Koninginnefeest niet door Valkenburg vergeet datum in contract: puin blijft liggen „MALLEGAT ZEKER NIET OP STERVEN NA DOOD...' Boerderij tóch niet verkocht RUZIE IN NIEUWKOOP Geen Steun Hillegom: verkoop voor bungalow-bouw levert veel meer op sportieve recreatie Enthousiaste Mallegatters/verbouwers in de deels al veranderde kleine zaal in 't Gat met derde en vijfde van links Joop Burgerhout en Gerrit van de Plas en geheel rechts de gedoodverfde opvolger van Janssens Just Schipper. Wethouder over ontslag-rumoer in Katwijk: NIEUWKOOP - Nieuwkoop zal dit jaar niet het genoegen smaken van een gezellig koninginne feest. Een (financiële) controverse tussen het gemeentebestuur en het comité dorpsfeesten heeft ertoe geleid dat deze instelling afziet van de organisatie van een oranjefeest. KATWIJK - „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat in open jongerencentrum 't Mallegat een onwerkbare situatie is ontstaan". Dit is de mening, die de Katwijkse CRM-wet- houder H. Haasnoot (PvdA) zich heeft gevormd over de ontslag-aanvraag van beroepskracht T. Janssens, nadat hij de verschillende partijen in deze kwestie heeft ge hoord. dat verhaaltje wel van ontslag op staande voet. Dat komt van men sen die waarschijnlijk een stuk rancune hebben tegenover Tejo. Het enige problèem rond diens ontslag is nu nog van formele aard, met het oog op een ww-uit- kering". „Dat wanbeheer waar sprake van is - trouwens een wat groot woord voor de fouten die er zijn gemaakt - is niet alleen de schuld van Janssens geweest. Ook het vorige bestuur - waar ik zelf heb ingeze ten (red. - J. Burgerhout) - treft hier blaam omdat het Janssens de vrije hand heeft gegeven. Er werden dure groepen en voor stellingen door ons naar Katwijk gehaald waardoor geldgebrek ontstond, meer dan door die ver bouwing van anderhalfjaar terug waar Janssens nu zo op wordt aangekeken". De twee gaan verden „De hele fi nanciële toestand van 't Gat gaat grondig uitgezocht worden. Er zijn al een paar dingen duidelijk. In het centrum is het financieel een rommeltje geworden, nadat De heer Haasnoot vertelt ons des gevraagd „op een prijzenswaar dige, vriendelijke enzakelijke wijze" te hebben gesproken met de kort geleden afgetreden voor zitter Gijs Ouwehand van het ex terne Mallegatbestuur én met een delegatie van het interne bestuur van het centrum. De delegatie bestond uit mensen, die Janssens maar 't liefst zo snel mogelijk zien vertrekken omdat hij zich niet kan verenigen met de besluiten tot hervormingen bin nen het centrum (een meer ont spannende functie), zoals die onlangs na een inspraakproce dure zijn genomen. De wethou der vertelt dat G. Ouwehand - die zich eerst na die procedure her- door Jos van der Meer kiesbaar stelde als Mallegat- voorzitter, maar die na zijn her verkiezing snel opstapte - „meer de kant van Tejo Janssens verte genwoordigt". De heer Haasnoot maakt duidelijk welke oorzaken er voor de nu ge rezen kwestie zijn aan te wijzen na het gesprek met de Mallegat ters (al eerder sprak hij met de beroepskracht): „Bij de komst van Janssens was het nogal rommelig bij 't Mallegat door ge brek aan leiding. Daardoor was het noodzakelijk dat deze kracht als solist ging optreden. Hij heeft diverse zaken op gang gebracht bij de bezoekers van het centrum, onder meer het vormen van een eigen mening. Dat had weer tot gevolg dat men het op een gege ven moment niet helemaal meer eens was met wat Janssens voor staat, bijvoorbeeld op het gebied van de docering van de maat schappij-kritische vorming". „De bezoekers besloten kort gele den de ontspanning bij 't Malle gat meer aandacht te geven. Janssens kan zich daar niet mee verenigen. Dit alles heeft tot ge volg dat men niet meer samen verder kan. Daarom geloof ik dat het voor beide partijen het beste is afstand van elkaar te nemen. Deze mening zal ik binnenkort voorleggen aan het college van B en W en de begeleidingscommis sie in Katwijk voor niet-confessi- oneel jeugdwerk". Wanbeheer Tot zover voorlopig de wethouder. Bij de Mallegatters Joop Burger hout (kandidaat-voorzitter voor het externe bestuur, lid van het interne bestuur en daarmee van de Haasnoot-delegatie en lid van het vorige Mallegat-bestuur) en Gerrit van der Plas (lid Malle- gat-kascommissie) gingen wij te rade over de veelheid aan tegen strijdige berichten die ons de laatste dagen over het open jon gerencentrum bereiken. Zo zou Janssens op staande voet zijn ontslagen wegens wanbeheer en werkweigering, 't Mallegat als centrum zou op sterven na dood zijn, diverse - tijdelijke - be roepskrachten zouden zijn ont slagen; óf 't Gat zou een verruk kelijk oord van absolute rust en vredigheid zijn. De waarheid ligt, aldus Van der Plas en Burger hout, ergens in het midden. Ze vertellen: „Jawel, we kennen Troubadours Op drie achtereenvolgende zater dagavonden, 15, 22 en 29 april, organiseert het Oegstgeester amateur-operette gezelschap "De Troubadours" Weense ca baret-dansant avonden in het Camphuys te Oegstgeest. De Willibrordzaal zal daarvoor tot een heuselijk Wiener café wor den omgetoverd. De 451eden van het operettegezelschap zullen tussen de tafeltjes door Oosten- r'jkse volksliederen vertolken ^t geheel met dansjes verle id igen. Alles begeleid door o, citer en viool onder het genot van Glühwein. Het prijsje voor dit festijn is er dan ook naar: 15 Gulden. De avonden beginnen om half ne gen. Janssens door overspannenheid de ziektewet in ging. Ook de be stuurswisselingen zijn niet be- vordelijk geweest. Ondanks dat valt de schuld mee: niet 30.000,- zoals eerst werd verwacht, maar hooguit zo'n 8000 gulden. Die kan deze zomer al zijn afbetaald, als het centrum weer goed gaat draaien na de verbouwing die nu aan de gang is. Daar hebben we trouwens alle hoop op. Er zijn ge noeg enthousiaste mensen die weer iets van ons centrum willen maken". Vertrouwen Hier voeren wij wethouder Haas noot weer sprekende in: „Ik heb ook geen twijfels over een goede toekomst voor 't Mallegat. Ik ge loof dat er op een behoorlijke wijze met Janssens tot een over eenkomst moet worden geko men, waarna het gesprek over het profiel van een opvolger kan plaatsvinden. En dan heb ik zo veel vertrouwen in de mensen binnen 't Mallegat, dat ik me ze ker niet tot de pessimisten reken die zeggen dat het op sterven na dood is". Ook wat het vermeende „wanbe heer" betreft kan Haasnoot tot de optimisten worden gerekend. Hij zegt: „Nou, daar heb ik weinig van gehoord tijdens het gesprek dat ik met deze mensen heb ge had. Ik heb nog gevraagd naar de financiële situatie bij het cen trum, maar die zagen de heren niet zorgelijk in. Ze geloofden dat de schuld, die er dan toch wel is, vrij snel kan worden wegge werkt. Maar daar kan ik verder niet over oordelen". Vervolgens komen we op de laatste kreet die de laatste dagen zo links en rechts viel op te vangen van elementen, die maar het liefste in de anonimiteit wensen te blijven: twee van de vier tijdelijke be roepskrachten bij het centrum hebben al eerder dan Janssens het veld moeten ruimen. Een nu ancering van Burgerhout en Van der Plas: één is zelf opgestapt omdat de werksituatie haar niet meer beviel, een tweede is ont slagen omdat hij niet geschikt werd geacht voor zijn werk als barbeheerder („Hij deed het te goed, maar dan ten eigen nutte"): Tot slot scheppen de twee enige duidelijkheid in het vertrek van voorzitter Gijs Ouwehand: „Daaraan ligt hetzelfde verschil in visie ten grondslag als dat er was met Janssens. Eigenlijk was het helemaal niet verstandig van Gijs om zich weer verkiesbaar te stellen omdat dat verschil van mening er al was. Hij zou slechts enkele maanden voorzitter blij ven; het is één vergadering ge worden. Overigens blijft—ie wel actief in 't Gat". Het besluit is niet alleen afkomstig van het comité. Ook de vier ver enigingen, die het dorp rijk is, hebben zich unaniem achter de zienswijze van het comité ge schaard. Het verschil van mening zit in de 'spelregels'. Het comité meent dat de subsidie een vaste, achter af te verantwoorden, bijdrage moet zijn voor koninginnedag. Een gedachte waarmee het ge meentebestuur het niet eens is. Dit wil een voorschot verstrek ken en nadien, aan de hand van de kwaliteit van het geboden programma, het subsidiebedrag bepalen. Ontstemd De gemeente schrijft in een brief ontstemd te zijn over deze zaak. Zij stelt het vreemd te vinden, dat het comité zich met in staat acht het koninginnefeest voor dit jaar te organiseren. 'Het hoeft geen betoog', aldus de brief, 'dat wij het comité verantwoordelijk blij ven achten voor de organisatie van dit feest en dat de subsidiere geling daarop is gebaseerd. Hoe wel het u vrij staat de nodige con tacten te leggen met verenigin gen en personen, die ieder voor zich een duidelijke bijdrage aan de festiviteiten zullen leveren, dient de begroting uitsluitend door en onder verantwoordelijk heid van het comité te worden uitgebracht'. De opmerking van de gemeente dat de hoogte van de subsidie zou worden bepaald aan de hand van de kwaliteit van het programma, schoot het comité in 'het ver keerde keelgat'. Het comité: 'U voegde hiermee een geheel on verwachte regel aan de subsidie voorwaarden toe. Hij ontneemt iedere rechtszekerheid aan het geheel. Van een door de gemeen teraad toegezegd recht (in 1976 jaarlijks ruim zevenduizend gul den) maakt u een ongrijpbare toebedeling, die elke rechtsgrond mist'. Het comité vond dat deze regel na drukkelijk overleg eiste met de organisatie-partners. Het stand punt van het comité was al dui delijk: onaanvaardbaar. Op deze wijze konden de gemeente en het comité elkaar niet vinden. Verschil van mening Verschil van mening, zo stelt het comité, bestaat er uitsluitend ten aanzien van de onderhande- lingspolitiek met de gemeente. 'Wij hadden veel liever vroegtij dig met de voorbereidingen van het feest begonnen. Wij konden dit niet, omdat de ervaringen ko ninginnedag 1977 ons anders hebben geleerd. Toen hadden B en W haast negen maanden nodig om tot een redelijke afhandeling te komen. Wij wensten nu vooraf duidelijk; vooraf een gezonde fi nanciële basis. En deze was, vooral door het nieuwe kwali- teitsbeding, niet aanwezig'. Het comité heeft nog overwogen om de verenigingen zelf iets te la ten organiseren, zonder zijn tus senkomst. Dit ketste af, omdat de tijd om iets goeds in elkaar te draaien ontbreekt. De verant woordelijkheid voor het niet doorgaan van de feesten legt het comité volledig op de schouders van het gemeentebestuur. 'U heeft nagelaten tijdig een rege ling te treffen, op basis waarvan een verantwoorde organisatie mogelijk is'. Pas als er een goede regeling voor het volgend jaar wordt getroffen wil het comité in overweging de organisatie van konin ginnedag voor zijn rekening te nemen. Dit zelfde geldt voor de vier verenigingen. 'Zij nemen ge noegen met intrekking van het kwalitietsbeding en de gegaran deerde uitbetaling van subsidie' Om toch iets op koninginnedag te doen is ene Edelman bereid een middagvullend programma voor jong en oud in het zwembad te organiseren. 'Dit kan dan mooi samenvallen met de start van het zwemseizoen', schrijft het co mité. Dit adviseert hem daartoe financieel in de gelegenheid te stellen. Kees Rademaker, zeer nauw be trokken bij de organisatie, noemt het een 'jammerlijke zaak' dat alles zo moest lopen. Driehon derd mensen, die zorgen dat alles goed draaide, zullen nu aan de 'kant' blijven staan. 'Als je als gemeentebestuur zoiets afbreekt dan kan ik alleen maar zeggen dat dit niet van enig inzicht petuigt'. Mevrouw Van der Most (loco-bur gemeester) zegt 'zeer teleurge steld' te zijn over de brief van het comité. 'We zullen in ieder geval proberen toch iets te organiseren. De chef-badmeester is bereid wat voor de kinderen op touw te zetten. Misschien kunnen we de scholen en de bejaardenhuizen ook aanzetten wat te doen. Er is in ieder geval geld vrijgekomen waarvan activiteiten kunnen worden betaald'. Mevrouw Van der Most is van me ning dat het comité zelfs een feest had kunnen organiseren zonder subsidie van de gemeente, omdat er uit andere middelen had kun nen worden geput. 'Rademaker is er op koninginnedag niet. Hij is met vacantie. Hij heeft gepro beerd de verenigingen alles te la ten doen. Nu dit mislukt krijgt de gemeente de schuld in haar schoenen geschoven'. Volgend jaar zullen er zeker goede afspraken worden gemaakt als het comité zich weer aandient als organisator van koninginnefeest. 'Nee', zegt mevrouw Van der Most, 'We zullen het niet bij voor baat uitsluiten. Al is dat wel mijn persoonlijke mening'. KATWIJK - De gemeente Katwijk blijkt niet in aanmerking te ko men voor steun in de vorm van geld en mankracht van het minis terie van CRM voor de ontwikke ling van mogelijkheden tot spor tieve recreatie. Dit werd de com missie voor jeugd- en sportzaken in Katwijk tijdens haar vergade ring van gisteravond meege deeld. De commissieleden re ageerden met enige verontwaar diging op deze mededeling, om dat het er immers tot nu toe alle schijn van had dat Katwijk op rijkssteun zou kunnen rekenen. Zo had CRM bijvoorbeeld al de toezegging gedaan op korte ter mijn naar Katwijk te komen voor een oriënterend gesprek. CRM heeft Katwijk nu laten weten dat, als de gemeente in de toekomst nog in aanmerking wil komen voor steun in de vorm van geld en hulp van speciale recreatie ont- wikkelingsteams, zij dit maar aan het ministerie moet laten weten. HILLEGOM - De boerderij aan de Parklaan zal toch niet aan de heer C.J. Berg worden verkocht. De 475.000 gulden die deze Hillegom- mer bereid is neer te tellen is de raad toch niet hoog genoeg, nu ver koop van de grond voor bunga low-bouw veel meer (wethouder Smits denkt aan meer dan een miljoen gulden) verkocht blijkt te kunnen worden. Op voorstel van CDA-er Van Houten werd dan ook besloten de boerderij niet te verko pen maar inclusief grond vast te houden voor die bungalow-bouw. Dat dit de zekere ondergang (sloop van de boerderij betekent lijkt duidelijk. Het voorstel van Van Houten voorzag zelfs in die sloop, maar die werd er door wethouder Van der Laan uitgehaald. Van der Laan heeft goede hoop dat de boer derij toch bewaard kan blijven terwijl te vens de bungalow-bouw (gedeeltelijk) doorgang kan vinden. De kans van slagen met betrekking tot behoud van de boerderij wordt door de progressieve fractie niet erg hoog geschat.(Van der Laan uitgezonderd). Enkele weken geleden besloot de gemeen teraad, overigens tegen de zin van de pro gressieven, dat de boerderij voor minimaal 450.000 gulden aan een particulier verkocht mocht worden. Als eis daarbij gold dat een restauratieplan van de koper vantevoren werd goedgekeurd. Voor het behoud van de boerderij had de CDA-fractie wel anderhalf tot twee ton over uit nostalgische overwe gingen. Dat bedrag leverde een minimale verkoopprijs van 450.000 gulden op, daar wethouder Smits stelde dat verkoop van de grond, als de boerderij gesloopt zou mogen worden voor bungalowbouw, zeker vijf ton zou opleveren. Gisteren noemde Smits echter een prijs van zo'n 1,2 miljoen gulden, die een dergelijke verkoop zou betekenen. Met andere woor den: Het CDA zou voor behoud van de boerderij bereid moeten zijn meer dan een half miljoen te offeren bij verkoop aan Berg. Die bereidheid toonde het CDA bij monde van CD A-fractieleider Van der Kamp giste ren niet. Bij dit alles speelt een hoofdrol dat elke cent méér die uit verkoop van de boer derij of de grond verkregen kan worden, be tekent dat de nabij de boerderij te bouwen huizen (deels voor bejaarden) goedkoper worden. De CDA-fractie zag dus plotseling alle re den om toch voor sloop te zijn, tot vreugde van wethouder Smits, die een weinig hoge pet op heeft van de waarde van de boerderij ("Het is een lelijk gebouw", stelde Smits zelfs). Voor de progressieve fractie liggen de zaken geheel anders. Deze fractie wenst dat de gemeente de boerderij zelf houdt en in eigen beheer opknapt. Met de vooreestelde verkooD aan de heer Berg toonde deze fractie zich dan ook aller- minst gelukkig. Mede omdat Berg verbonden is aan het Sas- senheimse makelaarskantoor Zwaan. Hoe wel Berg stelde de boerderij voor eigen be woning te willen kopen wordt dat zeer be twijfelt door de progressieven. die vreesden dat de makelaar via Berg een fors slaatje uit de boerderij wilde slaan. Toen echter de CDA-fractie gisteren steeds meer naar sloop overhelde stelde Wotte (D'66) zich niettemin haastig op achter WD-fractievoorzitter Van Dalen, die stelde dat Berg als koper voldeed aan de eerder gestelde eisen van de raad en dat de boerde rij dus aan hem verkocht diende te worden. Wethouder Van der Laan, die zich tot dan had geconformeerd aan het standpunt van zijn (progressieve) fractie, stak daar echter een stokje voor. Zijn voorstel om de grond voor bungalow-bouw te bestemmen maar een beslissing over sloop van de boerderij naar de toekomst te verschuiven redde het. ,We kunnen slopers niet dwingen...' VALKENBURG - De gemeente Val kenburg heeft geen greep op de sloop van vijf woningen aan de Lange Commandeurstraat in Valkenburg. Door een fout in het met de sloper afgesloten contract kan er bij de vertraging die nu ontstaan is, niet worden ingegre pen. In het sloopcontract ont breekt namelijk een datum, waarop de grond uiterlijk kaal moet worden opgeleverd Dit is aan het licht gekomen nadat bewoners van de Lange Com mandeurstraat bij het gemeente bestuur hebben geklaagd. Het slopen duurt nu al meer dan zes- weken, en dat vinden omwonen den lang genoeg. De sloopplaats is een speelterrein voor kinderen geworden, en dat levert volgens de ouders gevaarlijke toestanden opKinderen gooien er met stenen en dartelen door het puin. "Wij kunnen de sloper, Van Rijn uit Katwijk, niet dwingen", aldus chef gemeentewerken van Val kenburg Strikwerda. Dat bete kent dat de sloper er net zo lang over mag doen als hij wil. Strik werda: "Na de klachten van de bewoners hebben we het weer met hem besproken. De zaak zal nu hopelijk snel worden geklaard, volgens mij binnen een week. In Van Rijn hebben wij alle ver trouwen". Maand In normale gevallen had de sloop van vijf woningen uit 1900, zoals die aan de Commandeurstraat, niet langer dan een maand mo gen duren. Er kwamen echter moeilijkheden. Van Rijn kon het puin van de woningen niet kwijt waar hij wilde, namelijk bij de aanleg van een pad. Het alterna tief, het puin storten op de vuil nisbelt bij de Corneliabrug in Noordwijkerhout, is Van Rijn te duur. Dat kost 8 gulden per ku bieke meter. Reden dat hij het slo pen heeft gestaakt tot er een nieuwe kans komt om het puin kwijt te raken. Strikwerda: "Van Rijn wilde deze klus destijds voor 9000 gulden klaren'.'. Dat was relatief goed koop en het gemeentebestuur ging daar op in. Het besluit om de wo ningen te slopen is al twee jaar geleden genomen. Ze moeten plaats maken voor nieuwbouw in het kader van Valkenburg's (cen- trum)saneringsplan Wethouder Vis van Valkenburg ge looft dat er in de toekomst beter op de data in Valkenburg's sloop- contracten gelet zal worden. "Wij hebben er toen niet aan gedacht, omdat het hier om een klein sloop contract ging. Was het een groot contract geweest, dan waren we die datum heus niet vergeten". ■k De sloop aan de Lange Commandeurstraat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23