Inspraak geeft last, kost tijd en veel geld eidse agenda Reconstructie Leidseweg Noord begonnen Jongeren kraken huis aan Wassenaarse Slag BUITENBAD IN TREK PAGINA 2 STAD EN RAND- MAANDAG 3 APRIL 1978 Binnen anderhalf jaar nieuwe asfaltering, riolering en bekabeling VOORSCHOTEN - Het wegdek van de Leidseweg-Noord werd zaterdagmorgen door wethouder A. Eveleens met behulp van een dragline open gebroken. OEGSTGEEST - Hop, daar gaat ie dan, de eerste koele duik in het zwembad Poelmeer in Oegstgeest,dat zaterdagochtend (zoals ieder jaar op 1 april) de poorten van het buitenbad weer opengooide voor het publiek. Erg vroeg eigenlijk wel om als eerste zwembad in de regio met dit onbesten dige weer te openen, zou men denken,maar de cijfers van de bezoekersaan tallen toonden toch al een veel grotere belangstelling dan vorig jaar om dezelfde tijd. Zaterdag kwamen 696 bezoekers en gisteren (beter weer) maar liefst 808. In totaal dus iets meer dan 1500 zwemmers en zwemsters die daarmee hun eigen seizoen geopend hebben. Voorbijganger verhindert inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een Oegstgeestenaar heeft van nacht een poging tot inbraak verhinderd door suveille- rende agenten attent te ma ken op twee mannen die pro beerden in te breken in een wegrestaurant aan de Rijn- zichtweg in Oegstgeest. Toen de politie-auto bij het weg restaurant aankwam vluchtten de twee daders de weilanden in. Zij lieten daarbij hun auto achter. Aan de hand van het kenteken kon vanochtend al een van de twee daders door de poli tie aangehouden worden. Met zichtbaar genoegen beklom de wethouder de dragline onder de belangstellende ogen van bur gemeester J. van der Haar, raadsleden en zeer vele bewo- Drie jaar nadat de bewoners aan de bel van het gemeentehuis hadden getrokken, was er bijna drie mil joen beschikbaar om het zeer omvangrijke werk te beginnen. De ongeveer driehonderd hoofd bewoners van de woningen langs de Leidseweg-Noord kwamen op aandrang van hun huisgenoten. De toestand was onhoudbaar. Op verschillende plaatsen is er min der dan 1 meter ruimte tussen voorgevel en rijbaan. Over die rijbaan, belegd met klinkers, denderde het vele vrachtverkeer, dat een ideale vluchtroute ge vonden had nadat de gemeente Leiden de doorgaande Chur- chillaan verrijkt had met ver keerslichten. Tegemoet komen Het gemeentebestuur wilde wel de bewonefs tegemoet komen, maar hoewel de gemeenteraad in 1961 besloot tot overname van de LeidseWeg-Noord van de provin cie, heeft de feitelijke overdracht nog steeds niet plaats gehad. Voorschoten wilde de Leids eweg-Noord wel overnemen maar dan diende de provincie eerst al het achterstallige onder houd te verrichten aan deze weg en bovendien was het besluit tot overname genomen in de periode dat de Leidse Baan gezien werd als een vervangende provincia- leweg. De Leidse Baan is van de ijskast de diepvries ingegaan en als monu ment vo»r niet doordachte plan nen staat er over de Papelaan een viaduct zonder een enkele func tie. In 1973 kreeg Voorschoten toch het onderhoud en het beheer van de Leidseweg-Noord en hoewel de provincie tot aan de dag van van daag nog steeds het eigendoms recht heeft, kon het gemeentebe stuur stappen gaan ondernemen. Kontaktgroep De bewoners van Leidseweg- Noord kozen een Kontaktgroep. In overleg met de gemeenteraad kwam een plan gereed voor re constructie. Het verkreeg de goedkeuring van alle partijen: een rijbaan met aparte fiets- en Lichtpuntje Wethouder Eveleens breekt met veel geweld de Leidseweg Noord open. Zaterdagochtend werd door deze handeling een begin gemaakt met de werkzaamheden aan deze weg, die zeker anderhalf jaar gaan duren. voetpaden. De provincie was be- verkeer geleid over de Admiraal reid een kleine miljoen gulden de Ruytersingel. neer te tellen en zo kon zaterdag de start gemaakt worden met de reconstructie, die ongeveer an derhalf jaar zal gaan duren. Bo vengronds een geasfalteerde weg, maar in de grond komt een volledige nieuwe riolering en be kabeling. Het betekent anderhalf jaar een heel grote zandbak op de plaats waar tot vorige week de auto's reden. Een begin is gemaakt in het ge deelte tussen De Vink en de Noord-Hoflandbrug. Tijdens de werkzaamheden aan dit stukje Leidseweg blijft een rijbaan be schikbaar voor het verkeer, om dat geen vervangende route aan wezig is. De enige oplossing zou geweest zijn het verkeer te leiden over de Noord-Hoflandbrug, maar deze is alleen bestemd voor het openbaar vervoer en fietsers. Zodra begonnen wordt aan het volgende deel, wordt de Leids eweg geheel afgesloten en alle De voorzitter van de Kontaktgroep Leidseweg-Noord ziet toch nog wel een lichtpuntje in de chaos welke nodig is om een goede weg te krijgen. Het ernstige gebrek aan speelruimte voor de jeugd wordt tijdelijk vergroot met een openbare speelzandbak. Tot voor kort passeerden dagelijks 9000 voertuigen de Leidseweg-Noord, waaronder bijna 1000 vrachtwa gens. Die vrachtwagens zullen wel nooit meer terug keren, want ook de Leidseweg-Noord heeft al de eerste verkeerslichten bij de kruising Trompweg en na de re constructie komen er ook ver keerslichten op de driesprong Piet Heynlaan. De aannemer mikt op het einde van de werk zaamheden zo omstreeks de bouwvak vakanties 1979. Flatgebouw Tromplaan geopend OEGSTGEEST - Erevoorzitter Massink van de Oegstgeester bouwvereniging „Buitenlust" verrichtte vrijdagmiddag met het heisen van de nationale vlag de officiële opening van een com plex van 43 bejaardenflats aan de M.H. Tromplaan in Oegstgeest. Even tevoren had de heer Zaal berg, de huidige voorzitter van de vereniging, in een bijeenkomst van bewoners en genodigden de behoefte aan dergelijke wonin gen geschetst. „De aanvragen voor de woningen blijven bin nenstromen", zo zei hij. „Nog zo'n flatgebouw zouden we met gemak vol krijgen", ging hij voort, daarmee vooruitlopend op de voorgenomen verwezenlij king van de vereniging van soortgelijke woningen in het toe komstige „Haaswijk". Van de in de premiesector ge bouwde woningen (huurprijs rond de 650 gulden per maand) zijn er drie met extra brede deu ren, speciaal ingerichte bad kamer en zonder drempels, vol ledig aan invaliden aangepast. Het zijn vooral deze bewoners, maar ook de andere die na een vaak voor ouderen moeilijk te verwerken verhuizing, hun flat in het 3'/2 miljoen gulden kostende gebouw, niet meer voor hun vroegere huis zouden willen rui len. De meeste bewoners hebben een groter huis in Oegstgeest of elders ervoor verlaten hetgeen ook aan het doorstromingsbeleid van de overheid een effectieve inhoud geeft. De afscheidsreceptie die mor genmiddag zou worden aange boden aan de heer H. H. de Wit, technisch ambtenaar bij de ge meentelijke technische dienst in Wassenaar, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, kan geen doorgang vinden in verband met ziekte van de heer de Wit. In de Warmundastraat in War mond hebben jeugdigen zater dagavond opnieuw geprobeerd brand te stichten in de gedeelte lijk gesloopte panden. De politie en de brandweer konden door voortijdig ingrijpen eenzelfde brand als donderdagavond voor komen. Burgemeester Eysinga: "Ik begrijp ook niet waarom gemeenteraden in Nederland zich zo door plotseling opkomende actiegroepen hun taak en verantwoordelijkheid laten ontnemen". OEGSTGEEST - „Incidentele bemoeienis van groepjes burgers met het werk van het bestuurlijk apparaat zoals het college van B en W en de gemeenteraad is lastig, kost tijd en heel veel geld", aldus burgemeester Van Eijsinga van Oegstgeest. In een gesprek ter gelegenheid van zijn 10-jarig burgermeesterschap van deze gemeente steekt hij zijn misnoegen over inspraak en meebeslissen van de burger niet onder stoelen of banken. „Het zijn steeds kleine groepjes die voortdurend wisselen en met be hulp van bezwaarschriften en kroonprocedures slagvaardig be sturen onmogelijk maken", gaat Mening van jubilerende Van Eysinga over incidentele bemoeienis groepjes burgers: hij voort. „De belangstelling bij de burgerij in z'n geheel voor het politieke gebeuren in de gemeente is zeer gering. De publieke tribunes blijven leeg, alleen als zaken aan de orde komen waar persoonlijke belangen mee gemoeid zijn is er van zo'n belangengroep op dat moment enige belangstelling. Ik vind dan ook dat je direkt be langhebbende moet zijn om te gen beleidsvoornemens van de overheid bezwaren te kunnen zegt hij. Te gek „Het is toch te gek dat iemand uit Delfzijl, om maar wat te noemen, bezwaren tegen Haaswijk kan aanvoeren en daarmee de plan nen kan dwarsbomen! Ik begrijp dan ook niet dat de gemeentera den in Nederland zich zo door plotseling opkomende aktieg- roepen hun taak en verantwoor delijkheid laten ondermijnen. De Oegstgeester gemeenteraad heeft zich nog onlangs „laten opdrin gen" noem ik dat, om een ton uit te trekken een verkeerstechnisch bureau een onderzoek in Oegstgeest te laten verrichten. Door Hans Sonders Daarmee zijn we op de verkeerde weg", meent Van Eijsinga. „Alles wat niet direkt het persoonlijk belang treft maar algemeen be lang is, moet worden overgelaten aan de volksvertegenwoordigers in ons staatsbestel, die juist daar voor op die plaats gekozen zijn", meent hij. Kibbelen „U moet het zo zien", vervolgt de burgemeester, „tijdens de wede ropbouw van Nederland na de oorlog was er een gemeen schappelijk doel. Aan geen ak- tiegroep of inspraakorgaan be hoefte, men richtte zich, in ver trouwen op elkaar, op dat ene doel: de wederopbouw van het vaderland. Toen dat, zien rond 1960, voor elkaar was kregen we weer tijd om te kibbe len, toen is die inspraakbehoefte en dat wantrouwen tegenover bestuurders begonnen", aldus Van Eijsinga. Duidelijk in het verlengde hiervan ligt Van Eijsinga's keuze in de discussie rond het benoemen of kiezen van een burgemeester. „Een gekozen burgemeester wordt altijd een andere figuur", denkt hij. Het zal naar zijn me ning iemand zijn die zich gedu rende zijn hele ambtstermijn be zorgd zal moeten blijven maken over zijn herverkiezing. Hij heeft een achterban en is dus niet vrij en kan ook daardoor niet boven de partijen staan. Wat er dan zal gebeuren is duidelijk. De ge meentesecretaris, die nu in het college van B en W en de gemeen teraad een adviserende stem heeft, zal volgens Van Eijsinga dan onontkoombaar meer macht krijgen. „Dat is dan immer de man met de meeste ervaring én tijd voor zijn werk. Omdat hij geen verantwoordelijkheid aan kiezers heeft en geen zorgen over herverkiezing, geeft hem meer tijd zich geheel aan zijn werk te wijden", aldus Van Eijsinga. OEGSTGEEST - Jonkheer T. A. J. van Eysinga was afgelopen zaterdag 10 jaar burgemeester van Oegstgeest. 15 maart 1968 kreeg hij in Hel- levoetsluis aan het Haringvliet, waar hij voordien 19 jaar als bur gemeester werkzaam was geweest, te horen dat hij benoemd was in Oegstgeest. Van Eysinga werd daarmee op 1 april 1968 de opvolger van de gepensioneerde H. L. de Boeuff. Voor Oegstgeest betekende dit dat de plaats binnen een maand een nieuwe burgemeester had. Jhr. Van Eysinga werd 7 augustus 1914 in Den Haag geboren en heeft het grootste deel van zijn jeugd in Leiden doorgebracht. 16 mei 1949 werd hij benoemd tot burgemeester van Hellevoetsluis en Nieuwenhoorn. Later kwam daar nog Nieuw Helvoet bij (samen Hellevoetsluis). Ne gentien jaar burgemeester in het vestingstadje aan het Haringvliet, tien jaar dezelfde functie in het "villadorp onder de rook van Leiden" Een reden om eens met hem te praten over het burgemeesterschap, betrokkenheid en de inspraak. Hans Sonders sprak met hem. Gevaarlijk „Hetgeen potentiëel gevaarlijk is omdat deze funktionaris niet tot die machtspositie is benoemd, noch gekozen, noch er publieke lijk verantwoording voor behoeft af te leggen". „Ervaringen opgedaan met geko zen Franse en Engelse kollega's staven mij in de mening aan de benoemde burgemeester te moe ten vasthouden", zegt hij. „De Engelse burgemeester is gedeg radeerd tot een representatieve figuur, zelfs zijn vrouw draagt een oversierlijke ambtsketen. En een Franse kollega zei me zo ja loers op mij te zijn me helemaal aan het ambt te kunnen geven want hij moet daarnaast ook nog zorgen dat zijn fabriekje blijft draaien. Je kunt maar nooit we ten of ik nog herkozen wordt, ver telde hij", aldus Van Eijsinga. Het „burgervader" zijn is een afge sleten begrip, meehte de bur gemeester. „Vroeger was dit veel meer het geval omdat toen de ar menzorg direkt onder de bur gemeester ressorteerde. Nu wor den deze aangelegenheden door een aparte commissie voor so ciale zaken behandeld, hetgeen tot gevolg heeft", aldus Van Eijsinga, „dat de direkte betrok kenheid voor de sociale zorg door de burgemeester veel minder is geworden". „Ik geef echter nog steeds met veel vreugde blijk van belangstelling bij huwelijksjubilea, zegt hij, en als het maar even kan samen met mijn vrouw. Deze mogelijkheid tot sociaal kontakt met de bevol king zal ik dan ook altijd blijven benutten". Commissies vergaderen WASSENAAR - Het Komité Jon geren Huisvesting dat zich tot doel stelt de gemeente te stimule ren ook in Wassenaar jongeren huisvesting mogelijk te maken, heeft zijn eerste daad gesteld: vertegenwoordigers van het Ko mité hebben het pand Was senaarse Slag 9 gekraakt. Het huis is eigendom van Staatsbos beheer, maar staat op de nomina tie gesloopt te worden omdat de erfpacht afloopt en het volgens de huidige normen onbewoon baar is. "De situatie wat betreft de jon gerenhuisvesting in Wassenaar is erbarmelijk, terwijl er panden te over jarenlang leeg staan en ge sloopt worden. Voorbeelden als Rijksstraatweg 354 en 356, een boerderij van de PTT aan de Buurtweg, een schoenmakerij in de Kerkstraat etcetera zijn er he laas in overvloed", aldus het Ko mité. Om sloop tegen te gaan en de verkrotting te stoppen kraken wij en knappen we huizen op voorzover dat in ons vermogen ligt, zo stellen de jongeren die zeggen dakloos en werkloos te zijn. "Deze jongeren zijn met hun maat schappelijke achtergrond, niet of moeilijk te plaatsen in een pas sende werkomgeving binnen dit systeem. Ze geven verder aan beslist in staat te zijn om te werken willen dit dan ook uiten in een idee zelf voorzienend actief te wor- den.Hun gedachten gaan hierbij uit naar een theehuis, een fietsenmakerij, een galerie, een oefenruimte en eventuele ver koop van artistieke produkten. De Aktiegroep Onderkomen Kreatieve Beoefening uit Was senaar heeft eveneens aan de kraakactie deelgenomen. Zij za gen zich "genoodzaakt" dit te doen om ruimte te verschaffen aan amateurkunstbeoefenaars. "Dit omdat er een nijpende be hoefte aan oefen-, expositie en studioruimte is en daarvoor geen kanalen zijn binnen het gemeen tebeleid", aldus het OKB. De "krakers" bezig met het opknappen van het gekraakte pand in de Wassenaarse duinen. WASSENAAR De maandelijke openbare vergadering van de commissie Technische Diensten wordt vanavond 19.30 uur in het raadhuis gehouden. Aan de orde komen de overname van het be heer van het landgoed "Rust en Vreugd" en de klachten van de bewoners van het Havenplein over de aanwezigheid van sta-ca- ravans en van vaartuigen van de Watersportvereniging in de Ha- Morgenmiddag om 5 uur komt de commissie Financiën in openbare vergadering bijeen. Op df agenda staat eveneens de erf pachtsovereenkomst inzake "Rust en Vreugd" en verden de winsten van deNutsbedrijven. Er zal voorts van gedachten gewis seld worden over een eenmalige bijdrage bij aansluiting op de ka beltelevisie. Maandag Stadhuis Leiden, gemeenteraadsverga dering 19.30 uur. Gesprekscentrum Vrouwenkerkkoor- straat 17 film „birth of a nation" 20 uur. Stille Mare 4, discussie over ontwerp- bestemmingsplan Maredorp, 20 uur. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan bejaardensoos Zuid West 14.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, ad viescentrum voor werklozen di. van 10.30 tot 12.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie, caba ret, jaargroep, yoga, bar Isoos, alle groe pen vanaf 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen, Tai Chi, projectgroep Leidse geschiedenis, fotografie, boetseren, Go club, alle groepen vaf 20 uur. Vijhovenhuis, Hoan 169, gndicaptoos 14 UR. 'T Breehuys, Breestraat 19, creatief bezig zijn 19 uur, gespreksgroep middelbare scholieren 20 uur. Vronkenlaan Leiderdorp, mobiel infor matiecentrum Centrale Antenne Inrich ting (hele week) Raadhuis Leiderdorp, commissie ruimtelijke ordening 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1 tot 7 april door Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; en apotheek Van Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, tel. 89000. Tevens op zat. tot 13 uur Apotheek Beker, Kem- penaerstraat IB, tel. 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v d. Waalslaan, tel. 4641. Alg. Hulpverle ning tel. 2141 tst 35 (dag en nacht). Warmond - C. J. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d, in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensddg *10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071 153652. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSC'! DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2