Elektrische treinbaan soms ineens onveilig Zagenkwestie van goed gereedschap en oefening „Goede" matras niet voor iedereen zo goed DIKKE DUITSERS WARENHUIZEN GAREN EN BAND MAAGPIJN NA MANGO PER FIETS NAAR TV EN AUTO WEEKMARKT BLOEIT ZUURKOOL ETEN Textiel tegen het plafond David- schaafje DINSDAG 4 APRIL 1978 Matrassen die in advertenties als zaligmakend worden gepropa geerd hoeven niet automatisch ook werkelijk goed te zijn. Dat valt op te maken uit een medede ling van het Perscentrum Wonin ginrichting in Den Haag. Omdat niet iedereen gelijk is zijn er ook matrassen die voor de een wel en voor de ander niet ge schikt zijn. En omdat de keus groot is en de beslissing bepalend is goede informatie noodzakelijk voor de aankoop. Niet alleen Ons lichaam moet niet alleen rus ten, ook persoonlijke omstan digheden zijn van belang. Ka pokmatrassen zie je niet zoveel meer, hoewel ze nog steeds le verbaar zijn. Een goede kwaliteit kapokmatras en dan nog goed gevuld, gaat heel lang mee en geeft een warme prettig liggende ondergrond. Kapok geeft echter stof en dat is niet zo best voor mensen met ademhalingsmoeilijkheden. Het neemt geen vocht op en daarom is een dikke onderdeken nodig voor de transpiratie. Voorzichtig Met binnenveringmatrassen moet men voorzichtig zijn, want de kwaliteit speelt hier een belang rijke rol. Goed en ook goedkoop kom je niet of nauwelijks tegen. De allerbeste, maar helaas ook de duurste, bestaat uit losse kleine veren die afzonderlijk in hoesjes worden verwerkt. Maar omdat je er niet doorheen kan kijken moet je afgaan op de gegevens die de fabrikant of de verkoper ver strekt en die zijn soms erg on duidelijk. Een slechte binnenvering geeft een hinderlijk ruisen bij het liggen en is meestal koud omdat de lucht vrij spel heeft tussen de open ve ren. De afdekking is ook meestal van slechte samenstelling en te dun van vulling. Een ander na deel is dat de veren kunnen gaan roesten en doorzakken. Transpiratieproblemen Ook schuimmatrassen van rubber, synthetisch rubber of polyether vragen om opletten. Je ligt er goed op omdat het matras zich helemaal aanpast aan de li chaamsvorm. Maar een goede ventilerende harde ondergrond is noodzakelijk. Een nadeel, en dit met name bij het synthetische materiaal, is dat het slecht bestand is tegen transpira tie. Kuilvorming bij de schuim matrassen is niet te herstellen, maar gewoonlijk komt dat al leen bij de erg goedkope voor. Het aller beste. Helaas zijn paardehaar- en schape- wolmatrassen erg zeldzaam ge worden en daarom duur. Paarde haar met schapewollen afdek king is namelijk een bijzonder goede vulling voor een matras. Het is hard, maar toch redelijk goed verend en het blijft p- rima in model. Volledig schapewollen matrassen zijn heerlijk warm zonder dat dit storend is, lekker verend en on verslijtbaar. Die matrassen zijn zonder bezwaar voor iedereen bruikbaar. Tijk De overtrek, de „tijk" van een ma tras is ook belangrijk. Hij moet sterk zijn. Bij talrijke dhz-karweitjes moet nu eenmaal gezaagd worden. Het is met zagen net als bij timmeren: iedereen kan het wel; een plank doorzagen lijkt immers een van de eenvoudigste dingen. En iede reen heeft ook wel een zaag in huis. Toch wordt er nog heel wat afgetobd. Vaak ligt dat aan het verkeerde gereedschap dat ge bruikt wordt. Om goed zaagwerk te leveren moet je a) een goede zaag hebben (het juiste type), b) de zaag moet scherp zijn en c) je moet op de juiste manier zagen. Laten we het eerst eens over het zagen-assortiment hebben. Ja wel een assortiment: want met een zaag kun je niet veel doen. Wie regelmatig „klust", moet eigenlijk het volgende wel in- huis hebben: 1. Een handzaag: voor het „schul pen": dat is het in de richting van de „draad" zagen. Een handzaam formaat is 40 cm. 2 Een kapzaag, dat is zo'n korte zaag met een verstijfde rug: voor het afkorten, ofwel haaks op de draad zagen. 3. Een schrobzaag: dat is een zaag met een smal, spits toelopend blad. Daarmee kunnen rondin gen worden gezaagd en kan van uit een geboord gat het begin van een zaagsnede worden gemaakt. Er zijn nog heel wat andere soorten zagen. De drie genoemde types vormen de basisuitrusting. Wie vrij veel zelf doet en vooral in de houtbewerking actief is: zal op den duur nog wel wat andere za gen aanschaffen. Dan is een board-of sleufzaag een handig ding; die heeft een rond lopende voorzijde, waarop everneens tanden zijn aangebracht. Daar mee kan zonder voorboren een zaagsnede midden in het mate riaal worden gemaakt. Een sleutelgatzaag is ook een erg handig ding; eigenlijk een schrobzaag: maar dan in kleinere uitvoering. En de metaalbeugel- zaag komt soms bij fijne houtbe- werkings-activiteiten ook goed van pas; afkorten van dunne lat jes, rondhout enz. gaat daar erg goed mee, dank zij de fijne ver- tanding, die nauwelijks rafels op de zaagkanten achterlaat. Omdat het scherpen van zagen voor de meeste doe-het-zelvers een te las tig karwei is, heeft de zaag met geharde tanden snel aan popula riteit gewonnen. Dit zaagtype is als „hardpoint" bekend. De ge harde tanden blijven veel langer scherp; hun levensduur is wel vijf maal langer dan die van de niet geharde zagen. In de doe-zelf- praktijk betekent dit: dat je wel een paar jaar over een goed scherpe zaag beschikt. De drie hierboven genoemde „basis-za- .gen" zijn allemaal in hardpoint- uitvoering verkrijgbaar. Ze zijn wat duurder, maar de hogere prijs weegt alleszins op tegen het grotere werkgemak en de le vensduur. Ervaring opdoen Timmerlieden hebben op de tech nische school urenlang, en wel maanden achter elkaar, moeten oefenen in recht zagen. Zoveel oefentijd gunt een doe-het-zelver zich natuurlijk niet. Toch is het raadzaam om, als je nooit gezaagd hebt, eens een paar oude planken te nemen, daar een potloodlijn op te zetten, en dan domweg erva ring op te doen in het zagen. Niet omdat het zo moeilijk is..het is een „slag". Houd de wijsvinger van de hand waarmee je de zaag vast hebt, gestrekt in de richting van het zaagblad, en grijp de handgreep stevig vast, maar nooit te krampachtig! Een nor maal gezette zaag „snijdt" alleen tijdens de voorwaartse beweging. Zagen met rechte vertanding snijden in beide richtingen, dus bij het terughalen van de zaag. Toch is het goed om aan te wen nen dat alleen bij de voorwaartse beweging druk op de zaag wordt uitgeoefend; laat de zaag bij het terughalen vrij lopen. Duw niet te hard; dat is bij een scherpe zaag niet nodig. Zaag niet precies op het lijntje, maar net erlangs. En houd bij de oefeningen goed het oog op de haakse stand van de zaag. Om te controleren of goed haaks gezaagd is, kun je, na een plank te hebben doorgezaagd.de twee delen weer tegen elkaar leg gen, maar dan een deel omge draaid. Ze moeten dan behoorlijk tegen elkaar sluiten, zonder kier. Afkorten Gebruik voor afkorten, dus haaks op de houtdraad zagen, bij voor keur de kapzaag. Bij vrij brede planken gaat dat moeilijker dan bijv. bij latten en balken. In dat geval kan ook een gewone hand zaag worden gebruikt, maar dan met een vrij fijne vertanding. Dat afkorten van balken, latten enz. vergt secuur afschrijven. Zet rondom een potloodlijn (met een scherp potlood) en gebruik daarbij de schrijfhaak (ook wel winkelhaak genoemd). Begin op een der hoeken en zaag diago- naalsgewijs door de balk heen, tot ca. halverwege. Draai de balk dan een slag, en zaag een stukje verder. Draai daarna nog een slag, zodat het zaagbegin boven komt, en zaag het laatste stukje. Neem waar mogelijk de verstek- bak te hulp bij het afkorten van balkjes en latten. Dan is kans op zuiver haaks afzagen des te gro- Zaagsnede open _,aat het materiaal nooit afbreken; dat gebeurt nogal eens tegen het eind van het zaagkarwei. Dat le vert lelijke rafels op. en bij spaanplaat breken vaak hele stukken uit. Ondersteun daarom het af te zagen gedeelte, of laat het door iemand vast houden. Bij lange zaagsneden gaat de zaag soms klemmen; dat komt door dat de zaagsnede achter de zaag de neiging heeft dicht te trekken. Houd de snede dus open, door er een schroevedraaier of een dun latje tussen te steken. Neem daarvoor geen beitel, want als die valt, is misschien de scherpe kant naar zijn grootje! Geplastificeerd Tegenwoordig wordt vrij veel ge plastificeerd plaatmateriaal ver werkt, zoals bijv. de bekende meubelpanelen. Dat is mooi spul om mee te werken, maar besteed aan het zagen ervan extra aan dacht. De harde kunststoflaag kan lelijk brokkelen, vooral aan de onderkant. Neem voor dit werk een scherpe, fijngetande zaag, liefst met geharde tanden. Zet eerst de zaaglijn met een scherp potlood uit, en kras deze dan in met een mesje; het spe ciale Formicamesje van Stanley is daarvoor uitermate goed bruikbaar. Om het helemaal goed te doen, is het raadzaam om het geplastificeerde materiaal ook aan de onderkant in te krassen. Dan wordt ook daar het rafelig aanzien van de zaagsnede voor komen. Zuinig op je zaag Houd de handzaag altijd onder schuine stand op het werkstuk, zo ongeveer 45 graden. De kap zaag echter mag vlak op het ma teriaal worden gezet, dus met de hele tandenrij. Gebruik de volle lengte van de zaagblad; begin dus vooraan en zaag elke „haal" tot aan de achterkant van het zaagblad door. En tenslotte: een goede zaag is een kostbaar stuk gereedschap, dus wees er zuinig op. Bewaar hem op een plek waar hij niet kan roesten, dus in een droge omgeving. Ontstaan toch eens kleine roestvlekjes, bewerk die dan direct met fijne staalwol, en wrijf het zaagblad regelmatig met dunne olie in. En als de zaag wordt geleverd met zo'n handige plastic strip om de tanden, be waar die dan. en zet die er telkens weer op zodra u met een zaag karwei klaar bent. Dat verlengt de levensduur van de zaag. Een van' de moderne zagen die zo wel voor „langs zagen" ofwel schulpen, als voor afkorten ge^ schikt zijn. De zaag heeft een spe ciale vertanding die sneller wer ken mogelijk maakt. De geharde tanden doen de zaag heel lang meegaan voordat hij bot wordt. Ook een gewone „huis-tuin- en keukenzaag" is echter by het ge bruikelijke dhz-werk goed bruikbaar, mits van goede kwali teit Hij kost de helft minder dan de speciale zaag op de andere foto. Voor een betrouwbaar exemplaar betaal je toch echter altijd nog minstens zo'n twee tientjes. De schrobzaag moet zuiver haaks worden gehouden, om ronde ga ten e.d. uit te zagen. Binnen de lyn een gat boren, en van daaruit met niet te lange halen langs de ronde lyn zagen. Een Westduitse organisatie voor gezonde voeding heeft bij een onderzoek geconstateerd dat de helft van alle volwassen Duitsers te zwaar is, en één op de vier kinderen eveneens. Ze eten veel te veel vlees, zoetigheid en vet, en krijgen daardoor anderhalf keer zoveel calorieën binnen als goed voor ze is. Volgens gegevens van het Economisch Instituut voor het Midde- nen Kleinbedrijf zyn er in ons land momenteel de volgende wa renhuizen: 5 Bijenkorfzaken, 143 Hema's, 2 Galeries Modernes, 58 VöDÜs, 16 Vendets, 2 Schuncks, 9 Miro's, 3 Familia's, 2 Tref- centers, 8 Super Vendets, en 1 Maxis. Warenhuizen die slechts in een plaats zijn gevestigd, zyn kennelijk niet meegeteld, behalve dan het weiland-warenhuis Maxis (te Muiden). Veel Franse vrouwen vonden dat de afdeling fournituren in waren huizen en supermarkten niet goed waren gesorteerd. Maar naar de oude specialisten op dit gebied wilden ze ook niet, want die beschouwden ze te tuttelig. Daarom ontstaat er in Frankryk nu een nieuwe keten van garen-en-band winkeltjes, met een mo derne presentatie (zo zakelijk mogelijk) en zoveel mogelijk spul len. Het assortiment bestaat uit bijna 10.000 artikelen. (Uit- Ariadne). Een tip die wij lazen in het vakblad Levensmiddelenmarkt „Vol gens de boekjes mag men na het nuttigen van mango's eriige uren lang geen alkohol of melk gebruiken. Dit zou namelijk aanleiding kunnen zijn tot maagklachten." Dertig procent van de treinreizigers maakt gebruik van de fiets om naar het station te gaan. Als je uit alle treinreizigers de mensen licht, die per trein naar hun werk gaan, dan ligt dit percentage nog hoger, namely k op 50. Dit blijkt uiteen onderzoek van de NS. Bij 140 NS-stations zijn bewaakte fietsenstallingen en die stations verwerken 75 procent van het personenvervoer per spoor. Waaraan geven werknemers met lage inkomens hun meer ver diende geld uit? Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dat tien jaar lang gecontroleerd, tussen 1964 en 1974. Aan sport, spel en vakantie werd in die periode 65 procent meer geld besteed, maar de uitgaven voor „audio-visuele apparatuur" en aan „ver keer" (auto, brommer enz.) spannen de kroon. Die zijn allebei ruim verdubbeld (respectievelijk toegenoemen met 116 en 118 procent). De midden- en hogere inkomens gaven in al die jaren aan „de auto" 29 en 21 procent meer uit De weekmarkt bloeit. Er worden momenteel in heel Nederland 680 kleine en grote weekmarkten gehouden, en dat betekent in de laatste vier jaar een toeneming met 16 pet. Vorig jaar werden zelfs zeshonderd nieuwe kooplieden ingeschreven. Behalve de ge noemde weekmarkten worden er ook nog 15 veertiendaagse markten, 6 maandmarkten, 21 seizoenmarkten en 137 jaarmark ten gehouden. Sedert Oostenrijkse landbouwautoriteiten hun theorie, dat rauwe zuurkool zo goed zou zijn tegen griep, in de halve wereldpers hebben zien verschijnen, is de afzet van zuurkool ook in ons land flink omhoog gegaan. Volgens het vakblad Lcvensmiddi-lr-n- markt wordt van die toeneming 10 pet toegeschreven aan het medicijn-image van zuurkool en de rest (30 pet.) aan het feit dat het toen ook ineens zo koud werd. "Zuurkool als medicijn is gewoon kolder." zegt adjuct-secretaris A. Dekker van de Vereni ging de Nederlandse Groente- en Fruitverwerkende Industrie tegen Levensmiddelenmarkt. Zuurkool bevat alleen maar veel vitamine-C. Zo is het goed. Een stekker in het stopcontact en de beide aansluitsnoeren van de transformatoren zijn samengebracht in een montagedoos. Het is onbekend met hoeveel pro- dukten we in de loop van de jaren al- kennis gemaakt hebben om wand of plafond te verfraaien. Dt is bijna niet bij te houden. Nu zagen we weer textiel-tegels voor wand en plafond. De textiel- tegels hebben een ruglaag van crépepapier en ze zijn daardoor stellig redely k simpel aan te brengen. Vooral boven het hoofd zal het plakken van losse tegels eenvoudiger zijn dan het aan brengen van lange banen. De tegels zijn 42 x 42 centimeter groot. Erg goedkoop is het niet als pla fondbekleding. Een doos bevat zes tegels en al naar gelang de kleur en het dessin komt een vierkante meter op 12 tot 20 gul den. Vergeleken met andere produkten voor wand be kleding valt die prijs echter wel weer mee. De tegels komen van Wall Division Netherlands in Zoetermeer (079- 163780). Sommige elektrische speelgoed treinbanen kunnen, hoewel op zichzelf van beste kwaliteit, ineens onveilig worden. We lazen daarover in het voorlichtingsblad Energie en Water, dat de elektrieiteits-, gas- en water bedrijven uitgeven. r Verkeerde aansluiting twee stopcontac- Bij modelspoorbanen wordt de stroom voor de locomotief, voor de verlichting van de baan en voor het bedienen van de signa len en wissels, geleverd door een veiligheidstransformator. Zo'n transformator geeft een lage- dus veilige spanning af. Maar soms gaat men zo'n baan uit breiden en dan kan het gebeuren dat de stroom die een transfor mator levert niet meer voldoende is om al die andere treintjes te la ten rijden en om de wissels en de signalen te bedienen. Tweede Dan koopt men dus een tweede transformator die samen met de eerste het miniatuurspoorwegnet op gang kan houden. De baan wordt dan in secties ver deeld, waarby elke sectie op een afzonderlijke transformator wordt aangesloten. Die railsecties worden van elkaar gescheiden door isolatiestukjes. Het gevaar ontstaat nu als een of meer van die isolatiestukjes ka pot gaan of overbrugd raken of zomaar eens worden vergeten. En dat kan natuurlijk gebeuren by spelende kinderen. Omgekeerd Want wanneer nu de stekker van een van de transformatoren uit het stopkontakt wordt getrok ken, terwyl de andere transfor mator nog ingeschakeld is, levert de nog ingeschakelde transfor mator zyn lage en veilige span ning van bijvoorbeeld 16 volt aan de andere tranformator (via de- rails). Maar die lage spanning is ineens gevaarlijk, want die andere trans formator krijgt ook stroom, gaat omgekeerd werken, en maakt van die 16 volt weer 220 volt. En die gevaarlijke spanning komt dan te staan op de pennen van die uitgetrokken stekker. Fataal Nou, daar zal bijna niemand op re kenen. Zeker kinderen niet, want die denken: een los liggende stekker is veilig. Maar het aanra ken van die stekkerpennen kan allicht fatale gevolgen hebben. Een stekker De elektriciteitsbedrijven wyzen er daarom met grote nadruk op, dat de transformatoren zo moeten worden aangesloten dat die ge vaarlijke situatie niet kan ont staan. Dat kan door de transfor- rrfatoren te voorzien van een ge zamenlijke stekker op het stop contact. De twee snoeren van de transfor mator worden samengebracht in een montagedoos en van daaruit loopt een snoer met een stekker naar het stopcontact, dan staan beide transformatoren beslist stroomloos. Er zullen maar weinig doe-het-zel vers zijn die nog nooit met het piepkleine David-schaafje heb ben gewerkt. Het beiteltje bestaat uit speciale nogal- dikke „scheermesjes' Er is een nieuw model (combi-4) met een verbeterd systeem voor het fijnstellen van het beitel mesje. Je kan er reuze fijn mee schaven, hol, bol en ook gewoon vlak na tuurlijk. Maar steken en krabben tot in kleine hoekjes gaat ook best. Prijs: bijna tien gulden. Fabrikant Vaassen Product in Vaassen (05788-1541, toestel 345 voor inlichtingen).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15