het motorhuis leiden heeft veel nieuwe opeis verkoelt Het Motortais Moeizame realisering van woonwagenkampjes kantonrechter Politiekorps in Leiden is nu bijna op "'sterkte" Twee jaar na beloften is er nog niets Steun Grofsmederij komt in commissie Dart heb je één keer in h jaar ijspret TELEFOONS GEKRAAKT ll tvees verstandig, kom nu naar .«tl; het motorhuis leiden. PAGINA 14 VARIA DINSDAG 4 APRIL 1978 LEIDEN - Het is nog steeds moeizaam sleutelen aan de realisering van kleine, regionale woonwagenkampjes in de Leidse regio. Nu, ruim twee jaar na de spontane toe zeggingen van Oegstgeest en Leiderdorp om kampjes in te richten om het Trekvaartplein te ontlasten en tevens de groei van wagens op te vangen, staat er nog geen paal in de grond. En dat terwijl één van de eisendes tijds door de woonwagenbewo ners bij de bezetting van het stad huisplein gesteld, was het inrich ten van kleinere kampjes. En wel binnen de termijn van twee jaarn zo voegde Leiden daar haastig aan toe, dan was Leiden bereid in te gaan op de tweede eis, het aan brengen van noodvoorzieningen van tien extra standplaatsen op het Trekvaartplein. De actie was in januari 1976. Bouwplannen zijn er volop. Bo vendien is als een rode draad het ontwerp woonwagenplan Zuid- Holland zich door de plan nenmakerij gaan bewegen waarin voor elke regiogemeente het aantal in te richten stand plaatsen nauwkeurig staat be schreven. Dat aantal wijkt voor een aantal plaatsen waaronder Oegstgeest, Katwijk, Sassenheim en Was senaar, af van het feitelijke aantal standplaatsen dat zij willen of kunnen inrichten. De ellende voor de aanmelders-van-het- eerste uur, Oegstgeest en Leider dorp, begint verder bij het heen-en-weer-zenden van de bouwplannen tussen het minis terie van CRM en de betreffende gemeente. Daartussenin beweegt zich de gemeente Leiden. Ge- meenewerken van die stad fun geert namelijk als sleutelaar van de (vaak te dure) plannen. Niemandsland De plannen zijn in een niemands land terechtgekomen omdat ze te duur werden bevonden, terugge stuurd, weer weggestuurd: eigenlijk niemand weet waar ze zijn. Zo denkt wethouder Gme- lich Meijling van Oegstgeest (te vens lid van het bestuur van de stichting samenlevingsopbouw woonwagencentra regio Leiden) dat de plannen ter goedkeuring bij CRM liggen. CRM-mensen (de. heren Tettero en De Boer van de afdeling woonwagenwerk) wach ten ook op de plannen, die vol gens hen zijn teruggestuurd naar de gemeenten om er bezuinigin gen in aan te brengen. Verbeterde (lees: goedkopere) plannen heeft CRM voor zover bij de ambtenaren bekend nog niet terugontvangen. Van CRM-kant is er een besparing van zo'n an derhalve ton gesuggereerd. In plaats van 541.000 gulden zou het richtbedrag per standplaats 45.000 gulden moeten zijn, voor acht plaatsen komt dat neer op 315.000 gulden. Volgens CRM- man Tettero is het ook bij Leiderdorp "een kwestie van prijzen". Voorlichters van de gemeente me nen dat nu binnen een week of vier begonnen kan worden met de bouw van een woonwagen kampje in de Bloemerd (tegen over Alberts Corner). CRM (bij monde van de heer De Boer) zegt dat "de gemeente kan gaan bouwen wanneer zij wil". Volgens dit hoofd van de afdeling woonwagenzaken is er echter nog druk overleg gaande via het schap (regionaal lichaam) over de kosten van het door Leiderdorp ingediende plan en de mate waarin CRM die kosten moet vergoeden. CRM is akkoord gegaan met de bij drage per standplaats (65.000 gulden) maar volgens het schap zou het plan duurder uitvallen. Ook hier is het nog druk sleute len. Een soortgelijke onderhandeling is met Oegstgeest gaande. Punt waar men daarmee worstelt is dat men voor het aangewezen ter rein, de bebossing bij het Groene Kerige, een ontheffing moet zien te krijgen van de huidige (groen) bestemming via een zg. artikel 19-procedure. Dat moet volgens wethouder Gmelich Meijling nog steeds gebeuren. Dat kan alleen als de concrete bouwplannen zijn goedgekeurd door CRM. Het plan zelf is klaar. Een bouwer voor het ongeveer 550.000 gulden kostende plan is er ook. Het is dan ook beslist geen onwil van de gemeente Oegstgeest dat het kampje er nog niet staat, zo zegt de wethouder tenslotte. Bezwaren Van de provincie hebben de regio gemeenten een op het inwoner saantal gebaseerde toewijziging gekregen van het aantal in te rich ten standplaatsen (via genoemd ontwerp woonwagenplan). Met name Katwijk, Wassenaar en Sassenheim hebben het moeilijk met die plannen. In principe hebben ze medewerking toege zegd aan het creëren van kleinere kampjes, en wel via een bespre king met gedeputeerde En gelsman twee jaar geleden toen geen enkele gemeente prin cipiële bezwaren bleek te hebben tegen het aanleggen van zo'n kampje. De drie regiogemeenten hebben nu echter bezwaarschriften inge diend tegen het aantal woonwa gens dat ze volgens het plan zou den moeten onderbrengen. Zo zou Sassenheim vijf plaatsen moeten aanleggen. De gemeente raad schrijft in het bezwaar schrift dat een geschikt terrein voor een dergelijk centrum he laas niet aanwezig is. Wassenaar wil wel plaats inruimen maar dan voor vijf wagens in plaats van de voorgestelde twaalf. Het gemeen tebestuur van Katwijk tenslotte maakt bezwaar tegen het plan omdat zij van de te scheppen 122 plaatsen in de regio er dertien voor haar rekening moet nemen. Voor de gemeente Noord wijk zou dit neerkomen op zeven plaatsen zodat een gezamenlijk in te rich ten kamp (tussen beide plaatsen) twintig standplaatsen zou moe ten tellen. De beschikbare grond, zo menen B en W van Katwijk, biedt slechts ruimte aan veertien wagens. Het Katwijks gemeente bestuur doet wel een andere op lossing aan de hand: het biedt Het woonwagenkamp aan het TrekvaartpleinG overbelast. Het is voor de bewoners lang wachten op de kleine regionale kampjes. woningen aan. Eén "geval" is, zo verzekert het gemeentebestuur, op die manier al "opgelost". De bezwaarschriften van Sas senheim en Katwijk werden gis teren meteen afgeschreven. De gemeenten moesten maar be wijzen dat zij werkelijk geen ruimte hadden en bovendien, zo redeneerde men, hadden zij des tijds het spreidingsvoorstel van het regionaal lichaam overgeno men. Het bezwaarschrift van Wassenaar werd aangehouden. Van Voorschoten is na een rumoe rige hoorzitting over de vestiging van een kamp bij Haagwijk („we krijgen nooit niks maar nou wel woonwagens') weinig meer ver nomen. Wel kwam men met een tweede plan op de proppen maar hiertegen kwam de bewuste (Donldaan) buurt in opstand. Waarna de zaak in de doofpot is gestopt. In Warmond is een aarzelend begin gemaakt met de aanleg van twee plaatsen. Wethouder Van der Zalm beijvert zich voor de aanleg van een kamp bij Lommelust of bij de Herenweg. „Je zit in die re geling of je zit dat niet" zo vindt hij. Hoe het dan ook zij: het regionaal lichaam heeft gisteren een kre diet beschikbaar gesteld voor de bouw van het Leiderdorps kampje. Het bedrag van de ra ming zou, zo werd gisteren mee gedeeld, gelijk zijn aan het be drag dat CRM beschikbaar wil stellen. Als over zes weken wordt begonnen met de bouw kan het kamp er medio september staan. CRM heeft het laatste woord. MIEP DE GRAAFF LEIDEN - De gemeentelijke com missie voor economische aange legenheden gaat komende don derdag praten over de steun, die men als gemeente kan verlenen aan de bedreigde Koninklijke Grofsmederij. De bespreking zal zich vooral richten op de wijze en mate van steun, waartoe men bij het rijk (ministerie van economi sche zaken) kan aandringen. Hiertoe besloot de gemeenteraad gisteravond na een kort debat. De raad koos in overgrote meerder heid voor een behandeling in de commissie. Een voorstel van CPN-raadslid Hoeven om gister avond direct over de zaak te spreken, werd afgewezen. De steunverlening kwam aan de orde via een open brief van werk nemers van de Grofsmederij. Een delegatie van het actiecomité zorgde gisteravond op de pu blieke tribune met spandoeken en borden - "Behoud werkgele genheid Grofsmederij'' - voor ondersteuning van het verzoek. Het actiecomité Behoud werkgele genheid Grofsmederij vraagt de gemeenteraad te ijveren dat het bedrijf orders van rijkswaterstaat (men denkt aan werk voor de Oosterscheldedam en de Wester- schelde-verbinding) krijgt en wil van de gemeente dat op plaat selijk niveau ook werk aan de Grofsmederij wordt uitbesteed. De raad besloot tot de behandeling van de brief in commissiever band op aandringen van wethou der Van Aken (economische za ken). Deze benadrukte dat be handeling in de raad slechts tot 'holle frasen' zou leiden en hij be pleitte daarom een grondiger be nadering in de commissie. Volgens de wethouder zou enkele dagen oponthoud de kansen bij het rijk op geen enkele wijze in gevaar brengen. Hoeven bleef echter bij zijn standpunt dat di recte behandeling - 'ik ben bang dat het anders te laat wordt' - ge wenst was. Hij kreeg met dit standpunt steun van de VVD- fcactie en PvdA-raadslid Koning. Gouden jubileum B.C. Le Nobel LEIDEN - Vijftig jaar is de Leide- naar B.C. Le Nobel (64 jaar) werk zaam bij één bedrijf. Dat bedrijf is Noordman Houthandel, waar de jubilaris een halve eeuw geleden begon als jongste bediende. Mo menteel is hij er chef van de za gerij en schaverij. De jubilaris kreeg vandaag een receptie aan geboden in restaurant het Kar- rewiel aan de Steenstraat waar (ex) collega's hem de hand kon den schudden. Het komt nog eens van pas als je vrouw secretaresse is van een advocaat. Het pleidooi van mr. Spijker scheelde de heer B. in elk geval tweederde van de hem door de officier toe gedachte boete, te weten honderdvijftig gulden. Er bleef vijftig gulden over voor het keren met de auto op de provinciale weg die van Lei den naar Oud Ade leidt. Mr. Spijker was niet alleen mee gekomen omdat mevrouw B. toevallig zijn secretaresse is, maar ook omdat hij zelf bij de situatie betrokken was ge weest waarin de overtreding 'Het was tijdens dat schaat- sweekeinde, het enige deze winter. Er werd op het open water naast die weg druk ge schaatst, ik was er ook bij. Iedereen had zijn auto in de berm gezet. Op een gegeven moment riep de politie om dat men in de gelegenheid werd gesteld zijn auto weg te halen en ergens te parkeren waar het wel was toegestaan. Mijn cliënt deed dat dus, waarbij hij de keuze had om helemaal door te rijden naar Oud Ade of even keren op de weg. Maai" nu is het zo: de mensen die de oproep van de politie niet ge hoord hadden of er geen ge hoor aan gaven, kwamen er af met vijftien gulden boete. Of helemaal geen boete, want toen de situatie aan de politie werd uitgelegd is die zelfs overgegaan tot seponering. Terwijl diegenen die wel hun auto weghaalden en daarbij even keerden ëen boete krijgen van 150,-. De officier van justitie, die zei de situatie niet te kunnen beoordelen omdat hij nu eenmaal niet geschaatst had, geloofde toch dat er wel iets bijzonders aan de hand moest zijn geweest, anders had de politie ook in dit geval wel de soepelheid toegepast die er met betrekking tot het parke ren wèl was geweest. Hij bleef bij de eis van 150,-. Rechter Van Dijke wilde de ijspret toch niet helemaal verknallen en vonniste de al genoemde vijftig gulden boete. Het pleido'oi van mr. Spijker had overigens gevolgen voor nog twee verdachten. Voor hen werd de ijspret helemaal optimaal, omdat ze de rechter ervan wisten te overtuigen dat ze van de weg afgeweest waren om te keren, namelijk in de uitrit van een boerderij. Verdachte V: 'Ik stond daar als een boer die uit zijn uitrit komt'. Beiden werden schuldig verklaard maar kre gen geen straf opgelegd. Volgens K. was het de eerste keer dat hij zonder kaartje in de trein zat. En dan al meteen gesnapt worden, dat viel hem zo zwaar tegen dat hij maar een valse naam opgaf. Maar justitie staat voor niets. Daar stond hij dan, voor de kan tonrechter. 'Ik ben nog jarig ook vandaag'. 'Ik zou zeggen: gefeliciteerd!', zei rechter Van Dijke. De officier wilde hem ook best feliciteren, maar een cadeautje kon er niet af. Inte gendeel: 150,- boete. Medicijnen die de rijvaardig heid beïnvloeden, vijf borrels vooraf en tafelwijn tijdens de maaltijd, 'doodmoe' boven dien, en dan achter het stuur kruipen, dat was voor de heer v. L. funest geweest. Hij werd wakker door de klap waar mee zijn auto tegen een lan taarnpaal tot stilstand kwam. Het feit dat hij gedurende de zes jaar dat hij zijn rijbewijs heeft nog nooit eerder in aan raking is geweest met justitie pleitte nog voor hem, maar dat was alles. Een voorwaar delijke ontzegging van het rijbewijs van vier maanden (proeftijd twee jaar) en een onvoorwaardelijke boete van 250,- zullen hem in het ver volg wel wakker houden. Het zonder vergunning van de gemeente Noorwijk verbou wen van een garage tot zes wooneenheden, en de ver huur daarvan, heeft de heer V. al met al meer gekost dan op gebracht. Omdat het volko men in strijd was met het geldende bestemmingsplan is geëist dat alles weer wordt afgebroken. Dat gebeurt ook op dit moment, per 1 mei zal er een autospuiterij gevestigd zijn. Van de kantonrechter kreeg V. een boete van f 250,- om het af te leren. MARGA WUIS. LEIDEN - In de kantine van het politiebureau in Leiden zijn gis teren door commissaris Van Voorden zes nieuwe agenten beëdigd, waardoor het korps nu 197 man telt. Met dit aantal is bijna de maximaal toegestane korpssterkte (205 man) bereikt. Deze maximale sterkte zal waar schijnlijk voor eerst sinds jaren in de maand oktober worden be reikt omdat er nog een aantal as piranten voor Leiden op de poli tieschool zitten. De nieuwe agenten en hun familie werden welkom geheten door hoofd-inspecteur Cornelissen waarna commissaris Van Voor den de eed afnam en vervolgens een korte toespraak hield. In zijn toespraak maakte Van Voorden alvast enkele interessante cijfers bekend van het jaarverslag 1977 dat zeer binnenkort openbaar zal worden gemaakt. Uit deze cijfers blijkt dat het aantal verzoeken om assistentie die het afgelopen jaar bij de Leidse politie binnen gekomen zijn aanzienlijk is ge stegen, en wel van 6450 over 1976 naar 7574 over 1977. Een toename dus van ruim duizend, hetgeen inhoudt dat het werk voor ae Leidse politie alsmaar drukker wordt, zodat een korpsverster king geen overbodige luxe blijkt te zijn. Ook het aantal verkeersovertredin gen, gepleegd in Leiden, geeft te denken. In 1977 werd er 3000 maal verbaliserend opgetreden wegens het rijden door rood licht en 3800 maal als gevolg van over treding van de maximum-snel heid. In totaal waren er afgelopen jaar 3000 verkeersongevallen in Leiden, waarbij 512 Commissaris Van Voorden op de foto links vooraan) neemt de eed af bij de zes agenten, die gisteren in de kantine van het Leidse politiebureau werden beëdigd. De wijkdienst kreeg in 1977 1000 klachten binnen, hetgeen ook een toename betekent. Flink toe genomen zijn ook het aantal in Leiden gevestigde vreemdelin gen (van 2904 naar 3247, eind 1977) evenals het totale aantal processen verbaal dat in 1977 de deur uitging (21.000 verbalen als gevolg van overtredingen en 800 verbalen als gevolg van plegen van een misdrijf). Dit laatste cijfer betekent dat de groei van het aantal bij de politie geregi streerde misdrijven niet erg is ge stegen, hetgeen in de jaren daar voor wel duidelijk het geval was. "Dat wil nog niet zeggen dat er ook daadwerkelijk een einde is gekomen aan de groei van het to tale aantal misdrijven, want niet alle misdrijven zijn natuurlijk bij de politie bekend", aldus com missaris Van Voorden tijdens zijn toespraak. Nadat de commis saris zijn toespraak beëindigd had en nadat de felicitaties van de Leidse politie in ontvangst waren genomen kregen de nieuwe korpsleden en 'hun familie een koffiemaaltijd aangeboden. LEIDEN - Dit weekend werden vier telefoontoestellen in de Peli kaanhof gekraakt. Er werd voor een totaalbedrag van 500,- aan kwartjes mee buitgemaakt. Daardoor zijn vele goede gebruikte auto's ingeruild. Deze auto's zijn inmiddels allemaal nagezien en in een uitstekende staat gebracht. We moeten ze nu snel kwijt, want we hebben er nu te veel Voor u is dat zeer voordelig. Profiteer van onze tijdelijk sterk verlaagde prijzen. Ruim 130 puntgave gebruikte auto's, honderden guldens goedkoper. Allemaal toch met de bekende Motorhuis en BOVAG-garantie en zeer gunstige financieringsmogelijkheden. Onze showroom is geopend van maandag t/m zaterdag van 9.00-18.00 uur en donderdag tot 21.00 uur. \|%A Een showroom vol prachtige auto's, talloze merken, types en uitvoeringen. Ook zeer jonge auto's. Allemaal bijzonder aantrekkelijk geprijsd. Vondellaan 80, Leiden, t/o de Ton Menken IJshal, telefoon 071-769313.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14