ABAA wil dam opwerpen tegen invloed van CPN Bewoners Apollolaan klagen over stank INSCHRIJVINGSDUUR BEPAALT TOEWIJZING VAN EEN WONING Actief in vrije tellende scholieren Zakcentje voor snel DINSDAG 4 APRIL 1978 LEIDEN LEIDEN - De Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA) wil maatregelen nemen tegen de toenemende invloed van de CPN in de vakbond. In de bondsraad van volgende week woensdag zal een motie aan de orde worden gesteld waarin gevraagd wordt leden te royeren die "ten aanzien van de bond partijpolitieke doeleinden nastreven". Aanstaande donderdag wordt hierover door de Leidse ABVA afdeling een speciale ledenvergadering gehouden. Het landelijk hoofdbestuur van de ABVA heeft een nota geschreven over de "ABVA en de partijpoli tiek". Hierin staat onder meer dat "het steeds duidelijker wordt dat sommige leden van de CPN in vergaderingen een standpunt uitdragen dat vooraf in georgani seerd verband wordt gefor muleerd". Middelbare scholieren tellen voor de gemeente Leiden in ruil verkeer, zoals hier bij de Zijlpoortbrug Een plaats waar per dag zo Verder zijn er volgens de nota van het ABVA hoofdbestuur aanwij zingen dat deze leden er op uit zijn "door middel van bepaalde technieken en methodieken het verloop van afdelingsvergade ringen zodanig te beïnvloeden dat besluiten eerst dan worden genomen wanneer in overwe gende mate de communistische georiënteerde leden aanwezig zijn". Het hoofdbestuur zegt dat er van niemand verwacht mag worden dat hij in het vakbondswerk zijn politieke idealen vergeet, maar dat het anders wordt wanneer Van Baaren geen kandidaat meer LEIDEN - Het huidige PvdA- raadslid Van Baaren heeft zich teruggetrokken van de kandida tenlijst van zijn partij voor de nieuwe gemeenteraad. Het ver zoek tot schrapping van de lijst, dat hij bij het bestuur van de PvdA had ingediend, is ingewil ligd. Van Baaren was door het be stuur en de leden van zijn partij op de 39ste, dus niet-verkiesbare plaats gezet. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. "leden behorend tot politieke stromingen of partijen de vereni- gingsvorm van de bond misbrui ken om de in die stromingen of partijen levende opvattingen door middel van georganiseerde actie te doen uitdragen als opvat tingen levend in een grote alge mene bond als de ABVA is". Het hoofdbestuur stelt dat van een dergelijk misbruik, met name uit CPN krirfgen in toenemende mate sprake is. Verder Hier wordt met name gedoeld op de discussies die zich eind vorig jaar hebben afgespeeld rond het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1978. In verschillende ABVA af- delingen zijn toen identieke wij zigingsvoorstellen ingediend die veel verder gingen dan het eisen pakket van de Federatie Neder landse Vakbeweging, FNV, die het algemene vakbondsbeleid, dus ook van de ABVA heeft uit gestippeld. In Leiden werden deze wijzigings voorstellen aangenomen, wat toen leidde tot het aftreden van het voltallige ABVA bestuur. In een extra vergadering is dit alle maal teruggedraaid waarop ook het bestuur weer terugkwam. Duidelijk Volgens de opstellers van de dis cussie-nota was het tot voor kort moeilijk te bewijzen dat de CPN de bond wilde gebruiken/mis bruiken voor partijpolitieke ac ties. "De stelling die echter op het 26-ste CPN congres is aangeno men laat echter aan duidelijkheid niets te wensen over" aldus het ABVA hoofdbestuur. Deze stel ling luidt "dat het meer dan ooit nodig is alle krachten te vereni gen om de nieuwe aanval op het levenspeil af te slaan; de com munisten zullen daartoe op de bedrijven en in de vakbonden op treden." De leden die zich volgens deze stel ling gedragen brengen het alge meen karakter van de bond in ge vaar zegt het hoofdbestuur, en moeten dan ook geroyeerd wor den. Dit zal overigens niet betekenen dat CPN-ers geen lid meer van de ABVA kunnen zijn, "Wel 'zal voorkomen moeten worden dat door deze mensen partijpolitieke doeleinden worden nagestreefd", aldus het hoofdbestuur van de ambtenarenbond. Scholingscursus De werkgroep politieke scholingscursussen voor de vrouw organiseert in verband met de komende gemeente raadsverkiezingen staat uit twee bijeenkomsten. In de eerste bijeenkomst op 5 april, bespreekt de heer FJ.v.dHeyden met de cursis ten de onderwerpen: de raad, het raadslid, het college van B enW en hoe is de politieke in vloed binnen de bestuursor ganen. Er wordt ook een film vertoond. Op de tweede bij eenkomst (12 april) praat mr. H. Lodder met de cursisten over enkele onderwerpen waarvoor het gemeentebe stuur verantwoordelijk is. De cursus wordt gehouden in een van de zalen van de Zuider- kerk, Lammenschansweg Men kan kiezen uit een och tendcursus van 930 tot 1230 uur en een avondcursus van 20 tot 22 uur. Inlichtingen op tel. 890812, 894823, 131335 en 01711-10294. Verkeer s- tentoonstelling Een groep jongeren Werkplaats heeft e< keerstentoonstelling i: gezet. De expositie is dermiddag te zien in mingscentrum voor Volwassenen "Troef Noordeinde. n elkaar op don- het Vor- Rommelmarkt "Youth for Christorganiseert op de zaterdagen 8 en 15 april een grote rommelmarkt. Die rommelmarkt wordt gehou den in de Vrouwen- kerkkoorsteeg (tussen Lange Mare en Haarlemmerstraat) Wie spullen heeft die voor deze rommelmarkt in aanmerking komen kan contact opnemen met Bert v.d. Berg, Houtlaan 13 (tel. 071-151984). Er wordt dan een afspraak gemaakt wanneer de spullen worden opgehaald. Afsluitingen onder het motto "actief in ar beidstijd" een paar dienstmedelingen. Vanoch tend is het kruispunt Jan van Goyenkade-Witte Rozen straat afgesloten voor het ver keer in verband met het leg gen van een riolering in de Witte Rozenstraat. Het kruispunt blijft ongeveer vee rtien dagen afgesloten. Giste ren is de dienst Gemeentewer ken begonnen met het herbe- straten van de ventweg aan de Kanaalweg tussen de Van Vollenhovenkade en de Roomburgerlaan. Dit werk gaan waarschijnlijk vier we ken duren. TM-programma De Stichting Onderwijs in de Wetenschap der Creatieve In telligentie afdeling Leiden organiseert morgen een spe ciale lezing over het Trans cendente Meditatie Prog ramma in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat 1. Drs. J. Janson zal samen met zijn vrouw het on derwerp aan de hand van dia's bespreken. De lezing be gint om acht uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. De rioolwaterzuiveringsinstallatie, de bewoners van de Apollolaan klagen. LEIDEN - Bewoners van de flats aan de Apollolaan in Leiden Zuid-West hebben in een brief aan het hoogheemraadschap van Rijnland geprotes teerd tegen de stank die het rioolwaterzuiveringsbedrijf Allemansgeest aan de Voorschoterweg bij tijd en wijle verspreid. De brief die is ondertekend door de belangenvereniging Apollolaan en de twee Eigenarenverenigingen van de Apolloflats 1 en 2, verzoekt onder meer het treffen van zodanige maatregelen, dat het in de buitenlucht vrijkomen van onaangename en of schadelijke dampen afdoend wordt voorkomen. "De bewoners, die via de aanslag verontreinigingsheffing meebetalen aan de waterzuivering, mogen toch billijkerwijs verwachten dat ze niet daarvoor in de plaats voor luchtvervuiling worden geplaatst", zo staat in de brief. Volgens de bewoners ondervindt men in de flats aan de Apol lolaan bij bepaalde atmosferische omstandigheden veel hinder en on gemak van de stank. De kwestie van de slankhinder is een langzamerhand slepende zaak ge worden. Al sinds enkele jaren wordt er door bewoners van Zuid-West op gezette tijden geklaagd over de overlast van het rioolwaterzuiverings bedrijf. Destijds was het bedrijf eigendom van de gemeente Leiden, maar werd enige tijd geleden overgenomen door het hoogheemraad schap van Rijnland. Desgevraagd deelt een woordvoerder van Rijnland mee, dat op korte termijn een begin zal worden gemaakt met het aanbrengen van voorzie ningen en het treffen van maatregelen, die de stankhinder moeten voor komen. Dijkgraaf en hoogheemraden zullen nog in de aprilvergadering een beslissing nemen over het krediet dat voor de uitvoering van deze werkzaamheden noodzakelijk is. Leegstand nodig? LEIDEN - De projectgroep- Maredorp, die de verbetering en de vernieuwing van deze buurt voorbereidt, gaat na of er iets gedaan kan worden aan de leegstand in dit deel van de binnenstad. Uit een onderzoek is gebleken dat elf procent van de huizen in Maredorp leeg staat. Pro ject-coördinator De Jong zei gisteravond op een bewo nersavond (waar op het ont- werp-bestemmingsplan voor Maredorp werd toegelicht) dat zal worden nagegaan of het gaat om onbruikbare ruimten of om goeie woon gelegenheid. Als huizen om onduidelijke redenen leeg staan zal op vordering wor den aangedrongen. den meer aan. De teller die daar zat werd compleet in de war ge bracht, de auto's vlogen aan alle kanten langs hem heen". Wanneer is het het drukst in Lei den, wat zijn de drukste punten? Van der Fluit: "Vlak voor de feestdagen is het natuurlijk het drukst in de stad. Iedereen moet dan kennelijk weer wat hebben. Ook is het druk v de kinderbijslag weer binnen is. Hierdoor stijgt duidelijk de win- kelomzet derhalve ook de ver keersdrukte. De drukste punten in Leiden zijn het Stationsplein, Lammenschansplein en de Hoge Rijndijk tegenover de Leider- dorpse brug. Plaatsen waar meer dan 30.000 auto's per dag passe- Heeft het weer invloed op de tellin gen? Van der Fluit "Dat valt wel mee. Zolang het maar niet al te slecht is. Wanneer het echt hondeweer is kun je beter maar niet aan tel len beginnen. Hoewel het de scholieren vaak niet eens wat uitmaakt. Ze hebben toch niets anders te doen en ze pakken er natuurlijk nog een leuk zakcentje Raad Leiden (toch) tegen de N-bom LEIDEN - De gemeenteraad van Leiden heeft zich gisteravond met 18 stemmen voor en 1 tegen uitgesproken tegen de neutro nenbom. Opnieuw namen de fracties van CDA, WD en SGP/GPV niet aan de stemming deel. Ditmaal had hun zwijgen geen invloed meer op de stem ming. Twee weken geleden maakten CDA, WD en SGP/GPV een uit spraak over de neutronenbom onmogelijk. Hun houding om niet deel te nemen aan de stem ming had toen tot gevolg dat er geen meerderheid (quorum) van de raad meer aanwezig was en de stemming ongeldig (nietig) ver- viij WK B! „v-i klaard moest worden, situaties waardoor tellingen hernieuwde zwijgen Ook de afgelopen paasvakantie wa ren ze weer op verscheidene plaatsen in Leiden te zien: de "verkeerstellers". Middelbare scholieren die in de vakantie een zakcentje willen bijverdienen. De afdeling Verkeerszaken van de gemeente Leiden maakt tegen een vergoeding van vier tot zes gulden per uur van hun diensten gebruik door op diverse ver keersknooppunten tellingen te laten verrichten. De heer Van der Fluit van Ver keerszaken: "Deze tellingen zijn nodig om te kijken welke voor zieningen er op een bepaalde plaats moeten worden getroffen. Bijvoorbeeld of er op een kruispunt meer groen moet wor den gegeven aan verkeer dat uit een bepaalde richting komt. Wat die schoolkinderen doen is eigenlijk een aanvulling op de zogenaamde tellussen (vakken in het wegdek waar inductiestroom door loopt) en telslangen, die je overal op de wegen ziet en die het passerende verkeer, uiteraard alleen de motorrijtuigen, auto matisch registreren. Naast de slangen zie je altijd een kastje staan, waarin zich een pons bandje bevindt dat automatisch aangeeft hoeveel auto's er per kwartier langs komen. Die din gen zijn er nog niet zo gek lang en daardoor nog niet helemaal ge perfectioneerd. Wel de dure uit voeringen waar Rijkswaterstaat mee werkt, die zijn echter voor een gemeente als Leiden niet te betalen". Nadeel van die automatisch regi strerende lussen is dat het ver keer ze wel eens "mist", dat wil zeggen: niet elke automobilist blijft netjes met zijn wagen in een bepaald vakje. Kan ook niet al tijd, vooral niet in geval van af slaan of inhalen. Vandaar dat elke paasvakantie de jeugd zit te tellen". Waarom al leen in de paasvakantie? Van der Fluit "Om twee redenen. Ten eerste omdat de paasvakan tie de enige vakantie is waarin je gemakkelijk tellers kunt krijgen en ten tweede omdat zowel de kerst- als de zomervakantie een lachwekkend verkeersbeeld ge- Kloppen die tellingen een beetje? Van der Fluit "Ja, die zijn over het algemeen vrij exact. Er zijn wel de mist in gaan maar in de meeste gevallen is dat niet de schuld van de tellers. Enkele jaren geleden bijvoorbeeld werd er geteld op een zeer druk kruispunt. Je kon daar eigenlijk alleen maar een beetje nauwkeurig tellen doordat drie fracties had gisteren geen ef fect omdat de gemeentewet be paald dat bij een herstemming geen quorum meer vereist is. Na de stemming stelde burgemees ter Vis vast dat de stemming nu geldig af en toe dat licht op rood sprong uitspraak tegen de neutronen- de hele boel dus stil stond. Op een gegeven moment doet dat stoplicht het opeens niet meer, toen was er natuurlijk geen hou- bom werd naast initiatiefnemer Hoeven (CPN) gesteund door de PvdA-fractie (minus van der Horst), PPR/D'66 en PSP. Leiden erkent nu ook samenwonenden LEIDEN - De gemeenteraad van Leiden heeft gisteravond een nieuwe regeling voor de verde ling van de woonruimte aan vaard. Als uitgangspunt bij de toewijzing van een woning geldt nu niet langer de mate van urgen tie, maar de termijn die iemand ingeschreven staat. Voor men sen, die wegens stadsvernieu wing of om dringende redenen uit hun huis moeten', geldt wel voorrang. De nieuwe regeling gaat op 1 mei in. De gemeente heeft voor deze nieuwe opzet gekozen omdat de huidige regeling met indeling in urgentie-klassen niet werkte. In de praktijk stonden velen inge schreven, maar bleef een groot deel slechts op papier woning zoekende. Door gebrek aan mankracht kon de gemeente al leen de hoogste urgentie-groep bekijken. Deze oude regeling gaf de ge meente veel onnodig admini stratief werk en de meeste wo ningzoekenden weinig kans. In de nieuwe regeling schrijft de gemeente iedereen vanaf 18 jaar in. Dit betekent weliswaar een groter aantal woningzoekenden, maar dan een eerlijker ën over zichtelijker verdeling van de woonruimte. Overigens voert de gemeente de nieuwe woonruimte-regeling voorlopig voor anderhalfjaar (tot 1 oktober 1979) in. Men heeft momenteel nog geen inzicht of het nieuwe systeem beter zal werken. De nieuwe aanpak wil men nu na een periode van anderhalf jaar op gebreken bezien. Op deze nieuwe regeling is overigens enkele jaren gewerkt. De gisteren door de aanvaardde aanvaarde woonruimte-verde ling bevat naast de nieuwe opzet van inschrijvingsduur als be langrijkste punt de erkenning van tweepersoonshuishoudens. Tot nu toe konden samenwonen den via de gemeente niet aan een woning komen omdat voor toe wijzing een trouwplicht gold. Samenwonenden Bij de bespreking van de woon ruimte-regeling in de gemeente raad zorgde de erkenning van de tweepersoonshuishoudens nog de meeste tijd. Uit het eerste de bat waren drie verschillende voorstellen op tafel gekomen. Alle voorstellen bevatten nog een zekere beperking van de samen wonenden ten opzichte van ge huwden. Een grote meerderheid van de raad koos uiteindelijk voor een voor stel van Duivesteijn (PvdA). Daarmee werd gepaald dat sa menwonenden ingeschreven worden als één van de partners tenmiste 21 jaar (dus meerderja rig) en de ander tenminste 18 jaar (inschrijvingsgrens) is. Met deze beslissing verwierp de raad een voorstel van Ham (CDA) om de grens van tweepersoons huishoudens te bepalen op sa men minimaal 48 jaar, van wie de jongste tenminste 21 en een voor stel van Beijen (PPR/D'66) waarbij samenwonenden ten minste één jaar ingeschreven moeten zijn. Ook het college wilde aanvankelijk een zwaar dere grens (partners samen mi nimaal 48 en één minstens 21). De gelijkschakeling van tweeper soonshuishoudens met gehuw den behield de tegenstem van Van der Meij (SGP/GPV). CDA- woordvoerder Ham zei de bezwa ren tegen de aantasting van het huwelijk principieel te delen. Uit praktisch oogpunt koos hij ech ter voor erkenning van samen wonenden. "We hebben als over heid ook voor andersdenkenden een verantwoordelijkheid", al dus de CDA-woordvoerder. Ham bestreed het voorstel Duijves- tein met het argument dat een dergelijke gelijkschakeling van samenwonenden met gehuwden het aantal woningzoekenden 'on aanvaardbaar groot' maakt. De CDA-woordvoerder was van me ning dat door deze grote toelating van samenwonenden - die hij 'to taal onverantwoord' noemde - andere woningzoekenden bena deeld worden. Duijvestein noemde deze opvatting in een reactie 'grote nonsens'. Hij wees erop dat als eenmaal het principe van gelijke behandeling van samenwonenden en gehuw den is aanvaard, er geen sprake kan zijn van benadelen. "Dan geldt voor beiden de duur van in schrijving", zei hij. Bij de regeling van de voorwaarden voor tweepersoonshuishoudens verwierp de raad verder nog een aantal CDA-voorstellen, die be perking voor samenwonenden betekenden. Die beperkingen hadden te maken met inkomen van samenwonenden en de leef tijd bij toewijzing van een grotere woning. Studenten De raad bracht wel een belangrijke wijziging aan op de inschrij- vingsvoorwaarden voor studen ten Een meerderheid van PvdA, PPR/D'66, PSP, CPN en enkele WD-raadsleden besliste dat studenten pas als woningzoe kende worden ingeschreven na voltooiing van hun studie (dus na minimaal vijf jaar) of als ze ouder zijn dan 30 jaar. In het voorstel van burgemeester en wethouders was bepaald dat studenten die langer dan vijfjaar studeerden, ingeschreven kon den worden. Een CDA-voorstel om deze termijn op 7 jaar te bren gen, werd verworpen. Een stu dent die zijn studie voortijdig af breekt wordt pas na 2 jaar inge schreven. Speciale ledenvergadering in Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3