„Communicatie in Endegeest is gebrekkig" D'66: afwachtend rond samenwerking Teveel vlammen bij de vuilverbranding Antirookplan: stoppen is veel moeilijker clan er nooit mee beginnen Onvrede over beleid en behandeling patiënten psychiatrisch ziekenhuis Door Wim Wirtz LEIDEN/OEGSTGEEST - Het psychiatrisch ziekenhuis En degeest c.a. is de laatste tijd flink in opspraak gebracht. Eerst was er de bedreiging van de genees heer-directeur dokter G. Mojet door een leerling-verpleegkun dige. Vervolgens deelde de ac tiegroep "Pet met de Z" (Z staat voor zwakzinnigenzorg) klaag schriften uit aan de poort van het ziekenhuis. En inmiddels is er een actie op gang gekomen om binnen Endegeest zoveel moge lijk klachten te verzamelen en te bundelen in een zwartboek. Grote vraag daarbij is of Endegeest niet eens grondig moet worden doorgelicht. Want zo langzamerhand - zo blijkt ook uit gesprekken met direct betrokkenen - begint het er aardig op te lijken dat de gebeurtenissen van de afgelopen weken symptomatisch zijn voor een situatie waarin een heleboel mis is. Het begon, zoals gezegd, met de nachte lijke bedreiging van Mojet door een 23- jarige leerling-verpleegkundige die de directeur een gesprek wilde afdwingen. De jongeman wilde praten over klachten die hij had en was bereid desnoods de directeur daarvoor te gijzelen. Mojet ziet de actie van de leerling-verpleegkundige echter niet als een symptoon. "Deze be dreiging staat op zichzelf', meent hij. A"Als hij klachten had willen uiten, dan begeleiding vanuit de opleiding is for meel gesproken onjuist. Ondergeschikt Ex-praktijkbegeleider Francois Peters, nu werkzaam in het psychiatrisch ziekenhuis Rosenburch te Den Haag, wijt het stuklopen van de praktijkbege leiding aan de onwelwillende houding van een aantal hoofdverpleegkundigen. "Het punt is", zegt hij, "dat de opleiding in feite ondergeschikt was aan de prak tijk. Leerlingen werden bijvoorbeeld soms overgeplaatst tegen onze zin". Peters werkte van juli tot oktober vorig jaar als praktijkbegeleider bij Endegeest. Hij ondervond aan den lijve dat de oplei ding hier en daar met grote apathie werd aanschouwd. "Bij heren E was dat bij voorbeeld zo. Dat is een zogenaamde zware afdeling, waar mensen soms zeer hardhandig werden aangepakt. Een hoop leerlingen zijn daar afgeknapt door de weinig menselijke benadering en het onbegrip voor hun situatie. Het was een echte mannengemeenschap, hoe zal ik het zeggen, het rampstampwerk." Volgens Peters wordt er op sommige pa viljoens niet of nauwelijks gesproken over psychiatrische achtergronden van patiënten. Dat was volgens hem een van de dingen waarover de praktijkbege leiders een dialoog wilden aangaan met de praktijk. Een aanzet daartoe werd echter de bodem ingeslagen. "Dat er een dialoog tot stand komt is het belang rijkste", zegt Peters. "Je kunt je dan bij voorbeeld afvragen waarom een patiënt met pillen wordt bestookt, terwijl je het ook met praten afkunt." Een personeelslid van Endegeest, dat uit vrees voor de eigen positie anoniem wenst te blijven, spreekt van een situatie waarbij de verpleegkundige hoofden van de afdelingen soms een loutere macht spositie bekleden. Sommige van deze hoofden hebben jaren geleden een in middels verouderde opleiding gevolgd, maar doen niets aan bijscholing. Dat maakt de leerlingen en verpleegkundi gen in de praktijk behoorlijk onzeker. De menselijke benadering van de patiënt, aldus het personeelslid, is bij deze hoof den samengebald in louter verzorging, van pogingen in de richting van verzelf standiging van de patiënt is geen sprake. Volgens het personeelslid zou verder de communicatie tussen de werkers onder ling erg gebrekkig zijn. Tijdens het zg. hoofdenoverleg tussen afdelingshoof den en de drie coördinerende hoofden zou er niet wezenlijk over de inhoud van het werk gesproken worden. Leerling- verpleegkundigen komen wat dat betreft soms helemaal niet aan de bak. Ze dur ven er bovendien niet zoveel van te zeg gen uit angst voor de "macht van de beoordeling", die tijdens de stages be rust bij het verpleegkundig hoofd, aldus het personeelslid. Aannemelijk Geneesheer-directeur Mojet spreekt na drukkelijk tegen dat er sprake zou zijn van een slechte communicatie. Hij wijst erop dat er wekelijks hoofdenoverleg is met de adjunct-directrice en dat hij zelf bovendien geregeld met verpleegkundi gen spreekt. Hij acht het verder onaan nemelijk dat er verpleegkundigen zou den zijn die uit vrees voor hun eigen posi tie maar hun mond houden over onge wenste situaties op de afdelingen. "Laten we nou eens aannemen dat ik een be paalde verpleegkundige niet zou mogen. Wat zou ik dan kunnen doen? Ja, ik zou iemand niet in aanmerking kunnen laten komen voor een promotie. Maar dat ge beurt niet. Er gaan ook deze keer weer een heleboel aanvragen voor promoties de deur uit. En wat de klachten betreft; men heeft hier de mogelijkheid om klaagschriften in te dienen, maar er zijn er tot nu toe maar heel weinig geweest". Wat de noodzakelijke bijscholing van hoofdverpleegkundigen betreft erkent de directeur dat er "altijd wel mensen zullen blijven", die niet aan bijscholing willen doen. Het is namelijk niet ver plicht. Aan de andere kant, zegt hij, heeft een aantal hoofden inmiddels wel van de "formele bijscholingscursussen" ge bruik gemaakt. Aan de grote afstand die kennelijk be staat tussen theorie en praktijk - en die Mojet voor een deel wijt aan de nieuwe opleiding van 1975 - wordt volgens hem nu het een en ander gedaan, o.m. door het aantrekken van psychologen en pastores en het bij elkaar brengen van ver schillende disciplines. "Maar dat is een ontwikkeling van een paar jaar", zegt Mojet, die overigens de algemene werk sfeer de laatste tijd heel duidelijk verbe terd vindt. Het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest c.a.: de laatste tijd flink in opspraak. had hij daar trouwens alle gelegenheid voor gehad. Dan had hij dat via het hiër archieke kanaal kunnen doen, via de adjunct-directrice zuster Nooteboom". Wat de jongeman had willen zeggen, werd later vertolkt in pamfletten van de actiegroep "Pet met de Z" waarvan vol gens de leden ook medewerkers van En degeest deel uitmaken. Aanvankelijk spitsten-de klachten zich toe op een hoofdverpleger van de zwakzinnigenaf deling "Jongens Voorgeest". Deze zou zich schuldig hebben gemaakt aan diefsfal en verwaarlozing van patiënten. Een justitieel onderzoek naar de ver meende vermogensdelicten is inmiddels nog steeds aan de gang. Weer later riep de actiegroep, eveneens door middel van pamfletten, het per soneel van Endegeest op eventuele klachten over het beleid op papier te zet ten. "Pet met de Z" zou ze dan bundelen in een zwartboek en dat als bewijs aan dragen voor de stelling dat er in En degeest heel wat moet veranderen. Want daar is de actiegroep heilig van over tuigd. Bij de actiegroep is intussen een aantal brieven binnegekomen. In de één wordt de actiegroep verketterd, in een andere wordt een reeks van klachten geuit. Klachten die ook opklinken uit gesprek ken met mensen die in Endegeest wer ken en er gewerkt hebben. Onvrede, machteloosheid en teleurstelling voeren in die gesprekken de boventoon. Onregelmatigheden Maar eerst een stukje geschiedenis. Want het is niet de eerste keer dat er klachten over Endegeest naar buiten komen. In mei 1974 maakte het toenmalige ge meenteraadslid voor de PSP, Ampt- meijer een hekelende opmerking over onregelmatigheden die zich zouden hebben voorgedaan bij Endegeest. De kosten van onderhoud van een privé- womng waren ondergebracht bij de post onderhoud gebouwen van het zieken huis. Later verklaarde hij in deze krant dat hij sterk de indruk had dat er in het psychiatrisch ziekenhuis een onplezie rige werksfeer heerste. Er werd gestolen, personeel en verpleegden werden inge schakeld voor privé-werkzaamheden en bezittingen van patiënten werden "tij delijk" geconfisqueerd. "Er is onvol doende controle van buitenaf', con cludeerde het raadslid. In april 1976 dienden twee docenten hun ontslag in omdat zij niet langer verant woording wilden dragen voor de oplei ding. De mogelijkheid om leerlingen overeenkomstig de herziene eisen van het rijk (1975) op te leiden voor het di ploma verpleegkundige B (psychiatrie) ontbrak, zo meenden zij. Bovendien was er sprake van een slechte samenwerking tussen de opleidingsschool en diverse paviljoens van Endegeest. Die slechte samenwerking - die overi gens niet algemeen was - was er de oor zaak van dat vorig jaar de praktijkbege leiding van leerling-verpleegkundigen volkomen in elkaar zakte. De prak tijkbegeleiding is een gereglementeerd fenomeen, dat tot doel heeft de leerlin gen gedurende hun stages op de afdelin gen te begeleiden. Het ontbreken van die Met collegepartners PvdA en PPR LEIDEN - De kansen op voortzetting van de be staande linkse samen werking (programeollege van PvdA, PPR en D'66) in de gemeenteraad van Lei den zijn voorlopig nog on zeker. D'66 staat nog steeds op het standpunt dat na de verkiezingen een college op brede basis ge vormd moet worden. Men denkt dan vooral aan de VVD. Vanavond houden de onderhan- delingsdelegaties van de drie linkse partijen de afrondende ge sprekken over de samenwerking. Vrijdag moeten de ledenvergade ringen van PvdA en PPR zich uitspreken over de samen werking die men voorstaat. D'66 heeft de ledenvergadering een week uitgesteld. Van de kant van de PvdA-delegatie Jazz-session In De Twee Spieghels (Nieuw- straat 11) wordt vanavond vanaf half negen een jazz-ses sion gehouden. Medewerkers aan deze avond zijn: Dolf Delprado (bas). Rob Engels (drums). Wil Siemons (tenor sax) en Kees Slinger (piano). Filmhuis In het Filmhuis van het Vrij etijdscentrum aan de Bree- straat 66 draait morgen avond in het kader van de 'Italiaanse maand' de film 'Violence et passion' van de regisseur Luchino Visconti. De film wordt door sommigen gezien als Visconti's tes tament vanwege de auto biografische trekken die men in de film meende te herken nen. In de hoofdrollen Burt Lancaster en Silvano Man- Chester De groep 'Chester' speelt vrij dagavond in 't Breehuys aan de Breestraat. Het optreden begint om negen uur en de zaal is open vanaf acht uur. Het is een groep van drie Leidse musici die uitsluitend akoestische instrumenten be- .spelen, Jules Kirch bespeelt de contrabas, Ben Meijs de gi taar en Jos Platenkamp be speelt afwisselend de gitaar en de piano en levert ook vo cale bijdragen. Volksdansen Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat organiseert zaterdag weer een gezellige instuif voor de liefhebbers van volksdansen in Leiden en om geving. Om acht uur wordt er begonnen in de grote zaal en tijdens de pauze zullen dia's worden vertoond. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbe scherming seducatie (IVN) or ganiseert zondag een onge veer anderhalf uur durende natuurwandeling in Oud- Poelgeest. Om twee uur 's middags wordt vertrokken vanaf 2 uur bij de Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest. komt vanavond in de (afzon derlijke) gesprekken met PPR en D'66 een voorstel voor een inten tie-verklaring. De samenwerking zou men verder vast willen leg gen in een lijst van programma punten. Tussen PvdA en PPR bestaat over deze zaken al een grote mate van overeenstem ming, D'66 lijkt zich echter af wachtend op te stellen. Voorzitter Glaubitz zei desge vraagd dat niet te verwachten is dat D'66 vanavond akkoord gaat met een intentieverklaring die uitgaat van een college op smalle basis. "Wij hebben steeds gezegd dat wij een college met meer par tyen willen, het zou merkwaardig zijn als wij daar nu vanaf zouden wijken". Bij de PvdA en de PPR bestaat ir ritatie over de afwachtende hou ding van D'66. Men is van mening dat de Democraten zich ver schuilen achter een samen werking met anderen zonder zich duidelijk uit te spreken. PvdA en PPR vinden dat D'66 duidelijk moet zeggen dat ze met de VVD wil samenwerken. Bij het afhaken van D'66 wil de PvdA met de PPR een losse vorm van samenwerking. Dit vanuit de achtergrond dat PvdA en PPR samen bijna zeker geen meerder heid zullen halen. De PvdA wil voor de verkiezingen in ieder ge val nog niet praten over wethou ders-kandidaten. De vierde linkse partij in de Leidse gemeenteraad - de PSP - blijkt verder wel bereid tot een nauwere samenwerking met de PPR. De PSP stelt daarvoor wel als voorwaarde dat de PPR de be staande band met de PvdA af zweert. In PPR-kring wordt dit idee afgewezen. LEIDEN - Gedurende vier uur is de brandweer gistermiddag bezig ge weest met het blussen van een brand in de bunker van de Vuilverbran ding. Het vuur ontstond rond half twee in de stortkoker voor het grof vuil. Daar lag van tien dagen vuil opgeslagen omdat er een brander defect was, zodat de massa waarschijnlijk is gaan broeien. Om half zes keerde de brandweer, die zijn werk bemoeilijkt zag door een ontzettende rookontwikkeling, weer naar de kazerne terug. Tijdens de brand gisteren kon het normale vuil niet verwerkt worden. Het is toen gedeeltelijk naar Alphen gebracht en gedeelteijk naar de VAM in Voorhout. Er ontstond overigens geen schade. De vuilverbranding draait vanaf gisteravond weer normaal. ADVERTENTIE deufejte afe/ien r/ie ma (en (iet, r/c 3jeit-ye((ee/en e/ïaejen (iet, xlIassens (dei/-- 4(et t 'j - ((eet i ""sSyjS) BBEESTBAATlMa-b LEIDES Nog minder teernog minder n i- cotine. Wie kent ze niet, die advertenties? Ze zijn niet be doeld om iemand van het ro ken af te helpen, maar juist om hem onder de steeds groter wordende tegendruk van anti-rook campagnes toch te doen blijven roken.Er zijn na tuurlijk ook mensen die niet of niet meer rokenof althans serieusproberen er af te komenMet bussen vol gaan ze naar het buitenland om een prikje dat ze volkomen ge neest. Of ze reageren op een adverten tie zoals die onlangs in ver schillende kranten stond: stort tien gulden en u krijgt 'De drie grote rookstoppers" thuisgestuurd. Ze kregen er een handgeschreven briefkaart voor terug met daarop de volgende tekst. "De drie grote rookstoppers: 1 Maak nu uw sigaret uit. 2. Pak geen nieuwe. 3. Neem er ook geen van iemand anders "Perj aar sterven 15.000 n voortijdig ten gevolge van het roken. Dat zijn er meer dan veertig per dag. Dit is het g lasharde cijfer over 1977 .dat het ministerie van volks gezondheid tijdens de pers conferentie van 17 februari j.l. in het perscentrum Nieuwspoort op tafel legde." Aldus de aanhef van een brief Van de Stichting Anti rookplan voor de jeugd aan de gemeenteraad van Leiden Begin februari begon de Stich ting uit De Bilt een actie om jongeren en hun ouders over eenkomsten te laten sluiten voor jaarlijkse vergoedingen als zij niet roken. Volgens de brief aan de Leidse gemeenteraad gaan deze niet-rookovereenkomsten bij duizenden de deur uit en is het anti-rookplan een groot suc ces. De Stichting vraagt Lei den, en vele andere gemeen ten, de actie te steunen door bijvoorbeeld verspreiding van haar brochures en intro ductie van het plan op scho len. Volgens gegevens van de Stich ting moeten de gezonde men sen in ons land acht keer zo- veel opbrengen dan de op brengst van de tabaksaccijns om de gevolgen van roken te kunnen financieren. Ie heeft berekend dat jaarlijks twaalf en een half miljard gulden nodig is aan onder meer uitkeringen voor wedu wen en wezen van hen die door roken zijn overleden, voor voortijdige invaliden, voor wie in groter moeilijk heden is gekomen dan wan neer hij of zij niet had gerookt, aan tijdverlies in het werk, aan ziekenhuiskosten en aan geld voor extra opvang, be waking en begeleiding van hen die via roken in combina tie met drinken en drug gebruik in de criminaliteit te recht komen. De Stichting richt zich speciaal op de jeugd die nog nooit gerookt he ft omdat zij nog niet verslaafd is en niets mist door niet te ro ken. Een andere weg bewandelt de Nederlandse Niet-Rokers- vereniging "CAN". In ja nuari begon de CAN met de actie: "Rokennooit bij kinderen". Deze vereniging richt zich niet tegen het roken op zichzelf maar komt op voor de niet-roker die ongewild ta baksrook van anderen in ademt. Met deze actie wil de CAN ouders niet alleen aan sporen niet te roken waar de kinderen bij zijn, maar ook niet langer accepteren dat de leraren op school in de klas roken. Volgens de CAN is door tal van onderzoekingen komen vast te staan dat tabaksrook schadelijke gevolgen heeft voor de gezondheid van het kind. Kinderen van ouders die roken zijn vakeren langer ziek en hebben meer kans op bronchitis en longontsteking terwijl ook de kans op zuige lingensterfte groter is, aldus de CAN. Met ingang van 1 augustus heeft minister Pais van onderwijs en wetenschappen overigens een algemeen nx>kverbod af gekondigd (tijdens de lessen) voor leraren en leerlingen op alle rijksscholen voor voortge zet onderwijs. De bijzondere en gemeentelijke scholen heeft Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Meer Leids nieuws op pagina 11 Leeuwin Haarlemmerstraat 113 Leiden. Tel. 071-122074.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3