Van der Hart: 'Wat PSY doet vind ik heel erg knap Doesburg ziet geel Thomas is er weer ingetuim Geels: 'Geen goed woord voor Ivic' Eindhovenaren ook bij AZ overeind Topscorers MAANDAG 3 APRIL 1978 SPORT SPORT H SPORT AMSTERDAM - Jaap van Praag, nog steeds voorzitter van Ajax, maakte er gisteren maar een grapje van. Gebruind van een zonnige vakantie, sprak de Amsterdammer dat hij blijkbaar geen dag weg kan zonder dat Ajax in een puinhoop verandert. Van Praag maakte meteen een afspraak met Ruud Geels om (vandaag) de gerezen moeilijkheden uit te praten en trof eveneens maatregelen om met Tscheu-la Ling te gaan eten, welk verhelderend gesprek mor gen plaats vindt. ieels, gisteren niet bij de (inmaak)partij tegen NEC (6-1), werd door dokter Rolink met verlof gestuurd omdat hij psychisch niet meer tegen de spanningen was opgewassen. V anaf zijn onderduikadres in het Noorden des lands liet hij weten dat hi j van de zijde van Rolink veel begrip had ontmoet. Geels: "Maar voor het gedrag van Ivic heb ik geen goed woord over. Onze relatie was toch al niet optimaal maar om me nu maar meteen te vervangen omdat het publiek me uitjoelt en omdat het publiek een ander op mijn plaats wil zien, dat gaat me te ver". In het kader van de uitlatingen, zoals Cor Brom die heeft gedaan ten aanzien van Ray Clarke (Brom: "Als Sparta Clarke toch niet kan houden, als Geels toch weg wil bij Ajax, dan wil ik best proberen om Clarke naar Ajax te halen") zou de oplossing dus eventueel kunnen zijn dat Ling volgend seizoen voor Sparta uitkomt en de Brit voor Ajax. Dat lijkt met de nieuwe Britse belangstelling voor Clarke echter toe komstmuziek. Na Newcastle United blijkt nu ook Liverpool de kop- specialist op het verlanglijstje te hebben staan. En aangezien geld geen rol speelt voor Liverpool (investeren in spelers is in Engeland het parool want de winst wordt meedogenloos door de overheid afgerond) zal het transferbedrag van 200.000 pond sterling, dat Sparta vraagt, geen onoverbrugbare kloof zijn. Tenzij Clarke bij zijn mening blijft dat hij, alvorens over enkele jaren terug te keren, eerst graag nog wat opsteekt in het Nederlandse voetbal. Aan de andere kant is het een publiek geheim dat de echt genote van Clarke het nooit al te best naar haar zin heeft gehad in Nederland. SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ENSCHEDE - Zijn gezicht stond op onweer. Pim Doesburg, Sparta's emotionele doelman, liep getergd de kleedkamer van het Diekman-stadion uit. Hij was ziedend, woedend op scheidsrechter Ben Thomas, die hem twee minuten voor het einde van FC Twente-Sparta (1-0) het geel had voorgehouden. Doesburg stompt de bal wegMarijt is (links) aanwezig ter assistentie. Het gebeurde na één van Twentes uitvallen, waarmee het Sparta in het tweede helft voorgoed van zich wilde afschudden. Hallvar Thoresen spoedde zich richting Doesburg, die in een reflex zijn been uitstak op het moment dat Twentes Deense spits kwam wilde snellen. De reactie van Sparta's doelman kwma am te laat en met een fraaie vrije val liet Thoresen zich op de ALKMAAR - Komend weekeinde kan in het fraaie Philips Sportpark de kampioensvlag in top. Doordat het ongeslagen PSV in Alkmaar ook AZ67 in bedwang hield, is een zege zaterdag op concurrent (nou concurrent?) FC Twente immers goed voor een kam pioensfeest. Een feest overigens dat in geen geval uit de hand mag lopen. Een paar dagen later wacht op UEFA-niveau namelijk een op wraak belust Barcelona. 96 grond neerkomen Arbiter Tho mas had zijn hand al in zijn ach terzak. Met de gele kaart in de aanslag stapte hij op Doesburg af, die breed gebarend zijn misnoe gen kenbaar maakte. "Die man is er gewoon inge- tuimeld", raasde Pim Doesburg later nog. "Ik mag me toch breed maken. Terwijl Thoresen de bal langs me tikt, ligt hij al op mijn been. Hij was net iets eerder bij de bal. Krijg een gele kaart. Het was hooguit een vorm van ob structie meer niet. Dit paste toch ook niet in de sfeer van de wed strijd. Als ik hem nou onderuit had geschopt, okay, dan geef ik Thomas nog een hand ook en zeg ik: Goed gezien. Maar dit Sparta-trainer Cor Brom gooide er nog een schepje bovenop. "Vol gens mij gaf Thomas die gele kaart uit rancune, omdat Lubse niet geschorst is nadat hij die te gen Den Haag uit het veld had gestuurd. Als je voor zo'n over treding een gele kaart geeft, be grijp je er niets van. In een wed strijd worden wel twintig van zulke overtredingen gemaakt, maar dan geeft hij toch ook geen geel." Het incident overschaduwde Twente-Sparta, dat na een nietszeggende eerste helft alsnog in een enerverend treffen veran derde. Weliswaar had Jo van Zoest al na drie minuten een An- dré van Gerven ontglipte voorzet nonchalant overgeknald en was Arnold Mühren even later vrij voor Pim Doesburg opgedoken, voor enige echte opwinding zorgde Michel Valke in de alle reerste minuut van de tweede Bij AZ'67 legde het zelfbewuste PSV, weer exact hetzelfde spel letje op de grasmat als het in deze voetbaljaargang in alle belang rijke uitwedstrijden deed: flit send counteren dus vanuit een versterkte defensie. Laf voetbal? Willem van Hanegem, de oude meester die gisteren onbetwist de beste man van AZ?67 was: „Welnee. Ik kan me voorstellen dat PSV dit doet. Ajax werd im mers vorig jaar op deze manier eveneens kampioen. Trouwens, als een AZ in dezelfde situatie verkeerde, zou het in uitwed strijden ook zo spelen". Trainer Cor van der Hart: „Wat PSV flikt, vind ik heel erg knap. Doe het ze maar eens na. Om op zo'n rustige manier stand te houden terwijl je praktisch de hele partij onder druk staat. Dat is klasse". Een tevreden Kees Rijvers: „Bij Sparta hadden we het veel moei lijker. Toen kregen we zelf prak tisch geen kansen. Nu wel. En als een Rene van de Kerkhof en Ge rry Deijkers bij uitvallen hun ogen goed hadden gebruikt, had den we nog gewonnen ook". On der leiding van Willem van Hane gem trok AZ vanaf het aanvang- ssignaal van Charles Corver, die op WK-niveau leidde, ten aanval. Maar al strooide de door Feyenoord afgedankte strateeg met listige passjes, in de begin fase had Jan van Beveren meer last van rookbommetjes die de Alkmaarse jeugd in zijn straf schopgebied deponeerde dan van de aanval van AZ. En als Neerlands meest getalenteerde doelman in actie moest komen, deed hij dat met veel verve. Zo stopte hij „poeiers" van Nygaard en Kist op eminente wijze. Bij de knappe PSV-counters werd al spoedig duidelijk dat het gisteren in de Alkmaarse verdediging be hoorlijk rammelde. Vooral het centrale verdedigingsduo Met- godijSpelbos stapelde fout op fout. PSV profiteerde er behen dig van. Nadat Jan Poortvliet had verzuimd om PSV op 0-1 te brengen (hij passeerde wel Meskovic, maar vond het net niet), was het in de 31ste minuut raak. Deijkers glipte op rechts voorbij Hoven- kamp en bespeurde daarna voor het AZ-doel een onthutsend vrij staande Rene van de Kerk hof. Doelpunt dus. Hoewel Spelbos en Metgod, die ooit nog eens over Argentinië sprak, daarna vreemde capriolen bleven uithalen, stond het nog 0-1 toen de acteurs thee gin gen drinken. Tijdens de pauze greep Cor van der Hart in. Kennelijk om te voorko men dat Metgod achter nog meer brokken zou maken, posteerde hij hem in de aanval. Invaller Pe ter Arntz Ausputzer. de arme schuldloze, Loek Ursem mocht onder de douche. Al veroverde AZ'67 prompt op nieuw een groot veldoverwicht, de eerste mogelijkheid in het tweede bedrijf was weer voor PSV. Maar de doorgebroken Rene van de Kerkhof merkte daarbij de vrijstaande Willy van der Kuylen niet op. Weg kans. René v. d. Kerkhof scoort 0-1 Geen 0-2 maar daarna wel de ge lijkmaker. In de zestiende mi nuut kopte Willem van Hanegem een corner van Metgod voor de voeten van Spelbos, die daarop vernietigend uithaalde: 1-1. AZ'67 bleef daarna op het doel van PSV drukken. Cor van der Hart „En als er in dat doel een andere keeper dan Jan van Beveren had gestaan, hadden we er beslist nog eentje gemaakt". Maar de ongenaakbare lange Jan stopte met veel bravoure alle AZ-schoten. Het bleef daardoor 1-1 en daarmee bleken na afloop beide partijen intens tevreden. BUENOS AIRES - Uitgeput zon ken de Nederlandse hockey-spe- lers naar het gras. Lange tijd had Oranje in de finale van het toer nooi om de vierde wereldbeker standgehouden. De tegenvaller van een snelle Pakistaanse treffer was even flitsend beantwoord. In de eerste helft bouwden de Ne derlanders zelfs een overwicht op, dat kansen, lange en korte cor ners, maar geen treffers ople verde. Na de pauze was het score- verloop andersom. Litjens schonk Nederland al na vier mi nuten een voorsprong en zichzelf de titel topscorer van het toernooi (15 treffers). Nu had Pakistan het antwoord bij de hand. De Aziaten gooiden er nog een schepje boven op. De pupillen van Van Heumen hadden tot dat moment al voortdurend op hun tenen moeten lopen om de snelle en vaardige tegenstanders bij te kunnen benen. "Toen ik dat zag wist ik dat we niet meer zouden winnen", zei Van Heumen later. "We hebben lang uitstekend tegenstand geboden en in de eerste helft de beste kansen gehad. Toen de Pakistani echter nog sneller ging lopen had ik er echt geen vertrouwen meer in". Toch leken de mogelijkheden om ten minste een verlenging uit het vuur te slepen nog aanwezig. Zeven minuten voor het einde was het echter met Ne derland gebeurd. De Nederlandse lijn- verdediging, had geen verweer tegen de slim ingeschoten strafcorner van Eh- sanoellah. De bal kwam tegen de boven kant van de stick van Jebbink en ver dween vervolgens in het net (2-3). De wereldbeker, een kostbare trofee van massief goud en zilver, was voor de overgelukkige Pakistani. Voor Neder land resteerde de bijzonder verdienste lijke tweede plaats. "Er is niets op af te dingen", aldus Van Heumen. Pakistan heeft het eerlijk verdiend. Vooral hun combinaties over rechts waren ge weldig. Tim Steens, de meest constante Nederlandse speler in dit toernooi, had dan ook zijn handenvol aan de gewel dige wendbare Islahoeddin. Deze speelde ook een grote rol in het Pakis taanse verdcdigingsconccpt bij Neder landse corners. Als een tijger wierp Is lahoeddin zich telkens naar voren om vaak al vlak voor Litjens te arriveren nog voordat de Kampongbeul had kunnen slaan. Alleen in de vierde minuut na de rust sloeg Litjens welhaast perfect toe uit een lange corner. Hij smaakte toen het genoegen net als in Montreal de topscorerspositie Nederland heeft Pakistan in een uitste kende wedstrijd volwaardig partij gebo den. Vooral in de eerste helft waren de Nederlanders veelvuldig in de aanval. Al in de tweede minuut moest er een tegen slag worden geïncasseerd toen Pakistan een strafbal kreeg toegewezen nadat Jorritsma Sjanaz had geblokkeerd. Akh- tar Rasoee E Rasoel passeerde Maarten Sikking zonder moeite. Acht minuten later was het al weer gelijk. Nederland kreeg toen een strafbal te nemen omdat de Pakistaanse doelman Shcrwani de bal na eenschot van Litjens (lange corner) onreglementair stopte. Ties Kruize benutte de strafbal. Van dat moment heeft Nederland in de eerste helft de meeste kansen gehad. De drie strafcorners en vier lange corners, die m die periode werden toegewezen, bleven echter zonder resultaat. Negen minuten voor de rust moest de zwak spelende Jorritsma na haken van de ra zendsnelle Samiullah voor vijf minuten naar de kant. Dit overkwam de Pakis taanse speler Moenanwaroez-Zaman in de tweede helft overigens ook. De tweede helft begon uitstekend voor Nederland. Paul Litjens benutte al in de vierde minuut een lange corner op een welhaast perfecte wijze. Daardoor kwam Pakistan voor de eerste maal dit toernooi achter te staan. Lang duurde deze weelde voor Nederland niet. Zes minu ten later sneed Manzoer door de Neder landse verdediging. Sikking kon zijn schot keren, maar niet de rebound van aanvoerder Islahoedin (2-2) Pakistan rook de winst en greep naar een nog hogere versnelling. "Toen dat ge beurde wist ik dat Heu i af loop. "Ik hoopte alleen nog op lijkspel en een verlenging". Zover kwam het echter niet. Met nog zeven minuten te spelen verdween de bal uit de achtste Pakistaanse strafcorner achter Sikking (2-3); Ehsanoellah bleek de match winnaar voor zijn team. Wild van vreugde begroette Pakistan het laatste toetersignaal. Tot het volgende toernooi om de wereldbeker, dat in 1981 waar schijnlijk in Bombay wordt gehouden hebben de Pakistani de suprematie in de internationale hockeywereld in handen. Australië is als derde geëindigd. De win naars van de zilveren medaille b(j de spelen van Montreal versloegen in het duel om het brons West-Duitsland met 4-3. Spanje werd vyfde door 2-0 winst op India. Engeland eindigde op de zevende plaats. De Engelsen versloegen Argentinië met 3-1. De negende plaats: Polen-Maleisie 1-0, om de elfde plaats: Canada-Ierland 3-1 (1-0), om de dertiende plaats: Italic -België 2-1 (2-0). helft. Zorgvuldig had hij op Arie ^an Staveren aangestuurd om zelf diens voorzet tegen de paal te koppen. Nog meer kansen voor Sparta. Voor Arie van Staveren, (na een passje van Ray Clarke), voor Michel Valke, die te lang treuzelde en voor Jo van Zoest, die diagonaal de paal raakte. Vandaar die on verdiende en ongelukkige ach terstand na 28 minuten. Pim Doesburg sloeg de bal voor de voeten van Kick van der Vall, die Piet Wildschut vond. Zijn inzet boogde via de voet van Luuk Balkenstein over de verbouwe reerde Doesburg in het net 1-0. Het besef dat Twente kwetsbaar was, leefde toen al bij Sparta. Maar pas na de 1-0 durfde Sparta alle risico's te nemen. Het koos nog onstuimiger voor de aanval, verhoogde de pressie op de Twentse afweer, maar juist dan is Twente op z'n sterkst. Het han teerde zijn geliefkoosde uitval, waarmee het vaker tot uitge speelde mogelijkheden kwam dan Sparta. "Omdat Sparta goed aanvoelde dat Twente zichzelf niet was, kreeg het steeds meer lef', gaf Spitz Kohn toe. "Boven dien had Sparta niets te verliezen. Het kon alle risico's nemen." Met Pim Verbeek (na 39 minuten ingevallen voor Phil Henson) in de spits perste Sparta er een laatste offensief uit, dat even een domper kreeg toen arbiter Tho mas het geel tevoorschijn to verde, maar dat daarna in alle he vigheid toenam, omdat Pim Doesburg (zoals eerder dit seizoen op Spangen eveneens te gen Twente) zich opnieuw naar de frontlinie begaf. Waar evenwel ook hij geen kans meer zag het zeker verdiende gelijke spel te bewerkstelligen. Cor Brom riep daarna nog nijdig uit dat "deze gele kaart zeker twee wedstrijden schorsing voor Doesburg zal inhouden." En dat zou betekenen dat hij er tegen Ajax voor de halve finale om de KNVB-beker niet bij zal zijn. Het enige, waaraan Sparta zich nog kan vastklampen, nu het de ge dachte aan een vierde plaats heeft laten varen. Want daarvoor is de kloof met Ajax en AZ'67 inmid dels te groot. PIET OCKS EREDIVISIE AZ'67-PSV1-1 FC Twente-Sparta1-0 Haarlem-FC Den Haag2—0 Ajax-NEC 6-1 FC l trecht-FC VVV1-1 NAC-Volendam3-3 Feyenoord-Telstar1-1 Roda JC-G.A. Eagles 0-0 Vitesse-FC Amsterdam0-1 PSV 30 19 11 0 49 68-16 FC Twente 30 18 8 4 44 58-21 Ajax 30 17 8 5 42 75-33 AZ'67 30 17 8 5 42 65-27 Sparta 29 12 11 6 35 42-27 Roda JC 30 9 12 9 30 34-33 Feyenoord 30 9 11 10 29 46-41 NAC 30 9*10 11 28 34-15 Volendam 30 10 8 12 28 44-56 FC Utrecht 30 8 1! 11 27 35-42 NEC 30 10 7 13 27 35-51 FC Den H. 30 11 5 14 27 44-51 Vitesse 30 7 12 11 26 41-59 Haarlem 30 7 11 12 25 35-46 FC VW 30 7 10 13 24 39-60 Amsterdam 29 8 7 14 23 37-62 G.A. Eagles 30 8 5 17 21 40-51 Telstar 30 2 7 21 11 22-74 EERSTE DIVISIE De Graafsch-Fortuna SC1-2 MVV-Groningen1-0 SC Cambuur-PEC/Zw0-5 SC Amersf.-Excelsior0-5 Wagen.-FC Dordr2-1 Veendam-FC Vlaard1-1 SW-Heerenveen 3-2 Heracles-Willem II 2-0 Eindhoven-FC Den Bosch0-1 Pec/Zw. 30 19 7 4 45 72-26 MVV 29 17 9 3 43 60-28 Wageningen 29 13 11 5 37 39-19 Excelsior 29 12 12 5 36 53-29 Fortuna SC 29 13 10 6 36 42-25 Groningen 29 15 4 10 34 51-35 Den Bosch 29 11 11 7 33 42-37 Willem II 29 12 8 9 32 38-30 Heracles 30 10 11 9 31 27-26 Eindhoven 30 11 9 10 31 35-37 Heerenveen 29 11 8 10 30 35-36 Cambuur 29 11 7 11 29 37-10 Vlaardingen 29 6 14 9 26 22-38 SW 30 7 10 13 24 35-57 Graafschap 29 9 5 15 23 36-45 Helm Sp. 29 5 9 15 19 33-55 Veendam 29 4 11 14 19 32-58 Dordrecht 30 3 9 18 15 34-68 Amersfoort 29 3 7 19 13 14-57 1. Ruud Geels (Ajax) 2. Kees Kist (AZ'67) 3. Gerrie Deykers (PSV)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11