FNV teleurgesteld over uitblijven van vad Actie voor orgaan- en weefseldonors Leider straatbende kreeg dodelijke klap FRUSTRERENDE HOORZITTING OVER MOLUKSE PROBLEMATIEK Vaststelling te vangen hoeveelheden zeevis Eén op de drie auto's remt slecht Verdachte aangehouden in Utrechtse moordzaak DINSDAG 4 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Gezeten in de banken waarde CD A-Kamerleden plegen te zitten luisteren vertegenwoordigers van de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer naar dat gene wat. door leden van de Kamercommissie naar voren wordt gebracht DEN HAAG (SP) - Het was mr. H. W. J. Droessen die gister avond zei: "U moet niet de il lusie hebben dat u met de Molukse samenleving hebt gepraat. U hoorde vertegen woordigers van een aantal Molukse organisaties.. Be langrijke organisaties ont braken. Deze hoorzitting was een demonstratie van het feit, dat er geen opening wordt ge geven voor een werkelijke dialoog tussen de Neder landse en Zuidmolukse ge meenschappen. Neder landers zijn en blijven kolo nialen". Voor een aantal leden van de bijzondere commissie, belast met het vraagstuk inzake de in Nederland woonachtige Zuidmolukkers was de zeopmerking van de voorma lige RMS-advocaat aanlei ding erop te wijzen dat de (openbare) hoorzitting nu eenmaal aan spelregels is ge bonden. Ex-staatssecretaris Wim Meijei (PvdA) bestreed de opvatting dat deze hoorzitting een pleis ter op de wonde zou zijn. Hij bestreed eveneens de opvat ting dat de regeringsnota een beleidsstuk zou zijn, waarin hier en daar nog een komma zou kunnen worden veran derd. .,Deze hoorzitting geeft gelegenheid aan kamerleden zich te informeren om over enige tijd de regeringsnota in het volle licht te kunnen beoordelen. Deze procedure is juist gekozen om een om breed mogelijke informatie te verkrijgen. Het toekomstig beleid staat nog niet vast, we praten erover. Nu." Wie zich gisteren tien uur lang naar lucht happend heeft la ten meevoeren op de golf van woorden, door vertegen woordigers van achttien in stellingen óver de commis sieleden uitgestort, zal bij de laatste druppels hebben vast gesteld dat geen nieuwe standpunten binnen het Ka mergebouw werden gedra gen. De toonaarden en pun ten van aandacht waren ver schillend; alles overheersend het gevoel, dat de Neder landse regering voor de zo veelste keer vóór de Zuidmolukkers regelt. Niet mét. Bovendien voorzitster Kap- peyne van de Coppello zei het nogmaals, een hoorzitting kent spelregels. Voor de or ganisaties en ook voor de commissieleden zal het giste ren ongetwijfeld frusterend zijn geweest, dat er binnen deze procedure geen plaats is voor bijvoorbeeld een tweede termijn. Daardoor verbleekt zelfs de herinnering aan een dialoog. Nu moet worden gezegd dat de afwezigheid van Zuidmo lukse organisaties in het licht van de gehanteerde argumen ten nauwelijks is te verdedi gen. De Pemuda Masjarakat, de Vrije Zuidmolukse Jonge ren, ergerden zich zo heftig aan de onbezonnen uitlating van WD'er Joekes dat zij de uitnodiging te verschijnen in de prullebak deponeerde, Indien de Pemuda ook maar enig heil ziet in het zoveel mogelijk laten horen van haar stem in Den Haag dan mag een uitlating geen reden zijn weg te blijven. Of zou deze jongeren organisatie de uit spraak van Joekes hebben gebruikt als handvat om de deur maar helemaal dicht te slaan. Henk Molleman (PvdA) riep gisteren wat vertwijfeld uit: "Ik hoor over de Zuidmo lukse gemeenschap. Wie is dat? Wat is De Nederlandse samenleving? Tot wie moeten wij ons wenden?" Een beetje gelijk had hij wel. Zijn de aan spreekbare mensen en or ganisaties al moeilijk te vin den binnen de Zuidmolukse gemeenschap, hun onder linge verdeeldheid maakt het juist in de tijd van broze dialogen op meerdere fron ten, nog ingewikkelder. Dat daar vertegenwoordigers van de Zuid-Oost-Molukkers en de wijkraad van Zwolle el kaar gisteren in de haren vlo gen mag voor enigszins inge wijden geen verrassing zijn. Treuriger wordt het als "pro jecten als dat de Garakan Pat- timura uit Nijmegen (eigen lijk van de projectgroep Mo- lukkers aan het instituut voor Culturele en Sociale An tropologie van de Universiteit in Nijmegen) wordt gesabo teerd. Een poging te inventa riseren wat er nu aan proble men in de wijken leeft en eventuele oplossingen daar voor aan te dragen, werd af gelopen zaterdag op het Ba- dan Persatuan-congres dood- simpel gesaboteerd. Het con gres ging akkoord met de op vatting, dat de Zuidmolukse bevolking geen medewerking mag verlenen aan het onder zoek. Baden-voorzitter, ds. Metiary: "Het kan mij niet zo veel schelen, maar de wijk raden wilden het niet. Te veel onrust door dat soort vragen." Garakan Pattimura, bij monde van Eli Rinsampassy: "Ze, de leiders, zijn bang, dat uit cijfers blijkt dat hun posi tie niet op aanhang stoelt". In de breed gewortelde boos heid over het regeringsbeleid sedert '51 spreken Zuidmo lukse woordvoerders graag over de Zuidmolukkers, hun gemeenschappelijke verdriet en toekomststreven. Daarbij wordt verhuld, dat achter dit front diepe scheuren breder worden. En dat maakt het voor degenen die vinden dat voortaan met Zuidmolukkers moet worden gepraat, erg moeilijk. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Minister van der Stee (landbouw en visserij) heeft de hoeveelheden zeevis vastgesteld die onze vissers in 1978 in bepaalde gebieden maximaal mogen vangen. De re geling met betrekking tot tong en schol werd reeds eerder bekend gemaakt. De thans door de minis ter genomen maatregelen, waar over overleg is gepleegd met het visserijbedrijven, zijn overeen komstig de voorstellen van de Europese commissie. De belangrijkste maatregelen voor haring behelzen een vangstver bod in het Skagerrak, het Kat tegat, de Sont en Belt, het Engels kanaal, het Bristol kanaal, de wa teren ten zuiden van Ierland en - vooralsnog - in de Noordzee. Een uitzondering wordt gemaakt voor de bijvangst. Bij de visserij op sprot mag maximaal 10 pro cent haring worden bijgevangen, bij de visserij op andere soorten maximaal 5 procent. Vanaf een nog nader bekend te ma ken tijdstip mogen onze vissers in de wateren ten westen van Schotland (Hebriden) 3.000 ton, in de Ierse zee 715 ton en in de wateren ten westen van Ierland 4.000 ton haring vangen. Voor de overige vissoorten zijn de belangrijkste toewijzingen voor onze vissers: kabeljauw - 22.138 ton in de Noord zee, koolvis - 7.000 ton in de Noordzee, makreel - 2.534 ton in de Noordzee, 30.000 ton in de wa teren ten westen van Schotland, rondom Ierland en in de golf van Biskaje tesamen; schelvis - 3.218 ton in de Noordzee, wijting - 12.732 ton in de Noord- geen vanaf 1 januari 1978 tot he den reeds is gevangen. De gezamenlijke vissers in de EG mogen tevens 500.000 ton blauwe wijting vangen in de Noordzee en in de wateren ten westen van Schotland. Daarnaast mogen de EG-vissers (met uitzondering van de Britten) in de Noordzee, de wateren ten westen van Schot land en rondom Ierland, alsmede in de Golf van Biskaje in totaal 130.000 ton horsmakreel vangen. Vanaf gisteren is de visserij op schol in het Skagerrak en in de golf van Biskaje verboden, zo heeft het ministerie van land bouw en visserij meegedeeld. Minister van der Stee heeft hier toe besloten, omdat op grond van de hem ter beschikking staande gegevens de daar aan ons land toegewezen 2.000 resp 1 ton schol zijn opgevist. Dit verbod zal gel den tot het einde van dit jaar. AMSTERDAM (ANP) - De Federatie Nederlandse Vak beweging (FNV) is teleurgesteld over het feit dat het kabinet niet vóór 1 april zoals in de regeringsnota stond bij de Tweede Kamer het wetsontwerp vermogensaan- wasdeling heeft ingediend. Formeel weten we nog niets, zo zei Wim Kok, voorzitter van de FNV gisteren op een persconferentie van de vakcentrale, maar aan de hand van door de ministers hier en daar gedane mededelingen hebben we iets aan elkaar kun nen knopen. Volgens de FNV wordt het steeds duidelijker dat het kabinet bin nen het wetsontwerp streeft naar een ontkoppeling. In het ene wetsontwerp wordt de indivi duele overwinst geregeld, op ba sis waarvan bepaalde bedrijven een deel van de overwinst aan de werknemers van het eigen bedrijf uitkeren en waarvan de kosten Gerechtelijke procedure tegen boek van Heesters DEN HAAG (ANP) - De weduwe van de in 1975 overleden Neder landse filmspeler Frits van Don gen heeft in München een ge rechtelijke procedure ingesteld tegen het onlangs verschenen Duitstalige boek van de in Wenen wonende Johannes Heesters. Heesters noemt Frits van Dongen in het boek "Auf die letzte se- cunde kommt es an" als spreker op een banket, dat in 1941 in Praag door Reinhard Heydrich, plaatsvervanger van de SD-poli- tiechef Himmler, werd gegeven. Mevrouw van Dongen wil de nage dachtenis van haar man van leugenachtige nazismetten zuiveren, omdat hij reeds in 1939 met zijn joodse vrouw naar Ame rika uitweek en gedurende de oorlog nooit buiten de Verenigde Staten is geweest. Hij speelde daar, zo maakte de actualiteiten rubriek AVRO's Radiojournaal gisteravond laat bekend, in di verse anti-nazifilms en maakte toernees langs ziekenhuizen voor de geallieerde oorlogsgewonden. Mevrouw Van Dongen eist van de uitgever een duidelijke rectifica tie en heeft bij weigering een ge rechtelijke vervolging achter de hand. Zij wenst de naam van haar overleden echtgenoot niet ver bonden te zien met die van Reinhard Heydrich. Als "gouverneur" van Tsjechoslo- wakije leidde deze in 1941 de zo genaamde Wannsee-conferentie, die tot de vernietiging van zes miljoen joden leidde. Tsje- choslowaakse partisanen scho ten hem een jaar later dood, waarna SS-eenheden als wraak het hele dorp Lidice liquideer den, aldus AVRO's Ra diojournaal. kunnen worden gedeclareerd aan ons allen (fiscaal aftrekbaar), al dus Kok. In een ander wetsont werp zullen dan de zaken rond het collectieve fonds worden ge regeld. Dit collectieve fonds zal moeten worden gevoed door een heffing bovenop de vennootschapsbelas ting die de bedrijven moeten be talen. "Hoe dat moet is ons onbe kend", zo zei Kok. Minister Al- beda heeft volgens hem gespro ken over de mogelijkheid van een progressief oplopende toeslag. Over het individuele deel merkte Kok op dat voor de FNV nog steeds geldt "gelijke monniken, gelijke kappen". Een sterkere uitbreiding van dit individuele deel zal bij de FNV op de grootst mogelijke weerstand stuiten, zo waarschuwde Kok het kabinet. De mogelijkheid om de kosten fiscaal af te trekken, brengt de animo bij de FNV voor de vad helemaal tot nul terug, zo zei Kok. Wat betreft het collectieve fonds zei de FN V-voorzitter dat het voor de FNV onaanvaardbaar zou zijn als de gelden daar andèrs in worden gestort dan in vermogenstitels. Met deze vermogenstitels breng je het fundamentele recht van de arbeiders tot uiting - en dat is es sentieel in de vad - net zoals de kapitaalverschaffer dat recht heeft. De federatie is niet per definitie te gen het benoemen van een of twee overheidswaarnemers die op de besteding van dit fonds moeten toezien maar "we staan er ook niet over te juichen", zo zei Kok. Het bevreemdt ons echter zeer dat de overheid nog nooit bij de banken een dergelijke waar nemer heeft willen posteren, al dus de FNV-voorzitter. DEN HAAG (SP) - Veel auto's rijden in ons land met slechte remmen. Dat is de conclusie van de ANWB. Van de bijna 500 auto's die onlangs in Apeldoorn op de remmentestbank van de ANWB zijn getest, bleek dat 31 procent van de auto's ondeugde lijke remmen had. Bij L6 procent werden zulke ern- stige defecten geconstateerd dat de eigenaars werd geadviseerd direct naar een garage te gaan. Een woordvoerder van de ANWB schat dat het percentage auto's met slechte remmen in wer kelijkheid nog groter is, omdat een remmentest bij de ANWB op basis van vrijwilligheid wordt af genomen. AMSTERDAM - De 44-jarige in Amsterdam wonende Italiaan B. Frasca is gistermiddag bij een verkeerson geluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Bij een poging een bus van het gemeentevervoerbedrijf in te halen reed de man in de Raadhuisstraat met zijn personenauto plotseling de tramrails op en werd gegrepen door een tram die hem van achteren naderde. De auto werd tussen bus en tram in elkaar gedrukt. De tram moest worden opgehesen om het wrak van de wagen los te kunnen krijgen. Met het vastgeklemde stoffelijk overschot er nog in werd de wagen met een zeildoek er overheen afgevoerd. DEN HAAG (ANP) - Van daag begint een nieuwe actie waarbij de bevolking wordt gevraagd zich be reid te verklaren na (\e dood organen en weefsels af te staan ten behoeve van transplantatiedoeleinden. In de nieuwe actie werken samen het Nederlandse Rode Kruis, de koninklijke maatschappij ter be vordering der geneeskunst, de Nierstichting Nederland, de stichting Eurotransplant, de Ne derlandse groeistichting, de Ne derlandse brandwonden stichting en de hoornvliestrans- planterende oogartsen. In de praktijk is er in Nederland nog steeds een tekort aan dono rorganen om alle noodzakelijke nier-, huid- en hoornvliestrans plantaties te verrichten en om uit menselijke hypofysen (hersen- gedeelten) voldoende groeihor monen te vervaardigen om kin deren met ernstige groeistoornis sen te helpen. Bij de actie wordt gebruik gemaakt van een eenduidige codicil. Een wilsverklaring waarin men toe stemming verleent om na de dood over de organen te beschik ken. In het verleden maakten de maatschappij van geneeskunst en het Rode Kruis gebruik van een zogenaamde transplan tatieverklaring, die slechts moest worden ingevuld en onderte kend. De Nierstichting maakte echter gebruik van het met de hand geschreven codicil, dit voor alle juridische zekerheid. Het nieuwe document, dat vanaf vandaag bij alle drogisten te ver krijgen is, draagt duidelijk de naam "donorcodicil" en moet een met de hand geschreven verkla ring bevatten waarin toestem ming wordt verleend over het ge bruik van de verschillende orga nen. De transplantatieverklarin gen die tot nu toe al in groten ge tale zijn uitgegeven behoeven volgens het Nederlandse Rode Kruis beslist niet vervangen te worden. Verder wijst het Rode Kruis er na drukkelijk op dat men het inge vulde codicil niet moet opsturen maar dat men het bij zich dient te dragen en dat men familieleden of huisarts over het bestaan van het codicil moet inlichten. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie verdenkt de man voor wie de vrijdag om het leven ge brachte Judith Kroonbergs an tiektijdschriften verkocht ervan betrokken te zijn geweest bij de moord op deze 33-jarige vrouw. Hij blijft volgens de politie echter ten stelligste ontkennen ook maar iets met de zaak te maken te hebben. De man, de 45-jarige J. B. uit Lochem, had vrijdag en kele uren voordat ze werd ver moord een stapel antiektijd schriften bij de vrouw afgeleverd. Bij die gelegenheid is hij een half uur bij haar binnengeweest. De tijdschriften zou Judith later op de dag op een antiekbeurs in Zuidlaren aan de man gaan bren gen. De verdachte heeft volgens de poli tie verklaard dat hij pas 's avonds van een vriendin van het slach toffer hoorde van de moord. Hij heeft toen telefonisch contact ge zocht met de politie. Op dat mo ment waren er echter al enige re chercheurs onderweg naar zijn woning in Lochem om hem aan te houden. Gisteren is zijn voorar rest met tweemaal 24 uur ver lengd. AMSTERDAM (ANP) - De officier van jus titie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. L. de Beaufort, heeft wegens mishande ling met dodelijke afloop tegen de 32-ja- rige Petrus S. uit Amsterdam drie weken voorwaardelijk geëist met een proeftijd van drie jaar. De verdachte, die eigenaar is van een par ticuliere bewakingsdienst, raakte in sep tember vorig jaar tijdens het wachtlopen in de Bijlmer verwikkeld in een ruzie tus sen twee plaatselijke straatbendes, waarbij hij o.a. met een mes werd be dreigd. Hij zag kans zich heelhuids uit de voeten te maken, maar stuitte even later in een verlaten winkelcentrum op de leider van een der bendes, R. van Scnaik. Toen deze hem stevig in de kraag vatte en zijn kornuiten te hulp riep, had S. zich "in een reflex" omgedraaid en zijn belager een linkse directe toegediend. De klap kwam zo hard aan - S. is amateurbokser - dat Van Schaik neerging en met zijn hoofd op de straatstenen sloeg. Enkele dagen la ter overleed hij aan een schedel basis- fractuur. S. heeft zich sindsdien uit de actieve bewa kingsdienst teruggetrokken en beperkt zich nog uitsluitend tot bureauwerk. Zijn raadsman verzocht de rechtbank met een geringe boete te volstaan. Zijns inziens heeft S. in noodweer gehandeld. Uit spraak 17 april." De vermoorde Judith Kroonbe- Lichaam van baby gevonden WEHL (AN*3) - Naar de politie van de Oostgelderse plaats Wehl pas gisteren bekendmaakte heeft een landbouwer op eerste Paasdag in de Weemstraat in die plaats een babylijkje gevonden. Het kind. een jongetje, moet enkele uren na zjjn geboorte in een badlaken zijn gewikkeld en onder een heg- gestruik zijn neergelegd. In ver band met het onderzoek heeft de rijkspolitie de vondst niet eerder bekendgemaakt. Volgens de ana toom-patholoog is het kind le vend ter wereld gekomen. Er zijn geen aanwijzingen gevonden dat het een gewelddadige dood is ge storven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7