Yolleybalsters Leython winnen Handbalsters Foreholte starten sterk in veldstrijd Piket na de afgang bij schakers DD: Pechduivel sloeg weer eens toe Van der Wiel en Piket winnen jeugdschaaktitels Belangrijke winst op Novo Goede zwemtijden in ongeschikt bad FORESCATE VERLIEST IN DUBBEL OPZICHT SPORT SPORT MAANDAG 3 APRIL 1978 SPORT LEIDEN - De handbalsters van Fo reholte zijn het tweede gedeelte van de veldcompetitie goed be gonnen. Met 8-6' bleef de ploeg van trainer Wim Gcerlings in de meerderheid tegen het niet op volle oorlogssterkte aantredende eerste team van hoofdklasser Quintus. De Voorhoutse formatie had een bijzonder trage start, maar bij de rust was de 0-3 ach terstand omgebogen in een 5-3 voorsprong voor Hannie Bos kamp e.s. In de tweede speelperiode con troleerde Foreholte het spel vol komen. De treffers van Foreholte kwamen op naam van: Hannie Boskamp 3x, Karin Zonneveld 2x, Anke van de Nouland 2x en Elly Hoek. In de regionale tweede klasse had Northa weinig moeite met het weer te hard opererende DWS uit Schiedam. Na een reeds duide lijke 2-8 ruststand werd het uit eindelijk 6-10 voor de Noordwij- kerhoutse dames. De heren van Saturnus hebben al leen maar in de eerste helft wat moeite gehad met AHC'28. Dat kwam vooral door de stevige aanpak van de Hagenaars, waar door Saturnus wat geïntimideerd raakte. Met een magere 7-5 werd gerust. Na rust groeide de Leidse ploeg weer naar haar normale ni veau. Saturnus liep via de tussen standen 10-5, 14-8 en 16-10 weg naar een verdiende 17-13 eind stand. Ook de Leidse dames zegevierden, al was de winst op DSO klein: - 11-12. HW'70 was'duidelijk sterker dan het Haagse HMSH, wat blijkt uit de 18-22 eindstand. Bij de Voor schotenaren was Jan Lam boo het doeltreffendst. De Voorschotense dames redden het niet tegen het vierde team (vol oud-eerste team speelsters) van Kwiek Sport. Met 0-10 werd het een zege voor de Haagse ploeg. Door een sterke tweede helft kon het Noordwijkse MSV juist op tijd op gelijke hoogte komen met het tweede team van Kwiek Sport, 12-12. Voor de Noordwijkse dames was het eerste team van Hermes te sterk, wat logisch was gezien het feit dat de Haagse dames in de zaalcompetitie drie klassen hoger uitkomen. Het werd 3-12 voor Hermes. De heren van Warmunda leden een ruime 12-20 nederlaag tegen de reserves van Hermes. Wellicht waren de Warmonders met hun gedachten al bij de wedstrijd van aanstaande vrijdag (19.30 uur) in de Velo-hal te Wateringen, waar met Quintus 3 moet worden uit gemaakt wie zich uiteindelijk zaalkampioen van de afdelings derde klasse A mag noemen. On danks een goed op dreef zijnde Beertje Wassenaar dolf het War- mondse damesteam het onder spit tegen HMSH, 7-5. LEIDEN - Het herenvolleybalteam van Gemini Kangeroes stond in het duel tegen Brevok al snel met 8-0 achter, later zelfs met 14-9. Maar dankzij een enorme inzet wisten de Voorschotenaren toch met 14-16 de eerste set te pakken. Mede door de onenigheid, die de Gemini-spelverdelers onderling hadden ,liep het daarna bij Gemini K echter niet meer zo goed. Brevok wist van die omstandigheden goed gebruik te maken en wist het duel door winst in de- tweede, derde en vierde set met resp. 15-3, 15-4 en 15-5 uiteindelijk met 3-1 te winnen. Alie Oudshoorn smasht voor Leython door het Novo-hlok. Set-up Elly Kouwenberg kijkt toe. .Het reserveteam van de Kangeroes begon tegen Smit/Beheer erg sterk en wist in de eerste set een 7-12 voorsprong te nemen, maar dat bleek niet genoeg te zijn om die ook in winst om te zetten: 15- 12. Ook in de tweede en derde set wist Gemini 2 met goed spel lang tegenstand te bieden, maai- ook in die sets trok Smit/Beheer uit eindelijk de winst naar zich toe, vooral ook omdat het Voor schotense blok gisteren slecht sloot: 15-13 en 15-7. In de uitwedstrijd tegen Tonegido trok Donar aan het k kortste eind. Donar, dat het gemis van Kees de Bock sterk voelde, schreef wel de derde set op haar naam, maar moest de vierde daarentegen weer aan Tonegido laten, doordat de Hagenaars bij de stand 11-12 in het voordeel van Donar drie keer bij de arbiter appelteerder, LEIDEN - Met nog drie ronden te spelen bevindt de waterpolocom- petitie zich in de eindfase. De meeste beslissingen zijn al gevallen en in de hoofdklasse is eigenlijk alleen de strijd om de landstitel nog open. Het is daarom verklaarbaar dat bij sommige ploegen de aandacht verslapt en er af en toe "abnormale" uitslagen vallen. Zo verloor De Zijl/LGB zaterdag voor het eerst van een lagergeplaatste tegenstander, de rood-wit- ten moesten in Ede met 7-5 buigen voor De Rijn. LZ'86, dat in de eerste klasse nogal is teruggevallen, haalde eindelijk weer eens goed uit: in zwembad De Zijl werd Polar Bears met 10-2 verslagen. De Zijl/LGB had vóór zaterdag al vier wed strijden achter elkaar verloren, maar dat was tegen de topploegen. Tegen de mindere goden hadden de Leidenaars praktisch nog geen punten verspeeld en het zou kunnen dat ze daaiom de wedstrijd tegen De Rijn wat te gemakkelijk opnamen. Debutant De Rijn draait eigenlijk maar op twee man: international Ed van Es en Corrie Vermeer, jeugdinternational en topscorer bij de ploeg uit Wageningen. De Zijl/LGB moest dus proberen die twee spelers uit te schakelen zonder de eigen aanval al te veel te verzwakken. Dat lukte niet best, want de bewaker van Van Es, Alex van Belkum, zat al na twee periodes met drie persoonlijke fouten op de kant, terwijl ook de Leidse aanvallen niet al te voorspoedig verliepen. De Rijn bleek gewaarschuwd voor de intik- ballen van Stan van Belkum en de lange Leidenaar werd met alle mogelijke - zeker niet alleen reglementaire-middelen van het Wageningse doel vandaan gehouden. De wedstrijd ging in de eerste drie periodes nagenoeg gelijk op. Het laatste kwart begon bij een 4-4 stand. Cor Vermeer schoot van afstand langs de overigens uitstekend op dreef zijnde Theo Uittenhout, en dat bete kende 5-4, maar Frits Welling bracht uit een strafworp weer de ploegen op gelijke hoogte. De strijd werd vervolgens wat onvriendelijk en de scheidsrechters Van Polen en Van Vossen hadden het duel niet goed meer in de hand. Van den Dikkenberg mocht een bal onderscheppen en ging op het Zijl/LGB doel af. Zijn schot werd door Martin Vreeb urg half gestopt en zeilde toen nog al onge lukkig over doelman Uittenhout heen: 6-5. De 7-5 eindstand werd bereikt doordat Van Es in de laatste minuut nog een strafworp benutte. Het scoreverloop was als volgt eerste pe riode 0-71 Jacob Spijker (man meer), 1-1 Vermeer, 2-1 Van Es; tweede periode: 2-2 Stan van Belkum (strafworp), 3-2 Van Es (man meer); derde periode: 3-3 Leo Onder water (man meer), 4-3 Johan Kers, 4-4 Mar tin Vreeburg; vierde periode: 5-4 Vermeer, 5-5 Frits Welling (strafw.) 6-5 V.d.Dikken- berg, 7-5 Van Es (strafw.). LZ'86, dat in de vorige vijf ronden van de eerste klasse-competitie slechts drie punten haalde, maakt geen reële kans meer op pro motie. De inzet van de LZ-spelers bleek in de wedstrijd tegen Polar Bears echter niet verminderd. De Leidenaars gaven in de verdediging weinig kansen weg en werden in de aanval vaker gevaarlijk dan in de vo rige wedstrijden. Vooral dankzij de tref zekere Rudi Muusse, die vier maal raak schoot, leverde dat een flink aantal doelpun ten op. De wedstrijd werd alleen enigszins ontsierd doordat de arbiters Van den Dikkenberg en Dikstaal aan beide kanten een groot aantal overtredingen niet zagen of niet wilden zien, waardoor de strijd soms onnodig fel werd. Polar Bears kan nog wel wat punten gebrui ken en scheen ook niet kansloos, want in Ede won LZ maar met 4-5. Zaterdag brach ten de "ijsberen" echter te weinig vaart in hun aanvallen, terwijl ze in de defensie niet genoeg lucht hadden om steeds bij de soms goed doorzettende LZ-aanvallers te blijven. In het eerste kwart scoorde de thuisploeg nog maar één keer, maar in de tweede pe riode viel de beslissing, want toen werd het 5-1. Een minuut voor tijd was de stand op gelopen tot 7-2, en toen doelpuntte LZ'86 nog drie maal, daarmee de eindstand op 10-3 brengend. Voor LZ scoorden: Rudi Muusse (4x), Fried Elzenga (3x), Jan de Graaf (2x) en Jan van Duuren. Katwijk, dat in de tweede klasse B in de middenmoot verkeert, komt de laatste tijd zelden meer tot goede prestaties. Zaterdag werd in Rotterdam met 5-4 verloren van het één plaats hoger staande SZC. De Kat- wijkers hadden in deze rommelige wed strijd wel kansen, maar schoten te vaak te gen de goed keepende SZC-doelman Noordwijk op. De doelpunten voor Katwijk alle bij nummerieke meerderheid gescoord, kwamen van Dick van der Bent, Kees van der Molen en Paul van Putten (2x). In het laatste part haalde Katwijk nog op van 5-1 tot 5-4. hetgeen de Leidse ploeg op een 15-12 verlies kwam te staan. Bij de dames was het duel Novo- Leython uitermate belangrijk, want de verliezer zou voor het spelen van promotiewedstrijden uitgeschakeld zijn. Leython startte sterk, maar zag bij 6-6 Novo weer naast zich. Maar doordat de serve van Leython Novo in grote moeilijkheden bracht en Leython in Liesbeth Rijhja een sterke afmaakster had, wonnen de Leidse dames vrij verrassend met 15-6, 15-12, 2-15 en 15-12 van de Noordwijkse ploeg. De dames van Gemini K hadden het tegen die Raeckse eg moei lijk. Gemini verloor de eerste set zelfs met 15-4, maar herstelde zich daarna goed door de vol gende sets met 15-4 en 15-3 te winnen. Door een overconcentra- tie verloor Gemini K de vierde set (15-12), maar in de vijfde en be slissende set trokken de Voor schotense dames toch aan het langste eind: 19-17. Het reser vedamesteam van Gemini had wat moeite met Roswell 2 maar won toch vrij moeizaam met 3-1 (15-13, 12-15, 15-12 en 15-8). In de promotieklasse heren had Leython slechts over één spel verdeler de beschikking: Henk van Klaveren. Dit was tegen het team van Gemini K echter ruim voldoende, want in het eenzijdige duel werd het derde team van Gemini met de cijfers 15-6, 15-10 en 15-10 snel naar een nederlaag gespeeld. Ook LUSV kwam te gen Be Fair niet in moeilijk heden, want in Waddinxveen werd een 3-0 zege (15-5, 15-7 en 15-11) geboekt. Bij de dames startte Leython 3 erg sterk tegen LUSV en nam zelfs door winst in de eerste twee sets (15-4 en 15-12) een 2-0 voorsprong. Maar daarna toonde LUSV aan, dat de ploeg niet onterecht zo hoog op de ranglijst staat geklasseerd. Onder leiding van de 'ongrijpbare' He- lene Bos werd Leython onder zware druk gezet en wist LUSV de volgende drie sets te winnen; waarmee de studentes toch nog een 2-3 zege behaalden. Met vier invalsters had Leython 2 de ondankbare taak tegen kam pioen Jodan Boys aan te moeten treden. Ondanks die handicap wist Leython 2 toch goed tegen spel te bieden en ging het team 'maar' met 1-3 (14-16,12-15,15-13 en 10-15) de boot in. Gemini Kangeroes 3 wist tenslotte een kostbare 3-1 winst op het te gen degradatie vechtende Zovoc te bereiken. De setstanden waren hier 15-9, 15-4, 16-18 en 15-9. GER RENNES GOUDA - De laatste voorronde van de Speedo-jeugdzwemwed- strijden werden door de kring Gouwe-Rijnstreek afgewerkt in "De Trefkuil" in Gouda, een voor wedstrijdzwemmen eigenlijk ongeschikt bad. Toch werden er enkele goede tijden gezwommen. Uitslagen: 100m rug meisjes '69/'70. 1Sandra Kikkert Katwijk 1 40.0; 100m vlinder jongens '69/70: 1. Tonny Jaarsveld BZPC 1.50.5. 100m school meisjes '68: 1. Leonie v. Hameren Alkemade 1.41.6 100m vrij jongens '68: 1. Sander Verheul AZC 1.14.4; 100m rug meisjes'67: 1. Marianne Knot LZ 1.28.3 100m vlinder jongens '67: 1. Gijsbert v.d. Leden BZPC 1.17.8; 100m school meisjes '66: 1. Marianne Rood HZV 1.32.7 100m vrij jongens '66: 1. Erik Rieken AZC 1.08.2; 100m rug meisjes '65: 1. Renee Dijkshoorn Zijl/LGB 1.19.9; 100m vlinder jongens '65: 1. Edwin van Houten BZPC 1.15.2. Alleen in de achtste ronde beging de Leidenaar een misstap door een goede stelling tegen Wind te optimistisch te behandelen, maar dankzij de score van 6V2 uit 7 kon hij zich dat allemaal permitteren. Het halve punt was Van der Wiel in de vierde ronde kwijtgeraakt aan titelverdedi ger Han Janssen, die echter tegen andere opponenten faalde, waardoor hij Van der Wiel niet kon bijbenen. John van der Wiel stelde zijn titel in de slotronde veilig met een winstpartij tegen deGroninger Otto ter Haar. Rinie Kruyf was de tweede Leidse vertegenwoordiger in dit kampioen schap. Kuyf eindigde op 5 uit 9, wat dankzij de weerstandspunten goed voor een zevende plaats was. Marcel Piket eindigde in de categorie tot 13 jaar als eerste met 6V2 uit 7, terwijl Enk Oosterom in die groep met twee punten nog routine tekort kwam. Bij de Open Nederlandse jeugdstrijd in Doetinchem liet Hans Kuyf in de slotronde de zege glippen door een onnodige nederlaag tegen Hellinga. Op weerstandspunten werd hij met 5'/2 uit 7 nu tweede. Selier bereikte hetzelfde resultaat, maar eindigde op weerstandspunten als vierde. LEIDEN - De Leidenaars bij het Nederlands jeugdkampioenschap scha ken hebben het er in het algemeen goed van afgebracht. In Rotterdam werd John van der Wiel in de klasse tot 20 jaar op overtuigende wijze LEIDEN - Het laconieke "pech gehad" was de eerste reactie van Philidor's teamleider Joop Piket na de zaterdag gespeelde schaakmatch, waarin zijn ploeg in de voorlaatste ronde door het Haagse DD met 7V2-IV2 praktisch uit de hoofdklasse werd geveegd. Om dan feller te vervolgen met "We hebben zelden zoveel pech gehad als dit jaar. Noem maar op: tegen BSG. MEMO, Char- lois/Europoort, VHS en nu dan weer tegen DD. Al deze wed strijden hadden we stuk voor stuk moeten en kunnen winnen, maar steeds ging het fout in het laatste uur. Het seizoen hiervoor lukte dat juist uitstekend. Soms stonden we halverwege een match slecht, maar dan wonnen we toch nog door uitgerekend in de tijdnoodfase vernietigend toe te slaan." John van der Wiel meentechter.dat na zoveel nederlagen van "pech" geen sprake meer kan zijn: "De oorzaak ligt volgens mij meer in de slechte voorbereiding, het te gemakkelijk' gaan schaken in "gewonnen" stellingen en soms ook het gebrek aan concentra- Half vijf wees de klok zaterdag tij dens het duel DD-Philidor, toen Joop Piket zich liet ontvallen: "Ik ben niet zo erg tevreden." Zijn stelling was dan ook niet om te juichen, maar hij zat wel met hoofdpijn en aspirine achter het bord. Met het zakken van de hoofdpijn stegen zijn kansen. Hij kwam zelfs gewonnen te staan en daarop had zijn opponent Lind ner beslist niet gerekend. Piket moest echter zijn laatste 25 zetten in vier minuten afrafelen en dat bleek niet haalbaar gevallen vlag. Daarmee werd de stand 3-1 voor DD. Rinie Kuyf had reeds vooruitgespeeld en remise be haald. Voor Ad van den Berg had DD een leuke 1 april-mop in petto: Jaren lang had hij niet meer aan de KNSB-competitie geroken, maar nu zat hij er weer. Deze "hij" was niemand minder dan Jan Hein Donner. Ad koos in een Ben-Oni een wat zwakke voortzetting, maar Donner beantwoordde deze even zwak. Op de 16e zet trok Van den Berg met b5 ten aanval, maar dat was te prematuur. Toch kreeg hij aardige kansen, maar Donner speelde het vervolg uiterst pre- Op Ad's "Ik had toch aardige aan- valskansen,' reageerde Donner vernietigend met "Dat is niet waar. Het was allang uit." Theo Piket kreeg een daverende stelling, maar hij kon opeens een bevrijdingsactie van Blauw niet meer verijdelen en het werd re mise. Bakker speelde op winst, maar in plaats daarvan had hij remise moeten houden. Nu werd hij door twee vrijpionnen "eruit gelopen": 4-1. Kohlbeck won een stuk, maar liet zich pardoes mat zetten: 5-1. Van Reek en Van Maaren gingen min of meer re gelmatig van het bord: 7-1. Peter Gelpke had dankzij een verre vrijpion tegen Vink moeten win nen. In tijdnood ging dat kleinood echter verloren, zodat zijn winstkansen aanmerkelijk slonken. Omdat de strijd toch al verloren was, gaf hij zijn partij maar remise. John van der Wiel gaat echter nog proberen zijn dameseindspel tc winnen. LSG I liep in klasse I B nog een kleine kans te degraderen en dat was voldoende om ditmaal met meer elan en gemotiveerder te schaken. DD II werd het slach toffer. Sikkel, Baart en Tolenaar wonnen door materiaal buit te maken, terwijl Heemskerk posi tioneel tot winst kwam. Konings haalde uit een slechte stand nog remise. Voor de beide andere re mises tekenden Dobbelaar en Bosch. Van Schaik ging kansloos ten onder, terwijl Kuijpers door een blunder verloor. Met nog een winstpartij van Van der Born komen we op 6ll2-3lh voor LSG. Philidor II/Leiden is dankzij de zege van LSG bijna geheel veilig. Tegen De Wolstad bereikte Phi lidor 4-4, maar de beide hang- partijen zijn misschien niet vol doende voor 5-5. Pols komt haast onvermijdelijk tot drie maal de zelfde stelling en dus remise, terwijl Smit in tweede zitting gaat proberen een moeilijk eindspel met een minuspion remise te houden. Philidor begon zeer goed. Voorn ving binnen een uur een dame, terwyl Visser zijn op ponent fraai "aan de haak sloeg". Van den Bosch, Barkema, Berg en Jongsma boekte vier remises. Verliespartijen waren er voor Okkes (te weinig routine) en Van Loon (liet zich overdonderen). Voorschoten I kwam tegen Dord recht I met maar liefst 5-1 achter door min of meer klungelige ne derlagen van Steenlage, Wise, Huizer, Sluiter en Thieme tegen over winst voor Wouters. In het laatste uur kwam Voorschoten nog terug tot 3-5 dankzij gedegen winstpartijen van Bongers en Brouwer. Both heeft via arbitrage zeker winstkansen, maar Schuckink Kool kan de match niet redden, want in tweede zit ting lijkt niet niet meer dan re mise zijn deel te zijn te worden. Voorschoten is daardoor nog niet veilig, maar een overwinning op het reeds gedegradeerde Het Oosten I in de laatste ronde lijkt meer dan waarschijnlijk, want Het Oosten houdt de rest van de competitie voor gezien. Dat bleek zaterdag wel tegen LSG II: Het Oosten kwam met niet minder dan vijf invallers. Brunia van LSG zorgde voor een snelle remise. De resterende par tijen "liepen als een trein" voor LSG. Smout won het fraaist met een serie offers. Verder wonnen Verburg, Erwich, Egberts, Wiebes, Bakker en Mieremet. Uitzonderingen waren Noordijk, die vergat ze winnen en Geertsma, die afbrak in een po- tremise-stelling. Derhalve schaakte LSG II met 8-1 zich de finitief uit de gevarenzone. LEIDEN - Forescate zal aan het af gelopen weekeinde maar weinig plezier hebben beleefd. Zowel de dames als heren van die Voor schotense hockeyclub werden te gen respectievelijk Laren en Ring Pass met nederlagen gecon fronteerd. Alecto en Hisalis boek ten winst. ROOMBURG - RIJSWIJK: 2-2 Mede door de slechte toestand van de grasmat speelden beide ploe gen een uiterst matige wedstrijd. Voor Roomburg scoorden Geert Reyns en Kees Went. Kort voor tijd moesten de Leidenaars als nog de winst uit handen geven, toen Rijswijk op 2-2 kwam. FORESCATE - RING-PASS: 0-5 Tot 15 minuten voor het eind wist Forescate in dit duel de stand blank te houden. Toen trad de Delftse doelpuntenmachine als nog in werking. Eerst scoorde Ruud Vlek uit een strafcorner, vervolgens had Ron Dijkgraaf tweemaal achtereen uit een re bound succes, waarna Slephan Nuhn, Paul Mooyman de eind stand op 0-5 bepaalden. ALECTO - HLC: 2-0 Alecto heeft zichzelf door de 2-0 winst op HLC aanzienlijk betere kansen op de titel verschaft. De beduidend sterker spelende Leiderdorpers verzekerden zich voor rust al van de 2-0 zege. Robert Kruideniers zorgde voor 1-0, een ploegmaat Hans Hartgers maakte de over winning van Alecto wat rianter (2-0) NIEUWKOOP - HISALIS: 1-2 Voor rust had in dit duel Rob Brouwer Hisalis op 1-0 gezet. John Simons zou in de tweede helft die marge nog verdubbelen. De sterk terug komende Nieuwkoopse hockeyers wisten echter op het nippertje alsnog de eer te redden. LAREN - FORESCATE: 3-0 In dit treffen zette Annemiek de1 Jong Laren op 1-0 voorsprong, een score, die Forescate nog alle hoop op een redelijk resultaat gaf. In de tweede helft raakten de Voor schotense dames echter tweemaal toe de bal in de cirkel met de voet aan wat evenzoveel strafpushes kostte. Corille Bosch benutte voor Laren de strajballen. KRAAIENHOUT - ALECTO: 0-1 Het vlotte begin van Alecto heeft in deze confrontatie de doorslag gegeven. Al na ongeveer een kwartier bracht Marjolijn Al- derwereld de eindstand op het scorebord 1-0. DE REIGERS - HISALIS: 0-5 Met veel machtsvertoon zijn de Sas- senheimse dames over hek- kesluiter de Reigers heengewalsd. Doelpunten kwamen van Ma- rielle van Dop, Belinde van de Berg,Margriet Overbeeken Elske van den Ende (2x).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16