Hand van Neder land is nog overal goed zicht-en voelbaar op de Antillen Li PAGINA 20 EXTRA MAANDAG 3 APRIL 1978 Arubanog altijd Neder landse rkeersborden onder de palmbomen. In de Antillen wordt veel "op de lat" gekocht. Vandaar de vele in cassobureaus... Dc zon schijnt overvloedig op de AntillenMaar voor iedereen? De huis vesting is vooreen niet gering deel van de bevolking matig tot slecht. Hier een beeld uit de buitenwijken van Willemstad. De was hangt er in elk geval mooi bij. •k De figuur van koningin Wilhelmina schitterend onderhouden park. op Aruba niet vergeten: een groot standbeeld van haar staat De Antillen: Aruba (62.000 inwo ners), Curasao (156.000), Bonaire (9000) en de stipjes St. Eustatius, Saba en St Maarten. De laatste restjes tropisch Nederland, om met Willem Frederik-Hermans te spreken. Fens zullen ook deze eilanden zich losmaken van het Koninkrijk, al is nog niet te zeggen waneer en nog minder de manier waarop. De Antillen bezitten zo op het oog te weinig middelen om de onaf hankelijkheid van a tot z aan te kunnen, üm over hun onder linge verdeeldheid maar'niet te spreken. De basis is smal, zeer smal. Economisch zijn de Antillen (met name Curacao) nauw verbonden met het sterke Venezuela - de drie grote eilanden liggen op 40 tot 80 km van dit land. Trouwens ook sociaal en cul tureel liggen er banden. Vene zuela, dat is al vele malen ge bleken, zou de Antillen niet on gaarne onder zijn hoede nemen. En waarschijnlijk zou dat ook al lang geleden zijn gebeurd als de koloniale verhoudingen het Caraibische gebied niet zo gril lig hadden versnipperd. De banden met Nederland zijn ook nauw, al wordt dat in het land achter de dijken vaak niet zo be seft. De oud-gouveneur van de Nederlandse Antillen, mr. N-. Debrot, zei er vorig jaar (toen de kwestie Aruba speelde) dit van: "Het is een fictie om de, denken dat Nederland van de ene op de andere dag uit de Antillen zou kunnen vertrekken. Ook als het staatsrechtelijk verband met Nederland zou worden verbro ken, zou de Nederlandse aanwe zigheid voortduren. De Neder landse invloed is er diep gewor teld, veel dieper dan men zich meestal realiseert". De Leidse persfotograaf Dirk Ket ting u as onlangs op de Antillen en legde een aantal indrukken vast. Hoezeer de Nederlandse hand op de eilanden zichtbaar is," toont een groot deel van de foto's die men op deze pagina aantreft. Willemstad is in tweeën te delen: Punda (toeristisch) en het volksere Otrabanda. Hier een beeld van de winkelstraat van Otrabanda. In Leidse termen: de (nog niet afgesloten) Haarlemmerstraat van Wil lemstad. Aan auto's geen gebrek... Sinterklaas en Zwarte Piet zijn ook doorgedrongen tot Curacao, hoewel het feest daar zeker niet dezelfde betekenis heeft als bij ons. De rol van Piet wordt niet geambieerd...

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 20