„Ik verlang een optimale inzet van de mensen Ongenoegen Kamer over subsidiëring voetbal Pais wil eerst advies over AZ Wie zijn die klagers toch? Grofsmederij-directeur Schut ziet toekomst somber in Nettorama uitgebreid ■..ld* DONDERDAG 13 APRIL 1978 LEIDEN - Voor de tweede achtereenvolgende dag is de lounge van Holiday Inn de achtergrond voor een ge sprek. Weggedoken in één der corduroy fauteuils de man die zijn bedrijf niet meer in mag. Als hij uit z'n stoel overeind komt - een onverwacht rijzige gestalte - klinkt zijn stem timide. "Schut", stelt hij zich voor met een solide hand druk. Zijn ogen schichten naar het raam, naar de lege koffie kopjes op tafel. „Het is frustrerend. Diep, diep frus trerend". Met zijn. duimen be werkt hij de knokkels van beide handen, plooien in zijn broek wegstrijkend die er niet zijn. "Na tuurlijk grijpt de situatie me aan. Maar", en dan klinkt het alsof Schut een boodschap heeft te vertolken, "mijn overtuiging is niet aan het wankelen te krijgen. Zou er ook maar de minste ge dachte bij me leven dat dat de oplossing van de problemen zou zijn, dan zou ik vrijwillig mijn ontslag nemen. Maar het is niet in het belang van het bedrijf als ik, met alles wat ik weet en kan, mijn functie neerleg". Hoe hij - eens - weer zou moeten terugkeren in het bedrijf weet Schut zelf ook niet. "Ik zal na de i opheffing van de bezetting echt niet triomfantelijk de poort bin nen marcheren. Er is geen sprake van dat de normale gang van za ken zomaar opeens weer hersteld kan zijn. Maar hoe dat dan wel moet? Ik weet het nog niet, ik ben er wel mee bezig". Dan volgt een onstuitbare woor denvloed. Aan het woord is een man die zich wil rehabiliteren. Uit het zwartboek Schut: 'Ik heb wel eens geklaagd omdat een machine gebreken ver toonde en ik voortdurend op de tocht stond. Hij zei: 'Als je me nou met dat soort dingen lastig valt kom ik helemaal niet meer in de werkplaats'. Zaltennieuws LEIDEN - De Leidse vestiging van 'Nettorama' aan de Haarlem merweg is gisteren na een ver nieuwing en aanzienlijke uit breiding weer voor het koper- spubliek geopend. De verkoop vloeroppervlakte is vergroot tot 1000 m2 en het assortiment is verdubbeld tot zo'n 2000 artike len. Nieuw zijn de wijnafdeling en de verkoop van dierenbeno digdheden, kruiden en kaassoor ten. De verbouwing heeft in zeer korte tijd - zo'n tweeëneenhalve week - plaats gehad. Nettorama, dat zich nu 'boodschappenmarkt' noemt en zich tooit met een kan- geroe als handelsmerk, kwam zes jaar geleden naar Leiden. In to taal heeft men 15 filialen ver spreid over het gehele land. 'T Bonthuis van J. van Egmond aan de Nieuwe Rijn 54 bestaat 25 jaar. Dat jubileum wordt vandaag gevierd met een receptie, terwijl de verkoopruimte is uitgebreid en de ateliers zijn vernieuwd. Veertig jaar geleden begon het echtpaar Ahsmann een bakkerij aan de Hoge Rijndijk 118. Dat feit wordt samen met het 40-jarig huwelijksfeest van het paar ge vierd op 25 april. Vandaag heropende Van Strien Modes en Veldhoven Fashions de zaak in het winkelcentrum 'Lange Voort' aan de Irislaan. De modezaak werd ingrijpend ver bouwd. Slecht manager 'Wellicht denkt men: Het moet wel een heel slecht manager zijn die de spanningen in zijn bedrijf niet opmerkt die uiteindelijk tot een bezetting leiden. Natuurlijk wist ik heel goed van de opgekropte spanningen, naar aanleiding van de reorganisatie in ons eigen be drijf, de confrontatie daarbuiten met een afnemende werkgele genheid. Ik begrijp dat, ik weet dat dat pijn doet, als een soort amputatie. Die spanningen heb ik natuurlijk gemerkt. Het was een uitstekende voedingsbodem om onvrede te zaaien en bepaalde elementen van buiten het bedrijf maakten daar maar al te graag gebruik van. Maar tot op de dag van de bezetting heb ik persoon lijk nooit iets gemerkt van een rancuneuze of onvriendelijke houding tegenover mij uit het bedrijf. Ik heb daarentegen zelfs het - merkwaardige? verwaande? - gevoel, dat ik over zeer goede contactuele eigenschappen be schik. Toen ik pas als directeur bij de Grofsmederij kwam maakte ik me erg zichtbaar. Hoe vaak ik niet door de fabriek ben gelopen, handen heb geschud, kerstkran sen uitgedeeld. Maar kennelijk wordt alles toch weer anders er varen dan je zelf denkt. Ik heb het in alle toonaarden gezegd: "als er iets is, kom dan met me praten", maar dat gebeurde nooit. Men was niet ontvankelijk voor die mogelijkheid. Toen ik in '74 in het bedrijf kwam waren de structuren nog sterk hi ërarchisch. Men had van mij de verwachting dat ik met mijn er varing het bedrijf een nieuwe kans kon geven. Maar van de an dere kant kreeg ik het stigma op gedrukt: zo'n Amerikaanse ma nager, dat kan er niet anders dan een zijn die over lijken gaat. Die tweeslachtigheid zie je ook hierin: Men schreeuwt om een di recteur met een pet in de hand, maar wil graag een directeur op een voetstuk". Een vage, snel vervlogen glimlach. Uit het zwartboek Schut: 'In januari had hij het weer op z'n heupen. Er verscheen een direc tiemededeling op de borden. 'Het is een betreurenswaardig feit dat zich wederom een ern stige verslapping van de be- drijfsdiscipline voordoet'. Toen had hij net mensen het bedrijf uitgeknikkerd'. Ir. Schut, verbannen directeur ZOETERWOUDE - 'Weg met Schut', vermelden de spandoeken op de Grofsmederij. Schut is de veertigjarige ir.HP. Schut, sinds 1974 directeur van dit be drijf. Nu alweer negen dagen lang komt de di recteur door de bezet ting zijn bedrijf niet Voordal Schut bij de Koninklijke Neder landse Grofsmederij te recht kwam doorliep hij een officiersopleiding bij de marine. Vervol gens werkte hij bij het metaalbedrijf Radema kers in Rotterdam. Daarvandaan vertrok hij in 1967 naar de Ver enigde Staten. Tot zijn aanstelling bij de KNG in augustus 1974 was Schut daar werkzaam bij de Boeing Company. Uit het zwartboek Schut: 'Iemand die bij de Boeing heeft gewerkt moet daar toch contac ten hebben. We zouden een flinke order kunnen binnensle pen, beweegbare platformen voor de 707, als we van Boeing de tekeningen kregen. Een half uur nadat ik dat tegen Schut had gezegd deelde hij me mee dat hij afzag van het nemen van initi atieven'. De handen iets rustiger op de broek: "De mensen mogen de hand ook wel eens in eigen boe zem steken". Smalend Het zwartboek Schut. Hij doet er wat smalend over. "Als dat alle argumenten zijn die moeten on derbouwen dat de directeur moet verdwijnen..." Opeens veronge lijkt. „Tot nog toe heeft niemand zich afgevraagd hoe het met mij persoonlijk is gesteld, met mijn carrière. Moet dit nu mijn belo ning zijn voor alles wat ik voor de Grofsmederij heb gedaan?" "Ik zou mogelijkheden om de pro- duktie uit te breiden onbenut hebben gelaten. Maar de krediet verlening door het ministerie van economische zaken onderstreept toch slechts dat men daar in de overtuiging verkeert dat het ma nagement op dat punt meer dan middelmatig was? Dat men mü ondeskundigheid verwijt komt doordat het perso neel niet in staat is daar een oor deel over te vellen. En dat ik niet inging op suggesties uit de fa briek? Laat me niet lachen. Elk idee is nu eenmaal niet een bruikbaar idee". Verwijten komen naar mij toe, als zou ik steeds hebben gezegd dat de mensen niet hard genoeg wer ken. Dat was toch ook zo? Anders hoefden ze nu, tijdens de bezet ting, toch niet zo van de daken te schreeuwen: "Kijk eens hoe hard wij werken?" In Amerika heb ik wat dat betreft echt wel wat an ders meegemaakt. Ik verlang een optimale inzet van de ook als er weinig werk i Be drij fsdiscipline „De bedrijfsdisciplinc is de laatste tijd enorm verslapt. Nou was die al nooit zo om over naar huis te schrijven, maar men wenste niet geconfronteerd te worden met de noodzaak om daar een eigen ver antwoordelijkheid voor te aan vaarden. Ik heb wel eens laten doorschemeren, dat het met een vergrijsd personeelsbestand moeilijk is om de situatie uit het verleden, de hiërarchieke lijnen, de oude manier van werken, te doorbreken. Een nieuwe man op mijn plek wordt met exact die zelfde problemen geconfron teerd. Krijgt er eveneens mee te maken dat er nu eenmaal geen ankers nodig zijn als er geen schepen meer worden gebouwd. Je zet de kapitein toch ook niet van het schip als dat in de storm ver- Uit het zwartboek Schut: 'Ik werk hier nu 32 jaar en heb het gevoel dat Schut niet van ou dere mensen houdt. Tijdens een toespraak in de kantine zei hij: 'Het personeelsbestand is knap vergrijsd. Het zou het beste zijn als we de hele periode die achter ons ligt konden vergeten en met jong bloed opnieuw konden be ginnen'. Ik heb dat als een bele diging ervaren'. keert? Daarom keur ik de be drijfsbezetting dan ook voor meer dan honderd procent af. Zo er twee weken geleden nog licht was aan het eind van een donkere tunnel is dat nu wel voorbij. Ik zie de totale situatie van de KNG nu erg somber in." INGRID CRAMER LEIDEN - Minister Pais van on derwijs en wetenschappen zal pas de definitieve omvang van het nieuwe academisch zieken huis in Leiden vaststellen als het College voor ziekenhuisvoorzie ningen daarover advies heeft uit gebracht. Dat zei een woordvoer der van het departement gisteren naar aanleiding van vragen die zijn gerezen rond de nieuwbouw van het AZL. Volgens een voorlopige berekening blijkt het AZL 100 miljoen gul den tekort te komen voor een compleet nieuw ziekenhuis. Het vorige kabinet had een bedrag van 400 miljoen gulden uitge trokken met als randvoorwaarde dat het nieuwe ziekenhuis maximaal 95.000 vierkante meter vloeroppervlakte mocht hebben. Voor 400 miljoen gulden, zo blijkt nu, kan echter een nieuw zieken huis van slechts 75.000 vierkante meter worden gebouwd. Volgens de woordvoerder van het ministerie zal het vorige kabinet er wel vanuit zijn gegaan dat er voor 400 miljoen gulden een zie kenhuis van 95.000 vierkante me ter kan worden gebouwd, maar hij wees erop dat die 95.000 vier kante meter nadrukkelijk als maximum is gesteld. Verwacht wordt nu dat er ofwel een kleiner ziekenhuis komt ofwel gedeelte lijk nieuwbouw plus een deel be staande bouw. Bij het AZL zelf hoopt men op een compleet nieuw ziekenhuis van 95.000 vierkante meter. In dat geval zou er echter 100 miljoen gulden ex tra op tafel moeten komen. Een woordvoerder van het college voor ziekenhuisvoorzieningen meldde vanochtend dat de aan vraag voor een advies van het college nog niet binnen was ge komen. Daarom zou het wel een poos kunnen duren voordat het advies uitkomt. Eigenaar voormalige koffiebar in Leiden 5? LEIDEN - "Die koffiebar is al sinds eind februari gesloten en uitgeschreven uit register van de Kamer van Koophan del. Ze hadden al een paar keer mijn vergunning afge nomen, ik kon niet anders. Dat heeft de buurt al voor el kaar gekregen. En nu dit Zondagavond tussen tien en half elf deed de politie met tien man een inval in een pand aan de Scheepmaker- steeg omdat buurtbewoners hadden geklaagd over ge luidsoverlast. Het pand stond bij de politie bekend als kof fiebar Rainbow, een voortdu rende bron van klachten van omwonenden. De muziek- vergunning was geschorst voor drie maanden, welke schorsing onlangs met nog drie maanden tot 27 juli is verlengd. Zondagavond werd de enige manier, volgens de politie, om aan de overlast voor de buurt een eind te ma ken, niet onbeproefd gelaten. De geluidsinstallatie en de hele platenverzameling (121 Ip's) werden in beslag geno- De eigenaar van het pand, A.J.M. van Wetten - zelf niet aanwezig op het moment van de inval - beschouwt die ech ter als huisvredebreuk. "Ze zijn zonder zich te legitimeren en zonder een huiszoekings bevel mijn huiskamer bin nengedrongen. Alleen mijn schoonzuster was daar op het moment, die stond wat in haar eentje te dansen op de muziek. Van haar hoorde ik later dat dat ze na een snelle razzia door de andere ver trekken de stereo-installatie, de lp's, een prent van de kun stenaar Veldhoen, een lege hasjpijp en een halve fles wijn in beslag hebben genomen. Mijn schoonzuster moest mee om verhoord te worden." Van Wetten verder "Iedereen in de stad weet dat de koffie bar niet meer bestaat. Ik heb weliswaar weinig aan het in terieur veranderd, maar mijn bed staat er in enzo. Het is gewoon duidelijk dat ik daar woon. Natuurlijk komen er wel eens mensen bij me, vrienden, die ik dan een glaasje inschenk. Als dat ook al niet meer mag, kunnen ze bij iedereen wel binnenval len." De politie vernam na de inval ook de "geruchten" dat de koffiebar niet meer bestaan zou, en informeerde bij ge meente en Kamer van Koop handel. Een woordvoerder van de politie: "Bij de ge meente wist men dat er wel mondeling een mededeling is gedaan dat de zaak zou wor den opgeheven, maar daar van is nooit officieel melding gemaakt. Hij heeft dus nog steeds een vergunning voor de koffiebar. Hij is ook niet uitgeschreven bij de Kamer van Koophandel, is ook daar een keer geweest om te ver tellen dat hij de zaak zou overdoen aan zijn vrouw, maar is daar nooit op terug gekomen. We zijn dus niet in de fout gegaan. Van bewoners uit de buurt hoorden we dat er wel degelijk publiek komt, en dat is genoeg om op grond van de drank- en horecaver- ordening te mogen ingrijpen. Dan doet het er niet eens toe of dat publiek betaalt of niet." Van Wetten, die ervan over tuigd was dat zijn zaak wel was uitgeschreven, vraagt zich bovendien af wie toch die buurtbewoners zijn die als maar klagen. Hij zegt "Het feit dat in sommige gevallen overlast bezorgd zou zijn met het spelen van muziek, wil ik niet betwisten. Dat ik na an derhalfjaar nog niet weet wie de klagers zijn, is iets dat mij veel meer verbaast. Het lijkt me logisch dat persoonlijk contact direct al een hoop problemen zou hebben ver holpen. Ik hoop dat ze nu eens zelf naar me toe komen. Want zij zien me wel als ik door de Herensteeg loop, maar ik zie hen nooit. Ze zitten achter hun gordijntjes en bellen de politie. Laat ze zich desnoods via de krant bekend maken. Niet voor mij om represaille maatregelen te nemen maar ik wil wel weten waar ik aan toe ben. Ik leef op een andere manier als die mensen in die buurt, ik pas me niet aan. Ik verlang dan ook niet dat ze zich aan mijn manier van le ven aanpassen, maar laten ze gewoon naar me toe komen als er iets is." "Dat ik daar die bar had, zagen ze helemaal niet zitten, ook de politie niet. Er werd hasj ge rookt en er kwamen werklo zen en jongens met lang haar over de vloer. Maar die men sen moeten toch ook ergens heen kunnen? Ik ben ervan overtuigd dat die bar in een sociale behoefte voorzag. Maar daar bekommert het buurtcomité zich niet om. Dat wil alleen maar academici in de wijk." LEIDEN - Onder een stralende blauwe hemel maakte het dubbeldeks motorschip "Olympia" gistermiddag haar eerste officiële cruiseDe Leidse reder Jac. Slingerland kocht het schip een half jaar geleden van een rond- vaartmaatschappij in Heidelberg. De "Olympia" heeft een motor van 230 pk, is 32 meter lang en 6.40 meter breed en biedt plaats aan 400 personen Vanaf half juni tot eind september vertrekt het iedere dag, behalve op zaterdag .vanuit de Haven voor een Molencruise over de KagerplassenOp maandag, woensdag en vrijdag vanaf 3 juli vaart de Olympiaeen geheel nieuwe route naar Kagerplassen en Braassemermeer via de Oude Rijneveneens vanaf de Haven. Voor die tijd is het schip te huur voor gezelschappen. De verbouwing heeft meer dan vijf maanden tijd in beslag genomen. De stuurhut moest ingeklapt kunnen worden voor de Willem de Zwijgerbrug, die in het weekeinde dicht blijft. Burgemeester Vis en echtgenote, wethouders van Leidenburgemeester De Vreeze van Warmond.de heer Dekker directeur van de VVV, en vele andere genodigden genoten van de mooie rondvaart. DEN HAAG - Het verschui ven van alle wedstrijden in het betaald voetbal naar zaterdag vindt CRM- staatssecretaris mr. G. C. Wallis de Vries "een uit stekend idee", maar de wijze van uitvoering dient te geschieden in overleg tussen de KNVB, de ge meenten en de publici teitsmedia. Het is een van de weinige puntjes in de brief van de staatssecretaris aan het sectiebestuur betaald voetbal (waarin het definitieve standpunt van de regering wordt toegelicht), waarop de bewinds man het "harde" rapport van de stuurgroep "Gezonder betaald voetbal" enigszins afzwakt. De groep had Wallis de Vries geadvi seerd spelen op zaterdag al bin dend voor te schrijven met ingang van het komende seizoen. Maar voor de rest heeft de WD- staatssecretaris het rapport met inbegrip van de stringente richt lijnen bijna in zijn geheel overge- Dat betekent zoveel dat de "zieke bedrijfstak betaald voetbal" de komende vier jaar van CRM als "medicijn" ruim 13 miljoen gul den zal ontvangen en aanvullend uit de toto-lotto-pot nog eens der tig miljoen. Als gevolg waarvan het betaald voetbal in ons land zich in acht a negen jaar zou moe ten ontwikkelen tot een zichzelf bedruipende sector. In de brief aan de KNVB vertolkt Gerard Wallis de Vries - na rug gespraak gistermiddag met de rest van het kabinet - het defini tieve standpunt van de regering. Dit enigszins tot ongenoegen van de vertegenwoordigers van de twee grootste politieke partijen, PvdA en CDA, die 's morgens in de vaste Kamercommissie van CRM er bij de staatssecretaris op hadden aangedrongen zijn defi nitieve standpuntbepaling om te buigen tot een voorlopige. Juist omdat er ten aanzien van de regeringsplannen met het be taald voetbal zeer veel vragen le ven - althans volgens de volks vertegenwoordigers - komt er op korte termijn en in elk geval vóór 1 mei een openbaar Kamerdebat over deze problematiek. Mits na tuurlijk de algemene vergadering betaald voetbal van de KNVB morgen in Zeist ja zegt tegen de voorstellen van de staatssecreta- Volgens de staatssecretaris moet het mogelijk zijn, dat er per 1 ja nuari 1979 een basis-cao voor het betaald voetbal van kracht wordt. Verder is hij van mening dat het systeem van vergoedingen, dat in de plaats is gekomen van het transfersysteem, over globaal een jaar na overleg met alle partijen nog eens op de helling moet. Beide zaken, de cao en het aan passen van het transfersysteem, behoren tot de voorwaarden van CRM aan de KNVB. Toch zijn het met name deze pun ten, waarop de woordvoerders van PvdA (Worrel en Langen- dijk), maar ook Hans de Boer (CDA) graag wat meer ophelde ring zouden willen hebben. Van de kant van de PvdA mag bij het openbare Kamerdebat zeker een motie worden verwacht waarin zal zijn opgenomen dat de ar beidsverhoudingen in de te ont werpen collectieve arbeidsover eenkomst meer dwingend aan de orde moeten komen. Volgens De Boer wacht het CDA met een eindoordeel op de reac ties van KNVB. Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) en de Stichting Nationale Sportto- talisator (SNS). De laatste twee instanties hebben inmiddels gis teravond al hun instemming be tuigd met het rapport "Gezonder betaald voetbal", met daarbij de restrictie van de VNG dat zij te gen een verhoging van de ge meentelijke bijdragen ten be hoeve van verbetering van de ac commodaties is. De opmerkingen van Worrel en mevr. Langendijk, dat zij ook graag de reacties van belange norganisaties WCS (spelers) en WON (oefenmeesters) wil ho ren, doet wat vreemd aan. Want beide organisaties hebben uitge breid gereageerd tijdens de "in spraakperiode" na het uitkomen van het conceptrapport van de Stuurgroep. En als de Kamerle den de moeite hadden genomen de toelichting van de Stuurgroep te bestuderen, hadden zij kunnen lezen dat met het afschaffen van het transfersysteem de gehele bedrijfstak betaald voetbal "on deruit zou gaan" en dat de zaak van de vergoedingen langzaam moet worden afgebouwd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13