Indonesië steeds meer in trek bij Molukkers SJE VTSJENKO WEG BIJ DE V.K BOEK VAN DE MAAND: "SPELEN MET PUZZELS? Jongen van 13 eiste geld via telefoon SPELEN! MET PUZZELS Zojuist verschenen: Vol geschiedenis, kunst cultuur, uitspattingen toewijding, liefde passie, list bedrog, durf vakmanschap. Kortom: de bloem der natie in al zijn facetten! Montoneros eisen moord op Nieuw apparaat voor meten toestand hart DONDERDAG 13 APRIL 1978 PAGINA 15 Uitgegeven door Sijthoff 128 pagina's met vele kleurrijke illustraties, fraai gebonden. Feestelijke introduktie- Priis f29,50 J (na 31 mei as.}34*50) TENNIS - Guillermo Vilas heeft gisteren in het internationale tennistoernooi van Monte Carlo een moeizame zege bereikt op de Tsjech Jan Kodes. Vilas won met 6-4 en 7-5. VOETBAL - Jan Rab heeft zijn contract bij FC Dordrecht voor drie jaar verlengd. Rab gaf zijn huidige werkgever Dordrecht de voorkeur voor het naar de eerste divisie gedegradeerde Telstar. DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Molukkers in Nederland willen zonder meer terug naar Indonesië, maar ze dur ven de stap niet te maken door de bureaucratie in Ja karta en het onduidelijke repatriëringsbeleid van de Nederlandse regering. De ervaringen van Molukkers die teruggingen zijn slecht: ze zijn bij terugkeer tot op de laatste cent uitgekleed op Java. Daarna konden ze pas terug naar Ambon. ZEVENBERGEN (SP) - De rijk spolitie in Zevenbergen heeft een dertienjarige jongen aangehou den die een week lang inwoners van zijn woonplaats de stuipen op het lijf joeg door ze telefonisch te bedreigen. Hij zei hen dood te zullen maken als hij niet een flinke som geld kreeg Hij noemde daarbij steeds bedra gen en een plaats waar het geld gedeponeerd moest worden. Eén gezin viel hij op die manier zelfs elke dag lastig. De jongen kon worden aangehouden toen hij op een plaats d.e hij had aan gegeven kwam kijken of er geld lag. De rijkspolitie heeft de indruk dat de jongen tot zijn telefonische bedreigingen is gekomen naar aanleiding van programma's op de televisie. Dat zegt vice-voorzitter ir. J. La- tuny van de Molukse organisatie Rukun Maluku. De vereniging geldt in Zuidmolukse RMS- kringen als pro-indonesisch, maar het bestuur houdt het erop dat de Rukun Maluku niet aan politiek doet. geleiden de repatrianten. Vol gens ir. Latunv is dat niet genoeg. Het aantal Molukkers dat toege laten wordt in Indonesië is vol gens hem zo gering (hij spreekt van enkele tientallen gezinnen per jaar) dat 'we nog wel zesent wintig jaar in Nederland zullen blijven'. BUENOS AIRES (Reuter) - De Ar gentijnse guerrillabeweging Montonero heeft de verantwoor delijkheid op zich genomen voor de moord deze week op Miguel Padilla, een hooggeplaatste amb tenaar van het ministerie van economische zaken in Buenos Aires. Padilla, die meer speciaal was be last met arbeidsvraagstukken en de loonpolitiek, werd toen hij zich naar zijn werk wilde begeven van dichtbij door twee mannen doodgeschoten. Anonieme lieden die opbelden naar Argentijnse kranten, zeiden dat de moord was uitgevoerd door de „martelaren van het republi keinse commando van het Mon- toneroleger". Uit welgelichte kringen in Buenos Aires werd gisteren vernomen dat drie weken geleden een eco nomisch adviseur van de Argen tijnse regering is ontvoerd. Marin Casa, direct ondergeschikt aan de Argentijnse minister van economische zaken Jose Alfredo Martinez de Hoz, is sinds een dag of 20 niet meer op zijn bureau verschenen. Hij zou door vier mannen vanuit zijn woning zijn ontvoerd. Zuid-Afrika. De Raad van Ker ken in ons land heeft zich giste ren op zijn maandelijkse verga dering in Utrecht uitgesproken voor algehele stopzetting van in vesteringen door het Neder landse bedrijfsleven in Zuid- Afrika. Na de vestigings- en uit breidingsinvesteringen werden nu ook de vervangingsinveste ringen veroordeeld. De raad acht investeringen een ongewenste belangenvervlechting met en een onverantwoorde ondersteuning van de onderdrukkende partij in het zich uitbreidende rassencon flict in Zuid-Afrika. Bij de stemming sprak ds. G. Spilt, één van de vertegenwoordigers van de Hervormde Kerk in de Raad van Kerken, zich uit tegen het gehele complex van voor stellen, de beide Quakers stem den blanco en de oud-katholie ken en de lutherse vertegen woordiger stemden alleen tegen de des-investerings-aanbeveling. De raad besloot ook brieven te stu ren naar de Nederlandse organi saties die betrokken zijn bij het toerisme naar Zuid-Afrika om ze te vragen dit toerisme niet langer te bevorderen. Zendtijd meubelen kiezen op onze perma- e show. Da s nu al van de zomer genieten. U vindt er alle bekende mer ken Maar ook het komplete toebeho- Zbals fraaie kussens, parasols, tuintafelkleden. Eigenlijk alles voor uw jinkomfort. U bent van harte welkom1 Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45 - Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen Toch is de organisatie weinig te vreden met het beleid in Den Haag en Jakarta. De regering heeft weinig oog voor Molukkers met de Indonesische nationali teit. De regeringsnota wijdt nau welijks een bladzijde aan het re patriëringsbeleid, schrijft Rukun Maluku in een notie aan de bij zondere Kamercommissie voor de Molukse problematiek. Vice-voorzitter Latuny gelooft dat het merendeel van de vierhon derd gezinnen die zijn organisatie telt, graag terugwil. 'Ook RMS'ers kloppen steeds vaker bij ons aan om te praten over repa triëring.' De repatriëring van Molukkers - ook als ze de Indo nesische nationaliteit hebben aangenomen - wordt echter niet bevorderd door de Nederlandse regering, vindt de Rukun Ma luku. Die zou haar beleid veel .sterker naar buiten moeten bren gen en betere waarborgen moe ten scheppen voor de Molukkers die geremigreerd zijn. CRM betaalt de volledige reiskos ten en de eerste huisvestingskos ten in Indonesië. Waarnemers van de ambassade in Jakarta be de Rode Brigades in Turijn i T yiöLKiKii wu/iy L.aiuny vinat dat de regering die Met kettingen aan elkaar geklonken werden vijf verdachteyi uit de rechts- aantallen moet kunnen vergroten Zaal geleid: Renato Curcio, Alberto Franceschini, Toino Paroli, Roberto in overleg met Jakarta. Ogibene en Vincenzo Guagliardo (van voor naar achter). WENEN (AFP) Sjewts- jenko, de Sovjet- functionaris bij de Ver enigde Naties die asiel heeft aangevraagd in Amerika, heeft het secre tariaat-generaal van de V.N. laten weten dat hij van plan is zijn dienstver band bij de volkerenorga nisatie te beëindigen in verband met zijn besluit niet naar de Sovjet-Unie terug te keren. Mannen door koolmonoxyde vergiftigd AMSTERDAM (ANP) - Als gevolg van koolmonoxydevergiftiging zijn in Amsterdam twee mannen om het leven gekomen. Hun stof felijke overschotten werden gis termiddag in een woning aan het Frederik Hendrikplantsoen aan getroffen. De slachtoffers zijn de 34-jarige bewoner J. N. en diens 37-jarige vriend J. V., die bij hem op bezoek was. Zij moeten reeds in het afgelopen weekeinde zijn overleden. Volgens de recherche ontstond de koolmonoxyde via de geyser tijdens het laten vollo pen van het bad. ENSCHEDE (ANP) - Een onder zoekgroep van de Technische Hogeschool Twente is er in ge slaagd een nieuwe methode te ontwikkelen om de magneetvel den die het hart produceert te meten en te registreren. De mag- netocardiogrammen die hieruit ontstaan, konden tot nu toe slechts op enkele plaatsen ter we reld gemaakt worden. Deze nieuwe methode zal cardiolo gen waarschijnlijk meer en be tere gegevens over de toestand van het hart kunnen verstrekken Het zal echter nog wel enkele ja ren duren eer deze apparatuur in de Nederlandse ziekenhuizen kan worden toegepast, zo heeft de Technische Hogeschool Dit heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim gisteren na zijn aan komst in Wenen meegedeeld. Waldheim zei voorts dat Sjevts- jenko hem een persoonlijke brief heeft geschreven maar dat die nog niet zijn bestemming heeft bereikt. Waldheim zag geen enkel verband tussen het besluit van zijn adjunct en de komende ont wapeningsconferentie. A Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren met de meeste nadruk een Sovjetrussische verklaring van de hand gewezen als zou het ver dwijnen van Sjevtsjenko een .provocering' zijn en de man zelf tegen zijn zin worden vastgehou den. „Dit was geen provocering, men heeft hem er niet in laten lopen en hij wordt niet in dit land vastge houden", verklaarde woordvoer der Tom Reston. „Sjevtsjenko kan hier blijven, naar de Sov jet-Unie teruggaan of zich bege ven naar onverschillig welk an der land van zijn keuze", zei hij. Volgens hem is het ministerie niet van mening dat de zaak-Sjevts- jenko van invloed zou zijn op de reis van minister Vance naar Moskou. „Wij zien rilet in waarom er enig effect op de besprekingen van de minister in Moskou zou moeten zijn of enige weerslag op de Amerikaans-Russische be trekkingen", aldus de woord voerder. Sjevtsjenko heeft ingediend. „Het heeft zijn bezorgdheid te genover ons geuit, maar wij heb ben geen formeel protest ontvan gen", aldus Reston. KONINGIN OP BEZOEK IN ASSEN ASSEN (SP) - Koningin Juli ana heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Wil- helmina-ziekenhuis in Assen, waar zij sprak met de twee daar nog blijvende gewonden van de gijzeling in het Pro vinciehuis. De koningin reisde daarna naar Rolde voor een bezoek aan mevrouw J.E. de Groot-Fol- kers, de wedeuwe van de door de Molukkers doodgeschoten ambtenaar. Daarna voerde koningin Juli ana op het Provinciehuis ge sprekken met zes groepen van elk tien a twaalf mensen die gegijzeld zijn geweest. Humanistisch Verbond. Het Humanistisch Verbond heeft de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk om uit breiding van zendtijd gevraagd, een verdubbeling per 1 oktober en nogmaals een verdubbeling een jaar later. Nu heeft het Ver bond per week 30 minuten radio en 7,5 minuut televisie. Het Verbond voert aan, dat het maar 5 procent krijgt van de zendtijd die voor de kerken be schikbaar is, terwijl volgens een recente steekproef 19 procent van de volwassen Nederlanders zich humanist voelt. Nóg een ar gument is dat ook op regerings niveau wordt erkend dat chris tendom en humanisme het fun dament vormen waarop de Ne derlandse volksgemeenschap stoelt. Lezing. Morgenavond om 8 uur spreekt dr. W. J. Ouweneel uit De Bilt in de Lokhorstkerk te Leiden (Pieterskerkstraat 1) over "Het occultisme". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: benoemd tot bijstand in het pastoraat te Kralingen Jac. de Vries Scheveningen, bedankt voor Ridderkerk H. M. Boogert Almelo, beroepen te Ermelo P Vroegindewey Workum. Geref. Kerken: aangenomen naar Berli- kum P. van Dijk Nijeveen, naar Appingedam J. Dijk Nes en Wie rum, naar Gameren-Zuilichem P M. Brouwer Purmerend, naar Leidschendam F. P. van Stam Koudekerke (Z.), naar Nijmegen J. Ridderbos N.Zn. 's Graveland, naar Emmen G. Olthof Silvolde ADVERTENTIE Aanslag op ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (12) Nu heb ik met mijn natuurfoto een leuke prijs gewonnen. Kan ik die ook via m 'n Amro Privc- rekening ontvangen? Natuurlijk, meneer, U moet gewoon even uw rekening- r aan ze opgeven. Amiro Privérekening (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar Twente gisteren meegedeeld. Het nieuwe ontwikkelde apparaat kan het maken van een electro cardiogram (ecg) vervangen. Een zeer groot voordeel hiervan is dat in tegenstelling tot het ecg bij magnetocardiografie de patiënt niet meer aangeraakt hoeft te worden. Eert ander voordeel van de nieuwe methode boven de ecg is de mogelijkheid om defecten Hij verklaarde met nadruk dat aan de rugzijde van het hart ge- Moskou geen formeel protest bij makkelijk op te sporen. Washington over de zaak- Bij het Twentse apparaat is der niet meer noodzakelijk de metingen in een volledig of vrij wel magnetisch afgeschermde ruimte te verrichten. Bij de be staande magnetocardiografie THlTllStPT was dit wel nodig. Op de TH- H"lI±OLG± Twente is men er echter in ge slaagd de zeer grote storende in vloeden van electriciteitsleidin- gen, het verkeer en het aardmag- netisch veld te elimineren. Het onderzoek zal zich nu moeten gaan richten op de medische as- pacten van de magnetocardiogra fie. De eerste contacten met de medische wetenschap zijn in middels gelegd. Men denkt in eerste instantie aan toepassing bij patiënten met brandwonden of andere ernstige huidbeschadi gingen. Ook is het met het appa raat in principe mogelijk om een magnetocardiogram te maken van het hart van een ongeboren kind wanneer het electrocardi ogram van de moeder dat van het kindvolledig is gaan overheer- DEN HAAG (SP) - Minister Pais van onderwijs en wetenschappen laat een onderzoek instellen naar aard en omvang van dierproeven op universiteiten. De minister wil nagaan of de bepalingen van de wet op de dierproeven, die overi gens nog niet in werking is getre den, bij de vivisectie wel worden nageleefd. in Tsjaad N'DJAMENA (Reuter) - Luitenant Mahmoed Abderaman, de minis ter van justitie van de Afrikaanse staat Tsjaad, is ernstig aan het gelaat gewond bij een aanslag met een handgranaat, zo is giste ren van ingelichte zijde in N'Djamena vernomen. Luitenant Abderaman zat met vrienden op het terras bij zijn huis toen de granaat werd ge gooid. De dader ontsnapte. Explosie in hotel Leeds LEEDS (AFP) - Bij een ontploffing in een hotel in de Noordengelse stad Leeds zijn gistermiddag 24 gewond geraakt, van wie Deze constructie,gemaakt met 114 lucifers, is zo nauwgezet geconstrueerd dat hij niet in elkaar valt, hoewel er toch geen lijm werd gebruikt. Een boek om bij te tandenknarsen en te watertanden, om soms gek en dan weer gelukkig van te worden. Dat is "Spelen met Puzzelsj' een schitterend geïllustreerde ver zameling puzzels, variërend van vrij gemakkelijk tot zeer moeilijk. U vindt er meer dan 1000 puzzels in met alle oplossingen, waarvan 100 puzzels om zelf te vervaardigen. Tangrams, meetkundige legpuzzels, polyvor- men, luciferpuzzels, constructie puzzels, magische vierkanten, ring- touw-en-bal-puzzels, doolhoven ert labyrinten, draadpuzzels, getallen- puzzels en verplaatsproblemen. Spelen met Puzzels - nu als Boek van de Maand bij de boek-i handel. De explosie, die veroorzaakt zou zijn door een gaslek, deed zich voor op de parterre van het hotel, vlak bij de bar waar op dat ogen blik veel mensen waren. De schade is gering. 1 I "SPELEN MET PUZZELS? IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 21,50. Na 6 mei f 34,50. I SWtWMHfeaïKWMII— De aanbieding is geldig t/m 6 mei. Echter zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15