Compleet nieuw AZL lijkt niet waarschijnlijk REKENFOUT OF OPZET? Hoop voor Reinwardt Academie cw /Xi7fo PvdA verbaasd over nieuwe wensen van de brandweer Leidse papagaai haalt zesde plaats hitparade Jongen met inzet kan als metselaar goud verdienen DONDERDAG 13 APRIL 1978 LEIDEN LEIDEN - De directie van de Reinwardt-academie heeft goede hoop op een oplossing van de huisvestingsproblemen. Uit een gesprek met wethouder Tesse- laar is gebleken dat de gemeente wil meewerken aan een verhui zing van de Reinwardt-academie - hogere beroepsopleiding voor museummedewerkers - van de Oude Vest naar het voormalige mulo-gebouw aan de Van den Brandelerkade. Deze lokalen komen deze zomer vrij. Het wachten is nu op mede werking van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Het probleem van de Rein wardt-academie is dat men in hoge mate afhankelijk is van de afdeling VWO (voorbereidend wetenschappelijk onderwijs) van het ministerie. Deze mensen geven wellicht voor rang aan de scholen voor voort gezet onderwijs die op zoek zijn naar nieuwe huisvesting, waar door Reinwardt als HBO-oplei- ding uit de boot dreigt te vallen. ADVERTENTIE LEIDEN - Het ziet er naar uit dat er, in weerwil van het kabinetsbesluit, in Leiden geen volledig nieuw Acade misch Ziekenhuis zal komen. Het voorlopig berekende bedrag van ongeveer 100 miljoen gulden dat het AZL voor nieuwbouw tekort komt, duwt het ziekenhuis steeds sterker in de richting van gedeeltelijke nieuw bouw en voor de rest gebruikmaking van bestaande gebouwen. niet te weten hoe het vorige kabi net aan het bedrag van 400 mil joen gulden en 95.000 vierkante meter vloeroppervlakte is geko men. "Het is mij in elk geval niet gevraagd en ook niet aan mij uit gelegd", zegt hij. Nieuwzwaag wilde ook niet beves tigen dat het voorlopige tekort voor de nieuwbouw van het AZL schommelt rond 100 miljoen gul den. "Er ligt nu het meest een voudige structuurplan voor de nieuwbouw waar een voorlopig prijskaartje van 400 miljoen aan zit. En ik weet nog niet op welk bedrag we uiteindelijk zullen uitkomen. De begroting zal wel onder druk blijven staan. Maar hoeveel het gaat kosten weet ik nog niet". De directeur van de RGD liet zich verder vrij optimistisch uit over de haalbaarheid van complete nieuwbouw. "Zolang je een al gemeen ziekenhuis van zo'n 900 bedden voor een lager bedrag kunt bouwen - en dat is gebeurd - moet het mogelijk zijn voor 400 miljoen een Academisch Zie kenhuis van 850 bedden te bou wen", aldus Nieuwzwaag. Volgens drs. J. B. M. Verhey, alge meen directeur van het AZL, "hoef je over méér geld niet te praten. Er is voor dat nieuwe zie kenhuis destijds door het kabinet 400 miljoen gulden uitgetrokken en het ziet er zeker niet naar uit dat daar nog eens 100 miljoen bo venop komt", zegt hij. Een klei ner ziekenhuis bouwen - wat een andere mogelijkheid zou zijn - ziet Verhey "niet zitten". In dat geval blijft er maar^één duidelijk alternatief over en dat is gedeel telijk nieuwbouw en voor de rest bestaande bouw. Gisteren heeft het AZL nog om de tafel gezeten met de Rijksge bouwendienst, die de bouw leidt. Gesproken is over de financiële gevolgen van de nieuwbouw- plannen. Tot nu toe zijn koste- nadviseurs van het AZL tot de conclusie gekomen dat een nieuw ziekenhuis van 95.000 vierkante meter vloeroppervlak te (zoals door het vorige kabinet werd aangegeven) ongeveer 500 miljoen gaat kosten. Met het be schikbaar gestelde bedrag van 400 miljoen kan er "slechts" een ziekenhuis van 75.000 vierkante meter worden gebouwd. Verhey had gehoopt dat gisteren ook de RGD met duidelijke cij fers op tafel zou komen, maar dat is niet gebeurd. Hij betreurt dat, "omdat wij natuurlijk zo spoedig mogelijk aan de slag willen gaan". Hij verwacht nu dat de RGD volgende maand met de ge vraagde gegevens over de brug zal komen. Duister Inmiddels is het nog volstrekt duis ter hoe het vorige kabinet aan het bedrag van 400 miljoen gulden is gekomen. De belangrijkste rand voorwaarden van het kabinets besluit waren dat er een nieuw Academisch Ziekenhuis moest komen van 850 bedden en maxi maal 95.000 vierkante meter vloeroppervlakte. Maar gezien het nu berekende tekort van rond 100 miljoen gulden, lijkt het erop dat er ofwel een grove rekenfout is gemaakt - wat niet waarschijn lijk is - of dat het vorige kabinet de mogelijkheid van slechts ge deeltelijk nieuwbouw levens groot heeft opengehouden. Op het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening verwijst men voor gegevens hier over naar de Rijksgebouwen- "Apekool" Verhey wilde daar gisteren niet op ingaan met het oog op zijn onder handelingspositie. "Maar als u mij vraagt of je een algemeen zie kenhuis met dezelfde capaciteit aan bedden in dit opzicht kunt vergelijken met een Academisch Ziekenhuis, dan zeg ik: dat is apekool". Volgens de directeur van het AZL moet het college voor zieken huisvoorzieningen nog een ad vies uitbrengen over de nieuw- bouwplannen van het AZL. "Los daarvan vind ik dat nu op korte termijn een beslissing moet wor den genomen over wat we straks gaan doen", aldus Verhey. WIM WIRTZ Toekomstige metselaars 99 "Metselen is een vak waarbij je altijd kwit zien datje wat ge presteerd hebt. Ik vind het een mooi vak en ik feliciteer jullie vooral daarmee, datje dit vak gekozen hebt", zei praktijkle raar metselen, de heer Visser, gisteravond met veel nadruk tot een veertigtal toekomstige metselaars uit het hele land. Visser is al 21 jaar leraar aan de bedrijfstechnische school aan de Vondellaan, waar gisteren de tweede regionale voorwed strijd in het metselen met bak steen werd gehouden. De na tionale wedstrijd is een jaar lijks terugkerend evenement voor leerlingen van de lts-sen in Nederland, nu voor de 26ste keer. De vereniging "De Ne derlandse Baksteenindus trie" stelde de wedstrijd in als propaganda voor de baksteen en om jonge mensen aan te trekken voor de bouwvak. Dat eerste is nu een beetje overbo dig, de baksteen doet het toch wel, maar aan goede vaklie den is in de bouw nog steeds gebrek. Er zijn drie regionale voorwed strijden, de laatste vandaag in Veghel. In totaal zijn er 120 deelnemers. Elke school mag er één afzenden. Uit de voor wedstrijden komen de beste twee automatisch in de finale. Dat aantal van zes wordt aangevuld met nog zes jon gens, die op de voorwedstrijd de hoogste puntenaantallen haalden. Voor het eerst zal dit jaar door de finalisten een blijvend werkstuk worden gemaakt, op de Grote Markt in Groningen, van 24 t/m 28 april. Vier juryleden schoven gisteren tussen de bakstenen, kruiwa gens en bakken met specie door om veertig muurtjes te beoordelen op metseltechniek, regelmaat van de voegen, schoonhouden van het werk, volwerken en bijzonder met selwerk. Dat bijzondere met selwerk is in dit geval het ontwerp "Apollo". De juryleden komen van de werknemersorganisaties, de Bond van Nederlandse Archi tecten, de Stichting Vakoplei ding Bou wbedrijf en "De Ne derlandse Baksteenindus trie". De juryleden benadrukten dat het niet alleen om de resulta ten gaat. Eén van.hen: "Wat zo geweldig is, de inzet waarmee die jongens werken!" Jurylid Gesthuizen, namens de Stich ting Vakopleiding Bouwbe drijf: "Het zal voor geen en kele jongen die van school komt een probleem zijn om aan het werk te komen. Al kennen ze het vak nog niet goed, op school leren ze alleen de grondbeginselen, als ze de inzet hebben is er goud te ver dienen in de bouw. Praten over jeugdwerkloosheid vind ik een lachertje. Ik heb de laatste jaren kan ik wel zeg gen geen enkele ww-er gehad. Maar dan praat ik wel over jongens die bereid zijn om door te leren." De heer Visser, de leraar metse len: "Het belangrijkste is, zeg ik altijd weer, dat zo'n jongen een mooie dag heeft en dat hij een beetje vakliefde opdoet. Je moet nooit stellen dat één de beste is, ze horen allemaal goed te zijn. Ik heb twaalf jongens in de klas. We hebben samen uitgemaakt wie er deel zou nemen. Zo'n jongen moet het ook verdienen. Als je ie mand hebt die verdomd goed metselt, maar in de klas altijf een klier is, dan vind ik niet dat je hem deelt moeten laten nemen. De instelling, die is straks in de praktijk ook be langrijk". Er deed een leerling van Visser mee. De leraar zei te voren: "Ik heb een stille hoop dat hij een derde prijs krijgt". Maar de Leidse metselaar was er niet bij toen burgemeester Vis na afloop de prijswinnaars bekend maakte. Er waren ze ven derdeprijswihnaars (280-300 punten) en drie tweedeprijswinnaars (300- 320 punten) 11 ii LEIDEN - De PvdA-fractie en de PvdA-wethouders zullen niet zonder meer instemmen met de plannen van brandweercom mandant J. Broekman om naast een hoofdkazerne in het LAF- complex aan de Os- en Paarden- laan een tweede, kleinere kazerne te betrekken in zuid-west. De PvdA is zeer verbaasd over de uitspraken die Broekman maan dagavond heeft gedaan tegeno ver de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. De commandant van de Leidse brandweer zei bij die gelegenheid dat het korps dringend behoefte heeft aan twee kazernes. Vanuit het LAF-complex kan de brand weer namelijk niet binnen 6 mi nuten alle plaatsen in de gemeen ten Leiden en Zoeterwoude be reiken. Aan die 6 minuten-grens heeft de Leidse brandweer zich te houden omdat deze gemeente in brandrisico-klasse B is inge deeld, de één na zwaarste. Met twee kazernes - één aan de Os- en Paardenlaan en één "ergens" in zuid-west - kan wel aan die eis worden voldaan. Maar volgens de PvdA is het ten tonele voeren van een depen dance niet volgens de afspraak. In eerste instantie sprak de brandweer-die overigens nu nog aan de Langebrug is gehuisvest - alleen over een nieuwe kazerne in het voormalige fabrieksgebouw van de LAF. "De brandweer heeft er nooit bij- verteld dat ze een dependance nodig had", aldus gisteravond PvdA-fractievoorzitter Leo Meyer tijdens de fractievergade ring. Zijn partijgenoten waren het met hem eens dat de zaak op nieuw ter discussie moet komen en dat maar eens op een rijtje moet worden gezet waarom de brandweer een dependance no dig denkt te hebben. Bovendien vroeg de PvdA zich af of de brandweer wel het hele LAF- complex nodig heeft indien er een tweede kazerne bij komt. ZAKENNIEUWS LEIDEN - Aan de Leeuwerikstraat 18 is 'Van Galen Warmtetech- niek', tekenbureau op het gebied van warmtetechniek gevestigd Aan de Sperwerhorst 57 is het glazenwassersbedrijf 'Krakau' gevestigd. In het wegens verplaatsing naar elders door de stichting gezins verzorging Leiden verlaten pand Haarlemmerstraat 135 zal de Stichting arbeidsoverleg wel zijnszorg worden gevestigd. Meer Leids Nieuws: pag. 13 Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 draait van avond in het kader van de Italiaanse film-cyclus de rol prent "Padre Padrone" van de gebroeders Taviani. De film - een Leidse première - werd winnaar van de Gouden Palm in Cannes 1977. "Padre Padrone" is gebaseerd op een waar gebeurd verhaal van een herder uit Sardinië, die zijn geboortestreek ontvlucht en het brengt tot hoogleraar in de taalwetenschap. De film begint om 21 uur. Grof-collecte In Leiden wordt deze week straai- en huis-aan-huis-col- lecte gehouden ten bate van de bezetters van de Grofsmede rij. Vrijdag is de huis-aan- huis-collecte en zaterdag de straatcollecte. Collectanten kunnen zich opgeven via de volgende telefoonnummers: 121225, 146088 en 146534. Op de zaterdag kan men ook te recht in het Leidse Volkshuis. Er wordt die dag in drie ploe gen gecollecteerd. Kindertekeningen Zaterdag 15 april wordt er vanaf twee uur 's middags voor het stedelijk museum "De Lakenhal" een kinderstraat- tekenwedstrijd gehouden. Op het gedeelte van de Oude Sin gel tussen Lange Scheistraat en Turfmarktbrug kunnen alle kinderen naar eigen fan tasie het wegdek versieren. Materiaal wordt door het mu seum ter fyeschikking gesteld. Om half vier zal een jury aan kinderen uit verschillende leeftijdsgroepen de prijzen uitreiken. De tekenwedstrijd wordt gehouden ter gelegen heid van de expositie "Cobra in Nederland". Leidse Vrouwenraad De Stichting Leidse Vrouwen raad houdt morgen de jaar vergadering in de zaal van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen aan het Noord einde 2a. De vergadering be gint om twee uur 's middags en aan de orde komen onder meer de jaarverslagen van se cretaresse en penningmeeste- resse alsmede die van de sec ties maatschappelijke dienst verlening en permanente educatie. Bloemschikken Het clubhuis "In de Vrolijke Ark" aan de Pieterskerkkoor- steeg 15 organiseert een cur sus bloemschikken die van avond start. De cursus wordt gedurende acht donderdag avonden gehouden van 8 tot 10 uur 's avonds. Inlichtingen over de cursus kan men krij gen via telefoonnummer 123271. Verkeerslicht We besluiten met een dienstme- dedeling: volgende week zal de dienst Gemeentewerken beginnen met de aanleg van een verkeerslichteninstallatie op het kruispunt Breestraat- Gangetje. Dit in verband met het toekomstige tweerich ting-verkeer in de Breestraat. AVRO,s top-tien voor vogels LEIDEN - "Hallo, hallo, wie daar?", klinkt een opgewekte, wat schorre stem. Het is de stem van de vreemde vogel Kiko, die plotseling op nummer zes van AVRO's top-tien terecht is ge komen. Ook de overige plaatsen op deze hitparade worden be volkt door vogels van ongewoon, uitheems pluimage, uiteenlo pend van amazone-papegaaien tot en met Sumatra-beo's. Vorige week hoorde de Leidse me vrouw Riet Schrijn dat haar grijze roodstaartpapegaai Kiko in de top-tien voor sprekende vogels was beland. "In oktober vorig jaar heb ik een bandje opgestuurd naar Eddy van der Wal in Dordrecht, die een top-tien voor pratende vogels heeft in zijn vogel-blaadje De Imitator. Via een oproep zenden lezers uit heel Nederland casset tebandjes met praatjes van hun papegaaien in, waarvan de vogels met de grootste bek in de top-tien terechtkomen. Op 1 november vorig jaar liet Van der Wal zijn top-tien voor de radio horen in het programma "Een middagje AVRO" van Karei van der Graaf. Even later las ik in de krant, dat Kiko in de tip-parade stond ge noteerd. Toen dacht ik, dan kan ik ook meedoen aan de officiële hitparade. De bandjes daarvan moesten 1 maart ingezonden zijn. Nou hoorde ik opeens, vorige week geloof ik, dat Kiko nummer zes stond. Ik kon m'n oren niet- geloven. Het is prachtig, die be langstelling opeens." Mevrouw Schrijn, bijgestaan door haar man, praat hard en opge wonden. Dat moet ook wel, want in de tussentijd heeft ze een bandje opgezet. Het is een enorm lawaai: op het bandje hoor je Kiko zingen, fluiten, lachen en praten, in de volière fluiten de kanaries, de poedel Bruno blaft en boven alle herrie uit schreeuwt de echte Kiko in de achterkamer zijn eigen geluiden Mevrouw Schrijn met haar sprekende Kiko "Kiko is een bandito, capito, poer pertje poep, hiep, hiep hoera, dag snoezepoepertje, kom es hier, Bruno", roept de Kiko op het bandje. "Haahahaha, potverdikkeme, kom es hier, Riet," krijst de Kiko in de achterkamer. "Ik neem al jaren bandjes van Kiko op. Voor het laatste bandje heb ik opnamen van zes jaar bij elkaar gezocht, zodat je kan horen hoe veel woorden hij er in die tijd bij heeft geleerd. Hij heeft een grote woordenschat." Vorige maand heeft Willem Duys ook pratende vogels voor de t.v. gehaald. Wat vond mevrouw Schrijn van de uitzending? "Waardeloos, al boden ze me dui zend gulden dan ging ik daar nog niet voor aap staan. Ieder mens snapt toch dat zo'n vogel niet op commando kan praten. En dan nog wel temidden van zoveel vreemde ADVERTENTIE Heeft Kiko behalve zijn grote woordenkennis nog meer bij zondere eigenschappen? "Ja, hij zegt alles op het juiste mo ment. Tegen bedtijd zegt hij 'Ki- kootje slapen', als hij op zijn kooi zit, is het 'Ga nou maar in je kooi'." En jawel, hoor, als mevrouw Schrijn in de keuken verdwijnt om een kopje koffie te zetten, roept de vogel haar na "Lekkere koffie", op de wijs van Rita Co- rita's liedje. "Mijn moeder heeft hem leren pra ten, 18 jaar geleden was dat al. Hij kwam zo uit het oerwoud via Avi fauna naar ons toe. Het duurde een half jaar voor hij iets kon uit brengen. Hij is al de zesde, de vo rige waren van die dooie dien ders, die geen woord zeiden. Of ze gingen dood. Ik hoop, dat Kiko heel oud mag worden. Ik zou zelf kapot gaan, als hij eraan ging." Geen aansluiting op Plesmanlaan DEN HAAG/LEIDEN - Het pro- vinciaal bestuur is er geen voor stander van om de toekomstige secundaire weg 4 (Leiden- Katwijk) aan te sluiten op de Plesmanlaan. Die indruk was in het ontwerp-streekplan Zuid- Holland West wel gewekt, maar zeggen Gedeputeerde Staten nu 'de voorkeur wordt gegeven aan aansluiting op de geprojecteerde rijksweg 11'. G.S. reageren hiermee op een be zwaarschrift van de gemeente Leiden, die zich overigens voor lopig helemaal tegen aanleg van de weg heeft getoond, zolang een nieuw onderzoek naar de nood zaak hiervan niet is gehouden. G.S. merken op dat de procedure tot vaststelling van het tracé bin nenkort zal beginnen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3