Winnen is het enige dat telt" Miljoenste entree bij lid maakt weifelende de jubilerende KNVB Feyenoord: doodmoe Connors na zege op Ramirez SPARTA NA RUST TE GEMAKZUCHTIG Godefroot na tien jaar 'terug' x X Wereldrecord Andrea Pollak PAGINA 14 MAANDAG 10 APRIL 1978 ROTTERDAM - Zo gespannen als Jimmy Connors in de finalepartij (7-5,7-5 in zijn voordeel) van het Rotterdamse WCT-tennistoernooi de Mexicaan Raul Ramirez tegemoet was getreden, zo ontspannen vierde hij na afloop van die sprankelende botsing zijn toernooi-overwinning. Zonder omhaal legde hij, aan een ieder, die het maar horen wilde, het geheim van zijn succes uit; typeerde hij zijn karakter met dat ene zinnetje: "Ik ben alleen dan tevreden, als ik gewonnen heb. Dat is voor mij nu eenmaal het enige dat telt." Vooral dat karakter heeft gisteren de doorslag gegeven, want waar het op puur tennis aankwam, bleek Ramirez over een nóg ruimer arsenaal vernuft te be schikken. Met name in de tweede game van de tweede set werd voor die stelling het bewijs gele verd. Toen trok Ramirez alle re gisters van zijn zo uitgebreide slagenrepertoire wijd open en dwong hij met loepzuiver ge plaatste lob's, dodelijke drop shots, briljante topspin-fore- handspassings en geraffineerd geslicede backhands "Jumbo" in een door die laatste bepaald niet geappricieerde defensieve rol. Met speels gemak wist Ramirez in die periode de knalharde ser vice van de Amerikaan glim lachend te ontkrachten. Connors moest werkelijk al zijn energie aanspreken om zich Ramirez van het lijf te houden. Nog meer dan daarvoor het geval was geweest werd elke slag met een diep uit het lichaam komende gekreun begeleid en aldus weerhield hg Ramirez negenmaal in die acht tien minuten game van een ser- vicedoorbraak. Sterker nog: hij zou zelfs het voor hem zo spreekwoordelijke laatste woord voor zich opeisen en trok die, naar later zou blijken zo belang rijke game naar zich toe. Connors later. 'Die game kon ik niet laten schieten, eenvoudig omdat ik Ramirez wilde ont moedigen door juist die te win nen. Ik won en prompt sloeg hij daarna een dubbele fout'. Wat waar was, want Ramirez ('ik kreeg een behoorlijke mentale opdoffer, omdat ik uitgerekend die game toch nog verloor') ver speelde prompt zijn eigen ser vice, terwijl Connors vervolgens zij het met moeite, wel zijn ser vice in de vierde game wist te be houden: 4-0. Terwijl 'heel AHOY' Ramirez op dat moment als verslagen be schouwde, wist de Mexicaan op nieuw de veerkracht op te bren gen om vanuit een netelige posi tie opmerkelijk vlot terug te ko men. Opnieuw, want nadat Ra mirez de partij bepaald niet be moedigend was begonnen - bin nen een kwartier moest hij in de eerste set al tegen een 4-0 score optornen, had hij ook toen op vrij soepele wijze die schier onover- komenlijke achterstand met soms geniaal spel weten te over bruggen en zplfs de leiding over weten te nemen: 5-4. Maar ook in die fase had Connors, gecon centreerd serverend en vol lerend, zichzelf in veiligheid we ten te brengen op het moment dat de nood voor hem hoogst was. Hij slaagde er daarna zelfs in om Ra mirez een mentale tik (Ramirez: 'daardoor ging ik ineens slechter spelen) toe te dienen door de eerste set met 7-5 nog naar zich toe te halen. Een film, die in de tweede set andermaal zou wor den afgedraaid. Ramirez kwam met een 4-0 achterstand met sub tiel spel terug, doorbrak vervol gens, na zijn eigen service te heb ben behouden, de opslag van Connors ('af en toe liet Ramirez me als een konijn over het court rennen') en vond daarna moeite loos - met als apotheose eën schitterend geslagen ace - door hem zo zeer begeerde 4-3. Juist die score inspireerde Connors echter een nóg grotere kracht sexplosie. Zichbaar pepte hij zichzelf op, perste er vervolgens een onwaarschijnlijk hoog tempo uit en vergrootte keihard vol lerend en serverend de marge tot 5-3. De Amerikaan liet vervol gens, bewust, Ramirez zijn eigen service winnen, een nogal ge makzuchtige houding, die hem waarschijnlijk zal zijn ingegeven door het al te grote vertrouwen, dat hij in zijn eigen opslag had. ROTTERDAM - De kans op een zesde wereldtennistoernooi in Rotterdam lijkt vrij groot, al ondervindt de Rotterdamse or ganisatie vrij veel concurrentie van andere Europese steden, die een dergelijk evenement binnen hun stadsmuren willen hebben. Lamar Hunt, de directeur van de WCT-organisatie, vertelde dat in principe Rotterdam voor het volgend jaar weer op het programma staat. Met Milaan en Monte Carlo behoort Ahoy tot de drie Europese WCT-toernooien. Ook de data blijven in principe onveranderd: eerst Milaan, daarna Rotterdam en tenslotte Monte Carlo. Het prijzengeld voor 1979 blijft onveranderd, 175.000 dollar. De organisatie van het Ahoy-sportpaleis kreeg van diverse spelers, onder wie Connors en Borg, reeds de mondelinge toe zegging, dat zij volgend jaar weer van de partij zullen zijn. Alleen wat de sponsorende bank betreft weet men nog niet exact waar men aan toe is. Jimmy Connors neemt7ia zijn overwinning in de finale, de huldiging van het Rotterdamse publiek in ontvangst. Uitgerekend dat geduchte wapen liet Connors, die zaterdagavond Vitas Gerulaites met 4-6, 6-4 én 6 4 had geëlimineerd, in de daar opvolgende game in de steek. Met een briljante lob misleidde Ramirez (hij had Nastase met 7-5 en 6-3 uitgeschakeld) Connors, die tot overmaat van ramp de Mexicaanse topspinspecialist nog te hulp kwam door een smash onbeheerst uit te slaan: 5-5. Toen echter bleek eens te meer, dat Connors de ideale combinatie van klasse en karakter in zich heeft verenigd. Hij joeg Ramirez op, retourneerde de service van die speler met - zo op het oog - ontroerende eenvoud en vol leerde in die belangrijke game dermate trefzeker, dat Ramirez toen al moet hebben beseft, dat de partij definitief voor hem ver loren was. Plots was de precisie, die zijn spel voordien zo ken merkte verdwenen en moest hij mismoedig Connors ('het is vrijwel zeker, dat ik volgend jaar opnieuw naar Rotterdam kom') een doorbraak van zijn opslag toestaan. Connors later 'Ik heb toen hard voor de partij moeten vechten. Het was immers een kri tiek moment. Als de z toen hadden bevangen, had ik het verder wel kunnen vergeten'. Nu dat niet gebeurde kon Jimmy Connors zonder moeite het laatste obstakel op weg naar de 30000 dollar overwinnen en mid dels behoud van zijn service de allesbeslissende game - én daar mee de tweede set met 7-5 - in zijn .voordeel beslissen. Voor de bij de prijsuitreiking in ruime mate in de hulde delende Raul Ramirez - zijn tweede prijs was goed voor 15000 dollar - werd de 'bittere smaak' van zijn enkel spel-nederlaag later op de mid dag enigszins verzoet. Samen met zijn dubbelpartner Fred NcNaire bleef hij in de finale van het dubbelspel op eenvoudige manier met 2-6 en 3-6 over Bob Lutz en Stan Smith de baas. Ra mirez niettemin: "Er heeft voor mij tegen Connors duidelijk meer ingezeten, zeker omdat ik zoveel break-points wist te forceren. Maar steeds verknalde ik het zelf weer. Daarom won niet ik, maar Connors en zit ik nu opgescheept met de bloemen van de dub belspelfinale. En die stinken nog ook..." GERARD VAN PUTTEN Terwijl KNVB-bons Jacques Ho- gewoning wat meewarig toekijkt probeert vader Kruisiuga het mil joenste lid het podium 'op te pra ten'. Arjen had weing trek. DEN HAAG - De blonde dreumes Aijen Kruisinga, in voetbaltenue met een oranje shirt waarop de Nederlandse leeuw en 1 miljoen stond vermeld, maakte in pani sche angst zijn entree in de KNVB-gelederen. Geheel van zijn stuk gebracht door de over donderende klanken van de drumfanfare "Duindorp'' was hij er niet toe te bewegen -alle lieve woordjes ten spijt- het podium op te gaan om als eerste miljoen ste te worden gehuldigd. Pas na dat de overige twee in het licht van de schijnwerpers waren ge plaatst, trok ook Arjen de stoute schoenen aan en voegde zich, in gezelschap van zijn ouders, die nog een tweeling (jongen en meisje) van drie hebben, bij de huldigende voorzitters (Meule- man, Hogewoning en Van Marle), die tevoren in meer serieuze stijl hun woordjes hadden gezegd. Daarbij was gewezen op de grote plaats, die de voetbalsport in ons iand inneemt, hetgeen door de heer Van Marle onder meer met de volgende getallen werd ge staafd; jaarlijks trekt het ama teurvoetbal meer dan twaalf miljoen toeschouwers; de KNVB is met zijn miljoen leden relatief de grootste voetbalbond ter we reld; elf procent van het aantal voetbalelftallen in de wereld neemt deel aan de Nederlandse competities. De KNVB alleen al heeft 20.000 bestuurs- en com missieleden en de 6000 voetbal clubs in Nederland hebben week-in-week-uit de be schikking over 130.000 be stuursleden en jeugdleiders. Deze 150.000 Nederlanders, die leiding geven aan het totale Ne derlandse voetbal, doen dit als hobby, zonder enig geldelijk voordeel. Naast de vele waardering, welke staatssecretaris Wallis de Vries daarna uitsprak voor het werk van de KNVB, plaatste hij één kanttekening: "Gaat het voetbal in Nederland niet te veel de ove rige takken van sport overheer sen?" De staatssecretaris pleitte daarom voor een zo gevarieerd mogelijk sportpakket. Voetballers mogen elkaar dan weleens te fors aanpakken, de drei ging van de tribune begint zo lang zamerhand Zuidamcrikaanse vormen aan te nemen. Tijdens de wedstrijd FC Den Haag-Ajax verwijdert scheids rechter Van Ettekoven een baksteen van het veld. Onverlaten hadden deze naa r de spelers gemikt. Martin Jol snapt zo te zien ook niets van dit EREDIVISIE PSV-FC Twente 3-1 (2-1). 19. Poortvliet 1-0, 27. Deykers 2-0, 41. Wildschut 2-1, 82. Poortvliet 3-1. Scheids rechter: Berrevoets. Toe schouwers: 28.000 (uitver kocht). FC Amsterdam-NAC 2-0 (2-0). 30. Stout 1-0. 38. Stout 2-0. Scheidsrechter: Wellinga. Toeschouwers: 1000. NEC-FC Utrecht 0-1 (0-1). 20. Van Veen 0-1. Scheids rechter: Mulder. Toeschou wers: 3000. FC Den Haag-Ajax 0-3 (0-2). 35. Schoenaker 0-1,43. Geels 0-2, 55. Arnesen 0-3. Scheids rechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 8500. Sparta-Haarlem 3-1 (3-0). 30. Van Staveren 1-0, 36. Clarke 2-0,43. Clarke 3-0,90. Van der Berg 3-1. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 5000. Telstar-Roda JC 1-2 (1-0). 45. Koster (eigen doel) 1-0, 46. Koster 1-1. Nanninga 1-2. Scheidsrechter: Ram. Toe schouwers: 1725. Go Ahead Eagles-AZ'67 2-0 (1-0). 36. Van Kooten 1-0, 67. Körver 2-0. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 10.000. Volendam-Feyenoord 1-0 (0-0). 75. Molenaar 1-0. Scheids rechter: Jonker. Toeschou wers: 9000. FC VW-Vitesse 0-1 (0-0). 60. Bosveld 0-1. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 13.000. EERSTE DIVISIE Helmond Sport-Eindhoven 4-3 (1-2). 15. v. d. Ven 1-0, 37. Pe pels 1-1, 45. Bloemers 1-2, 49. Ribberink 2-2, 54. v. d. Hooft 3-2, 66. Posthuma 3-3, 68. De- wauw 4-3. Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 3000. PEC Zwolle-Wageningen 1-1 (1-1). 19. Menting 0-1, 41. Hoekstra 1-1. Scheids rechter: Bosman. Toe schouwers: 8600. Fortuna SC-Veendam 7-4 (3-1). 14. Swart 0-1,16. Zuidersma 1-1, 18. Ruis 2-1, 28. Ruis 3-1, 51. Zuidersma 4-1, 52. Swart 4-2, 57. Zuidersma 5-2, 67. Brinkman 5-3, 70. Hutting 6-3, 71. Verstraeten 7-3, 86. Swart 7-4. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 3600. FC Dordrecht-SC Amersfoort 1-0 (0-0). 67. Klijnjan 1-0. Scheidsrechter: Klint. Toe schouwers: 1150. FC Vlaardingen-SC Cambuur 1-0 (1-0). 26. Molendijk 1-0. Scheidsrechter: Jansen. Toeschouwers: 950. FC Groningen-De Graafschap 1-1 (0-0). 49. Overgoor (straf schop) 0-1, 58. Mulder 1-1. Scheidsrechter: Oetelmans. Toeschouwers: 6000. Heerenveen-MW 0-1 (0-1). 34. Smeets 0-1. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 2700. Willem II-SW 3-1 (0-1). 45. Zoetmulder 0-1, 47. Haver- mans (strafschop) 1-1,65. Den Rooyen 2-1 en 86. Hendriks 3-1. Scheidsrechter: Seven- rijns. Toeschouwers: 2650. FC Den Bosch-Heracles 1-1 (0-0). 54. Piasmans 1-0, 56. Prijs 1-1. Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschouwers: 3200. Excelsior was vrij. ROTTERDAM - Sparta's constante vorm continueerde zich ook te gen Haarlem. Althans, tot aan de rust, daarna hield Sparta het met de 3-0 voorsprong voor gezien. Sparta vond het welletjes, ver meed angstvallig elk risico, maar bleef desondanks ook in die pe riode veruit superieur aan Haar lem. Alsof er geen degradatiegevaar voor Haarlem bestond, zo ge droeg de ploeg van trainer Barry Hughes zich. Zonder wilskracht, zonder overtuiging dacht het Sparta van zich te kunnen afhou den. "Om moedeloos van te wor den", zuchtte Barry Hughes nog eens diep na de nieuwe teleur stelling, die "slechts" in een 3-1 nederlaag uitmondde. "Schreeuwen doe ik ook maar niet meer", vervolgde Hughes mistroostig, "ik word zo langza merhand moe van mijn eigen stem. Als een ploeg met zo'n in stelling speelt, ga je er toch aan. Dat moet toch voor iedereen duidelijk zijn. Wat een mentali teit, ze zeuren voor de wedstrijd alleen maar over shirtjes met korte mouwen, omdat het zulk mooi weer is. Maar aan de wed strijd denken ze niet, daar pra ten ze niet over" Een punt Haarlem hoopte Sparta met laf, zeer behoudend voetbal in slaap te wiegen. Met twee vrije verde digers gokte Haarlem op een punt, dat echter steeds harder ging wankelen onder Sparta's voortdurende pressie. "De opzet was met twee vrije verdedigers te spelen, maar het leek wel alsof ze het allemaal speelden," mop perde Hughes weer. "Maar hoe je ook speelt, met zo'n instelling kom je gewoon nergens". Haarlems negatieve instelling deerde Sparta geen moment, omdat Leendert de Goey, Michel Valke en Arie van Staveren her haaldelijk openingen vonden, die aanleiding bleken tot kansrijke situaties. Het was dat Rob Boersma na dertien minuten in een reflex Ray Clarke van scoren kon afhouden, anders was Haar lem toen al ineengestort. Het kreeg nog even respijt, evenwel van korte duur. Want toen Michel Valke na een half uur een geraf fineerde voorzet losliet, dook Arie van Staveren koppend 1-0 achter Rob Boersma. Zes minu ten later trof Jo van Zoest (weer uiterst wisselvallig) met een ruime voorzet Ray Clarke bij de "tweede" paal, die de voorzet fraai tot 2-0 corrigeerde. Wim Meutstege kon het zich even later permitteren de 1-2-combinatie met Michel Valke rakelings over te mikken, omdat Ray Clarke twee minuten voor rust een voor zet van Arie van Staveren in een veilige marge van 3-0 kon om buigen. Gemakzucht Waarna de gemakzucht zich van Sparta meester maakte. Sparta geloofde het verder wel, al bleef het met zijn aanvallen veel ge vaarlijker dan Haarlem, dat met een weinig overtuigend slotof- fensiefje tot overigens in houdloze pogingen kwam. "On bewust denk je toch al aan Ajax- Sparta", erkende Luuk Bal- kestein. "Je speelt wat voorzich tiger uit vrees voor blessures. Bovendien is die wedstrijd voor de KNVB-beker natuurlijk veel belangrijker". Hij, Sparta's vrije verdediger, was het trouwens die na rust het dichtst bij de vierde treffer kwam. Rob Boersma had hij al omspeeld, maar manoeuvreerde zich daarbij in een moeilijke posi tie., waardoor de Haarlem doelman toch nog kon ingrijpen. Met de steun van Wim Berends (die overigens Pim Doesburg niet on verdienstelijk verving) en Ton Marijt (een misverstand) kon Piet van der Berg nog op de valreep 3-1 inkoppen, maar geen Haar lemmer, die daar nog- blij mee was... PIET OCKS Armoe troef in Volendam VOLENDAM - Een jaar gele den speelde Volendam een weinig imposante rol in de eerste divisie. Alleen door een goede klassering in de eind rangschikking - dank zij een opvallende eindsprint - be reikten de Volendammers de na-competitie en via dat ex traatje de eredivisie. In de hoogste afdeling van het Ne derlands voetbal is Volendam nu een goede middenmoter. Gisteren sprong het in de stand na 31 wedstrijden zelfs over Feyenoord heen. Dat is tegenwoordig geen ver dienste meer. Feyenoord immers is ook een midden moter, een niet eens zo'n heel goede. Zeker niet zoals de Rotterdammers gisteren in Volendam voor 9000 toe schouwers speelden. Feyenoord, zonder inzet - Nico Jansen: "Er zgn er een paar die er totaal niets meer aan doen omdat zij toch weg gaan" - had geluk dat Volen dam zeer moeilijk doelpunten maakte want anders was het zeker niet bij het ene doelpunt links achter Mole naar gebleven. Molenaar strafte een kwartier voor tijd een fout van Treytel, die een schot van Zonneveld losliet en niet reageren van Rijsbergen, die toe stond te kijken hoe de bal uit de han den van zijn doelman sprong, goed af. Volendam kreeg daarmee de verdiende belo ning voor zijn veel betere spel. Vooral technisch waren de Volendammers veel beter dan hun tegenstanders, die op het droge veld de bal vrijwel nooit onder controle konden krijgen. Feyenoord plaatste zeer slecht maar verloor ook dikwijls de bal omdat een voudige beginselen als het stoppen van de bal niet be heerst werden. Voor Feyenoord ware het wel licht beter wanneer de laatste drie wedstrijden schriftelijk konden worden afgedaan. Het zou in elk geval een hoop ergernis bij de spelers zelf en het publiek voorkomen. Feyenoord is moe. De spelers lijken het voetbal zat. Alleen Richard Budding en Tommy Kristinnen probeerden nog eens wat. Ook Treytel die na het inter mezzo met Joop Hicle, weer in het doel stond, deed het af gezien van zijn fout, die het beslissende doelpunt ten ge volg had niet slecht. Feyenoord miste wel zijn steun en toeverlaat Wim Jan sen op het middenveld. "Kleine Willem" bleek bij de warming up nog zoveel hin der te ondervinden van een spierblessure in zijn knieholte dat Boskov hem noodgedwongen uit de ploeg moest laten. In de tweede helft zou Boskov nog twee keer moeten wisse len. Eerst moest de onopval lende Nico Jansen naar de kant wegens een forse wond op zijn scheenbeen - Troost verving hem - en een kwartier voor tijd verdween ook Mansveld, die bij een botsing last van zijn rug kreeg. Hij werd vervangen door Rid derhof. MEERBEKE - Exact tien jaar na dat hij voor de eerste keer de. Ronde van Vlaanderen won, kwam de Belg Walter Godefroot gisteren in Meerbeke weer als eerste over de streep na de 260 kilometer lange klassieker. Ongeveer 40 kilometer voor de aankomst, vlak voor het grootste obstakel in de Ronde van Vlaan deren, de "muur van Grammont" met een stijgingspercentage van 20 procent over een afstand van 400 meter, ontsnapte Godefroot uit het peloton in gezelschap van zijn landgenoot Michel Pollentier en de Westduitser Gregor Braun. Het trio kon in de laatste kilome ters profiteren van de rivaliteit van de "grote mannen" die in het peloton waren achtergebleven, met name De Vlaeminck, Maertens en Hinault, die een ach- tervolging zeer bemoeilijkten. De koplopers kwamen de straten van Meerbeke binnen met een voorsprong van 35 seconden tij dens de plaatselijke ronde van 10 kilometer wisten zij zelfs nog verder uit te lopen, zodat de klok aan de eindstreep een verschil van 50 seconden registreerde met de grote groep. Godefroot had be trekkelijk weinig moeite in de sprint: hij was de meest fitte van het drietal na de slopende tocht door het Vlaamse land. Een groot gedeelte van de koers was gemaakt door de jong Belg Dirk Baert. Reeds na 30 kilome ter demareerde hij en hij bleef alleen aan de leiding, tot hij op de Koppenberg, na 170 kilometer, volledig in elkaar klapte, werd ingelopen door de meute en af stapte. De uitslag: 1. Walter Godefroot (Bel) 260 km in 16 uur 12 minuten; 2. Michel Pollentier (Bel), 3. Gregor Braun (Wdl) (Bel), 14. Joop Zoetemelk (Ned), 22.Jan Raas (Ned) 24 Henk Lub- berding (Ned) SPORTTOTO Toto i 2 3 PSV-FC Twente Sparta-Haarlem Den Haag-Ajax NEC-Utrecht VW-Vitesse Amsterdam-NAC Volendam-Feyenoord X Telstar-Roda JC 2 GA Eagles-AZ'67 x[ PEC Zwolle-Wageningen Vlaardingen-Cambuur 2 Heerenveen-MW 2 Helmond Sport-Eindh 2 LENINGRAD - Tijdens de zwe- montmoeting tussen Rusland en Oost Duitsland, die overigens verrassend door de Russen ge wonnen werd, zijn er twee we reld- en één Europees record ge broken. Eerder al vestigde de Sovjet-zwemster Bogdanova een wereldtijd op de schoolslag, gis teren brak de Oostduitse Andrea Polak het record op de 200 meter vlinderslag. Zij bracht het op 2.11.10. De Rus Fessenko mag zich nu Europa's snelste op de 400 meter wisselslag noemen. Ondanks de twee overwinningen van Enith Brigitha, twee van An- nelies Maas en één Yolanda Ag- genbach, Monique Bosga en Fred Eefling is de Nederlandse zwem ploeg tijdens de vijflandenwed strijd in Dortmund slechts op de vierde plaats geëindigd. Eerste werd West Duitsland. Lotto Supertrio Het supertrio werd gelopen in 'de Olaf Pride prijs te Groningen. De uitslag is: 1. nr. 12 O Lamour (T. Smeding)., 2. nr. 5 Opa V (H.J.W. Grift)., 3. nr. 11 Lexington M (A.H. Suykerbuyk). Niet gestart nr. 3 (Ottilia S). De uitbeta ling van het supertrio was 517,30. Duitse lotto De winnende getallen in de Duitse lotto waren zaterdag: 3-5-9-16-34-41. Reservegetal: 19. Spel 77: 8 1 29 1 63.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14