Florida geeft strijd niet op Vrouwencafé: krap bij kas Hoop op snelle verbetering Y oorsehoterweg PVDA WASSENAAR WIL TOCH HUIZEN OP HOGE KLEI Weer contact met mogelijke exploitant Mijnexplosie Joegoslavië PAGINA 16 Mr. Mulder lid Raad van State DEN HAAG (SP) - Mr. L. Oranje zal naar alle waarschijnlijkheid de •pvolger worden van mr. A. Mul der, de secretaris-generaal van het ministerie van justitie, die per 1 juni is benoemd tot lid van de Raad van State. Mr. Oranje is nu loco-secretaris-ge- neraal. Verwacht wordt dat zijn benoeming over twee weken zal volgen. Mr. Mulder (61) was sinds 1965 sec retaris-generaal op het depar tement van justitie. Na zijn rech tenstudie in Groningen, waar hij in 1941 promoveerde, bekleedde hij diverse functies, maar in 1947 kwam hij naar het ministerie van justitie. In 1961 werd hij be noemd tot gewoon hoogleraar in het strafen strafprocesrecht aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Van 1967 tot 1977 was hij boven- dien buitengewoon hoogleraar in het ordeningsrecht aan de Uni versiteit van Amsterdam. NOORDWIJK - Een 12-jarige jon gen uit Noordwijkerhout werd tijdens een middagwandeling in de duinen van het Langeveld gemolesteerd door een groepje jongelui in de leeftijd van zestien tot achttien jaar. Zij dwongen de knaap alles af te geven wat hij by zich had. Het geld uit zijn por- tomonnaie namen zij mee en ook vernielden de overvallers het horloge van hun slachtoffer. Na hun lafhartige daad gingen zij er op hun bromfietsen vandoor. Dr recherche speurt naar de daders. BOSKOOP - De aandeelhouders van het Boskoopse hotel Florida geven de strijd om het behoud nog niet op. Op nieuw is er contact met een serieuze gegadigde, die al^ exploitant zou kunnen gaan optreden. Zou dit contact tot niets leiden, dan zullen er weer pogingen gedaan worden hiervoor een horecaman te interesseren. Als alle pogingen mislukken zal hotel Florida worden verkocht. Echter on der één voorwaarde: het gebouw moet gedurende een bepaalde periode ziin horecabestemming houden. De brandweer bij de nog nawalmende spuiterij-afdeling van de Katwijkse meubelfabriek. De oor zaak van de brand (die voor honderduizenden guldens schade veroorzaakte) is nog een raadsel. KATWIJK - Een schade van enkele honderdduizenden guldens en zes tot acht we ken oponthoud in het spui ten van stalen meubelen. Dat zijn de gevolgen van een brand in de fabriek van sta len meubelen CAR b.v. aan de Valkenburgseweg in Katwijk. Rond kwart over vijf gistermiddag brak daar, vermoedelijk door kortslui ting, brand uit in de spuiterij. Een van de spuiters zag plotse ling het vuur uit een af- zuigmotor van de moffel- oven slaan. De brandweer werd gewaarschuwd maar een uur, en het nablussen duurde tot tien over acht. Volgens medewerker C. Mar- tijn van het bedrijf probeert men oponthoud bij de afle vering van stalen meubelen te voorkomen. Vanmorgen onderzocht men de exacte oorzaak van de brand nog. In de vestiging van CAR b.v. in Katwijk (men heeft ook een bedrijf in Waddinxveen) werken ruim 50 mensen. Gevaar voor persoonlijk letsel is er, zo meldt men bij de po litie en het bedrijf, niet ge weest. De Valkenburgseweg hoefde niet worden afgezet. Dit hebben dë aandeelhouders en de raad van commissarissen be sloten. In die bijeenkomst was er niet één die een uitkering ver koos boven het voortbestaan van Florida. Wat die nieuwe beheerder betreft; hij heeft enige dagen bedenktijd gevraagd. Eerst wil men zijn de finitieve antwoord afwachten vóór er stappen worden onder- Drie maanden Ruim drie maanden geleden werd de deur van Florida voor het laatst in het slot geworpen. Het contract met het Rotterdamse Van Hecke was opgezegd, omdat het hotel niet de gewenste resul taten boekte, zo liet de directie weten. Sinds die tijd is Florida slechts incidenteel open geweest voor het houden van een verga dering in de één of andere zaal. Voorzitter Beuckhuijsen van de vereniging "hoteleigendom Bos koop" meldt in een perscommu niqué, dat er steeds grotere be dragen moesten worden toege legd op de exploitatie. "Dit was de reden om het contract met de exploitanten niet voort te zetten. Toen bleek dat publikaties over de gang van zaken het bezoek aan het restaurant negatief beïnv loedden is besloten het hotel voorlopig te sluiten en uit te zien naar een andere beheerder. En kele advertenties leverden reac ties op, ook van grote concerns, maar door verschillende oorza ken kwam men met niemand tot een overeenstemming," aldus het communiqué. Veranderingen Hoteleigendom Boskoop blijkt zelfs bereid te zijn enkele nood zakelijke veranderingen aan het hotel aan te brengen. De aan deelhouders zeiden "begrip en waardering" te hebben voor de houding van het bestuur om tot een oplossing te komen. Algemeen was men het er over eens dat voortbestaan van het hotel- restaurant de voorkeur verdient t Hotel Florida: straks tóch boven verkoop aan gegadigden - "en die zullen er zeker zijn" - die het gebouw een andere bestem ming willen geven, luidt het communiqué. "Men is overtuigd dat in Boskoop plaats is voor nóg een restaurant met hotel en zalen. Andere plaatselijke horecateams steunen het streven. Dagelijks ondervinden zij dat er in de rand stad een chronisch gebrek aan hotelbedden bestaat." De onderhandelingen die thans worden gevoerd hebben alleen betrekking op hotel-restaurant BELGRADO (AFP) - Het Joegos lavische persbureau Tanjoeg meldt vandaag, dat vier mijn werkers om het leven gekomen zijn en 26 gewond bij een ontplof fing, die zich heeft voorgedaan in een steenkoolmijn te Aleksinacn in Servië. Het ongeluk gebeurde op een diepte van 530 meter toen mijngas tot ontploffing kwam. De reddingsploegen pogen mijn werkers te bevrijden die nog van de buitenwereld zijn afgesloten. Florida. De aangrenzende beurs hal is een afzonderlijke onder neming, al grijpen de belangen wel in elkaar en al zijn er weder zijds bindingen op bestuurlijk gebied. De vereniging hoteleigendom Bos koop heeft op geen enkele manier liquiditeitsmoeilijkheden. "Door de verkoop van het aangrenzende land met woonhuis aan de ge meente, oorspronkelijk voor mo gelijke uitbreiding aangekocht, is de financiële situatie zo gunstig dat zelfs voor een verbouwing geen vreemd geld hoeft te wor den aangetrokken. De hoop dat Florida als horecabedrijf behou den blijft lijkt op dit moment al leszins gerechtvaardigd," besluit het communiqué. Duitser spoelt trouwring door riool NOORDWIJK - Een wandelende Duitse gast verloor in de Hoofd straat z'n trouwring en zag deze prompt in de rioolkolk naast het trottoir verdwijnen. In ar renmoede wendde hij zich tot de politie om zijn eigendom terug te krijgen. Deze verkreeg de as sistentie van reinigingsman Van der Linden en na een onwel riekend karwei van een kwartier tje kwam het kleinood uit de drab tevoorschijn. Na sloop bunkers wachten op geld In het belang van huisvesting Wassenaarse bevolking WASSENAAR - Het be stuur van de afdeling Was senaar van de PvdA heeft in een brief aan het college van B en W gevraagd, in het belang van de huisves ting van de Wassenaarse bevolking, de bestem mingswijziging voor het gebied van de Hoge Klei nogmaals in overweging te nemen. Een voorontwerp van het bestemmingsplan Hoge Klei heeft zoals be kend onlangs nog ter in zage gelegen. Het gaat daarbij om een gebied van ongeveer 20 hectaren, dat in vo rige bestemmingsplannen altijd de bestemming woningbouw ge had heeft. In november 1976 ech ter nam de gemeenteraad bij meerderheidsbesluit een motie aan van de WD en de Partij Was- VALKENBURG - De bunkers langs de Voorschoterweg in Val kenburg zijn nagenoeg geheel van de aardbodem verdwenen. Nog steeds is niet bekend welke bijdrage Valkenburg van de rijks overheid krijgt in de opruimingskosten. De gemeente hoopt overigens nu de bunkers zijn verdwenen dat zeer snel met de reconstructie van de Voorschoterweg en de aanleg van fietspad o o p| Tiri 1 -|yjppr langs die weg kan worden begonnen. Het wachten is ook hier op -i-t.ci.ci.vi. W IA AAAC/CA de rijksoverheid die nog niet heeft toegezegd dat de provincie en het rijk de kosten zullen delen (elk de helft). Als dat niet het geval is dan betaalt de provincie 90 procent van de aanlegkosten van het fietspad en de gemeente 10 procent. De laatste restjes bunker worden verpulverd. ALPHEN AAN DEN RIJN - De vrouwencafé's in Zuid-Hol land gaan zeer geregeld con tact met elkaar houden. Op een afgelopen zaterdag in Alphen gehouden bijeenkomst werd de afspraak gemaakt om elk half jaar een provin ciaal vrouwencafé-overleg te houden. Verder wil men zo goed mogelijk onderlinge voeling proberen te houden. De Zuidhollandse vrouwen cafés hopen, dat ze financieel in staat zullen zijn om een ei gen informatieblad cp poten te zetten ter bevordering van die onderlinge contacten. Het Alpheuse vrouwencafé, be zig met zijn eerste seizoen, werd het afgelopen weekend vooral getroffen door het en thousiasme van de zeventig vrouwen van de elf aanwe zige vrouwencafés. "Dat was gewoon fijn om te beleven", aldus een woordvoerster van het Alpheuse vrouwencafé. "Je herkende heel veel dingen die je zelf tegen bent gekomen. Bovendien zijn ervaringen uitgewisseld en is gepraat over thema's, prijzen voor consumpties die gevraagd worden, subsidie-aanvragen, Enthousiasme na contactmiddag in Alphen enzovoorts. Al pratende zijn we tot de conclusie gekomen, dat er geen specifieke Al pheuse situatie is, maar dat de ervaringen van vrouwen en vrouwencafés overal eigenlijk hetzelfde zijn". Eén van de belangrijkste pro blemen, ook voor het vrouwencafé in Alphen aan den Rijn, is dat van ruimte. "De meeste vrouwencafés zijn ondergebracht in jongeren centra of buurthuizen. Dat be tekent, dat ze geen eigen in komsten hebben, want de op brengst van de consumpties moet worden afgedragen, terwijl er verder ook nog huur en dergelijke betaald moeten worden. Er schiet dus niks over om activiteiten te or ganiseren. En je bent er niet met het verdubbelen van de consumptieprijzen, omdat het vrouwencafé dan niet meer te betalen zou zijn. En als vrou wen weg zouden blijven om dat het te duur is, dan zou dat toch wel een erg trieste zaak zijn". Waarbij het huisvestingspro bleem dus een financieel pro bleem lijkt te zijn. Lijkt, want de opsomming van de activi teiten die via en binnen het vrouwencafé in Alphen in gang zijn gezet houdeneen duidelijk oproep in voor een eigen accommodatie. Toch nog even over het finan ciële wel en wee van het Al pheuse vrouwencafé. Een sub sidie is door de culturele raad zitten er inmiddels wel met smart op te wachten. "We heb ben tot nu toe alles uit eigen zak voorgeschoten, staan voor de uitgave van enkele g*~* bedragen. Voor een ventilator èn notariskosten, omdat we een vereniging worden". Maar die subsidie blijft maar uit, we gaan ons langzamer hand afvragen of we er ooit nog wel een cent van zullen Die onzekere financiële situatie gaat het Alphens vrouwen café toch wel benauwen. "We boffen dat we tot nu toe spreeksters hebben kunnen krijgen, die voor niets wilden komen. Maar voor de rest ben je toch wel belemmerd in de uitvoering van activiteiten. Een film huren is niet goedkoop, om maar een voor beeld te noemen". Waarmee dan de "normale" vrouwencafé-activiteiten ge noemd werden. Maar in het Alpheuse vrouwencafé ge beurt bepaald meer. Zo is er een vrouwenleesgroep, die ge zamenlijk feministische boe ken en publikaties leest en be spreekt. Er is een praatgroep voor alleenstaande vrouwen, een werkgroep cabaret, een muziekgroep, een werkgroep buitenlandse vrouwen. Ver der zijn er dan nog de verga deringen van de verschillende groepen. Die activiteiten, gevoegd bij het feit, dat men eigenlijk graag onderdak zou willen verlenen aan allerlei groepen en or ganisaties van vrouwen die met ruimte-perikelen te kam pen hebben, maken duidelijk waarom het vrouwencafé roept om een eigen huis. Ook zal dan een stukje meer van de eigen doelstelling verwezen lijkt kunnen worden: elke vrouw met een bepaald idee, kan dat binnen het vrouwen café op gang brengen als ze voldoende medestandsters vindt. weten over schrappen GS LEIDEN - De gemeenteraad heeft burgemeester en wethouders gis teren geen vrij mandaat gegeven om met het rijk verder te praten over de toewijzing van bijdragen voor een aantal grote werken, die gedeputeerde staten onlangs - om financiële redenen - afwezen. De raad besloot met kleine meer derheid dat het college eerst in tern meer informatie moet geven. De oppositie van CDA en VVD dwong het college tot deze keuze door de steun van de PPR/D'66- fractie. De PPR/D'66-raadsleden waren met de oppositie van me ning dat wethouder Van Dam (fi nanciën) toe zal moeten lichten wat de preciese gevolgen zijn van de ingrijpende afwijzing van ge deputeerde staten. Wethouder Van Dam achtte uitstel ongewenst omdat daarmee het overleg met het rijk in gevaar zou kunnen komen. De oppositie en de PPR/D'66-fractie bleek niet gevoelig voor dit argument en wilde eerst duidelijkheid. CD A-woordvoerder Vink* „We zijn in het verleden al vaak genoeg op het optimisme van de wethouder afgegaan. Daar eten we nu de wrange vruchten van". Overigens ging de raad wel una niem akkoord om de verbetering van de atletiekbaan Leidse Hout (kosten 8 ton) toch uit te voeren. De uitvoering van deze zaak wil men nu helemaal zelf (via het fonds bovenwijkse gen) financieren. 5 spoedig mogelijk de woonbestemming voor het ge bied te schrappen en er een ag- rarische bestemming aan te ge ven. Het nu in voorbereiding zijnde bestemmingsplan is een uitvloeisel van dat raadsbesluit. Zwaarwegend De PvdA wijst er in haar brief op dat de raad geen zwaarwegend motief voor de beslissing van no vember 1976 heeft aangegeven. Van enige fundamentele discus sie en een grondige afweging van de belangen is geen sprake ge weest. Voor de Hoge Klei als bouwlokatie werd geen alter natiefgenoemd. Aan het huisves tingsprobleem voor de midden lange en de lange termijn werd ifenvoudigweg voorbijgegaan, aldus het PvdA-bestuur. De PvdA gaat nog veel verder. Het nu gepresenteerde ontwerp plan voor de Hoge Klei is onver antwoord ten opzichte van al die Wassenaarse ingezetenen die al jaren op zoek zijn naar een wo ning. De woningnood onder be jaarden en ook jongeren die zelf standig willen wonen is schrij nend te noemen. De bouwmogelijkheden, die B en W opsomden in een stuk aan de raad van 8 november 1976 zullen voor slechts vier jaar toereikend zijn. Op het gebied van de Hoge Klei kunnen 600 tot 800 wonin gen worden gebouwd. Het gebied is eenvoudig te ontsluiten, de grondslag is er goed, er worden hoegenaamd geen landschappe lijke waarden aangetast. Verder voegt het gebied zich goed in het bestaande dorpsgebied en de winkels bij de Haven kunnen een belangrijke injectie door wo ningbouw op de Hoge Klei on dervinden. In overweging Er zijn geen planologische of ste- debouwkundige argumenten aan te voeren voor de bestemmings wijziging aldus het PvdA-be stuur. Het vraagt daarom die wij ziging opnieuw in overweging te nemen voordat het bestem mingsplan aan de raad ter vast stelling wordt aangeboden. Behalve de brief van de PvdA zijn nog zes schriftelijke reacties bij B en W binnengekomen. Twee daarvan - voorzien van meerdere handtekeningen - maken mel ding van bezwaren tegen een voorgenomen verbreding van de weg die Hoge Klei heet. Dè an dere reacties hebben betrekking op de belangen van de daar ge vestigde bedrijven. Volgende week dinsdag wordt wat meer duidelijkheid geschapen omtrent de Hoge Klei, althans dat hoopt men te doen tijdens de openbare informatie en discussie-avond die om 19.30 uur in het raadhuis begint.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16