Twee doosjes Pickwick theezakjes met twee Pickwick theeglazen samen voor f6,12» Petrakoor schakelt om op reli-musical Je eigen, vertrouwde Pickwick thee. Discipline Zuidafrikaanse kerk breekt met Nederland Tijdelijke aanbieding! LEIDEN - Het interkerke lijk Petra-jeugdkoor- ruim veertig jongeren uit Leiden en verre omgeving - is onder leiding van de Haagse dirigent Kees Schrijver begonnen met het instuderen van een "reli-musical", een gods dienstig getint samenstel van tekst, zang en muziek. Voor zijn gastoptredens gaat het koor hiermee over op een geheel nieuwe vorm van presentatie, die mem name in Amerika en Duitsland wortel heeft ge schoten. Geinspireerd door platen en con certen van onder anderen de Duitse zanger-componist Siegfried Fietz, de Continental Singers en de reli-musical "Komt tezamen", is pater Raymund van Sasse van IJsselt teksten gaan schrijven voor een echte Neder landse musical rond het thema "Gods plan". Dat thema is ook de titel van de uit dertien delen be staande musical geworden. Pater Van Sasse van Ijsselt, die al enige jaren aan het Petra- jeugdkoor verbonden is en al heel veel teksten ervoor heeft ge schreven, beschrijft in deze - "breed-kerkelijk gehouden" - musical Gods feitelijke bedoe ling met de schepping. Hij kwam via bevriende relaties in contact met de componist Hans Gok, verbonden aan het Rotterdams conservatorium, die onmiddel lijk bereid was de muziek te schrijven. Toen bleek dat com ponist Cok en Kees en Hennie Schrijver, zangpedagogen, goede vrienden van elkaar zijn, was de kring gauw gesloten Van dit viertal mag worden verwacht, dat zij het Petrakoor brengen naar een niveau waarop een verant woorde uitvoering van het nu in studie genomen werk wel moge lijk is. Kritischer Rob Gijbeis, die voor het koor de publiciteit verzorgt, vertelde ons, hem opvolgde. In 1965 volgde hij kardinaal Feltin van Parijs op als internationaal president. De kandidaten voor de opvolging van kardinaal Alfrink zijn: bis schop L. Bettazzi (54), Italië, en bisschop Th. Gumbleton (47), Amerika. Om de naam van kardinaal Alfrink blijvend aan Pax Christi te ver binden, zullen "Kardinaal-Al- frink-dagen" worden ingesteld die beogen mensen uit Oost- en West-Europa met elkaar in con tact te brengen. Kort na het afscheid van de kar dinaal verhuist het internationale secretariaat van Pax Christi naar Brussel; de internationale sec retaris, Carel ter Maat, gaat na melijk in augustus met pensioen en wordt opgevolgd door de Bel gische polemoloog Etienne de Jonghe. dat het contact met Kees Schrijver is voortgekomen uit de behoefte bij een flink aantal koorleden om wat meer aan de stemvoering te gaan doen. "Als de motivatie van de groep be wuster wordt en de inzet groter, wordt je ook steeds kritischer. Bovendien wilden wij meer in houd geven aan de eigen gastop tredens. De reli-musical die pater Raymund aan het schrijven was, gaf ons de kans óm te schakelen naar een andere presentatie wijze. Vier onderdelen van de musical staan nu geheel op mu ziek. De anderen negen moeten nog worden uitgewerkt, en ook moet Hans Cok de volledige be geleiding nog schrijven". Het koor is met de muziek van Cok bijzonder ingenomen. Rob Gijbeis: "We vinden hetzelf ra zend knap zoals de teksten op muziek worden gezet. De sfeer van de tekst is heel duidelijk in de muziek terug te vinden. Wij moe ten er wel intens op studeren, want de moeilijkheidsgraad is zeker niet laag. Zetting en ritme' zijn verre van eenvoudig. Maar op de repetitie-avonden wordt er met groot enthousiasme keihard aan gewerkt. Bijna alle koorleden zijn steeds present. Ook de tekst schrijver en de componist zijn vrijwel iedere woensdagavond aanwezig". Opnamen voor LP Voor september en oktober neemt het Petra-jeugdkoor geen gas toptredens aan. Dan repettert het twee keer per week om alles gaaf af te werken. Die periode wordt afgesloten met een werk-week- end. In oktober worden in een studio in Nederhorst den Berg opnamen gemaakt voor een LP die tegelijk met een muziekboek en een handboek (met toelichtin gen over de bijbelse achtergron den van de musical) eind novem ber moet uitkomen. In december volgen dan de eerste gastoptre dens met de eigen musical waar voor het koor al uitnodigingen heeft ontvangen. De omschakeling naar de reli-musical verplicht het Petrakoor me pedagogen Kees en Hennie Schrijver doen er op het ogenblik alles a i "stemvoering" te doen. De zang- Ovcr het stuk zei Rob Gij bels nog, dat het zodanig van aard en opzet is dat zowel in protestantse als in katholieke diensten kan worden ingepast. "Het sluit aan bij alle tijden van het kerkelijke jaar. Ook kunnen de liederen apart worden gebruikt. Daarnaast leent de musical zich bij uitstek voor gospelconcerten." Zowel in de zanggroep als in combo kan het koor, dat altijd op woensdagavond in de Petrakerk (Surinamestraat) repereert, nog nieuwe leden gebruiken. In dit stadium is het voor hen nog mo gelijk, met de instudering van de musical te beginnen. Men is ook nog op zoek na» luidstechnicus. De Nederduits Gereformeerde Kerk in Afrika heeft de eeuwenoude ban den met de Gereformeerde Kerken in Nederland verbroken na het be sluit van de Nederlandse synode deze week om opnieuw steun te verle nen aan het anti-racismefonds (en dus aan Zuidafrikaanse bevrijdings bewegingen) van de Wereldraad van Kerken. De voorzitter van de Al gemene synode van de Zuidafrikaanse kerk, dominee D. Beukes, had woensdagavond telefonisch om opheldering gevraagd over het Neder lands besluit. Naar aanleiding van dit gesprek kwam de synode van de Zuidafrikaanse kerk in spoedvergadering bijeen en besloot zij de be trekkingen met Nederland te beëindigen. Volgens ds. Beukes komt de gereformeerde steun uit Nederland aan het anti-racismefonds neer op het steunen van terrorisme aan de grenzen van Zuid-Afrika. Twee doosjes Pickwick thee zakjes vindt u in de winkel tijdelijk met twee aantrekkelijke Pickwick theeglazen. Zo kunt u snel een paar van die fraaie, graag geziene Pickwick theeglazen in huis halen. En voor weinig geld. *Twee doosjes theezakjes Engelse melange plus twee theeglazen zijn verkrijgbaar voor: f 6,12. Twee doosjes theezakjes Ceylon melange (4-grs. zakjes) plus twee thee glazen zijn verkrijg! voor: 1 6,60. In een brief aan de omroepen doet de Nederlandse Raad van Kerken de suggestie, richtlijnen te zoeken die de kerken en confessionele om roepen helpen niet goedkoop over God te spreken en die de algemene media helpen, zorgvuldig op te treden te genover hen die door een zorgeloos gebruik van heilige termen anderen kwetsen. De Raad van Ker ken nodigt de omroepen uit, in een nader gesprek van ge dachten te wisselen over wat in zijn brief over het "toene mend gebruik van Gods naam" wordt gezegd. Toen de raad zich, op verzoek van de synode van de Gere formeerde Kerken, hierop bezon, bleek het helemaal niet eenvoudig te zijn, onder woorden te brengen wat "misbruik van Gods naam" eigenlijk is. Christenen ma ken zich ook vaak schuldig aan misbruik. Dat gebeurt iedere keer wanneer in vrome zinnen God te hulp wordt geroepen om onrecht te maskeren, de waarheid te ideologiseren, mensen te kleineren en God voor zijn karretje te spannen. Er is dus geen reden om "uit de hoogte" te protesteren. Het tegengaan van dit misbruik vraagt evenzeer zelfonder zoek van christenen, kerken en confessionele organisa ties als een beroep op ande ren om kwetsende vervlak king van onze taal tegen te gaan. Interessant "Wij werpen ons in deze dis cussie niet op als mensen die God moeten verdedigen te gen misbruik van zijn naam. Dat is niet in overeenstem ming te brengen met wat wij geloven", zegt de brief. "Nee, protest tegen het gebruik van Gods naam wil mensen beschermen, zowel hen die gekwetst worden in wat hun heilig is, als hen die uit on begrip of gebrek aan aan voelingsvermogen anderen treffen. De Raad van Kerken vindt het een interessante vraag, waarom een geseculari seerde (verwereldlijkte) sa menleving geen eigen krachttermen heeft ontwik keld, een vraag die nog inte ressanter wordt als men ziet hoezeer dit gedachteloze spraakgebruik anderen tot in hun ziel raakt. Duidt dit gebruik van heilige woorden er soms op, dat de secularisa tie toch niet zo diep gaat als wel wordt aangenomen. Hoe is het te verklaren dat om roepen woorden als "God" en "Jezus Christus" als krachttermen niet evenzeer vermijden als het gebruik van racistische aanduidin gen? De Raad van Kerken hoopt, dat de media tegenover nivel lerend taalgebruik zichzélf een discipline zullen willen opleggen, en dat de media de kerken zonder pardon op het misbruik van Gods naam zullen wijzen als kerkelijk beleid mensen kwetst of on vrij maakt. N-bom. Het Interkerkelijk Vre desberaad Nederland dringt er in een telegram aan president Carter van de Verenigde Staten op aan, vast te houden aan de afwijzing van de neutronenbom. De aanleiding tot het telegram waren de berichten dat Carter persoonlijk tegen dit wapen is en binnen afzienbare tijd ook een afwijzend standpunt van de Amerikaanse regering zou be kendmaken. Het IKV meent, dat Carter met afwijzing de we reldvrede een grote dienst zou bewijzen Alfrink. Morgen neemt kar dinaal Alfrink in de Ridderzaal te Den Haag afscheid als president van de internationale katholieke vredebeweging "Pax Christi". Ook prinses Beatrix en prins Claus zullen daarbij zijn. Kardinaal Alfrink is sinds 1952 ac tief betrokken geweest bij het werk van Pax Christi. Van dat jaar af was hij voorzitter van de Nederlandse afdeling, tot 1976, toen bisschop Ernst van Breda Als je motivatie bewuster wordt, word je steeds kritischer Seksuele moraal Seksualiteit. De Noorse socioloog dr. Lars Walloe is bij een onder zoek onder de Noorse jeugd, waarvan 16 procent uitdrukke lijk verklaarde belijdend christen te zijn, tot de conclusie gekomen dat het verschil in opvatting over seksuele aangelegenheden tussen christelijke en niet-christelijke jongeren kleiner is dan men al gemeen denkt. Van de godsdienstige jongelui zei 57 procent vóór het 19de jaar sek suele contacten te hebben gehad 41 procent had geen bezwaar te gen buitenechtelijk geslachts verkeer en slecht 23 procent wees dit af. Vijftig procent deelde mee, al meer dan één partner te hebben gehad; bij de niet-christelijke jongelui was dat zestig. Een aparte enquete onder vrouwen tussen 20 cn 45 jaar wees uit, dat zestig procent voorbehoedsmid delen gebruikt. In de groep "zeer godsdienstige" vrouwen gebruik ten drie keer zoveel vrouwen een pessarium als in de groep "niet- godsdienstigen" altijd vers en geurijj)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21