STUKJE VAN CORSO MAAKT OVERSTEEK NAAR GOTENBORG Somaliërs zoeken weer vrienden in de wereld [PUBLIEK Aprilgrap in Warmond was van korte duur DURE REPARATIE GRAFSTEEN Kritiek op Russen verstomd9 Amerikaan komt babbelen DINSDAG 4 APRIL 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Wat het op touw zetten van 1 april-grappen betreft heeft Warmond bepaald geen tra ditie hoog te houden. De bij-de-neus-nemerij steekt er slechts zeer sporadisch de kop op. En als er dan iets in scène wordt gezet, staat bij voorbaat de lokatie al vast: het brok weiland aan de Heereweg, schuin tegenover het gemeentehuis. Als daar op 1 april niets aan het dage lijks beeld blijkt te zijn toe gevoegd, kan Warmond er gerust op zijn dat er geen grap is uitgehaald. In de afgelopen 35 jaar is de eerste april in totaal drie keer herdacht. Twee keer be trof het de plaatsing van een bord waarop mededeling werd gedaan over ter plaatse geplande bouwactiviteiten, die er echter nooit zouden kunnen plaatsvinden omdat bouwen daar vanwege het geldende bestemmingsplan uit den boze is. Bij grap nummer drie stond het ooi evaarsnest centraal. Op een eerste april ontwaar den Warmonders hoog boven in het nest een fiere ooievaar. Dat 'ie stokstijf in één rich ting bleef turen had zo zijn reden; het dier was van pa pier. Niettemin had het goed gelijkende beest bij velen de suggestie gewekt dat het Warmondse ooievaarsnest na tientallen jaren weer een bewoner had. Afgelopen zaterdag werd een grap nummer vier te water gelaten, uiteraard op het 1-april-weiland. Wederom een bouwactiviteiten bord. Dit keer was het de B.V. LUBO die plannen had om er zes riante bungalows te gaan plaatsen. Voor geïnteres seerden stond er een tele foonnummer bij, toebeho rend aan burgemeester De Vreeze. Deze kreeg al vroeg geïnteres seerde 'klanten' aan de lijn en vond het in verband met zijn zaterdagrust toen wijzer het bord onmiddelijk te la ten verwijderen. Maar dat was makkelijker gezegd dan gedaan. Er werden een stuk of wat gemeente-ambtena ren gebeld maar geen van hen bleek thuis. Daarom werd uiteindelijk een beroep gedaan op de directeur-ge meentewerken De Jong. Of hij het bord ook heeft afge broken? De Jong zegt van niet. 'Ik ben wel even gaan kijken, maar toen was het bord al weg'. Gemeente huisbode Ouwehand heeft zich dus vergist. Die vertelde mij dat hij er bij heeft ge staan toen de directeur ge meentewerken De Jong eigenhandig het bouwsel met een hamer te lijf ging. Burgemeester De Vreeze zei de grap wel te kunnen waarde ren. 'Maar dan maar voor eventjes', zegt hij. 'Zoiets moet niet een paar dagen du- wbd^bouwthir 6 RIANTE BUNGALOWS TEL.INI .01711-10377 Van de wagens die dit jaar mee rijden in de bollencorso gaan er kort daarop zeven naar Zweden. Naar Götenburg per boot. Zonder bloemen. In de hoofdstad worden er verse opgezet. Die worden in een vrachtauto met koelcellen meegenomen vanuit Neder land. Eenmaal opgetuigd maken de corsowagens (er worden Zweedse figuranten voor uit gezocht) een rondrit door Gö tenburg om daarna eerst een paar dagen tentoongesteld te worden in een groot overdekt winkelcentrum en later nog in een groot park. Er zullen ook wat versierde luxe wa gens in Zweden van de partij zijn. Het stukje corso wordt overzee gebracht, zo vertelde organi sator Bonkenburg, uit alge mene publiciteitsoverwegin- gen. "Het is altijd moeilijk te peilen of zo'n optreden in het buitenland meer orders in het laatje brengt. Dat is ook niet het uitgangspunt. We willen gewoon als bollenvak daar onze neus laten zien". Het bouwbord op het Warmondse 1-aprilweiland De gemeente Nieuwkoop heeft nu definitief de Boskoopse steenhouwer W. Henstra opdracht gegeven de 300 jaar oude steen op het graf van de Nieuwkoopse ambachtsheer Johan de Bruyn van Buyten- wech (1617-1658) een grote opknapbeurt te geven. Gekozen is voor de duurste reparatie. Die kost 10.000 gulden. De danig aangetaste steen vertoont grote scheuren en er zijn brokken af. Henstra gaat het karwei uitvoeren op de begraafplaats van de Nederlands Hervormde Kerk. Vervoer van de steen naar de werkplaats in Boskoop is niet mogelijk omdat de grafdekplaat dan zeker in brokken zou breken. Henstra wil zo snel mogelijk met de restauratie beginnen. Het wachten is op iets beter weer. Als het koud is namelijk hebben de speciale lijmen die hij wil gaan gebruiken onvoldoende vat op de van een harde Belgische kalksteensoort gemaakte zerk. In een vorige rubriek schreef ik over het initiatief van een groep Haarlemmers om het aanzienlijk geslonken aantal schillenboeren in die stad weer wat op peil te brengen. Een streven dat in Haarlem vruchten heeft afgeworpen. In Leiden zal het initiatief waarschijnlijk navolging vindenMijn veronderstelling toen dat er in de Sleutelstad waarschijnlijk geen 'echte' schillenboer meer te vinden is. is voorbarig geweest. \ls bewijsstuk kreeg ik een foto toegestuurd van Sas- senheimer Alex Eikhof, die in Leiden schillen ophaalt in het Haagwegkwartierin de Mors en in Voorschoten. Dezer da gen op zijn kop af 35 jaar. 'Wat die actiegroep in Haar lem heeft gedaan deed ik ja ren geleden al. Ik bezorgde toen ook briefjes huis-aan- huis waarin ik de mensen vroeg schillen voor mij opzij te zetten. Dat heeft mijn prak tijk weer aardig doen ov- bloeien'. Eikhof, vroeger met paard en wagen op pad maar nu de weg op met een open auto, be waart zorgvuldig een in de jaren vijftig door de gemeente Leiden verstrekte vergunning en een bijbehorende straten- kaart. 'Nu zijn ze van weinig waarde omdat ik het rijk voor mij alleen heb',zegt hij, 'maar je weet niet wat er nog komen gaat. Die documenten kunnen mij best nog eens van pas ko- r Alex Eikhof op karwei Eensgezind trokken de Somaliërs in de Ogadenwoes- tijn ten strijde tegen de Ethiopiers. Juichend namen de vrouwen van Mogadisjoe afscheid van hun man nen die met geweld Groot-Somalie zouden stichten. Het werd een smadelijke ne derlaag toen Russen en Cu banen de bijna verslagen Ethiopiers te hulp kwamen. En nu zit Somalië met nog grotere problemen dan het straatarme land voor de actie al had; ontevredenheid onder de duizenden vluchtelingen, ontevredenheid in het gede cimeerde leger, honger bij de bevolking, blijvende achter docht bij de buurlanden en nauwelijks vrienden in de buitenwereld. Het leger heeft naar schatting veertigduizend man en heel wat materieel verloren bij de oorlog. De Somalische presi dent Siad Barre moet en zal die verliezen goedmaken, want zijn macht berust alleen en uitsluitend op steun van het leger. Maar tezelfdertijd heeft hij enorme bedragen nodig om de vierhonderdduizend vluchtelingen uit de Ogaden te huisvesten, te voeden en in de gaten te houden. (Velen van hen zijn gewapend en zij zijn Barre bepaald niet gun stig gezind na zijn besluit om de Somalische troepen te rug te trekken uit het buurland). De voedselprijzen in Somalië, een van 's werelds armste landen zijn de afgelopen drie maanden met zestig procent gestegen. Fabrieken die door de Russen werden gebouwd en geleid, zijn gesloten sinds de Russen in november het land uit werden gezet. Hulp Om deze problemen te kunnen opvangen heeft Somalië mili taire en economische hulp van het buitenland nodig. Maar dan moet het eerst kiezen tussen Oost en West. Een jaar geleden zei Andrew Young, de op Afrikaanse za ken gespecialiseerde ambas sadeur van de Verenigde Sta ten bij de Verenigde Naties, dat Amerika meer invloed moest krijgen in Somalië en de ontwikkeling in Ethiopië zorgvuldig in de gaten moest houden. Zijn waarschuwing heeft niet voorkomen dat Washington alle invloed in Ethiopië is kwijtgeraakt en in Somalië voorlopig niets- heeft gewonnen. De Russen daarentegen hebben de plaats van Amerika in Ethiopië geheel overgeno men en lijken nu nog een re delijke kans te maken hun verloren positie in Somalië te heroveren. Als dat hun lukt, hebben zij de toegang tot de Rode Zee geheel onder con trole. Door Hans van Reeuwijk Tot vorig jaar gokte het Kremlin op Somalië, waar het zoveel invloed had dat de Rode Vloot er bijna een thuisbasis aan had. Door de steeds radi calere koers van het militaire bewind in Addis Abbeba verloren de Verenigde Staten hun invloed in Ethiopië. De Sowjet-Unie zag daarin een kans haar invloed in het Rode Zeegebied te vergroten. Bizar Toen Moskou overging tot wa penleveranties aan Ethiopië ontstond de bizarre situatie dat twee landen die op het punt stonden elkaar de oorlog te verklaren, door dezelfde mogendheid werden ge steund. Somalië maakte aan spraken op de Ethiopische provincie Ogaden en steunde het West-Somalische Bevrij dingsfront, een guerrillaor ganisatie die het gebied bij Somalië wilaansluiten. Het Kremlin, dat meer zag in de dertig miljoen Ethiopiers dan de vier miljoen Somaliërs, stopte een jaar geleden de wapenleveranties aan Soma lië en probeerde het grens geschil tussen de twee landen op te lossen door een federa tie voor te stellen. President Barre voelde zich verraden en probeerde door een snel offensief de Ogaden-woestijn te verove ren. Tot een definitieve breuk met Moskou kwam het in no- Een deel van de vele vluchtelingen i probleem voor de Somalische regering. vember van het vorige jaar toen het Barre duidelijk werd dat hij niets meer van Mos kou te verwachten had. Somalië had bijna de hele woestijn onder controle toen Ethiopië gesteund door Cu banen en Russen een groot tegenoffensief begon. Het leek voor de hand te liggen dat de Verenigde Staten So malië zouden gaan steunen. Maar president Carter ging niet in op de wanhopige ver zoeken om wapenleveranties van Barre. Door het verlenen de Ogaden woestijn die nu in Somalië verblijven. Een extra van militaire steun aan So malië zouden de Verenigde Staten in conflict komen met de Organisatie van Afri kaanse Eenheid, waardoor de Amerikaanse populariteit in Afrika een grote- deuk zou krijgen. Grenzen Voor de Organisatie van Afri kaanse Eenheid zijn de gren zen in heel Afrika onher roepelijk, omdat het anders een chaos zou worden. Volke ren, die door taal en cultuur aan elkaar verwant zijn, leven nu gescheiden door de wil lekeurige grenzen die de ko loniale mogendheden hebben getrokken. Daardoor is de si tuatie ontstaan dat er in Afrika bijna geen buurlanden te vinden zijn die het eens zijn over de grenzen. De OAE streeft er boven alles naar dit wankele bouwwerk overeind te houden. En Somalië, dat wordt bevolkt door nomaden die allemaal tot dezelfde ethi sche eenheid behoren, vecht nu deze grenzen aan. Sinds het zijn onafhankelijkheid verkreeg streeft Somalië er al naar een groot Somalisch rijk te scheppen. Behalve de Ogaden-woestijn maakt het aanspraken op het vorig jaar van Frankrijk onafhankelijk geworden Djiboeti en op het noord-oosten van Kenia. Deze gebieden worden door nomaden bewoond die door taal en cultuur aan de Somali sche bevolking verwant zijn. De „hereniging" van deze ge bieden wordt zelfs in de So malische grondwet verplicht gesteld. 'Slechts enkele conservatieve Arabische landen verleenden Somalië militaire steun, om dat ze voor alles wilden voor komen dat de invloed van de Sowjet-Unie in het gebied steeds groter zou worden. Deze steun kon niet voorko men dat Somalië steeds ver der werd teruggedrongen. Voorwaarde Onmiddellijk nadat de Somali sche troepen zich uit Ethiopië hadden teruggetrokken, ver klaarde president Carter dat er geen sprake kon zijn van Amerikaanse militaire en economische hulp aan So malië zolang het land aan spraken bleef maken op ge bieden van buurlanden. Deze verklaring en de gesprekken die het Witte Huis startte met een commissie van het Con gres, toonden de wil van Was hington om invloed in Soma lië te krijgen, terwijl de ge stelde voorwaarde de rest van Afrika - en met name Kenia - duidelijk moest maken dat ook voor Amerika de huidige grenzen heilig zijn. Ongeveer twee weken geleden bracht een Amerikaanse de legatie, onder leiding van de onderminister van buiten landse zaken voor Afrikaanse aangelegenheden, Richard Moose, een bezoek aan So malië. Veel schijnt dat niet te hebben opgeleverd. Moose, de belangrijkste Amerikaan die ooit Somalië heeft be zocht, verklaarde weliswaar bij zijn vertrek uit Mogadisjoe dat de betrekkingen tussen beide landen zich in „een nieuwe en positieve fase" be vonden; maar een gemeen schappelijk communique bleef uit. De Somalische staatsradio deed een lang on derhoud tussen de Somali sche leider Barre en de Ame rikaanse onderminister af als een „gezellig babbeltje". En dat was ook alles wat de radio zei over het bezoek van zes dagen. Grootste sta-in-de-weg voor een verdrag tussen de twee lan den is ongetwijfeld Carters eis aan Somalië om de gren zen met de buurlanden te res pecteren. Het verbeten natio nalisme onder de Somalische bevolking maakt het Barre onmogelijk die eis in te willigen. Ommezwaai Een opmerkelijke verandering heeft zich dan ook in Somalië afgespeeld. Plotseling is er een einde gekomen aan de felle anti-Russische propa ganda, die tijdens de oorlog in alle Somalische kranten werd gevoerd. Brachten de door de staat gecontroleerde media tot voor enkele weken nog verhalen over de afschuwe lijke rol van de Russen en Cu banen in de oorlog, nu bren gen ze verhalen over dezelfde soldaten, die de bewoners van de Ogaden voedsel geven en het verslagen Somalische le ger assisteren bij de terug tocht. Danab, het orgaan van het West-Somalische Bevrij dingsfront dat in Mogadisjoe wordt uitgegeven, beschreef twee weken geleden hoe twee Russische militaire adviseurs een nomadenvrouw en haar twee kinderen het leven red den. „De familie werd ernstig mishandeld door Ethiopische soldaten en was ongetwijfeld vermoord als de Russen niet hadden ingegrepen. Deze vrouw zal nooit vergeten wat de Russen voor haar de den", aldus de krant. Ook alle anti-Russische leuzen zijn uit de hoofdstad verdwe nen. Slogans die de Russen beschuldigden van im perialisme zijn met witte kalk doorgestreept of overgekalkt waarbij Russisch is vervan gen door buitenlands. Opmerkelijk is ook dat presi dent Barre tot drie maal toe de ambassadeur van de Sow jet-Unie heeft ontboden voor een onderhoud. Sinds de breuk tussen Moskou en So malië in november hadden zij geen enkel contact meer gehad.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4