„KNG wacht nü op de orders Frans Mentzij (actiecomité): Alles loopt op rolletjes...' 3 'EMOTIONELE REACTIE...' 99 „Grofsmederij" overspoeld met adhesie-telegrammen Goedhart Bouwhuis VRIJDAG 7 AFRIL 1978 LEIDEN TAG IN A 11 ZOETERWOUDE - Frans Mentzij, voorzitter van het actiecomité van de Grofsmederijis die eerste bezet tingsdag nog erg gespannen. Hij doet er wat veront schuldigend over: "We zijn nu aan iets bezig dat we nog nooit van ons leven hebben gedaan. Je loopt ka mers binnen, waar je vroeger behoorde te kloppen. Maar verder... Alles loopt op rolletjes. We werken nog steeds exact volgens het schema van het draaiboek" Veel speling heeft dat draai boek niet: het loop al tegen het eind van de middag als Mentzij even uit het actiege- beuren kan worden los gerukt. "Het is in deze maat schappij nu eenmaal zo, dat je, om directe invloed te kun nen uitoefenen, wel strijd moét voeren", licht Mentzij de actie toe. "Wat wij willen bereiken dient slechts ter ver steviging van de KNG. De reactie van economische za ken op de bezetting bijvoor beeld, dat men verbaasd was over onze actie, omdat de werkgelegenheid door de rijkssteun tot het volgend jaar kan worden gegarandeerd, dat bevestigt alleen de rede lijkheid van onze eisen. Bij economische zaken was men niet op de hoogte van de uit spraak van de raad van com missarissen, die slechts tot 1 juli van dit jaar de werkgele genheid wil garanderen". Voor velen zal de bezetting van de Grofsmederij toch nog on verwacht zijn gekomen. "Een dooie boel", noemde actie comitélid Henk Slijkhuis de situatie bij de Grof nog slechts twee weken geleden (naar aanleiding van het ge ringe enthousiasme voor de demonstratie in Utrecht tot behoud van werkgelegenheid bij de Grofsmederij). "Toch was het niet riskant om tot een bezetting over te gaan", vindt Mentzij. "We kennen het functioneren van direc teur Schut nu drie jaar. We weten hoe hij bij de mensen overkomt. Hij werd steeds ag ressiever, richtte zich daarin alleen naar de mensen van de werkvloer. Hij kan moeilijk contact maken met mensen die niet van zijn eigen niveau zijn, doet er ook geen moeite voor. Hier, in dit bedrijf, heb ben we geen behoefte aan een man met een hoed op. Onze directeur moet een jongen zijn meteen pet, bij voorkeur in zijn hand". Een voorbeeld? Als Mentzij eenmaal begint heeft hij er tientallen bij de hand. "Er werken hier nog een paar oudere mensen. Ze staan ten volle achter de Grof, waren zelfs bereid hun ploegentoe- slag op te offeren om te blijven. Dat scheelt je toch gauw een derde van je loon. En wat zegt Schut tegen ze? "Jullie produktiviteit ligt te laag". Kolder! Die mensen werken net zo hard als alle anderen, als er werk is, wordt er gewerkt, net zo goed door deze mensen. Zo'n opmer king werkt ontzettend demo raliserend, en zoiets gebeurde niet incidenteel. Op zo'n ma nier kan je natuurlijk geen op timale werksfeer verwach- ten". "Schut heeft zich, nadat hij uit Amerika hierheen is geko men, nooit vertrouwd weten te maken met de Nederlandse ondernemingsstructuur. Hij had moeite met de sociale wetgeving hier, kan nog steeds niet overweg met openbaarheid van gegevens, 't Is net een kolonel. Wij wil len er geen prestigeslag van maken of Schut al of niet moet blijven. Wij zijn alleen maar bezorgd dat, als Schut als directeur aanblijft, de con tinuïteit van het bedrijf ern stig wordt aangetast". Directeur Schut: WASSENAAR - "De bezetting kwam voor mij als een volsla gen verrassing, een plot selinge wending. Tot op de dag tevoren zaten we nog volledig in een sfeer van overleg", reageert een wat verbolgen Schut, sinds ruim drie jaar directeur van de Koninklijke Grofsmederij 'Tk begrijp het allemaal wel. Je moet het zien in het kader van de moeilijke beslissingen die de laatste tijd genomen moes ten worden, de snel toegeno men problemen bij de Grofs mederij, mede veroorzaakt door de voortdurende terug gang van de conjunctuur. De onzekerheid, die daarmee voor de werknemers gepaard gaat. Dan krijg je dit soort emotionele uitingen". Als veel meer dan een "emotio nele reactie" van werkne merszijde wenst Schut de ac tie niet te beschouwen. "De eis, dat directeur Schut moet ver dwijnen,wordt op geen enkele manier gemotiveerd, is tot nog toe ook nooit naar voren gekomen. Dat mijn con tactuele mogelijkheden met de werknemers erg beperkt zou den zijn is slechts een relatief begrip. Van een directeur wordt nu eenmaal veel ge vraagd, en dan moet je het zien in het totale gamma van eigenschappen die een direc teur moet hebben". "Ik geloof niet, dat gezegd kan worden dat ik bepaalde ver antwoordelijkheden die tot de taak van een directeur beho ren heb verzaakt. In de drie jaar dat ik directeur ben van de Grofsmederij is zeer inten sief gewerkt, zijn er fusiebe sprekingen geweest. Er zijn toch ook successen geboekt. We hebben kans gezien de fab ricage van grote offshore an kers ter hand te nemen en sinds eind vorig jaar hebben we ook de know how overge nomen van Boscher om tanks te maken waarin vloeibaar gas kan worden opgeslagen Volgens Schut zijn de bonden er dan ook volledig voor ver antwoordelijk als de con tinuïteit bij de Grofsmederij in gevaar wordt gebracht. "Als de actie voortduurt on dermijnt dat ongetwijfeld het vertrouwen van toeleveran ciers, afnemers en eventuele fusiepartners" Op de vraag of er op dit moment Directeur ir. H. P. Schut ...nooit gehoord- onderhandelingen met een mogelijke partner worden ge voerd wenste Schut geen ant woord te geven ZOETERWOUDE - Don derdagmorgen zes uur. Het Industrieterrein in Zoeterwoude ligt er verla ten bij. Althans zo lijkt het. Op het terrein van de KNG in Zoeterwoude aan de Produktieweg bewegen zich enkele schimmen door het aardedonker. Er wordt gesjouwd met een paar hekken. Plotseling schalt het over het terrein: "Hallo, hallo, de KNG is bezet". Districtsbestuurder Johan Steke lenburg van de Industriebond NW test de geluidswagen uit. De eerste bedrijfsbezetting in de Leidse regio zal binnen twee uur een feit zijn. Binnenin het magazijn van de fab riek worden spandoeken ge schilderd: "Schut weg", "Geen geschutter met de KNG" en "Dit bedrijf is bezet". Iemand rolt een brandslang uit. "Als Schut toch binnenkomt, kunnen we hem nog altijd wegspuiten". Om half zeven verschijnen de eerste spandoeken voor de ra men. Stickers worden onder de mensen uitgedeeld. Geen man de poort uit is de leus, Nol de Jong, districtsbestuurder van de Indu striebond NW, die aan zijn vierde bedrijfsbezetting begint, brengt een kleine wijziging in de tekst aan. Hij streept de G door, zodat er staat één man de poort uit. Ondanks de spanning kan er nog hartelijk worden gelachen. Ordedienst Mouwbanden worden opgespeld. Ordedienst Industriebonden NW en NKV staat er op. Rond kwart over zeven komen de eerste personeelsleden. Wat on wennig kijken ze aan tegen de grote activiteit voor de KNG-ge- bouwen. Leden van het actieco mité delen pamfletten uit. "Van daag is het zover" staat er met grote letters boven. De mensen krijgen de opdracht di rect naar de kantine te gaan. Er heerst een nerveuze stemming. Het wachten is op directeur Schut die meestal rond een uur of acht komt. Het hoger personeel druppelt ook binnen. Sommigen hebben er wat moeite mee en rijden eerst een paar keer voor het gebouw op en neer, alvorens de grote stap te wagen. Geen teken Het is al over achten en nog steeds geen teken van directeur Schut. "Zou die getipt zijn", roepen de actievoerders. Om half negen ge ven de meesten de moed op en gaan naar de kantine om de per soneelsvergadering te beginnen. Als iedereen net binnen is, schreeuwt één van de wachters bij de poort door de walkie talkie: daar is hij! Het actiecomité snelt naar buiten. Directeur Schut wordt meegedeeld dat zijn aanwezigheid niet ge wenst is. Na wat heen en weer ge praat besluit hij te vertrekken. Het NOS-journaal vangt hem op. De interviewer wijst op de span doeken en vraagt zijn reactie. Schut: "Ik was hier drie jaar di recteur, eh ik ben hier drie jaar directeur". "Het moet" Grote hilariteit bij de omstanders. Om kwart voor negen start in de kantine de personeelsvergade ring. Frans Mentzij, de voorzitter van het actiecomité spreekt de Solidair mensen toe: "We doen het niet met vreugde, maar het moet. Het gaat om het behoud van de werk gelegenheid bij de KNG. De eisen worden bekend gemaakt en er volgt een stemming. De meeste mensen staan achter de actie. Van het kantoorpersoneel steekt een enkeling zijn arm omhoog. De mensen gaan aan het werk. Het kantoorpersoneel dat in een apart gebouw werkt ook. Het zit ze nog steeds niet helemaal lekker. De volgende personeelsvergadering is om één uur. De leden van het actiecomité vergaderen in de tus sentijd of posten bij de ingang. De actie is tot in de puntjes gere geld. Alles verloopt volgens het draaiboek. Geen man komt het bedrijf binnen zonder eerst een formulier in te vullen en zich te melden bij het actiecentrum. Alle afnemers van de KNG krijgen een telex met de mededeling dat ondanks de bezetting de produk- tie gewoon doorgaat. Verslag Om één uur is er weer per soneelsvergadering. De aanwezi gen wordt een nauwkeurig ver slag gegeven over wat er zich de laatste uren heeft voorgedaan. Er zijn weinig vragen. Alles loopt op rolletjes. De vergadering wordt opgeheven. "Het ergste vind ik dat het toilet ook al de hele dag bezet is", zegt chef verkoop Maaskant tegen een van zijn col lega's van kantoor bij het verlaten van de vergadering. Veel nieuwsgierigen komen een kijkje nemen bij het bedrijf. Een van hen is het lid van de raad van commissarissen, de heer Gouda. Eén van de districtsbestuurders die de wacht houdt roept hij toe: "Het is een droeve zaak. U denkt dat U het weet; ik hoop dat u ge lijk krijgt". Tekst: Ingrid Cramer en Mark Kranenburg Foto's: Jan Holvast Geregeld melden zich mensen met solidariteitsverklaringen. Ook de telegrammen van werknemers uit andere bedrijven stromen binnen. 's Middags is er eindelijk wat rust voor de actievoerders die al vanaf 's morgens zes uur in touw zijn. De districtsbestuurders wachten op de reactie van de raad van commissarissen. Verhalen over andere grote acties van de vak beweging zijn een goed middel om de tijd te doden. Het grootste deel van het personeel verlaat net zoals iedere andere dag om half vijf de fabriek. Bij de poort krijgen ze nog een pamflet uitgedeeld met het laatste nieuws. Er blijven ongeveer vijf tien personeelsleden en een paar districtsbestuurders van de bon den achter. Bij de ingang wordt permanent door twee man gepost. Maaltijd Om zes uur is het eten in de kantine. Bij de mensa van Augustinus is een warme maaltijd gehaald, stukje vlees, patat en appelmoes. Veldbedden en dekens zijn in middels ook gebracht. Het journaal wordt onder grote be langstelling gevolgd. Twee man zijn naar Den Haag om daar op een regionale vakbondsvergade ring de actie verder toe te lichten. Om elf uur worden de slaapplaat sen in de kantine in gereedheid gebracht. De eerste bezet tingsdag zit er bijna op. Tijdens de nacht zal er steeds iemand wakker blijven om het bedrijf te bewaken. In het KNG-gebouw gaan steeds meer lichten uit. Een licht blijft in ieder geval aan. Dat is een schijnwerper die gericht is op een immens spandoek aan de voorgevel van de fabriek dat niets aan duidelijkheid te overlaat Schut weg! Commissie: Heeft gemeente wel alles op alles gezet LEIDEN - "Ik zie niet in hoe Dat zei wethouder Van Aken gis- we nu directe hulp kunnen bieden aan de Grof. We kunnen de orderpor tefeuille niet vullen. Even tuele opdrachten ver wacht ik pas in de tweede helft van dit jaar, maar KNG zit nü op orders te wachten". Tegels op de vloer en aan de wand Een vloer of wand die tegen een stootje kan t gekombineerd kan worden met vele materialen. Goedhart Bouwhuis heeft meer dan vierkante tegels alleen. Ze zijn er in velerlei maten en vormen, effen tinten of gedecoreerd, glad of met structuur. Voor in de keuken, badkamer, gang of huiskamer. Onze kollektie omvat veel exklusieve tegels, dus tegels die u ergens anders niet vindt. En Goedhart Bouwhuis is niet van steen als het aankomt op het geven van advies en service. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn, Tel. 0172 93444* geopend van ma. t/mvr van 8.30-12.30 en van 14.00-17 30 uur 's zaterdags van 10.00-16.00 uur Opdrachten van "klein spul" zoals lantaarn- palen en parkeermeters. ngeleeenheden De Andere commissieleden, onder wie VVD-er Wessels en Van Zijp vroegen zich af waarom de direc teur (de bezetters eisen zijn ver trek) als zondebok zou moeten fungeren. Een gedachte die hef tig werd bestreden door PvdA-er Meijer. Hij vond dat het al veel langer aan een fundamentele ver trouwensrelatie tussen directie en werknemers had ontbroken. Met Beijen (PPR/D'66) en Hoe ven vroeg de PvdA-er zich af of er wel voldoende controle werd uit geoefend op de besteding van het gemeenschapsgeld dat in de Grof is en wordt gestoken. Hoeven: "Het zou niet de eerste keer zijn dat dit geld voor diepte-investeringen wordt ge bruikt in plaats voor de bestrij ding van de werkloosheid. Dat moet voorkomen worden". termiddag nomische commissie praatte over de steun die men als gemeente kan verle nen aan de momenteel bezette Koninklijke Grofsmederij in Zoeterwoude. De bespreking richtte zich vooral op de wijze en de mate van steun waartoe de gemeente Leiden bij het minis terie van economische zaken kan aandringen. Het actiecomité Be houd werkgelegenheid Grofs mederij had de gemeenteraad eerder deze week gevraagd te ijveren voor orders van bijvoor beeld Rijkswaterstaat (Ooster- scheldedam en Westerscheide- verbinding). heen", zo zei de wethouder. "Het komt er op aan", aldus Van Aken, "dat er een garantie komt dat er geproduceerd wordt. Zo niet dan volgt een terughoudendheid van potentiële opdrachtgevers". Een terughoudendheid volgens Van Aken "die men beslist niet moet onderschatten". Verslag Van Aken, hij gaf de commissie de verzekering dat h(j bij het overleg betrokken zou zijn en daarover verslag zou uitbrengen, zei in zijn toelichting dat de directie van de Grof met twee bedrijven contact had opgenomen. Dat waren de firma's Bosscher uit Nieuw Ven nep, een in moeilijkheden verke rend bedrijf dat vijftig mensen ontslag heeft aangezegd, en een metaalbedrijf, Escher, uit Den Haag. De contacten met laatstge noemd bedrijf waren alleen van informatieve aard geweest, zo zei de wethouder. Aan de eenmalige rijksbijdrage voor de Grof moest niet getornd worden, zo vond Van Aken. "Het gaat niet aan om te zeggen: de steun is binnen, kijken wat er op de hap-snap-toer te doen is. Het gaat erom te kijken wat voor de gezinnen van de werknemers be houden kan blijven". nmissieleden vroegen zich i af of de gemeente wel alles op alles had gezet om werk voor de Grof te verkrijgen. Enige leden dachten voor wat het ver lenen van opdrachten betreft aan de bouw van de Sumatrabrug, en voor wat de toekomst betreft, de Churchillbrug. "De overheid kan er nou wel geld in blijven pom pen maar wat de Grof nodig heeft zijn orders om de omzet omhoog te krijgen", zo zei het CDA- raadslid Van Zijp. Bij het ver strekken van orders dacht de CDA-er ook aan het vervaardigen Garantie Wethouder Van Aken zei er geen bezwaar tegen te hebben om, waar vrijwel alle commissieleden op hamerden, de moeilijke situa tie waarin de Grof verkeert onder de aandacht van het ministerie te brengen. Wel wees de wethouder erop dat ook andere bedrijven in de randstad in de grootst moge lijke problemen verkeren. "Ik kan wel een briefje doen uitgaan naar de overheid maar dat trekt de Grof niet over de drempel ZOETERWOUDE - De bezette KNG-fabriek wordt vanuit het hele land overspoeld met adhesiebetuigingen. Er zijn telegrammen ontvangen van onder meer het personeel van de KSH in Veen- dam, Hoogovens, Bronswerk Utrecht, het bestuur van het CNV, de PvdA Leiderdorp, de ABVA Leiden, de PSP en de CPN. Alle solidariteitsverklaringen worden op een groot bord in de kantine opgehangen. Aan het eind van de middag kwam de Leidse afdeling van de Vrouwenbond een kist met appels voor de tfezetters b Gisteravond laat kregen de bezetters nog bezoek van de Leidse raadsleden Marianne Koning (PvdA) en Jan van Zijp (CDA) die een bos bloemen aanboden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11