Open dag KNG succes EEN HONDENBAAN Connesson pakt biljarttitel na ruime winst op Dielis Steun van vele kanten voor bezetters van „Grof" Wamsteeker„Dit is een goed voorbeeld met jou? Nee maar Kees hoe is het pagina 9 maandag 10 april 1978 De bezoekers van de open middag namen de kans te baat om de Grofsmederij te bezichtigen. ZOETERWOUDE - De eerste be zetting in de regio Leiden onder vindt een enorme belangstelling en steun van de plaatselijke be volking. Ook in het weekeinde bleven de solidariteitsbetuigin gen binnenstromen. Het Leidse Progressief Vrouwenoverleg be tuigde vanuit de zaterdag gehou den informatiemarkt voor vi ou wen op het Stadhuisplein zijn steun met de bezetters. Ook de Leidse Feministisch Socialisten en de FNV-vrouwengroep uit Leiden betuigden hun adhesie met de actie. Arie Verboom, PvdA wethouder voor volkshuisvesting, kwam zondag persoonlijk langs om de bezetters van zijn stem te doen blijken. Maar ook uit Zoeter- woudc kwam een solidariteitsbe tuiging, de eerste: van Progres sief Zoeterwoude. Wielrenners van de Zóeterwoudse wieleronde maakten gisteren een ererondje over het bedrijfsterrein van De Grof. Het blijft echter niet bij mo rele ondersteuning alleen. De CPN-Leiden heeft aangeboden ZOETERWOUDE - De Grofsmederij. Gevestigd in Zoeterwoude, maar in feite nog steeds een puur Leids bedrijf. Het zal moeilijk zijn een Leide- naar te vinden, die niet een familielid heeft, een buurman of een kennis, die bij de Grofsmederij werkt of heeft gewerkt. De grote belangstelling voor de open dag kwam dan ook voornamelijk uit Lei den. Onder de belangstellenden: Dick Tesselaar, Pvd A-wethouder voor onderwijs, Dries Hoeven, ge meenteraadslid voor de CPN en Jit Peeters, voormalig Leids PvdA-raadslid en voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen wederom op een verkiesbare plaats gezet. Tal van sprekers benutten de bij eenkomst om -stuk voor stuk onder ovationeel applaus - hun solidariteit met de bezettingsac tie van de werknemers van de KNG te betuigen. vDeze bezetting is een uitzon derlijke". zo vond Wim Wam steeker, hoofdbestuurder van de Industriebond NVV. "Er worden niet alleen eisen gesteld om de werkgelegenheid te behouden. Daarnaast verlangen de bezet ters, dat hun directeur verdwijnt. Dit is een goed voorbeeld voor andere werknemers. Bij de af nemende werkgelegenheid spe len immers niet alleen economi sche factoren een rol. Vaak is de oorzaak ook de verrot slechte lei ding in het Nederlandse be drijfsleven. Het is een grof schandaal dat vele miljoenen overheidsgeld door een slecht management verdwijnen". een feestavond voor de werkne mers met hun vrouwen te organi seren. Marie-Anne Koning, raadslid voor de PvdA in Leiden, heeft zich gistermiddag in de kantine van de Grofsmederij verdienstelijk gemaakt met het bakken van pannekoeken. Van avond verzorgt zij een maca- roni-maaltijd voor de dan aanwe zige bezetters. Arie van der Hek, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA sprak zijn grote bewondering voor de bezetters uit. "Een paar maanden geleden ben ik even eens bij de Grofsmederij ge weest. Toen werd gezegd dat er een oplossing voor de problemen zou komen. Die oplossing is nog steeds niet gevonden. Het is dan ook niet meer dan terecht dat de werknemers nu het recht in eigen hand hebben genomen". Dries Hoeven, Leids gemeente raadslid voor de CPN bena drukte, evenals Louis Ouwer- kerk van het comité tot behoud ZOETERWOUDE - "Nee maar, Kees, hoe is het met jou"? "Met my goed, met jullie een stuk slechter geloof ik". Een langdurig handenschudden volgt. Op de achtergrond klinkt doordringend het solidariteitslied. Onder de enorme hoeveelheid bezoekers van de open zaterdagmiddag bij de Grofsmederij tal van oud werknemers. Opgewonden blijken van herken ning. "Hallo, ik herkende je haast niet, je hebt een baard laten staan". "Zeg jij maar niks. Wat heeft die snor van jou dan te be tekenen"?. De vroegere werk nemers staan in kleine groepjes bij elkaar. Kijken vertederd? meewarig? - naar de hun zo ver trouwde machines in een voor de meesten nieuwe omgeving. Een tje grinnikt. "Er zijn nu weer net zoveel mensen aanwezig als toen ik in '70 met pensioen ging". Bij anderen, wat ontroerd door het weerzien na zo lange tijd komen bijna vergeten herinneringen weer boven. "Weetje nog Af spraken worden gemaakt. "We komen zeker weer eens langs. Wat denken jullie van woensdag avond"? "Je ziet elkaar tegen- van de werkgelegenheid bij de Grofsmederij, dat zowel het co mité als de CPN ten volle achter de eisen van de bezetters staat. "Onze eisen gaan niet verder dan die van de bezetter. Wat kan je immers meer verlangen, dan het vertrek van de directeur?", aldus Louis Ouwerkerk. Hoeven benadrukte nog eens, dat er bij de overheid op moest wor den aangedrongen de Grofs mederij van orders te voorzien. "Directie en Raad van Commis sarissen noemen de bezetting een onverantwoordelijk ingrijpen, dat het voortbestaan van de Grofsmederij in gevaar brengt. woordig nooit meer. Bestaat de personeelsvereniging eigenlijk nog? Misschien, als die weer eens wat zou organiseren Een klein jongetje schuift er tussendoor. "Pappa, stickers"! "Onze directeur heeft ongelijk dat het personeel gedemotiveerd zou zijn", schalt de stem van Frans Mentzij, voorzitter van het actie comité door de overvolle kantine. "U ziet het zelf, we hebben een bedrijfje, waar je van de grond kunt eten. Dat heeft de directeur nooit voor elkaar weten te krijgen". "En ook zo'n dag niet", weet een ander te melden De gedachten gaan terug naar de open dag drie jaar geleden, toen de Grofs mederij van het Waardterrein naar de Produktieweg in Zoeter woude was verhuisd. De op komst toen was niet veel meer dan een flauwe afspiegeling van die nu. Mentzij: "Dat wij nu bezetten bete kent niet, dat wij niet willen wer ken. Integendeel. Maar wij Maar we moeten ons realiseren, dat dit wordt gezegd door men sen, die het bedrijf hebben afge broken van 670 naar 110 werk- Ook directieleden toonden belang stelling voor de open middag. Under de bezoekers was de huidige directeur van Diamij.die dit bedryf in Hoogerheide, waar diamantboren worden geprodu ceerd na een langdurige bezet ting vorig jaar heeft overgeno men. Een ander kwam met zijn vrouw om te vernemen op welke punten je als directeur moet let ten om niet over de schreef te snijden ons niet in het eigen vlees. De produktie moet gewoon doorgaan. Klanten, die de afgelo pen dagen zijn langsgekomen hebben kennis kunnen nemen van de stand van zaken. Zij zijn vol vertrouwen weer weg gegaan". Een enthousiaste Leidenaar slaat beneden, in de produktieruimte, de verrichtingen van één der werknemers met een krukas gade. "Prachtig hè? Dat grove werk, daar staat de Grofsmederij bekend om". Hoofdschuddend: "Onvoorstelbaar, dat zo'n bedrijf in een paar jaar zo kan aftakelen. Volgens mij is het allemaal heel bewust gebeurd De verhuizing van het Waardeiland naar een plek niet meer aan het water Het bedrijf moest langzaam wor den afgebouwd". "Maar nu nemen de werknemers het heft in eigen hand. Wat hier gebeurt, eigenlijk is dat het resul taat van een heel geleidelijk ver lopen proces van bewust wording". Koor 'De Eenheid' en orkest 'De Onderste Steenin de kantine van de Grofsmederij tijdens de open middag. SCHIPHOL(ANP) - Als Leo zou kunnen antwoorden op de vraag, 'of hij zijn werk, in de menselijke zin des woords, ziet als een hon- denbaan, zou het antwoord naar alle waarschijnlijkheid ontken nend luiden. Hij doet zijn werk met veel plezier, maar met het hondenwerk, dat Leo elke dag verricht, heeft hij zich inmiddels bijna onmisbaar gemaakt. Leo is de nieuwe hasj-hond, waar over de douane op de luchthaven Schiphol sinds begin februari be schikt. Aan de komst van Leo ging de tragische dood van zijn voorganger vooraf. Nero, een Mechelse herder, stierf vorig jaar na een operatief ingrijpen door een dierenarts. De krantenpu blicaties over de dood van Nero hebben een stroom reacties op geleverd van mensen, die de douane op Schiphol een hond aan te bieden hadden, die het werk van Nero zou kunnen gaan Leon Warnies, de douanebeambte onder wiens leiding Nero op Schiphol werkte, zocht echter zelf de opvolger uit. Het werd Leo, een ruim twee en half jaar oude Duitse herder. Leo was de hond van een boswachter uit Oosterbeek. De gepensioneerde boswachter werd het bezit van de jonge hond echter te zwaar en via kennissen vond Leo in Leon een nieuwe baas. Honden, die voor het zoeken naar verdovende middelen worden getraind moeten herdershonden zijn. Zij hebben relatief de fijnste neus en kunnen met dit speurwerk het langste doorgaan. Na een test voor de opleiding aan de speurhondenschool van de rijkspolitie in Den Haag, werd Leo daar als leerling toegelaten De opleiding aan deze school duurde drie en een halve maand. Tijdens deze opleiding blijven hond en baas bij elkaar. Leo bleek een voortreffelijke leerling. De hond liet zich niet afleiden door geluiden in zijn omgeving, hetgeen voor het werk op Schiphol van groot belang is. Tij dens de opleiding worden de honden getraind in het apporte ren en leren ze spelenderwijs aan de geur van hasj en heroine wen nen. Ze leren voorwerpen zoe ken, die de geur vanfdeze verdo vende middelen dragen. Verslaafd Mr. J. Visser, hoofd van de inspec tie Invoerrechten en Accijzen op Schiphol, verwijst de verhalen, als zouden deze honden verslaafd gemaakt worden aan verdovende middelen, naar het rijk der fabe len. "De honden leren de lucht kennen, zij krijgen absoluut nooit verdovende middelen naar bin nen. Pas in het laatste stadium van hun opleiding werken de honden met sterke canvaszakjes, die met hasj zijn gevuld. Deze zakjes, die ze hebben leren op sporen, zijn bestand tegen het sterke hondengebit", zo vertelde de heer Visser. Hoewel een hond geen nadelige ge volgen ondervindt van het inne men van hasj heeft de heer War nies ook nu nog een braakmiddel bij de hand voor het geval dat Leo behalve hasj ruiken ook hasj zou eten. Voor Leo is het zoeken naar verdo vende middelen duidelijk een spel. Om dat spel-element voor de hond te bewaren mag Leo elke dag iets "vinden". Wanneer een snuffeltocht langs de zendingen koffers niets heeft opgeleverd, verstopt Leon Warnies een naar hasj geurend metalen buisje tus sen de bagage. Op die manier wordt de hond geactiveerd zijn werk goed te blijven doen. Een demonstratie in de bagagekelder op Schiphol levert voor de toe schouwer een amusant beeld op. Na het bevel "Zoek" springt de hond, die al aan zijn riem stond te trekken, op de bagageband waar de koffers op binnenkomen. Met een van enthousiasme zwaaiende staart graaft en snuffelt hij in de bagage Als hij het metalen buisje ruikt begint hij op die plek hevig te krabbelen. Als hij zeker is van zijn zaak klinkt er een triomfan telijk geblaf. ■In de bagagekelder en ook in de vrachtloods is iedereen inmid dels vertrouwd met de speurac ties van Leo. Schiphol is zijn standplaats. Indien echter daarom wordt gevraagd, verleent Leo ook elders zijn diensten. Zo kunnen ook politie-onderdelen een beroep doen op Leo en zijn baas. De douane in Nederland beschikt in totaal over vijf van deze hasj- honden. Behalve op Schiphol is er een gestationeerd in Am sterdam, een in Rotterdam, een in Venlo en een in 's Heerenberg. De honden zijn allemaal getraind in het opsporen van alle soorten verdovende middelen. Op de vraag of de prestaties van Leo aan de verwachtingen vol doen, antwoordt de heer Visser: "De praktijk moet nog uitwijzen wat Leo niet opspoort. Je weet niet, wat hij niet vindt. De wijze waarop de drugs zijn verpakt, speelt daarbij ook een rol. Vast staat wel, dat een plastic verpak king over het algemeen Leo's neus niet op een dwaalspoor kan brengen", aldus de heer Visser. Broekzak Leo doet zijn werk evenals zijn voorganger, niet tussen de pas sagiers. "Uit ethische overwe gingen kan je je als overheid niet permitteren de hond tussen de passagiers te laten zoeken. Dat zou inhouden dat hij mensen moet gaan besnuffelen en wie weet wat hij doet als hij hasj of heroïne in iemands broekzak ruikt", zo legt de heer Visser uit. De overheid heeft tot het werken met snuffelhonden besloten ge zien tie toenemende problemen rond de drughandel. Justitie was gedwongen meer materieel in te zetten bij de bestrijding van de drughandel. Het ministerie van financiën heeft toen de hasjhon- den voor haar rekening genomen. De kosten voor Leo zijn relatief niet zo hoog. Behalve de aan schafprijs van de hond, in Leo's geval 750,- kost Leo de douane 500,- per maand "oor de aan hem aangepaste auto waarover zijn baas de beschikking heeft, plus de kosten van de bouw van een kennel bij het huis van de heer Warnies en van het salaris dat de heer Warnies verdient. In het buitenland werkt men al veel langer met hasjhonden. In Duitsland bijvoorbeeld doen honden al dertig jaar goede dien sten bij het opsporen van verdo vende middelen. De eerste hond, die in ons land voor dit doel is opgeleid, kwam in 1976 in dienst bij de douane in Amsterdam. Leo zal alle belangstelling verder een zorg zijn. Het enige dat hem interesseert is zijn werk. Zijn baas Leon Warnies vertelt: "Hij wil 's ochtends niet eens eten. Hij wil het liefst meteen in de auto, direct naar Schiphol en dan maar snuffelen." Wanneer Leo het lot van een voort ijdige dood zoals zyn voorganger, bespaard blijft, zal hij tot onge veer zijn zevende jaar het werk voor de douane kunnen blijven doen. Daarna is hij lichamelijk niet meer tot de inspannende klauterpartijen in staat. Ook zijn reukvermogen zal dan zodanig zijn afgenomen, dat de kans op missers groot wordt. Maar gedurende zijn diensttijd verwacht de douane op Schiphol vele kilo's verdovende middelen Leo. de hasjhond aan het icerk: besnuffelen v dank zijn Leo's neus aan de bagage op Schiphol. Rechts op foto Leu s baas Leo zwarte markt te kunnen onttrek- de binnenkomende RHEDEN - Het toernooi om het wereldkampioenschap Anker kader 47/2 in Rheden werd, zoals verwacht, in de finale een vol ledig buitenlandse aangelegen heid. De Fransman Francis Con- nesson was daarin sterker dan de Belg Ludo Dielis en rondde zijn kaderseizoen af met een derde grote titel. Eerder vierde hij Europese triomfen in het 47/1 (Heeswijk-Dinther) en 47/2 (Em- meloord). Nederland, dat twee deelnemers in de arena bracht, speelde geen en kele rol in de bezetting van hel erepodium. Piet Vet, verrassend winnaar van het brons tijdens het Europese voorspel in Em- ineloord, was vrijdag, na een ne derlaag tegen Havermans, al kansloos voor een herhaling. Vet, die in Emmeloord tegen de 70 gemiddeld speelde, kwam, toen het er werkelijk op aankwam, nauwelyks tot de helft. Hij wilde zelf geen oorzaak zoeken voor zijn slechte spel. Wel had hij zijn uitschieter graag willen beves tigen. Dat lukte niet, al was de vierde plaats voor een speler als hij niet onverdienstelijk. Toen er niets meer op het spel stond kwam hy ineens wel tot goed spel en droogde hij in de slotronden derde-prijswinnaar Dieter Wirtz in vier beurten af. Louis Havermans werd zesde. Boekte een verrassende over winning in de openingsronde te gen de Argentijn Berardi en won ook de party tegen Vet. Zyn zwakte was echter, dat hij telkens tegen of meer beurten voor een party nodig had Finalist Ludo Dielis, die gezien zyn tweede plaatsen in alle spelsoor- ten zo'n beetje de Poulidor van de biljartsport mag gaan heten, kon tegen Conesson weinig indruk maken. Dielis verloor de opstoot en begon meteen serie. Zyn wat ruime spel liep bepaald tegen, hield het spel te ruim, waardoor na 64 caram- bols het einde van de serie kwam. Dielis zocht zijn toevlucht in de Carotte, iets wat Conesson hem nadeed. De tweede aanvangsst- gcmakkelyk, maar de Fransman slaagde er desondanks toch in de ballen bij elkaar te krijgen. Het gevolg was een serie van 109. wat de basis vormde voor de uit eindelijke zege: 4U0-226. Twee mannen met valse honderdjes gearresteerd houden die in het bezit waren van zestig valse briefjes van honderd gulden, een pas gestroopte ree en een hoeveelheid munitie. De auto waarin zij reden trok op de Put- seweg onder Ossendrecht de aandacht van de politie wegens het rijgedrag van de bestuurder, de 26-jarige H. T. uit Valkens- waard. Na het negeren van een stopteken ontkwam de be stuurder richting Bergen op Zoom en bezorgde daarby tientallen andere weggebruikers de schrik van hun leven. Na een slip kwam de wagen door de af rastering heen opeen parallelweg tot stilstand, waarna de twee in zittenden alsnog trachtten te vluchten door tegen de wagen van de politie te ryden. Na een korte schermutseling kon de po litie H T. en de 33-jarige P J. in rekenen. T bleek onder invloed van alcohol te zijn en bovendien in overtreding, omdat hem de rij bevoegdheid was ontzegd. P. J. stond bij de politie gesignaleerd wegens zware mishandeling. Atleet Hayes in arrest voor drughandel DALLAS - Bob Hayes, oud-we reldrecordhouder op de 100 me ter en tweevoudig gouden me daillewinnaar tijdens de Olympi sche Spelen van 1964 in Tokio, is in Dallas (Texas) gearresteerd op beschuldiging van de verkoop van cocaine. De Amerikaanse atleet werd na betaling van een borgsom van 30.000 dollar vrij gelaten. Een woordvoerder van de politie van Dallas verklaarde dat de be schuldigingen tegen de oud kampioen gebaseerd waren op een onderzoek dat drie maanden in beslag genomeri had. Hayes zelf gaf als commentaar dat er sprake van een „vergissing" was. Na zyn optreden in Tokio Stapte Hayes over naar de beroepsryen van het Amerikaanse football. Hy werd ingelijfd bij de Dallas Cow boys waar hij tien seizoenen meespeelde. In 1975 zette hij een punt achter zyn sportcarriere en ging werken voor een computer- firma in Dallas.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9