Ahoy raakt mogelijk topper Borg al vroegtijdig kwijt Louis Havermans stelt de in het gelijk ARBITER DAMMERS KRIJGT BERISPING Ernst Happel: „Er komt dus Wéér FSC-Vlaard geen brief Zweed kampt met hinderlijke infectie in bovenbeen Ilie Nate speelt met speciaal racket VRIJDAG 7 APRIL 1978 RHEDEN - De Koninklijke Ne derlandse Biljartbond heeft al voor een gedeelte gelijk gekre gen. Een maand geleden, na af loop van het door de Fransman Francis Connesson gewonnen toernooi om het Europese kam pioenschap kader 47/2 in Em- meloord, besloot de KNBB Hans Sundquest te passeren voor het wereldtoernooi in Rheden. Sundquest had als international gefaald. Zowel in Zelzate bij het Europees kampioenschap bandstoten (alle par tijen verloren) als in Emmeloord bij het Europese kampioenschap 47/2 (alleen een zege op de zwakke Spanjaard Are- naza). De bond besloot Louis Haver mans (22 jaar) uit Zundert in plaats van Sundquest als tweede Nederlander naast nationaal kampioen Piet Vet in Rheden te laten spelen. Met een deelneming aan het Europees kampioenschap 47/2 in Vught, twee jaar geleden, en de librewedstrijden van het Europese kampioenschap voor landenploegen als bagage, mocht de 22-jarige Brabander natuurlijk niet tot de kanshebbers worden gerekend. Net als Piet Vet niet, ondanks brons in Emmeloord. Louis Havermans heeft het vertrouwen, dat hem geschonken werd niet be schaamd. Op de eerste dag al stelde hij de biljartbond min of meer in het ge lijk, ook al liet hij zijn meer dan fraaie overwinning op dc Argentijn Oswaldo Berardi volgen door een nederlaag te gen de Westduitser Dieter Wirtz. Be rardi was kanshebber. Hij werd in ne gen beurten verslagen. In de zesde beurt scheen de situatie voor Haver mans hopeloos. Berardi had met een serie van 195 zijn totaal op 327 ge bracht. Havermans stond pas op 57. De Brabander kon in Rheden echter wat Sundquest in Zelzate en Emmeloord niet kon: vechten tot de laatste snik. Louis putte moed uit de fraaie aan- vangspositie, die na een mislukt kop stootje van Berardi was blijven liggen. Met het idee toch niet te kunnen verlie zen trok hij met series, waarin hij steeds meer bravoure en durf legde, van 166 en 145 de partij naar zich toe. Berardi kreeg het te koud op zijn stoel om nog iets terug te kunnen doen Tegen Wirtz hielp vechtlust Havermans weinig. De in Hoorn wonende Duitser, die in de eerste ronde kansloos was geweest tegen de Belgische favoriet Ludo Dielis, knokte met evenveel overgave. Havermans verging het drie beurten uitstekend. Hij nam de leiding 26-202. Op winst staand was Haver mans niet meer de evenwichtige en precieus caramboler de underdogpos overmoedsfoutei Wirtz, die in eindigde, netjes van. Met c 225 nam hij de leiding e ende biljarter v Hij maakte wat daar profiteerde eloord zesde ond die niet Piet Vet, de nationale kampioen, bleef met het voor 47/2 akelig lage gemid delde van 36.36 op de eerste dag won derlijk genoeg ongeslagen. Ter verge lijking: De Japanner Kobayashi bleef met een moyenne van 39.70 op nul pun ten staan. Vet gebruikte in de openingspartij niet minder dan zeven tien beurten om de Oostenrijkse slow- starter Franz Stenzei te verslaan. In de tweede ronde deed Vet het aan zienlijk beter. In vijf beurten schminkte hij Kobayashi af. Een serie van 259 in de derde beurt was een uit stekende basis. ZEIST - Zaterdag-scheidsrechter Bob Dammers uit Vlaardingen heeft van de Bijzondere Straf kamer van het amateurvoetbal KNVB een berisping gekregen. Hij ontving deze "wegens het zonder enige noodzaak te laat aanvangen" van de op 3 decem ber van het vorig jaar gespeelde wedstrijd 's-Gravenzandse SV- Rijnburgse Boys in de 2e klasse B. Dammers werd door het bestuur van 's-Gravenzandse SV naaf aanleiding van zijn gedrag voor afgaande en na afloop van deze wedstrijd, bij de bond aange klaagd. "Mochten zich", aldus het aan Dammers gerichte schrijven van de strafcommissie, "in de toekomst wederom ge gronde klachten hieromtrent voordoen, dan zal tot strengere straffen worden besloten". STPAKS ZI//V //V 3i/£NOS OAA/e Z/r DO/V CA3ZOS. OS VA/V 7-//VA AV<5<£/Vr//VV). f/VO£ <p£-WV<5£s//S, o/vscwaca/ /v/v pvA/v s-fosr /V/<- 1/ Av TUNIS - De controverse tussen Ernst Happel en de KNVB is de wereld uit. Op initiatief van de Oostenrijker vonden gisteren en eergisteren gesprekken plaats tussen de inte- rimbondscoach enerzijds en KNVB-voorzitter Wim Meuleman, sectie-bestuurslid Martin Sneeck en Jan Huijbrechts anderzijds. Happel zei zich nogal geërgerd te hebben aan het feit dat de communicatie Happel: praten met Hogewoning tussen hem en de KNVB veelal via de pers is verlopen in de afgelopen weken. Hij doelde daarbij op de krantenpublicaties over de brief, die de KNVB hem zou sturen naar aanleiding van zijn naar Israël meegenomen vriendin Annemarie. DEN HAAG - De eersle-divisiewed- strijd Fortuna SC - FC Vlaardin gen, die op 18 december van het vorige jaar in een gelijkspel van 0-0 eindigdemoet worden over gespeeld. Dit zal op dinsdag 1 april gebeuren. In de op 18 december gespeelde ontmoeting speelde FC Vlaar dingen ongeveer twintig minuten lang met drie buitenlanders, wat door de reglementen van de KNVB verboden wordt. Die buitenlanders waren Mitrovic, Boudewijns en Drapic. Het be stuur van Vlaardingen veronder stelde dat laatstgenoemde reeds Nederlander was geworden, maar de naturalisatie vond pas twee weken later plaats. FSC legde het gebeuren voor aan de tuchtcommissie van de KNVB, die FC Vlaardingen een geldboete oplegde. De zaak werd doorver wezen naar het sectiebestuur be taald voetbal, dat deze week tot overspelen besliste. Competi tieleider Jan Huybregts: het reglement competitiewedstrijden zegt dat de wedstrijd overge speeld moet worden, als deze van belang is voor bijvoorbeeld het kampioenschap". FSC heeft er inderdaad belang bij dat de wedstrijd wordt overge speeld, omdat er nog kansen zijn op het behalen van de nacompeti- tie. Bij FC Vlaardingen is men nogal ontstemd over de beslissing van de KNVB. Directur Gouka: "ik vind het een vreemde zaak. Alle reerst natuurlijk dat er geen be roep mogelijk is. En het zal een semi-profclub een hoop moeite kosten de spelers voor zo'n door deweekse wedstrijd vrij te krijgenIk vraag me ook af, of wij voor de financiële gevolgen moe ten opdraaien". Jan Huybregts: "daar heb ik nog niet over nage dacht, maar mijn eerste reactie daarop is: ja. Vlaardingen heeft de fout zelf gemaakt". Het bestuur van Vlaardingen, dat de mededeling telefonisch door kreeg, wacht nog op de schrif telijke bevestiging daarvan. Alle betrokkenen noemden het verloop van het gesprek positief. Drs. Martin Snoeck: "De zaak over de organisatorische moeilijkheden in Israël is nogal opgeblazen. Ik vind dat je als KNVB een bondscoach recht op de man af moet zeggen dat je het ergens niet mee eens bent. Correspondentie over iets dergelijks lijkt me wat overbodig. Ik betreur het persoonlijk dat die zaak in de pers is gekomen voor dat de betrok kene zelf op de hoogte was. Die brief wordt nu niet meer verstuurd". Hooguit praat Jacques Hogewoning nog eens met Happel. Dat zal niet gaan over de kwestie met de vriendin in het bijzonder, maar gewoon over een aantal zaken". Ernst Happel bevestigde dat hij op maandag 17 april in Zeist nog een gesprek voert. Happel: "Er komt dus geen brief, hebben we afgespro ken. Zoals ik al zei, ik zou die brief ongeopend hebben teruggestuurd. Bij Brugge zou ik ooit een boze brief van de burgemeester krijgen. De eerste keer zond ik hem terug en de tweede keer, toen de brief aangete kend naar Club Brugge werd verstuurd, zei ik tegen een kantoor bediende, die hoef ik niet te lezen. Overigens was het gesprek uitste kend, iedereen weet weer waar hij aan toe is". Ernst Happel zal, zoals we al meldden, niet op eigen intiatief met Rob Rensenbrink gaan praten. De Oostenrijker stelt zich op het standpunt dat hij niet op krantepublicaties wil afgaan en dat hij officieel niet op de hoogte is van de bedenkingen van Rensenbrink. Inmiddels is afgespro ken dat Martin Snoeck uit eigen beweging met Rensenbrink gaat praten. Snoeck: "Robbie is een gevoelige jongen. Ik heb de verwachting dat hij zijn twijfels laat varen zodra hij benaderd wordt voor een goed gesprek. Persoonlijk geloof ik er niets van dat Rensenbrink thuisblijft. Die jon gen gaat gebukt onder de belasting dat hij straks de vedetten-rol van Cruijff moet overnemen. Nou dat kan hij niet, want er is maar één Cruijff'. Ernst Happel daarover. "Rensenbrink is een momenten-voetballer. Geen haar op mijn hoofd die er aan denkt om hem tot spelmaker te bombarde ren. Gelet op zijn artisticiteit is hij als momentenvoetballer, die een wedstrijd a la Piet Keizer kan beslissen, zijn plaats waard. Als dat het is, waar Rensenbrink mee zit, dan kan hij gerust zijn ROTTERDAM - Björn loopt vandaag een dubbele kans te worden uitgeschakeld voor het proftennistoernooi in Rotterdam. De eerste ernstige mogelijkheid dat de 21-ja- rige Zweed het verder voor gezien moet houden, diende zich gisteravond al aan. Nadat hij via een simpele 6-1, 6-2 zege op Zugarelli bij de laatste acht had geplaatst, liet hij in het Dijkzicht ziekenhuis een blessure onderzoeken. Daarbij werd een ontsteking in het linkerbovenbeen ge constateerd. ROTTERDAM - De oorlog om de tennisrackets, die met het verbod van de zogenaamde "spaghetti-bespanning" geëindigd leek, is gister avond in het Rotterdamse sportpaleis opnieuw opge laaid. Ilie Nastase verscheen in het dubbelspel met een orthodox racket, waarvan men de middelste snaren had "vergeten" te vlechten. Enkele ondernemende verte genwoordigers van een firma uit Maassluis hadden Nastase overgehaald deze "topspin-bespanning" te ge bruiken. Scheidsrechter Pe perkamp wilde het aanvan kelijk niet toelaten, maar hoofdscheidsrechter Savalle kon in de kleine letters van het reglement niets vinden dat het gebruik ervan ver bood. Nastase sloeg twee keer een snaar stuk, maar was zo en thousiast over de effecten die hij kon geven, dat hij op dracht gaf al zijn rackets er mee te bespannen. Hij wil er vanavond mee spelen in de kwartfinales van het heren enkelspel tegen Borg. voordien al had Borg zelf gesteld dat hij in de loop van vandaag nog zou bekijken of hij nog verder zou spelen, een beslissing die na de ochtendtraining zou worden ge nomen. 'Want ik krijg er steeds meer last van' zei de tennisser toen zelf. 'Ik ben aan mijn boven been geblesseerd geraakt tijdens mijn partij tegen Sanders en daarna heb ik ook nog een een infectie aan een teen opgelopen. Dat doet "me zoveel pijn, dat ik niet zal kunnen spelen als ik me na de training nog net zo voel als nu. Wellicht kan een goede nachtrust me helpen, maar als blijkt dat het slecht is met dat been, dan speel ik niet'. Valt de beslissing wèl positief uit, dan dient zich voor de gehan dicapte Borg in zijn kwartfinale partij van vanavond de tweede 'uitschakelingskans' aan, in de persoon van Ilie Nastase. Die Roemeen bewees gisteravond in uitstekende vorm te verkeren, nu hij besloten heeft zich rustig te Gert Bals hulptrainer bij Vitesse ARNHEM - Oud-Ajaxkeeper Gert Bals wordt zo goed als zeker hulptrainer van Vitesse. Hij heeft inmiddels een principeovereen komst afgesloten, die alleen nog door het Vitessebestuur moet worden goedgekeurd. Bals sleet zijn laatste jaren als ac tieve voetballer bij Vitesse als doelman. Hij vestigde daarna een sportzaak in Velp. houden tijdens zijn enkelspelen in het Ahoy-toernooi dat hij vorig jaar nog woedend als 'shit' beti telde. De winnende cijfers tegen Fischbach (de Amerikaan die in 1977 zoveel succes boekte met zijn racket met dubbele besna ring, maar die sinds het verbod daarvan zijn opmars gestuit zag op de 58ste plaats van de wereld ranglijst), spraken wat dat betreft boekdelen. Met 6-3, 6-1 schaarde Nastase zich naast Connors, Stockton. Gerulaitis. Lutz, War wick, Ramirez en Borg bij de laatste acht. Dick Stockton, de winnaar van vo rig jaar, kwam in de middaguren zo ver door de Engelsman Lloyd met 6-0, 6-3 opzij te zetten, Bob Lutz versloeg de Tsjech Zednik met 6-3, 3-6, 6-4. De partij van Nastase was toch weer het ver- makelijkst, met 'Nasty' nu eens niet in de rol van de steeds grim miger ruziezoeker. Praten deed hij alleen in het dubbelspel, waarin hij samen met Fillol zijn aartsvijand Okker (gekoppeld aan de Pool Fibak) met tweemaal 7-6 geheel uit het toernooi ke gelde. Voordien echter had er een andere Nastase op de baan ge staan, die inplaats van conflic ten-zoeker, nu ook eens de be middelaar kon heten. Nastase ging in zijn single als zoda nig optreden bij de stand 4-0 in de tweede set. Dat moment had Fis- bach uitgekozen om te klagen over het licht van de onder gaande zon dat hem hinderde via een ver verwijderd raam. Of de gordijnen niet dicht konden. De speaker in Ahoy repliceerde onmiddellijk met de vraag of 'meneer' zich soms wilde verkle den en toen er niets gebeurde bood Nastase aan dan maar van speelhelft te wisselen. Tegen de regels in, maar de scheidsrechter verzuimde in te grijpen en Na stase vond het best. 'Want hij had t Ilie Nastase won, met een "speciaal" racket, moeiteloos van Fishbach. er veel meer last van dan ik, om dat hij contactlenzen draagt'. Het typeerde de Nastase van deze week, die zich één en al vriende lijkheid toont en zich tot nu toe nauwelijks grollen veroorlooft. Hoe goed hij kan tennissen als hij zich niet zelf uit de concentratie haalt, toonde hij gisteravond weer eens aan. Met afwisselend hoge en lage topspin-ballen werd Fishbach zo afgemat, dat hij later in de gang uitgeput door de ver woestende effecten neerzonk. Mede een gevolg wellicht van zijn eigen energievretende dub- belhandige slag, een tweehandig wapen dat ook Borg nogal eens (op de backhand) in de strijd werpt. Tegen Zugarelli had hij dat nauwelijks nodig, was zelfs de halve kracht voor de Zweed voldoende. In minder dan veertig minuten werd de nummer vier van Italië aan de kant gezet, zon der dat Borg merkbaar leed on der zijn blessures. 'Toch wordt de pijn steeds irritanter', merkte Borg op, nadat hij trekkebenend de gangen van Ahoy was doorge gaan. 'Rust is het enige dat helpt'. Reden om toch door te gaan, zou voor Borg wellicht alleen het prijzengeld (70.000 gulden voor de winnaar) kunnen zijn. Dat de in Monte Carlo wonende mil jonair liever ontvangt dan uit geeft, demonstreerde hij maan dag nog eens. Net aangekomen uit Milaan, waar hij exact zo'n bedrag had geïnd voor het winnen van de finale, kwam het op Schiphol niet in zijn gedachten op een taxi te nemen naar Rotterdam. Eenvoudig om dat hij de daaraan verbonden kosten te hoog vond De argumenten om te stoppen zou den talrijker kunnen zijn. Niet alleen verklaarde Borg eerder al dat hij in een Rotterdamse finale tegen Connors ook in fitte toe stand niet 'voor honderd procent' in zichzelf zou geloven; hij kijkt ook verder vooruit. Vooral naar Wimbledon waar hij dit jaar de prestatie van de Engelsman Perry (in '34, '35 en '36) wil evena ren door voor de derde achter eenvolgende maal beslag te leg gen op de titel. 'Dat is mijn hoofddoel'. En dan is er altijd nog Nastase, die bulkt van het zelfvertrouwen wat hij neerlegde in een paar uitspra ken: 'Op deze trage baan heb ik een goede kans tegen Borg, en als mijn eerste service werkt, kan er van alles gebeuren. Maar hoe ik tegen hem ga spelen, vertel ik niet. Borg leest de Nederlandse kranten, weet je'. PAUL DE TOMBE.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17