Minder misdrijven opgelost CDA WIL NAAR SAMENWERKING MET D'66 TOE „Konijn" kijkt nn al uit naar andere ruimte Leidse politie constateert in jaarverslag „Dichter bij ons dan bij PvdA" Actief in vrije tijd Schip met molentjes legt in Leiden aan. „Energie anders../' GEVAARLIJKE LEGIONAIRS ZIEKTE IN AZ BEHANDELD VRIJDAG 14 APRIL 1978 LEIDEN - Het aantal mis drijven, vermogensdelic ten en diefstallen, dat in Leiden wordt gepleegd, wordt een steeds geringer percentage tot een oplos sing gebracht. Dat is een van de zorgelijke ont wikkelingen, die naar voren ko men in het zojuist verschenen jaarverslag van de Leidse politie. Zo werd van de 4438 misdrijven die de politie onderzocht in 1977 ruim 29.9 procent opgelost. In 1976 met 4370 misdrijven was dat percentage nog 31.2. Bij de agressieve delicten (537 in 1977) daalde het oplossingsper centage van 40.9 naar 39.3. De meest opmerkelijke daling was er bij de oplossing van diefstallen. Het aantal aangiften liep ten op zichte van 1976 terug van 1006 naar 891, maar het oplossings percentage daalde van 38.3 naar 33.5. Zo werden er vorig jaar in totaal 878 fietsen in Leiden gestolen. Veel meer dan het jaar daarvoor toen er 759 fietsdiefstallen werden aangegeven. Van die gestolen fietsen kwam er in 1976 nog 89 bij de eigenaar of eigenaresse terug. In 1977 waren het er slechts 80. Van de 484 gestolen bromfietsen kwamen er 135 na korte of lan gere tijd weer boven water; in 1976 waren dat er 194 van de 455. Gestolen auto's keerden veel va ker bij de rechtmatige eigenaar terug: in 93 van de 119 gevallen. Het totale oplossingspercentage van de vermogensdelicten (dief stal, inbraak, oplichting enz) daalde van 24.7 naar 22.3. In het politie-jaarverslag wordt gecon stateerd dat de cijfers aanleiding kunnen geven tot sombere be spiegelingen over het criminali- teitsniveau in de gemeente Lei den. Mede in dat licht is door de Leidse recherche de oprichting bepleit van een bureau dat in formaties inwint over actieve criminelen. Verontrust is de Leidse politie ook over het steeds groter aantal zeer jonge verdachten. In 1976 was 75% van de verdachten tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt 16 en 17 jaar. In het jaarverslag 1977 was dat gedaald tot 43.5%. Nu was 41% 14 of 15 jaar en 15.5% niet ouder dan 12 of 13 jaar Minder gunstig zijn de ontwikke lingen ook op verkeersgebied. Het aantal aanrijdingen ten op zichte van 1976 steeg van 2665 naar 2964. In elf gevallen was er sprake van een ongeval met do delijke afloop, drie meer dan in 1976. Het aantal gewonden in het Leidse verkeer bleef ongeveer gelijk: 512 in 1977 tegen 515 in het jaar daarvoor. Tegen 94 personen werd vorig jaar proces-verbaal opgemaakt we gens het rijden onder invloed van alcoholhoudende drank en in 175 gevallen werd de bestuurder een rijverbod opgelegd uit voorzorg. Tot slot nog een paar "losse cijfers" uit het politie-jaarverslag: vorig jaar werden er 1403 (in 1976: 1243) autowrakken van de weg gehaald en naar de sloper ge bracht; op vijf verschillende kruispun ten werden 2963 autobestuurders gefotografeerd met een rood- licht-camera omdat ze het rode verkeerslicht negeerden; met de radar-snelheidsmeter werd vastgesteld dat 3.837 (in 1976: 1.778) bestuurder de maxi mum-snelheid overtraden; in verband met de overtreding van de Opiumwet werden in 1977 38 processen-verbaal opge maakt. Het jaar daarvoor waren het er 62; 1977 I in Leiden deden zich achttien bedrijfsongevallen voor. Daarvan had er één een dodelijke afloop. LEIDEN - Het CDA in Leiden heeft D'66 in een open brief verzocht de samenwerking met het CDA in de volgende raadsperiode niet uit te sluiten. Volgens het CDA-bestuur staat D'66 dichter bij het CDA dan bij de PvdA. Zoals bekend wil D'66 na de verkiezingen toe naar een samen werking met PvdA, PPR en WD. De brief van het CDA-bestuur is ge schreven voor de ledenvergade ring van D'66, die vanavond (vrij dag) over de toekomstige sa menwerking in de gemeenteraad moet beslissen. De ledenverga dering droeg het bestuur vorig jaar op naar een zo breed moge lijke samenwerking te zoeken. Na overleg viel het CDA daarbij voor het bestuur af. In de open brief aan D'66 betreurt het CDA-bestuur dat deze beslis sing is genomen zonder dat een gezamenlijke programma-verge lijking heeft plaatsgehad. "Een bestudering van beide pro gramma's zal echter ongetwijfeld tot de erkenning leiden, dat op vele terreinen D'66 dichter bij het CDA dan bij de PvdA staat", al dus het CDA-bestuur. Het D'66 bestuur wees het CDA af als partner omdat het programma van het CDA te veel verschillen zou bevatten, vanwege de oppo sitie van het CDA tegen het zit tende programcollege (waarin ook D'66 zitting heeft) en van wege de weigering van de PvdA om met het CDA samen te wer ken. Het verwijt van de oppositievoe- ring noemt het CDA-bestuur on gegrond. Men is van mening dat deze niet te vergelijken is met de oppositie van de PvdA in de peri ode 1970-1974 (toen het CDA in het college zat). "Het CDA heeft beduidend minder moties, amendementen en spreektijd en andere middelen gebruikt om college en raad een andere visie op te dringen", schrijft het CDA. De verschillen in programma, waarop D'66 het CDA verder af wijst worden door het CDA-be stuur ontkend. Volgens het CDA bestaat alleen over de Stevens- hofjespolder een groot verschil van mening. D'66 noemde voor de afwijzing ook het CDA-stand- punt over onderwijs, de toewij zing van woonruimte, de aanleg van een rondweg en de opvattin gen over andere samenlevings- Onduidelijk Het CDA-bestuur wijst erop dat zij, evenals D'66 streeft naar een col lege dat op een zo breed moge lijke basis steunt. Men noemt het dan 'onduidelijk' dat deze voor- ADVERTENTIE Point pullovers met alcantara in opgebracht blokmotief. Met V-hals, ronde hals en ook vesten in kombinatie met rokken in alcantara. Speelse kleuren kombinaties: bruin/beige, camel/zwart, marine/wit. Riël brengt de kollektie van Point met zeer plezierige prijzen. Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 keur van D'66 uitmondt in een voorkeur voor de PvdA. Volgens het CDA stelt D'66 zo 'de PvdA in de gelegenheid om haar ideaal van een smalle basis en eventueel zelfs een minderheidscollege aan de rest van de gemeenteraad op te leggen". In zijn pleidooi voor een samen werking met D'66 gaat het CDA zover dat men een vroeger plei dooi voor een D'66 kandidaat als burgemeester (in de plaats van de zittende burgemeester Vis) als argument aanvoert. Het ging daarbij om de heer mr. C. Look- eren Campagne, een directeur van Douwe Egberts en staatsse cretaris voor defensie in het schaduwkabinet Den Uyl (1970). Het CDA noemt die als voorbeeld dat men in staat is om 'het belang van de stad boven eng partijbe lang te stellen'. Volgens het CDA heeft dit te maken met zijn struc turele visie op de gemeentepoli tiek. Men zegt samenwerking te zoeken die verder gaat dan vier jaar. Een smal meerderheidscol lege zou daarom voor het CDA afvallen. Het expositieschip met zijn bemanning: "Energie anders", ■collectoren kunnen zor gen voor warmwatervoorzie ning en ruimteverwarming. Kinderdagverblijf "Het Konijn" dat met gemengde gevoelens huist in de voormalige Barbara-school Meester serieconcert In de grote zaal van de Stadsge hoorzaal wordt vanavond een Meesterserieconcert gegeven door het Rotterdams Phil- hannonisch Orkest. Er zullen werken worden uitgevoerd van Strawinsky, Schumann en Mozart. Het orkest staat onder leiding van Roelof van Driesten en solistische mede werking wordt verleend door de Nederlandse pianist Theo Bruins. Het concert begint om 20.15 uur. Gimmick De Leidse groep "Gimmick" treedt vandaag en morgen op in De Blauwe Huzaar aan de lste 'Binnenvestgracht. Vol gende maand komt hun single "I'm coming back" uit. Het optreden is van 9 tot 1230 uur. Hot House De groep Manus treedt van avond op in Hot House, on dergebracht in het Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. Het trio Manus gaf vanuit de Rotterdamse jazzbunker de geïmproviseerde muziek een nieuwe impuls. De groep be slaat uit Marcel Edixhoven (klarinet en basklarinet), Ed de Vos basen Bert van Beek (drums). Het concert begint om tien uur vanavond. D'66- ledenvergadering De afdeling Leiden van D'66 houdt vanavond een leden vergadering in het Pieter skerkzaaltje aan de Kloksteeg 16. Belangrijkste punt van de agenda is de discussie over de bestuursresolutie aangaande een eventuele samenwerking na de gemeenteraadsverkie zingen op 31 mei as. Verder wordt verslag uitgebracht over de gesprekken met PPR, PvdA, CDA en VVD en komt de reorganisatie van het af delingsbestuur aan de orde. Kinderfilm Morgenmiddag om half drie wordt in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 ingang Hazewindsteeg) een kinder film vertoond. Deze handelt over Rob Roy, een Schotse vrijheidsstrijder in het begin van de 18de eeuw. De film is bestemd voor kinderen vanaf 12 jaar. Bingo-dansant Clubhuis De Tamboerijn orga niseert morgenavond in het gebouw aan de Valerius- straat 73 een gezellige feest avond voor alle buurtbewo ners en andere belangstellen den. Op de avond worden on der meer enkele bingo's ge speeld en kan er gedanst wor den. De avond begint om acht Youth for Christ Youth for Christ houdt zaterdag van 10 tot 5 uur de tweede rommelmarkt. De rommel markt wordt gehouden in het gebouw aan de Vrouwen- kerkkoorsteeg Grote instuif De jeugdvereniging Marnix or ganiseert morgen de jaar lijkse instuif ditmaal voor de jeugd van 12 tot en met 15 jaar. Tot de activiteiten beho ren onder meer: verf-rotatie technieken, barbecuen, op voeren toneelstukjes, kras- dia's maken en popcorn pof fen. Dat alles begint om half drie 's middags in en om het Marnix-clubhuis aan hel eind van de Lage Morsweg (bij de boerderij). Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In- stituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt zater dag en zondag een tweetal na tuurwandelingen. Zaterdag gebeurt dat vanaf twee uur 's middags in de Heemtuin in Leiderdorp en zondag vanaf dezelfde tijd in Duivenvoorde in Voorschoten. LEIDEN - Terwijl de huizing vanmiddag officieel in gebruik werd genomen kijkt het bestuur van de stichting kinder dagverblijf "Het Konijn" alweer reikhalzend naar andere ruimte uit. De stichting is met gemengde gevoelens in de voormalige Bar- bara-kleuterschool f aan het Le vendaal 52 getrokken. Zij voelt zich gedwongen tot de verhui zing omdat het stichtingsbestuur er na een jaar intensief speuren niet in geslaagd is andere huis vesting te vinden. Het pand aan de Langestraat, negen jaar het domicilie van de stichting, werd verkocht. De bezwaren tegen het pand aan het Levendaal richten zich tegen het drukke verkeer dat zowel het Levendaal als de Hooigracht da gelijks moet verwerken. De drie leidsters van "Het Konijn" ge bruiken nu de zij-ingang die niet direct op de drukke straat uit komt. Moeders-met-kleine kin deren kunnen hun auto op het drukke punt nergens kwijt en moeten hun kinderen een heel eind meezeulen om het dagver blijf te bereiken. De tuin (grootste voorwaarde die de stichting aan de huisvesting stelt "sommige kinderen zitten hier de hele dag, die moeten buitenlucht ADVERTENTIE BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 hebben") is moeilijk bereikbaar De babyzaal. kinderen in de leef tijd van nul tot en met vier jaar komen naar "Het Konijn", ligt volgens de hoofdleidster pal naast de lerarenkamer van de ka tholieke mavo, met welke school het kinderdagverblijf het ge bouw moet delen. Verhuurder is de stichting katholiek lager on derwijs. Onzekere factor is volgens voorzit ter van de stichting mevrouw Reentjes de bestemming van het gebouw. "We moeten misschien toch snel iets anders zoeken", zegt ze, "het huurcontract geldt voor twee jaar, de mavo is'ook driftig op zoek naar een ander ge bouw. Wat gebeurt er dan met de school, zo vragen wij ons af', al dus de voorzitter die over de ver kregen ruimte geen klagen heeft. Drie lokalen staan het dagverblijf ter beschikking. De stichting worstelt ook met een wachtlijst waarop dertig namen prijken. Er is in Leiden nog één ander kinderdagverblijf, "het Peuterpalet" aan de Zoeter- woudse Singel, waar volgens mevrouw Reentjes ook met een wachtlijst wordt gewerkt. "Als we meer leidsters zouden krijgen kunnen we ook meer kinderen aannemen, maar dat kan niet wat de subsidie betreft", zegt hoofd leidster Ada Aalders die daaraan toevoegt dat er onlangs zelfs een stop op de inschrijving is doorge voerd. Financiële problemen ontstonden ook doordat op de ouderbijdrage is besnoeid. Tot voor een halfjaar geleden moesten ouders twaalf gulden per dag per kind betalen; momenteel is dat bedrag het maximum dat alleen aan de en keling met een zeer hoog inko men wordt gevraagd. "Wat je vroeger aan iedereen kon vragen Reentjes. "Ter- reede kind uit één gezin i kwartje per dag hoeft te In het Galgewater, bij de Blauwpoortsbrugligt sinds woensdag het schip "Jona- lon". Het is een varend voor lichtingscentrum over alter natieve energiebronnen en de mogelijkheden van energie besparing. De bemanning van het schip, tevens de orga nisatoren van de Expositie "Energie anders is een team van vijf jonge mensen. Jippie Lenstra, één van hen, heeft eerder op "De Kleine Aarde" gewerkt. Hij zegt: "We wilden op dit schip een wat moderner opzet proberen. Want "De Kleine Aarde" be gint een beetje ouderwets te worden. Ze maken er bijvoor beeld allerlei dingen zelf, die precies zo allang in fabrieken gemaakt worden. Wij laten hier zien wat op dit moment al in fabrieken gemaakt wordt aan zonnecollectoren en windmolens bijvoorbeeld, en wat mogelijk is met isolatie en stadsverwarming. En we richten ons daarmee op een groot publiek, niet alleen op wie tegen kernenergie is. Dat onderscheidt ons van veel ac tiegroepen op dit gebied. We zijn wel tegen kernenergie, maar we ventileren dat niet zo. We willen in de eerste plaats informatie geven, vooral die informatie die de overheid niet geeft. Want het hele energieprobleem wordt veel te weinig onder kend. Er staan ons hele rare dingen te gebeuren na 1980, waarop de mensen helemaal niet zijn voorbereid. Er is nu al berekend dat in 1983 de vraag naar energie groter zal zijn dan het aanbod. Het ge volg zal zijn: enorme prijs- stijgingen. Ook als er kerne nergie komt, want dan zal aan de beveiliging enorme ei sen worden gesteld wat ook kernenergie ontzettend duur zal maken". Wat de alternatieve energie bronnen betreft is er eindelijk zicht op vooruitgang, aldus Lenstra. Zonnecellen die energie opwekken kunnen binnen vijf jaar goedkoop worden geproduceerd. Het wordt dan economisch haal baar om je hele dak te bedek ken met die cellen, waardoor het huis voor niets z'n electri- citeit ontvangt. zonne-coilectoren kunnen zor gen voor warmwatervoorzie ning en ruimteverwarming. Ook op het gebied van winde nergie staat men niet stil. Op ■dit moment worden in Petten twee windmolens gebouwd van verschillende typen. De eerste tijd zullen die proef draaien. Die proef is door slaggevend voor het al dan niet op grote schaal plaatsen van molens in Nederland. Als dat gebeurt, en dat moeten er dan wel duizenden zijn, zal dat tien tot vijftien procent van de energiebehoefte kun nen dekken. "Maar", zegt Lenstra: "Alleen met het ontwikkelen van al ternatieve energiebronnen komen we er niet. Het belang rijkste is de besparing vati energie. Als we alles wat er aan besparing mogelijk is zouden toepassen, levert dat tot zeg maar het jaar 2025 veel meer op dan alternatieve en kernenergie samen". De helft van de expositie is aan de mo gelijkheden van energiebe sparing gewijd. Goed isoleren van woningen, zou wanneer het op grote schaal zou wor den gedaan rond de tien pro cent kunnen besparen. En stadsverwarmingwaarbij het koelwater van electrici- teitscentrales wordt gebruikt voor de verwarming van hui zen. In verschillende steden van Nederland wordt dat al toegepast of gaat men het toe passen. Nieuwbouwwijken krijgen dan hun eigen electri- citeitscentraleDat kan vijf procent besparing op het lan delijk energieverbruik ople- Er is uiteraard nog veel meer te zien en te horen op het exposi tieschip. Vanaf vandaag tot en met 25 april is de expositie dagelijks van tien tot vijf uur te bezichtigen. Op zondag van elf tot vijf uur. De entree gel den worden betaald door het energiebedrijf Rijnland, de toegang isdus vrijOmdat hel schip n iet zo geweldig groot is, is het wenselijk dat groepen, schoolklassen e.d., van te vo ren een afspraak maken. krijg je wijl het betalen". LEIDEN - Het Leidse academisch ziekenhuis heeft voor het eerst in Nederland eèn geval van zg. legionairsziekte geconstateerd. Deze ziekte heeft z'n naam te danken aan een veteranencongres van het Ameri kaanse leger in 1976, waarbij een epidemie uitbrak t kort na elkaar overleden. De medische wereld stond toen zoek heeft inmiddels uitgewe: meer ernstige longontstekingen optreden, wordt v terie. Op het veteranencongres in de V S. liepen 180 n De patiënt die in het academisch ziekenhuis is behandeld, is volledig genezen. De ziekte werd achteraf geconstateerd door de afdeling infec tieziekten van het AZL. Sinds een halfjaar kan men de diagnose van de ziekte stellen door het aantonen van antistoffen tegen de gevaarlijke bacterie in het bloed. Nu de ziekte is beschreven, is het ook mogelijk de longontstekingen die ermee gepaard gaan. te onderscheiden van "ge wone" longontstekingen, die veroorzaakt worden door een virus. r een raadsel, maar diepgaand onder- i dat de ziekte, waarbij soms min of ekt door een bac- de ziekte op.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3