Kamer onderzoek doen naar gaat anti-Israel-boycot Leprafonds beschuldigd Raad v. State oneens met regering over wijziging vad Stakingsrecht ambtenaar is nog omstreden punt HAAGSE POLITIE VOND SLIMME AFPERSER TOCH „Al zestig gevallen bekend Amro Privérekening Jongetje (6) bedolven onder lading huisvuil 'n Ei hoort erbij WOENSDAG 5 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van het rege ringsvoorstel het Europees so ciaal handvest te bekrachtigen, het meest omstreden punt. De behandeling heeft, zo merkte Van Dam (CDA) op, een bij zonder accent omdat in het handvest het stakingsrecht, ook voor ambtenaren, wordt erkend. De Nederlandse regering wil echter voor ambtenaren voorhands een uitzondering maken met het oog op ambtenaren in vitale diensten als nationale veiligheid, politie, brandweer, gezondheidsdien sten e.d. Eerst moeten voor deze groepen wettelijke bepalingen komen, alvorens het stakings recht voor de (andere) ambtena ren kan worden onderschreven. Bekrachtiging van het Europees sociaal handvest is ook van be lang omdat dan het ontwerp voor een stakingswet, dat er al jaren ligt en dat heftig omstreden is, kan worden ingetrokken. Het Europees sociaal handvest is al in 1961 ondertekend, terwijl de wens ertoe al in 1951 in de Raad van Europa was uitgesproken. Eerst zeventien jaar na de onderte kening gaat Nederland over tot ratificatie, zo was met name de Regering wil uitzondering maken teneur van de opmerking van so cialistische zijde. Roethof (PvdA) merkte op dat het keerpunt vorig jaar februari kwam, toen de toe nmalige minister van justitie Van Agt. verklaarde dat met bekrach tiging van het handvest 'de rechtmatigheid in beginsel van de staking in ons recht zou zijn ingelijfd'. Roethof onderstreepte zijn inzicht dat de staking voor werknemers een uiterste middel is om aan hun eisen kracht bij te zetten. Hij vond dat met aanvaarding van het handvest de rechter de pas is afgesneden het stakingsrecht te beknotten anders dan op grond van het zorgvuldigheidscrite rium, dat voor iedere Neder lander geldt. Roethof hoopte verder op spoedige wettelijke re geling van een speciale, deskun dige Kamer van de rechtbank voor de stakingsrechtspraak 'op dat in elk geval aan de eenmans- vertoningen van rechtbankpre sidenten in kort geding een einde komt'. Heel wat minder gelukkig toonde hij zich met het uitblijven van de erkenning van het stakingsrecht voor ambtenaren en spoorweg personeel. Hij sprak van een dis criminatie van deze groep. In een amendement, mede ondertekend door D'66, PPR en PSP, stelde hij voor deze beperking te laten ver vallen. Wel erkende hij het probleem van de vitale diensten, maar die zijn er volgens hem ook in het par ticuliere bedrijfsleven en in de particuliere dienstensector. Het rechtvaardigt volgens hem niet de totale groep van overheids dienaren te discrimineren. Bo vendien, zo merkte hij op, 'tegen de publieke opinie in staakt men niet lang'. WD-woordvoerder Voogd zei verheugd te zijn dat er nu dan een regeling van de werkstaking komt 'hoewel wij geen voorstan- Roethof (PvdA) der zijn van te pas en te onpas staken'. Staken kennen wij als ui terst middel, zo luidde het WD- standpunt. Voor ambtenaren wees hij volledige stakingsvrij heid af. DEN HAAG (SP) - De Tweede Kamer gaat een onderzoek instellen naar de manier waarop bedrijfsleven en over heid in Nederland gehoor geven aan Arabische eisen voor een boycot van Israel. „Het wordt hoog tijd ook. Het blijkt dat zeker zestig bedrijven al verklaringen aan Arabische relaties hebben afgegeven waarin ze zake lijke banden met Israel ontkennen", aldus het PvdAka- merlid drs. Harry van den Bergh. De Kamer is van plan de zaken drastisch aan te pakken. Er komt een speciale kamer commissie voor het onderzoek, dat zo goed als zeker het karakter zal krijgen van een parlementaire enquete. Het recht van de Kamer om een dergelijk onderzoek in te stellen is vorig jaar op nieuw vastgelegd. De speciale commissie zal moeten beschikken over een eigen staf en voldoende faciliteiten. Desnoods moet het personeelsbestand van de Tweede Kamer daarvoor wor den uitgebreid, zo vonden de kamercommissies voor han delspolitiek, economische zaken en buitenlandse zaken, die gis termiddag de boycotaffaire be spraken. De commissie zelf zal uiteindelijk moeten beslissen of een eerste onderzoek van de nu bekende gegevens zal uitmonden in een parlementaire enquete. De PvdA is daar nu al zonder meer voor, maar bij het CDA wil men eerst de resultaten van de eerste on- derzoekfase afwachten. Men voelt daar in principe echter wel veel voor een enquete omdat de commissie dan alle betrokkenen, waaronder de bedrijven die za ken doen met de Arabieren, on der ede kan horen. Overdreven Bij het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, de grootste werkgeversorganisatie van ons land, vindt men de aanpak van de kamerleden enigszins overdre ven. „Het lijkt ons een wat al te zwaar middel, zo'n enquete", al dus een VNO-woord voerder. „Maar aan de andere kant ver wachten we geen storm van pro test van de betrokken bedrijven. Ik heb niet de indruk, dat ze daar veel te verbergen hebben", aldus de reactie. Bij de WD is men opnieuw veront rust dat het CDA weer een lijn trekt met de oppositie. De libe ralen willen liever dat de hele zaak van de anti-Israel-boycot eerst nog eens met de regering wordt doorgepraat. Het kabinet heeft echter de ver ontwaardiging over de bereid heid van veel bedrijven om te voldoen aan de Arabische eisen nog aangewakkerd door net te doen alsof de neus bloedt. „Aan gezien de Nederlandse overheid de Arabische boycot niet erkent en zich wenst te onthouden van stappen, waaruit een feitelijke erkenning zou kunnen worden afgeleid, beschikt zij niet over be trouwbare kennis aangaande een „zwarte lijst" noch over de wijze van samenstelling daarvan", al dus de ministers Van der Klaauw en Van Aardenne (beiden VVD) onlangs op vragen van Harry van den Bergh (PvdA). Onthutsend Van den Bergh noemde toen dat antwoord „onthutsend" omdat kort tevoren een uitvoerig zwart boek was verschenen van het CIDI (Centrum voor Informatie en Documentatie Israel) waarin met naam en toenaam bedrijven werden genoemd, die het hoofd hadden gebogen voor Arabische eisen. Daarin werd tevens mel ding gemaakt van een „zwarte lijst", opgesteld door het Arabi sche boycotbureau in Damascus. De Arabische eisen komen er op neer, dat ondernemingen die za ken willen doen met Arabische landen, anti-Israel verklaringen moeten ondertekenen, willen de contracten afgesloten worden. Die verklaring kan inhouden, dat men nooit zaken doet of zal doen met Israel of dat geleverde pro- dukten geen uit Israel afkomstige bestanddelen bevatten. De Ara bieren eisen bovendien, dat der gelijke verklaringen worden ge legaliseerd door een Kamer van Koophandel en in sommige ge vallen door het ministerie van buitenlandse zaken. Hoewel dit soort legaliseringen of ficieel niet gegeven zou worden, gebeurt het in de praktijk wel de gelijk, aldus Van den Bergh. Hij verklaarde enkele weken geleden al dat naar zijn mening veel meer bedrijven dan de 13 die het CIDI vermeldde, de Arabieren ter wille zijn geweest. Volgens zijn meest recente informatie zijn er inmid dels al 60 gevallen bekend. DEN HAAG (SP) - Een 23-jarige fo tograaf uit Den Haag heeft eind december vorig jaar hardnekkige pogingen gedaan de directie van een der grootste limonadefabrie- ken van het land een bedrag van 95.000 gulden af te persen, met het dreigement dat hij een aantal vergiftigde flessen cola van het betreffende merk in de winkels zou plaatsen, indien zij hem niet zouden betalen. De eerste chan- tagebrief zat in een postpakket bij een fles limonade waaraan een portie giftige fotochemicalien was toegevoegd. Naar de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren be kend maakte, heeft deze poging tot afpersing grote paniek ver oorzaakt bij de directie van de li- monadefabriek. Men vreesde een soortgelijke ramp als eerder was overkomen aan de fabrikant van „Exota"-limonade, die na de af faire met de ontploffende flessen zijn omzet zag teruggebracht tot dertig procent van normaal: een verlies van acht miljoen gulden. De geestelijk gestoorde maar niettemin zeer intelligente afper ser kon in de nacht van 28 op 29 december door de Haagse re cherche worden gearresteerd, ondanks de enorme voorzichtig heid waarmee hij zijn plan ten uitvoer had trachten te brengen. Officier van justitie mr. J. Th. de Wit eiste gisteren twee jaar ge vangenisstraf tegen hem. De zeer uitvoerige dagvaarding in deze zaak leek op het script voor een spannende misdaadfilm. Er waren vier brieven aan de direc tie van de fabriek en de tekst van een telefoongesprek in opgeno- De afperser had opgedragen dat de geldkoerier op 28 december met een bepaalde trein in Den Haag Centraal moest aankomen, dat hij tien minuten met een duidelijk zichtbaar KLM-koffertje in de hal moest wachten, om vervolgens met tramlijn 12 naar halte Weimarstraat te rijden. Dan moest hij naar café Emma aan het Regentesseplein gaan, daar een bepaalde naam noemen en zeggen dat hij telefoon ver wachtte. Aldus geschiedde, al leen had de koerier in zijn koffer tje geen 95 mille, maar stapeltjes papier zitten. In het café kreeg hij telefonisch instructie zich met lijn 12 naar het eindpunt te bege ven, waar hij in de telefooncel een onder de telefoon geplakte brief zou vinden. In deze brief kreeg hij opdracht om de Wieringsestraat in te lopen, dan het pad door de duinen te volgen tot het strand en vervol gens rechts af langs de duinaf rastering te gaan tot een paaltje waaraan een witte lap zat. Daar moest het koffertje met- geld worden begraven. Van een afstand heeft de afperser de bewegingen van de geld koerier gedeeltelijk gadegesla gen. Zo merkte hij dat er meer belangstellenden op de loer la gen: rechercheurs, eerst in en om het centraal station, vervolgens 's avonds in de wijde omgeving van het strand. De afperser zag het vanaf de boulevard. Hij trapte- niet in de val. Toch werd hij dezelfde nacht van zijn bed gelicht. De politie was ROTTERDAM - Schipper Van Rietschoten (rechts), zijn echtgenote en prins Bernhard brengen in de haven van Rotterdam een toast uit op de overwinning die de schipper met zijn jacht Flyer' behaalde in de V/hitbread- zeilrace om de wereld. Begeleid door onder meer schepen van de rivierpolitie en de havendienst meerde het jacht gisteren aan bij de steiger van de koninklijke roei- en zeilvereniging 'De Maas', waar de marinierskapel voor een muzikaal welkom zorgde. Op de kade rond de Veerhaven volgden honderden belangstellenden de aankomst. Na een huldigings-programma in het gebouw van de roei-en zeilvereniging werden de schipper en zijn beman ning gisteravond ontvangen door het gemeentebestuur van Rotterdam. Deel opbrengst actie niet overgemaakt ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (9) HILVERSUM (ANP) - De op brengst van een inzamelactie door het lepra-fonds in 1975 be droeg twee miljoen gulden, maar tot nu toe heeft het leprafonds van dat geld slechts zeven ton aan het doel van de actie, het lep- rozendorp Agua de Dios in Co lombia, overgemaakt. De res terende gelden zijn nog onder beheer van het leprafonds in Wassenaar. Dit fonds maakt misbruik van het geld door het ten eigen bate aan te wenden, door er vele juridische procedures mee te voeren waarin het Nederlandse leprafonds is gewikkeld. Deze beschuldigin gen heeft Aktua, de aktualiteiten- rubriek van de Tros-tv, geuit in haar uitzending van gisteravond. De Tros was in 1975 met het Ne derlandse leprafonds in zee ge gaan om een inzamelactie te hou den ter gelegenheid van wereld- lepradag. Volgens Aktua nad men met de voorzitter van het fonds, prof. G.H.L. Zeegers, de afspraak gemaakt dat de ontvan gen gelden zonder aftrek van kos ten van de kant van het lep rafonds alleen zouden worden bestemd voor het leprozendorp Agua de Dios in Colombia. Nu blijkt dat na drie jaar van de twee miljoen gulden slechts ze ven ton in Agua is aangekomen en dat het Nederlandse lep rafonds in tegenstelling tot de eerder gemaakte afspraak toch kosten heeft afgetrokken van de opbrengst. 'Wij hebben spijt als haren op ons hoofd dat wij inder tijd met het fonds in zee zijn ge gaan', aldus Aktua. In een gesprek met prof. Zeegers stelde deze dat volgens de boe ken van het fonds ongeveer 1,2 miljoen gulden was overgemaakt naar Agua de Dios en dat de reet Zeg, nu heb ik toch de Islc prijs in een schoonheidszvcdstrijd gewonnen. Kan 'tgeld nu ook op m'n Amro Privérekening gestort worden? Natuurlijk mevrouw. Even uw rekeningnummer opgeven en 't komt in orde. Kan ik als Amro Privérekening- houder nu ook gemakkelijk een reisverzekering afsluiten? Ja, hoor. Dat maken we ook voor u in orde. (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). HEERLEN (ANP) - De zesjarige Eddy Frissen uit Heerlen is gisteren rond vijf uur dicht bij huis onder een enorme hoeveelheid huisvuil bedolven en op slag gedood. Het kind speelde samen met een neefje in een niet omheinde voormalige zilverzandgroeve aan de Heerenweg op een diepte van rond 25 meter. De spelende kinderen werden verrast door een vrachtwagen die vanaf de rand van de groeve een lading huisvuil loste. Eddy Frissen werd hieronder bedolven. Zijn neefje kon nog tijdig aan de lading ontko men. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Omwonenden hebben er zich al vaker over beklaagd dat de voormalige groeve niet is afgerasterd en vrij toegankelijk is voor kinderen. Naar aanleiding van het dodelijk ongeluk hebben bewoners van de Heer enweg besloten om bij de gemeente aan te dringen op het spoedig treffen van afdoende veiligheidsmaatregelen. van de opbrengst niet kon wor den overgemaakt naar het me laatsendorp omdat er beslag op was gelegd. Dit zou gebeurd zijn door de firma Inter-Essing met wie het Neder landse leprafonds na de mislukte inzamelactie van vorig jaar in een juridisch gevecht is gewikkeld. Aktua wees er echter op dat dit beslag niet als excuus kan wor den gebruikt omdat de opbrengst van de actie van 1975 allang in Agua de Dios had moeten zijn. Op verdere vragen over deze zaak verwees prof. Zeegers naar ac countants van het fonds die ech ter op dat moment niet aanwezig Verschillende ex-bestuursleden van het fonds stelden dat de gel den die bij de actie in 1975 waren ingehaald mogelijk bij andere in stellingen waren ondergebracht, .waarvan prof. Zeegers ook voor zitter is, zoals de Carosi-stich- ting. Van de kant van de ex-bestuursle den werd aangedrongen op een aftreden van prof. Zeegers, om dat dit volgens hen het beste was wat prof. Zeegers voor de lep rastichting in het algemeen kon doen. De ex-bestuursleden van het Ne derlandse leprafonds hebben be sloten een nieuwe stichting op te richten, 'Vrienden van Agua de Dios' welke uiteindelijk weer zou moeten samengaan met de Ne derlandse stichting voor leprabe strijding. Tot nu toe bewogen het lepra-fonds en de stichting lepra-bestrijding zich naast el kaar op het gebied van de lepra bestrijding. Volgens Aktua zullen vijf Kamer leden van de PvdA, CDA en WD over het doen en laten van het Nederlandse leprafonds vragen stellen aan de ministers van erm en justitie. Door Sybe Stamm slimmer geweest dan hij. Re chercheurs hadden gecon stateerd dat een auto, die 's mid dags bij het station geparkeerd had gestaan, dezelfde avond ook weer in Scheveningen was. Hoeveel rechercheurs met dit karwei bezig zijn geweest en hoeveel honderden kentekens zij hebben moeten noteren, ver meldt de historie niet. Ter zitting van de Haagse recht bank probeerde verdachtes ad vocaat vergeefs de publieke tri bune gesloten te krijgen voor enige Jehova's Getuigen, die het de ouders van de verdachte naar aanleiding van deze zaak al danig moeilijk zouden hebben ge maakt. Maar alleen de motivering van het verzoek mocht achter ge sloten deuren worden toegelicht, daarna besloot de rechtbank tot openbaarheid. Niettemin bleef de achtergrond van deze merkwaardige zaak toch grotendeels duister, omdat of ficier, rechtbank en verdediger discreet zwegen over verdachtes persoonsgegevens in de voorlich tingsrapporten van psychiate- r en reclassering. Alleen werd duidelijk dat deze als Jehova's Getuige opgevoede jongeman was gaan lijden aan een frustratieneurose, waardoor hij sterk verminderd toereke ningsvatbaar voor zijn daad moet worden geacht. Het eensluidend advies van de voorlichters was: voorwaardelijke straf en psychia trische behandeling. Officier van justitie mr. J. Th. de Wit achtte deze afpersing hiervoor te ern stig. Hij bracht de verlammende uitwerking in herinnering die het kwik in de sinaasappels heeft ge had op de Israëlische export. Ad vocaat mr. J. F. van Vlijmen uit Utrecht stelde hier tegenover dat het nu gaat om een zieke dader, die geen gevangenisstraf nodig heeft, maar hulp. Vonnis 18 ap ril. DEN HAAG (SP) - I waarop de regering wijzigingen heeft aangebracht op het wets ontwerp voor de vermogensaan- wasdeling, is op bezwaren gestuit bij de Raad van State. Men heeft het kabinet geadviseerd het huiswerk nog eens over te doen. De gevolgde procedure bij het herzien van het wetsontwerp, een erfenis van het kabinet-Den Uyl, is volgens de Staatsraden onjuist. De manier, waarop het kabinet-Van Agt de vad wil invoeren is niet volledig in overeenstemming met de grondslag van de regeling om overwinsten van bedrijven te verdelen over de werknemers. Vooral de manier waarop de be trokken ministers een splitsing hebben ingevoerd in een deel, wat in een algemene pot terecht komt (collectief deel) en een an der stuk voor de individuele werknemers van bedrijven, is nog onderwerp van discussie. Het kabinet is er dan ook vrijdag j.l. niet uitgekomen. Dat ügt trouwens niet alleen aan de kri tiek van de Raad van State. Ook in het kabinet zelf lopen de me ningen nog uiteen. Vandaar dat in de eerstvolgende bijeenkomst van de ministerraad de vad op nieuw aan de orde zal komen. ADVERTENTIE YPENBURG - De Griekse premier Karamanlis is gisteren voor een tweedaags bezoek in Nederland gearriveerd. Op vliegveld Ypenburg werd hij afgehaald door premier Van Agt. Karamanlis zal met de Nederlandse regering spreken over de Griekse wens tot toetreding tot de Europese Ge meenschap.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7