u VEEL OVERDAAD IN TONEELSPEKTAKEL LAK-produktie voor kinderen HET RODE OOG irC Michael Wilson (63) overleden MAANDAG 10 APRIL 1978 NRC Handelsblad is de Neder landse kwaliteitskrant, dat weet iedereen. Ze zeggen het tenslotte zelf, en zoiets zet je niet zwart op wit als het controleer baar onjuist is. Betekent dat ook dat NRC Handelsblad vol maakt is? Nee, dat nu ook weer niet. Blijkens de artikelen in de kwaliteitskrant weten ze alles van de dingen die niemand weet, en niets van dedingen die iedereen weet. En omdat de eerste categorie veel omvang rijker is dan de tweede, mag men spreken van een kwali teitskrant. Laat ik van vorige week twee van die "taches de beaute" ont sierende moedervlekjes) even noemen. Lezers van deze rub riek kennen het zogeheten Droste-effect, de afkorting voor. "Droste-cacaobuseffect" of "Droste-verpleegster-cacaobu- seffect": op de Droste-bus staat een verpleegster die op een dienblad een Droste-cacaobus draagt, waarop weer een ver pleegster staat afgebeeld die...etcetera. Hetzelfde effect kunt u aantreffen op een pak van Brinta, op het busje van Royal Bakery Powder, op een pakje shag van (ik geloof) Douwe Egberts, en natuurlijk op het leesplankje van aap- noot-mies bij Wim. WatschreefnuJ M.Bik indeNRC van zaterdag 8 april onder de titel: "De coalitie en het Blooker-effect"? Dat er "op het hierboven geschetste beeld van de serieus te nemen oppositie binnen de regeringscoalitie een soort Blooker-effect van toepas sing si. De herinnering aan de alsmaar kleiner wordende ver pleegster op de oude Blooker- cacaoblikjes komt in elk geval op etcetera". We zien hier dus dat Bik het Droste-effect en de Blooker-tijd door elkaar haalt, en blijkbaar is er niemand die dat opmerkt voordat het gezet of gedrukt wordt. Iets wat iedereen weet, weten ze daar niet: ze verwer ken het zelfs grootscheeps in de kop. Vogels varen Het zelfde was het geval op de achterpagina op dinsdag 4 ap ril. Boven een column van Riemer Reinsma stond met vette letters: "De vliegende vis sen en Guïlaume van der Graft". Reinsma schrijft over een proefschrift van Th.H. van Doorn, over de associaties tus sen vliegen en varen, en meldt dan dat Van Doorn ter illustra tie van Guillaume van der Graft citeert: Onder wolken vo gels varen onder wolken vliegen vissen maar daartussen rust de visser Hij voegt daar aan toe: Wat ook opvalt, is dat Van der Grafts vogels niet zwemmen, maar varen. De conclusie: Van der Graft vergelijkt de vissen wel met vogels, maar omge keerd niet. De vogels vergelijkt hij met schepen". En wat mij opviel, ivas dat "wolken" de tweede keer "golven" had moe ten zijn... Ma Yuan Reuze interessant allemaal, maar is er dan echt niemand (Van Doom, Reinsma, de redacteur van de achterpagina, de zetter, de corrector) die weet dat "Vis ser van Ma Yuan" een van de bekendste en meest ge bloemleesde gedichten van Lu- cebert, de keizer der Vijftigers, is? Ajkomstig uit de bundel "Van de afgrond en de lucht mens" 1953), opgenomen onder andere in de "Spiegel van de Nederlandse poezie", "Nieuwe griffels schone leien", "Voor wie dit leest" en nog vele andere bloemlezingen? De eerste, geci teerde strofe werd door Ludwig Kunz voor de bundel "Wir sind gesichter" als volgt vertaald: Unter Wolken Vogel fahren unter Wellen fliegen Fische doch dazwischen ruhtder Fischer En door Johannes Piron voor de bundel "Muscheln der Tiellande" aldus vertaald: Unter Wolken Vogel fahren unter Wogen fliegen Fische doch dazwischen ruht der Fischer Wogen of Wellen... wat is Duits toch een rijke taal in ieder geval schijnen ze daar wel hun dich ters te kennen Toegegeven, Guillaume van der Graft heeft een bundel en een gedicht geschreven die "Vogels en vissen" heten, maar dat ge dicht begint met de regels: Ik zat in de bioscoop en keek naar een film van Parijs negentienhonderd Die lijken met toch niet verwis selbaar voor de regels van Lu- cebert. Ik dacht: zodra het ge drukt staat, zien de betrokke nen hun blunder wel in en ko men haastig met een verbete ring, maar woensdag: niets, donderdag: niets, vrijdag: niets, zaterdag: niets... Toen dacht ik: langer zwijgen is on verantwoord, elke kwali teitskrant heeft recht op zijn rectificaties. LEIDEN - "Het theater is al te lang de slaaf van de lite ratuur geweest, het moet zijn eigen literatuur voort brengen. En de essentie hiervan is het gesproken woord,'. Dit zegt regisseur Jéröme Savary in de inlei ding tot '1001 Nacht,' van het Ro Theater. En even verder: "Het werken met de acteurs en actrices van het Ro Theater is boeiend geweest, omdat ze nog niet verpest zijn door de bu- rokratie, waaraan het ge subsidieerde theater in veel landen te grond gaat. Gedurfde uitspraken, die dan wel ondersteund dienen te worden door een magistraal stuk toneel, i dat voeding geeft aan dit "thea traal snobisme". Subsidie redt immers regelmatig toneel, dat van niveau is en anders voor de massa verloren dreigde te gaan. In hoeverre het artistiek en gagement door die financiële in jectie aan waarde en beleving zou inboeten blijft inmiddels de grote vraag. Reden derhalve om met meer dan gebruikelijke belang stelling naar 1001-Nacht te kijken, dat zaterdagavond voor een volledig uitverkochte Schouwburg door dit uiterst-be weeglijke toneelgezelschap werd opgevoerd. Moeilijk herleidbaar inmiddels is het feit, of de grote belangstelling in belangrijke mate bepaald werd door de televisieregistratie van een fragment van deze raamver telling in Hans van Willigen- burg's programma "Een rondje Theater" enige weken geleden. Laten we ons daarom tot de feiten bepalen. Jéröme Reehuis, Cees Linnebank Lou Landré en Mar- tine Crefcoeur vormen het "ar: tistiek frame", waarop de verha len van Duizend-en-een-nacht zijn gebaseerd. Terecht zoekt deze toneelinterpretatie haar kracht in de overdracht van het gesproken woord, dat evenveel veranderingen ondergaat als er vertellers en toeschouwers zijn. Dat ook de publieke moraal hierbij een belangrijke rol speelt is haast vanzelfsprekend. Het is daarom niet verwonderlijk, dat deze eigentijdse bewerking door Savary veel "bloot" in de in terpretatie betekent. Daarnaast waren zeer veel gegevens uit het heden in dit muzikale sprookje verwerkt, die deels ridicuul en deels zeer tijd-bepalend over kwamen. Doordat Savary geko zen heeft vooreen humoristische vertelling ontstaat een theater- figuur, waarin zeer veel mogeljjk is. Behalve het hierboven reeds geschetste vrouwelijk en man nelijk naakt ook burleske situa ties waardoor een bonte menge ling van heden, verleden en toe komst ontstaat. Originele thca- tervondsten (de lamp van Aladin, het paard, de draak, het kameel.) en buitenissige figuren (televi sieverslaggever, Conchita, show girls, skelet en baby's) wisselen elkaar in een nauwelijks te vol gen tempo af. Aldus ontstaat een boeiende theaterproduktie die vooral in het surplus, de over daad en de hyperbool haar kracht moet zoeken. BERT KOEKEBAKKER /2AAK/ SoftS IS «ET HEEL PERsTAAlPIC, %AHC, TE ZW VOCE SERVW-PE p/Ai^EAJ l£T Tl De avonturen van Jommeke Wie het rode oog van Boeddha in handen heeFt zal een vreselijke dood sterven Dat staat vast.' I Een toerist heeft I r het gestolen 2 TT Hoe en waar K We krijgen hem vinden we die welHij zal zjn rampzalige A, Straf niet 1^ 'i>C\ ontlopen. EIERCOTELET 4 hard gekookte c 4 eetlepels ge raspte oude kaas, zout, peper, noot muskaat, kerrie, iets pa neermeel, 60 g. boter, paar pijpjes ma- ni, tomaten-, kaas- of kerriesaus. Pel de eieren en prak ze fijn. Doe er de ge raspte kaas, wat zout, peper, nootmuskaat en kerrie en iel room bij en maak een stevige mass van. Vorm hiervan coteletten, haal 2 door ei en paneer meel en bak ze beide zijden in boter goudbruin. Steek er aan smalle eind pijpje macaroni in bevestig hieraan papieren manchetje. Geef er een tomaten-, kaas- of kerriesaus bij. Jonge, jonge wat een meid LOS ANGELES - De Amerikaanse scenarioschrijver Michael Wil son, één van de cineasten van Hollywood die in de tijd van het McCarthyïsme wegens hun communistische sympathieën op de "zwarte lijst" kwamen te staan, is in zijn woning in Beverly Hills aan een hartaanval overle den. Hij was 63 jaar. Wilson had voor "A place in the sun" een prijs gekregen. Andere films waarvoor hij het scenario schreef, waren "Five Fingers", "The bridge over the river Kwai" en "The sandpiper". LEIDEN - In het LAK-theater be stond gistermiddag de mogelijk heid om kennis te maken met het LAK-Kindertoneel. Ditmaal werd door de toneelgroep "ME- NES" het stuk "Jonge, jonge wat een meid" opgevoerd, dat be stemd is voor kinderen tussen 9 en 12 jaar en gesitueerd is in een schoolklas. Tien spelers en speel ster geven door middel van een sterk wisselend rollenpatroon de gedachtenwereld van het kind van die leeftijd weer. Daarmee wil de groep, die geregis seerd werd door Mathieu Buttschmidt aangeven dat niet' zomaar een paar kinderen cen traal staan, maar de hebbelijk- en onhebbelijkheden, de frustraties, de interessen en de vooroordelen van die leeftijdscategorie. Er zijn verschillende spelsituaties geko zen, van waar men appeleert aan het reactiepatroon van de over wegend zeer jeugdige toeschou wers. Een scène met een cavia (waarin Frans van de Broek d'Obrenan, Pirn Brocades en Mimi van Geloven zeer overtui gend het verschil tussen jongens- en meisjes-spelletjes aangeven) en het bouwen van een hut (met vooral Annemieke van Doeland als een "jongensgek" en Broca des als hutlebouwer) moeten bij de kinderen reacties losmaken. Er moet identificatie met de ei gen spel- en leefsituatie ontstaan. Dat gebeurde gistermiddag dan ook constant. De op- en aanmer kingen waren niet van de lucht. De juffrouw (Vera Simon-Tho mas) moest het nodige aanhoren, toen ze samen met haar vrienje (Bob van Ooyen) voordeed, wat ze vroeger in het bos hadden ge daan. En Hanneke van Zoonen had het zwaar te verduren op ogenblikken waarop ze aan een volledig uitverkocht LAK-thea ter trachtte uit te leggen, hoe fijn het is om met jezelf te spelen. Daarnaast waren Jan Zoet en Bob van Ooyen intensief bezig met een "vliegeniersspelletje" dat een puberaal-erotische (zie foto) uitloop had. Op zondagmiddag 7 mei, heeft weer in het LAK-thcater een voorstel ling van "Jonge, jonge wat een meid" plaats. Scholen en buurthuizen kunnen het kin dertheaterstuk boeken bij Vera Simon-Thomas (071-120096). De kracht van dit kindertheater is ongetwijfeld, dat men feilloos de terminologie van negen-jarigen weet te hanteren. Het zingen is vals, erg slecht en beslist overbo dig. BERT KOEKEBAKKER Leidse bioscopen LIDO 1: "L'Animal", da. 2.30,7.00 en 9.15 LI DO 2: "The Car"da 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jaar. LIDO 3: "La Dentellière", da 7 00en 9 15 uur, 16 jaar. Kindermatinee: "Dereddertjes",da. 2.30 TRIANON: "Dr. Vlimmen", da. 2.30.7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jaar. REX; "Spelletjes onder de gordel", da. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jaar. Kindermatinee: "De fluit met de zes smurfen", da. 2.30 uur, al. Nachtvoorstelling: "De poel der wel lust", vr. en za. 11.30 uur, 18 jaar. Alphense bioscopen Euro 1: "De mantel der liefde", da. 1.30, 6.30, 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, za. ook 12.15 uur, 16 jaar. JÓudT lieuius 10 april 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: -Z.K.H. prins F rede- rik der Nederlanden (tweede zoon van koning Willem 1, 1797-1881. Red.) heeft een be zoek gebracht aan de konin klijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. van Kempen en Zonen te Voorschoten. Dit be zoek gold opzettelijk de bezich tiging der belangrijke verza meling van zilverwerken, die door de eigenaars dier fabriek naar de wereldtentoonstelling te Parijs zullen worden gezon den. Z. K. H. nam met groote nauwkeurigheid kennis van ieder voorwerp dezer rijke col lectie en drukte herhaaldelijk zijne tevredenheid uit over de vorderingen, in de laatste jaren in dezen tak van industrie ge maakt. In dit bezoek heeft de Prins een nieuw bewijs gegeven van zijne gewaardeerde be langstelling in den bloei der Ne derlandsche kunstindustrie. De inzending der heeren Van Kempen zal te Parijs een ruimte innemen van 17 bij 5 metfr. Er zijn zoowel zeer kostbare ar tistieke stukken als de meest courante handelsartikelen. Vijftig jaar geleden: -Uit Washington wordt gemeld, dat de invoer van verdoovende middelen in de Vereenigde Sta ten toeneemt. Daarom hebben de Ver. Staten met Engeland, Frankrijk en Duitsland een overeenkomst gesloten tot het uitwisselen van inlichtingen over het vervoer van verdoov ende middelen. Voor-ts wordt naar middelen gezocht om het m isbruik van opium en cocaine uit te roeien en wetteen te doen aannemen om de fabricatie dier middelen te beperken tot de hoeveelheidnoodig voor medi cinale doeleinden. -In het Tiroolsche stadje Lut- tach is het tot stormachtige tooneelen gekomen in een schoolklasse, waar de kinderen verklaarden geen Italiaansch te willen leeren, doch hun moeder taal. Het kwam zoover, dat een onderwijzeres de vlucht moest nemen. Tevens werden in den nacht op beide kazernes van het stadje Tiroolsche vlaggen ge- heschen. Er zijn dertig arresta ties verricht. 2: "Dr. Vlimmen", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jaar. Nachtvoorstelling: "The Canterbury Tales", za. 12.15 uur, 16 jaar. EURO 3: "Starwars", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, al. Nachtvoorstelling: "Mr M^jestyk", za. 12.15 uur, 12 jaar. EURO 4: "The Gauntlet", da. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, za. en woe. geen middag voorstelling, zo. 4.45, 7.15, 9.45 uur, 16 Kindermatinee: "De reddertjes", za., zo. 2.15 1 nog Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen iliaconessenhu M idd ag bezoek u u r 13.45-14.30 Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekenhuis: e Klasse: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 Vonnr^mafdeling: dag. van 1115- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur Laatste kwartier van middag- en avond bezoek ba by show. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 2e Klasse: Volwassenen dagelijks van 11.15-12.00 uur en van 14 00-14.45 uur en van 18.30-19 80 uur Kraamafdeling: dag. van 11.15-12 00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor baandag t/m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag 14 45-15.00 uur. Bezoek aan emstipr patiënten:wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling- Elke dag 14 15-15.00 uur 18.30-19 00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: leen 2e klas 11 11.30; U 3a 14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13 30 Geluidshinder Schiphol phol (020-175000, onpêr pe su46Boov\ poor! f e>-e.£u\j' NI£rT£ö£\l ne&ocw AAM.' J

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23