Nieuwe bakei is in zee na Kanaal-scl lieepsramp SCHOLENHEBBEN WEINIG TUD VOOR MEEDOEN AAN „HUISVLUT" Keukenhof krijgt geen beeldhouwwerken SPPf Barkeeper debuteert met 'sombere'bundel PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 7 APRIL 1978 Wat Lisseriaren zoal op het creatieve vlak mans zijn valt morgen tussen 11.00 en 16.00 uur te zien in de HBG-hal aan de Haven in Lisse. Op een vloeroppervlak van 1000 vierkante meter speelt zich dan de tiende „Huisvlijttenstelling" af. Tot de inzenders behoren de leerlingen van twee lagere en drie scholen voor het voortgezet onderwijs, die hun ontwerpen maak ten tijdens de handenarbeidles. Er zijn ook heel wat vrouwen uit Lisse die een knutselstuk hebben ingestuurd. Lissese sportverenigingen maken van de huisvlijt- tentoonstelling gebruik om wat meer naar buiten te treden. De tentoonstelling zou nog heel wat meer ruimte hebben opgeëist als meer scholen gehoor hadden gegeven aan dit door het comité Vakantie vreugd op touw gezette festijn. Organisator Lagerberg: "Van alle scholen die we hebben aange schreven heeft maar ongeveer 10 procent ingeschreven. Ergens wel te begrijpen. Meedoen aan zo'n tentoonstelling slokt heel wat speeluurtjes. Daar moet in het rooster ruimte voor zijn. Bij de meeste scholen blijkt dat dus niet het geval te zijn". t Deze leerlingen zijn er morgen wél bij in Lisse, met hun van papier geknutselde dierentuin. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. De 23-jarige Alphenaar Glenn Peter Boele maakt in mei zijn auteursdebuut. Dan ver schijnt van zijn hand bij de Hazerswoudse uitgeverij De Witte Merel een gedich tenbundel. Boele, die eerst tien jaar heeft gevaren en momenteel barkeeper is in een restaurant in Hazer- swoude omschrijft zijn ge dichten als "vrij persoonlijk en met een sombere onder toon". "Ik zet alleen iets op papier op dagen dat ik het leven niet zo aangenaam vind. Dat over komt mij bijvoorbeeld als ik de krant open sla en over al lerlei oorlogstoestanden lees. Dat trek ik mij direct aan. Gegarandeerd dat ik dan 's nachts mijn bed uit kom om er een gedicht over te schrijven". Het zijn er in totaal 84 gewor den. Als deze eerste bundel een bestseller wordt heeft de barkeeper nog een lading in voorraad. Nederlandse beeldende kun stenaars, aan het begin van hun carrière, hebben de Keukenhof in Lisse altijd be- schouwd als een bruikbare sprinkplank op weg naar meer bekendheid. Een fraai decor om iets te exposeren en de zekerheid van een paar honderdduizend park bezoekers. Wat wil je nog meer Ruim twintig jaar lang zijn er in de Keukenhof voor jonge veelbelovende kunstenaars plaatsjes ingeruimd. Dit jaar echter moeten bezoekers het zonder die bijna vanzelfsp rekende artistieke bijdrage stellen. De reden is dat het ministerie van CRM geweigerd heeft de noodzakelijke subsidie te verlenen. Over het waarom is bij de opening van de Keukenhof nauwelijks met een woord, gerept. Men heeft het bij een kale mededeling gehouden. Die wijze van voorlichting is op het ministerie niet best geval len. Met name op de afdeling Beeldende Kunst heeft men er zich nogal boos over gemaakt dat de Keukenhof niet ope ning van zaken heeft geaeven "Dan was tenminste duidelijk geworden"zegt beleidsme dewerker Rijnders, "dat niet het ministerie maar de Keukenhof in deze dwars heeft gelegen". CRM heeft een aparte subsi- diepot waarmee beeld- houwexposities als die in de Keukenhof voor een gedeelte bekostigd worden. Lisse heeft daar tot en met vorig jaar nooit tevergeefs een beroep op gedaan. Vooral in de begin fase werd de subsidie zonder slag of stoot verleend, met name omdat de Keukenhof in Nederland toen eigenlijk de enige geschikte lokatie was om lijvige beeldhouwwerken aan een groot publiek te to nen. Voor beeldhouwers was het destijds een aanbeveling als ze in Lisse hadden geëxpo seerd. Die monopolie-positie van de Keukenhof bestaat niet meer omdat er diverse andere bruikbare expositieterreinen zijn bijgekomen. Die willen ook een deel uit de beperkte subsidiepot. Om een verant woorde keuze te kunnen ma ken heeft een jaar geleden de Raad voor de Kunst een aan tal voorwaarden opgesteld waaraan subsidie-aanvra gers zouden moeten voldoen. CRM heeft die criteria over genomen onder meer dat de ten toongestelde beeldhouwwer ken ten tijde van de tentoon stelling voldoende in de pu bliciteit, posters, persberich ten e.d. worden gebracht en dat er ook moeite voor wordt gedaan het bezoekende pu bliek te informeren over kun stenaar en kunstwerk. Ook de Keukenhof is met die ei sen geconfronteerd. Mevrouw Spits, hoofd van afdeling Beeldende Kunst van het mi nisterie: "In Lisse heeft men het op deze punten duidelijk laten afweten. Vorig jaar, toen al bekend was wat onze wensen waren, heb ben we in de Keukenhof een steekproef genomen. Eén van "Eis' formatie-stand gestapt en heeft om bijzonderheden over de beeldhouwwerken ge vraagd. Na veel zoeken kwam er ergens onder uit een laadje een getypt vel met daarop wat namen. Meer niet. Bij de beel den zelf stond ook geen woord ter verduidelijking en we vonden ook dat ze erg ach teraf stonden. We hebben de Keukenhof toen laten weten dat er dit jaar toch echt meer aan publieks voorlichting gedaan moest worden. Maar aan die wens is op geen enkele wijze tegemoet gekomen. Vandaar die subsi dieafwijzing". Burgemeester Berends van Lisse, voorzitter van het Keukenhofbestuur en ook de eerste man van de commissie die de beelden voor het park uitzoekt, is enkele dagen niet op zijn post en zodoende ook niet bereikbaar voor com mentaar. Gemeente-secreta ris Broersen, die ook zitting heeft in het Keukenhofbe stuur, wilde geen uitlating doen over de beeldenkwestie. "Daarvoor zit ik nog tekort in deze materie. Ik vind dat de burgemeester zelf daar maar zijn zegje over moet doen". De "strafmaatregel" van CRM houdt overigens niet automa tisch in dat de Keukenhof nu definitief van de subsidielijst is afgevoerd. "Men mag vol gend jaar gewoon weer een verzoek indienen", zegt CRM-medewerker Rijnders "En dan is het helemaal niet gezegd dat men er naast grijpt. Maar dan zal men in elk geval wel aan onze wensen tegemoet moeten komen". "Overigens geloof ik niet dat het merendeel van de leden van het Keukenhofbestuur er zich erv sappel over maakt. Dat er geen beelden meer staan. Uit de gesprekken die ik daarover met burgemeester Berends heb gevoerd, heb ik begrepen dat er binnen het bestuur een stroming is die zich de laatste jaren in stijgende mate heeft geërgerd aan de keuze van de vrij progressieve beelden voor het park." Door Cees de Graaff Pas in 1965 begon men opnieuw aan een wereldwijd systeem van „betonning en bebake- ning" te denken, maar er was een ramp als met de Bran denburg voor nodig om alle landen van de noodzaak van een wereldwijd systeem te o- vertuigen. De Westeuropese kuststaten lopen voorop met het nieuwe LALA-systeem. In april 1977 begonnen Frankrijk, België, Zuid Engeland en het zuiden van Nederland met de ver vanging van de oude boeien en bakens volgens het nieuwe systeem. Deze week volgden het noorden van ons land, Noord-Engeland, Duitsland en Denemarken. Het is een grootse operatie geworden, waarbij binnen enkele dagen honderden boeien en bakens vervangen moesten worden. Alleen al in het loodsaistrict IJmond moesten in een dag of drie honderd lichtbakens, 175 tonnen en 105 drijfbakens- vervangen worden. De afdeling betonning en beba- kening van het Loodswezen heeft zich terdege op de operatie voorbereid. Zoveel mogelijk nieuwe boeien wer den op de kant gezet, in de nieuwe kleuren geschilderd en waar nodig van elektrische verlichting voorzien. Want men had besloten de oude gasboeien meteen ook maar om te bouwen tot elektrische boeien. Dat alles moest ge beuren zonder dat de scheep vaart er hinder van zou on dervinden. Na meer dan een half jaar van voorbereiding was men in de IJmond zover, dat maandag met de feitelijke veivanging een begin kon worden gemaakt. In de dis tricten Scheldemond en Rijnmond was het jaar daar voor al bewezen, dat de ver vanging in enkele dage- n een feit kon zijn. Voor de grote operatie werd een beroep gedaan op de beton- ningsvaartuigen Vlissingen uit de Scheldemond en Delftshaven uit Rijnmond. Samen met de „Breeveer tien", het vlaggeschip van het loodswezen, afdeling beton ning en bebakening, en de „Haringvliet" startte maan dag de operatie. Om drie uur 's nachts werden de eerste nieuwe boeien geladen en voeren de schepen uit. Voor kapitein B. van Eenennaam uit Rotterdam, aan boord van de Delftshaven, betekende het werken in een vreemde omgeving. Zijn bemanning bestond uit mensen uit Rot terdam, IJmuiden en Den Helder, maar deze mannen van het loodswezen bleken terdege voor hun taak bere kend te zijn. Zodra de boeien aan boord stonden, voer de Delftshaven het zeegat uit. Aangekomen bij de eerste boei die vervan gen moest worden, werd deze met de giek aan boord gehe sen, nadat de nieuwe boei langszij het schip in het water was gelegd. Het leek een een voudig klusje, maar juist uit het gemak, waarmee het werk gedaan werd, bleek de grote ervaring van de mensen aan boord. De ankerketting werd van de oude boei losgemaakt, aan de nieuwe bevestigd en daarmee was de vervanging een feit. Men maakte lange uren aan boord om op het tijdsschema te blijven en met de regelmaat van de klok kwamen van de diverse sche pen meldingen binnen, dat er weer enkele boeien vervan gen waren. „Wrak erbij?" Voor de scheepvaart werd er zo veel mogelijk verwarring voorkomen. Regelmatig wer den de schepen vanuit het centrale coördinatiepunt in Engeland op de hoogte ge steld van de veranderde boeien. Maar hoewel elk schip al nieuwe zeekaarten van de boeien vereiste het nodige werk met lasapparaat en moker met de nieuwe boeisystemen aan boord moest hebben, bleek toch nog niet iedereen op de hoogte te zijn. „Is er een wrak bijgekomen?", infor meerde een schip argeloos, toen men een groene boei on- dekte, in het oude systeem al tijd gebruikt voor wrakaan wijzingen, maar in het nieuwe systeem geven ze het vaar water aan. Het nieuwe IALA-systeem is heel wat duidelijker dan de vele oude systemen. Een voudig gezegd moet men in het nieuwe systeem de rode boeien aan bakboord houden en de groene aan stuurboord, hetgeen overeen komt met de zij verlichting van de schepen. Wrakboeien zijn een com binatie van zwart-geelzwart. Die combinatie geeft aan waar het gevaar ligt: in het oostelijk, noordelijk, weste lijk of zuidelijk kwadrant van de boei. Dit systeem zal in de toekomst niet tot Europa beperkt blijven, maar ook gebruikt worden bij Afrika, het Mid den-Oosten en waarschijnlijk ook het Verre Oosten. Alleen in Noord- en Zuid-Amerika zal een ander systeem ge bruikt worden, waarbij de rode boeien aan stuurboord gehouden moeten worden. Maar ook hier zal de gehele kustlengte van het continent eenzelfde systeem kennen. Het zal nog tot in juni duren voor de gehele operatie van vervanging van alle boeien en bakens is voltooid. De kust- bebakening komt deze week rond. Volgende week zal de „Breeveertien" beginnen met het continentale plat wat Ne derlands gebied betreft. Vooral in verband met de olieboringen en pijpleidingen moeten ook daar heel wat boeien vervangen worden en tenslotte zullen de minst be langrijke bakens in het Wad dengebied aan de beurt ko- Dan komt er een einde aan een grootse operatie, die is be gonnen met het uitzoeken welke boeien en bakens ver vangen moesten worden, ge volgd door het vervangen van de zeekaarten, het bestellen van alle materialen, van hele boeien tot kleine boutjes en moertjes toe, het opstellen van werkschema's en die tenslotte culmineerde in en kele dagen hard werken om de feitelijke vervanging zo snel mogelijk te laten gebeu- Veiligheid De scheepvaart is met de gro tere veiligheid, die nu gebo den wordt, heel erg gediend. Grote scheepsrampen, die in deze tijd catastrofale gevol gen voor het milieu kunnen hebben, worden erdoor beter voorkomen. Een stuk on duidelijkheid in de bebake ning is ten einde. ROTTERDAM - In een grootse operatie in twee fasen zijn de Europese kustwateren en zeeën voorzien van nieuwe bakens voor de scheepvaart. Van Frankrijk tot Denemarken is er nu een internationaal afgespro ken betonning, waarmee een eind is gekomen aan de verwarrende situatie van meer dan dertig ver schillende systemen van boeien en bakens, die de schepen over de wereld tegenkwamen. Voor Nederland begon de operatie vorig jaar april bij Hoek van Holland. Deze week wordt zij afgerond in de Wad denzee. In dezelfde periode hebben ook de andere Euro pese naties hun betonning gewijzigd. Het nieuwe sys teem is afgesproken in de LALA, een internationale or ganisatie voor de veiligheid van de scheepvaart en zal over de hele wereld worden toegepast. Grote stoot De grote stoot voor het nieuwe systeem werd gegeven na de zogenaamde Brandenburg- ramp in 1971. Toen werd op een rampzalige manier duidelijk, dat de ver schillende boeien, die ge bruikt werden in de scheep vaart zorgden voor grote ver warring. In het Engelse Ka naal liepen drie schepen op het wrak van de tanker Bran denburg, waarbij 45 mensen om het leven kwamen. Het niet begrijpen van de beteke nis van de geplaatste wrak- boeien moet als oorzaak van de ramp aangewezen worden. Het was overigens bepaald niet de eerste keer, dat er over een internationale afspraak over boeien en bakens gedacht was. In internationaal ver band was daar al jarenlang over gesproken en in 1936 was men bijna tot een oplossing gekomen, maar toen gooide het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog roet in het eten. Honderden boeien en lichtbakensvoor de Nederlandse kust moesten worden veranderd .Links het oude exemplaar, rechts onder de nieuwe uitvoering die de veiligheid in het scheepsverkeer moet vergroten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4