Celibaat groot obstakel WAAR IS SPAANS GELD 'T GOEDKOOPST? OPHETSPAANSE Lezers schrijven Zoeterwoude morgen in teken „Casa Materna CSS2S33SS3 Bisschop Bluyssen: „Parochies zullen zich steeds meer zelf moeten inzetten VRIJDAG 14 APRIL 1978 Rooms-katholieken zullen eraan moeten wennen, dat het priestertekort de regelmaat in hun eucharistievierin gen kan gaan verstoren. In dat geval zal men steeds meer zijn toevlucht moeten nemen tot woord- of ge bedsdiensten. Die situatie doet zich nog niet op grote schaal voor maar zij staat wel voor de deur. Het zal niet lang meer duren. Dat mag men afleiden uit wat de Bossche bisschop, mgr. J. Bluys sen, deze week in een KRO- RKK-uitzending („In gesprek met de bisschop") over „een priesterarme kerk" zei. Maar bisschop Bluyssen, die zijn eigen priesterbestand toch met dertig per jaar ziet slinken, doet daarover niet erg somber. Wat hem méér verontrust is dat op dit ogenblik maar vijftien procent van dat priesterbestand onder de veertig jaar is. De bisschop gaf onomwonden toe, dat de Nederlandse katholieken verwend zijn, zeker als men hun bevoorrechte positie vergelijkt met wat in de missiegebieden maximaal mogelijk is. „Bij elke gelegenheid een eucharis tieviering is een luxe waarop we in de toekomst niet meer kunnen rekenen. Dat is v/el een hele ver andering, maar toch komen er nu al steeds meer mensen die zich de overtuiging eigen hebben ge maakt dat we in die situatie zit ten. Je moet gewoon realistisch zijn en daar tijdig op inspelen. Bakens verzetten Steeds meer parochies, vooral klei nere, zullen zelf de gang erin moeten zien te houden. Door de nood gedwongen weliswaar, maar ook in het besef dat het zo alleen mogelijk is een geloofsge meenschap in stand te houden. Dat vraagt een diepgaande men taliteitsverandering. We zijn zo gewend bediend te worden. Nu zal men zelf zich meer moeten in zetten". Hoewel bisschop Bluyssen een woord- of gebedsdienst zeker niet met de kwalificatie „kale plechtigheid" zou willen afdoen, kan hij er helemaal inkomen dat men graag zo lang mogelijk een echte eucharistieviering wenst. „Maar", zo vulde hij aan, „als dat niet meer gaat, moet men de ba kens verzetten. Je zou inderdaad kunnen zeggen dat we naar een nieuw kerkmodel gaan" Dat nieuwe kerkmodel zal, naar het zich laat aanzien, in toenemende mate worden bepaald door vrij willigers en pastorale medewer kers. Uit het enkele feit dat in het bisdom Den Bosch al zeventig pastorale werkers actief zijn, van wie driekwart onder de veertig jaar is, blijkt wel dat in die rich ting zeker perspectief is te ver wachten. De toerusting tot deze nieuwe bedieningen is uiteraard heel belangrijk. Bisschop Bluyssen deelde in de bewuste uitzending mee, dat in september in Eindhoven een pas torale school wordt geopend. „Nieuw kader is onmisbaar. Al zal er geen parochie mogen zijn die niet op een priester kan te rugvallen". Aan banden Bisschop Bluyssen van Den Boschvelen hebben het gevoel i banden te worden gelegd zijn het werkterrein van de pasto rale werker (ster). Hij lijkt daarin veel op de vroegere kapelaan. Het is de ervaring van drs. Bluyssen, dat dit heel goed loopt. Voor hem is het voornaamste dat een paro chie vitaal blijft en dat ze zelf geestelijk sterk genoeg is om een appèl te doen op jonge mensen om zich full-time voor de kerk ter beschikking te stellen. Bluyssen wordt in dat opzicht be paald niet gepijnigd door pessi misme. Hij blijft vooralsnog ge loven dat het getal priesterkan didaten zal toenemen met de vi taliteit van de kerk. Toch zijn er veel theologiestuden ten die het priesterschap niet begeren. Dat heeft verschillende oorzaken. Mgr. Bluyssen zelf vermoedt dat het klimaat bin nen de kerk weinig overtui gingskracht uitstraalt en dat ve len het gevoel hebben aan ban den te worden gelegd als ze in de kerk gaan werken. Een vraag van de interviewende pater bracht hem tot de mar kante uitspraak dat in dat ge voel van onvrijheid het celibaat, dat hij overigens zelf als positief ervaart, inderdaad een „groot obstakel" is. Ook een recent incident als de reis beperking van de Braziliaanse aartsbisschop Helder Camara kan het diskrediet ZOETERWOUDE - Morgen wordt in Zoeterwoude op spectaculaire wijze de aan dacht weer gevestigd op "Casa Materna", dat Napoli- taanse weeshuis waarvoor dit dorp nu al jaren warm loopt. Net als vorige jaren bereidt de werkgroep "Casa Materna" opnieuw een werkkamp voor. Vierentwintig Zoeterwoud se jongeren zullen van 21 juli tot 5 augustus in Italië weer schrap-, schuur- en verfwerk- zaamheden in en aan dit kindertehuis verrichten. Voor de zesde keer blijkt het mogelijk te zijn, jongeren (hervormd en katholiek) en thousiast te krijgen om twee weken van hun vakantie voor dit projekt uit te trekken. De kosten van dit werkkamp worden gedragen door de deelnemers zelf, de plaatse lijke hervormde diakonie en enkele landelijke instellin gen. Traditioneel is in dit verband de jaarlijkse stroopwafelaktie in Zoeterwoude geworden. Om half 10 morgenochtend geeft een vliegtuig, dat laag over het dorp zal scheren en op twee punten (het Loetheveld priesterschap is blootgesteld al leen maar verergeren. „Dat komt", aldus mgr. Bluyssen, „bij zeer velen negatief over" De bisschop liet er geen twijfel over bestaan, dat theologische oplei dingen als in Tilburg en Nijme gen, die openstaan voor iedereen, zijn voorkeur hebben, boven de door zijn collega's Gijsen (Roer mond) en Simonis (Rotterdam) gesteunde opleiding in Rolduc. Naar zijn mening passen deze open opleidingen meer in deze tijd. Lege plaatsen Zondag is het „roepingendag" in de Rooms-Katholieke Kerk. De paus heeft ter gelegenheid daar van een boodschap opgesteld waarin hij de jongeren vraagt zich niet te beperken tot bidden maar zich ook te laten inlichten over, wat hij noemt, „de wondermooie werkelijkheid van priesterschap en religieus leven". Paus Paulus is er niet gerust op, dat alle lege plaatsen worden inge nomen. „Gebed is nodig om in het hart van jonge mensen de wil te doen groeien om zonder ge schipper helper van Christus te worden". Negentig Vlaamse religieuzen, die zich vorige week hebben bezon nen op de roepingen in de kerk. ADVERTENTIE schrijven in het verslag van hun samenkomst dat de kerk weer uitdrukkelijk moet durven uit nodigen tot de religieuze roeping. „Christus zat ook niet te wachten tot zijn leerlingen zichzelf kwa men aanbieden. Hij zei gewoon: volg Mij. Vele ouders", aldus de zusters, „zijn bang dat hun kind het niet zal kunnen volhouden, aangezien er al zoveel uittredin gen zijn geweest". Weinig bekend In ons land heeft de rooms-katho- lieke „Stichting voor kerkelijke roeping" een brochure uitgege ven met informatie over moge- liikheden voor werken in de kerk. hetzij als vrijwilliger hetzij als vrijgestelde. De bisschoppen constateren daarin dat men doorgaans weinig weet over de „beroepsmogelijkheden" in de kerk. Bisschop Bluyssen is geen zwart kijker. Gaat het over een toene mend priestertekort en een crisis in het roepingsbesef, dan hoort men hem geen klaagzang aanhef fen. Hij houdt de hoop vast. Maar hij is wel duidelijk als hij zonder omhaal zegt dat voor de toekomst van de kerk mensen nodig zijn die zich met de boodschap van Christus in woord en daad willen bezighouden en anderen daarin willen begeleiden en steunen. S. J. DE GROOT en het industrieterrein) stroopwafels aan parachutes zal uitgooien, daartoe het startsein. In een bliksemactie worden daarna over het hele dorp de pakjes aan de man gebracht. Programma 's Middags, van 3 tot half 5, biedt de werkgroep op het Loethe veld een "totaal programma" over "Casa Materna" aan. Be gonnen wordt met een bal lonwedstrijd. Rond half vier gaan, op een sein van burge meester Detmers, duizend ballonnen de lucht in. In week na 30 juni zullen de winnaars worden bekendge maakt. De eerste en tweede prijs zijn een rondvlucht bo ven Zoeterwoude, de derde en vierde een jaarabonne ment op het zwembad of een cadeaubon. Na de ballonopla- ting volgt nog een optreden van een poppentheater. Ook komt er een groep doedelzak spelers uit Leiden. Alle scho len in Zoeterwoude geven, met behulp van dia's of films informatie over het kinder dorp bij Napels. Jit een brief die de Zoeter- woudse werkgroep deze week van een Amerikaanse helper kreeg, blijkt duidelijk dat "Casa Materna" nu al uit ziet naar de komst van de Ne derlanders in de komende zomer. "Het hele jaar door worden de spelletjes gedaan die de Nederlandse groep de kinderen leert. Geen groep", aldus de brief, "i6 in staat zó enthousiast met de kinderen om te gaan". Helder Camara Kardinaal Arns van Sao Paulo, een vriend van Dom Helder, heeft mevrouw dr. M. Klompé, voorzitter van de rk organisatie "Justitia et Pax" (Gerechtigheid en vrede) Nederland, telefonisch meege deeld, dat er uit de Braziliaanse bisschoppenconferentie, die van 18 tot 24 april in Sao Paulo bijeen zal zijn, een duidelijke berichtgeving is te ver wachten over Helder Camara. Zoals bekend zou de bekende aartsbis schop van de paus het dringende verzoek hebben gekregen, geen interna tionale reizen meer te maken. Kerkenconferentie In Chantilly bij Parijs is gisteren de eerste officiële ontmoeting sinds de Reformatie tussen vrijwel alle Europese kerken ge sloten. Er namen 39 afgevaardigden van de Conferentie van Europese Kerken aan deel en 31 vertegenwoordigers van de 23 rooms-kathoüeke bisschoppenconferenties in dit werelddeel. Bisschop J. Möller van Gro ningen was aanwezig namens de Nederlandse rooms-katholieken, prof. dr. A. Geense uit Groningen namens de hervormden en mevrouw ds. M. van der Veen - Schenkeveld uit Krimpen namens de gereformeerden. Het conferentiethema was: "Vrede en eenheid". Er komt nog een verklaring, als resultaat van de conferentie, aan alle christenen van Europa. Studie Gemengd huwelijk De Nederlandse bisschoppenconferentie wil een studie op korte termijn over het gemengde huwelijk (tussen katholieken en niet-kathoLieken) Uitgangspunt is een gezamenlijk rapport dat de Lu therse Wereldfederatie, de Hervormde Wereldbond en het rk Secretariaat voor de eenheid van de Christenen hierover hebben uitgegeven. Tegen het eind van dit jaar verwacht het rk Secretariaat voor de eenheid van de Christenen reacties op het rapport, die de basis kunnen vormen voor verdere studie. De bisschoppenconferentie zal de brochure voorleggen aan de Raad van Kerken in Nederland, de theologische hogescholen en faculteiten, de Sint Willibrordvereniging en de rk Vereniging voor Geestelijke Volksgezond heid. Zij is van plan een speciale commissie in het leven te roepen om de reacties van deze instanties te bundelen. Handreiking De Raad voor de Herderlijke Zorg van de Hervormde kerk heeft een uitgave doen verschijnen over het pastoraat aan homofielen. Deze handreiking, bestemd voor hen die in het pastoraat werkzaam zijn. is gratis verkrijgbaar bij het secretariaat van de raad, Carnegielaan 9 Den Haag. Orgelconcert Vanavond om kwart c orgelconcert in de Oudshoornse kerk te Alphen t deel Oudshoorn, Lage Zijde) MET DE GIROBETAALKAART KOST VREEMD GELD NIKS EXTRA. Want daar krijgt u voor uw girobetaalkaarten contant Spaans geld, zonder dat u dat één cent of peseta extra kost. Uw girobetaalkaarten zijn gratis, u hoeft bij verzilvering geen provisie of kosten te betalen,en alleen het op genomen bedrag.omgerekend tegen een gewone koers, wordt van uw postrekening afgeschreven. U kunt in meer dan dertig landen profiteren van deze bijzondere service: contant vreemd geld voor uw giro betaalkaart, op vertoon van uw giropas (soms ook uw paspoort). Achterop elke giro betaalkaart staat hoeveel vreemd geld u in uw vakantie land per kaart kunt krijgen. Neem dus voldoende giro betaalkaarten mee op vakantie. Vraag desnoods tijdig een extra set aan. "Oplossingen" Men kan zich steeds weer opnieuw verbazen over het feit hoe men in Leiden eerst problemen maakt en er dan weereen oplossing-nou ja, een oplossing- voor probeert te vinden. Tot deze verbazing komt men weer wanneer men het kruispunt "nieuwe stijl" gaat bekijken of gebruiken, daar waar Cobetstraat en Kernstraat elkaar kruisen. Hier is men er zowaar in geslaagd een overzichtelijke kruising om te turnen in een soort verkeer- stuin, compleet met "hobbel". Men moet er maar opkomen. Misschien heeft de gedachte meegespeeld dat er twee goede garages in de buurt zijn, maar wat moeten die fietsers dan/die door sneeuw of duisternis de "hobbel" niet zien? Goed, deze dwaaltuin is omgeven door talloze stalen of gietijzeren paaltjes, genoeg om Hoogovens of Grofsmederij uit de rode cij fers te helpen, maar de vraag: waarom dit geldverslindende ge doe? blijft levensgroot overeind wie zijn er bij gebaat? De bewo ners van de P. J. Blokstraat zeker niet. Een automobilist die in deze straat langs het Motorhuis par keerde zal nu zeker rechtdoor gaan in plaats van door de Kern- straat naar de Burggravenlaan. Bewoners van de P. J. Blokstraat: tel uit je winst! De moeilijkheden waarvoor men "oplossingen" heeft bedacht zijn de zebrapaden Hoge Woerd/Sint Jorissteeg en Nieuwe Rijn/Hooi gracht. Voorheen kon men daar nog vlug oversteken maar nu mag men wel een stoel meene men. Komt men vanaf de Hoge- woerd richting stad en denkt men nog vlug "mee over" te kunnen, dan is de kans groot dat men wordt gevloerd door een vijftal obstakels die bedoeld waren om rijwielen in te parkeren maar die nu middenin de aanlooproute staan. Denkt men nu van de schrik of de val bij te komen, dan doet men weer een nieuwe ont dekking. Waar is de bank geble ven die de heer Tegelaar aan de gemeente Leiden heefl geschon ken? Onze enige hoop is nog gericht op de leden van de Leidse gemeen teraad, misschien dat zij per soonlijk eens kunnen zien of hier nog wel iets te redden valt, voor dat zich op de door mij genoemde plaatsen ernstige ongelukken gaan voordoen. H.van Eek Hoge Rijndijk 3, Leiden. Namibië Inmiddels is er weer het een en an der gebeurd in Zuidwest-Afrika (Namibië) wat ik graag aan u kwijt wil. Zoals u weet is Kapuuo, de leider van de Herero's vermoord. Deze integere man (helemaal geen vriend van Zuid-Afrika) die ech ter tegen geweld was is gestorven voor zijn ideaal, namelijk een vrij Namibië, waar kleurlingen en blanken in vrede kunnen sa menleven. Hij was de voorzitter van de DTA (de Democratische Turnhalle Alliantie). In deze DTA zijn alle elf bevolkingsgroepen vertegenwoordigd. De tegenstanders van de DTA zijn de NP (Nationale Partij) maar vooral de Swapo. Ik wil de lezers van het LD enkele feiten laten weten. 1. Wist u dat Windhoek 1600 kilo meter van Kaapstad en Johan nesburg is verwijderd. 2. Dat Zuidwest niet kan worden ver geleken met Zuid-Afrika. 3. Dat de Swapo tot dusver alleen maar moord en intimidatie heeft laten zien. 4. Dat de hele wereld Swapo steunt (Veiligheidsraad) terwijl niemand weet hoe groot zijn aan hang is (zeer klein). 5. Dat de Ne derlandse regering toch elk jaar weer Swapo steunt zodat zij weer wapens bij hun vrienden kunnen kopen om leiders als Kapuuo te vermoorden? Ik kan zo nog wel even doorgaan maar dat helpt niets. Want waarom steunt Nederland Swapo? Waarom steunt men moord en gey/eld? Moord en ge weld waarvoor? Er is besloten dat Namibië eind 1978 onafhankelijk zal zijn met een gekozen regering, waar een ieder kan stemmen ongeacht kleur. Is dit genoeg voor Swapo? Nee, want zij weten dat zij gaan verliezen in de verkiezingsstrijd. Zij willen de macht maar niet via de stembus. Maar toch steunt het Westen hen. Voor ons hier onbe grijpelijk. Het erge voor mij is echter dat de Nederlandse rege ring hieraan meedoet. Mijnheer Mudse, de leider van de Republi keinse Partij die ook bij de DTA is aangesloten vecht voor een vrij Namibië. Wie in Nederland helpt hem en ons, zodat Namibië vrij wordt en blijft? Van Swapo-ter- reur of enige andere overheer sing. Voorbeelden hiervan ge noeg te vinden in Afrika. H. P. Profijt Postbus 297, Windhoek. Peter Hurkos Naar aanleiding van twee tv-uit- zendingen met de helderziende Peter Hurkos, door Henk v.d. Meyden gepresenteerd, zijn in diverse dagbladen nogal wat twijfels over de oprechtheid van de gedemonstreerde feiten geuit. Er is gesuggereerd dat men hier met een vorm van georganiseerd bedrog te maken zou hebben. Nu zweeft er rond de persoon van v.d. Meyden wel een gerucht over minder bewonderde journalis tieke prestaties in het verleden. Maar men heeft gezien hoe sar castisch Caransa aanvankelijk was. En men moet beseffen dat indien het waar zou zijn dat ieder mens een prijs heeft waarvoor hij te koop is die prijs van de bemid delde zakenman Caransa dan toch wel te hoog voor het budget van v.d. Meyden en consorten zal zijn. Rationeel denkend is het absurd te veronderstellen dat er buiten de verwerking tot kennis van zin tuiglijke waarnemingen door de vy f erkende zintuigen nog andere vormen van waarneming zouden bestaan. Als men een paar maal in zijn leven, zonder mediamiek te zijn, spontaan iets meemaakt als "niet repoduceerbare belevenis", wordt men al voorzichtiger. Ook al ziet men zulke verschijnselen in tegenstelling tot prof. Tenhaeff niet als iets van de toekomstmens maar als verschijnsel uit een voor-cultuur-menselijk verle den. Het harde feit blytt dat we het niet weten. En dat met evenveel recht als sommigen de show met Hurkos tot een vooropgezette truc be stempelen men zou mogen bewe ren dat men de oprechtheid van een figuur als Hurkos heeft aan gevoeld. R. v.d. Haak Klipperstraat 7 Amsterdam-N

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21