische zin en expres sieve vorm boven de andere groepn uitsteekt. "Van Santen heeft nl. de laatste jaren een ge heel nieuwe cabaretvorm ont wikkeld. Als laatste cabaret zal donderdag avond a.s. de Belgische groep "Toost optreden. De deuren van "Augustinus" gaan om zeven uur al open. DEN HAAG - De WD wil ook meedoen in de televisiequiz "Twee voor twaalf' van de VARA. De liberalen hebben dat aan de omroep laten we ten. In een speciale aflevering van de quiz treden op 1 mei de PvdA-Kamerleden Den Uyl en Van Kemenade in het krijt tegen de CDA-leden Boersma en Van Houwelin- gen. De VVD stelt zich voor tegen de winnaars van deze afleve ring op te treden met de mi nisters Van Aardenne en Pais. ADVERTENTIE Maar ook het komplete toebeho ren Zoals fraaie kussens, parasols, tuintafelkleden Eigenlijk alles voor uw tuinkomfort U bent van harte welkom' Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45 - Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen Woonwinkel Leeuwin Haarlemmerstraat 113 Leiden. Tel 071-122074 LEIDEN - Daar zit dan met twintig man in een door vrijwel alle sup poosten verlate Leidse Schouw burg. Je weet, dat BRT II de zeer intrigerende documentaire uit zendt over het "fictieve proces Lee Harvey Oswald", zoals dat wellicht gevoerd zou zijn gewor den, wanneer de moordenaar van president Kennedy in leven was gebleven. Dus hoop je, dat 'Splien' in staat is om een redelijk alternatief te bieden voor deze door Robert E. Thompson ge dramatiseerde documentaire. Dat was echter allerminst het ge val. 'Stad in groei', dat de prble- matiek zou behandelen van een zich snel uitbreidende stad, groeit geen moment naar opwin dend niveau. Dat de theatergroep 'Splien' uit Zoetermeer afkomstig is, heeft wellicht iets te maken met de keuze van het thema voor dit to neelstuk. Als je zelf in het oudste deel van de 'Merenwijk' woont een, eveneens stuitend beton dorp, waar het leven zich afspeelt tussen stortkoker en vlikobak, ben je geneigd snel naar aankno pingspunten te zoeken. Je vindt die in de dame van negen hoog, die haar poedeltje op de galerij uitlaat; de echtelijke ruzies van je buren en de quadrofonische ge luidsinstallatie van de man in de andere 'horst', 'dreef of'rode' die je in je eigen huis nog kunt horen. De problemen in Zoetermeer, de Bijlmer, Merenwijk cn hoe die andere wijken allemaal mogen heten, blijken dus vrijwel iden tiek. Onpersoonlijke woonkazernes, waar architecten de bewoners geen ruimte hebben gelaten zelf de plaats van bed, boekenkast, eettafel en kruidenrekje te bepa len. Contactdozen bepalen de plaats van telefoon, televisie, schemerlampen en elektrische apparaten. "Zondagmiddag Bui- tenveldert" zong Frans Halsema op een prachtige tekst van Michel van der Plas al weer enige jaren geleden. Hij had gelijk. De the atergroep 'Splien' had dat gister avond ongetwijfeld ook. Maar volgens mij zit niemand te wach ten op een toneelmatige benade ring van dit soort banaliteiten in een woon- en leefsituatie. Wan neer je met 14 miljoen mensen op een miniem stukje dichtgeslibde kleigrond zit, moet je wel de "lucht" in. Maar die tendensen houden op, wanneer je Blarieum, Aerdenhout en Wassenaar na dert. Ik wil maar zeggen: de pro blematiek, die "Splien" gister avond keihard op tafel gooide is bij voorrang bestemd voor be woners van de Merenwyk en an dere betonnen stuipvergroeiin gen van de eens zo mooie stad Leiden. En juist deze mensen, die maar liefst vier buitenlandse zenders halen, kozen voor Os wald. Immers theater dient altijd het hoofd te bieden aan de genade loze concurrentie van de televi sie Gisteravond is theatergroep 'Splien' meedogenloos tenonder gegaan. Slechts achttien toe schouwers en twee toneelrecen senten waren er getuige van. BERT KOEKÉBAKKER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7