Economie blijft somber" Eis tien jaar voor handel in heroine Daling interesse voor lager beroepsonderwijs VAN DER WIEL Welzijn werknemers vaag uitgewerkt in wetsontwerp mm Planbureau-directeur Van den Beid: ZES NOSTALGISCHFjy)PPEN VAN STOF Dit j aar weer 15.000 werklozen erbij tufi bruna Uit in de Randstad Politie sloeg wat te hard DONDERDAG 13 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - "Wil de minis ter van sociale zaken nog eens duidelijk zeggen of het bij het ontwerp "arbeidsomstandighe denwet" en bij de vermenselij king van de arbeid gaat om de belangen van de werkende mens of om bevordering van de pro- duktie". Aldus de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid in het voorlopig verslag bij het ontwerp arbeidsomstandighedenwet. Deze wet moet de veiligheidswet van 1934 vervangen. Van een aan tal fracties is de inbreng in het voorlopig verslag gisteren gepu bliceerd. Kenmerkend is de vreugde bij de fracties over de onderliggende gedachten bij dit wetsontwerp met zijn aandacht voor vermen selijking van de arbeid, veilig heidsomstandigheden, zorg voor de gezondheid en de opneming van het begrip welzijn. De kritiek spitst zich echter toe op een groot aantal vaagheden en weinig con crete uitwerkingen van juist der gelijke zaken als dat welzijn van de werknemers. Opmerkelijk is ook de kritiek van D'66, die stelt dat de overheid wel bepalingen voor het particuliere bedrijfsleven ontwerpt maar uit zonderingen wil maken voor be drijven van de overheid. Boven dien vindt D'66 dat ook de ar beidsomstandigheden in gevan genissen en huizen van bewaring niet mogen worden uitgezon derd. De PvdA vindt overigens dat het begrip welzijn er in het wetsont werp "maar een beetje bij bun gelt alsof het er later is tussengef- rommeld". Ook zegt de PvdA te zijn geschrokken van een pas sage in de memorie van toelich ting, waar staat dat als doel van de wet geldt "het geestelijk en li chamelijk welzijn van de wer kende mens te bevorderen, waardoor een gunstig arbeidsre- sultaat kan worden verkregen". De WD-fractie noemt het ontwerp één van de belangrijkste stukken van de sociale wetgeving van na 1945. De WD heeft er dan ook met grote instemming kennis van genomen. Overigens heeft de WD bezwaar tegen de introduc tie van het begrip welzijn in de wet. Binnen het kader van deze wet kan dat tot een verscheiden heid aan interpretaties leiden. Welzijn wordt door de WD meer gezien als een individuele bele ving. De WD betreurt het ten slotte dat de minister in het wets ontwerp heeft afgezien van de in stelling van een raad voor be- drijfsrampen. Het CDA noemt het wetsontwerp "uit het hart gegrepen". Maar ook deze fractie heeft naast waarde ring veel kritiek. Zo wordt over het begrip welzijn gezegd dat bij de uitwerking er weinig van in de wet wordt teruggevonden. Het CDA vindt vermenselijking van de arbeid een goed op zichzelf. Verhoging van de productiviteit als uitgangspunt voor het al of niet nemen van maatregelen in het kader van de vermenselijking van arbeid is volgens de CDA- fractie onjuist. ADVERTENTIE (JA, ML/AS ZVSJf/WG ££/VS//JSJ<#4AJV SPEt&v,ousfcj-* ^-5, DEN HAAG (SP) - De economische vooruitzichten voor dit jaar zijn ook volgens de jongste cijfers van het Cen traal Planbureau onveranderd somber: de werkloos heid stijgt nog met minstens vijftien- a.twintigduizend man, de groei van het besteedbaar inkomen mag nauwe lijks naam hebben (hooguit één procent), de toch al wankel staande concurrentiepositie van ons land wordt er niet beter op, inkomsten uit export en toerisme lopen wederom terug, en de overheid blijft net als in 1977 worstelen met een fors financieringstekort. Ondanks deze sombere CPB-voor- spellingen zijn er ook enkele lichtpuntjes: de sociale premies en de belastingen gaan niet om hoog maar stabiliseren zich op het huidige niveau, de prijzen stijgen verhoudingsgewijs wei nig (+4,5%), evenals de lo- nen(+7%) waardoor de inflatie waarschijnlijk nog beneden de vijf procent uitkomt, terwijl de werkgelegenheid in de bouw, ge zondheidszorg (ziekenhuizen) en in de dienstensector (banken en verzekeringsbedrijven) aardig op peil blijft. Dramatisch Professor C. A. van den Beid, direc teur van het Centraal Planbu reau, presenteerde gisteravond een nogal somber economisch plan-1978. De toekomst voor ons FNV: ER IS SELECTIEVER BELEID NODIG UTRECHT (ANP) - Op het ogen blik lijkt het verwezelijken van de doelstelling om het aantal werklozen terug te dringen tot minder dan 150.000 in 1980, ver der weg dan ooit. Dit constateert de Federatie Nederlandse Vak beweging in een eerstè reactie op het sociaal-economisch plan. Het staat volgens de FNV vast dat de filosofie achter het lange-ter- mijnbeleid grondig moet worden herzien. Dit omdat de tot nu toe gevoerde politiek, waarin kos tenbeheersing en ongerichte sti mulering van de investeringen centraal stonden, uit een oogpunt van werkloosheidsbestrijding niet effectief is. De FNV meent daarom dat het beleid veel selec tiever moet worden en dat het moet worden gericht op stimule ring van activiteiten die daad werkelijk nieuwe werkgelegen heid opleveren. Het Christelijk Nationaal Vakver bond is bevreesd dat zonder een sterk Europees industriebeleid, Europa de prijs moet betalen voor een wereldstructurering in grote delen van de industrie. „Zowel in de EG als binnen Ne derland dienen overheid, werk gevers en vakbeweging aan deze ontwikkeling het hoofd te bieden door een gezamelijk te bepalen beleid", aldus het CNV. Volgens de christelijke werkgevers (NCW) bevestigt dit economische plan dat een economisch beleid nodig is dat consequent streeft naar het goedkoper maken van het Nederlands produkt. Daartoe moeten de bedrijfslasten in de vorm van lonen, belastingen en sociale premies een flinke stap terug, aldus het NCW. De raad voor middelbaar en hoger personeel vindt de verders stij ging van de werkloosheid daarom een „triest gegeven" om dat nog geen lichtpunten kunnen worden aangegeven voor een po sitieve ombuiging van deze ont wikkeling in de toekomst. De land ziet er weinig rooskleurig uit. De harde en dure Neder landse gulden (vanwege de aard gasopbrengsten) maakt exporte ren moeilijk, het bedrijfsleven kan nauwelijks winst maken (ook al door de hoge loonkosten), het aantal arbeidsplaatsen in de in dustrie (scheepsbouw, textiel, zware metaal) loopt dramatisch terug (nu al 200.000 minder dan in 1970), en de overheid moet nood gedwongen miljardensteun ver lenen om de economie op gang te houden. Bij zijn voorspellingen gaat CPB- directeur v. d. Beid ervan uit dat de WIR per 1 mei wordt inge voerd, de belastingverlichting volgens het plan-Hofstra ten be drage van 1 miljard doorgaat, evenals de loonkostensubsidie van 1 miljard, de omzetting van kinderaftrek in een nieuw sys teem van kinderbijslag, terwijl hij ook rekent op de "reservepot" van 500 miljoen, die het kabi net-Van Agt - als onderdeel van het steunplan van 2,5 miljard - nog achter de hand houdt. Beperkt "Ons financieringstekort - 5,7 pro cent van het nationaal inkomen ofwel 14,5 miljard in 1978 - maakt de manoeuvreerruimte wel be perkt", aldus v. d. Beid, al signa leerde hij wel de meegevallen belastingopbrengst. Tegenover de tegenvallende uit voer, hoge energiekosten en lage winsten voor het bedrijfsleven stond afgelopen jaar een beste- dings-explosie op de binnen landse markt. Niet alleen werden er veel duur zame consumptiegoederen ge kocht, ook de investeringen in huizen namen een grote vlucht, met name in de vrije sector; de hypotheken en de geldleningen vlogen de pan uit. Het feit dat de sociale lasten voor werkgevers en werknemers niet omhoog gin gen, werd veroorzaakt door in te teren op de reservefondsen en door bijspringen van de over heid. Over de toekomst is professor v. d. Beid pessimistisch: "Het is best denkbaar dat de verslechtering in de voorbije jaren ook in 1978 nog van invloed zal zijn - verder ter- reinverlies op buitenlandse markten mag niet op voorhand worden uitgesloten. Een zó groot mogelijke beperking van de on kosten blijft dus geboden". Bouw Hij verwacht dat naast de elektro technische industrie de bouw een van de weinige sectoren is, die ook in 1978 groeikansen biedt: uitbreiding van de woningbouw 'en grootscheepse vernieuwbouw moeten dat bewerkstelligen. Daarentegen wordt de voor 1978 voorspelde werkloosheidsstij ging met vijftien- a twintigdui zend man in feite nog versluierd door het toenemend ziektever zuim, het langer op school blijven zitten en door het toenemend aantal arbeidsongeschikten. raad MHP is dan ook van mening Om te bereiken dat het huidige a dat het dringend noodzakelijk i dat de regering op korte termijn een totaalplan ontwikkelt om de toekomst va verzekeren. tal werklozen van ruim 200.000 "slechts" met tienduizend stijgt, zijn er aanvullende regerings maatregelen nodig - aldus het CPB-rapport. Lieverdjes zijn het, deze Bruna Boffers. Zes modellen Om mee te spelen, maar ook erg leuk als dekoratie. Per stuk 5,50, maar nu als Bruna Boffer voor slechts 3,95 Tot en met zaterdag 22 april, zolang de voorraad strekt. QQQ UTRECHT - Gewapend, met een enorme sleutel heeft minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne gisteren het laatste luchtmeetstation met snuffelpaal in Utrecht in gebruik gesteld. Het nationale meetnet voor luchtverontreinigingwaaraan tien jaar is gewerkt, is nu voltooid. Via het meetnet worden de hoeveelheden zwaveldioxidestikstofdioxide en koolmonoxide geregistreerd. De gegevens die het meetnet oplevert worden gebruikt om gebieden waar de verontreiniging bepaalde normen te boven gaat te waarschuwen en om de bronnen van de verontreiniging op te sporen. De ervaringen totnutoe leren dat het Duitse Ruhrgebied en het Belgische industriegebied bij Antwerpen tiog meer luchtverontreiniging veroorzaken dan onze Rotterdamse Rijnmond. Boeken-Tijdschriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: „Tweelicht" door de Haagse Comedie, 14 april, 20.15 uur. 15, 16 en 20 april: Haagse Comedie met "Julius Caesar", 20.15 uur. 17 april: Toneelgroep Globe met "Kleine man, wat nou?", 20.15 uur. 18 april: Galas Karsenty-Herbert met "Amphitryon", 20.15 uur. 19 april: "To neelgroep Theater met "De parvenu of de burger-edelman" van Molière, 20.15 uur. Hot-Theater: 14 en 15 april: Nieuwe Komedie "Gansch het raderwerk' 20.30 uur. 16 april; Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de narrenklas", 14.00 uur. 19 april; Toneelraad Rotterdam met.Sentimenten" van Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux", 20.30 uur; 20 april: "Jongleurs vroeger n Aischylos door Toneelgroep de het paradijs" door Toneelgroep AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. F. H. von Meyenfeldt, heeft gisteren tegen de 28-jarige Hongkongchi- nees W. L. W. wegens in voer en verkoop van he roïne tien jaar gevangenis straf geëist. De Chinees stond met zeven ande ren terecht voor een heroïnezaak, waarbij tenminste twaalf mensen betrokken zijn geweest. De lijn werd door de politie opgerold, nadat op 24 november in Belgiè een transport was onderschept. In totaal werd ruim elf kilo heroï ne in beslag genomen, deels op verschillende adressen in Am sterdam, deels in België en de Verenigde Staten. De acht verdachten, onder wie vijf Nederlanders, hebben een rol ge speeld bij een transport in okto ber '77 van acht kilo van Maleisië naar Amsterdam. De Amster dammers T. H. en P. van G. tegen wie drie jaar werd geëist, traden VROUW (60) IN DRUNEN GEWURGD DRUNEN (ANP)-In Drunen is gis teren het stoffelijk overschot ge vonden van de 60-jarige me vrouw Van Meel-Kink. Na sectie bleek de vrouw gewurgd te zijn. De vrouw is volgens de politie reeds enkele dagen geleden in haar woning vermoord. De re cherche zoekt op het ogenblik de echtgenoot van het slachtoffer. Deze is sinds tien april spoorloos verdwenen. als koeriers op. W. had hun voor deze dienst ieder 40.000 gulden in het vooruitzicht gesteld, uit naam van een Chinese opdrachtgever. Deze, een zekere A. B., is even eens aangehouden. Hij zal vol gende week vrijdag worden be recht met drie andere Chinezen, die een leidende rol gespeeld zouden hebben. De heroïne werd opgeslagen bij de Amsterdammer Joop de J. die via zijn Chinese vrouw met W. in contact was gekomen. Hij zou W. ook bij het afwegen en versprei den van de zending behulpzaam zijn geweest, zonder daarvoor een noemenswaardige vergoe ding te ontvangen. Er werd vier jaar tegen hem geëist. Hetzelfde geldt voor de 27-jarige Chinees Chick K., bij wie de politie2,5 kilo vond. Van de zending werd uiteindelijk slechts de helft aan opdrachtge ver A. B. afgedragen. De andere helft verkocht W. op eigen houtje door aan een afnemer in de VS, omdat W. en A. B. ruzie over de betaling hadden gekregen. Dit transport werd op Kennedy Air- port onderschept. De Surinamer H. R. zou bij deze transactie heb ben bemiddeld. Tegen hem eiste mr. Von Meyenfeldt vijftien maanden met aftrek. "Er zijn geen woorden genoeg om de ernst van deze feiten uit te drukken", zo zei mr. Von Meyen feldt in zijn requisitoir. Hij wees erop dat hier de positie van Ne derland in de wereld in het ge ding is. "Tot dusver werden de VS hoofdzakelijk vanuit Mexico van heroïne voorzien. Sinds daar echter maatregelen tegen de pa- paverbouw zijn genomen, loopt de toevoer meer en meer via Eu ropa. Een ontwikkeling, die de VS grote zorgen baart", aldus de officier. Tegen het Amsterdamse echtpaar Z., dat zich door de J. had laten overhalen een deel van de heroï ne te verbergen, werd een boete van 2500 gulden geëist. De zitting wordt morgen voortge zet. Dan zullen de raadslieden hun pleidooien houden. 20.30 Appel-theater: 14,15 april: "Oresteia" Appel, 19.30 (18.30); 20 april: De tuin 3 De Appel, 20.30 uur. Congresgebouw: 16 april; Optreden van de Manhattan Transfer", 20.15 uur. 17,18 en 19 april; The Anglo-American Theatre Group met "Troubled love", 20.15 uur. 18 en 19 april: 21.00 uur Shirley Bassey. Diligentia: 14,15,17,18,19 en 20 april; "Niemand weet, niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet", 20.15 uur. Theater Pepijn: 14 en 15 april; 20.30 uur "Moeder geef me nog eens raad" (cabaret) LEIDEN Leidse Schouwburg: 13 april 20.15 uur; "Stad in groei" door toneelgroep Splien; 14 en 15 april 20.15 uur: "Moordspel" met Guus Hermus en Jeroen Krabbé: 20 april; "Nederlands Danstheater, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal: 14 april 20.15 uur: Concert door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Zuiderkerk: 13 april 20.15 uur Concert door Sempre Crescendo. AMSTERDAM Concertgebouw Grote zaal: 15 apr. 15.00 uur, Radio Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Jean Fournet; 15 en 16 apr. resp. 20.15 en 14.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; 19 apr. 20.15 uur, Schubert cyclus, Ingrid Haebler piano; 20 apr. 20.15 uur. Beethoven Cyclus, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink.' Kleine zaal: 14 apr. 20.15 uur, Schubert cyclus met Elly Ameling; 19 apr. 12.30 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. Stadsschouwburg: 14 en 15 apr. 20.15, De Rechtvaardigen van Albert Camus; 17 apr. 20.15 uur. De Lieve leugenaar van Jerome Kilty met o.a. Ellen Vogel en Paul Steenbergen; 18 apr. 20.15 uur. Kleine man, wat nou? door zuidelijk toneel Globe; 19 apr. 20.15 uur, Nederlands danstheater. De Brakke Grond: 14 en 15 april, 20.30 uur, Claustrofobie van Hugo Claus; J9 apr. 20.30 en 22.30 uur, Op je gezondheid door toneel groep Discus Carré 14 t/m 19 apr. 20.15 uu en Frans van Dusschoten. Nieuwe de la Mar: 14 en 18 t/m 21 apr. 20.15 uu 16 en 17 apr. 20.15 uur, cabaret Ivo de Wijs. Tingel Tangel: 14 t/m 19 apr. 20.30 uur, Vrouwencabaret Natasha Emanuels. Lach om het leven, André van Duin Fons Jansen 5: 15, "Zonder ingrepen reddeloos verloren" UTRECHT (SP) - De toekomst van het lager beroepsonderwijs is ui terst somber. Er is een sterke da ling van de belangstelling voor met name het lager technisch on derwijs en het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs. Tussen 1968 en 1976 liep het aandeel van hel lager beroepsonderwijs terug van 37 tot 21,3 procent. Een ver- ADVERTENTIE Hans de Groot, mode - inkoper, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. :071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN ÉN SPECIALISTVOOR KONTAKTLENZEN DEN HAAG (SP) - De klappen met de lange lat door de politie zijn tijdens een demonstratie op het Binnenhof in januari wat harder uitgevallen, dan de bedoeling was. Maar van een ongecontroleerd hard optreden was geen sprake. Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft dit geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). Het Kamer lid beschreef de demonstratie van mensen die sympathiseren met de Rote Armee Fraktion, leden van het zogenaamde Rode Verzetsfront, als: "Een vrij ludiek aandoende demonstratie, met monddoeken en enkele rotjes, overgehouden van oudejaarsavond, Volgens Van der Spek re ageerde de Haagse politie "uiterst gefrustreerd". In de beantwoording van de vragen legt minister Wiegel er de nadruk op dat het hier ging om een demonstratie waarvoor geen vergunning was aangevraagd. Toen de politie de zaken in goede banen trachtte te leiden door in contact te treden met verantwoordelijke personen keerde een aantal demonstranten zich op agressieve wijze tegen de betrokken poli- tieambtenaren. Volgens de minister was de politie toen gedwongen Voorts dienen lessentabellen gebruik te maken van de machtsmiddelen die haar ter beschikking staan om acht demonstranten aan te kunnen houden. gaande daling, mede ook als ge volg van het teruglopend geboor tetal, zal vooral na 1981 catastro faal worden. Zonder vergaande maatregelen zal het aantal lbo-scholen sterk af nemen, hetgeen als een gewel dige verarming van het onder- wijsvoorzicningenpakket kan worden beschouwd. Deze som bere prognoses zijn van drs. G. H. J. Blom, secretaris-penning meester van het schoolbestuur van de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond (de grootste op het gebied van lager en middel baar beroepsonderwijs in ons land), vandaag in Utrecht uitge sproken op de algemene jaarver gadering van de katholieke bond van besturen van scholen voor beroepsonderwijs. De heer Blom pleitte voor een aan tal maatregelen dat wellicht het beroepsonderwijs kan redden. Zo wil hy de drie niveau-ver schillen (a, b en c) in de eindexa mens van het lbo en de niveau verschillen in het mavo-ein dexamen op elkaar afstemmen waardoor lbo-leerlingen voor een of meer vakken op mavo-niveau examen kunnen doen (en omge- dichtstbijzijnde school kan wor den bezocht, reistijden worden vermeden en later alsnog kan worden overgestapt. De scholen worden bovendien ge mengd. Meer afstudeervakken in de laatste twee jaar moeten een grotere keuze mogelijk maken. Het wordt de hoogste tijd aldus drs. Blom, dat staatssecretaris De Jong de problemen gaat aanpak ken, onder meer door het samen stellen door stuurgroepen die de gewenste wijzigingen gaan on derzoeken en aanpakken. Als er niets gebeurt lijkt het lbo redde loos verloren, aldus de heer Blom. ADVERTENTIE Assurantiekantoren die lid zijn van de nva zorgen voor uw zekerheid Inlichtingen secretariaat nva, Amersfoort. Tel. 033-31414

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9