Geluk aan zijde van Noord wijk RCL MET PIJN EN MOEITE NAAR 1-1 Lisser Boys bezorgt Be Fair eerste seizoen-nederlaag MAANDAG 3 APRIL 1978 SPORT VLAARDINGEN - Zonder geluk blijkt het ook in de voetbalsport nog altijd onmogelijk wel te varen. Neem de Vlaardingse zaterdageersteklasser Zwaluwen. Die forma tie leverde zaterdagmiddag tegen Noordwijk ongewild het bewijs voor die stelling. Immers, de Frans de Kruis-bri- e, inmiddels afgezakt j laatste plaats in de eerste klasse A, toonde zich in dat treffen in alle opzichten gelijkwaardig aan de zeekanters, maar moest niettemin voor de zoveelste maal in dit seizoen de wrange smaak van een nederlaag (0-1) proeven. Het zit Zwaluwen Vlaardingen de laatste weken duidelijk niet mee. Waar "de concurrentie" - Nieuw Lekkerland en De Zwervers.- al bikkelend desperate pogingen onderneemt om het eerste klas- serschap te prolongeren, daar lijken de Vlaardingers het slach toffer te worden van hun eigen opvattingen, waar het de voetballerij aangaat. Hoewel de Zwaluwen-spelers stuk voor stuk terdege de netelige si tuatie, waarin ze nu verkeren, be seffen, wordt er vooralsnog door de Vlaardingse equipe nagelaten de beuk erin te gooien. Dit een voudig, omdat de discipelen van De Kruis geen concessies aan hun voetbalfilosofie doen. Een benadering, waar naar alle waarschijnlijkheid aan het einde van deze competitie duur voor zal moeten worden betaald. Wellicht in de vorm van degradatie. Bovendien lijkt uitgerekend nu, op het moment, dat Zwaluwen het zo nodig heeft, het geluk die ploeg eveneens in de steek te la ten. Iets, wat eens te meer nog in de slotfase zou worden bena drukt, toen eerst Leen Pijpers met een kopbal de lat zou treffen en vervolgens drie minuten voor tijd middenvelder Rein Homan na een briljante combinatie tus sen v.d. Kooy, Kegel en Brussé van dichtbij tegen de onderkant van de lat schoot. Mede daardoor kon Noordwijk de nauwelijks verdiende zege halen. Een zege, die voornamelijk te danken was aan Jaap Plug, Hans Westgeest en Sjoerd Boot. Juist die spelers vormden tezamen met Jaap van Kesteren en John van Dijk (na rust) de goedwillende kern van een verder door desin teresse (Ab Spaanderman!) aan getast team. Nadat Jaap Plug na een afgeslagen corner van John van Dijk - Jan Willem Bogers bleef samen met Ruud Bröring geblesseerd aan de kant - in de 65ste minuut het speeltuig op de ditmaal als mid denvelder opgestelde Hans Westgeest had teruggekaatst, vond die laatste met een loepzuivere voorzet Sjoerd Boot. Die speler sprong hoger dan zijn tegenstrever Seekles en vond al koppend de weg naar de allesbe- slissende 0-1. Het tijdens de voorstelling door de 22 acteurs zo rechtlijnig geprojec teerde beeld werd door die score alsnog volkomen scheefgetrok ken. Als er namelijk ooit een duel in het teken van de gelijkwaardigheid heeft gestaan, dan was dat zater dagmiddag Zwaluwen VI.- Noordwijk wel. Dit ook, waar het om het aantal kansen ging, waar beide ploegen na afloop op moch ten wijzen. Noordwijk was dan wel furieus begonnen met een kopbal van Suttorp, die door Seekles corner gekopt moest worden, daartegenover stond, dat Noordwijk na tien minuten evenzeer van geluk mocht spre ken, toen Hugo Sluimer -na- dat Van Kesteren de bal had gemist een niet te missen voorzet van Brussé verkwanselde. Er ontspon zich voor de 1000 kij kers een vrij aantrekkelijke pot, waarin beide ploegen beurtelings mogelijkheden creëerden. Zo knalde Spaanderman na 12 mi nuten rakelings over, trof Boot met een als voorzet bedoeld schot de bovenlat en moest aan de an dere kant Ab v.d. Niet redding brengen bij een stuiterend schot van Homan. Op het moment dat beide ploegen er ook na rust niet in leken te zul len slagen de balans in één hun ner voordeel door te doen slaan, besliste Sjoerd Boot anders. Werd Zwaluwen alsnog voor een voldongen feit gesteld, waar ook Pijpers en Homan niets meer aan konden veranderen. Nadat hun pogingen op de lat waren ge strand, moesten ook zij erken nen, dat zonder geluk niemand wel vaart GERARD VAN PUTTEN Gerard Nijkamp kopt de winnende 1-0 binnen. LISSE - Alsof de promotie naar de tweede klasse al een feit was zo verliet Lisser Boys het speelveld. Links en rechts werd er gefeliciteerd. Stra lend middelpunt was een glunderende Gerard Nijkamp, want hij had zijn ploeg met een schitterende kopstoot, aan de overwinning geholpen tegen koploper Be Fair (1-0). Vanzelfsprekend was ook trainer Nanai, zeer tevreden. Niet alleen van wege het vertoonde spelpeil, maar ook omdat de Lissenaren door dit resultaat terug zijn op de (gedeelde) tweede plaats en de kans op promo tie weer in eigen hand hebben. Voor Be Fair betekende dit de eerste nederlaag van de competitie. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwam tot stand aan het einde van een eerste helft, waarin beide ploegen niet voor elkaar leken onder te doen. Be Fair was weliswaar veel in balbezit, maar stuitte op een sterk georga niseerde verdediging, waarin Wim Sluymer een goede rol speelde, ter wijl Lisser Boys het vooral van uitvallen moest hebben. Veel gevaarlijke situaties hadden zich echter nog niet voorgedaan tot aan de allerlaatste minuut van de eerste helft, toen de Waddinxvener Jan van Rijn bij het uitverdedigen de bal aan Ed Langereis verspeelde en Gerard Nijkamp uit diens voorzet fraai wist te koppen (1-0). Be Fair was in de tweede helft een aantal malen dichtbij een doelpunt. Zo moest Nico Groeneweg zich eenmaal voor Be Fair s beste aanvaller. Wout Roskam, werpen om hem het scoren te beletten en Wim Sluymer moest de bal zelfs van de lijn halen bij een poging van Roskam. Ook Lisser Boys was niet ongevaarlijk bij de uitvallen, maar gescoord werd er niet meer (1-0). KATWIJK - Het simpele plan kreeg nog bijna een aver echtse uitwerking. "Pressie voetballen", had Quick Boys-trainer Arie Lagendijk zijn elf gedicteerd voor het thuisduel met Spijkenisse, een tegenstander die als zo vele voorgangers de verdedigende stelling op Nieuw Zuid wel niet zou verlaten. "Blijf tempo spelen, mat ze af. Ko men we snel vóór, dan hebben we ze. Dan moeten ze zelf komen". Zijn team voerde zaterdag alle opgegeven taken uit, behalve de belang rijkste. Quick Boys kwam niet aan die vroege treffer, die de hele wed strijd zou hebben veranderd; Quick Boys kon zelfs helemaal niet scoren. In de aanvankelijk tomeloze en later moedeloze jacht verbruikten de Katwijkers zoveel energie dat de opponent de behoudzucht allengs meer kon laten varen en zelfs nog een paar kansjes kreeg om langs de uitgeputte koploper te schieten. Dat onrecht, dat door de 1500 kijkers als een wrange 1 april-mop zou zijn ervaren, bleef echter óók uit, waardoor het duel in O-O eindigde. Teleurstellend voor Quick Boys natuurlijk, vooral nu er van zo'n langdurig overmacht sprake was geweest. De Katwijkers konden zich troosten met de gedachte dat IJsselmeervogels eveneens een punt had laten en dat niemand hen kon verwijten dat er niet keihard voor was gewerkt. Waar er sprake was van actie, attractie, had het Lagendijk-team daarvoor gezorgd, maar al het voorbereidende gezwoeg in de vloedgolf van aan vallen was tenietgegaan door een gebrek aan precisie en door het "iso lement", waarin centrumspits Kees van Rooyen zich bevond. "Maar", vond Lagendijk, "dat ligt opgesloten in het pressie-voetbal. We zouden vanaf de eerste minuut in een hoog tempo "diep" gaan spelen en daarbij heeft het middenveld maar weinig tijd om aan te sluiten. Boven dien gaat zoiets ten koste van de zuiverheid, een risico dat we bewust hebben genomen. Heb je het geluk dat je snel scoort, dan wordt alles anders". Mixture Dat "geluk", of beter, die mixture van fortuin en voetbalkunde, miste Quick Boys. Wel was voorstopper Arie Haasnoot in de beginfase met twee kopballen dicht bij een doelpunt, maar de bevrijdende 1-0 bleef uit. Spijkenisse kon daardoor gesterkt volharden in het spelletje, dat vanaf het begin op de mat was gelegd. Met veel mensen samengebald voor doelman Leyen, met wiens komst het keepersprobleem bij de vroegere landskampioen na twee jaar eindelijk is opgelost. Na een wel zeer zwakke competitiestart kwam die sluitpost de rijen van Spijkenisse versterken en vervolgens klom de ploeg op naar een rede lijke middenmootpositie. Trainer Jan van Baaren: "We zijn veilig en we kunnen geen kampioen meer worden". Zo op het oog dus alle reden om er eens een keer lekker vrjjuit tegengaan te gaan. Spijkenisse deed dat echter niet (je zou het counteren eens verleren wat Lagendijk ver wacht had. Vandaar dat hij de opdracht tot pressievoetbal had verstrekt. In het straatje "We moesten wel, anders speel je precies in het straatje van Spijkenisse. Dan krijg je weer zo'n duel waarbij het publiek huilend wegloopt". Quick Boys deed er van alles aan dat te voorkomen. Zeker in de eerste helft, waarin de tegenstander misschien vijf keer de middellijn over schreed. De Katwijkers hadden echter als handicap dat Zandbergen en Van der Plas (later vervangen door Jaap Hoek, Nico Kuyt was toen al ingeruild voor Dik Vooys) op de flanken met vormverlies kampten, waardoor puntspeler Kees van Rooyen voor al het gevaar moest zorgen. Hij was weinig gelukkig met zijn felle afstandsschoten en zag de bal in de tweede helft na een kopstoot nog op de doellijn gekeerd door verdediger Buvens. Mede daardoor kon Spijkenisse in de slotfase wat minder behoudzuchtig te werk gaan. De ploeg die eerder via Bak en Groeneboom (hij schoot van afstand op de lat) alleen bij tegenstoten gevaarlijk was geweest, verliet wat vaker de verdedigende stellingen, maar kwam ook niet ver der dan een overigens knap afstandsschot van Bak. Jan van Baaren had echter véél meer gezien. Hij werd zelfs erg fel toen hij erop werd gewezen dat zijn team maar erg weinig had bijgedragen tot het "maken" van de wedstrijd, die als een nachtkaars was uitgegaan. De ex-oefenmeester van FC Vlaardingen: "Ik heb een bijzonder leuke partij gezien, waarin we zoveel mogelijk hebben aangevallen". Dan was er kennelijk maar weinig mogelijk. PAUL DE TOMBE Katwijk lijkt herboren: 4-0 ZUID OOST BEEMSTER - Zeven wedstrijden voor het einde van het voetbalseizoen lijkt Katwijk na een klinkende 4-0 overwin ning bij ZOB herboren. Of zoals oefenmeester Frans van der Zeeuw het formuleerde: 'Het elf tal is weer compleet, daarmee de motivatie terug. En aangezien we in de competitie niet meer kun nen stijgen of dalen kunnen nu helemaal vrijuit spelen'.Neem bij voorbeeld Wim Guyt II. Die jon gen stond de laatste wedstrijden noodgedwongen in de spits. Daar voelde hij zich niet op z'n plaats. Nu speelde Wim weer op het middenveld. Het resultaat was Wim Guyt II, die in vorige duels nogal wat ongelukkige momen ten meemaakte, nam diibbel en dwars revanche op zichzelf want hij scoorde drie van de vier Kat- vvijkse goals. Na twintig minuten lobde hij de bal naar 0-1 en vlak na rust kopte en knalde hij 0-2 en 0-3 od het bord. Jan van der Plas voegde daar nog een vierde tref fer toe. Lourens Mouter haalt uit, langs Spijkenisse-verdediger v. d. Meer. Ook deze poging zou niets opleveren. DE LIER - Mocht Rijnsburgse Boys serieuze plannen heb ben om het kampioenschap in de zaterdag tweede klasse te behalen, dan zal de forma tie van Atte Bouma in de nog resterende wedstrijden te gen de mindere goden over tuigender te werk moeten gaan, dan zaterdag tegen Lyra. Tegen die bepaald niet door kwaliteit opvallende Westlandse ploeg, kwam RBB niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel: 0-0. Oorzaak van dit 'verlies' kan wellicht de jubelsfeer zijn, waarin Rijnsburgse Boys met drie punten voorsprong op de concurrenten Volen- dam en ZCFC al verkeerden. Al te groot optimisme lijkt met onder meer uitwed strijden tegen die twee ach tervolgers en tegen streek genoot Katwijk echter mis plaatst. Het Rijnsburgse middenveld Rijnsburgs middenveld faalt: 0-0 was zaterdag de hoofd schuldige voor het slinken van RBB's voorsprong op de ranglijst. Jac. den Heijer (hij speelde voor de geblesseerde Hennie de Klerk), Cor Vreugdenhil en Gert Ouwersloot waren tegen Lyra niet bij machte om de beslissende pass aan de Rijnsburgse voorwaartsen af te leveren, terwijl hun po gingen om de enthousiaste Westlanders op het midden veld een halt toe te roepen ook bij herhaling mislukten. Met name Gé Perfors had het daardoor moeilijk. Het handjevol reële kansen dat Rijnsburgse Boys zich zater dag heeft weten te scheppen was dan ook louter de ver dienste van Perfors. Te weinig werd de linkerspits door Vreugdenhil (hij speelde zaterdag heneden zijn niveau, waardoor nog eens werd benadrukt hoe zeer de ploeg van hem af hankelijk is) aan het werk gezet. Zijn stereotype spel (eerst een mannetje voorbij en dan afspelen) leverde te gen Lyra veel balverlies op, waardoor de beslissende pass aan Perfors steeds maar weer uitbleeft. Pas een kwartier voor tijd kreeg het lang verwachte massale (wan hoops-(of fensief gestalte, toen TBB al les "uit de kast gooide,' om toch de twee punten in de wacht te slepen. Het was echter al te laat. WALTER OOMEN BARENDRECHT - Wat er bij Barend- recht-RCL (1-1) aan drama te beleven viel, zat geklemd tussen de vijftiende en veertiende minuut voor tijd. Al een uur lang had RCL vruchteloos gepoogd de onfortuinlijk opgelopen 1-0 achterstand ongedaan te maken. Steeds minder hoefde de Leiderdorpse defensie zich met de verdediging bezig te houden en zo'n situatie houdt altijd een sluimerend gevaar in. Zo ook nu. Een kwartier voor tijd blunderde de anders zo accurate Koos Haneveld bij het opbrengen van de bal. De Barendrechtse linkerspits Bruys maakt er zich meester van en stoof alleen op doelman Brandt af. Die kon alleen een treffer voorkomen door Bruys uit zijn evenwicht te tillen. Strafschop. En dat leek meteen de beslissing te zijn. Want dat het krachteloze RCL in een kwartier tijd nog een 2-0 achterstand zou kunnen inhalen, moest tot de categorie "onmogelijkheden" worden gerekend. Maar zie, het liep héél anders. Bram Brandt stopte de wat te zacht door Van Kempen naar de hoek gezonden bal op voortreffelijke wijze. En precies een mi nuut later schoot de opgekomen Leider- dorpse verdediger Ab Braat op de lin kervleugel van twintig meter laag en venijnig in. Beslist niet onhoudbaar, maai' de verder zeer goed keepende El lenbaas liet de bal onder zich door sud deren. Dat was in plaats van 2-0 voor Barendrecht dus 1-1De thuisclub leed daar duidelijk hevig onder en het scheelde daarna maar weinig of R(jL had ook de volle winst naar zich toe getrokken. Het was goed dat dat niet gebeurde, want dan zou de equipe van John Huguenin stellig te veel hebben gekregen. Het feit dat de gelijkmaker van RCL door een verdediger tot stand kwam, legde weer eens het ziektebeeld van de Leiderdorpers bloot: geen stootkracht. Huguenin weet precies wat hij in zyn ploeg nodig heeft' "Een stevige spits, die zijn lichaam kan gebruiken, die gaten kan trekken en af en toe kan uithalen voor een verrassend schot. Maar vindt nu maar zo iemand". Van meet af aan werd duidelijk hoe het patroon van de strijd zou zijn. Barend recht kroop meteen in zijn schulp, hield twee spitsen in de frontlijn die met vrij lange trappen werden aangespeeld en dan maar moesten kijken. Geen voetbal om van wakker te liggen. Of misschien juist wel. Barendrecht nam er al in de 12de minuut de leiding door. Rechterspits Van Tol ontving de bal weliswaar in duidelijke buitenspelpositie, maar scheidsrechter Van Rijk liet doorspelen en de RCL-de- fensie wachtte daarna veel te lang met alsnog ingrijpen. Van Tol legde de bal op de schoen van aanvoerder Bas Hokke die mooi afwerkte: 1-0. Aan RCL werd verder alles overgelaten: de nette opbouw, de regelmatige aanval- sacties. RCL deed dat zo kalm, zo traag en zo gespeend van elke verrassing dat de geharnaste Barendrccht-defensie al voor de 16-meterlijn het Leiderdorpse gefrutsel uiteen had geslagen. Het had dat ook met dichte ogen kunnen doen, want het was volstrekt voorspelbaar hoe RCL naar het doel van Ellenbaas toog. Hoe weinig macht RCL voorin bezat, bleek in de 38ste minuut: Wilbert Witteman brak toen door, omspeelde de uitgelo pen Barendrecht-doelman en slaagde er vervolgens toch niet in echt gevaarlijk te worden... Barendrecht deed in die eerste helft herhaaldelijk wat terug, omdat het centrum-spel van RCL vaak niet kloptr Met name Daaf Brandt acteerde vrij zwak. Positioneel viel er op hem nogal wat aan te merken, bovendien liet hij spits Van der Meer te veel ruimte Dick Witteman moest een keer op de doellyn redden. En in de slotminuut van de eerste helft had Barendrecht gemakke lijk naar 2-0 kunnen doorlopen als Van Tol een over Bram Brandt draaiende bal gewoon in het doel had geschoten in plaats van hoog er over heen ln de tweede helft speelde RCL beter en feller. Wallv van Haver. Bennie Heemskerk en Leo Holl deden zich nu herhaaldelijk gelden. Een kopbal van Heemskerk kon Ellenbaas slechts uit zijn doel halen door zich bijna letterlijk uit de naad te rekken. Een flitsende combinatie tussen Van Haver en Holl strandde eveneens op Ellenbaas. Wat RCL zeer ontbeerde was "lengte" in de voorhoede. Zeer vele hoge ballen kon den nu zonder probleem door de Ba rend recht-defensie worden weg gewerkt Tussen de bedrijven door bofte RCL nog dat Van der Meer. vry voor Bram Brandt gekomen, naast schoot Tenslotte brak dan het laatste kwartier aan. waarover al in de aanhef uitvoerig is verteld. RUUD PAAUW Marken: wraak op Ter Leede MARKEN - Bijna sleepte Ter Leede nog een gelijkspel weg uit het modderige treffen met Mar ken. Bij de stand 3-2 in het voor deel van Marken zetten de Sas- senheimers in de slotfase een wanhopig offensief in. Alles wat Ter Leede heette ging in de aan val, zelfs doelman Wim van Hars kamp liet zijn doel voor wat het was en kwam zijn aanvallers hel pen. Zonder succes, het duel eindigde in een 3-2 overwinning voor Marken. Op een bijna onbespeelbaar veld nam Marken met deze overwin ning revanche voor de 5-0 neder laag, die het eerder in de competi tie leed tegen Ter Leede. Marken ging fel van start, maar het was Ter Leede dat na een kwar tier op voorsprong kwam. Uit een vrije trap plaatste Hans Bis- schops, die een goede wedstrijd speelde, de bal op het hoofd van Piet van der Heide, die alleen maar hoefde te "knikken" om de stand op 0-1 te brengen. Na de rust snelde Marken met veel inzet uit de startblokken, wat in de tweede minuut al leidde tot de gelijkmaker, toen Piet Com mandeur uit een scrimmage wist te scoren (1-1). Marken kreeg na deze treffer "vleugels" en kwam een minuut later al op voor sprong, toen Nico van der Fange een afstandsschot van Piet de Jonge van richting veranderde en de bal onhoudbaar voor Wim van Harskamp in het doel verdween (2-1). Marken liep zelfs uit naar 3-1, via Klaas Schipper na een schitte rende combinatie met Com mandeur en Sijmen Schipper. Ter Leede leek verslagen tot een kwartier voor tijd. Jan van Hars kamp bracht de stand toen op 3-2 waarna het in de slotfase nog spannend werd. Verder dan en kele tumultueuze momenten voor het doel van Klaas Teerhuis kwamen de Sassenheimers ech ter niet. WALTER VAN DER ES

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15