Indiër Amritraj maakt definitief einde aan tijdperk-Tom Okker... Ruud Geels had beter gepantserd moeten zijn Voormalige tenniscrack gaat volledig af Piet Wildschut ook in selectie Oranje stopt) STOP!! 7 DINSDAG 4 APRIL 1978 Uitgescholden Ruud Geels heeft schoon genoeg van Ajax en zijn aanhang. Na dat steeds duidelijker was ge worden dat de produktieve spits overwoog van club te ver anderen omdat Ajax niet aan zijn financiële eisen tegemoet kon of wilde komen, werd hij afgelopen woensdag in het duel tegen Roda JC door het publiek uitgefloten en uitgescholden. Geels ervoer het als iets ellendigs en voelde zich helemaal verne derd toen trainer Ivic gehoor gaf aan de volkswil en hem ook nog uit het veld haalde. Ten minste dat is de lezing van Geels; de kranten schreven vrijwel alle dat Geels zwak, on geïnspireerd speelde. Van streek geraakt, belde hij de Ajax-clubarts Rolink en bracht die er toe hem ongeschikt te ver klaren voor de strijd Ajax-NEC van afgelopen zondag. Daarna vertrok hij naar een onbekende bestemming om wat bij te ko men van de emoties. Nou, die plek was kennelijk niet zó on bekend, want in "Langs de lijn" van zondagmiddag zat een ge sprek met hem. Door Ruud Paauw Geels zei daarin dat het hem diep had geraakt dat een zo serieus voetballer als hij op deze ma nier was bejegend en dat zelfs zijn teamgenoten geen enkel woord over het gebeurde met hem hadden gewisseld. De enige die wat meegevoel toonde, was Roda-doelman Jan Jong bloed. Niet gepantserd Wat mij opvalt is dat Geels zo slecht gepantserd is tegen dit soort gebeurtenissen. Het feit dat hij, de goaltjesmaker, roept dat hij wil weggaan is voor een deel van de Ajax-aanhang een zware tegenvaller. En teleur stellingen worden verwerkt in stilte, met gemor of in wilde woede. Nou, de Ajax-aanhang (althans een deel ervan) heeft het laatste gedaan,nog eens ex tra geprikkeld omdat Geels er weinig van bakte. Niet mooi, niet fijntjes, maar zo gaat het nu eenmaal. Geels had daar in zekere zin op voor bereid moe ten zijn. Hij, met zijn grote er varing, weet toch dat het "Ho sanna" en "kruisigt hem" ner gens dichtert bij elkaar ligt dan in de beroepsvoetbalsport. Een goede, geharde prof legt de adoratie én de verguizing naast zich neer, (al zal het één wat eenvoudiger dan het ander zijn). Dat Geels' clubgenoten weinig meevoelend waren, valt mij niet vreemd. Wat bindt die spelers dooreengenomen nou eigenlijk? Geen clubgevoel, maar de omstandigheid dat ze toevallig samen op één salaris lijst staan.Hun grootste belang is het eigen belang. En dus kun je als prof je maar beter niet met de zaken van je buurman bemoeien. Zéker niets als ze slecht gaan. Grillen Geels gaat nu met Van Praag praten. Dat lees ik maandag middag. Het zou mij niets ver bazen als binnen een paar da gen alles weer koek en ei is, want net zoals die oude Hol- lywood-sterren hebben prof voetballers soms hele markante grillen en kuren. "Gigantisch onrecht" blijkt binnen 24 uur volkomen te zijn vergeten. Spartanen? Die toestand bij de Amsterdamse hoofdklasser De Spartaan is werkelijk om uitje vel te sprin gen. Negen spelers weigeren al weken voor het eerste elftal uit te komen, "omdat hun jaar lijkse uitstapje naar een warm land niet bekostigd kon wor den, nu de viering van het 75- jarig bestaan financiële voor rang werd verleend", zo werd het gisteren in deze krant gefor muleerd. De trainer, Joop van Stoffelen, en een bestuurslid hebben zich met de negen soli dair verklaard. En dat buitenlandse reisje, naar Por tugal, komt er toch omdat sym pathisanten daarvoor inmid dels het geld bijeen hebben ge bracht. Wat er van De Spartaan rest (jeugd, reserves) gaat reddeloos degradatie tegemoet. NICO SCHEEPMAKER Het kan best zijn dat het verhaal hier ongenuanceerd is samen gevat. Dat moet bijna wel. Mis schien waren aan de negen de finitieve toezeggingen gedaan, was er ik weet niet wat voor fi nanciële regeling. Er zal nog wel meer zijn. Maar dan nog. Je laat je ploeg toch niet op die manier doodbloeden, naar de verdommenis gaan? Dan maak je het seizoen toch uit en ga je daarna met het bestuur op de vuist. Op de middelbare school leerde je dat Sparta en Spartanen syno niemen waren voor een uitzon derlijk dapper krijgersvolk. De huidige bedieners van die naam verlaten het toernooiveld al als er niet op tijd een snoepreisje wordt aangeboden. Het is allemaal minder gewor den, vrienden, véél minder. Han Hollander Van de hand van Nico Scheep maker (bij lezers van deze krant bekend door zijn weke lijkse rubriek Trijfel), ver scheen vorige week het boek 'Het krankzinnige kwartiertje' (Gooise Uitgeverij, Bussum, f 19$0) Aanleiding totdat boek was het feit dat 50 jaar geleden Han Hollander voor de AVRO-microfoon zijn eerste radioreportage van een inter nationale voetbalwedstrijd verzorgde. Dat was meteen een groot succes en in de jaren die volgden bouwde Hollander als radio-reporter een geweldige naam op. Hoe befaamd hij was besef je pas goed als je mensen van een jaar of zestig over hem hoort praten. Je krijgt dan de indruk dat er na Hollander (hij kwam om in een concentra tiekamp) alleen nog tweeder angs radioverslaggers aan de gang zijn geweest. Wat onzin is, zoals Scheepmaker in zijn boek ook aantoont. Hij heeft talrijke geluidsbanden uit de jaren der tig beluisterd (een fragment is letterlijk in het boek afgedrukt) en hij komt tot de conclusie dat Hollander knap werk afle verde, maar absoluut niet beter dan wat het publiek nu krijgt voorgezet. "Wie hem nu hoort, met het tempo van de jaren ze ventig in de oren, komt er niet onderuit te zeggen dat Han Hollander van alle heden daagse sportcommentatoren de langzaamste en minst nauw keurige zou zijn geweest", al voegt Scheepmaker daar me teen aan toe dat zijn handicaps veel groter waren dan de repor ters van nu ondervinden. De conclusie: Han Hollander was ongetwijfeld een groot vakman, maar zijn legendarische faam stoelt toch voornamelijk op het feit a) dat hij de eerste (en lang de enige) in zijn genre was en b) dat zijn radiowerk samenviel met een ongekende bloeiperiode van het Nederlands elftal. Sportjournalistiek "Het krankzinnige kwartiertje" (een uitdrukking uit de jaren dertig toen het Nederlands elf tal een paar maal al zijn grote daden in een kwartier samen bundelde) bevat heel wat meer dan een boeiende schets van Han Hollander. Scheepmaker geeft tevens in zeer ruwe trek ken de ontwikkeling van de sportjournalistiek aan. Hij staat stil bij een fenomeen als Joris v.d. Bergh (een ker nachtige portrettering), Leo Lauer, Dick van Rijn, de baanbrekende sportredactie van De Tijd waarin o.aMaar ten de Vos zat) en de werkwijze van AVRO's Sportpanorama bij het bewerken van voetbal wedstrijden. Scheepmaker doet dat in zijn bekende heldere, gemakkelijk leesbare stijl. Een kostelijk werkje - ik heb het in één adem uitgelezen. Maar ik heb er ook wel wat op aan te merken. Zo bevat het boek wel erg veel AVRO-figuren. Goed, Han Hollander was een AVRO-man, daar kun je moei lijk omheen. (Ik miste overigens wel de opmerking dat diezelfde AVRO Han Hollander - van joodse afkomst - al veertien da gen na de capitulatie de laan uitzond). Maar waarom moest de kleurloze Dick van Rijn erbij worden gehaald? Scheepmaker schrijft nota bene zelf dat als Han Hollander nu geleefd had in plaats van toen, hij de "Theo Koomenvan 1978 zou zijn ge weest. Verder had ik wat het tv-werk be trof liever een wat prominen tere figuur beschreven gezien dan AVRO's Jos Kuyer. Bij de presentatie van het boek heeft Scheepmaker opgemerkt dat hij eerst de ploeg van Studio Sport op het oog had gehad, maar dat er problemen waren gerezen met Henk Terlingen. Erg overtuigend klonk het niet. En verder: waarom moesten er in hemelsnaam ook twee Belgi sche verslaggevers (Van Wij- nendaele, Jacquemijns) wor den beschreven, van wie 99 van de 100 Nederlanders nooit zul len hebben gehoord, hoe goed en karakteristiek ze ook wdren? Natuurlijk, om het boek ook in België te kunnen verkopen. Maar het is en blijft een door en door Nederlands produkt. De Belgen kunnen beter zelf zo'n boek schrijven als ze daar be hoefte aan hebben. Maar voor het overige wordt "Het krankzinnige kwartiertje" van harte aanbevolen. Iets voor va derdag, r ROTTERDAM - Okker is Okker niet meerSterker nog, afgaande op wat vroeger "Vliegende", maar nu "Statische Hollander" gisteren, op de openingsavond van het vijfde WCT-tennistoernooi (totaalbedrag prijzengeld 175.000 dollar!) in zijn partij tegen de Indiër Viljay Amritraj heeft laten zien, mag zonder meer worden geconcludeerd, dat het tijdperk-Okker voorgoed voorbij is. Remise voor Hans Vermin LEEUWARDEN - De Wassenaarse dammer Vermin speelde, in de voorlaatste ronde van de strijd om de damtitel voor junioren, gisteren in Leeuwarden remise tegen Harsma. Nico Knoops heeft nog steeds de leiding. De broers Chiel en Erwin Hamers zijn in Zutphen bij de strijd om de Nederlandse adspiran ten-titel niet verder gekomen dan de vijfde en zevende plaats. Het toernooi werd gewonnen door Huissemspeler Gerard Janssen. Tom Okker ziet het niet meer zit ten. De Nederlander was kansloos tegen Amritraj. Op nóg simpeler manier, dat de 6-2 en 6-3 doen vermoeden, werd de eens zo bewierookte ambassa deur van het Nederlands tennis uit het toernooi gekieperd. Datzelfde lot onderging het Ameri kaanse talent Bill Scanion even eens. Met nóg sprekender cijfers zelfs: 6-3 en 6-1. Maar hij mocht als excuus aanvoeren, dat zijn te genstrever Dick Stockton gister avond volkomen onspeelbaar De partij Okker-Amritraj stond volledig in het teken van de ont luistering van de voormalige Ne derlands kampioen. De bijkans genante wijze, waarop Viljay Amritraj - een speler, die nota- bene kortgeleden een operatie aan de elleboog heeft ondergaan en daardoor op halve kracht speelde - Tom Okker regelmatig alle hoeken van de baan liet zién, moet die laatste, zeker nu hij voor eigen publiek speelde, tot in het diepste van zijn ziel hebben ge kwetst. Okker lag gisteravond vooral weer met zichzelf in de knoop. Het maatgevoel, dat zijn spel vroeger zo kenmerkte, liet hem nu vol ledig in de steek. Bovendien kampte hij - zichtbaar - met een chronisch gebrek aan zelf vertrouwen en had wellicht daarom opvallend veel moeite met zijn eerste service Eigenlijk moet Tom Okker zich juist door dat tekort aan zelfbewustheid bijvoorbaat al kansloos tegen Amritraj hebben gevoeld. Dit ondanks het feit, dat, het zij nog maals gezegd, de Indièr slechts op halve kracht kon spelen. Door Gerard van Putten Tom Okker was zijn partij al weinig bemoedigend begonnen door zijn service-game te verliezen, iets, wat hij later, met een 3-1 stand nog eens zou doen. Amritraj kreeg daardoor volop de gelegenheid het spel te beheer sen. Drong Okker als het ware de weinig benijdenswaardige hoofdrol op van een partij, die alsmaar meer ging lijken op een befaamd toneelstuk, over een ADVERTENTIE topbokser, die steeds verder aan lager wal raakte. Alleen de titel van het schouwspel behoefde in dit geval enige wijziging: "Re quiem voor een Tennisspeler". Voor de rest onderging Okker gisteravond praktisch hetzelfde lot als die bokser toendertijd in dat schouwspel. Amritraj kon, na de eerste set met 6-2 te hebben gewonnen, dan ook met een gerust hart aan de tweede set beginnen. Dat part van de confrontatie leek voor de voormalige Haarlemmer aan vankelijk op nog desastreuzer wijze af te lopen dan in de eerste set het geval was geweest. Am ritraj wist zich binnen de kortste keren een 4-1 voorsprong te ver werven, maar merkwaardig ge noeg wist Okker zich, uitgere kend toen die score op het elek tronisch scorebord verscheen, op te richten. Plotseling demon streerde hij iets van zijn vroegere klasse, liet Okker als vanouds die met zoveel topspin geslagen fo rehands van zijn racket vertrek ken, doorbrak zelfs de service van Amritraj en wist zodoende de achterstand tot 4-3 terug te bren gen. Het zou echter de laatste stuiptrekking zijn van een in fi guurlijke zin reeds ten dode op geschreven tenniscrack. Amritraj stond geen vicedoorbraak toe en nadat Tom Okker - met een 15-40 achter stand op eigen service - één van de twee matchpoints had wegge slagen, verpulverde de Indiër met een fraaie passeerslag Ok ker's op dat moment nog even tueel bestaande illusies op eer herstel: 6-3. De Amerikaan Dick Stockton, de het vorig jaar, had opvallend weinig moeite met zijn tegenstander. Zijn landgenoot Bill Scanion was in die partij, die de hoofdschotel van de eerste avond had moeten worden maar in werkelijkheid niet meer dan een farce was, geen moment tegen het computerach tige spel van Stockton opgewas- De ijselijke precisie, 1 speler serveerde en volleerde, deed bij Scanion de moed in de schoenen zinken. Met de im ponerende cijfers 6-3 en 6-1 stelde Stockton zich nadrukke lijk kandidaat voor de eerste prijs, die de winnaar het lieve sommetje van 30000 dollar zal opleveren. Nu de twee hoofdpartijen tot for maliteiten waren gedevalueerd kon het "pauzenummer" tussen de Zweden Ove Bengston en Kjell Johansson tot de "attractie" van de avond uitgroeien. Kracht- tennisser Bengston slaagde erin de eerste set na tiebreak met 7-6 in zijn voordeel te beslissen. Hij bleek met die prestatie echter iets teveel van zijn krachten te heb ben gevergd, waardoor het sub tiele spel van zijn landgenoot Jo hansson de doorslag zou geven: 6-7 (na tiebreak) en 1-6, waarmee die laatste zich, evenals de En gelsman John Lloyd, die eerder op de avond van de Amerikaan Fred McNair (met 6-3 en 6-4) had gewonnen, van een plaats in de volgende ronde verzekerde. Verder uitslagen: Mike Fishback (USA) - Terry Moor (USA) 7-5 en 7-5; Antonio Zuga- relli (It.) - Mark Cox (Eng) 6-1: 6-4 en Kim Warwick (Aus) - Ray Moore (Zuid Afr.) 7-6, 6-7, 6-3. ZEIST - Rensenbrink, Dusbaba en Rep, dat zijn de grote afwezigen morgen in Tunis als Oranje tegen Drie maanden eel voor "supporter" LONDEN - Een „supporter" van de Engelse club Liver pool is gisteren tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de ongeregeldhe den, die na de wedstrijd van zijn club tegen Aston Villa, vorige week zaterdag, plaatshadden. De 17-jarige supporter be dreigde, met zeven "col lega's", enkele Aston Villa- gezinde toeschouwers. Eer der hadden de jongelui ver nielingen in het stadion aan gericht. De anderen kregen van de rechter een berisping. Titelhouder Cosmos is het voetbalseizoen in de Ver enigde Staten begonnen met een overwinning van 7-0 op de Port Lauderdale Strikers. Giorgio Chinaglia en Steve Hunt scoorden ieder drie keer, de Joegoslavische in ternational Vladislav Bo- giecevic, nieuw bij Cosmos, maakte het zevende doelpunt. Gordon Banks, tien jaar geleden de beste doelman van Engeland, voorkwam dat Cosmos de dubbele cijfers haalde. Tunesiè oefent. Eerstgenoemden geven als reden op, dat hun werkgever, Anderlecht, het ze heeft verboden om naar Noord- Afrika af te reizen. De Brusselse manager Armand Schelfhout echter zegt dat Anderlecht de beide Nederlanders niets in de weg wil leggen. Zoals deze krant al meldde voelt met name Ren senbrink zo langzamerhand weinig meer voor een Oranje- avontuur. Rensenbrinks afkeer tegen de gang van zaken is in middels zelfs zo groot, dat hij overweegt om helemaal niet mee te gaan naar Argentiniè ook. Rensenbrink verwijt het bureau In- ter Football dat de gedane belof tes niet worden nagekomen. Rensenbrink: "En nu er net weer een sponsor is afgevallen, be kruipt mij het gevoel dat het al lemaal zinloos wordt. Ik ga er steeds minder voor voelen om vrouw en kinderen zo lang alleen te laten zitten".Johnnie Rep gaat evenmin mee naar Tunesië. Hij raakte tegen Troyes afgelopen zondag ernstig geblesseerd. Af gezien daarvan had zijn club Bas- tia toch geen toestemming gege- Nieuw aan de selectie is toege voegd de FC Twentespeler Piet Wildschut. De 15 spelers zijn: Piet Schrijvers en Ruud Krol (Ajax), Jan Jongbloed, Dick Na- nninga en Pierre Vermeulen (al len Roda JC), Wim Suurbier (Schalke'04), Wim Rijsbergen en Wim Jansen (Feyenoord), Adri van Kraay, René en Wüly van de Kerkhof (allen PSV), Arnold Mühren en Piet Wildschut (FC Twente), Johan Boskamp (RWDM) en Henk van Leeuwen (FC Den Haag). AT //OOP PAA& A&E/C 7£ MC/MA/GA/ £>0&V mv A)Z/££A/ A7AA& 7£ tf2=T<34Uér/s/ /ACA'OOA OATJe A/OÖ wcftrz/w# W/£££AS AOI- ACf /ATMOOA OCX iv)r A6////£ sy MA/-£?V- tsaugazoaas r w£e/? STAAAj.M£~r £)ASO£R£ fff-*?.'' I l /V/gr.y

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9