Israël stootte om de voor te zijn Shell in geweer tegen boycotactie Carter biedt versukkelende steden hulp JAN van den BROEK autobanden Carter sprak over mensenrechten LUITENANT-GENERAAL GOER: CDU verontrust over laag geboortecijfer REMCONTROLE Blanken in Botswana gedood Moro al berecht? Soeharto wil een schone regering Barre weer premier van Frankrijk ZATERDAG 1 APRIL 1978 Nieuw Westers voorstel voor Namibië VERENIGDE NATIES (UPI) - De vijf Westerse leden van de Veilig heidsraad hebben een nieuw voorstel voor de onafhankelijk heid van Namibië opgesteld, zo is uit diplomatieke bron in New York vernomen. Het plan lijkt sterk op een vorig plan dat Zuid-Afrika al heeft afgewezen. Het nieuwe plan voorziet in ver kiezingen op basis van algemeen kiesrecht onder toezicht van de Verenigde Naties en souvereini- teitsoverdracht waarschijnlijk tegen eind 1978. Een belangrijk twistpunt in het overleg met Zuid-Afrika was de handhaving van een Zuidafrikaanse troepenmacht in Namibië. Vol gens het Westerse plan zouden de Zuidafrikaanse militairen in fa sen teruggetrokken moeten wor den, totdat uiteindelijk nog maar 1500 man overblijven. VN-per- soneel zou dan het vreedzaam verloop van eerlijke verkiezingen moeten garanderen. Zuid-Afrika heeft nog niet op het nieuwe voorstel gereageerd. Vol gens een Westerse zegsman is het nieuwe voorstel eigenlijk niet meer dan een verfijning van het vorige, dat tot stand is gekomen na een reeks discussies met Zuidafrikaanse vertegenwoordi gers. Als Zuid-Afrika zich afwij zend blijft opstellen zou het nieuwe sanctiemaatregelen van de Veiligheidsraad kunnen riske ren. Somalië meldt luchtaanval door Ethiopië NAIROBI (Reuter) - Twee Mig-21 toestellen van de Ethiopische luchtmacht hebben volgens de Somalische radio gisteren een aanval uitgevoerd op het dorp Kalabaid, in het noorden van Somalië. De plaats ligt 17 km van de grens met Ethiopië. Radio- Mogadisjoe gaf geen bijzon derheden over de beweerde aan val. Het Ethiopische ministerie van buitenlandse zaken had juist ge dreigd met het optreden tegen Somalië als dat land steun zou blijven verlenen aan de guerrilla in het Ethiopische gebied Oga- den. Somalië heeft zijn geregelde troepen op 9 maart teruggetrok ken uit Ethiopisch gebied. Maar de Somalische regering ver klaarde dinsdag dat ze de guerrillastrijders in de Ogaden zal blijven helpen. Ook vroeg Mogadisjoe om een neutrale vre desmacht om een eind te maken aan de volkerenmoord die de Cu baanse troepen en het Ethiopisch leger hier zouden bedrijven. In een verklaring zei de Ethiopi sche regering gisteren dat zij de wereld voortdurend heeft laten weten niet van plan te zijn de ter ritoriale integriteit van Somalië te schenden. In het licht van de aanhoudende en steeds toene mende provocatie zal zij echter "gedwongen zijn haar toevlucht te nemen tot ligitieme maatrege len die bij internationale wet,' zijn toegestaan. Ethiopië is verplicht de wereld op deze situatie te wijzen, aldus de verklaring. BUITENLAND WASHINGTON - Lee Alexander is burgemeester van de stad Syracuse in de staat New York. Hy is ook voorzitter van de Vergadering van Ameri kaanse Burgemeesters. Voor dat Jimmy Carter op de middag van tweede paasdag - hier een gewone werkdag - het prog ramma bekend maakte waar mee hij de noodlijdende steden uit het slop wil halen, was dit plan in grote lynen al bekend. Burgemeester Alexander had dan ook van tevoren een com muniqué klaar voor de pers toen hij op het grasveld van het Witte Huis kwam luisteren naar wat president Carter over het programma had te vertellen. In het algemeen vond hij het wel goed, maar naar wat het alle maal inhield, werd er te weinig geld voor uitgetrokken. Toen Carter was uitgesproken had Lee Alexander zijn gereser veerdheid nagenoeg overboord gezet. „Inspirerend, heel inspi rerend," zei hy met bewonde ring. Die waardering onder de bur gemeesters was vrij algemeen. Edward Koch, burgemeester van New York, de grootste van al die tientallen door het verval aangeknaagde steden, noemde Carters plannen „bemoedi gend". Maar ook hij vond dat er niet genoeg extra geld voor was uitgetrokken en dat vooral voor de woningbouw veel meer be schikbaar zou moeten komen. Tegenover het enthousiasme van de burgemeesters stond de nogal stroeve reactie van de be sturen van de staten, van de „counties" (voor het gemak maar te vergelijken met onze provincies), en van de rand gemeenten. Zij vrezen dat een sterke steun aan de grote steden zeggenschap en gelden zal ont trekken aan hun gebied. "Oorlog" De directeur van het Nationale Verbond van Counties, Bern- hard F. Hillenbrand zei na de toelichting van Carter „Dat kan best eens oorlog worden met de randgemeenten. Ik kan ge woonweg niet aannemen dat het Congres goed zal vinden dat dergelijke grote geldbedragen ineens een andere bestemming krijgen". Dit laatste moet worden ver duidelijkt. De plannen die Car ter heeft voorgesteld gaan 8,3 miljard dollar kosten. Maar een groot deel daarvan betreft fede rale gelden, die bestemd waren voor programma's, die Carter nu wil ombuigen ten gunste van de grote steden. Zijn voorstel bevat liefst 160 van deze wijzi gingen in 38 bestaande prog ramma's. Deze zullen dus meer worden gericht op de noden van de stad en vooral de hulp aan de negerbevolking en andere ach- tergestelden, die daar wonen. Zo wil de regering bijvoorbeeld meer klandizie gunnen aan kleine bedryven die worden geleid door mensen uit de min derheidsgroepen in de steden. Gelden die bestemd zijn voor aanleg van waterleiding en riolering zullen worden besteed aan de verbetering van be staande installaties in de grote stad en niet aan de aanleg van nieuwe ten behoeve van de steeds verder uitgroeiende randgemeenten. Vier miljard dollar wil Carter hebben voor het scheppen van werkgelegenheid en voor het stimuleren van het zakenleven in de steden. Bedrijven die werklozen in dienst nemen uit de stadsjeugd tussen 18 en 24 jaar - het overgrote deel van de werklozen zit in deze kategorie - moeten een tegemoetkoming krijgen in hun belastingen, en de president vraagt daarvoor anderhalf miljard dollar. Ook zaken die investeringen doen in de verarmde stadswijken en delen van het platteland moe ten een belastingvoordeel krijgen, vindt Carter. Een miljard heeft het prog ramma nodig voor de betaling van 300.000 arbeiders - van wie minstens de helft wordt gerek ruteerd uit het grote werkver schaffingsprogramma van de regering - die in de komende drie jaar straten en openbare gebouwen in de steden moeten gaan opknappen. Een zeer belangryk aspect m het plan is de oprichting van een „nationale ontwikkelings bank", die met schenkingen en garanties voor leningen moet stimuleren dat het zakenleven zich weer gaat vestigen in de verpauperde gebieden in de steden en op het platteland. In het gehele programma zitten twintig tot dertig onderdelen die via het Congres in een wet moeten worden vastgelegd. Carter zal daarbij zonder twijfel nog wel moeilijkheden krijgen. Nu al staat vast dat het plan voor de ontwikkelingsbank in het Congres op weerstand- zal stuiten. Uittocht Niet zo lang geleden heeft het bureau voor opiniepeiling van Louis Harris, aan welks uit spraken veel gezag wordt toe geschreven, uit een onderzoek geconcludeerd, dat 47 procent van de mensen onder de dertig jaar het liefst van de grote stad naar de randgemeente zou wil len verhuizen. Die uittocht is een van de oorzaken waardoor de grote steden zo in verval- zijn geraakt. Minister Patricia Roberts Har- ris van Woningbouw en Stads ontwikkeling vertelde laatst dat in de afgelopen vijftien jaar een stad als Chicago tienduizend s verloor er trokken er 150.000 weg en er kwamen er 140.000 voor in de plaats. En zij die weggaan zijn de mensen met de beste opleiding en de hoogste inkomens. Zo'n stad verliest de goede werkkrachten en de inkomsten van hun belas ting en houdt steeds meer men sen over die niet zo goed tegen het leven kunnen opboksen. De plannen van president Car ter om deze verpauperde steden nieuw leven in te blazen zijn prachtig, ma leen nog mai pige aanzet Bevolking zy al- heel voorlo- i zakenleven moe die plannen worden gewonnen. En het is pas weer aantrekkelijk om in de stad te gaan wonen, bouwen en wer ken als de bijkomende levens omstandigheden daartoe uit nodigen. Goed onderwijs en vermindering val/ de misdaad zijn daarin bijvoorbeeld eerste grondbeginselen. Hoeveel geld en inspanning er nodig zijn om die allemaal praktische vorm te geven is over geen jaren te schatten. Zoals gezegd waren de eerste reacties gemengd. Iedereen moet nog zien wat ervan te rechtkomt. Maar er is niemand die niet volmondig erkent dat Jimmy Carter het lef heeft om de door zijn voorgangers ge wonnen gegeven strijd tegen de ondergang van de Amerikaanse steden op zich te nemen. TEL AVTV (UPI) - Luitenant-generaal Mordechai Goer, de opperbevel hebber van de Israëlische strijdkrachten, zegt in een gisteren gepu bliceerd vraaggesprek, dat de Israëliërs het bezette gebied in Zuid-Liba- non snel hebben uitgebreid toen de Amerikanen in de Veiligheidsraad aandrongen op snelle actie van de Verenigde Naties in het gebied. Beslo ten werd snel tot de rivier de Litani door te stoten om een voor Israël zo gunstig mogelijke militaire positie te bereiken voor de ontplooiing van de VN-strijdmacht begon. NANTES - Vogels omgekomen in de olie die uit de Amoco Cadiz is gestroomd, werden gisteren als martelaren meegedragen door studenten tijdens een protestdemonstratie in Nantes. Goer is hiermee in tegenspraak met minister van Defensie Weizman die heeft gezegd dat besloten werd verder dan de oorspronke lijk vastgestelde strook van tien kilometer te gaan in verband met de aanhoudende Palestijnse be schieting van plaatsen in Noord - Israël. PARIJS (AFP) - De Franse Shell zal naar de rechter stappen wegens de boycotactie van Franse milieugroepen tegen Shell-produkten naar aanleiding van de ramp met de tanker van Amoco Cadiz voor de Franse kust. In zijn vraaggesprek met de bladen Maariv en Jerusalem Post zegt Goer voorts dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) in feite partner moet zyn bij elke re geling van het Zuidlibanese vraagstuk. Hij wees krachtig van de hand dat zulks een stap zou zijn in de richting van erkenning door Israël van de PLO. De Pales tij nen zijn eerder indirect partner bij regelingen met Israël geweest, zei hij. BONN (DPA)-De Bondsrepubliek Duitsland is het land met het laagste geboortecijfer in de we reld. In een studie heeft de CDU, die in de oppositie zit, op dit feit gewezen. De cdu-staatssecreta- ris Renate Hellwig van het minis terie van sociale zaken in de deelstaat Rijnland-Pfalz noemde deze ontwikkeling dramatisch. Mevrouw Hellwig drong aan op een „aanmoediging van de gezinnen" om deze tendens tot staan te brengen. „Als het zo doorgaat zijn er in de Bondsrepubliek in 2030 nog maar 39 miljoen mensen te genover 60 miljoen nu", zo be toogde het CDU-lid. De studie is het resultaat van een congres van zestien christen-de mocratische en conservatieve partijen uit Europa, dat gisteren in Bonn beëindigd werd. Beslo ten is om meer aandacht te gaan besteden aan de gezinspolitiek. De CDU verwees naar het voor beeld van de DDR, waar in 1975 het nadelig verschil tussen het aantal geboorten en het aantal sterfgevallen groter was dan in enig ander land. In 1976 had de leiding van de Oostduitse com munistische partij daarop een nieuwe regeling ingevoerd, die inhoudt dat de moeder bij de ge boorte van het tweede kind, en elk volgend kind, tot een jaar be taald verlof kan ADVERTENTIE klaar terwijl U wacht! vooruit prijsopgave bij reparatie LEIDERDORP - Lijnbaan 11 - 071-891308 dagelijks geopend van 8-17.30 uur - zaterdags tot 15 uur Dit heeft Shell-France, de Franse dochteronderneming van de Anglo-Nederlandse oliemaat schappij Shell International gis teren bekendgemaakt. Gisteren werd tevens door duikers van de Franse marine definitief vastgesteld dat thans alle olie uit de tanker was gelopen nadat deze donderdag met dieptebommen was bestookt om ook de laatste olie eruit te krijgen en ongehin derd door mogelijke nieuwe ver vuiling de Bretonse kust te kun nen reinigen. Shell herhaalde in een verklaring „geen enkele verantwoordelijk heid te hebben voor de ramp met de Amoco Cadiz" en het geding tegen de groepen, die een boycot van haar produkten willen, aan te zullen spannen daar deze actie „ernstige morele, materiële en commerciële schade" zou toe brengen aan de oliemaat schappij. De ondernemingsraad van het bedrijf wees er verder in een afzonderlijke verklaring op dat de boycotactie „niet alleen schade zou kunnen berokkenen aan de positie van de mensen die bij de maatschappij zelf werken, maar ook aan die van de weder verkopers van Shellprodukten en hun gezinnen". Bij deze laatsten gaat het volgens de maatschappij onder meer om „tienduizenden mensen" die bij pompstations en dergelijke wer ken. Dat de Fransen na de ramp met de Amoco Cadiz alleen maar stren ger op gaan treden bleek gisteren eens temeer toen de kapitein van het Russische vrachtschip Aktau dieervan wordt verdacht dinsdag olie te hebben geloosd in het Ka naal gisteren in het Franse Dieppe werd veroordeeld tot het storten van een voorlopige boete ten bedrage van rond 15.000 gul den in afwachting van de uitslag van het officiële onderzoek. Donderdag hadden zij de uitvaart van een Britse tanker, de Nordic Commander, uit de haven van Donges verboden totdat een ke tel van het schip die defect was zou zijn gerepareerd. Het schip had donderdag met 113.000 ton ruwe olie aan boord op lage kracht de haven willen uitvaren. GABERONE (DPA) - Botswaanse militairen hebben deze week twee blanke Zuidafrikaanse jach topzieners en een Britse toerist doodgeschoten. De twee jach topzieners, Billy de Beer en Mike Arden, en de Britse toerist, een zekere Nicolas Love, die zich in een Zuidafrikaans natuurresere- vaat aan de gerens met Botswana bevonden, zouden daar door Bot swaanse soldaten zijn aangehou den en naar Botswana zijn ge bracht. De Botswaanse autoritei ten lieten weten dat de drie blan ken „militaire uniformen" aan hadden en bij het vervoer naar Botswana gepoogd hadden hun bewakers te overmeesteren. Tij dens de vechtpartij waren de do delijke schoten gevallen. Vrienden van Mike Arden wezen er in Zuid-Afrika op dat hij na een verkeersongeval al twee weken lang met knikken liep en daarom nooit een vluchtpoging kan heb ben ondernomen. HAMBURG (UPI/AFP) - In een brief aan het Westduitse boulevardblad Bildzeitung, die afkomstig zou zijn van de Rode Brigades, hebben de ontvoerders van de Italiaanse politicus Aldo Moro gisteren laten weten dat Moro al is "berecht en veroordeeld". De brief is overgedragen aan de Westduitse inlichtingen dienst, die het volgens de krant mogelijk acht dat de brief authentiek is. De tekst wekt de indruk van een ver taling uit het Italiaans in het Duits. n een eerder schrijven was de berechting van Moro door een "volksrechtbank" aangekon digd. Bijzonderheden over het "vonnis" worden niet ge geven. Volgens de brief is Moro ont voerd om het Italiaanse volk de "dure schertsvertoning" van Moro's verkiezing tot president te besparen. de brief bevat voorts aanvallen op de christen-democraten, de communisten en de paus. Het Vaticaan is voor het ogenblik niet voornemens te proberen te bemiddelen in de zaak van de ontvoering van de Italiaanse oud-premier Aldo Moro. Volgens het Vaticaanse blad Osservatore Romano zal een "eventuele interventie" voor de vrijlating van de oud-pre mier pas mogelijk zijn als "de duistere punten in de zaak zijn opgehelderd". Goer, die over twee weken zijn functie neerlegt, uitte de hoop dat de campagne in Zuid-Libanon er toe heeft bijgedragen "de activi teit van de terroristen tegen Israël onder controle te brengen". Vol gens hem is ook Syrië geïnteres seerd in staking van de Pales tijnse activiteit vanuit Libanon. President Anwar Sadat heeft giste ren een onderhoud gehad met de Israëlische minister van Defen sie, Ezer Weizman. Het was hun tweede gesprek over de in het slop geraakte Egyptisch-Israëli- sche vredesonderhandelingen. Onmiddellijk na het onderhoud dat een uur duurde, keerde Weizman naar Israël terug. Hij ging recht streeks van het vliegveld naar Je ruzalem om verslag uit te bren gen aan premier Menachem Be gin. De bespreking die Weizman don derdag met Sadat had, leverde geen resultaat op. Een woordvoerder in Cairo zei toen dat de situatie ongewijzigd bleef. Hij gaf gisteren geen uitvoerig commentaar op het tweede on derhoud. "Het was een vervolg van de bespreking van gisteren", zei hy. 99 JAKARTA (UPI/AFP) - President Soeharto heeft gisteren bij de beëdiging van zijn nieuwe, 24 le den tellende, kabinet gezegd dat een schone regering één van de voornaamste doelstellingen voor de komende vijfjaar zal zijn. Hij noemde een schone en doelma tige regering een absolute nood zaak voor een rechtvaardige en welvarende maatschappij binnen de komende tien tot twintig jaar. Hij wees erop dat het drie tot vier vijfjarenplannen zal duren om de basis voor zo n maatschappij te leggen. "Een schoon en doelmatig rege ringsapparaat zal kalmte en en thousiasme bij de gemeenschap brengen en nationale discipline scheppen". Blijkbaar doelend op tegenstand van de studenten en politieke partijen die geen deel uitmaken van de regering, zei president Soeharto: "Wij mogen verschil len van mening en van inzicht. Maar als alles democratisch en grondwettelijk is gevestigd, wordt het onze gezamenlijke ver antwoordelijkheid onze beslis singen ernstig en verantwoorde lijk uit te voeren". Soeharto zei tot zijn ministers dat zij aandacht dienen te schenken aan de meningen die het par lement zal uiten. Driehonderd mensen zitten op het ogenblik in Indonesië gevangen. Zij zijn in de laatste drie maanden opgepakt wegens activiteit tegen de regering. Onder hen bevinden zich 200 studenten. Dit heeft ad miraal Soedomo, commandant van de Indonesische veiligheids dienst gisteren bekendgemaakt. Onder de 100 mensen, die niet stu dent zijn, bevinden zich de "ter roristen" die vorige week gearre steerd zijn, zo deelde de admiraal mee. Honderdvijftig jongeren zullen wordenberecht. De anderen zul len worden vrijgelaten. Dit heeft Soedomo bekendgemaakt. De studentenraden mogen weer ac tief zijn, als de studenten maar beloven zich niet met de politiek te bemoeien. "Als zij zich met po litiek willen bezighouden, dan sluiten zij zich maar aan bij de politieke partijen", zo zei de ad miraal. PARIJS (Reuter) - President Gis- card d'Estaing heeft gisteren zoals verwacht Raymond Barre opnieuw benoemd tot premier, en hem verzocht een nieuwe re gering te vormen. De premier zal maandag, na de installatie van de nieuwe nationale vergadering, aan zijn formatiewerk beginnen. Enkele uren tevoren had het ka binet-Barre formeel zijn ontslag ingediend. De nieuwe regering wordt het derde kabinet onder leiding van de 53-jarige Barre, een niet partij-gebonden hoogleraar in de economie. Na het grote ver kiezingssucces van de partijen van de regeringscombinatie was de herbenoeming van Barre al gemeen verwacht. Na zijn benoeming noemde Barre drie prioriteiten voor zijn rege ring: voortzetting van het economisch herstel, de expansie van de eco nomie, de verbetering van de werkgelegenheid, verbetering van de sociale ge rechtigheid-, met name door het optrekken van de laagste inko mens en van de gezinstoelagen, vereenvoudiging van de relaties tussen burger en overheid, en meer mogelijkheden geven aan de Franse samenleving om zich in vrijheid en verantwoordelijk heid te ontplooien. RIO DE JANEIRO (UPI) - De Amerikaanse president Carter heeft giste ren zijn bezoek aan Brazilië afgerond met een gesprek met een aantal voorvechters van de mensenrechten en burgelijke vrijheden in het Zuidamerikaanse land. Vlak voor zijn vertrek naar Nigeria sprak hij met de aartsbisschop van Sao Paulo, kardinaal Dom Paulo Evaristo Arns. Volgens de kardinaal sprak Carter in „zeer algemene termen" over deze kwestie die een grote kloof tussen de Verenigde Staten en Brazilië zijn gebleken. Carter zorgde nog voor de inbreuk op het door het Braziliaanse bewind nageleefde strenge protocol door de kardinaal na afloop van het on derhoud in de auto te noden om hem te vergezellen op de rit naar het vliegveld vanwaar hij naar Nigeria zou vertrekken. In Nigeria, het eerste zwarte Afrikaanse land dat een Amerikaanse president op staatsbezoek ontvangt, zal Carter tot maandag blijven. Het land levert olie aan Amerika en komt als olieleverancier van de Verenigde Staten op de tweede plaats na Saocdi-Arabie. Voor Brazilië bezocht Carter het olieland Venezuela. In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos wachten Carter in het bijzonder besprekingen over de kwesties Rhodesië en Namibië. Volgens de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young was één van de leiders van het Patriottisch Front dat een guerrilla-strijd tegen het huidige Rhodesische bewind voert al in Lagos gearriveerd. Overigens merkte Young ten aanzien van het algemene doel dat Carter nastreeft, op dat hij regionale mogendheden in de derde wereld be zoekt om het totstandbrengen van een nieuwe economische orde te bespreken. Wat ik bedoel is dat dit geen landen zijn die om hulp vragen, maar landen die ons iets te bieden hebben en wij doen zaken met de derde wereld als gelijkwaardige handelspartners, op dezelfde wijze zoals wij dat met de blanken plegen te doen", zo zei Young.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9