KlfcPPElM>OC>i ll7ZZ VAKANTIE Hookes spookes DONDERDAG 13 APRIL 1978 De heel enkele leeuwenfamilies krokodillen of zichzelf verge tende nijlpaarden die ooit eens een neushoornwijfje met haar kalf belaagden daargela ten, heeft de rhinoceros geen natuurlijke vijanden. Behalve de mens dan. Dus is ook de neushoorn, die gedurende zeventig miljoen jaar de aarde met honderdduizenden be volkte, thans zijn voortbe staan niet meer zeker. Sinds de mens jaagt, is de plantene- tende neushoorn zijn slach toffer. Dat bewijzen grot schilderingen uit de Oude Steentijd al. Het op de olifant na grootste landzoogdier is een der laatste levensvormen die ons zicht vergunnen op de prehistorie. Reden te meer om uiterst zuinig om te sprin gen met de laatste hunner. Hetgeen niet geschiedt. Of de steentijd-jagers deze mis vatting al koesterden is twij felachtig, maar zeker is dat de neushoorndoders van tegen woordig hun kwalijk bedrijf uitoefenen omdat neushoornpreparaten de sexuele vermogens aanzien lijk zouden vergroten bij de gebruiker. De neushoornbul is inderdaad tot grote pa ringsprestaties in staat. Bij Indische neushoorns duurt de daad een uur, zonder on derbreking. Het mannetje komt daarbij elke drie minu ten tot een zaadlozing. Bij de Afrikaanse soorten neemt de paring rond een half uur in- beslag. Dergelijk geslachtelijk machts vertoon trekt veel oosterlin gen aan. En dat betekent voor de neushoorn het einde. Zijn hoorn, op zich al een fallisch symbool, bestaat uit een harde, haarachtige substan tie. Geraspt, trekt men er thee van, verpulverd, dient het als snuiftabak. De potentie van de neushoorn zou overgaan op de drinkers en snuivers. Dat is volslagen onzin, aldus hebben de nieuwste weten schappelijke onderzoekingen aangetoond. De vermogens des mans blijven wat ze wa ren, noch bevat de hoorn enige andere medicinale kracht. Bekers Het meest gewilde onderdeel van de neushoorn is zijn wa pen. De langste hoorn tot nu toe gemeten was 1 meter 38 en be hoorde toe aan een Oostafri kaans zwart neushoornwijfje. De rest van het neushoornli chaam vindt echter eveneens zijn weg naar liefhebbers. In Azie zeker. Een neushoorn die ergens in een dierentuin in het oosten overlijdt wordt geheel ontleed en tot en met zijn laatste haartje duur verkocht. Indische heersers, vaak niet on terecht bevreesd voor een on tijdige dood, maakten van de hoorns op een andere wijze gebruik. Zij lieten er bekers van maken, bekers die moge lijk in de drank aanwezig ver gif moesten verraden. In het Midden-Oosten is het sieraad der neushoorns in zwang ge komen als dolkheft, na kun stige bewerking. Het bijgeloof om de hoorn van de neushoorn houdt hard nekkig stand. En de stropers, want van hen hebben de die ren verreweg het meest te vrezen, treden steeds driester op. De nationale wildparken, enig overgebleven toevlucht soorden voor het Afrikaanse wild, bieden de beesten on voldoende bescherming. De opzichters kunnen de stro pers, die merendeels uit So malië komen, weinig partij geven. Zij patrouilleren door gaans te voet en moeten het opnemen tegen wildrovers die beschikken over snelle voertuigen met vier-wiel- aand rij ving. Martelgang Steeds meer stropers hebben automatische wapens, hoe wel vergiftigde speren en pij len nog naar volle tevreden heid worden gebruikt. Een martelgang naar het onver mijdelijke einde wacht de neushoorn die in een val trapt waarvan de strikdraden zijn bevestigd aan zware houtblokken. Het dier is gedoemd, wekenlang soms, die last mee te slepen, tot het uitgeput is. Dan pas komen de stropers tevoor schijn om de machteloze reus te doden en zijn hoorn af- te hakken. Somalische stropers schreven kortgeleden in het Meru Na tional Park de enige voor het publiek te bezichtigen kudde witte neushoorns die Kenia rijk was ten dode op. Ze dre ven de zo goed als tamme die ren, die in 1964 uit Zuid- Afrika waren ingevoerd, over de grenzen van het park en schoten de twee geslachts rijpe stieren en een zwanger wijfje dood. De vijf overblij vende wijfjes bleven achter veroordeeld tot kinderloos heid. Sterker nog. In de afgelopen zomer lieten stropers een op sporingseenheid in een hin derlaag lopen. Ze troffen de leider, een Engelsman, dode lijk. En nog onlangs bescho ten stropers uit Somalië, eveneens in Kenia, een pa trouille van Europeanen die ter bescherming van de rhi- nocerossen op pad was. Al leen gewonden in dit geval. Het noorden van Tanzania, 's werelds dichtst met wild bevolkte gebied, is evenmin veilig tegen stropers. In het Tarangire National Park brachten zij de olifant en de neushoorn aan de rand van de ondergang. In het be roemdste aller wildparken, Serengeti, doodden zij tussen vorig jaar augustus en begin oktober dertien neushoorns. Maar er werden zeven leden van de betreffende bende ge grepen. Een van de stropers bezat een automatisch ge weer, de anderen waren be wapend met pijl en boog. Bij veroordeling staan hun ge vangenisstraffen van zeven tot veertien jaar en zware geldboetes te wachten. Toch dringen Somalische stro pers verder en verder Tan zania in. De opzichters zijn te gering in aantal en te beperkt in middelen om drastisch te gen de gemotoriseerde stro persbenden te kunnen optre den. Zij moesten laatst knar setandend toelaten dat buiten hun bereik een uit Kenia ge komen helikopter de trofeeen van de stropers kwam opha len teneinde ze in Nairobi te verhandelen. Uitvoer Het sluiten van de 400 Ke- niase dierenartikelenwinkels in december komt olifanten, zebra's en grote katten ten goede. De neushoorns mer ken er niets van. Hun hoorns werden al nauwelijks ver kocht in de wild-souvenirza- ken, maar waren bestemd voor de export naar Azie. Zo vermeldden officiële doku- menten uit de jaren 1969 tot 1976 de uitvoer van 11.500 hoorns met een gewicht van 25.574 kilogram. Keniase ambtenaren waren (en zijn) voor enige steekpenningen al gauw bereid illegale uitvoer met een stempel wettig te maken. Indische en Chinese handelaren betalen op het ogenblik 170 dollar voor een kilo hoorn en de hoorn van een neushoorn is gemiddeld- ruim twee kilo zwaar. De cijfers zijn ook nu weer hard. In het Tsavo National Park in Kenia leefden tien jaar gele den naar schatting 6.000 neushoorns, in het hele land 11.000. In 1976 waren die ge tallen respectievelijk 2.500 en 4.500. Nu gaat volgens des kundigen in heel Kenia het aantal neushoorns de 1.800 niet te boven. Eens deden diersoorten miljoenen jaren over het uitsterven. De mens wuift ze in een eeuw weg. Dat de cijfers in andere en woeliger Afrikaanse landen minstens even schrijnend zijn ligt voor de hand. In hun bloedige geboorteweeen worden de jonge Afrikaanse staten zozeer meegesleept door omwentelingen, staats grepen en burgeroorlogen dat er geen tijd en lust overblijft om zich te bekommeren over redding van het restant aan wilde dieren. Grootwildjagers De blanke jagers op groot wild brachten in de vorige eeuw al het neushoornbestand terug tot een schijntje. Er waren ja gers die er prat op gingen in een enkel jaar driehonderd of meer neushoorns te hebben neergelegd. Daar is weinig ja- gerskunde voor nodig. De neushoorn is ten eerste een groot doelwit, er zijn er bij van vier meter lengte en drie en een halve ton aan gewicht, en ten tweede is hij zwaar bij ziende. Dat laatste brengt met zich mee dat hij zich makke lijk laat benaderen, tegen de wind in, want zijn reuk is zo goed als die van een hond. En wat hij niet goed kan thuisbrengen, wil hij graag eens van nabij bezien. Een nieuwsgierigheid die agres sief kan overkomen. Maar zelfs in ware woede storm lopend, is de kippige gewel denaar makkelijk te ont wijken. met een stapje opzij. Kortom, de jager kan hem niet missen, tenzij hij nog slechter ziet dan zijn prooi. Verder werden in het verleden blanke jagers van faam inge huurd om stukken grond die men wilde ontginnen vrij te maken van neushoorns. Een Brit legde daartoe vijf honderd neushoorns neer, waarna bleek dat het terrein voor menselijke vestiging en bewerking geheel ongeschikt Tegenwoordig £ijn zwarte stro pers aan het voltooien waar mee de al even verfoeilijke blanke trofeejagers begon nen. Het ten gronde richten van een medeschepsel. Veilig Ir is één enkele plek slechts in Afrika waar de neushoorn in het wild veilig is. Dat is het Oemfolozireservaat in Natal, ZuidAfrika. Na bijna te zijn uitgeroeid werd daar de witte neushoorn (of breedlipneus- hoorn), de grootste soort van alle, onder strenge be scherming genomen. Net op tijd. In de jaren twintig groeide het aantal witte neushoorns aldaar tot dertig. De eigenlijk grijze kolossen hadden zich jn 1964 vermeer derd tot 950. Het reservaat raakte zelfs overbevolkt. Het overschot maakte het mo gelijk witte neushoorns uit te zetten in gebieden die zé voorheen bewoonden. En menige dierentuin kon zich voorzien van een witte neushoorn. De stoere wezens handhaven zich uitstekend in gevangenschap, wat wel eens hun behoud zou kunnen zijn. Overigens schijnt alleen Soedan zijn aldus verkregen witte neushoorns redelijk te kunnen beschermen. Elders vergaat het de witte even slecht als de zwarte neushoorn (punt- lipneushoorn), de andere eveneens met twee hoorns ge tooide Afrikaanse soort. Scherpe controle op de uitvoer, intensievere bewaking in de wildparken en een grondig neushoornbcvolkingson- derzoek dat een be- schermingsbelcid vorm moet geven, het zijn zaken die noodzakelijk zijn om althans nog iets van het Afrikaanse neushoornbestand te redden voor mensen die nu niet be seffen wat later de rijkdom van hun land uitmaakt. En terwille van het dier zelf in de eerste plaats. De drie Aziatische neushoornsoorten, die een hoorn hebben en naar hun ty pische lijfsbekleding pant serneushoorns heten, hebben het al veel eerder dan de Afri kaanse moeten ontgelden. Er waren tijden dat zij overal te vinden waren in Zuidoost Azie. Water en modder moes ten er zijn om te poedelen en in rond te rollen. Dat blijft de eis die de neushoorn waar ook ter wereld aan zijn omgeving stelt. Van de kleine Javaanse neushoorn zijn er misschien nog 25 in leven, van de Suma- traanse wellicht nog 150 tot 200 en de stropers blijven speuren. De Indische neushoorn herstelt zich wat in twaalf goed beschermde reservaten in India en Nepal. Achthonderd of meer telt de ze soort weer, zo schat men. Al is de neushoorn nog zo po tent, zijn voortplan- tingskracht is geenszins een wapen in de strijd om het voortbestaan. Muizen, ratten, konijnen en meer van dat grut komen elke aanslag te boven door de wijfjes veeltallige worp na worp te laten wer pen. Zo niet de neushoorn. Hun zo indrukwekkende pa- ringsgebeuren vindt zijn ver volg in een zwangerschap van dertien tot achttien maanden en de geboorte van een jong. Dat gaat allemaal veel te lang zaam. Daar kun je als mens geen rekening mee houden. Al is het op anderhalve eeuw na zeventig miljoen jaar goed gegaan. Voor kinderen van 4-12 |aar. elke zaterdag in deze krant Inzendingen (met vermelding van naam, adres, leeftijd) naar: Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Lelden Nu het vooijaar is maakt iedereen vakantie-planrien. Wat gaan jullie doen: kamperen, in een huisje of blijven jullie thuis, dag tochtjes maken? De Efteling, of het dolfinarium, zijn jullie daar al geweest? Misschien zijn er kinderen die helemaal naar Frankrijk of Spanje gaan. Dat is een lange autorit, hè? Vervelen jullie je dan niet, achterin? Of ga je met het vliegtuig? De Klepperdoos gaat volgende keer (over twee weken) helemaal over dit soort vakantie-verhalen: watje dit jaar gaat doen, waar je het liefst naar toe gaat. wat je vorig jaar hebt beleefd. INSTUREN graag vóór a.s. zaterdag. Dag. ASTRID EN HENK Rim pam bom je bent een ton! Hookes spookes pats je bent een beer! Groen, je bent een een meloen! Inge Brusche (7 jaar) Utr. Jaagpad Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25