Ajax in finale na 'ouderwetse' partij voetbal Ben Barten„Lisser Boys promoveert weer Brom: „Ze waren gewoon beter" Brazilië heeft geen moeite met Inter M. Charles Corver fluit finale Europa Cup I VRIJDAG 14 APRIL 1978 SPORT PAGINA 17 L1SSE - Hoewel op dit moment - met nog drie wedstrijden voor de boeg het zelfs voor een be genadigd helderziende als Pe ter Hurkos een heksentoer moet zijn om te voorspellen welke club met het Waddinx- veense Be Fair de zozeer be geerde stap vanuit de derde klasse B naar de tweede klasse zal maken, staat het voor Lis ser Boys-midden-velder Ben Barten (31) nu al vast, dat dit in geen geval SC Voome zal zijn. "Want", zo stelt Barten zelfverzekerd vast, "SC Voorne mag nu dan nog wel met ons gelijk staan, uitein delijk zullen wij het toch zijn, die de promotie pakken Die gewaagde toekomstvoor spelling - zowel Lisser Boys als SC Voome bezitten mo menteel immers 26 punten uit 19 wedstrijden - baseert de voormalige Noordwijkspeler ('bij die club heb ik leren voet ballen') voornamelijk op de hoge kwalitatieve waarde, die de Lisser formatie volgens Barten vertegenwoordigt Hij: 'Ga maar na, we hebben een sterk bezet middenveld, een oerdegelijke achterhoede en een voorhoede, die aan de lopende band scoort. Met deze ploeg kunnen wij gemakke lijk in de tweede klasse mee draaien'. Als die toekomstvisie van Bar ten inderdaad bewaarheid mocht worden,dan impliceert dat, dat Lisser Boys in twee jaar tijd met nagenoeg het zelfde elftal 'de jump' van de vierde naar de tweede klasse heeft gemaakt. Of zoals Bar ten het omschrijft: 'Dan kan ik tenminste na twee jaar ein delijk weer eens een beetje op niveau gaan voetballen. Ten slotte heb ik, uitgezonderd één jaartje derdeklas bij Ter Leede, nooit lager gevoetbald dan in de tweede klasse. En omdat ik bij die club steeds te gen de degradatie moest knokken, heb ik, terwijl het Ter Leede-bestuur zei, dat ik het daar nooit zou redden, overschrijving naar Noord- wijk aangevraagd. En juist bij die vereniging heb ik mijn mooiste jaren gehad. Ik heb daar zelfs, nadat we van RBC hadden gewonnen, nog een landskampioenschap mee gemaakt. Daarom heb ik twee jaar geleden ook zo lang moe ten piekeren, voordat ik me aan de overstap naar Lisser Boys waagde'. Overstap Die overstap i Barten: 'Dan kan ik eindelijk weer op niveau spelen' afdelingschef bij een postor derbedrijf), die een groot ge deelte van zijn tijd opslokten. Barten: 'Ik was door mijn werk en Noordwijk praktisch niet meer thuis. Ik vond, dat ik dat mijn gezin niet langer mocht aandoen. Daarom heb ik me maar bij Lisser Boys aange meld. Was lekker dicht bij huis'. Aanvankelijk zou Ben Barten van die stap spijt als haren op zijn hoofd krijgen. Hoofd schuddend: 'In het begin liep ik me steeds maar af te vra gen, waar ik was terechtge komen. Ik had het helemaal niet naar mijn zin. Het was zelfs zo erjg, dat ik verschei dene malen heb gedacht: als dit seizoen achter de rug is ga ik direct weer naar Noord- wijk terug. Ik heb zelfs hal verwege het vorig seizoen nog een gesprek met Eelman daarover gehad. Ikmocht van hem zo weer terugkomen. Maar toen het er echt op aan kwam, heb ik toch maar beslo ten om bij Lisser Boys te blij- Achteraf heb ik van die beslis sing geen spijt gekregen, want we werden kampioen en nu we zelfs naar de tweede klasse gaan promoveren heb ik mijn voetbalplezier helemaal weer terug. Dat is vooral aan trai ner Nanai te dankenEen vre selijk fijne kerel. Als ik bij voorbeeld veel werk heb, hoej ik van hem niet met de groep mee te trainen. Mag ik gerust een uurtje eerder komen. 'Schouderophalend: 'Ze hebben weieens gezegd, dat Nanai te stil is. Belachelijk. Ik weet i dat het bij een hoop i ontzettend veel indruk maakt als een trainer als een waan zinnige vanaf de kant staat te schreeuwen. Maar die lui be seffen niet,dat juist daardoor met name de jongere spelers helemaal van slag af raken. Bij Nanai is daarvan geen sprake. Hij is lekker rustig: je kan wat tegen hem zeggen zonder dat ie kwaad wordt. Alleen daarom al vind ik het vreselijk jammerdat hij aan het eind van dit seizoen weg gaat'. Vacature Zoals bekend wil Laszlo Nanai de zaterdag geheel voor zijn gezin bestemmen en gaat hij op zondag een clubje in de omgeving van Haarlem trai nen. Lisser Boys heeft inmid dels al in de vacature, die door het vertrek van Nanai is ontstaan voorzien door de Noordwijker Harry v.d. Horst als trainer te engageren. Barten: 'Toen ik hoorde, dat Lisser Boys uitgerekend hem wilde hebben, ben ik me rot geschrokken. Ik heb die man immers in mijn eerste jaar bij Noordwijk meegemaakt. Bui ten het veld was het best een geschikte peer. Maar erbin nen. Hij behandelde onsalsof we profs waren. Constant was hij aan het schreeuwen en foe teren Daarom heb ik laatst op een feestavond, toen Van der Horst nog niet was gecontrac teerd, Jaap Möhlmann (de se cretaris red.) nog geadviseerd om hém niet te nemen. Ant- woorde Japie, dat het bestuur snel moest beslissen en er maar weinig sollicitaties wa ren binnengekomen Ik heb er nu maar de hoop op gevestigd, dat Van der Horst, nu hij zoveel clubs heeft gehad en er inmiddels ook een paar jaartjes zijn verstreken, is veranderdIs hij dat nietdan kan ik hem nu al verzekeren, dat de spelers hem niet zullen accepteren'. Vooralsnog heeft Barten echter zijn aandacht in eerste in stantie op de promotie ge richt. Staat vooral dat doel bij hem, maar uiteraard ook bij de andere spelers, centraal in zijn gedachte. Strijdlustig: 'Die tweede klasse zullen én moeten we bereiken. Daar wil ik me desnoods voor doodvechten. Hoe in die tweede klasse de samenwer king met Van der Horst zal verlopen, zien we volgens sei zoen dan wel weer GERARD VAN PUTTEN AMSTERDAM-Ajax heeft Cor Brom antwoord gegeven op één vraag, maar heeft de toekom stige oefenmeester tegelijkertijd opgescheept met een paar andere problemen. Zelf kreeg de huidige Sparta-trainer, die na de eerste con frontatie tussen zijn oude en nieuwe club nog had kunnen twijfelen, gisteravond de zeker heid dat hij ook sportief gezien allerminst ach teruit hoeft te gaan op zijn overgang van het Kasteel naar De Meer. In het uiterst enerverende gevecht met Sparta, dat tenslotte tome loos strijdend een bekerfinale plaats verloren zag gaan (2-0 ne derlaag, na de 2-1 winst in Rot terdam), speelde Ajax vooral in het begin imponerend. Zó gemo tiveerd en zó goed zelfs, dat na derhand kon worden gesproken van "een ouderwets voetbal avondje", slechts incidenteel vermengd met de negatieve as pecten van de tegenwoordige tijd. Aan de basis daarvan stond de boeiende partij die een finale waardig zou zijn geweest; aan het slot bleken de aanvankelijk lou ter balorige (Amsterdamse) sup porters emotioneel zo betrokken geraakt, dat ze juichend bezit namen van het speelveld, nadat ze al eerder bereid waren geweest op verzoek het gooien met allerlei voorwerpen te staken. Een zeld zame gebeurtenis tegenwoordig. Tussen de bliksemstart van Ajax en het massale slotoffensief van Sparta in, verschool zich de enige dissonant en diende zich voor Brom probleem één aan. Wat moet hij in het nieuwe seizoen aan met Jan Everse? De wijze waarop die Amsterdamse verde diger zijn defensieve zwakte had proberen te camoufleren tegen Van Zoest en vooral Valke, die hij voor vele weken uitschakelde, had geleid tot veel irritatie. En tot de vraag aan Brom wat hij met die al eerder negatief opgevallen speler gaat doen. "Die gaat op de transferlijst", was zijn eerste reactie. Nadien echter zwakte hij die opmerking af. "Hij is een beetje te hard hè. De hele knie van Valke ligt open en niet zo zuinig ook. Er waren tien hech tingen voor nodig om die twee ja pen te dichten. Die speelt de eer ste weken niet meer". Sparta-middenvelder Leen de Goey was hard in zijn oordeel, noemde Everse een wilde voet baller en wist dat hij bij Valke twee knieën in één tackle open had gereten. "Ze liggen beide op identieke wijze overdwars open. Kun je nagaan, hoe dat is aange komen". De Goey ook tipte het tweede pro bleem voor Brom aan: de kans dat Sparta na zo'n goede jaargang met lege handen blijft staan. "Dus" zonder vervolg op Euro pees niveau. Brom kon dat niet als een kater ervaren, "want we hebben toch al een goed seizoen gemaakt en er zijn er nog dertien die niks over hebben. Zo is het nou eenmaal". Maar De Goey vertolkte de gedach ten van de spelers. "Het zou erg lullig zijn als we overal naast vis ten, want we zijn toch zo'n beetje de smaakmakers geweest. Ook nu was er toch weer sprake van spektakel?". Spektakel dat aanvankelijk alleen door het keihard werkende Ajax was opgevoerd met een pressie die het de tegenstander eenvou dig onmogelijk maakte op de fa voriete aanvallende toer te gaan. De Amsterdammers controleer den het duel vooral in het eerste half uur dwingend, maar ver zuimden juist toen de nadelige 2-1 marge van de uitwedstrijd teniet te doen. Met de weten schap dat 1-0 voldoende was, vanwege de in Rotterdam ges coorde "dubbelteller" trok Ajax in zeer hoog tempo weg uit het fluitsignaal. "Aangevuurd" door Amsterdamse supporters achter het doel van Doesburg (die be stookt werd met bommetjes, rol len papier, blikken en zelfs een MILAAN - De viering van het 70-jarige bestaan heeft Inter Milan geen windeieren gelegd. De jubileumwedstrijd tegen Brazilië trok een volle dig uitverkocht San Siro-stadion. De 100.000 toeschouwers zorgden voor een recette die dik boven de één miljoen uitkwam. Dat Inter met 2-0 verloor van het Braziliaanse nationale elftal zal de Mila nese penningmeester weinig deren. Zijn avond was goed, evenals trou wens die van de toeschouwers die door het knappe Braziliaanse spel meermalen in vervoering werden gebracht. In de 25ste minuut scoorde Nunes de openingstreffer, drie minuten na rust kogelde Dirceu van dertig meter afstand voor de tweede maal raak. Brazilië kwam in de volgende opstelling binnen de lijnen: Leao., Amaral, Ze Maria, Oscar, en Neto., Cerezo, Zico (70. Mendoza) en Rivelino (70. Battista)., Dirceu, Gel en Nunes. De aanhang van Ajax viert feest na de 2-0 overwinningDe Amsterdamse ploeg plaatste zich voor de finale. pijltje, zoals dat in een dartspel wordt gebruikt) slaagde het Ivic- team er echter niet in een snelle goal te forceren. Enerzijds omdat Sparta zo koel bloedig verdedigde, onder aan voering van het ijzersterke cen trumduo Marijt-Balkenstein; an derzijds omdat riante mogelijk heden werden gemist. Wel trof fen Geels en in de rebound Schoenaker de lat in die periode en moest Doesburg opruimings werkzaamheden in zijn doelge bied regelmatig staken teneinde reddingswerk te verrichten, tot treffers kwam het voorlopig niet. Ook niet op de twee momenten dat Ling in vrije positie was ge manoeuvreerd. Eenmaal mocht hij daarbij zelfs op een leeg doel aansturen; dankzij Anton Marijt bleef Sparta op dat ogenblik een achterstand bespaard. Tegen muur De Rotterdammers zelf konden in die fase nauwelijks meer doen dan proberen de felle tegenstan der van scoren af te houden. Niet omdat de angst had toegeslagen, maar "gewoon omdat we met de rug tegen de muur werden ge zet", aldus De Goey. "In vergelij- ter". Beter en vooral gemotiveerder, waardoor het systeem met de drie spitsen geconcentreerd in het centrum, ditmaal wèl werkte. Het verrassend opvullen van de flankposities, dat destijds in de theorie was blijven steken, werd nu wel in praktijk gebracht (Schoenaker, de onvermoeibare Arnesen, Tahamata) en daarbij werd bovendien gedacht aan de zo broodnodige variatie. Sparta was gisteravond de ploeg die dat laatste aanvankelijk ont beerde, nu Clarke uit de wed strijd werd gespeeld door Van Dord, Van Staveren weinig aan de bal kwarp tegen Zuidema en Van Zoest op de brute Everse stuitte. Bovendien liet het Spar taanse middenveld zich ditmaal volledig overtroeven op snelheid en loopvermogen, waarmee de rollen weer eens totaal waren omgedraaid. Toch kreeg ook Sparta nog reële mogelijkheden de finaleplaats veilig te stellen. Bij de enige kans die hij kreeg kon Clarke zijn spe cialiteit echter niet uitbuiten - de Engelsman kopte vallend nog op Schrijvers, na een brede één-twee met Valke. Een speler die in de tweede helft zwaar geblesseerd raakte toen hij. verkouden als hij was, het ongeluk had Everse als tegenstander te treffen. Nog een dreun Valke moest het veld worden afge dragen, Verbeek kwam hem ver vangen. Na het verdwijnen van de talentvolle middenvelder en een gemiste kans van Van Stave ren, die te gehaast reageerde, kreeg Sparta nog een dreun te verwerken. Halverwege de tweede rondgang hakte Ling de bal op Arnesen, die door"hakte" op Meyer. Die spits, die al een maal een goal afgekeurd had ge zien omdat zijn collega Schoena ker even daarvoor met succes voor hands had geappeleerd, verlengde de bal naar het cen trum waar Schoenaker snoeihard 1-0 vond. Het was het sein voor Sparta om massaal in het offensief te gaan. Op de eigen manier, dus met een ver oplopende Doesburg en zeer veel risico. Het plotseling ver krampende Ajax, dat de aan de lies geblesseerde Schrijvers niet meer fit wist, leek het nog moei lijk te gaan krijgen. Vooral toen er veel balverlies werd geleden. De ploeg van Ivic ("Dit was ver schrikkelijk voor de man op de bank") werd echter gered door Geels. Waar hij eerder teveel met halve en hele omhalen had willen werken, zette de vaderlandse topscorer vijf minuten voor tyd simpel zijn voet tegen de bal na een gave uitval van Ling: 2-0. Met Lerby en Bouma voor Taha mata en Schoenaker, werd die score naar het einde gedragen. Door de sensationele slotminu ten heen, waarin de paar uitvallen van Ajax veel weg hadden van de start van de AVRO-cross, zóveel mensen waren er vooruit ge stuurd door Sparta. Een ploeg die temidden van de "ouderwets" feestende Amsterdamse fans met lege handen achterbleef en alleen zondag in het competitietreffen nog wraak kan nemen. Het zal voor Brom echter een pro bleem worden zijn pupillen op nieuw zó te motiveren, nu er wei nig meer te halen is. De trainer had zich daarbij neergelegd. "Ajax was gewoon beter. Dit is een normale uitslag". PAUL DE TOMBE BERN - Charles Corver is door de scheidsrechtercommissie van de Europese voetbalunie (UEFA) aangewezen als scheids rechter van de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Afgelo pen woensdag plaatsten Liver pool en Club Brugge zich voor deze eindstrijd, die op 10 mei in Het is voor de derde achtereen volgende keer, dat Charles Cor ver een finale krijgt toegewezen. In 1976 floot hij in Argentinië de eindstrijd om de wereldbeker. Het jaar daarop was hij de lei dinggevende figuur in de eerste wedstrijd tussen Juventus en Atletico Bilbao in de finale van het toernooi om de UEFA-beker. Dit jaar volgt de belangrijkste finale van de Europese beker toernooien, dat van de lands kampioenen. Charles Corver was aangenaam verrast. "Eerlijk gezegd had ik er een beetje rekening mee ge houden als Juventus tegen Li verpool in de finale was geko men. Toen het woensdagavond Club Brugge werd, dacht ik dat mijn kansen verkeken waren omdat ik van mening was dat Club Brugge Nederlandse spe lers onder contract had. Maar dat schijnt niet het geval te zijn". Corver fluit woensdag de wed strijd Engeland-Braziliè.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17