„Scheppen arbeidsplaatsen is niet voldoende" Verdrag Panama-kanaal in groot gevaar Staatsgreep officieren in Somalië verijdeld Nog veel vaag NIEUWE LIJST GEVANGENEN IN ARGENTINIË Regeringsleiders EG in Kopenhagen Mantel kostuums voor elke gelegenheid Grote zege van Marcos MAANDAG 10 APRIL 1978 BUITENLAND PAGINA 7 KOPENHAGEN (SP) - De regeringsleiders uit de landen van de EG en het Franse staatshoofd Valerie Giscard d'Estaing hebben op het Europees topoverleg in Kopen hagen tien conclusies getrokken inzake de economische en de monetaire problemen. Er komt een gemeenschappe lijke actie om de groei van de economie binnen een jaar te brengen op 4,5 procent in 1979. Uitvoerige discussies hadden op de avond van de eerste dag plaats over de monetaire problematiek. "Zowel binnen de Europese Ge meenschap als op wereldwijd terrein moesten de ontwrich tende kapitaalstromen vermeden worden". Voor het eerst hebben de rege ringsleiders uitgesproken dat het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen alleen geen oplossing biedt. "De beste manier om de werkloosheid te bestrijden ligt in het scheppen van nieuwe banen via een actief economisch, sociaal en investeringsbeleid. Maar te gelijk moet worden onderzocht of een andere verdeling van het werk ook een rol van betekenis kan spelen". Hoge prioriteit krijgt het streven om de onafhankelijkheid van de negen landen op het terrein van de energie te verminderen. Dit via een zuiniger gebruik en het ontwikkelen van nieuwe bron nen. "De graad van afhankelijk heid bij de olievoorziening is kri tiek geworden". Het terugdrin gen van de vraag en de ontwik keling van eigen bronnen zal enorme investeringen vragen. "Zulke inspanningen hebben bij ons hoge prioriteit omdat ze te gelijk de economische activiteit prikkelen, nieuwe werkgelegen heid openen en de betalingsba lans verbeteren". Premier Van Agt die een kabinet leidt dat vol gens het regeerakkoord huiverig staat tegenover kernenergie sprak in Kopenhagen openlijk over een eventueel snel noodza kelijke omschakeling op nu cleaire bronnen. Voortgaande groei van de we reldhandel wordt gezien als es sentieel voor de bevordering van de economie. "Aan protectionis tische (beschermende) tenden ties dient daarom weerstand te worden geboden." Binnen de EG dienen nog be staande obstakels tegen een geli beraliseerde handel opgeruimd te worden. Op het terrein van de industrie politiek kregen premier Van Agt en minister Van der Klaauw ge- Verkiezingen: 7 juni 1979 KOPENHAGEN (SP) - Op donderdag 7 juni van volgend jaar gaat Nederland naar de stembus van het Europees parlement. Van de 410 zetels zullen er 25 door Neder landers worden bezet. Tussen die donderdag en de zondag daarop kunnen bijna 150 miljoen stemgerechtigde in woners van de negen EG- landen hun afgevaardigden kiezen. De vier grote partners (West-Duitsland, Frankrijk, Groo-Brittannië en Italië) krijgen ieder 81 zetels. Dit be sluit is in Kopenhagen geno men door de regeringsleiders van de negen EG-landen. ADVERTENTIE DAMESMODE daan dat bij de sanering van be dreigde sectoren (scheepsbouw, textiel, kunstvezel, staal) drie partijenoverleg van werkgevers, vakbeweging en autoriteiten op Europees niveau aangemoedigd gaat worden. Het Christelijk Na tionaal Vakverbond had hier vo rige week om gevraagd, zo meldde Van Agt. Een regionaal beleid dat de ver schillen binnen de Europese Gemeenschap vermindert vormt een van de sleuteldoelstelling van de Brusselse instellingen. De agrarische problemen (lees: achterlijke landbouw) in de langs de Middellandse Zee gelegen re gio van de Gemeenschap vragen om een dringende oplossing. De regeringsleiders zijn van mening dat na al het gedraal van de afge lopen jaren hierover nog deze maand tussen de ministers van landbouw een overeenkomst ge sloten dient te worden. Een algehele toeneming van de ontwikkelingshulp zal de ont vangende landen in staat stellen een grotere rol te spelen bij het herstel van de wereldeconomie. Daarom moeten de Negen ook in de befaamde Noord-Zuid- Dialoog een constructieve rol spelen. De Europese leiders vragen tenslotte hun verschillende mi nisterraden (buitenlandse zaken, economie, financiën, energie, so ciale zaken) om de komende maanden stappen te ondernemen die er toe leiden dat het boven staande wordt gerealiseerd. Israël maakte gebruik van fragmentatie bommen TEL AVIV (ANP) - Israël heeft gis teren officieel toegegeven bij de invasie in Libanon gebruik te hebben gemaakte van zoge naamde „cluster-bom" ofwel fragmentatiebom. Deze bom werd door de Amerikanen ge bruikt in Vietnam. De bom schiet „naar alle kanten" met talloze granaten. Israël was met de Verenigde Staten in 1952 overeengekomen een dergelijk wapen alleen te gebrui ken bij een volledige oorlog" of tegen „louter militaire objecten" Hiermee heeft Israël dit akkoord geschonden. De Verenigde Staten hebben Tel Aviv al laten weten dat Israël zich niet heeft gehouden aan de des tijds gesloten overeenkomst. De bom wordt door deskundigen ge zien als een zeer gemeen wapen tegen troepenconcentraties. Kopenhagen voor hun topoverleg bijeenkwamenwerden zeer nauwgezet MOGADISJOE (UPI/AFP) - President Barre van Somalië heeft gisteren in een korte radiotoespraak gezegd dat zijn leger een lang verwachte staatsgreep van een groep on tevreden officieren de kop heeft ingedrukt. Barre kwam met zijn mededeling na berichten dat in de hoofdstad Mogadisjoe voortdurend werd geschoten en dat tanks in de straten waren verschenen. Volgens radioberichten is een aan tal hoge officieren gedood bij de rebellie, die nog geen twee uur duurde, en zijn overige aanstich ters gearresteerd. "De regering heeft de situatie volkomen in handen", zo werd gezegd. De ongeregeldheden begonnen gis terochtend vroeg toen de muitenden poogden het verbin dingscentrum in handen te krijgen. Korte tijd was geen ver binding met het buitenland mo gelijk. De aanvallers werden ech ter snel door loyale troepen ver dreven. MANILLA (ANP) - De partij van president Marcos, de 'beweging voor een nieuwe maatschappij', heeft volgens de eerste uitslagen van de vrijdag op de Filippijnen gehouden verkiezingen een grote overwinning behaald. Ze mag re kenen op vrijwel alle 165 zetels die op het spel staan. De oppositie heeft geklaagd over onregelmatigheden. De politie heeft ongeveer 600 de monstranten gearresteerd, onder wie ook rooms-katholieke reli gieuzen, advocaten en strijders voor de burgerechten. Tanks trokken de stad binnen en vormden een kordon rond presi dent Barre's officiële residentie bij de luchthaven. De muiters hadden gehoopt dat andere eenheden van de strijdk rachten zich bij hen zouden aan sluiten. maar dat gebeurde niet. Sedert Somalië vorige maand de oorlog in de Ogaden-woestijn te gen Ethiopië verloor, was een staatsgreep verwacht. Groepen binnen het leger en de regerende revolutionaire partij gaven Barre de schuld van de beoordelings fouten die waren gemaakt bij het beginnen van die oorlog. Barre, een 59-jarige officier, kwam in 1969 aan de macht hij richtte zich aanvankelijk op steun van de Sovjet-Unie, van welk land hij steun kreeg. Naarmate de betrekkingen tussen Moskou en Ethiopische hoofd stad Addis Abeba verbeterden, verslechterden zij tussen het Kremlin en Mogadisjoe. In de zomer van 1977 trok Somalië op de Ogaden af om die oorlog begin van dit jaar te verliezen na dat de Ethiopiërs de steun van Cubaanse militairen hadden ge kregen en door Moskou waren bewapend. Ondanks zijn smeek beden had Barre geen wapens van Amerika gekregen. PRESIDENT BARRE „Uittocht van artsen uit Zuid-Afrika" TORONTO - De Zuidafrikaanse hartchirurg Chris Barnard heeft in een vraaggesprek in het Cana dese Toronto verklaard, dat hon derden arsten Zuid-Afrika verla ten uit vrees voor een zwart meerderheidsbewind. Het me rendeel van deze doktoren zou naar de Verenigde Staten of Ca nada trekken, waar hun di ploma's worden erkend. Volgens prof. Barnard is de druk van de Westelijke wereld voor af schaffing van de apartheid nut tig. "Op het ogenblik kan ik een blanke patiënt laten verzorgen door een zwarte verpleegster wat tien jaar geleden nog onmogelijk was", aldus de hartchirurg. KOPENHAGEN - De EG-landen hebben op hun topoverleg in Kopenhagen in Vage bewoordingen de noodzaak tot een gemeen schappelijke strategie uitgesproken. Maar zij hebben zich tot niets, verplicht. Voor de zoveelste keer sedert vijfjaar geleden de economische crisis uitbrak bleef men bij het tamelijk vrij blijvend uitspreken van wenselijkheden steken. Of en hoe die gerealiseerd moeten worden zal de komende drie maanden blijken. In de eerste week van juli treffen de negen elkaar weer. Op het eerste gezicht is de vastgestelde wenselijkheid van een economische groei van 4,5 procent niet opmerkelijk. Sedert de vergadering van de ministers van economische zaken en finan cien uit de Europese Gemeenschap van vorig jaar oktober wordt daar in Brussel en Luxemburg al over gesproken. Maar in zijn vrijdagnacht gegeven persgesprék bracht Van Agt aan ons over dat de regeringsleiders zelf niet meer in die 4J5 procent geloven. Momenteel zitten wij in Europa op minder dan twee procent. Hoe zou je dat tempo in een tijdsbestek van twaalf maanden kunnen verdubbelen? Met name de Realpolitiker en econoom Helmut Schmidt vindt 4 5 procent een luchtkasteel. "Om dat te bereiken is inderdaad meer tijd nodig dan een jaar", aldus noteerden wij uit de mond van onze minister-president. Maar precies twaalf uur later, zater dagmiddag verdedigde hij 4J5 als reële wenselijkheid weer wel. Achter de plannen om de economische groei aan te jagen gaat de gedachte schuil dat dit samen met handhaving van de koopkracht bij de consument de vraag naar goederen en winsten kan stimuleren. Daaruit zou het bedrijfsleven dan weer moed putten voor nieuwe investeringen die aanleiding geven tot het aantrekken van nieuw personeel. Tot voor een jaar geleden was men in vakbondskringen en ook elders ter linkerzijde er nog niet zo zeker van of de formule groei - werkgelegenheid wel werkt. Investeringen zouden er bij voor beeld toe kunnen leiden dat zij hier bestaande werkgelegenheid overplaatsen naar de lage Ionen-landen. Die kritiek lijkt nu stilgevallen want de Europese vakbeweging eist vijf procent groei. Vrijdagavond heette het bij Van Agt dat de monotaire samen werking, althans de problematiek daar omheen, hoofdschotel van de besprekingen vormde. Hoe reageert Europa op de koersdaling van de dollar die onze afzetkansen in de VS af knijpt? Kan de Europese muntslang, waar alleen nog de Bene lux, de Bondsrepubliek en Denemarken in zitten, uitgebreid worden? Zou de nieuwe Europese rekeneenheid de EEG-munt in wording) al een rol kunnen gaan spelen in het internationale betalingsverkeerzodat de betekenis van de dollar mogelijk wat vermindert?dat waren zo de vragen. Definitieve conclusies zijn er niet getrokken. De Britse Premier Callaghan verzekerde de pers zaterdagmid dag echter dat monetaire samenwerking slechts een onderdeel van de besprekingen had gevormd. Hij benadrukte dat minstens zoveel aandacht wordt geschonken aan de algemeen economi sche politiek, de energie, de handel, industrie-politiek en relaties met de Derde Wereld. De Negen besloten dat de gemeenschappe lijke strategie die zij deze zomer hopen te realiseren al deze onderdelen moet omvatten.Daarbij kan een land dat op het ene terrein actiever is natuurlijk elders wat kalmer aan doen", al dus Callaghan. Hij liet met deze toevoeging alle mogelijkheden om zijn eigen Britse beleid door Brussel onberoerd te laten al tevoren vastleggen. De komende maanden zullen leren of de regeringsleiders hier in Kopenhagen toch de basis hebben gelegd voor een gemeen schappelijke en bruikbare politiek ter bestrijding van de werk loosheid in West-Europa. Met de datum van de Europese verkie zingen (7 juni) nu definitief in het vooruitzicht zal een echec bij de publieke opinie extra pijnlijk aankomen. JAN WERTS BUENOS AIRES - Argentinië heeft een nieuwe lijst bekend gemaakt van 158 politieke ge vangenen die zonder vorm van proces worden vastgehouden. Daarmee is het totaal aantal tot nu toe genoemde namen geko men op 3340. Het ministerie van binnenlandse zaken deelde in december jl. mee dat er 3607 mensen werden vast gehouden ingevolge de bepalin gen van de afgekondigde staat van beleg en dat alle namen uit eindelijk zouden worden be kendgemaakt. Kringen van organisaties voor mensenrechten zeiden dat de namen van veel vermisten nog niet zijn genoemd op de acht lijsten die tot nu toe zijn gepu bliceerd. De regering ant woordde daarop dat velen van hen in feite zijn ondergedoken of het land ontvlucht zijn. Van diplomatieke zijde in Parijs is vernomen dat de Argentijnse re gering binnenkort lijsten zou pu bliceren van mensen die tijdens operaties van leger en politie te gen guerrillastrijders zijn ge dood. WASHINGTON - Een gerech telijke jury heeft zaterdag de in Korea geboren Amerikaanse za kenman Hancho Kim schuldig bevonden aan het proberen om te kopen van leden van het Ameri kaanse Congres en liegen erover voor de rechtbank. Het is de eerste jury-veroordeling die voortvloeit uit de zaak van het kopen van invloed door Zuid-Ko- rea in Washington. De 56-jarige, tot Amerikaan gena turaliseerde Kim, had met 600.000 dollar gepoogd Ameri kaanse congresleden om te ko pen. WASHINGTON (SP) - De ratifica tie van het tweede deel van het verdrag over de overdracht van het Panamakanaal door de Ame rikaanse Senaat is in ernstig ge vaar. Panama heeft het gewaagd in een brief aan de Verenigde Na ties bezwaar te maken tegen het voorbehoud waaronder de Ame rikaanse Senaat het eerste deel van het verdrag over de over dracht van het Panamakanaal heeft geratificeerd. En dat is meer dan sommige senatoren menen te kunnen dulden. In deze dwin gende voetnoot in het verdrag wordt gezegd dat Amerika zich het recht voorbehoudt om ook na de overdracht, die in het jaar 2000 plaats heeft, met zijn troepen het kanaal open te houden indien dit door welke reden ook met slui ting wordt bedreigd. Die aanvulling kwam van de De mocratische senator Dennis De- Concini van Arizona. President Carter had tevoren met deze kanttekening bij de oorspron kelijke tekst van het verdrag in gestemd omdat dit de enige voorwaarde was waaronder De- Concini zijn stem aan de ratifica tie zou geven. En die stem kon doorslaggevend zijn. Tenslotte heeft de Senaat met 68 tegen 32 stemmen vóór deze eerste sectie van het verdrag, dat de neutrali teit van het kanaal garandeert, aangenomen. Precies een stem meer dan de vereiste tweederde meerderheid. Door Anton Pfeiffer Het is ineens heel twijfelachtig ge worden of er voor het tweede deel van het verdrag - waarin de feite lijke overdracht van het kanaal wordt geregeld - opnieuw zo'n meerderheid zal worden gevon den als dit op 18 april in de Senaat in stemming komt. Er zijn sena toren die zich zo gegrepen voelen door het lef van de Panamezen om hun stem tegen het amen dement van DeConcini te verhef fen dat zij dreigen het tweede deel van het verdrag te zullen torpederen. Die dreiging is zo se rieus dat president Carter hier aan een aantal journalisten heeft verteld dat het verdrag aan een zijden draad hangt. De Panamese leider generaal Omar Torrijos heeft vandaag een dele gatie naar het Witte Huis ge stuurd die moet proberen de grieven van de Panamezen duidelijk te maken en te vragen de scherpe kanten van de door DeConcini ingebrachte aanvul ling af te slijpen. Het lijkt een missie die tot mislukking is ge doemd. De verontwaardiging van Panama over de nevenvoorwaarden van het verdrag is zeer groot en komt uit alle politieke richtingen. In dien het in deze vorm wordt geaccepteerd zou het verdrag tot de val van de regering-Torrijos kunnen leiden. Gisteren was hier in Washington nog niet bekend wat de Pana mese delegatie aan president Carter zou komen voorstellen. Het hoofddoel van de missie wordt om te redden wat er te red den valt. "Wij kunnen niet riske ren dat een handjevol idioten ka pot maakt wat wij met zoveel moeite hebben bereikt", zo zei een Panamese topfunctionaris in een gesprek met Marlise Simons van The Washington Post. Die "idioten" waren dan de senatoren die vasthouden aan het amen dement van Dennis DeConcini. Deze heeft prompt laten weten ook bij de ratificatie van het tweede deel van het verdrag om een dergelijke toevoeging te zul len vragen. Wat de Panamezen het meest grieft is de grenzeloze hooghartigheid en ongevoeligheid waarmee een deel van de Amerikaanse Senaat nog steeds denkt te kunnen om springen met de Latijns-Ameri kaanse volkeren. Die hebben maar ja en amen te zeggen op al les wat de grote broer dicteert. Protesteren is er niet bij, het blijft "graag of niet", zoals het altijd is gev In feite is wat DeConcini en zijn aanhangers eisen een volledige ontkenning van de souvereiniteit van een klein landje als Panama, in feite grijpt het weer terug naar een van de grondslagen van het vernederende verdrag van 1903 dat nu eindelijk naar het verleden zou worden verwezen. Senator Howard Baker, die leiding geeft aan de kleine groep Repu blikeinen die voor het eerste deel van het verdrag hebben gestemd, geeft duidelijk uiting aan deze volledige minachting voor het Panamese eergevoel: "Onze vrienden in Panama moeten we ten dat alleen al het knipperen met een ooglid, de geringste pro vocatie waaruit blijkt dat dit ver drag in deze vorm voor Panama niet aanvaardbaar is er oorzaak van kan zijn dat de hele zaak in de goot terecht komt", aldus de re publikeinse fractieleider. En Jimmy Carter zit opnieuw voor het blok. "Elke verklaring van de Panamezen die de Amerikaanse senatoren aan het schrikken of twijfelen kan maken zou het aan nemen van het tweede deel in ge vaar kunnen brengen, ook al is zo'n verklaring nog zo gefun deerd", zo heeft de president ge zegd

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7