DEMONSTRATIE VOOR VREDE IN TEL AVTV Carter wenst spoedig conferentie Rhodesië Venezuela Antillen belooft bijstand nn Paus smeekt ontvoerders Aldo Moro vrij te laten Tienduizenden op de been UUJdüHM. Yance wil strategische splijtstoffen uitbannen Ijzervreter met buikpijn Sabotage in Japan MAANDAG 3 APRIL 1978 - ft» *jacr - J*fc: s 1 - 0f Van onze correspondent) JERUZALEM - Tijdens een vredesdemonstratie in Tel Aviv hebben zaterdagavond 30.000 Israëliërs hun ontev redenheid over de compromisloze houding van de rege ring-Begin getoond. Met leuzen als 'Begin en Dayan, ook voor vrede is durf nodig' en Vrede vandaag is geen droom' drongen de demonstranten bij de Israëlische regering aan op een soepele houding en een gematigde opstelling bij de vredesonderhandelingen met Egypte, teneinde een ramp te vermijden. Op spandoeken werd de stopzetting van de bouw van nieuwe nederzettingen in de bezette gebieden geëist en op territoriale concessies aangedrongen. De demonstratie werd georgani seerd door de nieuwe beweging 'Vrede Nu', die is voortgekomen uit het initiatief van 300 reserve- officieren, die de vorige maand een vredesboodschap aan pre mier Begin hebben gestuurd. Met hun voorkeur voor vrede voor de staat Israël, boven het grotere historische land van Israël een stokpaardje van premier Begin, hebben deze Israëlische oorlogs veteranen veel weerklank bij de Israëlische bevolking gevonden. De reserve-officieren streven naar een verandering van het re- geringsbeleid, waarbij door compromissen vrede en veilig heid moet worden bereikt. De regering-Begin raakt door de luider wordende protesten tegen haar beleid duidelijk geprikkeld. Minister van Financiën Ehrlich zei op een bijeenkomst van zijn liberale partij dat de demonstran ten president Sadat aanmoedi gen. Staking Het publiciteitseffect van de de monstratie bleef uit door een za terdagavond begonnen staking van de 1300 Israëlische journalis ten en van de werknemers van de Israëlische staatsomroep. Opdat de Israëliërs voor hun nieuwsvoorziening niet geheel afhankelijk zouden zijn van de uitzendingen van de naburige Arabische radio- en televisiesta tions heeft de Israëlische rege ring minister van defensie Weizman, in het kader van de noodwetten, gemachtigd de journalisten van de legerradio te gelasten hun werk normaal uit te voeren. De Israëlische journalis ten hebben tot een staking van onbeperkte duur besloten, nadat de onderhandelingen over nieuwe arbeidsovereenkomsten, die op 1 april zouden ingaan, Drie Ensors uit museum gestolen OSTENDE (AP) - Uit het ste delijk museum van Ostende zijn drié werken van de Belgi sche schilder James Ensor ge stolen, aldus is door de autori teiten bekend gemaakt. De drie doeken - "dood van de moeder", "zelfportret met ge bloemde hoed" en "het rijtuig" - zijn voor een totaalbedrag van 1,4 miljoen gulden verzekerd. De dieven wisten via een leegstaand huis aan de achter zijde van het museum naar bin nen te komen. Zij sneden de schilderijen uit de lijsten en verdwenen zonder een spoor achter te laten. werden afgebroken. De journa listen eisen salarisverhogingen van 100 procent. Zij stellen dat de prijzen van kranten de laatste ze ven jaar met 1300 procent zijn ge stegen, terwijl hun salarissen slechts zijn vervijfvoudigd. De journalisten worden in Israël overigens als een tamelijk unieke groep werknemers beschouwd, daar zij de afgelopen 25 jaar geen staking hebben gehouden. Met hun salarisse'h liggen zij dan ook zo'n vijftig procent achter op ver tegenwoordigers van andere vrije beroepen. Nu de collectieve arbeidsovereen komsten per 1 april zijn beëindigd staat een aantal be langrijke arbeidsgeschillen voor de deur. Israëlische onderwijzers en leraren zullen donderdag in staking gaan, als zij geen voor schot van 35 procent of salaris verhoging ontvangen. Sinaï De Israëlische hoogleraar Mosje Mosje Arens, voorzitter van de commissie voor buitenlandse za ken en veiligheid van het Israëli sche parlement, heeft zaterdag in een toespraak onthuld dat minis ter Dayan (buitenlandse zaken), Cairo de toezegging heeft gedaan dat Israël Egypte de soevereini teit over de hele Sinaï zou terug geven. De minister deed zijn toe zegging in het geheim, kort voor de reis van president Sadat naar Jeruzalem, tijdens een gesprek met een van Sadats medewer kers. De onthulling van Arens heeft nogal wat opschudding veroorzaakt in de politieke we reld van Israël. Dayan stevig over de hekel halend, zei Arens dat de minister de toezegging deed zon der vooraf de overige kabinetsle den te hebben geraadpleegd. Het zou deze belofte zijn die voor Sadat de doorslag gaf bij het af wegen van de vraag of hij al dan niet naar Israël moest gaan. Deze belofte is echter ook oorzaak van de huidige irritaties bij de presi dent over de Israëlische vasthou dendheid wat betreft de neder zettingen in bezette gebieden. In een vraaggespek met het Egypti sche weekblad Oktober zei Sadat zondag dat de rechtstreekse be sprekingen met de Israëlische leiders zullen voortgaan, on danks de gerezen moeilijkheden. Hij bevestigde eerdere pers berichten dat de Israëlische mi nister van defensie Ezer Weizman spoedig nogmaals naar Cairo zal komen voor besprekingen. Weizman keerde vrijdag terug uit de Egyptische hoofdstad naar Je ruzalem na twee dagen van be sprekingen met Sadat. Sadat zei in het vraaggesprek dat de Israëlische minister hem had verzekerd dat Israël zich uit Zuid-Libanon zal terugtrekken nadat troepen van de Verenigde Naties het gebied hebben over genomen. Syrië heeft Israël gisteren be schuldigd van het schenden van het uit 1974 daterende bestand voor de Golan Hoogten door troepen opdracht te geven mijnen te leggen op de snelweg tussen Damascus en Deraa. In een officieel communiqué werd gezegd dat de Israëli's al enkele dagen bezig zijn met het leggen van mijnen op deze weg. Negen Syrische soldaten en drie burgers zouden om het leven zijn geko men bij een ontploffing, die zich voordeed terwijl de genie bezig was explosieven onschadelijk te maken. Syrië heeft een officiële klacht ingediend bij het VN- troepenmacht die moet toezien op het naleven van het bestand. VIETNAM - De lichamen van een Vietnamese familie, waaronder kleine kinderen, liggen op het erf van hun boerderij in de provincie KienGiang in het grensgebied met Cambodja. De mensen werden waarschijnlijk gedood door Cambodjaanse troepen die dood en verderf zaaien in het gebied. De foto werd gemaakt door een fotograaf van het Japanse massablad Asahi Shimbun, die kort geleden Vietnam bezocht. WILLEMSTAD (ANP) - Na de on dertekening van het grens verdrag tussen Venezuela en de Nederlandse Antillen moeten nu de mogelijkheden worden be studeerd tot het sluiten van over eenkomsten op economisch ge bied, aldus president Perez van NEW YORK (AFP) - De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, heeft president Carter aangeraden om op internationaal niveau voor stellen te doen voor een stop zetting van de produktie van splijtstoffen die gebruikt kunnen worden in kernwapens. Dit schrijft New York Times in haar editie van vandaag. Het initiatief van Vance wordt in kringen van China inviteert koning Thailand BANGKOK (UPI) - China heeft het koningspaar van Thailand uitge nodigd voor een bezoek aan Pe king, zo berichtten zaterdag de kranten in Bangkok naar aanlei ding van het bezoek dat premier Knangsak Chomana van Thai land aan China heeft gebracht. De uitnodiging aan koning Bhoemibol en koningin Sirikit is Kriangsak mondeling overge bracht door vice-premier Teng Hsiao-ping. De "Bangkok post" schreef dat de uitnodiging de Chinees-Thailandse betrekkin gen op het hoogst mogelijke plan brengt. Thailand en China knoopten pas een kleine drie jaar geleden diplomatieke betrekkin gen aan. het Amerikaanse ministerie van defensie bijzonder betreurd, al dus de Times, die het verhaal ba seert op de uitspraken van hoge functionarissen van het minis terie van buitenlandse zaken. In een brief aan Carter heeft Vance gevraagd om de oprichting van een werkgroep die zijn ideeën zou moeten concretiseren, aldus de New York Times. Enkele functionarissen zeiden dat het Amerikaanse voorstel tegen het einde van de maand mei afge rond moet zijn zodat het kan worden voorgelegd aan de spe ciale zitting van de Verenigde Na ties over ontwapening. Vance gaat er vanuit dat een stopzetting van de produktie van plutonium en verrijkt uranium, het controle ren van een akkoord over beper king van de strategische wapens, bijzonder gemakkelijk zal ma ken, aldus de New York Times. ATLETIEK - Twee juniores van de Leidse atletiekvereniging De Ba taven zijn gisteren tijdens zoge naamde trainingspakkenwed- strijden op de sintelbaan aan het Lange Pad in Rotterdam suc cesvol geweest. Tina Buntsma won bij de meisjes A zowel de 100m (13.2) als de 400m (63.1) ter wijl Sandra Dorlas bij de meisjes C ook tweemaal eerste werd en wel op de 80 m (10.6) en op de 600m (1.48.4). Venezuela op een persconferen tie in Willemstad. Perez is zater dag teruggekeerd naar Ven ezuela. Hij heeft op de Antillen de ondertekening bijgewoond van. het verdrag over de afbakening van de grenzen op het continen taal plat tussen Venezuela en de Nederlandse Antillen. Venezuela is bereid de Antillen technische bijstand te verlenen bij ondermeer de olie-exploratie op het continentaal plat. Ven ezuela wil geen standpunt inne men over de verhouding tussen de Antilliaanse eilanden onder ling. „We bemoeien ons niet met problerqen van de Nederlandse' Antillen. We werken niet mee aan agitaties", aldus de Venezolaanse president. Tijdens zijn verblijf op de Antillen heeft president Perez ook bezoe ken gebracht aan de eilanden Aruba en Bonaire. Bij zijn aan komst op Aruba werd hij op zienbarend verwelkomd. „U bent wél welkom, meneer de presi dent", zo luidde een van de span doeken, die door betogers wer den meegedragen. Gouverneur Leito van de Nederlandse Antil len moest zich daarentegen een scheldpartij laten welgevallen. KOEWEIT (AFP) - Een Pakis taan is met spoed in een ziekenhuis in Koeweit opge nomen, nadat hij genoten had van een „ijzerhoudende" maaltijd. Doktoren haalden uit zijn maag 117 spijkers en andere stukken metaal. En kele spijkers waren meer dan tien centimeter lang. De man, een bouwvakker, had met zijn collega's een weddenschap afgesloten over het aantal spijkers DAT hij zou kunnen verorberen. TOKIO (UPI) - Saboteurs hebben dit weekend in de buurt van de omstreden nieuwe luchthaven van Tokio, Narita, zeven lokale en interlokale telefoonkabels door gesneden, zo heeft. de Japanse politie bekendgemaakt. Zij ver onderstelt dat de sabotagedaad het werk is van de radicalen die de opening van de nieuwe lucht haven al een keer of elf hebben verhinderd. De politie zoekt verder naar mid delen om Narita minder kwets baar voor de radicalen te maken. Zo zou het plan bestaan er een kasteelachtige veste van te ma ken, compleet met een 'slot gracht' waarover bruggen liggen die opgehaald kunnen worden. Ongeveer 6.000 demonstranten hebben gisteren deelgenomen aan een mars langs het nieuwe in ternationale vliegveld. De de monstranten, die in de gaten werden gehouden door zo'n 13.000 man oproerpolitie, vierden de aanval op de luchthaven die vorige week leidde tot het uitstel van de opening. Tijdens de de monstratie van gisteren deden zich geen ongeregeldheden voor. Vissers Met bijlen gewapende vissers en hun aanhangers rond 1.000 man in totaal, hebben gisteren ver hinderd dat er gewerkt werd aan de bouw van een elektrische cen trale in de baai van Tokusa in het noordwesten van Japan. Vfjf ar beiders liepen verwondingen op toen de vissers en hun aanhang de schepen enterden die voor de bouw van de centrale worden ge bruikt. De vissers en hun medestanders bevonden zich aan boord van on geveer 30 vissersschepen waar mee zij de werkboten omsingel den. De vissers stellen dat door de bouw van de centrale de wate ren van de baai worden vervuild. Het werk is voorlopig stilgelegd. RICHMOND (AP) - Een 15-jarige jongen, die zaterdag met een geweer aan boord van een vliegtuig slapie op de luchthaven van de Amerikaanse stad Richmond, heeft zich na 90 minuten aan de politie overgegeven De jongen, die van de bemanning had geëist dat hij naar Newark in New Jersey zou worden overgevlogen, had de passagiers onmiddellijk toestem ming gegeven het vliegtuig te verlaten. Nadat de piloot en co-piloot uit het toestel waren ontsnapt gaf hij zich aan de autoriteiten over. VATICAANSTAD (UPI/REUTER) - Paus Paulus heeft gisteren de rode brigades gesmeekt de door hen ontvoerde ex-premier van Italië, Aldo Moro. onmiddellijk vrij te laten, maar hij gaf tevens te kennen dat het Vaticaan nog niet fungeert als bemiddelaar tussen de Italiaanse autoriteiten en de ontvoerders. „We kunnen ons niet afzijdig houden van de dra- De politie en regeringsfunctiona- matische gebeurtenissen die Ita- rissen bewaren op last van het lië hebben geschokt", zo zei de Paus tot een menigte van rond 15.000 mensen op het Sint Pietersplein in Rome". „De prijs die betaald is met het bloed van vijf mannen en het lijden van hun gezinnen is al te hoog geweest", zo besloot de 80-jarige paus met een van ont roering overslaande stem. Paus Paulus is een vriend van Moro die op 16 maart ontvoerd werd door commandostrijders van de Rode LAGOS (Reuter/UPI) - President Carter heeft gisteren op een pers conferentie in Lagos meegedeeld dat de VS en Engeland proberen op zo kort mogelijke termijn een conferentie te beleggen van alle partijen, betrokken bij de kwes- tie-Rhodesië, in de hoop tot een vreedzame regeling te komen op basis van een zwart meerder heidsbewind. Carter die vier uur lang met het Nigeriaanse staats hoofd, Oloesegan Obasanjo, ge sproken had over de kans op een zwart meerderheidsbewind in Zuidelijk Afrika en over econo mische vraagstukken, zei dat de conferentie gehouden zal moeten worden op het niveau van de mi nisters van buitenlandse zaken en dat eraan deelgenomen dient te worden door vertegenwoordi gers van de VS, Engeland, de twee guerrillagroeperingen, ge bundeld in het Patriottisch Front, de zogenaamde front- lijnstaten en de Rhodesische re gering van Ian Smith. Hij was ook van mening dat de Verenigde Na ties op de conferentie vertegen woordigd moet zijn. Zuid-Afrika President Carter en het Nigeriaanse staatshoofd Olusegun Obasanje bij het verlaten van de kerk. Rechts van Obasanje dochtertje van de Nigeriaanse president. in Rhodesië en Namibië en ook kritiek had geleverd op het apartheidssysteem in Zuid- Afrika staat nu van verschillende zijden onder zware druk om het niet bij woorden te laten. Bij di verse Afrikaanse groeperingen heerst er in dit opzicht een zeker argwaan. Men meent in deze kringen dat Carter nog steeds met daden moet tonen dat hij niet meer zo onverschillig tegenover de Afrikaanse problematiek staat als, naar wordt beweerd, de vo rige Amerikaanse regeringen. Uit het gemeenschappelijk Ameri- kaans-Nigeriaans communique dat gisteravond werd gepu bliceerd blijkt wel dat nog me ningsverschillen zijn gebleven. De staatshoofden zijn het wel iswaar eens over de noodzaak van vrede en stabiliteit in Afrika, maar het communique bevat geen vingerwijzingen naar de rol van Russen en Cubanen in Afrika, een kwestie waarover Carter meermalen met nadruk zijn ongerustheid heeft uitge sproken. Volgens Amerikaanse zegslieden gaat Nigeria ervan uit dat Afrikaanse landen zelf het recht hebben uit te maken welke betrekkingen zij willen onder houden met Cuba en de Sowjet- unie. President Carter is een cynicus die met zijn bezoek aan Nigeria, in gegeven door overwegingen van politiek opportunisme het recht verspeeld om zich als voorvech ter van mensenrechten op te werpen. De Zuidafrikaanse regering gaf of ficieel geen commentaar, maar de radio wees erop dat Nigeria één van Amerika's grootste olielever anciers is. De president van de Verenigde Staten, aldus de radio, speelt onder een hoedje met de totalitaire heerser van een onder ontwikkeld land waar in de loop der jaren grove schendingen van de mensenrechten aan de orde van de dag zijn geweest". Rhodesië Rhodesische troepen hebben het vorige weekeinde voor de tweede maal binnen enkele weken een grootscheepse aanval uitgevoerd op kampen van nationalistische guerrillos in Zambia, zo is giste ren in Lusaka vernomen. De aan val, die werd ingeleid door vliegtuigen, was gericht op het gebied rond het Kariba-meer, dat deel uitmaakt van de grens tus sen Rhodesié en Zambia. In me dische kringen in de Zambiaanse hoofdstad werd gesproken over slechts 40 slachtoffers onder de guerrillos. In westerse kringen werd het aantal echter hoger ge schat. In een kennelijk onder druk ge schreven brief deed Moro de vo rige week het voorstel het Vati caan te laten fungeren als tus senpersoon. Het Vaticaan liet we ten wel hulp te willen verlenen maar te willen wachten tot alle elementen die in het geding zijn, duidelijk zijn geworden". Van Vaticaanse zijde is er op gewezen dat de verklaring van de paus dat hij niet beschikt over speciale aanwijzingen of gegevens" be doeld is om de speculaties in de Italiaanse pers te ontzenuwen dat het Vaticaan al betrokken is' bij de ontvoeringszaak en een pries ter opdracht heeft gegeven om als koerier op te treden tussen de Italiaanse regering en de Rode Brigades. Boodschap Italiaanse kranten die over het al gemeen als betrouwbaar worden beschouwd, hebben melding gemaakt van een nieuwe brief van Moro waardoor de mening is versterkt dat de Rode Brigades van plan zijn onderhandelingen te beginnen over de vrijlating van de voormalige premier. Volgens deze kranten heeft Moro een brief - zijn derde - gestuurd naar zijn politieke secretaris. Nicola Rana. De brief zou de vorige week ver stuurd zijn vanuit de „Volks- gevangenis" waar de Rode Bri gades Moro al gevonnist zouden hebben. )e in Milaan verschijnende „Cor- riere della Sera", de grootste krant van Italië, en het Romeinse blad II Tempo geloven dat deze brief eisen bevat over het te be talen losgeld voor de vrijlating van de 61-jarige Moro. Eindigt Turks \v apen embargo? WASHINGTON Reuter) - De Amerikaanse regering zal vol gende week haar voornemen be kend maken om het drie jaar oude wapenembargo tegen Tur kije te beëindigen, zo is gisteren in welingelichte kringen in Was hington vernomen. Naar wordt verwacht zal president Carter het voornemen openbaar maken na zijn terugkeer van een- reis naar Afrika. Vorige week was de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher, in Ankara waar hij besprekingen voerde met de Turkse premier Bulent Ecevit. In Washington werd gisteren ge zegd dat Carter voorstander is van het opheffen van het em bargo zonder dat vooraf voor waarden worden gesteld. Het embargo werd ingesteld na de Turkse invasie van Cyprus in 1975. Het embargo kan alleen met me dewerking van het Amerikaanse Congres worden opgeheven. Daarom is het de vraag of Carter zijn voornemen ook zal kunnen uitvoeren, omdat de pro-Griekse lobby in het Congres erj^>4CTk staat.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7