Roelof Veld wint Molenloop op z'n gemak Danaiden neemt afstand van gevarenzone Twee verlengingen in basketbaltopper Geen scherpe tijden tijdens zestiende 20 kilometer-wegloop van De Bataven MAANDAG 3 APRIL 1978 SPORT SPORT SPORT LEIDEN - De woede van Harry Kip was een uur na de met 123-122 gewonnen wedstrijd nog niet bekoeld. 'Ik ben bestolen' gromde de aanvoerder van Parker, 'ik stond helemaal stil toen Buff Kirkland achter mij langs scoorde. Henny Blom had net nog verteld: geen fouten maken, laat Kirkland maar scoren. En dan zoiets, Buff heeft zelf ge zegd dat ik hem niet raakte'. De tv-beelden stelden Harry Kip gisteravond in het gelijk. Arbiter Marlijn Lindenberg had het zaterdagavond bij het verkeerde eind toen hij de Leidse speler twee seconden voor het eindsignaal een persoonlijke fout (Kip's vijfdegaf voor het geven van een kontjetegen de Falcon Ameri kaan Buff Kirkland. Een vergissing van de overigens uitstekend leidende scheidsrechter die grote gevolgen had. Kirkland kreeg de kans om zijn ploeg middels een extra vrije worp alsnog op gelijke hoogte te brengen met Leiden, dat de tweede zege op de lijstaanvooerder van de eeredivisie acht seconden voor tijd met een 98-95 voorsprong zeker dacht. Kirkland faalde, de striemende fluitconcerten ten spijt, niet: 98-98. De chaos in de barstensvolle Vijf Meihal, waar een recordaantal van 2600 toeschouwers de topwedstrijd tussen Leiden en Den Bosch bijwoonde, was compleet. Harry Kip kon zich nauwelijks beheersen en ging ten lange leste maar naar de kleedkamer om af te koelen. Geen slecht idee want niet alleen door de enorme spanning was de temperatuur in de Leidse basketbalkuip tot tropische hitte gestegen. Het uitvallen van Harry Kip betekende dat Leiden opnieuw in de beslissende fase van de strijd met Den Bosch verder moest zonder de langste spelers. Net als een week eerder in Brabant zat ook Vic Bartolome aan de kant. terwijl nu Sid Bruinsma de foutenlast droeg die toen aan Hans van Rooden werd toebedeeld. Het publiek stonden de tranen in de ogen. De hoop op een Leidse zege leek vervlogen. Den Bosch zou zeker niet weer dezelfde fout ma ken als eerder thuis. Bovendien had de Bossche ploeg de be schikking over Jan Dekker en Kees Akerboom, die eerder ver stek heten gaan. En Kees Aker boom had een 'gulden' hand. met een bijna grenzeloze perfectie ging hij keer op keer omhoog, vanuit iedere hoek van het veld om Den Bosch in het spoor te houden van het geweldig sterk spelende Leiden. Twee scores van Akerboom zetten Den Bosch op winst in de verlenging: 98-102. Roy Leysner heette het wonder. De oude balvirtuoos, de kleine man die alles met een basketbal kan, bracht nieuw leven in de duizen den snel kloppende Leidse har ten. Vanaf grote afstand scoorde hij driemaal waardoor het werk van Akerboom (48 pnt) teniet werd gedaan. De klok werd toen het centrale punt in de hal. Met nog 54 seconden te spelen verloor Den Bosch de bal (106-108). Art hur Collins, een wedstrijd lang goed in bedwang gehouden door Buff Kirkland, schoot en misie. De tijd tikte door, 46 seconden. 31 seconden, 8 seconden. Collins maakte een fout tegen Jan Dek ker in een uiterste poging de bal te bemachtigen. Bill Sheridan was resoluut. Zijn ploeg kon de wedstrijd definitief beslissen door het nemen van twee vrije worpen, maar de mening van de Bossche coach werd genegeerd. Jan Dekker en Theo Kropman zei den 'nee' tegen de opdracht van Sheridan en Dekker nam de bal uit aan de zijlijn. Kirkland kreeg de bal niet onder controle en via Arthur Collins passeert Buff Kirkland in de door PI Leiden gewonnen wedstrijd tegen Den Bosch. Collins had opnieuw een belangrijk aandeel in de spectaculaire Leidse zege. Hij scoorde 36 punten. zijn hand ging het ding weer over de lijn. Balbezit voor Leiden, bloedstolllende taferelen voor het uitzinnige publiek. De laatste kans. Roy Leysner passte naar Mitchell Plaat, die tikte de bal naar Hans van Rooden, de zoemer ging toen Arthur Collins inzette voor zijn alles beslissende score: 108-108. Het was weer gelijk. Bill Sheridan nam direct Jan Dek ker bij zich. Felle protesten bij de jury, want Collins scoorde vol gens de Bosschenaren na het eindsignaal. Zijn college Henny Blom dacht er na de wedstrijd anders over: 'Het was precies op tyd'. Arbiter Lindenberg wuifde alle bezwaren weg, misschien dacht hij wel aan de men senmassa. Het valt nooit meer te controleren, maar de punten van de luid bejubelde Collins bete kenden dat er opnieuw een ver lenging moest komen. Een bas ketbal wedstrijd kan niet in een gelijkspel eindigen, er moet net zo vaak met vijf minuten ver lengd worden tot er een beslis sing is gevallen. Soms zijn er wel vier of zelfs vijf verlengingen no dig, in de eredivisie betekende de tweede verlenging in de topper evenwel een extra sensatie. Den Bosch starte met een achter stand, de klap was hard. Jan Dekker scoorde van Akerboom Leiden: 108-110. Peter Koop, die m van Bruinsma in de 16de r van de tweede helft prima verde digend werk een betrouwbare sluitpost vormde in de Leidse verdediging, maakte de gelijk maker nadat eerst Leysner en Van Rooden (prima spelend) mis ten: 110-110. Crews scoorde uit vrije worpen. Leysner schoot van afstand weer raak. Daarna, een interceptie van Mitchell Plaat. balverlies van Uitgerekend i het uitvallen Vijftig minuten lang was hij de grote dirigent van Leiden, pas send, scorend (28 pnt) en verde digend. Collins ontving de bal en dankzij een fout van Peter Bloemsma kreeg de eredivisie topscorer een extra vrije worp na zijn briljante score: 115-112. Akerboom bracht Den Bosch op nieuw bij, Bloemsma maakte weer een fout tegen Collins (117— 114) gevolgd door een fout van Kirkland tegen Kop. Dit seizoen miste de Leidenaar nog geen en kele keer vanaf de vrije worplijn. Nu wel. Den Bosch kwam weer aan de leiding (117-118). De aan moedigingen van de Leidse sup porters bereikten orkaankracht toen direct daarna Hans van Rooden en Roy Leysner hun ploeg weer een voorsprong ga- Leiden drukte door. Akerboom scoorde nog éénmaal maar Plaat had toen de strijd al beslist. De tijd werkte daarna in het voordeel van Leiden, Den Bosch jaagde wanhopig op balbezit. Arthur Collins omklemde de bal enkele seconden voor het verlossende eindsignaal. Den Bosch verloor: 123-122. Een sprint naar de kleedkamer bracht de Ameri kaan (hij scoorde 36 pnt) in veiligheid voor de uitzinnige toe schouwers. Mitchell Plaat ging op de schouders. Leiden had met de zege op de koploper enkele weken voor de na-competitie duidelijker dan ooit zijn kandida tuur gesteld voor de landstitel. nen worden wanneer Harry Kip geen fout had gekregen, toen Leiden na een 49-48 ruststand bekwaam een kleine voorsprong die het de hele wedstrijd had in de slotseconden wilde verdedi gen. HANS JACOBS Na winst bij Het Zuiden LEIDEN - Van vijf Vijf Leidse korfbaloverwinningen waren die van de De Danaiden en De Alge mene het meest sprekend. De Danaïden heeft nu duidelijk in de overgangsklasse afstand geno men van de twee onderste plaat sen, terwijl Algemene nog steeds fier aan de leiding gaat in LB, waar Zuiderkwartier door de grote zege op DKC nog steeds op de loer ligt. Fides Pacta komt door het verlies tegen PS V te kort om nog enige kans te maken op een promotieplaats. Door van BKC te winnen heeft KNS de kansen op behoud in de derde klasse vergroot. Het Zuiden - De Danaiden 5-9 (3-1). Het Zuiden heeft De Danaiden drie kwartier lang zwaar onder druk weten te zetten. Door het stugge en bikkelharde verdedi gen van de Rotterdammers kre gen de Leidse aanvallers weinig ruimte en mede door een zeer snelle opening van Het Zuiden (2-0) stonden de Blauwwitten voor grote problemen. Door die snelle opening zagen de Rot terdammers kans Gerard Nap het scoren als eerste aanvaller te be letten. Dat speelde Danaïden ge durende de gehele eerste helft parten. Ook Adrie van Nierop zag geen kans het getij te doen keren. Hennie Devilee reduceerde in de beginfase weliswaar de achter stand via een doorbraak tot 2-1, maar Het Zuiden scoorde vlot daarop weer 3-1. Na rust kwamen de Leidenaars sterk terug. Hans v.d. Leek, Yvonne Kamerling, Gerard Nap (2x) en Cees Chns- tiaanse bogen de score naar een verdiende voorsprong van 3-6 Met nog 10 minuten te spelen leek de overwinning veilig, maar de Rotterdammers kwamen in die laatste periode nog gevaarlijk dicht bij. Bij 5-6 misten ze zelfs nog een strafworp. Adrie van Nierop en Gerard Nap (2x) lood sten De Danaïden in veilige ha- Fides Pacta - P.S.V. 4-5 (1-2). De ruststand van 1-2 duidt op een zeer hechte verdediging en een falend aanvalsvak. Maar bij Fides Pacta was de lage score te wijten aan het middenvak dat veel bal verlies leed en onnodige fouten maakte. Ook PSV zag geen kans aanvallend iets te presteren. Na rust een iets beter spelbeeld, maar de Leidenaars kwamen niet meer dichterbij. P.S.V. behield steeds een marge van twee doelpunten. In de slotfase kwam Fides Pacta nog sterk terug, maar scheids rechter Matse uit Kerkrade speelde een voor de Leidse aan hang tragische hoofdrol. Bij de stand 4-5 keurde hij twee doelpunten (van o.a. Hennie Pi ket) af. Doelpunten: Hennie Pi ket. Hen B rakel. Dik Onderwater en Ruud Niesing. LEIDEN - Deventenaar Roelof Veld is zaterdag winnaar geworden van de traditionele Zilveren Molenloop. De zestiende editie van dit door het Leidse De Bataven georganiseerde evenement over 20 kilometer onder scheidde zich dit .iaar vooral door gunstige weersomstandigheden. De wind, in voorgaande jaren tem pomaker op de eerste 10 km, hield zich afzijdig. Reden waarom de eerste 5 km door de koplopers werd afgelegd in 15.50 sec. In die kopgroep be slaande uit 10 man, voerden Steef Kijne, Rob Strik en Wim Ogink het tempo gaandeweg op. De laatste pakte zelfs na 5,5 km en kele tientallen meters op de rest, maar in Hoogmade verspeelde hij zijn voorsprong weer. Roelof Veld, Wim Ogink, een sterk lopende Jos Renne van het Leidse AV Holland. Alphenaar Rob van Schooten AAV'36), Bert Klop, Steef Kijne. Rob Strik en de Belg van Noten vormden in die wedstrijd-fase de kopgroep op 150 meter gevolgd door De Hollander, Van de Zon, Schapcl- houman en een tweede AV-Hol- land-atleet, Martien van de Hoorn. Lossen Vlak voor het tien km punt begon Roelof Veld zich met het kop- werk te bemoeien, terwijl de Belg Van Noten er eveneens hard aan trok. De routiniers Strik en Krijne konden goed volgen, maar Rob v. Schoten moest lossen. Klop, Ogink en Renne moesten nu ook terugnemen. De 10 km ging in 31.30 voor het leidende viertal, dat zijn voorsprong steeds verder uitbreidde. In Rijpwetering werd de enige buitenlander, die behoorlijk kon meekomen. Van Noten, gelost. Met Oud-Ade in zicht zette Veld een versnelling in die zowel Strik als Kijne niet konden volhouden. Binnen 3 km liep Veld zijn ach tervolgers op 25 sec. Strik, een specifiek op lange afstand inge stelde atleet en Kijne, Neder lands kampioen op de 3000 steeple, vochten in.middels hun duel uit. Op 2 km voor de finish moest Kijne Strik laten gaan. Eerste Leidenaar Jos Renne had inmiddels alle moeite de Al- phense atleet Rob v. Schoten van zich af te houden. In de slotfase wist v.d.Zon zich nog juist tussen dit tweetal te nestelen. Fel Bij de dames was de strijd voorin niet minder. Twee van de in totaal 7 gestarte dames waren aan el kaar gewaagd. Corry v.d.Meer van de Bataven had felle con currentie te duchten van de Friese Anneke Zeinstra. Elkaar opjagend kwamen zij tot zeer goede tijden en persoonlijke re cords op zowel de 15 als de 20 km. Corrv v.d.Meer was uiteindelijk toch de sterkste en finishte in de tot nu toe scherpste tijd van 1.20.40 hetgeen zelfs nog beter is dan het record van Nederlands beste lange afstandatlete Corry Konings. Corry van de Meer toonde zich duidelijk gelukkig. Ook verheugd toonde zich na af loop de Spartaanse atleet Piet Waaning. vorig jaar nog beho rend tot de nationale top. De Lis- senaar die 57ste werd het afgelo pen winterseizoen geplaagd door een langdurige blessure. "Voor mij was dit een training en een test. Sinds een week ben ik hele maal van mijn blessure af. Het lo pen ging fijn en binnen een maand hoop ik weer een beetje mee te kunnen. Winnaar Veld zag er nog opmerke lijk fit uit na de finish: "Ja, ik het het vooral het eerste stuk rustig aan gedaan. Het ging mij hard genoeg. Vorige week heb ik een zware wedstrijd gehad in Pader- born (25 km-red) Op een gegeven moment ben ik op plaats gaan lo pen. Dooreen versnelling van 600 m pak je dan meteen voldoende afstand." Uitslagen Ds voornaamste uitslagen van za terdag luiden (in totaal haalden 360 deelnemers/sters de finish wat beduidend minder is dan vo rig jaar): Heren: 1.Roelof Veld (Daventria) 1.03.06.0; z. Rob Strik (BAV) 1.03.40.2; 3. Steef Kijne (Metro) 1.04.05.6; 4 Van Noten (Belgié) 1.04.35.0; 5. Wim Ogink (Daven tria) 1.05.19.8; 6. Bert Klop (Hor ror) 1.05.29.0; 7. Jos Renne (AV Holland) 1.06.00.0; 8. Wim v.d. Zon (PAC) 1.06.15.4; 9 Rob van Schoten (AAV'36) 1.06.20; 10. Martien van dc Hoorn (AV Hol land) 1.06.54; 23 Ed van Tilborg (NSL) 1.08.44; 29 Nico Volker(AV Holland) 1.10.06; 37 Jan Hendriks (Bataven) 1.10.57; Veteranen I 1 Louis Vink (Edam) 1.08.08; 2. D.v.d.Broek (Vet.Ned) 1.08.12; 3. J. Labriton (Vet.Ned) 1.08.47: Veteranen 11 1Jac Smits (Vet.Ned) 1.13.36; Veteranen III: 1. Jan van Ginkel (BAV) 1.25.47; Dames: Corry v.d.Meer (Bataven) 1.20.40. itenaar Wim Ogink doet in de beg in fas* invoering van Rob Strik lin de donker r Roelof Veld (nummer 300). Zwak S.M.S. - T.O.P. 7-7 (3-3). Een zwak opererend TOP heeft in Utrecht toch nog kans gezien een belang rijk punt in de wacht te slepen. Gedurende 80 min. hebben de Sassenheimers tegen een achter stand op moeten boksen, die pas in de laatste paar minuten door Kees Vuurmond en Nottie Keunig werd ingehaald. SMS profiteerde goed van de lus teloosheid in de TOP ploeg. Bij rust leidden de Utrechtenaren met 4-3. TOP probeerde na rust wel de bakens te verzetten, maar SMS gaf daar weinig gelegenheid toe. Pas bij 7-5 zag TOP kans zich naast SMS te schieten. Overige doelpunten van Jan Willem Simmelink, Bert Staal, Wijnand van Vliet en Dirk Meijer. De Algemene - Celeritas 11-8 (3-3) Het bijna gedegradeerde Celeri tas is 80 minuten lang een ge vaarlijke opponent geweest voor De Algemene. De routine van Eric Filemon in de slotfase (van 8-8 naar 10-8) stelde de zege voor de Leidse Hout bewoners veilig. De Algemene opende sterk door Ruud van Vliet (2-0), maar moest toezien dat Celeritas op 2-3 kwam. Na rust had scheids rechter Lepelaar de handen vol aan twee hard spelende ploegen. Zes strafworpen en 2 boekingen moesten de spelers tot rust ma nen. In die tweede helft moest Algemene tot drie maal toe een achterstand weg werken. Doelpunten van Ruud v. Vliet 4x, Ene Filemon 3x, Aad Rusman, Jannie Iterson en Hennie Waas dorp. DKC - Zuiderkwartier 6-12 (3-8). Zuiderkwartier heeft in Delft een vrij gemakkelijke overwinning behaald op een bijzonder slecht uit de voeten komend DKC. Reeds bij rust bezat de ploeg van coach Wim Metselaar een ver diende 3-8 voorsprong. Na rust deed Zuiderkwartier het wat rus tiger aan. DKC kon echter niet gevaarlijk worden en de wed strijd kabbelde zo naar een geza pig slot (6-12). Leidse doelpunten van: Jimmy van Daim 4x, Dirk Jan de Kreek 3x, Eric van Lunte- ren 2x, Carla Akse en Nico- van Leeuwen. Eén punt OSCR - Crescendo 7-7 (3-3). Bij koploper OSCR heeft Crescendo één punt laten liggen, want met nog één minuut te spelen leidden de Morsbewoners met 6-7, door een doelpunt van Marlies Al berts. Gedurende bijna de gehele wedstrijd heeft Crescendo een lichte voorsprong gehad, maar deze kon niet worden vergroot. Bij rust was de stand weer in evenwicht. (3-3). Na rust had Crescendo tot twee maal toe OSCR op een beslissende achter stand kunnen spelen, maar beide keren faalden de aanvallers. Doelpunten van: Lenie Kok. Louis Kok, Joke Geyer, Piet l'Amie, Carolien Braggaar, Wil fred Cornelisse en Marlies Al berts. KNS - BKC 8-6 (2-3). KNS heeft een goede uitgangspositie verworven voor het slot van de competitie. Mede-degradatie-kandidaat BKC werd in een conditionele slijtage slag op 4 punten gezet. Daarmee hebben de Oegstgeeste- naren voorlopig het degrada tiespook op zij gezet. Tot 10 mi nuten voor tijd was de wedstrijd gelijk opgegaan, maar Peter Zit man en Sandra Steenbergen zorgden voor de verdiende Leidse zege. Fiks - O DO 6-6 (3-3). De ploegen ontliepen elkaar niet veel in deze wedstrijd. Wel heeft Fiks steeds tegen een achterstand moeten aankijken maar Ineke Kooy wist ruim voor tijd de stand op 6-6 te brengen. In de slotfase was Fiks zelfs iets sterker maar Rob Non hebei zag geen kans meer om de overwinning binnen te halen. Velocitas - Fluks 6-9 (3-3). Bij beide ploegen was het te merken dat dit de eerste wedstrijd was die men op het veld speelde na de micro competitie. Het zware veld vergde veel van de conditie. Fluks had bij de stand 6-6 10 mi nuten voor tijd de meeste lucht en won verdiend met 6-9. GERTGRESSIE Zege van Luba niet voldoende LEIDEN Een uiterst gecon centreerd Luba heeft zaterdag de schande van de grote beker- nederlaag tegen Nijssen Trotters (67-102) volledig uitgewist. In de return won Luba vroral door goed spel van Lodev ijk Devilee en Ton Kallenberg <a een 36-47 ruststand zeer ver .ïend met 84- 106. De grote zege wa echter niet vol doende om eer plaats in de finale van de strijd «m dc Nederlandse B-beker te bereiken. Trotters, waar Maui ,en en Berendsen top- .delig saldo van 13 pun

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17