LAGENDIJK:ZIEK VAN NEGATIEVE GEDOE Verschoor mist, Noord wijk wint Katwijk valt terug: 1-2 Dit kan titel kosten RCL ondanks zege niet overtuigend KOZAKKEN BOYS OP ZIJSPOOR TerLeede klopt ZOB itsmmk Waarschuwingen voor winnend Rijnsburgse Boys 99 Weer zege Lisser Boys RIJNSB. BOYS-LDWS MAANDAG 10 APRIL 1978 LEIDERDORP - De in een 2-1 overwinning voor de Leiderdorpers geëindigde ontmoeting tussen RCL en Zwaluwen paste nauwelijks in het competitiebeeld dat de formatie van trainer Hu- guenin dit seizoen heeft op gebouwd, maar veeleer in dat van het vorige seizoen. Toen immers grossierde de Hugunin-équipe in over winningen, die veelal tot stand kwamen in wed strijden waarin men nauw elijks sterker was dan de te genstander. Dit seizoen leek het allemaal heel anders te lopen. Na een uitstekende seizoenstart, met als hoogte punt een veel te laag uitge vallen 3-1 zege op lands kampioen IJsselmeervogels, ging het opeens erg snel be rgafwaarts met de rood-wit- ten. Veel wedstrijden gingen verloren terwijl RCL geensz ins de mindere was van de zegevierende tegenstander. De strijd van zaterdag tegen Zwaluwen echter deed weer zeer sterk denken aan het vo rige seizoen. Ook nu kwam RCL met een, zij het be nauwde overwinning over de eindstreep hoewel de ploeg niet superieur was ge weest aan de mannen uit Vlaardingen. De Leider dorpers mochten dan wel de meeste kansen hebben ge had, maar de wijze waarop die om zeep werden gehol pen en het gebrek aan zelf vertrouwen waarmee RCL rondliep, ontnamen elke overtuiging aan het Leider- dorpse optreden. Aan die overtuiging ontbreekt het bij RCL trouwens al en kele maanden. Vandaar de vreugde in het rood witte kamp na afloop van deze zwaarbevochten zege op het in hevige degradatienood verkerende Zwaluwen. Eindelijk was de zoete smaak van een overwinning weer eens geproefd. Twee punten die trouwens hard nodig waren, want door de reeks van nederlagen en ge lijke spelen was de ex-kop loper angstvallig dicht in de buurt gekomen van de on derste regionen. RCL had van trainer Huguenm de opdracht mee gekregen om de Vlaardingers van meet af aan onder zware druk te zetten, hetgeen ech ter volkomen mislukte. Doordat de Leiderdorpers te slordig hun aanvalspatro- nen opzetten kon het in de eerste helft goed verdedi gende Zwaluwen soms ge vaarlijk uitbreken. Bij een van die aanvallen moest Bram Brandt zeer ver uit zijn doel komen om te voor komen dat Zwaluwen aan voerder Jos Buitelaar (uit de wedstrijd gespeeld door Hans Braat) gevaarlijk zou worden. Even later moest Koos Haneveld zijn doelman zelfs assistentie verlenen bij een lastige inzet van Leen Pijpers, die overigens knap aan banden werd gelegd door het jeugdige talent Cees Ruis. Het enige dat RCL er in de er barmelijke slechte eerste helft tegenover had weten te zetten was een zwakke inzet van de hard zwoegende Be nnie Heemskerk en een ge miste schietkans van Dick Witteman. De tweede rondgang, van een beter gehalte dan de eerste, omdat beide ploegen weigerden genoegen, te ne men met een gelijkspel, was nog maar tien minuten oud toen de bal al achter de Vlaardingse doelman Ab Nijgh lag. De voor Daaf Brandt (uit de ploeg gelaten omdat hij zich de laatste we ken wat onzeker voelt) op de voorstopperplaats opere rende Cees Ruis dirigeerde de bal met een lange pass richting Zwaluwen doel. Via een Vlaardinger kwam de bal voor de voeten van Wal- lie van Haver, wiens ver woestende uithaal 1-0 bete kende. Bijna onmiddellijk hierna was het alweer gelijk. De vrijgelaten Henk Nentjes verschalkte uit een vrije trap met het hoofd Bram Brandt, 1-1. Toch kwam het team van aanvoerder Leo Holl (hoogstwaarschijnlijk bezig aan zijn laatste jaar als actief voetballer) opnieuw aan de leiding. Halverweg de tweede speelhelft schakelde Johan van Duin met een lis tig passje Wilbert Witteman in, die van dichtbij voor 2-1 zorgde. Zwaluwen miste vervolgens de kracht en het inzicht om nog voor een slo- toffensief te zorgen. De enige maal dat Zwaluwen echt ge vaarlijk werd na de pauze, was toen Leen Pijpers een vrije trap met veel effect langs de Leiderdorpse muur liet draaien. Met veel moeite wist Bram Brandt een niet geheel onrechtvaardige pun- tenindeling te voorkomen. JAAP VISSER SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Voor het eerst in zijn trainerscarrière viel Arie La gendijk uit zijn rol. Sinds hij oefenmeester werd van Quick Boys, bleef de oud UVS-midden- velder weigeren commentaar te leveren op de systemen van een tegenstander, hoe negatief die soms ook waren. Zaterdag was het zelfs hem te bont geworden. Na het povere treffen bij Zwart Wit '28, op het Rotterdamse sportpark De Vaan, schoot hij fel uit zijn slof: „Ik word er ziek van. Als je toch zo moet gaan voetbal len, dan kun je je afvragen waar je mee bezig bent. Dit is afdelings voetbal en ik denk dat ze in de afdeling nog nijdig zouden wor den om de vergelijking". De irritatie was begrijpelijk. Zwart Wit had zich in het treffen met Quick Boys uiterst negatief op gesteld. Met acht, vaak negen en soms zelfs alle tien veldspelers voor de eigen 'pot' was getracht de tegenstander het scoren te beletten. Een opzet die uitstekend was ge lukt, want het bleef 0-0, maar die wel ten koste ging van het plezier van iedereen die bij het duel be trokken was geweest. Het excuus uit de Zwart Wit-hoek was sim pel. "Wat moesten we dan?", vroeg doelman Wim Schouten naderhand. "We zijn in degrada tiegevaar en Quick Boys is toch één van de sterkere ploegen uit onze afdeling; met veel kracht en een sterk middenveld. We kon den toch niet anders?" Een verklaring waar Lagendijk nog wel vrede mee kon hebben. "Van deze ploeg kan ik het nog wel be grijpen, die verkeert in urgent gevaar. Maar er zijn er inmiddels al zoveel die zo spelen en als je daarmee vier, vijf weken achter een geconfronteerd wordt, komt er een moment waarop je het zat bent. Vooral als je dan ook nog punten laat liggen, omdat je zelf niet snel kunt scoren". Lagendijk beseft dat dat het zwakke punt is van zijn team. De overmacht op alle fronten kan riiet snel genoeg worden uitge drukt in treffers, waardoor het geloof in eigen kunnen wegebt bij Quick Boys en de opponent de kans krijgt te „groeien". Zodanig zelfs dat de tegenstander in de slotfase, waarin de Katwijkers het meeste risico nemen om toch maar aan die verlossende treffer te komen, vaak nog de beste kan sen op de zege krijgt. Zo ging het eerder al tegen Spijke- nisse, zo ging het ook zaterdag in Rotterdam. Via spits Lobman, die om Joep den Hollander heen was getrokken, had Zwart Wit luttele seconden voor tijd nog bijna de winst voor zich opgeëist. Dat onrecht bleef uit (Lobman mikte in het zijnet), maar het was wél typerend dat het weer zo ver kon komen. Vooral omdat Quick Boys in de aanvangsfase (opnieuw) de kans had gehad het systeem van trainer Piet van Miert zinloos te maken. Kuyt had toen echter op de lat gekopt, Zwart Wit-ausput- zer Van Berkum had Mouter van scoren afgehouden en spits Cees Wander had Arie Haasnoot het schieten belet. Ook dat laatste kon in alle opzich ten typerend worden genoemd. Zoals Haasnoot niet week van de zijde van Wander bij de spaar zame Rotterdamse aanvallen, zo leek Wander voortdurend gearmd te wandelen met Haas noot wanneer de voorstopper op avontuur ging. Als verdediger van origine was dat Cees Wander wel toevertrouwd, de reden waarom hij naar de voorlijn was gehaald, bleef in ieder geval za terdag onduidelijk. De vroegere ausputzer zou voorin best waarde kunnen hebben, als hij daar zijn forse gestalte zou kunnen rom melen met veel mensen om zich heen. Nu Zwart Wit in het 8-2 sys teem met lange trappen moest werken, kwam hij snelheid tekort en fungeerde hij meer als verde diger in de aanval. Bij de opbouw had Quick Boys het daar nogal eens moeilijk mee; desondanks kreeg de Katwijkse formatie ook in de tweede helft de beste kans. Via Teun van der Plas, die de bal op aangeven van Mouter wél goed meenaam naar een vrije positie, maar die vervol gens nog op doelman Schouten tikte. Daardoor kon Zwart Wit (dat via afstandsknallen van Ca- mijn en Viergever incidenteel van zich had doen spreken) de povere pot via Lobman nog bijna beslissen. Lagendijk: „Alles heb je in de hand, behalve het afronden en dan ga je nog bijna de pottenbak in ook te gen zo'n negatieve ploeg. En je komt dat negatieve steeds vaker tegen. Het wordt langzamerhand typerend voor het zater dagvoetbal". PAUL DE TOMBE NOORDWIJK - Die 74ste minuut van de confrontatie Noordwijk-Kozakken Boys zal de Werkendamse links back Piet Verschoor zich tot in lengten van dagen blijven herinneren als "het ogenblik waarop hij dé misser van zijn voetbalcarrière maakte...". Op dat moment namelijk - Noord- wijk had toen een 1-0 voorsprong - kreeg Verschoor na een fout van Jaap van Kesteren plots dé kans om zijn ploeg naast de thuisclub te laveren. Terwijl goalie Ab v. d. Niet machteloos toe moest zien, hoe Verschoor het vonnis zou voltrekken, slaagde die laatste er, op een halve meter van het doel, toch nog in om de bal naast de paal te mikken... Arme Piet Verschoor. Uitgerekend hij, die voor rust ook al in kans rijke positie finaal over een voor zet van rechterspits Jan van Vuu- ren had gemaaid, beschikte met die misser, behalve over winst of verlies van deze eersteklas- seontmoeting - (Noordwijk won uiteindelijk met 2-0) - nóg meer over het competitielot van zijn equipe. Ongewild zette Verschoor zijn team op een zijspoor, daar waar Noordwijk met de 2-0 nog juist op de al door IJsselmeervogels en Quick Boys bemande trein op weg naar de titel kon stappen. Noord wij k-coach John Eelman be sefte dat na afloop terdege: "Het was moeilijker om die bal er naast te schoppen dan hem in het doel te laten verdwijnen. Mede door die misser blijven wij nu meetel len". Zijn collega Ton de Hoop aanvullenc "Een terechte ne derlaag, omdat we het zelfs pres teerden om van een halve meter afstand nog te missen. Maar waarom zou ik treuren. Alleen al vanwege het feit, dat mijn ploeg per wedstrijd beter gaat voetbal len, ben ik tevreden...". Die laatste woorden waren beslist niet overdreven. Integendeel. Waar de Werkendamse formatie, gesteund als die toen werd door de "knallende aanmoedigingen" van het thuisfront, de eerdere confrontatie in dit seizoen deva lueerde tot een ordinaire schoppartij, daar bleek de Ton de Hoop-brigade zaterdagmiddag, nu het overgrote deel van de Boys-supporters compleet met het vuurwerk veilig achter de Merwededijk was gebleven, best tot redelijk voetbal in staat. Met name voor rust en in het eerste deel van de tweede helft bleek dat. In die periode wist het con sequent 4-4-2 spelenden Kozak ken Boys de aanvallen regelma tig met een niet te onderschatten dosis venijn te injecteren. Vooral de snelle Jan van Vuuren zorgde regelmatig voor paniek in de Noordwijk-gelederen. Zoals na 18 minuten bijvoorbeeld, toen hij, na Van Kesteren te hebben omspeeld, een loepzuivere voor zet van zijn voet liet vertrekken, die door zowel Piet Verschoor als Bas en Gerrie Klop werd gemist. Bas Klop zou dat later in die eerste helft nog eens doen, toen Van Vuuren hem opnieuw in ideale scoringspositie had gema noeuvreerd. Onder die omstandigheden was het bepaald niet verwonderlijk, dat Het eerste doelpunt van Noordwijk in beeld. Sjoerd Boot tweede van links nog juist zichtbaar) gaat een corner van Van Dijk inkoppen. De op de lijn staande Kozakken Boys-spelers Bas Klop 12) en Hans v.d. Stelt (4) staan machteloos. de blonde rechterspits in de tweede helft diep wegzakte, ze ker toen Dick Dame en (nog eens) Bas Klop uit kansrijke positie hadden gefaald. Het speelde Noordwijk, dat daar voor niet verder was gekomen dan een misser van Suttorp na een voorzet van Karstens, een hard schot van Ruud Bröring en een kopbal tegen de onderkant van de lat (van Boot), geducht in de kaart. Die ploeg raakte twintig minuten voortijd plotseling bezield van de winstgedachte. Met een venijnige inzet, die door Van den Heuvel van de lijn werd gehaald zette Sjoerd Boot de fanatieke jacht op de openingstreffer in. Die laatste speler, Bröring, Suttorp en Westgeest joegen als bezete nen op iedere bal en dwongen Kozakken Boys daarmee een voudig tot balverlies. Na 68 minuten had die energiev- retende strijdwijze succes. Toen bracht Hans Westgeest libero Hans v. d. Heuvel in paniek en schopte die laatste in een despe rate reddingspoging het speel tuig corner. De hoekschop van de hard werkende John van Dijk werd door Sjoerd Boot onberispelijk ingekopt: 1-0. Kozakken Boys leek daarmee op de knieën. Een kopbal van Jaap van Kesteren, die het houtwerk trof, leek het bewijs voor die stelling te leve ren. Het was echter maar schijn, want Ab v. d. Niet werd kort hierop door Philip de Haan tot een imponerende redding ge dwongen. Pas nadat Verschoor "dé misser van zijn carrière" had geproduceerd was Kozakken Boys definitief verslagen. Rob Suttorp kon dat met een tweede treffer benadrukken... GERARD VAN PUTTEN KATWIJK - De wederopstanding van Katwijk, waarvan verleden week sprake leek na een 4-0 zege op ZOB, is maar van korte duur geweest. De stelling van oefen- meester Frans van der Zeeuw dat Katwijk, nu de competitiebelan- gen verdwenen zijn, het seizoen frank en vrij -zouden uitspelen, lijkt niet op te gaan. Dat althans kon geconcludeerd worden na de zoutloze thuiswedstrijd tegen IJmuiden, dat even als Katwijk geen belangen meer kent. Toch speelden de IJmuidenaren heel wat samenhangender en over tuigender dan hun opponenten. Derhalve was de 1-2 uitslag ge heel terecht. Ook de injectie die Katwijk verle den week kreeg door de terug keer van onder andere Arnold Hennie de Klerk haalt recordaantal toeschouwers uit r 99 RIJNSBURG - Een ver diende 3-0 overwin ning van Rijnsburgse Boys op het Goudse Jodan Boys en toch na afloop geen al te vro lijke gezichten bij de Rijnsburgers. RBB's trainer Atte Bouma legde het allemaal uit: "We begonnen al zon der de geschorste Piet Haasnoot (6 wed strijden), dan loopt Ge- rrit Ouwersloot ook nog kans op een schorsing, omdat hij na afloop van de vorige week tegen Lyra gespeelde wed strijd "iemand" ge schopt zou hebben en na de waarschuwingen, die Wil Groenendijk en Nico Zwaan nu van de scheidsrechter hebben gekregen zie ik het somber in. Ik raak op deze manier door mijn selectiespelers heen. Dit zou ons wel eens het kampioenschap kun nen kosten". Meest opvallende man was zaterdag inderdaad scheidsrechter V. An- del, die niet alleen de twee Rijnsburgers in "zijn boekje" schreef, maar dat ook deed met de Goudenaars Peter van Wijk en aanvoerder Theo Stekelenburg. Het was dan ook de wat al te strakke leiding, die er voor zorgde dat met name de tweede helft het spelpeil tot een be denkelijk niveau af zakte en dat Atte Bouma in de rust zijn spelers de opdracht gaf het rustiger aan te doen. Voordien was de zeker niet harde wedstrijd het aanzien meer dan waard geweest. De Rijnsburgers gingen fel van start en de eerste de beste aanval was dan ook al bijna raak toen ern kopbal van Gé Per- fors nog maar net door doelman Roodenberg gestopt kon worden. Niet veel later was het echter wel raak toen uit een afgeslagen hoek schop de bal in het bezit kwam van de met zijn rug naar het doel staande Jac. den Heijer, die met een schitterend "hakballetje" voor 1-0 wist te zorgen. Daarna bleef Rijnsburgse Boys in het offensief en werden de Goudenaars voortdurend in de ver dediging terug gedron gen. Dit leverde na een half uur de tweede Rijnsburgse treffer op, toen Hennie de Klerk na een vrije trap van Cor Vreugdenhil even buiten het straf schopgebied de bal keihard door de "muur" en langs rood enberg knalde (2-0). Na de pauze konden de ruim 1200 toeschou wers (een record aantal) nog eenmaal juichen, toen Anne Ouwersloot via een penalty, die was toegekend omdat Rob Vuijk de bal voor het hoofd van Henk van der Zwan had weggesla gen, in blessuretijd de eindstand op 3-0 wist te bepalen. Het was een ruime, maar duur be taalde zege. WALTER VAN DER ES SASSENHEIM - Ter Leede is za terdag weer twee punten rijker geworden. Tegen het uit de Beemster afkomstige ZOB be haalde de formatie van trainer Turkenburg een verdiende 2-0 overwinning. ZOB, vorige week nog met 0-4 afgestraft door Kat wijk, startte zeer behoudend. Ter Leede daarentegen had zeer of fensieve bedoelingen; linksback Nico Vonk was buiten de ploeg gelaten en op zijn plaats speelde nu de normaal in de voorhoede uitkomende Michiel Krop, ter wijl Nanne Sluymer de driemans-aanval completeerde. Deze aanvallende taktiek had tot gevolg dat er vanaf het begin een veldoverwicht voor Ter Leede ontstond. Toch kwamen er in de eerste helft nauwelijks echt uit gespeelde kansen. Alleen lin kerspits Benno Kooy liet twee •mogelijkheden onbenut. Eerst in de 25ste minuut toen hij een voorzet van Michiel Krop ra kelings overkopte en vijf minu ten later punterde hij de bal net naast het doel van doelman Dor reboom. ZOB stelde daar maar bitter weining tegenover; de drie middenvelders waren slechts zelden in de buurt van het straf schopgebied van Ter Leede te vinden. In het begin van de tweede helft liet er Leede zijn te genstander komen om zelf met snelle counters terug te slaan en in de twaalfde minuut nam Ter Leede dan eindelijk de verdiende voorsprong. Een voorzet van de naar links uit geweken Jan van Harskamp werd door Benno Kooy half doorgekopt naar Piet van der Plas die met een droge knal 1-0 liet aantekenen. In de 22ste mi nuut was de veelvuldig opko mende voorstopper Jan Schoen dicht bij een tweede treffer. Uit een corner van Nanne Sluymer kopte Schoen de bal net langs de verkeerde kant van de paal. Acht minuten voor tijd besliste Nanne Sluymer het duel door bij een snelle uitval goed door te gaan: 2-0. De gevaarlijkste actie van ZOB moest nog van de voet van een Ter Leede verdediger komen. De Sassenheimse invaller Nico Vonk leverde vijf minuten voor tijd een "verrassende" boogbal af op zijn eigen doelman Wim van Harskampt, die de bal maar ra kelings over zijn doel zag gaan. DINK BINNENDIJK Boers had zijn uitwerking tegen IJmuiden verloren. Plichtmatig liepen de Katwijkers over het veld en met wat meer geluk had IJmuiden dit voor rust al ruim schoots kunnen uitbuiten. Bin nen de eerste tien minuten be hoedde tot tweemaal toe de paal Katwijk voor een achterstand. Eerst klopte linksbuiten Martens op de paal, buiten bereik van Ka- sius, en vlak daarop mocht Kat wijk zich in de handen knijpen toen de lange IJmuiden-spel- verdediger Jaap Heerinkx zijn vrije trap eveneens op de paal zag belanden. Toch zou Katwijk te gen de veldhouding in een voor sprong nemen. De buitenspelval, die de IJmuidenaren bij de spaarzame Katwijk-aanvallen succesvol hanteerde, had door verkeerd gebruik geen effect waardoor Willem Guyt II plotse ling een vrij veld voor zich kreeg. Op knappe en beheerste wijze wist Guyt II het net te vinden: 1-0. Na rust zou Katwijk bij vla gen wat opleven. Jan van Dijk miste een mooie scoringskans door van dichtbij in het zijnet te knallen. Daarna scoorde Kresse al gauw 1-1 en halverwege de tweede helft gelukte het de tech nicus Heerinkx zijn ploeg op voorsprong te koppen. Een lauw Katwijk slot-offensief richtte daarna niets meer uit. HERBERT POLANE VLAARDINGEN - In de derde klasse blijft Lisser Boys, nog met 3 wed strijden voor de boeg volop meedoen in de strijd om de tweede plaats. De Lissenaren behaalden een ruime zege (1-3) op het in degradatienood verkerende HVO, maar aangezien ook Voorne een overwinning be haalde blijft de voor promotie naar de tweede klasse belangrijke tweede plaats gedeeld door beide ploegen In het treffen met het Vlaardingse HVO hebben de Lissenaren zich vooral in de eerste helft van hun beste kant laten zien. Al na vijf minuten wist Ed Langereis na een combinatie met Ben Barten de stand op 0-1 te brengen. Een kwartier later legde de scharrelende Gerard Nijkamp de bal op het hoofd van Ed Langereis, die voor de tweede maal scoorde (0-2). De Vlaardingers kwamen 10 minuten voortijd nog terug tot 1-2 via Gert de Goede, maar vlak daarop maakte Ben Barten aan alle Vlaar dingse illusies een eind door na een lange solo de eindstand op 1-3 te brengen. WALTER VAN DER ES ADVERTENTIE LFC ZILVER MOLEN DINSDAGAVOND AANVANG 20.00 UUR TERREIN BOSHUIZERKADE.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17