BUURMAN BINDT STRIJD AAN MET DUIVENMELKER Boeren hebben meeste hinder van stremming BRAND(JE) Z0H PANIEK Meer ruimte voor veiling Flora Optreden van politie tegen krakers sterk overdreven... Hazersivoude zou klachten hebben genegeerd Raad van State doet half mei uitspraak Dodelijk ongeluk r>r> VWJUAU'MMLliU FAU11NA 'ZÓ Hei „Rijnoord" gedeeltelijk ontruimd tijdens kinder-bezoekuur ■k De brandweer, met rookm&sker op. is doorgedrongen lot het souterrain, waar het vuur woedde. De brand veroorzaakte nogal wat rook in het Alpheuse ziekenhuis. ALPHEN AAN DEN RIJN - 'We hebben bewonde ring voor het personeel van de kinder- en klasse ndeling. Zonder een spoortje van paniek hebben ze die ruimten, nog wel tijdens het bezoekuur van de ouders op de kinderafdeling, ontruimd. Alles verliep heel rustig'. Aldus de directie van ziekenhuis Rijnoord in Alphen over het brandje dat gisteravond woedde in een werkplaats in het souterrain van het ziekenhuis. Een brandje, dat de brandweer bliksemsnel onder controle had, maar dat wel erg veel rook binnen het ziekenhuis, met name in de hal, ten gevolge had. Tegen half vier brak het brandje uit in een werk ruimte van de technische dienst, waarop dat mo ment in verband met de theepauze van het per soneel niemand aanwezig was. Het vuur is ver moedelijk ontstaan door vonken die bij even tevo ren verrichte laswerkzaamheden waren terecht gekomen in poetskatoen. De brand zelf bleef be perkt tot de werkruimte, waar een schade van der tigduizend gulden aan materiaal, gereedschappen en dergelijke werd aangericht. De in het zieken huisgebouw binnendringende rook deed echter erger vermoeden. Desondanks ging een oogoperatie in de operatieka mer gewoon door. Het dienstdoende personeel zag wel de rookwolken op de gang, maar had van die rook geen last vanwege de branddeuren. Juist door het ontbreken van die branddeuren elders in het ziekenhuis kreeg de rook kans om bezit te nemen van de gangen. Die branddeuren zijn van een zoda nige constructie, dat ze bij de aanwezigheid van een bepaalde hoeveelheid rook in de lucht automatisch dichtvallen. Ondanks die rook ontstond dus volgens de directie geen paniek in het ziekenhuis, waar gisteren zo'n 125 patiënten verbleven. 'Iedereen weet wat er in gevallen als deze moet gebeuren', is de verklaring ervoor. Vandaar dat uit voorzorg onmiddellijk de kinder- en klasse-afdeling, twee lagen boven het souterrain gelegen, werden ontruimd. Nog terwijl de brandweermannen na de blussing van de brand het ziekenhuis verlieten, werden de patiënten te ruggebracht naar de kort tevoren verlaten zalen. HAZERSWOUDE -De Hazerwoudenaar Hart- meijers uit de Genestetstraat vindt dat de ge meente moet optreden tegen zijn buurman Del- sasso, een duivelmelker die van tijd tot tijd der tien 'vliegers' laat uitvliegen. Een hobby, zoals Hartmeijers gisteren de Raad van State voor hield, die hem veel overlast bezorgt. Bevuiling van zijn huis en tuin en lawaai 's morgens vroeg als de duiven aan het koeren gaan waren zijn grootste grieven. Het houden van deze dieren moet volgens Hartmeijers in woonwijken wor den verboden. De gemeente moet, volgens hem, met de verordening (artikel 94) in de hand op treden. Hartmeijers: Volgens artikel 94 kan het uitvliegen van duiven worden verboden als blijkt dat dit over last met zich mee brengt voor omwonenden. Welnu, die over last is er. Dat weet wethouder De Wit ook wel, want die heeft eens gezegd dat het is toegestaan om vogels uit een volière uit te laten vliegen, maar dat zoiets wel erg hinderlijk voor omwonenden is. Ik begrijp dus niet waarom hier niets aan wordt gedaan. Er is sprake van hinder dus moet er opgetreden worden. Gemeente bestuur heeft tot nu toe alleen maar opzettelijk uitgedachte ar gumenten gebruikt om niets aan de duivenhinder te hoeven doen. Ik noem die argumenten opzet telijk uitgedacht, omdat ze deze nooit in de raad hebben laten ho- Hinder 'Het college heeft nooit in willen gaan op politierapporten die over deze zaak zijn gemaakt. Toch weet B en W echt wel dat er sprake is van hinder. Eén keer versprak de burgemeester zich toen hij zei dat er misschien wel van zoiets als hinder sprake kon zijn. Wethouder de Wit was er toen meteen bij om te zeggen dat dit niet zo was'. Hartmeijers begreep ook niet waarom de burgemeester Del- sasso niet een huis aan de rand van het dorp had laten betrekken, zodat niemand enige hinder van de duiven zou ondervinden. 'De heer De Keizer uit het dorp on derhield ook duiven, maar hij woonde in een huurhuis. Hij heeft toen een huis aan de rand van het dorp moeten betrekken. Delsasso heeft echter een eigen huis. Dat huurders met duiven wel worden verwijderd en men sen met een eigen huis niet, vind ik een discriminatie van de huurder. En de burgemeester heeft ook gezegd dat als Delsasso voor het kopen van een huis te kennen had gegeven dat hij dui ven ging houden, hij een huis aan de rand van het dorp toegewezen zou hebben gekregen'. Het feit dat het door wethouder De Wit ook wel eens had laten voor komen alsof het hier slechts een simpele burenruzie betrof vond in Hartmeijers' ogen ook weinig genade. Hij vond dit een af leidingsmanoeuvre omdat het college wel degelijk overtuigd is van de juistheid van de klachten. 'Het durft alleen niet de hele duivenvereniging van Hazer- swoude tegen zich in het harnas te jagen', aldus de boze buurman. Tenslotte stelde hij nog dat de volière van Delsassa eigenlijk geen volière is, maar meer een duivenhok. En het hebben van 'een hok of een duiventil is niet toegestaan. Incidenteel Namens het college zei ambtenaar Alderliesten dat hij weinig kon Duiven zeggen over het betoog van Hartmeijers omdat hij slechts in cidentele uitspraken van indivi duele mensen had aangehaald. Hij zei dat B en W nog steeds van mening waren dat artikel 94 hier niet van toepassing was. Eigenaar van de duiven Delsasso ontkende dat zijn vogels voor welke hinder dan ook zorgen. •i juist het hok bij Delsasso bij het kieh Een uitspraak die de rechter niet serieus nam, omdat hij vroeger zelf duiven had gehouden en heel goed wist dat van enige hinder altijd sprake is. Delsasso zei dat zijn duiven om vijf uur 's middags uitvliegen en ongeveer een uur later weer terugkomen. Volgens hem blijven ze veel langer buiten dan hij eigenlijk zou willen om dat zijn buren de dieren constant ALPHEN AAN DEN RIJN - De 22-jarige journalist Koos v.d. Kleij uit Alphen is gisteravond dodelijk verongelukt toen hij met zijn motor tegen dalende bomen reed van de ophaalbrug in de Van Boetzelaerstraat. De politie ver moedt dat de man werd verblind door de laagstaande zon waar door hij het knipperen van de rode lichten niet moet hebben gezien. De motor reed nog door tot het kruispunt van de Juliana- straat zonder iets te raken. Op weg naar het ziekenhuis is v.d. Kleij overleden. Schoolhoofd veertig jaar in dienst bij overheid SASSENHEIM - De heer J. Hoeve, hoofd van de openbare basisschool "Kas tanjehof', in Sassenheim, is veertig jaar in overheids dienst. Dat werd gistjren ge vierd op een bijeenkomst in de ontvangstzaal van het Raadhuis. Daarbij was bur gemeester Kret van Sas senheim aanwezig, en ook Hoeve's naaste medewerker, plaatsvervangend school hoofd Weerts. De burgemees ter overhandigde aan het ju bilerende schoolhoofd een envelop met inhoud, collega Weerts gaf als cadeau een cassette platen van Vivaldi en een plant. Van de ouder commissie ontving de heer Hoeve "Het Boek van de Tulp", uit handen van W. R. Donker. In zijn 40 jaren overheids dienst was de heer Hoeve vanaf 1949 onderwijzer. Hij begon in Leeuwarden, en via Ameland belandde hij in 1961 in Sassenheim. Hij zei in Sassenheim altijd met ple zier gewerkt te hebben. Bur gemeester Kret: "U diende het onderwijs met heel uw hart, het welzijn van de kin deren met heel uw bestaan". WOUBRUGGE (HOOG- MADE) - Misschien wat aan de late kant, maar er is dan toch een begin ge maakt met het opknappen van de brug over de Noord Aa in Hoogmade. Wande laars en fietsers kunnen nog wel van de oeverver binding gebruik maken; automobilisten moeten een voorlopig een ander plekje voor hun wagen zoeken. Parkeren voor de deur is er niet bij. Een jaar of twee geleden ontstond bij de gemeente Woubrugge het plan al om de brug eens grondig onder handen te nemen. Een klusje dat zo'n zeventigduizend gulden vergt. Er werd wel een be roep op de provincie gedaan voor een financiële bijdrage. Maar die kwam niet af. Daarom bleef de uitvoering van het werk wat lan ger liggen dan de bedoeling was. Alles is echter in een stroomver snelling geraakt toen brug- gebruikers grote spandoeken bij de oeververbinding hingen dat het nu eindelijk eens lijd werd dat er iets werd gedaan. De ge meente Woubrugge heeft er toen inderdaad haast achter gezet. "Maar we hebben eerst ee klaar plan uitgewerkt," pan- gemcentesecretaris Hoogen- boom, "voor we aan de slag gin gen. Om het ongerief voor de mensen, die dagelijks van die brug gebruik maken, zo gering mogelijk te houden. Natuurlijk ondervinden ze nu wat hinder, een week of drie, vier is de plan ning, maar die verbinding wordt in hun belang opgeknapt. Wat ongerief moeten ze maar op de koop toe nemen." ?wee boeren waren tot voor kort onderhoudsplichtig. Met de ge meente zijn zij overeengekomen dat die voortaan de klusjes eraan zal opknappen. De brug kan straks weer auto's dragen van twintigduizend kilo. ïén familie bedient zich van een particulier pontje. Een enkele bewoner van de Oude Kerkweg wordt hiermee nu ook overgezet. 't zijn niet zoveel mensen hoor," vertelt eigenaar Van der Laan. "Nee, geld vraag ik er niet voor. En ik ben zeker niet van plan om een soort pendeldienst te gaan instellen. "Lachend: "Daar zou geen droog brood mee te verdie nen zijn ook. Ik vind overigens wel, dat het lang heeft geduurd opjagen met vlaggen en stokken. Voorts zei hij dat hij minder dui ven had dan de gemiddelde liefhebber en dat daardoor de overlast ook al niet zo groot kon zijn. Tenslotte stelde hij vast dat als iemand eenmaal in een woonwijk geen duiven meer zou mogen houden, hierdoor zesdui zend liefhebbers zouden worden gedupeerd. Uitspraak 18 mei. voor eenmaal met het werk aan die brug werd begonnen." Wat hinder De veehouders aan de andere kant van de Noord Aa onder vinden eigenlijk de meeste hinder van het feit dat er geen zware voertui gen over de brug kunnen rijden. Boer Van Tol zegt: "Natuurlijk ben ik blij dat er nu wat gebeurt. Ik had helemaal niet gek opgeke ken als die brug van de zomer al in elkaar zou zijn gestort." Van Tol geeft toe dat er wel wat probleempjes zijn voor zijn be drijf. Het elektrisch melken van de koeien moet hij de komende maanden even vergeten. De tankwagen kan niet bij zijn be drijf komen. Dus moet hij dit karwei met de hand doen en de melk in bussen doen. Die moet hij dan weer over de brug naar de weg dragen waar de tankwagen ze kan ophalen. Toen bekend werd dat met het werk zou wor den begonnen hebben de vee houders direct een hoeveelheid voedsel voor hun dieren ingesla gen. Genoeg om het vier weken uit te houden. DEN HAAG/RIJNSBURG - De veiling Flora krijgt in de herziene versie van het streekplan Zuid- Holland West meer ruimte voor de toekomstige uitbreiding. Dit blijkt uit het antwoord dat Gede puteerde Staten hebben gegeven op het bezwaarschrift van de veilingvereniging Flora tegen het ontwerp-streekplan. Ten zuiden van het bestem mingsplan Kamphuizerpolder in Rijnsburg, waar de eerste uit breiding van Flora wordt opge vangen, is nu een extra strook van negen hectare voor de veiling opgenomen. G.S. berekenen dat hiermee de door Flora uiteinde lijk gewenste omvang van 25 hec tare is bereikt. Momenteel neemt de veiling 8,1 hectare in beslag; tot 1980 is uitbreiding tot 10 hec tare gewenst. In de Kamphuizer polder is 16,1 hectare voor Flora gereserveerd (de overige 19 hec tare worden in beslag genomen door een leidingenstrook langs rijksweg 44, wegen, waterlopen en beplanting). Na uitbreiding tot 10 hectare is er voor Flora na 1980 dus nog een reserve van ongeveer 6 hectare in de Kamphuizer polder. Daar komt nu nog de 9 hectare in zuidelijke richting bij, in totaal dus 25 hectare. Niet Gedeputeerde Staten zijn hef niet met de stelling van de veiling vereniging eens dat in het streekplan te weinig rekening is gehouden met de betekenis van de bloementeelt in de Leidse agglomeratie en de Bollenstreek. "Handhaving van de agrarische functie is het uitgangspunt", zeg gen GS. "Flora" had o.m. aange voerd dat er volgens het ont werp-streekplan bestaande tuinbouwgebieden in Oegstgeest, Rijnsburg en Kat wijk worden bestemd voor wo ningbouw, evenals in het Vin- kenveld in Noordwijk. G.S. zeg gen echter dat in tegenstelling tot omvang en fasering, de exacte lo caties voor woningbouw nog niet vaststaan. De vrees dat door het wegvallen van deze gebieden het voortbestaan van veiling Flora zou worden bedreigd, wordt door G.S. niet gedeelt. Zo nodig zal er bij de herziening van het streekplan (die in 1980 wordt verwacht) meer ruimte worden aangewezen voor de glastuin bouw. In het huidige plan zijn in de omgeving van Rijnsburg het Boomrak, Molenblok en Kloos- terschuur (gebied Trappenberg) als reservegebied aangewezen. Onvoldoende, zo meent veiling vereniging Flora, omdat Boom rak al vrijwel volledig is bezet en Molenblok zou moeten fungeren voor bedrijven die uit de Zanderij in Katwijk moeten worden over geplaatst in verband met daar geplande woningbouw. Bindend Ook vroeg de veilingvereniging zich af hoe de gemeenten Noordwijk en Voorhout bindend kan worden opgelegd om in Kloosterbuur glastuinbouw toe te staan, nu dit gebied naar deze gemeenten is verschoven. Tot ongenoegen overigens van Flora. Deze verschuiving was nodig, aldus G.S. om de polder Hogeweg van kassenbouw vrij te houden. Het provinciale college noemt het gewenst dat de be trokken gemeentebesturen een gemeenschappelijk structuur plan voor de tuinbouw opstellen omdat de belangen daarvan in derdaad over de gemeentegren zen heenreiken. G.S. willen niet ingaan op het ver zoek van Flora om in de Bol lenstreek meer ruimte te reserve ren voor de glastuinbouw. "Om in de bollenteeltzones de bol- lenbedrijven de ruimte te geven voor de zo noodzakelijke be- drijfsvergroting is het stichten van nieuwe centra in deze gebie den niet gewenst". Ook blijven G.S. bij hun standpunt dat alleen bloemenbedrijven in de omge ving van Leiden, Leidschendam en Wassenaar, die voor hun afzet afhankelijk zijn van de veiling Flora in principe in de nabijheid hiervan hervestigingsmogelijk heden moeten worden geboden. Bedrijven die gericht zijn op de veilingen in het Westland of de B-driehoek, zullen verwezen worden naar de reserve-gebieden in de B-driehoek. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond, afdeling Rijns burg e.o. heeft op zijn bezwaar schrift tegen het ontwerp- streekplan een soortgelijk ant woord gehad van G.S. als veilingvereniging Flora. Het col lege bevestigt nog eens dat op de industrieterreinen in de Kamp huizerpolder geen milieu-on vriendelijke bedrijven zullen worden toegestaan, hetgeen in het bestemmingsplan geregeld moet worden. G.S. hebben al enige malen een aanvraag tot uit breiding van het carosseriebe- drijf met verfspuitinrichting dat zich in het kassenareaal heeft ge vestigd, afgewezen. HAARLEMMERMEER - De fracties van PvdA, PPR en CPN hebben gisteren tijdens de raadsvergadering van Haarlemmermeer in Hoofd dorp het optreden van de poli tie vorige week bij aannemer Bakker in Nieuw Vennep be kritiseerd. Met name de wijze waarop de politie zich aan de Haagse bezetters presen teerde was deze fracties in het verkeerde keelgat geschoten. De mobiele eenheid kwam voorzien van karabijnen op draven. Volgens raadslid Van der Molen (PvdA) heeft de korpsleiding van de politie een totaal ver keerd inzicht getoond door met zoveel machtsvertoon toe te slaan. De bezetters waren tenslotte slechts Haagse jon geren van wie de door hen ge kraakte woonruimte met sloop door eigenaar Bakker werd bedreigd. Burgemeester C. van Stam was het zeker niet met Van der Molen eens. Hij verklaarde dat de avond voor de bezet ting een telefonische bedrei ging aan het adres van direc teur Bakker van het aanne mersbedrijf was gedaan. Daarbij zou Bakker zijn mee gedeeld dat hij zou worden doodgeschoten en dat hij te maken had met een anar chistische en bewapende ver zetsbeweging. "Dat was de reden dat de mo biele eenheid, toen het bedrijf eenmaal werd bezet, uit rukte", aldus Van Stam. "Maar dat gebeurde pas na dat commissaris Ter Beest grote moed had getoond door eerst alleen naar het bedrijf te gaan om te trachten met de jongelui te spreken. Wij wis ten niet beter of ze waren be wapend. Later bleek pas dat dat niet het geval was". De verklaring van Van Stam overtuigde gisteren alleen de CDA-fractie. Naast Van der Molen waren ook Mesman (PPR) en Lanser (CPN) van mening dat het inschakelen van de mobiele eenheid over dreven is geweest. Van Stam in tweede instantie: "De commissaris werd het ge bouw niet binnengelaten. De bezetters weigerden hem te woord te staan en er moest een deur worden geforceerd", al dus Van Stam, die daar nog aan toevoegde dat de mobiele eenheid ondanks haar aan wezigheid niet is opgetreden Bouwbedrijf J. M. Bakker NV werd vorige week bezet. De moeilijkheden ontstonden toen een pand in Den Haag, eigendom van Bakker, werd gesloopt om plaats te maken voor nieuw te bouweri ap partementen. De bewoners (krakers) kwamen daardoor op straat te staan. De middag daarop woensdagvolgde de bezetting van het kantoor in Nieuw Vennep. De bezetters wilden de directie spreken, maar die vertoonde zich niet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23