"Wat hèb ik aan zo n synodale uitspraak Co Giling wint Leidse marathonrace Philidor wint schaakderby All Stars te sterk Eerste paal centrum in Meren wijk Wijkgemeente besluit seizoen met musical Landzicht glijdt uit DINSDAG 4 APRIL 1978 MINISTER VAN DER KLAAUW OVER DE N-BOM: OSQSZ3SS3 Minister van der Klaauw .onafhankelijk oordeel LEIDEN - "Natuurlijk kan een synode zich uitspreken, maar wat hèb ik daaraan? Ik kan ook met een aantal diplomaten bij elkaar gaan zitten om een oordeel te geven over bijbelteksten, en dan kan een synode terecht zeggen: wat moeten we daarmee?" Dat zei minister Van der Klaauw (WD) van buitenlandse zaken zondag in een IKON-uitzending uit de Doopsgezinde kerk in Lei den, waar zowel in de dienst als tijdens het gesprek daarna de bewapeningswedloop en de actie tegen de invoering van de neutronenbom aan de orde kwamen. Die wedloop roept bij steeds meer mensen verzet op. Ir» ons land is de massale actie tegen de neutro nenbom - meer dan een miljoen handtekeningen al - daarvan een sprekend voorbeeld. Velen heb ben hun apathie en twijfel aan de zin van verzet omgezet in een ac tief protest. Met name in kerkelijke kring is het verzet tegen de neutronenbom sterk aangeslagen. In het denken over oorlog en vrede, elk jaar ge stimuleerd door de Vredesweek van het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV), is dit wapen naar het oordeel van vele kerkelijken letterlijk het einde. De bom wordt afgeschilderd als een "de monisch wapen" en een "recht streekse bedreiging van de schepping". "Over zo'n af schuwelijk wapen kunnen we als kerk niet zwijgen", zei zondag een kerklid tijdens het IKON- programma uit Leiden. In dat programma zette minister Van der Klaauw, zelf behorend tot de Hervormde Kerk, een forse domper op de gedachte, dat pro test invloed heeft en dat de ker ken gerechtigd en geroepen zijn zich over zulke dingen uit te spreken en in dit geval hun stem tegen de neutronenbom te ver heffen. Als lid van de Hervormde Kerk werden de bewindsman, vragen gesteld over het "nee" van deze kerk tegen de bom. De minister bleek daarvan weinig onder de indruk te zijn. Hij bestreed niet, dat de kerken een uitspraak mo gen doen, maar zei tegelijk dat dit zijn eigen onafhankelijke oordeel niet aantast. Over wat zijn "onaf hankelijke oordeel" is, liet Van der Klaauw zich wijselijk niet uit. "Wat ik persoonlijk ervan vind, is niet belangrijk". Domper De minister verscheen in het IKON-programma als plaatsver vanger van zijn oud-collega en "rivaal" in de neutronenbom kwestie Kruisinga. Deze oud-mi- nister zag om persoonlijke rede nen af van een interview over zijn afwijzing van de bom. Hij zou in deze zaak echter nog van zich la ten horen, zo zeiden de prog rammamakers. Stimulans Tegenover de afwerende houding van minister Van der Klaauw stond een nadrukkelijk "nee" van het CDA-kamerlid Scholten. Gevraagd naar de uitwerking van het protest tegen de neutronen bom, zei deze: "Je kunt als politi cus niet verder dan de mensen je toestaan. Je kunt door dat mee denken enorm gestimuleerd worden". LEIDEN - Het is nu zeker, dat in de tweede helft van deze maand de eerste paal wordt geslagen voor een kerkelijk centrum in de Me- renwijk. De bouwovereenkomst tussen de rooms-katholieke kerk, de gereformeerde kerk en de her vormde gemeente is getekend, de bouwvergunning verleend en de opdracht tot de bouw gegeven. De Merenwijkers mogen verwach ten, dat zij kerst dit jaar in het nieuwe centrum zullen vieren; de uitvoerder streeft ernaar, het ge bouw al in november op te leve ren. De oppervlakte van het centrum is 850 vierkante meter. De grote kerkzaal krijgt 450 zitplaatsen. In het centrum komt ook een ont moetingsruimte, die zowel aan sluit op de kerkzaal als op een viertal zaaltjes van gemiddeld 40 tot 50 vierkante meter. Een van deze ruimten zal voor trouw- en rouwdiensten worden gebruikt. De Grote of Sint Bavo-kerk in Haarlem is aan algehele restauratie toe. De kerkvoogdij heeft het gemeente bestuur laten weten, dat daarvoor meer dan veertig miljoen gulden nodig is en dat het werk ongeveer acht jaar gaat duren. Financieel is de zaak nog niet rond. De provincie Noord-Holland heeft op een subsidieverzoek nogal afwerend gereageerd, en het rijk zwijgt nog in alle talen. De kerkvoogdij heeft de gemeente gevraagd, de Vishal als werk- en opslagplaats te mogen gebruiken, maar dat is voor de directeur van het Frans Hals-museum onaanvaardbaar, omdat de tentoonstellingen die dit museum in de hal houdt, dan worden lamgelegd. Overigens heeft het Haarlemse gemeentebestuur in zijn investeringsplannen voor de toekomst al rekening gehouden met de restauratie van de Bavo. Orgelplaat. Er is een gram mofoonplaat uitgekomen met orgelmuziek uit de Pieterskerk te Leiden. Joop Brons, organist van de Hooglandse kerk en tevens vaste bespeler van het Pieters kerk-orgel, speelde hiervoor werken van J. S. Bach, Bux- tehude, Böhm, Couperin, Dand- rieu, Van Noort en Sweeünck, een programma dat de klank rijkdom van het orgel volledig tot zijn recht laat komen. De baten van de plaat kernen geheel ten goede aan de restauratie van de kerk. Wie de plaat thuisbezorgd wil heb ben, moet f 21,75 overmaken op de girorekening van de stichting Vrienden van de Pieterskerk te Leiden (32 05 454), onder ver melding van „gram mofoonplaat". Voor f 18,50 kan men de plaat verkrijgen bij deze adressen: kosterij Pieterskerk, Kloksteeg 6, Nic. de Tombe, Pieterskerkkoorsteeg 11, K. en O., Oude Vest 45, en Joop Brons, Van Banchemhof 25 Leiden. Jubileum. RienRitter, beiaardier van (onder andere) Leiden en Alphen aan den Rijn, viert deze maand zijn veertigjarig jubileum als organist van de lutherse kerk in Delft. Dat wordt op zondag 23 april in Delft gevierd met een dienst waarin hij enkele or gelwerken zal spelen, en een re ceptie. Vooral als beiaardier heeft Ritter naam gemaakt. Zijn opleiding hiervoor kreeg hij aan de be kende Mechelse beiaardschool, waar Jef Denijn zijn leermeester was. In 1946 werd hij benoemd tot beiaardier van de Nieuwe Kerk te Delft. Hij bespeelt ook het carillon in Rijswijk (ZH> Geen PvdA-dominee Dordrecht-Hoogeveen. De ker- keraad algemene zaken van de Gereformeerde Kerk in Dord recht blijft bij zijn besluit om geen beroep uit te brengen op drs. G. P. van Dam te Alphen aan den Rijn. Zoals bekend, ging het beroep op deze kandidaat enkele weken geleden niet door nadat een algemene gemeentevergade ring in meerderheid bezwaar had gemaakt tegen het lidmaatschap van drs. Van Dam van de Partij van de Arbeid. De wijk echter waarin Van Dam zou gaan wer ken, vroeg de algemene ker- keraad daarna, op zijn beslissing terug te komen. Na een uitvoe rige en diepgaande bespreking kwam de algemene kerkeraad tot de conclusie, zijn besluit te moe ten handhaven. In Hoogeveen gaat het beroep op ds. J. van Verseveld te Am sterdam definitief niet door. Daar dacht men alleen maar, dat deze predikant lid van de PvdA is. Dat bleek later niet waar te zijn. De algemene kerkeraad wilde eerst de stemming overdoen, maar ziet daar nu toch vanaf omdat in een tussentijdse gehouden bezin- ningsvergadering niet op over tuigende wijze duidelijk werd dat de gemeenteleden het standpunt van de kerkraad dat men uit an dere motieven had moeten stemmen deelden. tershoek J. Kievit Windesheim; aangenomen naar Uitwijk (NB) kandidaat H. Schipaanboord Utrecht, naar Leiden (wijk- gemeente Vredeskerk-S taal wijk) kandidaat mevrouw S. T. de Mey-Meulendijk; bedankt voor Ommen M. H. Boogert Leiden, voor Harderwijk W. Verboom Waddinxveen. Geref. Kerken: aangenomen be noeming tot ziekenhuispredi kant te Apeldoorn H. Lenters Maassluis, naar Emmen F. J. Kok Wetsinge (Gr.); bedankt voor Heerde W. van der Kooy Sint Jansklooster. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aan genomen naar Vleuten kandidaat A. J. Minnema Kampen; bedankt voor Bunschoten H. W. Ophoff Bedum, voor Zuidlaren M. Bran- des Ermelo. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bui ten Verband: aangenomen naar Arnhem K. B. Holwerda Doom, naar Bunschoten-Spakenburg HJ. van Tongeren Maassluis. Geref. Gemeenten: beroepen te Katwijk aan Zee J. Mol Rijssen, te Borssele en te Kalamazzo (Ver. Staten) D. Hakkenberg Lisse bedankt voor Boskoop en Krimpen aan de IJssel J. C. We strate Sint Catharines (Canada) voor Zwijndreeht J. Mol. Ouddorp J. Koster Barneveld voor Apeldoorn, Amsterdam Noord en Den Haag-Centrum A. Moerkerken Nieuw-Beyerland. Chr. Geref. Kerken: benoemd tot leraar godsdienstonderwijs (met pastorale arbeid) aan het chr. ly ceum Rijswijk (ZH) J. P. van de Boomgaard Amsterdam; beroe pen te Leiden G. Bijkerk En schede; bedankt voor Schiedam P. Beekhuis Noordeloos. voor Amsterdam-Noord E. Slofstra Broek op Langedijk. Overleden: P. J. Madern te Scherpenzeel, dovenpastor, 62 jaar. Naar hereniging Federatie. De Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Ver band gaan bestuderen of zij kun nen komen tot een federatie met de Christelijke Gereformeerde Kerken. Dat werd zaterdag beslo ten op een landelijke vergadering van de „buitcnverbanders" in Wezep. Men wil echter voorko men, dat een eventuele federatie een rustpunt zou worden. Zij zouden een stap moeten zijn op weg naar hereniging. De landelijke vergadering nam nog geen beslissing over de verhou ding tot de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt (waaruit men is voortgekomen), die deze maand in Groningen hun synode hou den. Die beslissing is te verwach ten op 29 april, als in Wezep de volgende landelijke vergadering wordt gehouden. Relaties - De gereformeerde sy node wil niet, dat de Geref. Ker ken betrokken worden bij be middeling van duurzame niet- huwelijke relaties. Het Lan delijke Centrum voor Huwe lijksbemiddeling is namelijk van plan een apart centrum voor rela tiebemiddeling op te richten. "Ja" zeggen zou volgens een deel van de synode betekenen dat de kerk niet-huwelijkse relaties zou sanctioneren. Beroepingen Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Oude Tonge L. Schaap Eemnes-Buiten, te Put- LEIDEN - Sinds januari repeteren bijna vijftig medewerkers van de her vormde wijkgemeente Staalwijk-Vredeskerk aan een musical, waarmee op vrijdag 21 april in de Vredeskerk (Burggravenlaan) het winterseizoen zal worden afgesloten. De titel van de musical is: „Vast recht op losse schroeven'. Ze is geschreven en wordt uitgevoerd door eigen gemeen teleden en stelt op speelse manier de „nieuwe levensstijl" aan de orde. Het idee om zoiets samen te gaan doen is al een jaar geleden in de wijk- kerkeraad opgekomen. De bedoeling was, dat zoveel mogelijk groepen uit het wijkwerk zouden kunnen meedoen zodat het werkelijk een ac tiviteit van de gemeente genoemd mocht worden. Bovendien wilde men uitgaan van een thema, dat op het ogenblik in de kerk actueel is. Geko zen werd voor het onderwerp „nieuwe levensstijl". Met die opdracht ging een drietal leden van de kerkeraad al in de zomer vakantie aan het werk. Ze schreven teksten voor liedjes en dialogen. Een ander heeft daarop de muziek gemaakt. Om het geheel een verant woorde vorm te geven, werd een regisseur aangezocht. In januari zijn de repetities begonnen. De spelers en technische helpers - meer dan vijftig mensen in totaal - komen uit de bejaardensociëteit, het jeugdkoor, de kinderdiensten en de kerkeraad, kortom uit vrijwel alle groepen van de wijkgemeente. Men verwacht grote belangstelling voor de uitvoering op de 21ste. Belang stellenden van buiten de wijkgemeente zijn ook welkom. Ook zege voor short-track-team Ton Menken LEIDEN - Drie schaatsevenementen hadden maandag avond plaats in de Menken-ijshal in het kader van het door Ton Menken georganiseerde "schaatsgala". Hans van Helden (l) in actie tijdens de schaatsmarathon die gisteren i de Ton Menken-ijshal werd gereden. Winnaar van een één uur durende marathon werd Co Giling terwijl het team uit Leiden de korte baan wedstrijden op zijn naam bracht. Voorafgaande aan deze ontmoe tingen, waaraan werd deelgeno men door de nationale top op het gebied van de lange en korte baan schaatserij, was een wedstrijd tussen de jeugd uit Leiden en Dordrecht te zien. Ook hier bleek het Leidse team de sterkste met 54 punten meer dan de Dordtena- ren. Het "short-track" schaatsten is een nog jonge sport in Nederland, die zich mag verheugen in een steeds grotere publieke belangstelling. Zo'n 400 toeschouwers zagen bij de jeugd tussen de 13 en 14 jaar de Leidenaar Hans Vergeer zegevie ren, met 2 punten voorsprong op Quido van de Berg uit Dordrecht. O bij de jongens tussen de 15 en 16 jaar was het een Leidenaar die met de eer ging strijken, Robert Jan de Rooy. Bij de senioren ging de strijd tussen teams uit Leiden, Amsterdam, Dordrecht, Den Haag, Heist en Turnhout (de beide laatste uit België). Er werd op de 125 meter lange baan gereden over een afstand van 500 en 1000 meter. De winnaar van een rit van 4 deelnemers krijgt 4 punten en de laatst eindigende 1 punt. Ook hier was het Leidse Menken-team, bestaande uit Wim den Eisen, Arie Ravensber- gen, Joop Wolvers en Kees Borst het sterkste, met 4 punten voor sprong op Aansterdam. De wedstrijden/ met als in^zet de "Menken-bokaal" werden gezien als een laatste training voor de aanstaand weekeinde te ver rijden wereldkampioenschappen in Solihull, Engeland. Aan deze kampioenschappen zal worden deelgenomen door een Neder lands team met Arie Ravensber- gen, Kees Borst en de Hagenaars Menno Boelsma en Rolf Syb- 'randy. Hoogtepunt was de één uur du rende marathonrace. Met aan de start coryfeeën, als Hans van Helden, Co Giling, Sjoerd Kooystra en winnaar van de al ternatieve elfstedentocht van Lahti Jaap Jonkman werd een uur lang "rond" gereden. Na een slopende race werd Co Giling winnaar met op de tweede plaats oud-elfstedentochtwinnaar Jan van de Hoorn. Het uurrecord, dat in handen was van Rien de Roon met 183 ronden en 150 meter, werd echter niet gebroken. Het "verst" kwam de uitstekend rij dende Cees Vermeulen met 179 ronden. De return heeft woensdag 5 april in Dordrecht plaats, waar alsnog geprobeerd zal worden het re cord te breken. WALTER VAN DER ES LEIDEN - In de kwartfinales van de bekerstrijd tussen de Leidse clubs LSG en Philidor heeft de laatste de eerste op haar plaats weten te zetten door een duide lijke 4-0 zege te behalen. Philidor moest in dit duel alleen John van der Wiel missen, die in Rot terdam aan het Nederlands schaakkampioenschap voor de jeugd deelnam. Piet Bakker nam zijn plaats over. Philidor kwam al snel op 1-0 doordat Hans Wichers zich liet overbluffen door een vroege actie van Theo Piket's H-pion. Charles Kuypers bouwde die marge uit door na een Franse opening opponent Ad van de Berg volledig lam te leggen. Even leek het erop dat LSG de stand gelijk zou trekken (2-2), want Baart en Sikkel stonden goed te gen Bakker en Van Maaren. En winst van Baart en Sikkel zou be tekenen (omdat het tweetal op de borden 1 en 3 speelden) dat LSG volgens de KNSB-reglementen verder zou mogen bekeren. Het liep allemaal echter anders. Sik kel verzuimde op het laatste mo ment naar een toreneindspel met pluspion af te wikkelen, terwijl Baart in tijdnood zich niet uit de valstrikken van Bakker wist te werken. Het onvermijdelijke voor beide LSG'ers geschiedde dan ook, waarmee de 4-0 zege van Philidor een feit was. Voor een plaats in de halve finales zal Phi lidor ook de volgende rond moe ten overleven. Daarin zal naar alle waarschijnlijkheid moeten wor den aangetreden tegen de mede hoofdklasser DD. Gedetailleerde uitslagen: LSG- Philidor; 1. Baart-Bakker 0-1; 2. Kuypers-Van de Berg 0-1; 3. Sikkel-Van Maaren 0-1; 4. Wi- chers-Piket 0-1; LEIDEN - In het kader van het jeugdplan Nederland van de KNVB hadden gisteravond op het LFC terrein twee wedstrijden plaats tussen de selecties van Leiden en Den Haag. Het betrof de jeugd Van 13 en 14 jaar en 15- en 16-jarigen In beide wed strijden moesten de Leidse selec ties in Den Haag de meerdere er kennen. De C-jeugd bood Den Haag vooral in de eerste helft uitstekend partij. Met vaak goede combina ties werd de tegenstander in de verdediging gedrukt. Harm de Vos (Leidse Boys) gaf Leiden halverwege de eerste rondgang wel de leiding. Na de hervatting bleef Leiden het beste van het spel behouden. Den Haag wist echter tegen de verhouding in Nederlagen voor Leidse jeugd tegen Den Haag toch tweemaal te scoren, waar door Leiden tenslotte het onder spit moest delven. De meest op vallende spelers bij Leiden waren Alfons Groenendijk (UVS) en Andries Wendt (Noordwijk). Bij de 15- en 16-jarigen toonden de Hagenaars zich van meet af aan de sterkere ploeg. Gepaard met veel fysieke kracht werd Leiden direct tot de verdediging ge dwongen. Hoewel de Leidse doelman Bob van Putten zich van zijn beste zijde liet zien kon deze UVS goalie toch niet verhinderen dat Den Haag pal voor rust op een 0-1 voorsprong kwam. Na de hervatting toonde Den Haag zich oppermachtig. Leiden had vrijwel niets meer in te brengen waardoor de tegenstander tens lotte tot 0-3 kon uitlopen. Quick Boys speler Huug Aandewiel speelde bij de Leidse selectie een opvallende partij. A.s. maandag speelt de C-jeugd op het Be Fair terrein in Waddinxveen tegen de selectie van Gouda. De B-jeugd' treedt op 26 april, op het JSZ-ter- rein in Zoeterwoude aan, tegen de Rotterdamse jeugd. DEN HELDER - De grote zege van Leiden All Stars in de finale van het 21ste internationale bas- ketbaltoernooi van "Nieuwe- diep" in Den Helder (105-67) toonde al aan dat de ploeg eigen lijk te sterk was voor dit traditio nele evenement. Het team was samengesteld op basis van het in 1977 behaalde eindresultaat, een wat ongelukkige zesde plaats na nederlagen tegen Frankrijk, toernooiwinaar Polen en West- Duitsland. Een behoorlijke ver sterking, die voornamelijk werd gevonden in de vorm van eredivi siespelers van buiten de Sleutel stad (Rijks van Punch, Verkerk en Van Solm van Rotterdam) was noodzakelijk wilde Leiden All Stars dit jaar het toernooi kunnen winnen. Titelverdediger Polen bleef echter weg, waardoor in feite de weg naar de eindzege open lag. In de voorronde kende Leiden steunend op zijn enorme reboundkracht (Berendsen, Ver kerk, Van Solm) geen genade met de finalist van 1977, Tsjechoslo- wakije: 49-28. Dat betekende het einde van de jarenlange Oos- teuropese hegemonie in het Hel- derse toernooi, waar ook Hon garije uit het rijtje van titelkandi daten werd gewerkt (37-25). De overmacht van de Leidse ster- renploeg (gemiddelde leeftijd 19 jaar, gemiddelde lengte 1.94 m) kwam vooral tot uitdrukking in het verdedigingsspel. Met uit zondering van het Helderse Nieuwediep kozen alle andere ploegen (8) voor een, meestal, slappe, zone verdediging terwijl Leiden de directe duels met haar tegenstanders probleemloos in haar voordeel kon beslissen. Re den voor Eric van Solm om na afloop het niveau van de tegen standers tegenvallend te noe men. "Volgend jaar moet Leiden maar met een verjongd en mis schien iets zwakker team terug komen, dat is voor de concurren tie leuker. Nu ging het alleen te gen België even moeilijk en ver der niet" aldus Eric van Solm. De uitslagen van Leiden in het 21ste Nieuwediep toernooi waren als volgt Denemarken 56-32, Tsje- choslowakije 49-28, Hongarije 37-25, West-Duitsland II 35-28, België 38-28, West-Duitsland I (finale) 105-67. Eindstand: Leiden All Stars, West Duitsland I, Bel gië. Tsjechoslowakije. West Duitsland II, Nieuwediep. Titel nog niet in gevaar LEIDEN - De koploper in de tweede klasse van de Leidse bil- jartcompetitie, Landzicht 2, heeft met de eindstreep in zicht een steekje laten vallen, maar kan de titel desalniettemin bijna niet meer ontgaan. Landzicht 2 liep bij de Rijnstreek 2 een 6-2 ne derlaag op, waarna de schade binnen de perken gehouden werd door een 6-2 zege op het laag geklasseerde TOG 1. De Voorschotenaren bereikten daarmee een totaal van 93, dat slechts 3 en 5 hoger blijkt dan dat van de resp. concurrenten Ca rambole 1 en 2, maar deze viertallen hebben nog maar één ontmoeting voor de boeg, tegen Landzicht 2. De uitslagen in de 2de klasse: Rijnegom 1-Caram- bole 1 2-6; Carambole 2-'t Zuid 1 4—4; De Waag I-'t Wachtje 1 4-4; Rijnstreek 2-Landzicht 2 6-2; Landzicht 2-TOG 1 6-2; Rij negom 1-De Waag 1 4-4. In de overige klasses is de competitie ten einde. Buiten dit werd het eerste gedeelte van de stede- nontmoeting Haarlem-Leiden verspeeld. In Haarlem werd in 6 clublokalen gestreden met als uiteindelijk resultaat een 24-24 onbeslist Donderdagavond 6 ap ril zijn de returns te Leiden, en wel in de clublokalen van TOG, Morspoort, DOS, Vriendschap, Carambole en Zijlpoort.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11