Israël gaat zich terugtrekken uit Zuid-Libanon wapens onrechtmatig Politiek incident rond Owen Interim-bewind Rhodesië laat gedetineerden vrij Minister Vance over actie in Libanon: Bisschop blijft buiten spel Minder kleurlingen VRIJDAG 7 APRIL 1978 BUITENLAND PAGINA q WASHINGTON (SP) - Israël heeft vorige maand tijdens de strafexpeditie tegen de Palestijnen in Zuid-Libanon naar alle waarschijnlijkheid gebruik gemaakt van Amerikaanse tanks, straaljagers, helikop ters en minutie. Dit is in strijd met de voorwaarden waaronder de Verenigde Staten deze wapens aan Israël hebben geleverd. Minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance heeft dit aan het Congres meegedeeld in een brief aan Tip O'Maill, voorzitter van het Huis van Afgevaardig den. De minister acht het echter niet ver standig om Israël, op dit ogenblik voor de schending van deze afspraken te bestraf fen. Dit zou onder meer kunnen gebeuren door verdere wapenleveranties asn Israël stop te zetten. gelegd dat Israël door Amerika geleverde wapens alleen mag gebruiken voor waar borging van zijn binnenlandse veiligheid, voor rechtmatige zelfverdediging of voor deelneming aan de verdediging van dat gebied van de wereld waarvan het deel uitmaakt of voor de handhaving van col lectieve veiligheidsafspraken van de Ver enigde Naties. Het is Israël verboden om met de wapens ook maar enige daad van agressie te plegen tegen enig ander land. Verleden maand schreven twee Repu blikeinse leden van het Huis van Afge vaardigden, Paul Findley van Illinois en Charles Whalen van Ohio, een brief naar minister Vance, waarin zij hun verontrus ting uitspraken over de gewelddadige ac ties in het Midden-Oosten en zij vroegen met name of Israël bij de inval in Libanon de afspraken met Amerika had geschon den. Vance heeft de waarschijnlijkheid hiervan nu bevestigd. Hij zegt dat hij met Israëli sche topfunctionarissen heeft gesproken over het gebruik van Amerikaans mate riaal in Libanon. Minister Vance schrijft het Congres: onder de huidige omstandigheden en gezien de nog steeds voortdurende pogingen om de belangrijke vredesonderhandelingen weer op gang te brengen en de verzeke ring dat Israël zich werkelijk uit Libanon zal terugtrekken wil ik president Carter niet aanbevelen om tot actie tegen Israël over te gaan". Israël vindt dat het helemaal niet in strijd met de voorwaarden heeft gehandeld, door bij de inval in Libanon Amerikaanse wapens te gebruiken. Het noemt deze in vasie "zelfverdediging", die is uitgelokt door de aanslag van Palestijnse com mando's bij Tel Aviv. En voor zelfverde diging mogen de Amerikaanse wapens immers worden gebruikt. Zowel het Witte Huis als het Congres heelt de macht om maatregelen tegen Israël te nemen die zouden kunnen resulteren in stopzetting van de wapenleveranties. Toevallig genoeg zou minister Vance juist gisteren voor de commissie van inter nationale betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden namens de regering plei ten voor de opheffing van een wapenem bargo dat het Congres heeft opgelegd aan Turkije. Dit gebeurde in 1974, tegen de wil van president Ford. Het was de straf voor het misbruik dat de Turken hebben ge maakt van Amerikaanse wapens bij hun invasie op Cyprus. Begin: "Hel was toch zelfverdediging? Duivelsproces BONN (SP) - "Wordt niet de indruk gewekt dat men de kleintjes op hangt en de groten laat lopen?". Deze vraag stelde gisteren West- duitslands top-advocaat Schmidt-Leichner in het op zienbarende proces in de stad Aschaffenburg, dat zich bezig houdt met de pogingen de duivel uit te drijven uit de 23-jarige stu dente Anneliese Michel. De vraag van Schmidt-Leichner, die de 60-jarige timmerman Josef Michel en diens vrouw verdedigt, had betrekking op een besluit dat de rechtbank gisteren heeft ge nomen. Daarin wijzen de rechters het verzoek van de verdediger af in dit proces ook de bisschop van Würzburg, Joseph Stangl, als ge tuige te horen. Deze namelijk had na kennisneming van de merk waardige ziektetoestand van An neliese zijn toestemming aan pas toor Alt en pater Renz gegeven te trachten door God het meisje, dat zich door de duivel bezeten zou hebben geacht, te genezen. De rechtbank was van mening dat de bisschop zich geheel afzijdig had gehouden en weinig tot op heldering van deze trieste zaak zou kunnen bijdragen. Dit ar gument is op zijn minst aan vechtbaar. Tijdens het proces zijn brieven van Renz en Alt aan de bisschop voorgelezen, waaruit blijkt dat Stangl wel degelijk op de hoogte moet zijn geweest van de dramatische verslechtering van de gezondheidstoestand van de studente. Advocaat Schmidt-Leichner had gehoopt dat door een getuigever- klaring van de Würzburger bis schop zouden ouders konden worden ontlast voor deze een voudige lieden, zich kritiekloos bewegend binnen het kader van een uiterst behoudend katholi cisme, moest het toestemmend woord van een hoge geestelijke wel als een soort boven alle twij fels verheven geloofswijsheid hebben gegolden. De ouders en de beide geestelijken zullen het in Aschaffenburg dus zonder de steun van de hogere cleres moe ten stellen. Vooral Alt en Renz hebben het daarbij niet gemakkelijk. Van de gebedsoefeningen en de reacties van het doodzieke meisje daarop, zijn verschillende geluidsbanden gemaakt. Een daarvan is gisteren in de rechtszaal afgedraaid -een macabere gebeurtenis, die overi gens twijfel deed rijzen aan Renz' herhaaldelijk geuite bewering dat de duivel (in de gedaante van onder meer Lucifer en Hitier) duidelijk bezit had genomen van het meisje. De geluidsband wekte meer de in druk van een familieruzie, waarbij het kind de flinke speelt. Niets was te horen van de man nenstemmen die de biddende Renz beweerde beluisterd te hebben. Voortdurend klonk het hoge geluid van een meisjesstem, die tegen het dreigen van de pa ters in verzet kwam, of van tijd tot tijd de indruk gaf uit vermoeid heid datgene voor te wenden was de geestelijken haar suggereer den. Maar zoals een getuige het uitdrukte: "Het was een docu ment van de wanhoop, waarbij niets wees op mystieke trillin gen". JERUZALEM (AFP) - De eerste terugtrekkingen van Is raëlische troepen uit zuid-Libanon zullen 11 en 14 april plaatshebben, zo heeft de woordvoerder van de VN- strijdmacht in het Midden-Oosten gisteravond in Jeruza lem meegedeeld. ROME (Reuter) - De Italiaanse politie heeft gisteren drie man nen en een vrouw (foto) gearre steerd in verband met de zaak van de ontvoerde oud-premier Aldo Moro. De arrestaties wer den even buiten Napels verricht. Bij huiszoeking in het apparte ment van het viertal vond de politie wapens, munitie en een geluiddemper voor een revolver. Ook werden twee radiozenders en documenten van een ex- tremische groep, genaamd frontlinie"gevonden. Volgens de politie kunnen de documenten leiden tot een speurtocht naar Moro op grotere Arrestaties in zaak-Moro schaal in andere delen van het land. Het Vaticaan liet gisteren door middel van het weekblad Os- servatore della Domenica weten nauwelijks heil te zien in onder handelingen met de ontvoerders van Moro. De reden daarvan is dat de ontvoerders lijken aan te sturen op een ruil van gevange nen wat zowel het Vaticaan als de Italiaanse regering hebben afgewezen. Renato Curcio, oprichter van de links-extremistische beweging Rode Brigades', is gisteren voor het eerst door een Italiaanse rechtbank veroordeeld. Hij kreeg van zijn rechters in Bo logna een straf van acht jaar voor drie roofovervallen die hij in 1972 in het gebied van deze stad had gepleegd. Curcio en veertien volgelingen staan op het ogenblik ook te recht in Turijn op beschuldi ging van overvallen, ontvoerin gen en aanslagen. SALISBURY (UPI) - Het interim bewind in Rhodesië heeft giste ren bekendgemaakt dat als on derdeel van de bereikte "interne" regeling in Rhodesië een paar honderd administratieve gedeti neerden zullen worden vrijge laten. De uitvoerende raad deelde mee dat al 254 personen in vrijheid zijn gesteld. "De vrijlating werd mogelijk als gevolg van de be reikte regeling daar velen van hen nu bereid zijn een bestand te steunen en zich te houden aan de beginselen van de (interne) rege ling". Degenen die worden vrijgelaten, zullen moeten beloven dat zij niet zullen deelnemen aan ondermij nende of andere onwettige activi teit. Er zouden 1.000 mensen zonder vorm van proces gevangen zitten die ervan verdacht werden de veiligheid in gevaar te brengen. In de Zambiaanse hoofdstad Loesaka is gisteren de Britse af gezant John Graham aangeko men. Hij zal met een Ameri kaanse onderhandelaar, Stephen Low, proberen de Brits-Ameri kaanse plannen voor een aan vaardbare regeling in Rhodesië Percy Qoboza directeur van de 'Post' JOHANNESBURG (AFP) - Percy Goboza, oud-directeur en hoofd- redacteuc van het verboden Zuidafrikaanse blad "World" is gisteren aan zijn nieuwe functies begonnen bij het blad dat de World is opgevolgd, de "Post". De World bevatte vaak ernstige kritiek op de apartheid. Herhaal delijk werd exclusieve informa tie afgedrukt over de situatie in de zwarte woonsteden van het land, vaak ook op het moment van anti- apartheidsbetogingen. Na het verbod van de World, op 19 oktober vorig jaar, heeft Qoboza maandenlang in de gevangenis gezeten, zonder dat het toh een proces kwam. nieuw leven in te blazen. Van daag ontmoeten zij in Mapoeto, Mozambique, de leiders van het Rhodesische nationalistische Pa triottische Front, Robert Moegabe en Joshua Nkomo, die niets van de "interne regeling" van Salisbury willen weten. In Mapoeto zal worden gesproken over de voorgenomen bijeen komst van het Patriottisch Front en de Amerikaanse en Britse mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance en David Owen, in Dar es Salaam, Tanzania, vol gende week. Beide westelijke landen stelden voor een con ferentie van alle betrokken par tijen over de Brits-Amerikaanse voorstellen te houden. Graham en Low zouden vandaag nog naar Salisbury vliegen ter bespreking van de voorgestelde conferentie van alle partijen. De Brits-Amerikaanse voorstellen pleiten voor het stationeren van een VN-vredesmacht in Rhode sië tijdens de overgangsperiode naar een zwart meerderheids bewind. Tijdens die periode zou de algehele Verantwoordelijk heid moeten berusten by een Britse commissaris. De Israëlische stafchef generaal Mordechai Goer heeft het prog ramma voor deze eerste terug trekking voorgelegd aan generaal Ensio Siilasvio, de'coördinator van de VN-strijdkrachten, aldus de woordvoerder. Op 11 april zullen de Israëliërs het gebied van Maijajoen-Arqoeb ontruimen. De tweede fase omvat een zone tus sen een bepaald punt aan de ri vier de Litani op twee kilometer ten westen van de Akija-brug tot een punt op één kilometer ten westen van Deir Mimes. De diepte van deze terugtrekking is ongeveer vijf tot zes kilometer. Zoekactie Israëlische en VN-troepen zijn een omvangrijke zoekactie begonnen naar twee Israëliërs, een soldaat en een burger, die sinds woensdag worden vermist na een treffen met Palestijnse guerril lastrijders in zuid-Libanon. Een militaire woordvoerder heeft in Tel Aviv meegedeeld, dat woensdag een voertuig met zes Israëlische militairen en een bur ger bij vergissing door eeh vuurlinie in zuid-Libanon zijn ge reden en in een hinderlaag van de Palestijnen verzeilden. Drie Is raëliërs werden gedood, twee konden zich, gewond, weer bij hun eenheid voegen en twee worden vermist. LONDEN (UPI) - De Britse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat in 1977 het aantal zwarte en Aziatische immigranten 25 procent minder was dan het jaar daarvoor. De regering sprak de verwachting uit dat de stroom kleurlingen die naar Groot-Brittannië immigreren, sterk zal af in 1976 vestigden zich 36.000 kleurlingen in Groot-Brittannië, in 1977 28.000 De Britse minister van binnenlandse zaken Merlyn Rees ver klaarde dat het nodig is om speciale maatregelen te nemen, zoals een aantal leden van de Conservatieve oppositie wil. De oppositie-leider Margaret Thatcher speelt met de gedachte van een immigratiestop voor kleurlingen. Israël heeft ook het internationale Rode Kruis gevraagd een onder zoek te doen. Volgens berichten uit Beiroet heb ben de Israëliërs gisteren uit wraak stellingen van de Pales tijnen in de buurt van Tyrus met fosforgranaten beschoten. Vertegenwoordigers van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO hebben in Beiroet ver klaard, dat het Israëlische voer tuig had geprobeerd een stelling van de guerrillastrijders te nade ren. De PLO was bereid de lijken van de drie Israëliërs te ruilen voor gevangen Palestijnen. Bij de VN in New York is intussen bericht uit Beiroet ontvangen, dat de PLO vijf lijken heeft van Israëliërs die bij het incident van woensdag zijn omgekomen. Daar zouden dus de twee vermisten bij zijn. Volgens Israëlische oorlogsver slaggevers hebben gisteren rechtse christenen een Noorse eenheid van het VN-leger in zuid-Libanon ontwapend, die in een verlaten school haar kamp wilde opslaan. De Noren werden gedwongen zonder wapens te vertrekken. Verwoest Acht van elke tien steden en dorpen in zuid-Libanon zijn beschadigd tijdens de Israëlische invasie van vorige maand, aldus een over zichtvan het internationale Rode Kruis. De boeren in het gebied zullen 60 miljoen gulden verliezen aan on- geoogste produkten. Volgens het overzicht zijn zes van de 82 beschadigde dorpen vrijwel geheel vernietigd. In de zwaarst beschadigde dorpen is minder dan tien procent van de wonin gen bewoonbaar. Volgens onafhankelijke schattin gen zijn tijdens de zevendaagse strijd meer dan duizend mensen, meest Libanese burgers, gedood. Amerikaanse nazi's mogen demonstreren CHICAGO (Reuter) - De nazi's in de Verenigde Staten heb ben van een federaal hof van beroep toestemming gekre gen uitvoering te geven aan hun plan om ter herdenking van de geboortedag van Adolf Hitler een demonstratie te houden in een joodse wijk van Chicago. De nazi's willen ter gelegenheid van dit feit op 20 april een mars maken door Skokie. In deze wijk in het noorden van de stad wonen 70.000 mensen, van wie meer dan de helft jo den. Velen van hen hebben de uitroeiingskampen in nazi- Duitsland overleefd. De Amerikaanse nazi's zijn ver scheidene malen in beroep gegaan tegen een verbod van het gemeentebestuur van Chicago om een dergelijke provocerende demonstratie te houden. Het gemeentebe stuur werd steeds door de rechtbank in het ongelijk ge steld. De nazi's zullen hun plan toch niet op de geboortedag van Hitier kunnen uitvoeren want het stadsbestuur kan zich be roepen op een gemeentelijke verordening die bepaalt dat tussen de officiële aanvraag voor een demonstratie en de datum waarop deze plaatsheeft een periode van dertig dagen moet liggen. Aangezien deze aanvraag of ficieel nog niet was ingediend zullen de bewoners van Sko kie in elk geval niet op 20 april nazi's door hun straten zien marcheren. Het gemeentebestuur heeft la ten weten dat het de zaak desnoods tot voor het fede rale hooggerechtshof zal uit vechten en joodse en linkse activisten hebben met felle tegendemonstraties ge dreigd. Uitlatingen Britse minister zinden Ethiopische ambassadeur niet LONDEN (Reuter) - De ambassa deurvan Ethiopië in Londen, Ato Ajalev Wolde-Giorgis, heeft gis teren zijn woede geventileerd over een toespraak van de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen waarin deze een aanval deed op de Russische en Cubaanse interventie in de Hoorn van Afrika. De ambassadeur sprak van "een belediging voor de eer en de waardigheid van het Ethiopische volk". De opmerkingen van de Britse bewindsman, woensdag avond tijdens een diner gedaan, leidden tot een felle diplomatieke ruzie en het demonstratieve op stappen van de Ethiopische di plomaat. David Owen zei dat het ernstige complicaties voor Afrika zal heb ben als Cuba betrokken raakt bij de strijd in Rhodesië, Namibië of Eritrea. Hij stelde Moskou ver antwoordelijk voor de oorlog in Ethiopië's Ogaden-woestijn on zei dat Cubaanse troepen betrok ken raken bij de strijd in Eritrea, de noordelijke provincie van Ethiopië. De Ethiopische ambassadeur ver telde gisteren dat hij de uitlatin gen van Owen zag als "een bele diging voor de eer en de waardig heid van het Ethiopische volk en zijn revolutie en dat er daarom voor mij geen andere wijze was mijn grote woede over zijn op merkingen te uiten dan de ma nier waarop ik dat deed. De Rus sische ambassadeur Nikolai Loenkov, die bij de gehele toe spraak aanwezig bleef, vertelde verslaggevers dat het een "vol ledige verdraaiing was van de toestand in Afrika" en de Cu baanse ambassadeur Jorge Bola- nos gad te kennen dat hij de mi nister wilde ontmoeten om hem "de juiste feiten onder ogen te brengen". Ajalev zei dat hij tijdens een recente ontmoeting met Owen had be grepen dat de Britse positie er een was van "niet-inmenging in de interne Ethiopische zaken, eerbiediging van de Ethiopische eenheid en territoriale integriteit en veroordeling van de Somali sche invasie (in de Ogaden)". Maar tijdens het banket van gis teren, zo voegde hij eraan toe. "re fereerde de minister van buiten landse zaken aan het Eritrese probleem alsof het een bevrij dingsbeweging was zoals in Rhodesië en hij ging verder en stelde het soevereine recht van Ethiopië ter discussie om hulp in wat voor vorm danook van vriendschappelijke landen te verwerven - in dit geval van Cuba en de Sovjet-Unie". Hij zei dat Eritrese afscheidingsgezinden geweigerd hadden in te gaan op vredesaanbiedingen van Addis Abeba en hij verweet "imperialis tische landen" en "reactionaire Arabische landen zoals Saoedi- Arabië, Egypte en Iran" bijstand te verlenen aan de Eritreërs. David Owen vertelde deze weelcdat Cuba eens hulp had verleend aan Eritrea en dat het nu "dezelfde strijders bevecht die het voor heen ondersteunde". Volgens hem werden door Rusland gele verde wapens aan beide kanten in de Ogaden gebruikt en elke poging om Cubaanse troepn te gebruiken in zuidelijk Afrika zou de inspanningen ondermijnen om vrede en democratie in het gebied te vestigen. In de oorlog om de Ogaden had Russische steun geleid tot het einde van een conflict dat het Kremlin zelf had aangezwengeld door Somalië te bewapenen boven zijn behoefte aan zelfverdediging, aldus Owen. Gisteren nam Owen deel aan een bijeenkomst van het Britse kabi- net en er bestond weining twijfel dat hij voor zijn aanval op brde politieke steun kan rekenen. Britse kranten gaven zijn toe spraak een voorrangsbehande ling. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken zei dat de telefoons de gehele dag niet hadden stilgestaan en dat de toespraak zeer aan zienlijke belangstelling had ge wekt. De woordvoerder wees suggesties van de hand dat de tekst tevoren met de Verenigde Staten was besproken maar gaf toe dat het ministerie van buitenlandse zaken in nauw con tact staat met Washington over de situatie in de Hoorn van Afrika. Hij wees ook de stelling van de Ethiopische ambassadeur van de hand dat de toespraak een in menging was in de interne zaken van Ethiopië. Een Russische nota. die door een eerste secreta ris van de Russische ambassade bij het ministerie was afgeleverd, werd niet gepubliceerd Maar functionarissen vertelden dat de nota in het kort de weerlegging van Moskou bevatte.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9