Telefoonwachtlijst in Leiden slinkt nu zeer snel Donkere wolken boven Reinwardt-academie Leidse info-markt VVD wil in Leiden aantal parkeergarages Leidse ABYA verwerpt motie van hoofdbestuur „Computertijdperk ingeluid in twee centrales Unieke caravan-show VRIJDAG 7 APRIL 1978 PAGINA 13 COMMISSIE: ERKENNING CVH NODIG LEIDEN - Het Centrum voor Vrij willige Hulpverlening moet door de gemeente worden erkend en dat moet worden kenbaar ge maakt aan het ministerie van CRM. Tot dit advies kwam gis teravond de raadscommissie voor maatschappelijke aangele genheden. Het centrum, dat zich nu zo'n drie jaar bezighoudt met training en begeleiding van vrijwillige hulp verleners, heeft de erkenning van de gemeente nodig om bij het CRM in aanmerking te komen voor subsidie. Coördinator van het centrum, Jaap Bregman, verklaarde afgelopen zaterdag nog in deze krant dat als de commissie niet positief zou adviseren, het centrum de poor ten zou moeten sluiten. "We kun nen het niet verantwoorden om langer door te gaan op deze wijze, want we maken alleen maar schuld", zo zei Bregman. „Noordeinde" om de tafel LEIDEN - De bewoners van het gebied Noordeinde-Rapen- burg-Groenhazengracht en Rembrandtstraat, die deze week op verschillende wijze uitdruk king gaven aan hun bezorgdheid over de toekomst van het zoge naamde Rotogravure-complex en de panden 4 t/m 28 aan het noordeinde, gaan samen om de tafel zitten. De groep bewoners die deze week in een brief aan de gemeenteraad van Leiden uiting gaf aan haar ongenoegen met de huidige si tuatie maakt zich nu zorgen over de verdeeldheid die is ontstaan tussen de verschillende groepen bewoners. Dat is niet nodig, vol gens de ondertekenaars van de brief. "De bouwplannen die er zijn moeten nu maar zo snel mo gelijk doorgaan, dat kunnen we toch niet meer tegenhouden. Waar het ons om gaat is dat er een oplossing wordt gevonden voor de mensen die er nu nog wonen en die op straat dreigen gezet te worden. Wij willen de gemeente er op wijzen dat er een aantal mensen woont die met toestem ming van de vroegere eigenaar, en die omdat ze dit niet zwart op wit hebben rechteloos staan te genover de Westland Utrecht Project Ontwikkelaar (WUPO)." Op woensdag 19 april is er in club huis "de Vroolijcke Arke" aan de Pieterskerkkoorsteeg in Leiden een vergadering waarvoor alle bewoners uitgenodigd worden. LEIDEN - De lange lijst van Leidenaars, die wachtten op een telefoonaansluiting, is de laatste maanden drastisch ingekrompen. Dat is te danken aan het feit, dat zowel de centrale aan de Cornelis Schuijtlaan als die aan de Willem de Zwijgerlaan werden uitgerust met een volledig com puter-gestuurde installatie. Met de aansluiting van twee nieuwe Leidse abonnees door burgemeester Vis en zijn echtgenote werd gistermiddag het "Leidse PTT-com- putertijdperk" officieel ingeluid. -Ar Burgemeester-echtgenote mevrouw Vis voert een nieuwe Leidse tele foonabonnee in in de computergestuurde telefooncentrale. Op de achter grond kijkt de directeur van het telefoondistrict Den Haag toe. LEIDEN - De VVD in Leiden wil in de komende vier jaar toe naar de bouw van een aantal parkeergarages in Leiden. Lijstaanvoerder Kuijkers zei dit gisteren in een toelichting van het definitieve verkiezingsprogramma van zijn partij voor de komende raadsperiode (1978-1982). Kuijkers gaf aan dat zijn partij streeft naar een parkeervoorziening en waarbij in de binnenstad in normale situaties (op werkdagen) voldoende parkeergelegenheid is. Voor de extra drukke dagen (koopavonden en zaterdagen) wil men nog enige ruimte erbij. De VVD-lijsttrekker baseert zich daarbij op het onlangs verschenen ver keerscirculatieplan van de gemeente. Volgens berekeningen daarin zijn Op 1 januari telde de wachtlijst in Leiden 2945 personen. Eind maart was dat aantal terugge bracht tot beneden de 1200 en de PTT verwacht nog voor het eind van het jaar de hele achterstand te hebben weggewerkt. Het grootste probleem vormden de aanvragen in het centrum van de stad. Daar alleen telde de wacht lijst ongeveer 1900 personen. De centrale aan de Boommarkt kon daarvoor geen soulaas bieden, omdat besloten is deze centrale niet verder uit te breiden. Langzaam bij het De bedoeling van de PTT is om deze centrale, die dateert uit het jaar 1939, langzaam af te bouwen en over te brengen naar dc PTT- centrale aan de Willem de Zwij gerlaan. Dat vorige maand de wachtlijst tot beneden de 1000 kon worden teruggedrongen was mogelijk door het overbrengen van 1200 nummers van de Boommarkt-centrale naar die van de Cornelis Schuijtlaan. Het restant kan worden aangeslo ten wanneer in september nog eens 1000 aansluitingen worden overgebracht naar de centrale in Leiderdorp, en eind 1978 250 aan sluitingen naar de Willem de Zwygerlaan. Eind 1979 zullen nog eens 700 abonnees worden "verplaatst" naar Leiderdorp, i parkeergelegenheid op normale tijdstippen 17Ó0 De telefooncentrale aan de Cornelis parkeerplaatsen nodig. Voor de beperkte opvang van extra drukte op koopavonden en zaterdagen komen er nog enkele honderden by. Volgens Kuijers moet de gemeente voor de financiering van deze voorzie ningen het nodige uit eigen fondsen putten. Daarnaast zal de gemeente is samenwerking met het bedrijfsleven tot een regeling moeten komen. Hij verweet het zittende college dat dit het bedrijfsleven teveel als tegen stander ziet en te weinig samenwerking zoekt. Schuijtlaan heeft op het ogenblik een capaciteit van 12.248. In Zuid-West Leiden zijn nu bijna Half jaar geen wachtenden meer, omdat de centrale in maart werd uitgebreid met 2048 nummers. In oktober volgt nog een uitbreiding met 1024 en in maart 1979 met nog Ook in Lei- den-Noord en de Merenwijk is de achterstand weggewerkt. Eind oktober wordt de centrale aan de Willem de Zwijgerlaan uitge breid met 1024 nummers en in maart 1979 volgt nogmaals een zelfde aantal. Feestelijk Hoe snel het met de ontwikkeling van de telefoon in Leiden is ge gaan vertelde gistermiddag tij dens een feestelijke bijeenkomst in de telefooncentrale in Noord ir. Van Beckum, directeur van het telefoondistrict Den Haag (waar onder Leiden ressorteert) "In 1920 omvatte het Leidse "tele foonboek" zegge en schrijve één bladzijde, die jaarlijks door het Leidsch Dagblad werd uitgege ven. In dat jaar wefden in totaal 96 gesprekken gevoerd. Op het ogenblik is het aantal Leidse telefoonaansluitingen de 30.000 al gepasseerd. Wat inhoudt dat op elke honderd Leidse gezinnen er al meer dan negentig telefoon aansluitingen zijn. Eind van dit jaar zal de totale capaciteit van de drie Leidse centrales en die in Leiderdorp en Oegstgeest zijn opgevoerd tot boven de 52.000 nummers. Rond die tijd verwacht men in het telefoondistrict Den Haag de 500.000 aansluiting te kunnen registreren. Het is dan niet meer dan twee jaar geleden dat de 400.000e telefoon werd aangesloten in Zoetermeer. LEIDEN - De donkere wolken die zich hebben samen gepakt boven de Reinwardt Academie - hogere be roepsopleiding voor mu seummedewerkers - lijken steeds zwarter te worden. Tijdens een vergadering van de beheerscommissie van de academie gistermiddag was somberheid troef, met name over de huisvesting van Reinwardt. Het enige .licht puntje was de mededeling van commissie-voorzitter prof.DR. P. Pott dat enige le den van de commissie dins dag a.s. een gesprek hebben met onderwijs-wethouder Tesselaar, waarbij onder meer het huisvestingspro bleem ter sprake wordt ge bracht. Professor Pott heeft alle ver trouwen in een positief re sultaat van deze bijeen komst, ook al omdat het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen oog lijkt te hebben voor de moeilijke si tuatie waarin de Leidse aca demie is verzeild geraakt. "Er is reden tot juichen", al dus Pott. Hoe nijpend het huisves tingsprobleem van Reinwardt is bleek uit een toelichting van directeur drs. G. Dusée. Uit informele contacten met het ministerie in Den Haag is hem duidelijk geworden dat het helemaal nog niet zeker is dat de aca demie in augustus naar het voormalige mulo-gebouw aan de Van den Brandeler- kade verhuist. Andere Leidse onderwijsinstel lingen zoals de Louise de Co- ligny- en de Bonaventura- scholengemeenschap die eveneens om nieuwe lokalen zitten te springen, hebben voorrang. De kans is dan ook niet denkbeeldig dat de aca demie achter het net vist en in het gebouw aan de Oude Vest moet blijven zitten. "Dat zou ons in een heel moei lijke positie brengen", aldus Dusée. "Het wordt zelfs nog de vraag of je voor volgend jaar wel nieuwe studenten kunt aannemen. Het bete kent in elk geval dat we met wisselroosters moeten gaan werken. Met veel kunst- en vliegwerk zullen we de zaak draaiende moeten houden. Maar ja, we zijn niet anders gewend". Tot overmaat van ramp is in de paasvakantie bij de academie ingebroken, waarbij voor 12 duizend gul den aan audio-visuele ap paratuur is ontvreemd. Du sée: "Bij bepaalde vakken zitten we nu muurvast. Maar we voelen er niks voor om nieuwe apparatuur aan te schaffen. Het is namelijk een koud kunstje om in dit ge bouw in te breken. En een alarminstallatie vindt men te duur". Een ander probleem waarmee de academie te kampen heeft is het tekort aan taakuren. Het huidige aantal van 24 is volstrekt onvoldoende voor begeleiding, stagevoorbe reiding, decanaat e.d. Met de start van het derde lesjaar zijn minstens 48 taakuren nodig. De leerlingenraad van de aca demie - opnieuw een somber geluid - functioneert niet meer. In naam bestaat hij nog wel, maar in de praktijk ligt de raad op zijn gat. Het raadslidmaatschap kost de studenten te veel tijd. Door dat de academie toch al te weinig lesuren heeft moet de leerlingenraad al het werk in de vrije uren doen, hetgeen bij de meeste leden de animo heeft weggenomen. Mede omdat veel van hen buiten Leiden wonen. Toch is er weer een sprankje hoop. Enkele studenten zijn van plan de raad nieuw le ven in te blazen. De organi satie-structuur van de aca demie geeft de studen tenraad voldoende ruimte om mee te praten en mee te denken. Verschillen blijven Oud-katholiek. Aartsbisschop Martinus Kok (Utrecht) van de l Oud-Katholieke Kerk schrijft in een brief aan de commissie "In tercommunie en ambt" van de Raad van Kerken, dat hij zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat omwille van een gemeen schappelijke verklaring over avondmaal en ambt de verschil len van inzicht op menig punt niet voldoende zijn aangegeven. - De genoemde commissie heeft on langs haar opdracht aan de be trokken kerken teruggegeven om deze in staat te stellen tussen de kerken over intercommunie en ambt op een andere basis voort te g zetten. 6 Met name zien de oud-katholieke f bisschoppen verschil van inzicht g, over de werkelijke tegenwoor digheid van Christus in de eucha- i ristie, en over de vraag of het bis- schopsambt overeenkomstig de katholieke traditie tot het wezen van de kerk behoort. Mgr. Kok en de zijnen waarderen de documenten van de commis sie liever als het resultaat van het werk van een commissie ad hoe waarvan het niet alleen met dankbaarheid wordt kennisge nomen maar dat stellig ook om nadere uitwerking vraagt."Opdat het een waardevolle bijdrage kan vormen in het voortgaande ge sprek over de eenwording van de kerken". Voorbehoedsmiddelen. De Ierse bisschoppen hebben heel voor zichtig de regering van Ierland het groene licht gegeven voor een legalisering van de verkoop van voorbehoedsmiddelen. In- hun verklaring vragen zij echter ga ranties tegen kwalijke gevolgen van vrije verkrijgbaarheid van zulke middelen. De bisschoppen blijven bij hun standpunt dat het gebruik van voorbehoedsmiddelen moreel ongeoorloofd is, maar, zeggen zij, het is niet de taak van de staat om dat gebruik te beletten. Volgens hen is in landen waar deze mid delen algemeen worden aan vaard en dus veel worden ge bruikt, de seksuele moraal ver minderd (meer echtelijke ont rouw en minder stabiliteit van het gezinsleven). De nieuwe wet geving zou garanties moeten in bouwen waardoor de middelen niet ter beschikking kunnen ko men van ongehuwden. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Dirksland G.C. Post Baarn, te Schoonhoven L. Schaap Eemnes-Buiten; aan genomen naar Weert-Budel kan didaat J.G. Jullens Groningen; bedankt voor Ridderkerk C. van den Bergh Rotterdam-Zuid. ADVERTENTIE Assurantiekantoren x die lid zijn van de nva zorgen voor uw zekerheid. Vrouwendag op Stadhuisplein LEIDEN - Vorming en Onderwijs, vrouwen en werkgelegenheid, abortus en anticonceptie, kin deropvang, het vrouwenhuis. Rond die vijf thema's wordt aan staande zaterdag op het Leidse stadhuisplein een infor matiemarkt opgezet, georgani seerd door het Progressief Vrouwenoverleg. Deze 'culturele manifestatie' zoals de markt of ficieel heet is bedoeld om meer bekendheid te geven aan het werk van het vrouwenoverleg en van de deelnemende organisa ties. Het blijft zaterdag niet bij infor matiestands alleen. Vanaf onge veer een uur na de opening (om twaalf uur) zijn er optredens van onder andere een vrouwenkoor, het 'Leids Vrolijk vrouwenkoor' genoemd, een vrouwen toneelgroep van het Lak-theater met een toneelspel over mishan deling, een muziekgroep ('strij- dorkest') en een poppenkast van de Rooie Vrouwen. Ook niet-aan het Progressief Vrouwenpverleg deelnemende organisaties' doen aan de mani festatie mee. Bij elkaar een ruime twintig instellingen werkzaam op het gebied dat ruimgenomen 'vorming en ontwikkeling van de vrouw' heet. Zoals de VOS (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) cursussen, de vrouwenbond NVV, die ook cur sussen organiseert om de maat schappelijke belangen van de vrouw te behartigen. Op de markt is ook het vrouwen café vertegenwoordigd. Doelstelling van dit café is een mogelijkheid scheppen voor vrouwen om 'onder elkaar' te zijn. Bovendien organiseert het vrouwencafé geregeld thema avonden. 'Wij vrouwen eisen', een groep die zaterdag ook van de partij is houdt zich weer bezig met het proberen abortus uil het wetboek van strafrecht te halen. De organisatie van de manifestatie is rond. Het Vrouwenoverleg heeft een bedrag van ongeveer 450 gulden aan subsidie toege zegd gekregen. Dat bedrag moet komen uit de pot „gemeentelijk fonds voor initiatieven vanuit de burgerij'. Wat men tekort komt wordt hoofdelijk omgeslagen. Het Progressief Vrouwenoverleg ontstond in september van het vorig jaar. Doel van het overleg is om overeenstemming te krijgen over de manier waarop de be staande situatie van vrouwen veranderd cq verbeterd kan wor den. De groepen die zitting heb ben in het Overleg zijn ieder op een eigen terrein bezig met de vrouwenbeweging en willen graag contact hebben met an dere, gelijkgezinde groepen, ook doublures in de aktiviteiten te voorkomen en lacunes op te spo- Looproute in verkeersplan opnemen LEIDEN - Mevrouw Koning (PvdA) vindt dat de voetgan gersroute van het station naar het toekomstige Witte Sin gel/Doelencomplex van de universiteit moet worden op genomen in het verkeerscir culatieplan. Volgens mevrouw Koning zal deze route als er straks 3000 siteitscomplex gaan werken één van de belangrijkste aanlooproutes van het station naar de binnenstad worden. Overigens betekent het op nemen van deze route in de plannen dat er tevens een brugverbinding tussen de Morsweg via de Van de Tas- straat, over het Galgewater, naar de Weddesteeg en de Rembrandtstraat in het plan moet worden opgenomen. Volgens een woordvoerder van de begeleidingsgroep is een voetgangersbrug over het Galgewater op korte termijn echter nauwelijks haalbaar. Mevrouw Koning meende dat de verbinding sta tion/Doelenterrein in elk ge val in de wensstructuur voor het voetgangersverkeer moest worden meegenomen en dat de gemeenteraad zich maar moet uitspreken over de haalbaarheid van het plan. Het nieuwe computer-telefoonsys teem, PRX genaamd, vervangt in de centrales in Leiden-Noord en Zuid-West de inmiddels ver ouderde elektro-mechanische in stallatie. Met de ombouw en het uittesten is ongeveer zes maan den gemoeid geweest. De totale kosten liggen rond de zes miljoen gulden. Met het aanbrengen van het moderne - geluidloze - sys teem wordt de kans op storingen aanmerkelijk geringer. Becijferd is dat alle storingen in honderd jaar bij elkaar opgeteld niet meer dan een paar uur zullen bedra gen. LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gistermiddag indeVredeskerkaan de Burgravenlaan een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan de heer Ph van den BergDe ere-medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau kreeg de heer Van den Berg in verband met zijn veertigjarig ambtsjubileum bij het glas- en schildersbedrijf Van Muiden BV aan de Hoge Rijndijk. LEIDEN - Het hoofdbe stuur van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) heeft van de afde ling Leiden geen enkele kans gekregen om een ex tra mandaat te krijgen tot royering van leden, die binnen de bond partijpoli tieke activiteiten be drijven. Met unanieme stemmen wezen de Leidse leden van de ABVA. in clusief het afdelingsbestuur, de motie hierover van het hoofdbe stuur af. De Bondsraadsvertc- genwoo'rdigcrs van de afdeling Leiden zullen dit standpunt op de landelijke ABVA-vergadering van a.s. dinsdag innemen. Aanleiding tot het indienen van de motie was voor het hoofdbestuur de activiteiten die CPN-leden binnen een aantal afdelingen van de ABVA hebben ondernomen. De Leidse afdelingssecretaris Matters noemde gisteravond in dit verband met name de afdelin gen Rotterdam en Amsterdam. 'Daar zijn dingen gebeurd die niet door de beugel kunnen'. In Leiden heeft het volgens hem niet zo'n vaart gelopen: 'Wij heb ben er hooguit aan geroken. Er heeft in Leiden geen georgani seerd optreden van CPN-leden plaatsgehad'. Matters prees de CPN-leden van zijn bond juist om hun inzet: 'Een beroep op hun Voogd aan, waarin ze zich verklaarde met de motie van het hoofdbestuur en verklaarde dat hetroyementsartikel in strijd met eerder genomen besluiten en daarmee schade berokkenen aan de ABVA. Matters wees er op dat de motie van het hoofdbestuur niet alleen op leden van de CPN behoefte te slaan, maar van toepassing zou zijn op alle leden van de ABVA die voor welke partij dan ook binnen de bond aan politiek doen. 'De statuten bieden al ruimte genoeg om daartegen op te treden. Het is niet nodig om dat nog eens in een motie tot uit drukking te brengen', zo zei hij en de leden waren het met hem eens. en voorstel van één der leden het hoofdbestuur te vragen mogelijkheden van meer derr ratische besluitvorming bin: de bond te onderzoeken, w door de vergadering omdat daarin als voorbeeld rpe het houden van enquêtes en refe renda werd genoemd. 'Het stemmen vanuit de leunstoel spreekt ons niet aan', zo ver woordde Matters de gevoelens van de leden. Algemeen was de indruk dat het probleem van de ABVA niet zo zeer eventuele invloed van de CPN is. alswel de slechte op komst op ledenvergaderingen. De vergadering van gisteravond maakte daar een uitzondering op: het ongekende aantal van 147 le den was komen opdagen. Het kleine zaaltje van het Sint Ant- honiusclubhuis aan de Lange Mare was daar veel te klein voor Terwijl het zaaltje overvol stroomde probeerde het bestuur alsnog een andere zaal te krijgen. Pogingen bij de Marekerk en de Hartebrugkerk mislukten; uit eindelijk werd ruimte gevonden in 't Kabinet aan de Maria Gijzen- steeg, waar de vergadering kon worden gehouden. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13