Meer woningbouw in Bosch geest Nog geen duidelijkheid eiland Kouden hoorn leidse agenda Minder reserveringen voor gebouwen 'w met openbare bestemming Dodelijk ongeluk in Wassenaar Werklozen verbeteren contact maatschappij Reacties GS op Ontwerp Streekplan Z. Holland-W: College - vergadering en stukken openbaar Jan Gordijn aanvoerder PPRdijst CDA meer openheid bij besluitvorming PAGINA 2 VRIJDAG 7 APRIL 1978 VOORSCHOTEN - Meer woningbouw en minder reserveringen voor. gebouwen met een openbare bestemming in Boschgeest, is de wens van de meerderheid van de commissie openbare werken. Besproken werd gisteravond het ontwerp- bestemmingsplan Boschgeest. Zowel WD, PPV en CDA i den dat deze wijk erg ruim opge zet is, bovendien wordt nog te veel rekening gehouden met het inmiddels verouderde gegeven, dat iedere wijk eigen verzor gende gebouwen moet hebben zoals scholen en dergelijke. Aanleiding was de reservering voor grond voor twee zgn. kbo-scho- len (kleuter- en basisonderwijs). De wijk Boschgeest is thans al aan het vergrijzen en redelij kerwijs kan aangenomen worden dat de twee scholen (openbare Parkschool en chr. Gevers Deynootschool) in die wijk geen voedingsbodem zullen vinden. Ook de reserveringen voor sport zalen vindt de commissie geen juiste zaak. Zonder de leefbaar heid aan te tasten kan de wo ningbouw „verdicht" worden en dan blijft Boschgeest nog de ruimste wijk van Voorschoten. Mr. Begeer (WD) brak een lans voor minder openbaar en meer particulier groen. Van Wijk (PPV) vond dat het plan te weinig zekerheid gaf voor de bewoners. De bewoners hebben volgens hem het recht te mogen weten hoe de vlekken op de kaart inge vuld gaan worden. Esselaar (CDA) vond reservering van maximaal een kavel voor een schoolgebouw meer dan vol doende. Ruim 80 ouders van kinderen op een van de scholen in het scholencomplex Noord-Hofland hebben verzocht om verkeers lichten op de kruising Admiraal de Ruytersingel, Abraham van der Hulstlaan en Thorbeckeweg. Verkeerslichten zijn niet nodig omdat het kruispunt zeer over zichtelijk is en bovendien binnen 150 meter een met lichten be veiligde oversteekplaats is. De onveiligheid treedt voornamelijk op zodra de kinderen met auto's van en uit school gehaald wor den. De commissie meent dat de veiligheid tijdens die uren wel verbeterd kan worden door de in stelling van een team van ver- keersbrigadiertjes. De school zal dan zelf aktie moeten onderne- Voorschoten krijgt binnen af zienbare tijd te maken met ver nieuwing van grote delen van de gasleiding voor de hele gemeente onderandere de zgn. PVC-lei- dingen zullen moeten worden vervangen. Deze leidingen zijn pas vijftien jaar oud. WASSENAAR - Op de storm van 's Gravensandeweg ter hoogte van de Jagerslaan Noord in Wassenaar is gis termiddag omstreeks 17.15 uur een ongeluk gebeurd met dodelijke afloop. De 63-jarige A. Fokker uit Wassenaar, werd door een personenauto van de 48-jarige J.J.vd H. eveneens uit Wassenaar, ge raakt toen hij (vermoedelijk zonder goed op te letten) de Storm van 's Gravensan deweg overstak. Hij kwam aanfietsen uit de Jagerslaan Noord. V. d. H. H. kwam uit de richting Katwijkseweg op de Storm van 's Gravensan deweg. De tijd opvullen met spelletjes. Gistermiddag moeting smiddag in het Irenegebouw in Leiderdorp i Pachter map blijven DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De Wassenaarse pachter M. L. J. Konings mag op dezg. Orangerie, een terrein ten westen van Huis ter Horst in Voorschoten van Ge deputeerde Staten bloementeelt onder glas blijven uitoefenen. In het ontwerp-streekplan Zuid- Holland West was dit terrein, dat eigendom is van Koningin Ju liana, aangewezen voor "landrec- reatie" met vooral dagrecreatie", als onderdeel van een groter ge bied. De Ordngerie was te klein om een aparte aanduiding te krijgen maar het streekplan ver zet zich niet tegen de huidige be stemming, aldus G. S. De uit eindelijke beslissing ligt overi gens bij de gemeente Voorscho ten, wanneer er een bestem mingsplan voor het gebied ge maakt wordt. Lakerpolder DEN HAAG/WARMOND - In de Warmondse Lakerpolder blijven de huidige agrarische activiteiten ook in de toekomst mogelijk. Dit zeggen Gedeputeerde Staten in antwoord op een bezwaarschrift tegen het streekplan Zuid-Hol land West, dat was ingediend door de eigenaars van de polder, S. van Schie en mevrouw G.P. van Schie-Van der Poel te Oud Ade. Zij hadden bezwaar tegen aanwijzing van de Lakerpolder tot natuurgebied. Maar, zeggen G. S. de natuurwaarde van deze polders is juist grotendeels af hankelijk van een agrarisch be heer. Het provinciaal bestuur streeft ernaar om de aanwezige natuurwaarde door aankoop, of vrijwillige beheersovereenkom sten te beschermen. Morsebelpoldcr DEN HAAG/OEGSTGEEST - Gedepu teerde Staten blijven van mening dat in de Morsebelpolder een woonbuurt (Haaswijk) moet worden gebouwd en een ander deel van de polder voor stads-en dorpsgebied gereserveerd moet blijven. G- S. zeggen dit in antwoord op het bezwaarschrift van de Mi lieuwerkgroep Oegstgeest tegen het streekplan Zuid-Holland West. Eerder hadden G. S. al een bezwaarschrift van de werkgroep tegen het bestemmingsplan Haaswijk van de gemeente Oegstgeest afgewezen. Deze pro cedure loopt nu nog bij de Kroon. PvdA-Leiderdorp wil verdergaande democratisering LEIDERDORP - Kinderen van de Kastanje school in Leiderdorp vertelden gistermiddag samen nog eens iets over hun inzamelings werk voor de actie van de jongerenor ganisatie van het Wereld- natuurfonds (De Rangers) om zeeschildpadden te reddenHet wa ren juist kinderen uit de Ranger- groep van de Kastanjelaanschool, die in Nederland de 50.000ste gul den bij elkaar brachten voor de ac tie. De Rangergroep van de Kas- tanjeschool, die zichzelf de Eek hoorn" noemt heeft in het kader van de actie voor de zeeschildpadden- certificaten voor één gulden per stuk verkocht. LEIDERDORP - Een groep inwo ners van Leiderdorp tracht met de organisatie van ontmoetings dagen het isolement van wao- en te doorbreken. Komend half jaar zal elke don derdag tussen twee en vier uur gelegenheid zijn om in het ge bouw "Irene" met elkaar wat te praten. Een van de initiatiefne mers, de heer Van Wieten denkt dat de behoefte steeds groter zal worden. "In het begin zullen niet zoveel mensen aan onze uitnodi ging gehoor geven. Als er eerst maar een paar mensen komen komt de rest vanzelf wel. Als je helemaal geen hobby hebt en je zit zonder werk dan wordt het contact met de maatschappij steeds moeilijker. Daar hopen wij op deze manier wat aan te doen. Hebben ze geen zin om te praten dan kan altijd nog met spellen vermaak worden geboden". Aktiviteiten voor de komende tijd heeft de initiatiefgroep nog niet. "De zaal moet eerst zo vol moge lijk komen. Het geeft niet waar de mensen vandaan komen. Daarna kunnen we aan de hand van wen sen bepaalde zaken op touw zet ten. Het is wèl de bedoeling om de aanwezigen hier tezijnertijd te informeren waar zij in hun situa tie wel en geen recht op hebben. Een soort praktische voorlich ting dus", aldus Wieten. WARMOND - Weinig nieuws onder het lentezonnetje van vandaag creëerde het Warmondse college van B en W gisteravond tijdens de antwoorden aan de leden van de raad op de algemene beschou wingen die gistermiddag werden gehouden. In ieder geval werd alweer wat meer duidelijkheid geschapen omtrent de uitbrei ding van het huidige raadhuis. Aan de raadsleden werd het derde schetsontwerp getoond van hoe het nieuwe complex er uit moet gaan zien. De huidige villa, waarin het gemeentehuis gevestigd is zal gehandhaafd blijven. Op het vrijliggend terrein naast het raadhuis zullen twee gedeelten worden aangebouwd die in exact dezelfde stijl worden opgetrokken als het "oude ge bouw". Burgemeester De Vreeze deelde gisteravond mee dat op dezelfde manier gewerkt zal worden als bij de Sociaal Kulturele Accomoda- tie in de trend van "sober maar goed". Al met al zullen de bouwkosten (inclusief de meubilering. de terreinin richting. de tijdelijke huisvesting van ambtenaren elders en zovoorts) rond de 1,5 miljoen gulden komen te liggen. Een be drag van 1 miljoen gulden is al in een eerder stadium door de raad gevoteerd. De Vreeze vroeg de raad, na eerder gistermiddag de raadsleden nog eens met de op nieuw herziene plannen te heb ben geconfronteerd, om de mo gelijkheid van die vijf ton extra te bezien. Naar de tevreden reacties LEIDERDORP - Het meest opval lende aan het verkiezingsprog ramma dat de Leiderdorpse PvdA-afdeling gisteravond lan- c^erde, is dat de partij erg ver wil gaan met de plaatselijke democ ratisering. Het blijft niet bij de doelstelling burgers actief bij het gemeentebestuur te betrekken. De PvdA wil dat in het vervolg ook de vergaderingen van B en W openbaar worden gemaakt en alle stukken die op vergaderin gen van dit college, de raad en zijn commissies betrekking heb ben, eveneens aan de openbaar heid prijs te geven. Voorts wordt als programmapunt genoemd dat raadsleden en leden van het ge meentebestuur hun (neven functies kenbaar moeten maken. Wellicht pleit het voor de progres siviteit van de aanwezige PvdA-leden dat dit hoofdstuk (over bestuur) het minst werd be commentarieerd en van amen dementen voorzien. Meer amendementen werden inge bracht bij het hoofdstuk over verkeer en vervoer, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Principepunt: eerlijke verdeling van de ruimte; Zolang de invoe ring van een erfpachtstelsel niet haalbaar is het voeren van een grondpolitiek waarbij de be stemming van de grond voor de vraagprijs bepalend moet zijn. Bij vemoop van grond moet een anti-speculatiebeding gaan gel den van 5 jaar; De gemeente heeft het recht van eerste koop bij ver koop van grond door de eerste eigenaar. Verder wordt voorgestaan, om vooral te bouwen voor mensen die moeilijk aan betaalbare wo ningen van goede kwaliteit kun nen komen. De gedachten gaan hierbij ook uit naar goedkopere vrije sectorwoningen, waardoor het doorstromingsbeleid bevor derd kan worden. Verkoop van woningwetwoningen wordt af gewezen: de bevestiging van een al ouder PvdA standpunt. Daarnaast werd door middel van een amendement toegevoegd, dat de gemeente er zorg voor dient te dragen, dat slechts diegenen voor een premiekoop woning in aanmerking mogen komen die over een niet al te abominabel hoog inkomen be schikken. De hoofdstukken van het ver kiezingsprogramma die gisteren niet aan bod kwamen worden in een volgende vergadering, aan staande woensdag behandeld. LEIDERDORP - In haar algemene ledenvergadering herkoos de PPR in Leiderdorp gisteravond het raadslid Jan Gordijn als lijst trekker voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Ro land Mommaas is als tweede kandidaat op de lijst gekozen. Vervolgens gaat de lijst verder met-Diel Kogerbos, Frans Ter ken, Harry Sysling en Teun van der Geest. Naast de twee be stuursleden Diel Koger en Frans Terken is Harry Sysling als derde bestuurslid gekozen. De PPR heeft haar ontwerp-prog- ramma gemaakt met als doel de leefbaarheid van Leiderdorp te handhaven of te verbeteren. Zij menen dat de bouw in deze ge meente kleinschalig moet gebeu ren. Wat betreft de speculaties met woningen en grond moet ge probeerd worden dit verschijnsel zo veel mogelijk te beperken of te voorkomen. De omlegging van Rijksweg 4 door de Achthovenerpolder wijst de PPR uit milieuoverwegingen af. De Radikalen pleiten voor een ondertunneling van deze weg vanaf de Dwarswatering tot voorbij de Oude Rijn. Het dak van de tunnel zou ruimte moeten bieden voor eventuele volkstuin tjes. De flats aan het Engelendaal moeten, voor zover nog niet ge beurd, worden voorzien met iso latieglas om de geluidshinder te gen te gaan. In het PPR programma staat verder dat bij de Leiderdorpse win kelconcentraties glas- en pa piercontainers geplaatst moeten worden. Het gebruik van kring looppapier moet bevorderd wor den, óók bij de gemeentelijke diensten. Aan het eind van het PPR prog ramma stelt deze partij dat ze hoopt dat het voortgezet onder wijs in Leiderdorp gehandhaafd blijft. Avondonderwijs, moeder MAVO alsmede onderwijs aan buitenlandse werknemers en hun gezinnen zouden aan de on derwijsmogelijkheden toege voegd moeten worden. van de raadsleden gistermiddag op de tekeningen lijkt deze ver hoging geen onoverkomelijk be zwaar te geven. Koudenhoom Een ander punt dat aan de orde kwam was Koudenhoom, waar met name PW op aangedrongen had. Volgens De Vreeze zal de brug naar Koudenhoom zo snel mogelijk gerealiseerd worden, maar volgens hem moet nog ge wacht worden op de verbreding van het vaarwater van de Groote Sloot. Als in de loop van '79 de vaarweg wat meer gestalte gaat krijgen kan volgens de bur gemeester gedacht worden aan de voetgangersbrug. Het voorstel van PW-wer Heemskerk (gevolgd door het CDA) om een witboek te publice ren over de moeilijkheden tussen Leiden en Warmond over de wo ningbouw op Warmonds grond gebied (waarbij deze laatste ge meente 10 procent van de te bouwen woningen claimt) ziet De Vreeze als een negatieve prikke ling op een ongunstig moment. Volgens hem is het overleg (in eens - red.) weer "goed en vruchtbaar" met Leiden. Van de kant van het college dan ook he- PW toonde zich teleurgesteld over de langzame vooruitgang wat betreft KoudenhoomLanger uitstel betekent volgens PW dat er binnen niet al te lange tijd helemaal geen geld meer beschikbaar is voor een brug naar het eiland toe. Op zich deelde burgemeester De Vreeze die mening wel. "Maar wat de uitgaven betreft ben ik nu aan een maximale capaciteit. Als U nu wilt dat de brug er komt dat kan dat. maar dan moet wel wat anders vervangen worden". V erkiezingsprogramma Leiderdorp LEIDERDORP - Het CDA- Leiderdorp streeft naar een sa menleving waarin de mens zijn vrijheid en verantwoordelijkheid beter kan beleven, waarin de bij belse rechtvaardigheid en solida riteit meer gestalte krijgen, waarin wordt uitgegaan van de fundamentele gelijkwaardigheid van alle mensen en waarin de mensen zich voor elkaar verant woordelijk voelen. Deze "uit gangspunten vormen de inlei ding maar ook de kern van het gemeenteprogramma van het CDA voor de periode 1978-1982. Dit programma werd gisteravond vastgesteld door de leden van het CDA, aan de hand van een ont werp, afkomstig van het bestuur en leden van de toekomstige fraktie. Blijkens het programma is de partij voorstander van zoveel mogelijk openbaarheid in de besluitvor ming; fractievergaderingen blijven echter slechts toeganke lijk voor leden van de kiesvereni gingen waaruit het CDA is ont staan. De Christen-democraten streven naar vorming van een af spiegelingscollege op prog ramma-basis, dat wil zeggen dat het dagelijks bestuur van de ge meente moet zijn samengesteld uit de belangrijkste groeperingen in de raad, die op basis van hun verkiezingsprogramma tot over eenstemming komen over een beleid voor de komende jaren. Het CDA heeft haar programma verdeeld in twee belangrijke hoofdstukken: welzijn en on derwijs, met daarin o.a. aandacht voor het zogenaamd maat schappelijk initiatief, onderstre ping van het confessioneel on derwijs naast het algemeen on derwijs, het nastreven van voor zieningen voor gehandicapten, sportbeoefenaars en recreanten en het treffen van maatregelen in het kader van de emancipatie, waarbij men pleit voor openstel ling van het gemeentehuis in de avonduren. Het hoofdstuk Huisvesting en ruimtelijke ordening is onder meer gewijd aan het betrekken van de burgers bij bestem mingsplannen aan voorzieningen voor het „oude dorp", aan een rechtvaardig huisvestingsbeleid, aan betere busverbindingen en het reguleren van het doorgaand verkeer, aan maatregelen ter be scherming van voetgangers en tenslotte aan het milieu- en ener giebeleid, waarbij het CDA zich tegenstander verklaart van uit breiding van Rijksweg 4. Dit programma zal, wanneer het zijn definitieve vorm heeft gekregen, als inzet dienen voor de gemeen teraadsverkiezingen. Vrijdag Het geld dient om de eieren van het bedreigde reptiel naar beschermde plaatsen te brengen, zodat ze niet kunnen worden opgegeten. Een van de jongetjes had duidelijk het re cord gebroken: bij een bezoek aan het Elisabethziekenhuis verkocht hij voor maar liefst 140 gulden aan certificaten. lemaal geen behoefte om een witboek te publiceren. Dorpsstraat Wat de herinrichting van de Dorps straat betreft zei wethouder De Winter te hopen dat de raad be seft dat geen verder uitstel meer mogelijk is. "Elke gulden die men er nu insteekt om de straat op te halen is weggegooid geld" aldus de wethouder. Wat de her inrichting betreft is de gemeente echter nog afhankelijk van de subsidie die het Rijk wil geven omdat de financiële positie van Warmond nog niet zó gunstig is. Wethouder' De Winter sprak in zijn antwoord nog over de "zeer onsympathieke maatregelen" die genomen zijn in de Warmunda- straat en die volgens hem "be grijpelijk" erg gevoelig liggen bij de mensen. "Maar de zaak was van alle kanten bekeken. Men kan de gemeente en de wonings tichting dan ook nu niet ver wijten dat lichtvaardig gehan deld is." De Vreeze verving de woorden van het CDA "krachtig beleid" in de kwestie Warmunda- straat door "krachtige begelei ding" voor het psychisch leed dat ontstaan is" Maandagavond reageren de raadsleden op de antwoorden van het college. Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time, 19.45-23.30 uur. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Troef, Noordeinde 2a, sport, 19 uur; soos, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, middagsoos, 14.30 uur; vegetaries eethuis, 18 uur; ge- handicaptensoos, 20 uur; optreden Chester 21 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur; ledenvergadering 44, ruilclub, 19.30-22 li LAK-theater, toneelgroep Carrousel met "Drie bij vier", 20.15 uur. Leidse Schouwburg, Paul Steenbergen en Ellen Vogel in "De lieve leugenaar", 20.15 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met "Deze vrouw mag niet branden", 20.30 uur. Rapenburg 100, ledenvergadering PPR, 20 uur. Antonius Clubhuis, ledenvergadering Hengelaarsbond, 20 uur. Vrijetijdscentrum, folkavond met Mick Softley en de groep Pegasus, 20 uur; jazzzolder Hot House, 22 uur. Gemeentecentrum Oegstgeest, open huis SJJO, 19-21 uur.' Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jr), 15-17 uur. LAK-theater, "Weemoed met een hoofdletter", toneel en voordracht door Grafuitdichters, 20.15 uur. Leidse Schouwburg, Ro-Theater met "1001 nacht", 20.15 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met "Deze vrouw mag niet branden", 20.30 uur. Stadhuisplein, informatie-markt "Prog ressief Vrouwenoverleg", 11-16.30 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansinstuif, 20 Willem de Zwijgerschool, Leiderdorp, turnproeven voor kinderen van 8 t/m 12 jaar, 10-14 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, vanaf 21 Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uurvm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderk wartier en Groenoord): J. van Leeuwen, v. d. Brandelerkade 28, tel. 120412; Wijk II (Kooi en Merenwijk): R. van Leeuwen, Zijldonk 38, van 10-10 uur tel. 146210, na 18 uur. Hooigracht 48a, tel. 140734; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstad- wijk en zuid-binnenstad): G. D. de Jong. Hoge Rijndijk 15, tel. 132877; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): H. J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp - De weekenddienst van za terdag 8 uur vm. tot zo. 24 uur. wordt waargenomen door: Van Wijk, tel. 890529 (zaterdag); F. O. A. M. Kemme, tel. 893139 (zondag). Zaterdag en zondag voor spoedgevallen spreekuur van 12.30-13 uur op Merenstraat 184a, tel. Voorschoten - Schotanus, v. d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zaterdag). S. v. d Kooi. S. v. d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zondag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 7 tot 14 april, door: Apotheek Tot Hylp der Menschheid, .Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi tel. 122444 Gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2