Uitblijven SALT vergroot kans op koude oorlog Het Loo met baroktuin weer gaaf Spits nog niet nit de brand... VOGELS KWINKELEREN OP „GROENE CURSUS" AL HELE VERZAMELING „MARTELWERKTUIGEN" door Herman van Amsterdam WOENSDAG 5 APRIL 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Het onderzoek naar alternatieve energiebronnen brengt soms verrassende mogelijkheden aan het licht. Zo publiceerde kortgeleden dr.ir. Lettinga van de vakgroep waterzuivering van de Land bouwhogeschool in Wageningen een geschrift, waarin hij zijn licht liet schijnen over de energie winning uit koeiemest. Uit de mestopbrengsten van 100 koeien zou voldoende methaangas kunnen wor den gewonnen om een behoorlijke veehouderij draaiende te houden. Dat het systeem bijvoorbeeld wel volop in India en in Ame rika maar nog helemaal niet in Nederland wordt toege past, heeft volgens Lettinga als oorzaak de onbekendheid met het proces en het zich tot voor een paar jaar terug nog niet zo duidelijk manifes terende energieprobleem. Zijn verwachting is dat het er in de toekomst wel van gaat komen, vooral ook omdat een beetje handige boer zo'n in stallatie zelf kan bouwen. Privé gasbel De introductie van dit gaswin ningssysteem komt op een moment dat in Nederland juist een andere wijze van energiewinning het loodje dreigt te leggen. Daarmee doel ik op de brongasinstalla tie zoals die vroeger op menig boerenbedrijf werd aange troffen. De boer exploiteerde ermee zijn privé gasbel. Het systeem is ook eenvoudig van opzet. Er wordt een wa terbron aangeboord, die vanwege de bodemsamen stelling rijk is aan gas (veen grond).Via de boorpijp, mees tal geplaatst in een sloot, komt het mengsel in een tank waarin water en gas van el kaar worden gescheiden. Het water vloeit terug in de sloot, het gas stroomt in een opslag tank van waaruit een leiding loopt naar het woonhuis. In de streek rond Leiden reste ren er nog maar een hand jevol. Een paar boerderijen langs het Turf spoor in Lis- serbroek bijvoorbeeld hébben nog zo'n eigen gasvoorzie- ning, in Aarlanderveen vindt Het kerkbestuur van de hervormde gemeente in Hillegom ver wacht niet dat al op korte termijn begonnen zal kunnen worden met het herstel van de kortgeleden tijdens restauratiewerkzaam heden in brand gevlogen torenspits van de hervormde kerk De voorzitter van de kerkvoogdij, de heer Elseman: "Wat dat be treft zijn we te optimistisch geweest. We dachten dat de twee betrokken verzekeringsmaatschappijen het snel met elkaar eens zouden kunnen worden, maar zoals het er nu naar uitziet zijn de onderhandelingen nog lang niet afgelopen. We hebben ook geen voorschot kunnen krijgen" je er nog een paar en in Rijp- wetering borrelt ook de gasbel van veehouder Mooren nog steeds energie omhoog, al wordt er geen gebruik meer van gemaakt. Deze installatie werd zo'n zeventig jaar gele den geplaatst. Jarenlang is op het gas gekookt en zorgden gaslampen voor licht. Mevrouw Mooren: "Het was na tuurlijk meegenomen dat je het gas gratis uit de grond haalde, maar het kleefden wel wat bezwaren aan. Het licht dat je er van had was bar slecht. Als je 's avonds sokken wilde stoppen of de krant wilde lezen moest je bijna bo ven op de lamp zitten om iets te zien. Je werd er kippig van. En hoe vaak hebben we het niet gehad dat in de winter, vanwege een te hoge water stand, de gastoevoer stokte. Dan zat je soms avonden in het donker". Uitgeput De boerderij is inmiddels aan gesloten op het lichtnet. Gas om te koken komt uit flessen Op een paar boerderijen in Lisserbroek komt er nog wel privé gas uit het kooktoestel. Maar of dat nog lang zal du ren? Het is duidelijk merk baar dat ter plaatse de bron- gas-voorraad uitgeput raakt. In principe is het nu mogelijk iets verderop een nieuwe boorpijp te slaan en weer van start te gaan met een verse voorraad. Probleem is echter dat de primi tieve brongasinstallatie niet meer in de handel is. De weinige installaties die nu nog in gebruik zijn kunnen dus nog blijven draaien zo lang er geen ernstige man kementen optreden. Het einde Wie moeite heeft met het thuisbrengen van vogelge luiden moet 24 april zijn oor te luisteren leggen in het ver enigingsgebouw aan de Hoofdstraat in Noordwijk. Daar is van de partij Leidenaar Lommers, leraar en tevens kenner van de vogelzang. Hij maakte er een studie van. Legde talloze vogelstemmen op de band vast. Bedacht een systeem om met behulp van de Nederlandse taal vogel geluiden voor een ieder her kenbaar te maken. Lommers is één van de vier gas tdocenten die een bijdrage le veren aan de zogenaamde "Groene Cursus" van de ver eniging voor natuur- en vo gelbescherming Noordwijk. Eén van de nog 25 privé gasinstallaties: een ton, hangend bo ven een waterput (of sloot), die het opborrelende methaan (ook wel "moerasgas" genoemd) opvangt. Vanuit de ton loopt het gas via een slang naar de boerderij. Zo kan worden gekookt en ge stookt van deze bronapparaten. De bedrijfsleider: "Dat is voor ons op dit moment niet aan trekkelijk. Daar komt bij dat er nauwelijks meer aan for nuizen en kachels te komen is die op brongas branden. Wij zien er daarom van komen dat uiteindelijk ook die laatste 25 de overstap zullen maken naar gewoon aard gas". Wat de streek rond Leiden 'be treft is het Nieuwveense be drijf Mienis altijd toeleveraar geweest van de benodigde on derdelen. Daar is wat deze brongasinstallaties betreft een punt achter gezet. Volgens het Nieuwveense bedrijf wer ken er in totaal noa maar 25 De Hillegomse oud-bollenkwe- ker Jan Rijkelijkhuizen (62) is aardig in zijn opzet geslaagd om ten behoeve van de oudheidkamer in zijn woonplaats een verzameling aan te leggen van gereed schappen die vroeger in de (nog niet gemechaniseerde) bollenstreek door lan darbeiders werden gebruikt. Het verhaal daarover in deze rubriek leverde hem de no dige reacties op. Heel wat mensen uit het bollenvak hebben hem gereedschap (omdat het lichaam er vaak zwaar mee op de proef werd gesteld spreekt Rijkelijk huizen zelf liever over "mar telwerktuigen") toever trouwd. Hij kreeg bijvoorbeeld een paar tachtig jaar oude, met var kensleer beklede ziftplaten waarmee vroeger de bollen werden gesorteerd. Een bol- lenpeltafel, eggen, een ziftbok om bollen van klei te ontdoen, schrepels (om onkruid mee te verwijderen), diverse soorten handschoffels, een houten kruiwagen, veel klein hand gereedschap en ook nog een origineel takelwiel om met de hand zware manden bollen naar de bovenste verdieping van een bollenschuur te trek ken. Rijkelijkhuizen repareert deze spullen en behandelt ze tegen houtworm, waarna ze een plaatsje krijgen in de oudheidkamer op zolder van het gemeentehuis. Uitgewist kunstwerk langzaam weer te voorschijn De verrassing is niet volkomen. Van oude prenten wisten we vri, nauwkeurig, hoe de lusthof Het Loo er in de tweede helft de Gouden Eeuw uitzag. Toch is het een belevenis, nu te zien hoe, van onder het slecht onderhou den weiland achter het paleis, de trekken te voorschijn komen een uitgewist kunstwerk. Maar niet iedereen is verheugd, nu vast staat, dat dit voor ons land unieke kunstwerk perfect kan worden hersteld. Door Dolf Welling Tegen dat herstelplan zijn vele ar gumenten aangevoerd. Zo is be toogd, dat het zonde zou zijn aan de Baroktuin de tegenwoordige „landschapstuin" op te offeren, zoals wel bijvoorbeeld Sonsbeek te Arnhem er een is. De discussie gaat over een grasveld met boompartijen, waarvan er niet meer dan drie geofferd zullen worden (menig parkeerterrein heeft meer bomen gekost). De 19e eeu wse aanleg achter dit grasveld blijft in elk geval ongemoeid. Prijs valt mee Aangezien Het Loo na de restaura tie op zeer hoge bezoekcijfers moet rekenen, zou de toestand van het grasveld in elk geval grondig moeten worden verbe terd. De kosten van die verbete ring zijn begroot op 3,8 miljoen. Het resultaat zou een parkachtige aanleg zijn met een over paden beloopbaar oppervlak van 2.300 m2. Men heeft dan nog geen land schapstuin en allerminst een „monument". De hernieuwde aanleg van de verdiepte tuin in de oorspronkelijke stijl (overgang van Renaissance naar barok met typisch Nederlandse kenmer ken) is op 5,2 miljoen begroot. Het onderhoud zal 2 tuinlieden meer vergen. Een oppervlak van 33.000 m2 aan paden laat ver wachten, dat deze tuin veel min der kwetsbaar zal zijn. Bovendien is met de „baroktuin" Het Loo pas weer een gaaf mo nument. Tijdens het onderzoek, dat voor de restauratie van het paleis werd verricht, dwongen de aangetroffen feiten de commissie eerst allengs tot de conclusie, dat het pand in de oorspronkelijke staat moest worden gebracht. Het interieur bleek nog volkomen 17de eeuws te zijn en de buiten zijde wordt, na het „uitpeilen" van latere, weinig gelukkige toe- Maquette van het restauratie-pla voegingen, weer een gaaf stuk ar chitectuur. Dat geheel is tezamen met de 17de eeuwse tuin ontwor pen. De buitenruimte is een voortzetting van de indeling van het paleis. De bezwaren tegen de Baroktuin hebben aanzienlijk aan kracht verloren, doordat ter zake kundi- gen zich met onweerlegbare ar gumenten achter het restaura tieplan hebben gesteld. De oppo sitie kwam blijkbaar mede voort uit het verlangen, van Het Loo een museum van de monarchie te maken. Het is echter altijd het doel geweest. i de dynastie tot stand te brengen. Ook daarom is het alleszins ver antwoord, de situatie uit de tijd van de koning-stadhouder Wil lem III te herstellen. Blijkens de begrotingen blijkt de kostenfactor maar van beperkt gewicht te zijn. Het gaat immers om de „Nachtwacht" van onze tuinarchitectuur! De restauratie opent ook aantrekkelijke biohis- torische perspectieven. Zo is in tussen een vrij aardig beeld ge kregen van de bloemen en hees ters, die in de 17de eeuw de tuin gesierd moeten hebben. Restan ten van vroegere beplantingen zijn diep in de grond aangetrof fen. Van de vroegere fonteinen blijken, behalve delen van de funderingen ook nog bouwdelen bewaard gebleven te zijn. Van geen enkele andere 17de eeuwse tuinaanleg in ons land zijn nog zo veel oorspronkelijke elementen aanwezig. Als men objectief alle factoren tegen elkaar afweegt dan pleit alles voor de Baroktuin. De beslissing is aan minister Gardeniers. MOSKOU - Het Kremlin heeft Amerika gewaar schuwd dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten wellicht zullen verslechteren en dat er een nieuwe wapenwedloop dreigt als èr niet spoedig een tweede akkoord over beperking van de strategische kernbewapening (SALT-II) tot stand Komt. De waarschuwing won aan ge wicht Pravda deze keer geen duidelijke propaganda werd gemaakt en doordat zij verge zeld ging van een gedegen analyse van de Amerikaanse politiek. In een lang artikel in de Prawda begon Gyorgi Arbatov, Rus- lands belangrijkste Ame- rika-kenner, met een poging uit te leggen waarom er in Amerika tegenwoordig zo veel wordt gesproken van een nieuwe Russische „militaire dreiging". Hij ziet een „op vallende opleving" van „chauvinistische tendenties", Uie gedeeltelijk zou zijn ver oorzaakt door mislukkingen in het Amerikaanse buiten landse beleid. (Arbatov noemt geen voorbeelden, maar waarschijnlijk doelt hij op Vietnam en wellicht ook- op de Hoorn van Afrika). In deze atmosfeer, betoogt hij. worden de onvermijdelijke moeilijkheden die er ontstaan als de principes van de ont spanning moeten worden omgezet in concrete afspra ken, aangegrepen om „bittere teleurstelling over de ont spanning zelf' te kweken. Wat Washington moet gaan in zien, zegt Arbatov, is dat de werkelijke problemen met SALT niet van technische maar van politieke aard zijn: of er een overeenkomst tot stand komt hangt „niet zozeer af van de kundigheden van de onderhandelaars als wel van een principiële politieke be slissing van de Amerikaanse regering". Op dit punt aarzelt Washington, meent Arbatov. Hij wijst elk verband tussen SALT en de spanningen om de Hoorn van Afrika af. (Tot grote ontstemming van Was hington hebben Russen en Cubanen daar de Ethiopiers aan de zege geholpen in de oorlog tegen Somalië en vechten er nu Cubanen mee tegen de rebellen in Eritrea). Ook de kwestie van de men senrechten staat er naar zijn mening geheel buiten. Men moet goed begrijpen, schrijft hij, dat er tussen Amerika en Rusland „radicale ideologi sche. en sociale verschillen" bestaan en dat zij een sterk uiteenlopende benadering van internationale kwesties hebben. Maar wat moet er gedaan wor den? „Wachten tot alle poli tieke stormen zijn gaan lig gen, tot de tegenstellingen op een onbekende wijze zijn op gelost en niets de atmosfeer meer verziekt?" Met zo'n houding zouden de landen volgens Arbatov „op de rand van een nieuwe koude oor log" staan. Een deel van het probleem is ook dat veel Amerikanen niet willen aanvaarden dat er wat de strategische bewapening en de troepensterkte in Europa betreft nu „ongeveer gelijkwaardigheid" bestaat. In plaats daarvan willen sommige Amerikanen „mili tair overwicht", aldus Ar batov. Hij geeft toe dat het een hele toer zal zijn om een nieuwe SALT-overeen komst door het Amerikaanse Congres te laten bekrachtigen, en dat dit ongetwijfeld een van de rede nen is van Carters „aarzelin gen". Maar waarom, vraagt hy zich af, „grijpt de regering niet elke gelegenheid die zij heeft aan om de situatie te beinvloeden?" Arbatov geeft daar zelf een ant woord op: „Je kunt je niet voorstellen dat dit per onge luk niet gebeurt (of niet vaak genoeg gebeurt). Het is eerder een kwestie van tweeslach tigheid in het beleid van de regering." Deze tweeslach tigheid ziet Arbatow in de po gingen van Washington om tezelfdertijd een SALT-ak- koord te sluiten en nieuwe wapensystemen te ontwik kelen en meer geld uit te ge ven aan defensie. Het is voorts waarschijnlijk dat Washington de aanvallen op de voorgestelde SALT-over- eenkomst hoopt te kunnen gebruiken om „eenzijdige concessies" van Moskou los te krijgen. Een weigering om een akkoord te sluiten zou „een breuk be tekenen in de Russisch-Ame- rikaanse dialoog over sleutelkwesties betreffende de veiligheid van de twee mo gendheden en een be duidende verslechtering van de atmosfeer tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet- Unie in het algemeen." Tenslotte dient men zich af te vragen of Amerika beter af is met of zonder een nieuwe SALT-overeenkomst. Ar batov wijst erop, dat de vol gende ronde in de wapen wedloop uitzonderlijk ge vaarlijk zou zijn, omdat de techniek een punt heeft be reikt waar de huidige betrek kelijke stabiliteit tussen Amerika en Rusland zou kunnen worden vernietigd. „De komende vijftien tot twintig jaar zouden in deze zin sterk kunnen afwijken van de vorige periode." Het Kremlin, sprekend via Ar batov laat aan duidelijkheid niets te wensen over het wil een nieuw SALT-akkoord en snel. OBSERVER-DIENST

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4