Defensie eigen land versterken Kort Goed Meisje (14) vele malen door drie broers verkracht AB VA-Amsterdam tegen anti-CPN-notitie De- Koning krijgt verwijt van onzorgvuldigheid Spoorwegrechercheurs plegen 51 diefstallen Minister Scholten: Agent ook in hoger beroep 3 weken cel Gevangenen mogen niet demonstreren VRIJDAG 7 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - Met het aannemen van een motie heeft de ledenraad van de algemene bond van ambtenaren (ABVA), afde ling Amsterdam, gistermiddag de anti-CPN-notitie van het hoofdbestuur verworpen. Dat gebeurde na een uitgebreide dis cussie waarin alle sprekers zich fel keerden tegen de notitie en motie van hoofdbestuur. Bovendien waren tal van brieven en verklaringen uit verschillende ledengroepen binnengekomen waarin ook stelling werd geno men tegen mogelijke maatrege len tegen communisten binnen de ambtenarenvakbond. Alleen een meerderheid van het Am sterdamse afdelingsbestuur had aanvankelijk begrip getoond voor het standpunt van het lan delijke bestuur. voorzitter A. Wiegel van de ABVA in de hoofdstad verklaarde daarbij dat het Amsterdamse be stuur wel grote reserves had te gen het onderdeel waarin de noti tie de CPN met name noemt. Hij voegde er aan toe dat er in AM- sterdam nimmer problemen wa ren met leden van de CPN binnen de bond. Dat hij begrip toonde voor de stellingname van het hoofdbestuur kwam omdat vol gens hem het CPN-congres zich had uitgesproken voor een lijn die beïnvloeding van het beleid van de ABVA zou inhouden. Dat laatste bestreed een groot aan tal ledenraadsleden. Zij verweten het hoofdbestuur onvolledige, uit-zijn-verband-gerukte citaten te hebben gebruikt om aan te to nen dat de CPN zich met het in terne beleid van de ABVA zou willen bemoeien. De CPN heeft haar leden slechts opgeroepen in de vakbeweging actief op te tre den voor de belangenbehartiging van de werkers, zo voerden deze sprekers aan. Sommige ledenraadsleden zeiden dat de voorgestelde maatregelen van het bestuur hen deden den ken aan de heksenjacht tegen communisten in de jaren van de koude oorlog. Anderen legden een verbinding met de Berufs- verbote in West-Duitsland. Enige discussianten brachten naar voren dat men het de CPN-leden toch moeilijk kwalijk kon nemen dat zij actieve vakbondsleden waren. Het zou goed zijn als leden van andere partijen net zo actief zouden opereren, stelden zij. Het hoofdbestuur zou er beter aan doen te werken aan de eenheid van de vakbond tegen de aanval len op het levenspeil vanuit Den Haag, aldus de mening van een aantal sprekers. Aan het eind van de vergadering stelde het bestuur de vergadering voor zich uit te spreken voor het standpunt dat de afdeling Am sterdam geen behoefte heeft aan de notitie van het hoofdbestuur met de vermelding dat de onaf hankelijkheid van de ABVA te genover politieke partijen ge handhaafd moet blijven. Handelt een lid in strijd met de statuten of reglementen van de ABVA dan dient te worden opgetreden zoals reeds in de statuten is voorge schreven, zo luidde het be stuursvoorstel. Dit voorstel kwam evenwel niet in stemming omdat de ledenraad de eerder genoemde verdergaande motie al had aangenomen. Voorzitter Wiegel verklaarde aan het eind van de vergadering dat de Amsterdamse bondsraadsle den in de bondsraad van dinsdag 11 april in de geest van de aange- molie zullen optreden. de Hogere Scheepvaartschool in Am- l de Zeevaart burgemeester De stichting Mensen in Nood/Ca ritas Neerlandica heeft drie maanden geleden aan de slach toffers van de cycloon en vloedgolf die het kustgebied van Andhra Pradesh en Tamilnadu in India teisterden hulp geboden in de vorm van medicijnen, kleding, voedsel, huisraad en voorlopig huisvesting. De stichting doet nu een nieuwe oproep voor finan ciële hulp om ook bij te kunnen dragen aan een huizenbouwp rogramma en een herstelp rogramma voor de landbouw, visserij en nijverheid. Degenen die een bijdrage willen storten kunnen dat doen op giro 1111222 t.n.v. Stichting Mensen in Nood, Den Bosch onder vermelding van 'Hulp-aktie Natuurramp India'. Een andere actie wordt dezer da gen gevoerd door Simavi, een vereniging die directe medische steun verleent aan bewoners in de tropenlanden. De hulp die in dertig landen wordt verstrekt be staat uit medicijnen, medische apparaten, patiëntenvervoer, in strumenten, voorlichting, water en landbouwprojecten en de bouw en verbouw van ziekenhui zen en klinieken. Bijdragen voor Simavi kunnen worden overge maakt op giro 300100 t.n.v. Si mavi, Haarlem. In de periode van 10 tot en met 15 april wordt er bovendien een collecte gehou den. ritoriale verdediging in het ver dedigingsconcept van de NAVO moet worden nagestreefd. Hij zei er wel bij dat de vraag of er geld voor is een doorslaggevende rol zal spelen. Juist omdat Scholten in ander ver band op de grote financiële knel punten wees waarmee defensie momenteel worstelt, heeft zijn belangstelling voor versterking van de zieltogende nationale ver dediging bij deskundigen nogal wat verbazing gewekt. Daarbij komt dat men in NAVO-kringen tot dusver de schouders over het ADA-advies heeft opgehaald. Daar dringt men juist aan op de legering van een tweede Neder landse legerbrigade in de Bonds republiek. Minister Scholten wilde gisteren niet bevestigen dat deze laatste "studie" die op de NAVO-bijeen- komst in mei in Brussel ter sprake zal komen, en wat hem be treft van de baan is. Hij zei wel dat dit plan "enkele honderden mil joen guldens" zou gaan kosten, de investeringen voor de legering over de grens inbegrepen. Minister Scholten deelde voorts mee dat de bestelling voor de vervanger van de Neptune nog in de loop van dit jaar te verwachten Leden van de CDA- en PvdA-frac- ties uit de Tweede Kamer willen een "bredere bespreking" van het vraagstuk van de Neptune vervanging dan de geplande bij eenkomst (op donderdag 13 april) van de defensie-commissie uit de Kamer. Volgens de kamerleden Van den Bergh en Van der Hek (beiden PvdA) en Van Zeil en Van Houwelingen (beiden CDA) moet de kwestie van de Nep tune-vervanging aan de orde worden gesteld in een gecom bineerde vergadering van de commissies van defensie en van economische zaken, en dat "ui teraard" in aanwezigheid ook van de minister van economische za ken en van de staatssecretaris Van Eekelen (defensie-mate- rieelzaken). Deze laatste keerde woensdag te rug van een oriëntatiebezoek aan Washington, waar hij besprekin gen voerde over de vervanging van de verouderde Neptune vliegtuigen van de Koninklijke Marine. De Amerikaanse Lock heed "Orion" zou voor deze ver vanging in aanmerking komen. DEN HAAG (SP) - Defensieminister mr. W. Amsterdam ^phnHpn «raat "hi i'/nrwlprp aanHarht" «fhpn- sterdam binnen, eengebouw dat zij gisleren officieel opende. Naast haar directeur P.v.d Driest i ouiuiicii gdrti uijzuuueie ddiiudtiit auiicn school. Tot de talrijke aanwezige behoorden ook minister Pais van onderwijs en wetenschappen ken aan de mogelijkheden tot versterking van Polak van Amsterdam. de territoriale strijdkrachten. Dat zijn de mili- taire eenheden die in geval van oorlog in eigen Qver afWijZinpr subsidieVOOrdrachten land moeten optreden tegen vijandelijke pa- j j n rachutisten en sabotage moeten voorkomen. Scholten, die een maand geleden dr. R. Kruisinga opvolgde nadat deze vanwege de kwestie van de Neutronenbom was afgetreden, toonde zich gisteren een aanhan ger van het rapport dat de Ad viesraad defensie-aangelegenhe den (ADA) in september '77 heeft uitgebracht over de nationale verdediging. De NAVO-landen in West-Europa moeten zich meer toeleggen op verdediging "in de diepte", overigens zonder directe verzwakking van de "frontlinie" met het Oostblok, schreef de ADA aan de toenmalige defen sieminister mr. A. Stemerdink. De huidige minister zei gisteren: "Ik vind dit een belangrijk ad vies. Niet alleen vanwege de ver dediging van verbindingslijnen over Nederlands grondgebied met strijdkrachten in de Duitse bondsrepubliek maar ook omdat de verdediging van belangrijke objecten in ons land een bij dat belang passend apparaat vraagt". Het gaat volgens mr. Scholten zo wel om maatregelen op de korte en middellange termijn als om de beantwoording van de vraag of inpassing van de ter- DEN HAAG (ANP) - So- cialisten en radicalen heb ben de nieuwe minister van ontwikkelingssa menwerking onzorg vuldigheid verweten in zijn afwijzing van subsi dievoordrachten door de nationale commissie ont wikkelingsstrategie (NCO). Vrouw verdacht van vergiftiging RIJSSEN (SP) - De gemeentepoli tie van Nijverdal en de rijkspo litie van Rijssen hebben een 40- jarige vrouw uit Rijssen gearre steerd die ervan wordt verdacht haar 19-jarige dochter en haar moeder enige tijd te hebben ver giftigd met rattengif. De vergiftigde vrouwen zijn giste ren naar een ziekenhuis gebracht c nadat ze bij hun huisarts hadden D 66-fracüevoorzitter geklaagd over misselijkheid, braakneigingen en haaruitval. Later op de konden kon ze na be handeling weer naar huis. Aanleiding tot de vergiftiging is volgens de politie dat de dochter omgang had met een jongen van een ander geloof. Tijdens een interpellatiedebat e diende PvdA-woord voerder Pronk, oud-minister van ontwik kelingssamenwerking, gisteren een motie in waarin minister de Koning het verzoek kreeg de voorwaarden voor goedkeuring van projecten van particuliere organisaties alsmede de afwij zingen van een aantal NCO-pro- jecten in heroverweging te ne men. De genomen beslissingen moeten, volgens Pronk, opge schort worden totdat nader overleg met de NCO en het des betreffende adviescollege heeft plaatsgehad. Zijn motie was mede-ondertekend door PPR- kamerlid Waltmans. zijn afwijzing van een aantal projecten had gehanteerd: een duidelijke relatie met ontwik kelingssamenwerking zou ont breken, informatieve activiteit zou gericht zijn tegen regeringen waarmee Nederland goede be trekkingen onderhoudt, activi teit zou zijn gericht tegen het be leid van de Nederlandse regering of de doelstellingen van een be paalde organisatie zouden strijdig zijn met het Nederlandse beleid. Ook had de minister ge steld dat goedkeuring gecon ditioneerd kan zijn aan goede samenwerking met het bedrijfs leven. Pronk sprak de vrees uit dat een belangrijke ombuiging van het subsidiebeleid op komst is. Er worden activiteiten met een meerjarig karakter beëindigd zonder dat daarover behoorlijk overleg is gevoerd. Terlouw kwam met een motie waarin werd gevraagd de NCO zodanig te verzelfstandigen dat de minis ter niet meer ieder project goedkeurt. Op grond van vast te stellen criteria zou de minister dan uitsluitend het totaalbeleid van de NCO moeten beoordelen. Voor beide moties kon minister De Koning weinig sympathie op brengen. Van onzorgvuldigheid is geen sprake, voor heroverwe ging voelt de minister niets. Re den waarom hij aanvaarding van dit voorstel moest ontraden. De motie-Terlouw gaat hem ook be paald te ver. De Koning is pas zo ver dat hij aan een discussie over de verhouding tussen overheid en particuliere organisaties wil beginnen, waarbij hij zijn waar dering voor zeer veel van wat de NCO heeft gedaan niet wil ver hullen. de Tweede Kamer Pronk hekelde een aantal ar gumenten die de bewindsman bij Minister de Koning stelde hierte genover dat tot nu toe geen an dere criteria en richtlijnen zijn gevolgd dan in de afgelopen jaren het geval is geweest. Wellicht zijn deze criteria wat strakker toege past teneinde de steun voor het ontwikkelingsbeleid maat schappelijk wat te verbreden. Ui teraard is het ontwikkelingsbe leid gerelateerd van het buiten lands beleid. De regering heeft weliswaar de plicht ruimte te bieden aan organisaties die zich kritisch opstellen, maar zij heeft niet steeds de plicht die activitei ten ook te subsidiëren. CDA en WD kozen de zijde van de minister. DEN HAAG (SP) - Een 14-jarig meisje is op 1 januari jl. door drie broers vele malen ver kracht in een huis vol mannen aan de Van Eylandtstraat. Toen de politie haar in het pand kwamen zoeken, werd zij door de verkrachters ver stopt gehouden. Dit blijkt ter zitting van de Haagse rechtbank, waar twee van de broers zich moesten verantwoorden. De derde broer zal binnenkort terecht staan voor de kinderrechter omdat hij nog geen achttien jaar is. Het meisje was met een vriendin meegelokt uit een snackbar naar het huis aan de Van Eylandtstraat, dat wordt bewoond door een oom van de jongens. De oudere man had echter in zijn woning niets te vertellen. Nadat de vriendin was weg gestuurd werd het overblij vende meisje met dolkmes sen en karatedemonstraties zodanig geïntimideerd door de oudste en de jongste broers en door nog twee vrienden, dat zij huilend van angst alles met zich liet doen. De oudste verdachte Jonas Mo hammed (23) verkrachtte haar vier keer en zei toen in het Surinaams tegen zijn jon gere broers dat zij dit voor beeld moesten volgen. Siegfried (17) en Cixyl (20) lie ten zich niet smeken. Net toen Ciryl als laatste bezig was, werd er aangebeld door de politie, die was gealar meerd door de moeder van het meisje. Zij had van de weggestuurde vriendin ge hoord waar haar dochter was. Terwijl Ciryl haastig zijn broek aantrok, werd het meisje door de anderen verstopt. De poli tie kreeg te horen dat zij er niet was. Wat zich vervolgens precies heeft afgespeeld blijft ter zitting onbesproken. Jonas is al eerder voor misdrijf veroordeeld. Bij die gelegen heid was door zenuwarts dr. Havermans een psychiatrisch rapport over hem uitge bracht. Ditmaal is dat weer gebeurd. Dr. Havermans ad viseert TBR, maar raadsvrouwe mej. mr. L. Bie- nen attendeert met veront waardiging op het feit dat de psychiater deze keer hele maal niet met haar cliënt heeft gesproken. Officier van justitie mr. J.J.H. Suyver zal dit laten uitzoe ken. Intussen vindt de recht bank dat er nu des te meer re den is om over Jonas een uit voerig psychiatrisch rapport te laten uitbrengen door de psychiatrische observatiekli niek te Utrecht. De Verdere behandeling van zijn zaak wordt hiertoe uitgesteld. Over Ciryl is een psychiatrisch rappoort uitgebracht waarin staat dat hij heeft gehandeld onder invloed van zijn pat hologische broer. En de re classering vraagt voor hem een straf die niet langer zal duren dan de schoolvakantie van de MAVO. De officier van justitie vindt dat verkrachting onder bedrei ging met geweld is bewezen, ook al is het meisje niet daadwerkelijk geslagen of rechtstreeks bedreigd. Mr. Suyver benadrukt dat er psychisch geweld is gebruikt, dat op één lijn is te stellen met bedreiging met lichamelijk geweld. 'De verkrachters speelden met messen en deden karateoefe- ningen en er ging ook een dreigende sfeer uit van het feit dat dit jonge meisje zich alleen in een vreemd huis be vond met allemaal Suri naamse mannen', aldus de of ficier. Ciryl wordt door hem schuldig geacht aan het medeplegen van verkrachting - ook al had hij zelf niet meegedaan aan het messenspel en de karate- demonstratie - omdat hij welbewust gebruikt maakte van de dreigende situatie die door zijn voorgangers was ge schapen. Wel vindt mr. Suyver deze ver dachte relatief gezien de minst schuldige van de drie. Zijn eis luidt zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, met twee jaar. Advocaat n proeftijd bij Boonstra brengt dat Ciryl pas later gekomen, dat hij van de bedreiging van het meisje niets had geweten en dat hij op commando van zijn oudste broer het meisje heeft gebruikt. Zij verzette zich niet. Mr. Boonstra vindt ver krachting niet bewezen. De rechtbank zal uitspraak doen op 20 april. Rectificatie LEIDEN - De mededeling gisteren in deze krant gedaan, dat een lid van de Indonesische ambassade de tweede hoorzitting over de Molukse problematiek vandaag zou bijwonen, blijkt onjuist. De hoorzitting vandaag droeg een geheim karakter om vertegen woordigers van de Zuidmolukse samenleving, die bevreesd zijn voor maatregelen van anderen, in de gelegenheid te stellen vrijuit met leden te praten. AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 26-jarige hoofdagent Henri v. d. H. uit de hoofdstad veroordeeld tot drie weken on voorwaardelijk. De rechtbank had hem in eerste aanleg dezelfde straf opgelegd. V.d.H. heelt zich schuldig gemaakt aan wat hij zelf betitelt als "een uit de hand gelopen spelletje hoertje pesten". In juni vorig jaar betrapte hij tijdens de surveil lance een prostituee met haar klant in een geparkeerde auto. Hoewel de politie geen werk pleegt te maken van deze over treding, werd de vrouw door v.d. H. en drie jongere collega's mee getroond naar een stil plekje, waar ze zich "ter fouillering" ge heel moest uitkleden. Na afloop miste de vrouw 250 gulden. Tot slot werd zij door v.d.H. aange rand. V.d.H., die de feiten erkend was in hoger beroep gegaan in de hoop op een voorwaardelijke straf. Een onvoorwaardelijk veroordeling betekent onherroepelijk ontslag uit het politiekorps. DEN HAAG (SP) - Gevangenen krijgen geen toestemming om maandag op het Binnenhof te demonstreren of op die dag de openbare vergadering bij te wo nen van een commissie uit de Tweede Kamer over het gevang- Staatssecretaris mevrouw Haars van justitie heeft vanmorgen la ten weten, dat zij er niet over piekert gevangenen ter gelegen heid van het "gevangenisdebat" in de Tweede Kamer even vrij te laten. Het Tweede Kamerlid Fred van der Spek van de PSP had om dit verlof voor gevangenen ge vraagd. Van der Spek meende, dat gedetineerden als de meest directe betrokkenen in de gele genheid moesten zijn hun me ning ten beste te geven en te ho ren hoe leden van de volksverte genwoordiging over hun situatie denken. Mevrouw Haars betoogde dat ge vangenen via kranten, tijd schriften, radio en tv voldoende gelegenheid hebben om zich op de hoogte te stellen. AMSTERDAM (ANP) - De officier bij de rechtbank in Amsterdam, mr. R.A.M. Behling, heeft gisteren straffen tot an derhalf jaar geëist tegen zeven spoor wegrechercheurs die in de algelopen vijf jaar ruim een ton hebben buitgemaakt bij een reeks diefstallen in diverse sta tionsgebouwen. De diefstallen werden alle gepleegd in diensttijd, waarbij gebruik werd ge maakt van reservesleutels waarover de spoorwegrecherche kan beschikken. Vooral het Amsterdamse centraal Sta tion, maar ook het Muiderpoortstation, het Amstelstation, station Sloterdijk en station Wormerveer moesten het ont gelden. Drie verdachten, Adriaan W. (34), Lucas M. (40) en Cornelis R. (32), worden als hoofddaders beschouwd. Zij gaven ter zitting grif toe dat de tenlastelegging slechts het topje van een ijsberg laat zien. Uit de verhoren is naar voren ge komen dat sedert 1973 tenminste 51 diefstallen zijn gepleegd, die voor reke ning van het rechercheurscollectief ko- De reservesleutels tot de diverse kluizen werden gestolen bij het kantoor van de spoorwegrecherche, waar ze zorgvuldig uit verzegelde enveloppen werden ge wurmd: ook bij particuliere onderne mingen die in het CS kantoor houden, zoals Wagons-lits en van Gend en Loos, werden brandkasten geleegd, en ook in bagagekluizen plachten de rechercheurs regelmatig hun slag te slaan, (zij hadden de beschikking over een univer- seelsleutel). Soms werd met opzet een ravage aangericht om de indruk te vesti gen dat het hier een "gewone inbraak" betrof. De officier tilde blijkens zijn requisitoir vooral zwaar aan het feit dat de re chercheurs hun vertrouwenspositie hebben misbruikt. "Dit zijn dezelfde op sporingsambtenaren die de processen- verbaal opmaken, waarop de rechtbank moet varen. Twijfel aan hun on kreukbaarheid betekent twijfel aan de waarde van deze verbalen", aldus mr. Behling. De verdachten verzekerden om strijd dat ze zich door elkaar hadden laten meesle pen, en zodoende van kwaad tot erger waren vervallen. "Het ontbreken van iedere controle maakte de verleiding om ermee door te gaan steeds groter", aldus een van hen. De beambten hebben hun praktijken vijf jaar ongestoord kunnen voortzetten omdat het niet bij de spoor wegrecherche opkwam de daders in ei gen gelederen te zoeken. Tegen de 32-jarige Cornelis R. luidde de eis een jaar. Hij zou aan negen inbraken hebben meegedaan. De 37-jarige Joseph C. (zes inbraken) hoorde vier maanden eisen. Tegen Huibert de G. (30) en Martin van Z. (25) volstond de officier met vier weken voorwaardelijk en 200 gulden boete. Hun aandeel beperkt zich tot de diefstal van twee radio's en enkele boe ken. Uitspraak 20 april.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7