U KUNT ZE NU KOPEN. Nieuw dreigement van Carter tegen Z-Afrika EUROPA HEEFT VEEL MEER GELD NODIG Duivelsnitbaiiningsproces Beieren hervat Vredesbeweging in Israël gaat door STAATSLOTEN? Chaban-Delmas voorzitter van Frans parlement Irene weer in Spanje DINSDAG 4 APRIL 1978 PAGINA 13 LUXEMBURG (ANP) - De Euro pese Gemeenschap heeft nieuwe bronnen van inkomsten nodig. Binnenkort zal de Europese Commissie dan ook een verslag indienen over de invoering van nieuwe financiële middelen in de EG. In het begin van de jaren tachtig zullen de middelen die de Europese Gemeenschap nu ten dienste staan (heffingen, douane rechten en een deel van de btw- opbrengst in de negen lidstaten) ontoereikend zijn om er de Euro pese begroting uit te financieren. Het "Dagelijks Bestuur" van de EG heeft dat gisteren in Luxemburg meegedeeld tijdens een bijeen komst van de ministers van buitenlandse zaken en van finan ciën van de EG-landen. In die zogenaamde "prioriteiten- raad", waar een algemene beoordeling werd gegeven over begrotingsvraagstukken, heeft de Europese Commissie aange drongen op een veel groter Euro pees budget. De Europese begro ting omvat nu ruim 34 miljard gulden. Dat is maar tweeëneen half procent van de begrotingen van de centrale overheden van de lidstaten en slechts 0,8 procent van het bruto binnenlands pro- dukt van de EG. De begroting van de Gemeenschap moet een macro-economische functie hebben en die rol kan zij pas spelen als ze een omvang gaat bereiken van tussen de tachtig en twee honderd miljard gulden per jaar, dat wil zeggen ongeveer tweeëneenhalf tot zes procent van het bruto binnenlands pro- dukt van de EG, aldus de stelling van de Europese Commissie. Te gelijk met het stijgen van de EG- begroting moeten de nationale begrotingen ontlast worden. Op middellange termijn ziet de commissie een aantal prioriteiten voor het Europees begrotings beleid. Verder moet er meer geld besteed worden om de EG min der afhankelijk te maken van geïmporteerde energie. Op het ogenblik wordt 0,4 procent van het Europese budget besteed aan een energiebeleid en dat is veel te weinig, zo vindt de commissie. In de nabiie toekomst zal er ook r geld nodig zijn voor wat de noemt "versterking van de internationale samen werking". Ze bedoelt daarmee een verder gemeenschappelijk maken van het beleid inzake ontwikkelingssamenwerking. In het begin van de jaren tachtig zal het Europees ontwikkelings fonds in de begroting moeten worden opgenomen, zo vindt de commissie. De commissie heeft er ook de aan dacht op gevestigd dat volgend jaar al meer geld nodig zal zijn voor het sociaal beleid van de Gemeenschap. De moeilijkheden op de arbeidsmarkt zijn er oor zaak van dat er nieuwe vormen van steun moeten komen om de jeugdwerkloosheid tegen te gaan en dat er meer geld moet komen voor sociale maatregelen die sa mengaan met herstructure ringsmaatregelen. MADRID - Prinses Irene lacht breeduit als zij bij haar aan komst op de luchthaven Bara- jas in Madrid door haar echt genoot Prins Carlos met een bos rozen wordt verwelkomd. Ook prinses Irene zal zich weer in Spanje vestigen, evenals prins Carlos Hugo, die vorig jaar oktober al naar zijn land, terugkeerde. De overleden Spaanse heerser generaal Franco stuurde het echtpaar in december 1968 in ballingschap en beschuldigde hen van politieke agitatie. Prinses Irene en Carlos Hugo bezochten Spanje de afgelo pen jaren enkele malen in het geheim. In mei vorig jaar werd prinses Irene door de politie over de grens gezet. De 38-jarige prinses vertelde bij haar aankomst op het vliegveld dat zij verheugd was terug te keren in een Spanje waar men vrij kan spreken. Zij zei van plan te zijn een huis te zoeken en uit te kijken naar een school voor haar kinderen. Prins Carlos Hugo bezocht on langs de Spaanse koning Juan Carlos. De prins heeft zijn aanspraken op de Spaanse troon laten varen. Hij is nu leider van de Car- listische partij, die zich onder zijn leiding in socialistische richting heeft ontwikkeld. HEYERDAHL STEEKT VLOT IN BRAND DJIBOETI (Reuter) - De Noorse zeevaarder Thor Heyerdahl heeft zijn vlot "Tigris" in brand gesto ken uit protest tegen de oorlogen die in de Hoorn van Afrika wor den uitgevoerd. De 63-jarige professor Heyendahl arriveerde na een gevaarlijke tocht van tien weken van het zui den van Irak, via de Perzische Golf en over de Indische Oceaan bij de kust van Djiboeti, waar hij en zijn tien medeopvarenden van diverse nationaliteiten de "Tig ris" in brand staken. ASCHAFFENBURG, BEIEREN (DPA) - De 23-jarige studente Anneliese michel is volgens de exorcist-geestelijke Ernst Alt (40) een "zoendood" gestorven. Zij heeft bewust geboet voor uit het ambt gezette katholieke priesters, voor Duitsland, voor politici en vooral voor de Duitse jeugd, aldus de parochiepriester Alt uit Klingenberg die met de priester Wilhelm Renz (67) en de ouders van de studente in Aschaffenburg terechtstaat op beschuldiging van dood door schuld. Het meisje overleed nadat men langdung had gepoogd "de duivel bij haar uit te bannen". Op ljuli 1976 stierf Anneliese Michel aan "zeer sterke vermagering". Sinds 1969 leed zij aan vallende ziekte. Vanaf 1973 leidde deze kwaal tot neerslachtige buien en het waanbeeld dat zij door de duivel bezeten zou zijn. In de tenlastelegging wordt gesteld dat "met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid de dood van de studente tot een week voor haar overlijden door medisch ingrijpen had kunnen worden voorkomen". Alt verklaarde gisteren dat hij er vast van overtuigd was en is dat de studente door de duivel beze ten is. Zo had het meisje "nadat zij was aangesproken in een vreemde taal die zij niet kende, juist gereageerd en de diefstal van hosties uit een kerk voor zien". Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. PARIJS (AFP/DPA) - De voorzit ter van het Franse parlement, de 70-jarige Gaullist Edgar Faure, heeft gisteren bij de eerste zitting van het nieuwe parlement te kennen gegeven zich niet voor een nieuwe termijn beschikbaar te stellen. Zijn besluit is een gevolg van een nederlaag die hij leed bij een stemming in het parlement. De Gaullist J acques Chaban-Delmas kreeg de meeste stemmen hoewel de Gaullistische leider Chirac Faure steunde. De nieuwe voorzitter, Chaban- Delmas, zorgde vorige week voor een politieke opschudding door zich als Gaullist kandidaat te stellen, terwijl Faure de steun van de partijleiding kreeg. Chaban- Delmas kreeg de steun van de gematigde Gaullisten en de afge vaardigden van de centrum-par tijen die achter president Giscard d'Estaing staan. Toen Faure bij de eerste stemming zag dat het mis ging, trok hij zich Jacques Chaban-Delmas. terug, zodat zijn aanhangers niets anders overbleef dan op Cha ban-Delmas te stemmen. MONROVIA (Reuter/DPA) - President Carter heeft Zuid-Afrika gisteren op nieuw opgeroepen te stre ven naar een internatio naal aanvaardbare rege ling voor een zwart meer derheidsbewind in Nami bië (Zuidwest-Afrika). Volgens de Amerikaanse president zullen er ern stige meningsverschillen met de Verenigde Staten ontstaan als Zuid-Afrika het toezicht van de Ver enigde Naties op verkie zingen in het gebied ne geert en de Zuidwestafri- kaanse volksorganisatie Swapo van deelname aan deze verkiezingen uitsluit. Carter, die tijdens zijn Afrikaanse reis een uiterst krachtig stand punt heeft ingenomen tegen blanke minderheidsregeringen, maakte zijn opmerkingen tegen verslaggevers tijdens de vliegtocht naar Monrovia, de hoofdstad van Liberia, voor een bezoek van vier uur. Gisteravond vloog Carter terug naar Was hington. Het Amerikaanse staatshoofd kwam in Monrovia aan vanuit Lagos, waar hij en zijn Nige- riaanse collega, luitenant-gene raal Olusegun Obasanjo, zeiden dat ze vastbesloten zijn "het kwaad en het onderdrukkende systeem van apartheid" in Zuid-Afrika uit te roeien. Maar de president ging niet mee met de oproep van Obasanjo aan de Ver enigde Staten, dat grote zaken- belangen in Zuid-Afrika heeft, economische sancties op te leg gen ter ondersteuning van zwarte nationalistische bewegingen die naar beëindiging van de apart heid streven. Hij liet weten dat althans voorlopig de Verenigde Staten niet verder gaan dan het inachtnemen van het wapen-embargo van de Ver enigde Naties tegen Zuid-Afrika en het toepassen van politieke en morele druk om veranderingen te bewerkstelligen. Ook zei hij niet of hij wellicht tot actie zal over gaan als Zuid-Afrika voortgaat met eenzijdige regelingen voor een zwart meerderheidsbewind in Namibië. President Carter viel een tumultueus welkom ten deel toen hij met de Liberiaanse pre sident William Tolbert naar het parlementsgebouw van Liberia reed. Een menigte van naar schatting 100.000 mensen, meer dan half de bevolking van de Li beriaanse hoofdstad, had zich langs de straten geschaard om het gezelschap toe te juichen. Ondanks de warmte van de ver welkoming was er kritiek van het Liberiaanse ministerie van voor lichting dat in een officieële pu- blikatie liet weten dat de Ver enigde Staten niet genoeg doen om ontwikkelingslanden te hel pen om een zwart meerderheids- bewind te bevorderen. BAGDAD - Duizenden Irakezen liepen gisteren in Bagdad mee in de begrafenisstoet van Wadi Haddad, het meesterbrein achter vele Palestijnse vliegtuigkapingen. De terroristenleider stierf vorige week in Oost-Duitsland aan kanker. JERUZALEM (AFP) - Aan gemoedigd door het suc ces van hun eerste en grote bijeenkomst zaterdag avond in Tel Aviv hebben de initiatiefnemers van de beweging "Vrede nu" be sloten in andere steden van het land ook bijeen komsten te houden en "vredeswachten" te plaat sen bij grote instellingen. Er hebben zich al honderden vrij willigers aangesloten bij de be weging waarvan de eerste mani festatie in Tel Aviv, waaraan ca 30.000 mensen deelnamen, door de minister van buitenlandse za ken, Mosje Dajan, indruk wekkend werd genoemd. In de omgeving van premier Mena- chem Begin heeft het optreden van de beweging echter onge rustheid veroorzaakt. De initiatiefnemers zijn voor het merendeel jonge reserve-officie- ren die een maand geleden de "brief van de 300" ondertekend hebben waarin de premier werd opgeroepen toch niet de kans op vrede te verspelen. Het is niet de bedoeling de regering ten val te brengen. Men wil de vredespoli tiek van de regering beïnvloeden en veranderen om te voorkomen dat een unieke kans op vrede wordt verspeeld. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, heeft verklaard dat de situatie in zuid-Libanon gisteren betrekke lijk rustig was, hoewel er toch nog hier en daar geschoten werd. Er bevinden zich bijna 1300 sol daten van VN-vredesmacht in het gebied. Deze vredesmacht zal uiteindelijk bestaand uit 4.000 Volgens officiële cijfers hebben 250.000 mensen tijdens de Is raëlische invasie hun huizen verlaten. Het dodental ligt op ruim 1.000, veelal burgers. Het Israëlische leger is vorige week begonnen met het "uitdunnen" van de troepensterkte in zuid-Li banon. Duizenden Palestijnse en Libanese vluchtelingen zijn gisteren te ruggekeerd in enkele delen van zuid-Libanon, onder meer bij de havenstad Tyrus. President Sadat van Egypte heeft gisteren opnieuw bij Israël aan gedrongen een flexibeler hou ding aan te nemen opdat de im passe in het vredesoverleg kan worden doorbroken. Tegelij kertijd prees de Egyptische pre sident Israëls minister van defen sie, Weizman, met wie hij vorige week in Cairo besprekingen voerde, als een man die ernstig vrede wenst. Sprekend met verslaggevers tij dens een tocht naar een land bouwproject zei Sadat op een vraag naar een vergelijking tus sen Weizman en Israëls premier Begin: "Ik wil geen vergelijking maken. Iedereen heeft zijn eigen persoonlijkheid, maar Weizman is ernstig voor vrede en ik mag de Op een andere vraag zei Sadat: "Ik hoop dat Israël flexibeler zal zijn in zijn politiek om beweging aan het vredesproces te geven". Ernst Alt en Wilhelm Renz (links), de twee katholieke priesters overleden Anneliese. Anna en Josef Michel, de ouders van de

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13