Auto-stop op komst Haarlemmertrekvaart Montessorischool in Oegstgeest wordt gesloten agenda FIETSERS KRIJGEN "RIJK ALLEEN" IN SPITS-TUDEN H eidse Sfeer politiek café niet onpartijdig en te "kroegerig" Milieugroep wijst enquête Haaswijk af DONDERDAG 13 APRIL 1978 DEN HAAGILEIDEN - Er komt geen verbinding tussen de vieg langs de Haarlemmer- trekvaart en Leiden langs de oostelijke oever van de Haar- leinmertrekvaart Deze verbindingwaartegen de gemeente Warmond geprotes teerd, is uit het onlwerp- streekplan Zuid-Holland West geschrapt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen nog onderzoeken of een n ieuwe wegverbinding tussen de Haarlemmertrekvaart- weg en Leiden elders noodza kelijk is, of dat kan worden volstaan met aansluiting van deze weg op de Oranje Nas- saulaan in Warmond. In elk geval moet, aldus GE. de bestaande weg langs de Haarlemmer trekvaart tot het Postviaduct bij Sassenheim verbeterd worden. Dat zal ondermeer door middel van een verbreding tot meer dan 550 m. moeten gebeuren. Een suggestie van Leiden om het gedeelte tussen het tolhek en rijksweg 44 naar de andere zijde van de Haarlemmer trekvaart te verplaatsen, wordt door GE. van de hand gewezen. Het provinciaal be stuur meent dat een dergelijke verbinding het karakter van de toekomstige woonwijk Haaswijk in Oegstgeesl teveel zal aantasten. LEIDEN/OEGSTGEEST/SASSENHEIM - De weg langs de Haarlemmertrekvaart zal binnen kort dagelijks voor auto's worden afgesloten tussen 7.30 uur en 9.30 uur en tussen 15.00 uur en 17.00 uur. Het zijn tijdstippen waarbinnen door scholieren per fiets het meest gebruik gemaakt wordt van deze smalle weg (vijf meter) langs het water. In die "spits"-periode is ook het autover keer in beide richtingen normaliter het drukste. Verder zal voor de weg een snel heidsbeperking van 60 km per uur worden ingesteld. Binnen een maand zullen deze maatre gelen waarschijnlijk al getrof fen zijn. De maatregelen die een "tijdelijk" karakter hebben (met "tijdelijk" wordt hier altijd nog een jaar of twee bedoeld), werden gisteroch tend besproken door vertegen woordigers van de gemeente Leiden (wethouder Waal), Oegst- geest burgemeester Van Eysinga en de wethouders Van Belle, Gmelich Meijling en Thorn) en Sassenheim (wethouder Wester beek) en gedeputeerde Borgman op het provinciehuis in Den Haag. Persoonlijk Nadat de gedeputeerde (die binnen de Staten de portefeuille Verkeer en Vervoer beheert) zich gister middag nog persoonlijk over de gevaarlijke verkeerssituatie bij de Haarleipmertrekvaart op de hoogte had gesteld, liet hij in het raadhuis van Oegstgeest weten dat zo snel mogelijk deze twee maatregelen in de praktijk zullen worden toegepast. In het gesprek op het provinciehuis waren nog andere voorstellen overwogen, zoals het geheel af sluiten van de weg voor het snel verkeer en éénrichtingsverkeer. Een permanente afsluiting zou volgens gedeputeerde Borgman een drukker autoverkeer in bij voorbeeld Warmond kunnen be tekenen en éénrichtingsverkeer zou automobilisten kunnen ver leiden tot harder rijden als ze we ten dat de weg gevrijwaard is van tegenliggers, zo werd gerede neerd. Brieven De bijeenkomst werd onder meer georganiseerd naar aanleiding van aandringen van scholen uit de Leidse Hout (waar veel fietsers vandaan komen), na een motie uit de Oegsgeester gemeenteraad en na brieven van Kritisch Noord- wijk, de ENWB en omliggende gemeenten. Volgens de aanwezi gen op de bijeenkomst lossen de maatregelen die nu genomen gaan worden het kernprobleem van de zaak op: de Haarlemmer- trekvaart wordt nu veiliger tij dens de schoolspitsuren. Vooral rond de tijdstippen van de ge plande afsluiting begeven zich duizenden scholieren onder meer uit Noord wijkerhout, Sassen heim, Warmond, Leiden en Oegstgeest langs deze weg. De afsluiting en de snelheidsbe perking zijn zoals gezegd van "tijdelijke" aard, omdat de toe komst van de weg nog erg ondui delijk is. Het is namelijk mogelijk dat de weg een secundaire weg wordt, waarna andere fietsrouten gezocht moeten worden. Verder zijn de maatregelen als ze in prak tijk gebracht zijn toch nog een experiment, omdat pas dan ge keken kan worden of de gekozen tijdstippen van afsluiting wel de meest gunstige zijn en of nog eventuele andere verbeteringen nodig zijn. Volgens mededelingen van ver- keersdeskundigen betekent de dagelijkse afsluiting op bepaalde tijdstippen geen verkeersover last voor omliggende wegen. Met name Veilig Verkeer Warmond is bevreesd voor een ongekende toename van het snelverkeer Een vanochtend gemaakte foto nabij het tolhek op de Haarlemmertrekvaart: fietsers en auto's samen op de weg. Binnenkort mogen hier in de ochtend- en avondspits alleen nog maar (brom)fietsers rijden over de Oranje Nassaulaan en de Herenweg, waardoor het gevaar in de gemeente Warmond voor de fietsende jeugd ontoelaatbaar vergroot zou worden. De afdeling veilig Verkeer War mond heeft een beroep gedaan op het plaatselijke gemeentebestuur alle mogelijke middelen te ge bruiken om de dreiging van af sluiting van de weg af te wenden: Volgens deze groep is de enige juiste mogelijkheid het aanleg gen van een fietspad langs deze weg. Warmond Gedeputeerde Borgman meende echter dat de niet-permanente afsluiting voor de Haarlemmer- trekvaartweg alleen wat meer druk zal meebrengen op het au toverkeer langs de Rijksweg en misschien langs de Haarlemmer- straatweg (voorbij het Groene Kerkje). Burgemeester De Vreeze van Warmond wilde in eerste instantie niet ingaan op het verzoek van de Warmondse Vei lig Verkeer afseling, omdat het in de allereerste plaats een aangele genheid is van Leiden (bezitter en onderhouder van de weg) Oegst- gepst en Sassenheim, die deze gevaarlijke route op hun grond gebied hebben liggen. Zo gauw volgens De Vreeze te weinig aan dacht wordt besteed aan de Warmondse verkeerssituatie zal hij zichzelf wel in de strijd wer pen. n een gesprek dat de Warmondse burgemeester maandag met zijn ambtscollega uit Oegstgeest ge had heeft wees De Vreeze al op een eventuele toename van het autoverkeer door Warmond. nog maar 50 over. De meeste an- deren hebben een plaatsje ge vonden op de Montessorischolen in Leiderdorp en Wassenaar. De heer Westendorp, voorzitter van het Stichtingsbestuur ter bevor dering van het Montessorion- derwijs in Leiden en omgeving OEGSTGEEST - Het bestuur van de Oegstgeester Montes sorischool heeft één dezer dagen per brief de ouders van de leerlingen op de hoogte gesteld van haar voornemen met ingang van het nieuwe schooljaar de school op te heffen. De ouders dienen dit dan nog met hun goedkeu ren te bekrachtigen waarop de sluiting van de school een feit wordt. De Oegstgeester Montessorischool kampt al jaren met interne pro blemen wat ondermeer resul teerde in diverse bestuurswisse lingen. Het huidige bestuur kwam in mei 1977 en zijn voor naamste doel was de rust op school en in eigen gelederen te herstellen. Hiertoe ontsloeg het bestuur in die maand op grond van gebrek aan voldoende orga nisatorische kwaliteiten, het hoofd van de school de heer Bruins. Via beroepsprocedures door hem tegen dit ontslag inge diend werd het bestuur in januari 1978 verplicht de heer Bruins weer in dienst te nemen. Op een vergadering van de ouders op 31 januari j.l. werd daarop formeel het vertrouwen in de heer Bruins opgezegd. Ondanks het verlies van vertrouwen van de kant van de ouders bleef de heer Bruins op zijn post. Daarop namen diverse ouders hun kinderen van de school of schreven ze alvast el ders in. ziet geen kansen binnenkort met een nieuwe school voor dit on derwijs in Oegstgeest te starten. "Voor een nieuwe school zouden we ogenblikkelijk de 56-jarige heer Bruins weer als hoofd moe ten aanstellen," zegt hij. "V/ette lijk kunnen we dan niet om het dan op wachtgeld staande hui dige hoofd heen", voegt hij er aan toe. Het leegkomende gebouw zal tij dens de verbouw van het ge meentehuis als tijdelijke opvang voor ambtenaren van de secreta rie gaan dienen. LEIDERDORP - Nadat de le den van de afdeling Leider dorp van de PvdA gister avond de nog resterende hoofdstukken van het verkie zingsprogramma van amen dementen en opmerkingen hadden voorzien, kwam op nieuw het politiek café aan de orde. Het bestuur las een ver klaring voor waaruit bleek dat men niet gelukkig was met de huidige gang van za ken, men achtte onder andere de sfeer niet onpartijdig en te "kroegerig", maar het belan grijkst was de opmerking dat in Wiks Bar buitenlanders slechts via een pasjesregeling worden toegelaten. Het be stuur vond het daarom wen selijk dat de afdeling zich uit sprak over het voorstel op te houden met het politiek café in de huidige vorm en uit te zien naar een andere behui zing. Vanuit de vergadering werd nader op dit voorstel inge gaan, waarbij duidelijk werd dat het standpunt van het be stuur niet dat van de vergade ring was; men vond vooral dat het punt van selectie van be zoekers via een registratiesys teem feitelijk moest worden aangetoond, waarna vanzelf sprekend maatregelen geno men zouden moeten worden. Het leek de vergadering daarom beter de zaak nader te onderzoeken en in ieder geval tot na de verkiezingen uit te stellen. Het bestuur wilde echter toch tot een stemming komen, omdat dit al de derde maal was dat men over deze zaak vergaderde; het deelde tot verrassing van de aanwezigen tevens mede dat het aan de uitslag van de stemming zijn consequenties zou verbin den, hetgeen betekent dat het haar funkties ter beschikking stelt. Fraktievoorzitter Jaap Bezemer vroeg vervolgens uitstel van stemming, omdat een derge lijke zware beslissing niet door zo weinig (15) aanwezi gen genomen mag worden. Na enkele verhitte discussies en diverse schorsingen werd uiteindelijk via een motie de stemming over deze zaak naar de volgende vergadering ver plaatst. Het bestuur houdt echter het mes op tafel. OEGSTGEEST - „Er valt niet met de Milieugroep te praten" zo re ageert de heer Verra als woord voerder van de actiegroep voor Haaswijk in Oegstgeest op het afwijzende standpunt dat de Mi lieugroep heeft ingenomen ten opzichte van de door de actie voerders ingestelde enquete. De voorstanders van Haaswijk hebben 5200 formulieren in Oegstgeest uitgedeeld om een uitgewogen mening van de be volking te krijgen over de ge plande nieuwbouw in de Morse belpolder. Van tevoren hebben de opstellers van de enquete de werkgroep Milieuzorg die zich pertinent tegen de aanleg van Haaswijk keert, de mogelijkheid geboden om de enquete in te zien en er desnoods op in te gaan. „Zij trekken zich echter helemaal niets van de enquete aan" aldus Verra. Bij het opstellen van de vragen heeft de actiegroep vóór Haaswijk wel nog contact gehad met de Verkeersgroep en de stuurgroep Haaswijk. De formu lieren zullen volgende week weer door zo'n honderd medewerkers van de groep worden opgehaald. De vragen worden dan verwerkt met behulp van computers van de Rijksuniversiteit Leiden. De woningbouwvereniging Bui- tenlust heeft inmiddels in haar algemene ledenvergadering een motie aangenomen die aandringt op een spoedige realisering van Haaswijk. Verder hebben zij zich opgesteld achter de doelstelling van de groep pro-Haaswijk. LEIDERDORP - Op de Christe lijke Mavo aan de Grotiuslaan is een uitgebreide expositie van al les wat de leerlingen op het ge bied van handenarbeid gepres teerd hebben. De expositie kan vanavond nog van reven tot ne gen uur door belangstellenden bezocht worden. I Morgenavond spreekt de heer Esveld, brandweerman in Den Haag over brandpreventie en al les wat ermee te maken heeft in het Don Bosco-huis in Zoeter- woude. Er zullen tevens dia's en filmbeelden getoond worden. Deze lezing wordt georganiseerd doorKPJ Zoeterwoudeen begint om 20.00 uur. Volle concentratie gistermiddag in de Sjaloomschool om de hoogste dam- of schaakeer te kunnen berei- Schaak- en damstrijd in de Sjaloomschool ZOETERWOUDE - In de Zoeter- woudse Sjaloomschool concen treerden zich gistermiddag 173 kinderen op dam- en schaak wedstrijden die door de school raad van deze school al zes jaar achter elkaar worden georgani seerd. 145 Dammers en 28 scha kers uit de vier Zoeterwoudse la gere scholen gingen gistermid dag heel fanatiek van start in de strijd om drie medailles. De jong ste deelnemer van de groep was 6 jaar, de oudste 12. Opmerkelijk was zeker het talent van de eer- ste-klasser Hans Beerenfenger die het bij de damwedstrijden maar liefst zeven ronden vol hield. Even na vijf uur kwamen de win naars bij het schaken en dammen uit de finalewedstrijden naar vo ren: Sjaak de Boer (12 jaar Sja loomschool) wist voor de vierde keer in successie de eerste prijs bij de schakers weg te halen ter wijl de 11-jarige Arnoud Brou wers (Sjaloomschool) eveneens het vierde jaar kampioen werd, maar dan wel bij de dammers. De verdere uitslagen schakers: 2. Ronald van der Maat (12 Sja- loom); 3. John Zevenhoven (11 Bernardusschool/Hoge Rijn dijk); 4. Alfred van Nierop (11 Bernardusschool/Hoge Rijn dijk). Dammers: 2. Bastiaan van Heek (9. Bernardusschool/Hoge Rijn dijk); 3. Herman van der Post (10 Sjaloomschool); 4. Jeroen van der Hoeve (7, Sjaloomschool). Kroepoekbedrijf verdwijnt uit Voorschoten VOORSCHOTEN - De kroepoek- fabriek Coorinda BV, een van de grootste in ons land, is op het ogenblik bezig aan een gedwon gen verhuizing uit Voorschoten. Met de hinderwet in de hand hebben enkele tientallen Voor schotenaren kans gezien de kroepoekfabrikanten uit hun pand aan de Veurseweg te wer ken. Daarmee beslechten de be woners hun vier jaar lange strijd tegen de stank en het lawaai defi nitief in hun voordeel. Opmerkelijk is overigens, dat het om een buurt gaat met ervaring. Enige jaren geleden boekten de zelfde mensen succes in een soortgelijke procedure. Toen be trof het een bedrijf, dat door mid del van een niet ongevaarlijk pro cédé tevlon verwerkte. Ook dat bedrijf werd tot verhuizing ge dwongen. Er is echter één verschil: Coorinda gaat zich nu vestigen op een in dustrieterrein in Zoetermeer en dat heeft tot gevolg, dat een kleine twintig Voorschotense werknemers naar een andere broodwinning moeten omzien. Het zijn voornamelijk vrouwen, die het te bezwaarlijk vinden voor hun werk op en neer te gaan reizen. Voor de mannen geldt dit blijkbaar niet. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de commentaren op het vertrek nu nogal uiteenlopen. In Voorschoten verwierf het bedrijf in korte tijd een aandeel van bijna 35 procent in de Nederlandse kroepoekmarkt. De jaarproduk- tie steeg naar tien miljoen plak ken kroepoek, die als halffabri kaat per schip uit Indonesië wer den aangevoerd en vervolgens in Voorschoten werden gedroogd, gebakken, verpakt en tenslotte in vrachtwagens afgevoerd naar di verse grote handelsbedrijven. Van het begin af aan had de fabriek evenwel te kampen met, wat men noemde, twee schoonheidsfou tjes: een herriemakend aggre gaat, nodig om de verwarmings elementen van stroom te voor zien, en bakdampen, die via de schoorsteen de woningen in de omgeving bereikten. Donderdag Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer en vervoer 20 uur Gemeentehuis Leiderdorp, mo numentencommissie 20 uur Schouwburg, Oude Vest, to neelgroep Splien met "stad en groei" 20.15 uur Troef, Noordeinde, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren 20 uur Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open café avond 21-24 uur Welfare lokaal Rode Kruis, Leids- eweg 33, Voorschoten, spreekuur alg. Ned. Invalidenbond 19-20 uur Troef, Noordeinde 2a, nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur, pro ject Leiden, handenarbeid 20 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sportcafé, toneelworkshop, gitaar- cursus, Go, alle groepen 20 uur 't Breehuys, Breestraat 19, kera- miekcursus 19.30 uur, tap- dansgroep,20 uur Architectenwinkel, Hooglandse kerkgracht 32, vrij advies 19.30- 21.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 7 tot 14 april, door Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi tel. 122444 Gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 c ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2