LEIDSCH DAGBLAD Minister wil bemiddelen in Grof-conflict "Geef werklozen meer ruimte 'Aruba wordt hoe dan ook onafhankelijk' Strengere controle op zwartkijken en -luisteren nn vandaag Bevolking atol Bikini wordt geëvacueerd 71EEUÜS mnautsiy waals mode IH2ü CMW Meeuwis meer dan'n halve eeuw eerlijk eiken RABAT-H0UT DE H0UTBAAN Sombere kijk op toekomst Auto- intelligent... rookschade-uitverkoop halve prijzen! DONDERDAG 13 APRIL 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35524 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) - De dienst om roepbijdragen van de PTT gaat zijn opsporingsactiviteiten ver der uitbreiden. De minister van CRM, mevrouw Gardeniers-Be- rendsen, en de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, me vrouw Smit-Kroes, willen name lijk dat het zwartkijken en het zwartluisteren verder wordt te ruggedrongen. Met het oog hierop is het aantal op sporingsambtenaren van de dienst omroepbijdragen inmid dels met tien uitgebreid. Ook vorig jaar nam het aantal op sporingsambtenaren toe, met als gevolg dat de controle intensie ver kon worden. In 1977 kon daardoor ongeveer 31.000 maal proces-verbaal worden opge maakt wegens het zonder beta ling van de omroepbijdrage kij ken of luisteren. toestel aanschaft moet binnen acht dagen hiervan aangifte doen op het postkantoor, gebeurt dit niet dan overtreedt men de wet om de omroepbijdragen. De aangifte is niet nodig wanneer men al bij de dienst omroepbij dragen geregistreerd staat voor een toestel. Aangifte is ook niet verplicht voor bij hun ouders in wonende mindeijarige kinderen die op hun kamer een radio-of tv- toestel hebben, mits de ouders al geregistreerd staan. GRONINGEN (ANP) - Werklozen moeten meer ruimte krijgen voor het verrichten van, eventueel be taalde, werkzaamheden. Een werkgroep van het project "Men sen zonder werk" heeft vanmid dag in een nota aan minister Al- beda van sociale zaken voorge steld om in Groningen een ex periment te beginnen waarbij aan langdurig werklozen van 45 jaar en ouder die ruimte wordt gebo den. De werkgroep noemt onder meer het verrichten van klusjes voor zichzelf of voor anderen, stude ren, vrijwilligerswerk, het tegen betaling verrichten van werk bij instellingen of bedrijven en het proberen een werkkring als zelf standige op te bouwen. In de huidige situatie mogen werklo zen veel van bovengenoemde ac tiviteiten niet verrichten, willen zij niet de kans lopen om hun uit kering te verliezen. Hierover zegt de werkgroep: "De huidige wetgeving plaatst de werkloze in een zeer afhankelijke positie. Hierdoor is het moeilijk of zelfs onmogelijk een manier van leven te vinden, waaraan zel frespect valt te ontlenen en welke gelegenheid geeft tot ontplooi ing". Voor het experiment, dat drie jaar zou moeten duren, heeft de werkgroep een aantal regels op gesteld. Elke activiteit van de werkloze is in principe toegestaan en zijn recht op uitkering wordt gegaran deerd, De werkloze moet alle verdiensten opgeven, waarbij duidelijke re gels voor de verrekening met zijn uitkering moeten worden vast gelegd, Problemen die eventueel ontstaan worden opgelost volgens vooraf bepaalde procedures, eventueel in samenwerking met een be roepscommissie, Tijdsduur, fasering en evaluatie van het experiment moeten wor den vastgelegd. Een van de problemem die de werkgroep verwacht bij invoe ring van het experiment is die van de concurrentievervalsing. Daarbij zou een bedrijf of instel ling kunnen profiteren van het in dienst nemen van een werkloze, aan wie geen loon hoeft te wor den betaald. De werkgroep wil in dergelijke gevallen door een commissie laten onderzoeken of er inderdaad sprake is van con currentievervalsing. 'T CAMPHUYS PRESENTEERT: DRIE WEENSE AVONDEN met vrolijke operettemuziek en zang in een Oostenrijkse sfeer en citerspel door Peter Deutschmann. Zat. 15-22-29 april, aanv. 20.30 uur kaartverk. dag. v.a. 17.00 u. 'T CAMPHUYS 0EGSTGEEST Rhijngeesterstraatw. 43 (achter r.k. kerk) tel. 154513. (Van onze verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Het ministerie van economische zaken heeft de kredietverlening aan de Grofsmederij van één miljoen gulden opgeschort, omdat de eisen die de vakbeweging nu stelt, niet bekend waren toen de gesprekken over de kredietverlening werden gehouden. Dit heeft minister Van Aardenne van economische zaken vanmorgen in de Tweede Kamer gezegd in antwoord op vragen van een aantal kamerleden. Hij verklaarde zich bereid in het conflict te bemiddelen. 36 PAGINA'S MADRID - Carmen Franco (52), het enig kind van de vroegere Spaanse dictator, toont op een persconferentie familie juwelen aan de internatio nale pers. Carmen ontkende dat zij het afgelopen weekeinde zou hebben geprobeerd goud en met diamanten bezette medailles naar Genève te smokkelen. De vrouw werd op het vliegveld tegengehouden door douane agenten die in haar handtas 31 stuks juwelen vonden. De juwelen waren volgens haar bedoeld om in een klok te worden gezet als cadeau voor haar moeder. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse regering heeft besloten de 112 zie len tellende bevolking van het eiland Bikini in de Stille Zuidzee hoewel te gen hun zin, over te bren gen naar een ander eiland vanwege toenemende ra dioactieve besmetting in hun lichamen. Het atol werd in de periode 1947- 1958 gebruikt voor proefnemin gen met de waterstofbom. Voor die tijd werden alle eilandbewo ners geëvacueerd, maar in 1969 verklaarde het Amerikaanse bu reau voor atoomzaken dat het ei land weer opengesteld kon wor den voor de bewoning. In de ja ren daarop keerden 112 eiland bewoners terug naar het Bikini atol. Drie jaar geleden gaven medische proeven echter een verhoging van de normale hoeveelheden radioactief materiaal in het li chaam van de eilandbewoner te John Deyoung, een functionaris Tijdelijk regen Eerst veel bewolking met regen of nat te sneeuw, later vooral in het noor den opklaringen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 3, maximumtemperaturen circa 8 gra den. (Opgeqiaakt om 11.15) 14 april Zon óp: 6.47 uur; onder: 20.35 uur, Maan op: 12.26 uur; onder: 2.18 uur. Hoogwa ter te Katwijk om 8.18 en 20.49 uur, laagwater te Katwijk om 4.02 en 16.19 van het ministerie van binnen landse zaken vertelde een Se naatscommissie dat de hoeveel heid in het lichaam van de ei landbewoner nu een gevaarlijke graad heeft bereikt. Volgens zijn informatie zou het atol voor de komende 30 tot 50 jaar niet voor bewoning geschikt zijn. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of Massief eiken meubels: met vakmanschap gemaakt. Grote keuze, originele modellen. Volgens de bewindsman is het een algemene regel, dat de krediet verlening wordt ingetrokken wanneer de situatie in het bedrijf niet meer overeenstemt met de gegevens. De nieuwe situatie bij de Grofsmederij werkt volgens de minister niet ten gunste van het bedrijf. Hiermee is de veilig heid van gemeenschapsgelden in het geding. Van Aardenne liet doorschemeren, dat het wellicht anders was gelopen met de kre dietverlening als de eisen van de vakbeweging wel bij het minis terie bekend waren geweest. Op de vraag van het PvdA-Kamer- lid Van der Hek of de minister niet alsnog aanvullende voor waarden zou kunnen stellen, antwoordde minister Van Aar denne, dat dit theoretisch wel mogelijk zou zijn, maar dat het hem ook oneigenlijk voorkomt. 'De overheid zou zo genoopt worden tot een stellingname in het conflict. Volgens Van Aardenne zal het pro bleem op zeer korte termijn moe ten worden opgelost, aangezien het anders wel eens zou kunnen leiden tot een surséance van be taling en daarna een faillisse ment. 'Hoewel er gewoon ge werkt wordt is er commercieel toch wel wat aan de hand', zei Van Aardenne. 'Het verkrijgen van de orders is door de bezetting bemoeilijkt. De minister is bereid stappen te nemen om tot een op lossing te komen van het conflict. Bijvoorbeeld door met de par tijen om de tafel te gaan zitten. verliezen tegenover het minis terie. Nu erkennen dat Schut niet functioneert betekent dat de raad van commissarissen destijds bij de kredietaanvraag informatie heeft achtergehouden'. Ook baron Van Slingelandt, voor zitter van de raad van commissa rissen deelde gisteravond desge vraagd mee, dat de raad niet be reid is Schut te laten vatten. 'We zouden onszelf daarmee een bre vet van onvermogen geven en te genover het ministerie en de af nemers als een stel weerhanen overkomen. Volgens Van Slingelandt is het ge sprek met de vakbeweging gis termiddag vastgelopen omdat van de kant van de vakbeweging niet alle eisen bespreekbaar wa ren. 'Schut'moet weg'; andere oplossingen waren niet accepta bel. In het zaterdag met de vak beweging gevoerde gesprek is nog de mogelijkheid geopperd om naast Schut een gedelegeerd commissaris aan te stellen. Dat was gisteren niet meer aan de orde. 'Ik zie nu geen enkele ope ning meer of er zou uit de bespre kingen van de komende dagen iets moeten voortvloeien. Het bedrijf, dat vandaag de achtste bezettingsdag beleefde, kreeg vanochtend bezoek van de Leidse wethouder Waal (stads ontwikkeling en ruimtelijke or dening). Morgenmiddag zal er een gesprek plaatsvinden tussen het Leidse college van B en W en de raad van commissarissen van de Grofsmederij. voor binnen en bulten vuren-, grenen- en hardhout vanat 14,75 per m2 tóch even kiiken bij zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071 - 899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend Prof. Van den Beid, directeur Planbureau De toekomst van ons land ziet er weinig rooskleurig uit. "Somberder dan vorig jaar". Met deze woorden kenschetst professor Van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, het gisteren gepresenteerde economisch plan-1978. Het aantal arbeidsplaatsen in de industrie loopt dramatisch terug, de dure Nederlandse gulden (vanwege de hoge aardgasopbrengsten) maakt exporteren voor ons be drijfsleven moeilijk terwijl de winstkansen, onder meer vanwege de hoge loonkos ten, klein blijven PAGINA 9 Henk van Ulsen leeft niet geïsoleerd PAGINA 7 Kabinet in Rhodesië is rond PAGINA 11 Bezetting Grofsmederij gaat door PAGINA 13 Steeds meer Molukkers naar Indonesië PAGINA 15 Manege Nieuw Duinrell moet verdwijnen PAGINA 17 PSV in Barcelona met hak ken over de sloot PAGINA 19 Anderlecht speelde Twente weg PAGINA 21 Werkgelegenheid taant bij Philips PAGINA 31 Patstelling 'Het gesprek met de raad van com missarissen gistermiddag is ui terst teleurstellend verlopen'. Dit deelde Dick ter Wisscha, dis trictsbestuurder van de Indus triebond NW de bezetters van de Grofsmederij vanochtend mee. 'we zitten in een patstelling. De werkgevers zijn niet bereid om Schut te laten vatten. Als ze dat doen zouden ze hun gezicht Koop niet "zomaar" een gebruikte auto. Let liever op het A-1 embleem. Bij uw Ford-dealer! Elk merk. Van binnen en van buiten geïnspecteerd en gerevideerd. U koopt zekerheid en betrouwbaarheid. U krijgt dat zwart op wit op 'n ondertekend garantie-bewijs. Auto-intelligent zijn Wij van Waals houden alléén deze week nog onze deuren open voor de spektakulaire waarin wij onze gehele kollektie aanbieden tegen Profiteer snél hiervan, want zaterdag 15 april om 3 uur 's middags gaat Waals voor minstens 14 dagen sluiten. Dan wordt onze zaak deskundig rookvrij gemaakt en kunnen wij onze afdelingen voorzien van de gloednieuwe kollekties die we nu aan het selekteren zijn. Daarna gaan we starten met een grandioze zomerverkoop. ATTENTIE! Onze boetiek Mirelle blijtt normaal geopend. Vooi klanten die kledingkorrekties toegezegd zijn, is onze coupeuse op 19 en 21 april in Mirelle aanwezig. HAARLEMMERSTRAAT 114-120 - LEIDEN ORANJESTAD (ANP) - De Nederlandse parlemen taire delegatie, die in juni naar de Antillen komt, zal er niet in .slagen ons af te brengen van het streven naar een volledige onaf hankelijkheid van Aruba. Dit heeft de leider van de Aru baanse onafhankelijkheidspartij, Betico Croes, gezegd in een reac tie op uitlatingen van het CDA- Tweede Kamerlid, Piet van Zeil. Het Kamerlid zei vorige week in een Tros-radioprogramma te ho pen dat de delegatie in staat zal Betico Croes. zijn de Arubanen ervan te over tuigen dat zij het meest gediend zijn met een zo groot mogelijke mate van zelfstandigheid binnen Antilliaans verband. Croes benadrukte in de Arubaanse hoofdstad Oranjestad nogmaals dat zijn eiland onafhankelijk zal worden, „goedschiks of kwaad schiks". Ook het tijdstip van de realisering daarvan, 1981, zal vol gens hem niet worden gewijzigd. Van Zeil zei in het interview te denken dat Croes zijn ultimatum niet ten uitvoer zal brengen, wanneer er reëel overleg komt met de betrokken eilanden over de toekomst van de Antillen. „N amens het Arubaanse volk wil ik Van Zeil en ook zijn partijgenoot minister Van der Stee duidelijk maken dat de deuren voor de vorming van een Antilliaanse fe deratie potdicht zijn en blijven", aldus de Mep-leider. Croes zei tenslotte dat Aruba's hoop nu gevestigd is op minister Van der Stee, die momenteel een bezoek brengt aan de Antillen waaronder Aruba. „De Neder landse bewindsman heeft de wens te kennen gegeven Aruba's verlangens van dichtbij te willen ervaren alvoren een standpunt in te nemen. Hy staat bekend als een progressief iemand, die de achterlopende klok van Van Zeil zal weten bij te stellen", aldus Be tico Croes. Begrafenisonderneming Van der Luit Willem de Zwijgerlaan 179 Leiden TELEFOON 142644

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1