"Doorgaan! Het is ons laatste redmiddel sa imiN: Rechten van werklozen moeten worden verbeterd DE KRACHT VAN VAN EGMOND-BREESTRAAT: ADVIEZEN INBONT. Gesprek over Gro fsmederij had geen resultaat Zandtransporten voor Schiphollijn beschadigen de oevers en kaden Twee ton vergokt van Leids bedrijf SOLITAIR Geen gcMungel,'vataüïfè! VANEGMOND BREESTRAAT BONTMODE cWjltej DONDERDAG 13 APRIL 1978 LEIDEN - Het zandtransport voor de Schiphollijn van de zandplas 't Joppe op de Kaag naar de Ring vaart Haarlemmermeer en de Sassenheimervaart heeft op en kele plaatsen beschadiging van de kaden ten gevolge gehad. Om dat het zandtransport tot het einde van dit jaar voortduurt is het niet denkbeeldig dat oever verdedigingen nog verder zullen worden aangetast. Die mededeling werd gisteren tij dens de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland gedaan door het college van dijkgraaf en hoogheemra den. Wat de vaart door de Sas senheimervaart betreft is er schade te verwachten aan de boe zemkaden van de Hellegatspol der, de Floris Schouten Vrou wenpolder en de Kooipolder. Inmiddels vertoont de oever van de Hellegatspolder over een lengte van ongeveer 100 meter tekenen van aantasting. Volgens Rijnland is toestemming voor de vaart met grote zand- schepen verleend gezien het al gemene belang dat met het werk wordt gediend. Wel is bepaald dat veroorzaakte verondiepingen in het boezemwater en schade aan kaden en oevers opgeruimd en hersteld moeten worden. Voor de Ringvaart is een vergun ning afgegeven door het polder bestuur van de Haarlemmer meer. Bij een recente door de technische dienst van Rijnland gehouden inspectie is gebleken dat in de verdediging langs de Aderpolder al op diverse plaatsen gaten zijn ontstaan. Wel heeft de directie van de Schiphollijn mee gedeeld dat op korte termijn maatregelen tot herstel zullen worden getroffen. De polderbesturen van de langs de vaarroutes gelegen polder zijn inmiddels op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen en de verleende vergunningen. LEIDEN/DEN HAAG - Ruim twee ton vergokte een 34-jarige verte genwoordiger uit Zoetermeer ten nadele van een in Leiden geves tigde onderneming. Als trouw bezoeker van het casino in Zand- voort verspeelde hij vorig jaar dat bedrag. Twaalf maanden gevan genisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest luidde de eis van de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen de goklustige Verdachte had van het bedrijf vol- machteh om geld bij banken op te nemen en aan plaatselijke vesti gingen uit te betalen. Voor de vestiging in Gouda had ver dachte ongeveer 35.000 gulden opgenomen en niet teruggestort. Nadat hij in de schulden was ge raakt door het gokken was hij daarmee doorgegaan in de hoop zoveel geld te winnen dat hij die schulden zou kunnen aflossen. "Zo gaat het gewoonlijk, maar der gelijke bedrijven maken forse winsten en die moeten ergens vandaan komen" constateerde de officier. De verdediger betoogde dat de con trole bij het kantoor in Leiden veel te wensen overliet en in feite meewerkte om de feiten te ple gen. Verdachte nam heel simpel geld op en verantwoordde dat niet. In verband met de toezeg ging van verdachte dat hij de schulden wil terugbetalen vroeg de verdediger om een lichtere straf. Daartegenover stelde de of ficier dat verdachte zich al eerder aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Vonnis op 25 april. Ruiten vernield LEIDEN - Van de school "De Manse" aan het Kiljanpad zijn de afgelopen dagen vijf ruiten en drie ontluchtingskappen ver nield. De schade bedraagt onge veer duizend gulden. LEIDEN- ZOETERWOUDE - Op de radio (VARA's Dingen van de dag) NW-districtsbe- stuurder Dick ter Wisscha: "We zitten in een patstel ling met de Raad van Commissarissen. Maar de bezetting gaat gewoon door". André Koornhof, een van de bezetters van de Grofsme derij, luistert in de kantine naar de uitzending. Be dachtzaam knikt hij met z'n hoofd: "Ik had eigen lijk al verwacht dat er niets uit zou komen. Van Slin- gelandt (voorzitter RvC- red) kan Schut (ditecteur - red), natuurlijk niet laten vallen nadat hij hem zelf uit Amerika heeft ge haald". De negatieve uitslag van het ge sprek tussen bonden en Raad van Commissarissen gistermiddag kwam voor de bezetters niet. als een verrassing. Voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Grofsmederij ir J. M.G.D. baron Van Slingelandt in gesprek met de heer D. ter Wisscha van de Industriebond NVV Koornhof: "Als het moet maken we er een langdurige bezetting van. Het is ons laatste redmiddel. Pas geleden zei ik nog tegen m'n vrouw: "Alsikjulihaal,hebikhet al ver geschopt. In onze situatie hebben we niets meer te verlie zen, alleen nog te Prestige Van Westbroek, lid van het actie comité: "Natuurlijk gaan we door met de bezetting. Dat is toch lo gisch? Net zo logisch als de reac tie van Van Slingelandt. Als de commissarissen de eis dat Schut weg moet ondersteunen nemen zij daarmee de medeverantwoor delijkheid op hun nek voor het slechte beleid dat hier is gevoerd. Het is een prestigeslag geworden, met de regering aan de kant van de werkgevers. Dat is wel duide lijk nu de regering het krediet van een miljoen in heroverweging heeft genomep" In een telefoongesprek gisteravond gaf baron Van Slingelandt ron duit toe, dat het al dan niet ver dwijnen van Schut een prestige kwestie is geworden". Wij als Raad van Commissarissen zou den niet meer geloofwaardig zijn als wij directeur Schut nu lieten vallen", aldus de voorzitter van de Raad van Commissarissen. Het voornaamste probleem is dat het ministerie van economische zaken het toegezegde krediet van een miljoen gulden voor de Grofsmederij voorlopig heeft in getrokken omdat niet alle daar voor gevraagde informatie gege ven zou zijn. Onder andere over de directie van de Grofsmederij. Volgens de bonden was de Raad van Commissarissen er ruim schoots van op de hoogte dat di- Sympathie-demonstratie in de hal van "Holiday Inn" tijdens het overleg over de Gróf tussen vakbonden en Raad van Commissarissen. recteur Schut niet goed functi oneerde. Eind november speel den de vakverenigingen de Raad een petitie door met daarop 110 handtekeningen. De positie van Schut werd hierin ter discussie gesteld. "Wij hebben de petitie gezien als iets waarvan wij slechts kennis hadden te ne men", reageerde baron Van Slin gelandt gisteravond. "We kregen niet de indruk dat we direct actie moesten onderne men. Er was net een reorganisatie aangekondigd en dan moet er nu eenmaal een zwart schaap wor den gevonden. Dat had ik toch net zo goed kunnen zijn?" "Juiste man" "Wat ons betreft: wij zien Schut nog steeds als de juiste man voor dit bedrijf. Ik heb het zwartboek over Schut nog niet goed gelezen, maar mijn eerste indruk is dat ik niet onder de indruk ben van de daarin aangevoerde argumenten tegen Schut" Op de vraag of het nog mogelijk zou zijn Schut na een (mede) tegen hem gerichte bezetting in het be drijf terug te laten keren ant woordde baron Van Slingelandt dat "van twee kanten bepaalde zaken gewaagd moeten worden" "Als Schut niet terugkeert is dat de doodssteek voor het KNG. De toekomst wordt ook door de af nemers bepaald. De Amrobank heeft het krediet-plafond al ver laagd waardoor nu van de hand in de tand geleefd moet worden. Als de huidige situatie zich voortzet kunnen we over een aantal dagen niet meer aan onze verplichtin gen voldoen" Bij de Keukenpartners vindt u kwaliteitskeukens te kust en te keur. Geloof maar: de keuken zoals zich die voorstelt is er bij. Uitgekiende klasse-keukens in even zovele uitvoeringen als er smaken zijn. Kom naar de showroom! O ja, neemt u dan gelijk de maten van uw eigen keuken mee? Afgesproken. Uw Keukenpartner in Valkenburg (ZH) CSIegtenhorst B.V.Voorschoterweg 45. tel. 071-763185 J* .end van 09.00-18.00 uur. Donderdag koopavond. ffL Home Centre II I haaese schouw erdag van 09.00-17.00 uur. Maandag gesloten LEIDEN - "Waarvoor is werklozenstrijd nodig", zo heet de brochure die is uitgegeven door de Leidse Werklozen Belangen Ver eniging. In de brochure Een goed advies is van groot belang bij het kiezen van een nieuwe bontmantel. Bij Van Egmond-Breestraat krijgt u dit advies. In een rustig gesprek vertellen wij u over de bontkwaliteiten, over de belijning en adviseren wij de bontmantel, die bij u past. Komt u gerust eens praten en onze nieuwe bontkollektie bekijken. Dan krijgt u tegelijkertijd een goed advies, in alle rust. Breestraat 173 - Leiden - Telefoon: 071-12 33 37 zijn de resultaten van het werk dat de vereniging, die vorig jaar oktober werd opgericht, tot nog toe heeft verricht aangestipt. Het zijn activiteiten op het gebied van rechten van de ongeveer 2100 werklozen, in Leiden'. Voornaamste punt van de 215 leden tellende vereniging (en dus ook van de brochure) is de zwakke rechtspositie van de werklozen. De vereniging is opgericht vol gens Sjoerd Karstens, één van de samenstellers van de brochure, vanwege het feit dat steeds meer mensen steeds langer zonder werk zitten. De brochure is gedeeltelijk opge hangen aan een onlangs gehou den enquête onder 243 werklo zen. Zij werden mondeling geën quêteerd bij de kantoren van de Sociale Dienst en het Gewestelijk Arbeidsbureau. Blijkens die en quête wordt ruim de helft (51.4% van de werklozen nooit naar een werkgever verwezen, heeft 19.3% wel eens een strafmaatregel (vermindering of inhouding van de uitkering) gehad en staat 36 procent langer dan één jaar bij het Arbeidsbureau ingeschreven als werkzoekende. Bijna de helft van de ondervraag den (ruim 49 procent) vindt dat het Arbeidsbureau te weinig voor hem doet, terwijl 67 procent vindt dat er bij de uitkeringsinstanties te weinig over de rechten die de werkloze heeft wordt verteld. Van de 243 ondervraagden is 18,9% academicus of "leidinggevend functionaris"; 15 procent is ge schoold arbeider geweest, 15,6% is afkomstig uit de soci aal/culturele sector, gezond heidszorg en onderwijs. De sa menstellers van de brochure con stateren aan de hand van de en quête dat vooral jongeren door middel van een strafmaatregel vaker worden bedreigd niet-pas- sende arbeid aar tendens is ook, aldus de vereni ging, werklozen door te verwij zen naar de WSW (Wet Sociale Werkvoorziening) en uitzendbu reaus (respectievelijk 14 en 12,3 procent van de ondervraagden). De enquête heeft een aantal stand punten van de WBV bevestigd zoals "het op grote schaal sjache ren" met werklozen. "De en quête" zo staat in de brochure "onderstreept de noodzaak dat de rechten van de werklozen moetert worden verbeterd". De informatie in de brochure is af komstig van het Arbeidsbureau (de cijfers) en van andere werklo zen verenigingen. Zij is verkrijg baar bij het secretariaat van de vereniging, Utrechtse Veer 22, en tijdens het spreekuur van de WBV, elke woensdag van 10-12 het Leidse Volkshuis. LEIDEN - De lijst van promoties van de Leidse universiteit wordt deze maand met elf promoties uitgebreid. Tot doctor in de rechtsgeleerdheid promoveerde al E. H. Hondius (35) uit Den Haag, doctor in de geneeskunde is geworden J. J. Keuning (31) uit Leiderdorp en zal volgende week woensdag worden H. J. Groenewegen (27) uit Leiden. Dezelfde titel verkrij gen op resp. 19 en 26 april H. Beukers (32) uit Leiderdorp en C. van Hardeveld (34) uit Den Haag. Doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen zijn gewor den J. A. van Koeveringe (28) uit Voorschoten, J. A. Kooter (28) uit Leiderdorp en B. Baud (29) uit Leiden en wordt op 19 april G. A. J. M. van der Hofstad (32) uit Lei den Dezelfde graad zal op 26 en 27 april worden behaald door resp. J.J.Ch. Scheffcr (30) uit Leiden en J. 't Hart (30) eveneens uit Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13